Italia praktycznie. Etykiety i kontretykiety win włoskich

Na butelkach z winami znajdziemy etykiety na przodzie i kontretykiety z tyłu:). 

Etykiety win włoskich

Na etykiecie producent może zamieścić wszelkie możliwe informacje lub tylko te, które wg niego są najważniejsze, z reguły są to:
 
 • nazwa producenta,
 • nazwa wina,
 • nazwa szczepu lub typ wina,
 • rocznik,
 • inne, jak grafika czy reklama.

Pięknie przedstawiono to na stronie Chianti vini.

Kontretykiety

Na kontretykiecie możemy znaleźć – znowu w zależności od producenta – prawie nic lub naprawdę wiele informacji, jak:

 • klasyfikacja wina (tu: włoskiego)

 

Klasyfikacja win wloskich
VDT – Vino da Tavola
IGT – Indicazione Geografica Tipica
DOC – Denominacione di Origine Controllata
DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita
Jeśli chcecie sobie przypomnieć, jak klasyfikujemy wina włoskie zerknijcie tu: Klasyfikacja win włoskich
 
Uwaga, można się zetknąć także ze skrótami:
V.Q.P.R.D. – Vin de Qualité Produit Dans Une Région Déterminée
V.L.Q.P.R.D.– z dodatkową literą „L” dla win wzmacnianych ( „L” jak likierowe)

Oznaczenie V.Q.P.R.D w krajach UE jest uniwersalnym skrótem, którym opisuje się wina wysokiej jakości, czyli oznacza takie ogólnoeuropejskie IGT.

Szukaj na etykietach

Producent

Sprawdzajcie koniecznie, chociażby z ciekawości. Jeżeli wino butelkowane było w winnicy wówczas na butelce znajdziemy napis Imbottigliato all’origine. Dobre wina są zawsze butelkowane w winnicy, w której zostały wyprodukowane:). Kupując wina od konkretnego producenta mamy większą szansę trafienia na dobre i charakterystyczne wino. Czasem jako producent figuruje ciąg literek i cyferek, co może oznaczać, że wino z krzaka do butelki przebyło długą i krętą drogę. Być może akurat taka „zlewka” trafi się przyzwoita, ale raczej jest to sygnał ostrzegawczy.

Nazwa szczepu

Każdy szczep winny ma swój charakterystyczny aromat i smak. Przy winach stołowych (VDT) oraz regionalnych (IGT) bardzo często podaje się nazwę szczepu winogron lub kupaż* szczepów, które posłużyły do wyprodukowania wina. 

Coupage

Rocznik, vandemmia

Rocznik – rocznik, czyli vendemmia oznacza, że co najmniej 85% winogron użytych do produkcji wina pochodzi z tego rocznika.

Riserva

Na niektórych etykietach lepszych win znajdziemy napis riserva. To włoski termin, który oznacza wina poddane dłuższemu starzeniuWina takie podlegały dojrzewaniu w beczkach przez określony czas (brak, 6-12 miesięcy, 18 miesięcy).

Superiore

Niekiedy przy winach klasy DOC spotkamy napis superiore. Stosuje się go wobec win o wyższej zawartości alkoholu i na ogół wyższej jakości.

Classico

Słowo classico przy winach kategorii DOC oznacza, że wino pochodzi z centralnej, na ogół najlepszej części danego regionu. 

Pojemność

Pojemność butelki – standardowa butelka wina ma pojemność 0,75 litra.

Zawartość alkoholu

Podawana w %. Wyższy woltaż w jednym z win tego samego rodzaju często wskazuje na nowocześniejsze metody produkcji.

Zawiera siarczyny

Siarczyny zapewniają winu dłuższy żywot w butelce oraz równoważą aromat i smak.

Reklama

Wypełniacze miejsca – wszelkie informacje reklamowe.

Umiejętność czytania etykiet ze zrozumiem jest bardzo przydatna, ale nic nie zastąpi najlepszej z możliwości przy zakupie wina – jego wcześniejszej degustacji i wyboru naprawdę tego, co nam smakuje niezależnie od mądrości zamieszczonych na etykietach. Jeśli będziecie mieć okazję kupować wino bezpośrednio w winnicy szukajcie, aż znajdziecie najlepsze dla Was.

Pomocne

Któż nie lubi wiedzy podanej w jasny i … obrazkowy sposób? Ja lubię, dlatego wiedzy o winach szukam często na stronie winnego geeka, Amerykanki Madeline Puckette. I dlatego chciałabym Wam polecić Wam kilka jej artykułów na temat etykiet. Są w języku angielskim, ale już same obrazki mówią bardzo wiele.

 

 1. Wstęp do czytania etykiet win: JAK CZYTAĆ ETYKIETY WIN
 2. Chcesz wiedzieć więcej na temat czytania etykiet włoskich win? Zajrzyj tu ETYKIETY WŁOSKICH WIN.
 3. Jeśli interesuje Was projektowanie etykiet znalazłam bardzo fajny artykuł na ten temat: PROJEKTOWANIE ETYKIET WINA.
 4. Artykuł o tym, jak wpływa etykieta na wybór wina: TO SAMO WINO, INNA ETYKIETA, KTÓRE JEST LEPSZE?

Saluti,

Magda

Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT
Previous post
Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT
Filksera
Next post
Filoksera - zaraza, która na zawsze zmieniła winną mapę świata

13 komentarzy

 1. Luty 18, 2015 at 10:46 pm — Odpowiedz

  I to się nazywa praktyczne podejście do tematu! Powinienem dodać sobie chyba ten wpis do zakładek, może po pewnym czasie przestałbym być takim dyletantem w tej kwestii 🙂

  • Luty 19, 2015 at 2:17 pm — Odpowiedz

   Ja też kiedyś byłam w tej kwestii dyletantem:). Ale jak już człowiek jeździ do Włoch to siłą rzeczy musi pewne kwestie opanować.

 2. Luty 19, 2015 at 9:56 am — Odpowiedz

  Bardzo przydatny wpis! Czasem te etykiety są tak oznaczone, że przeciętny fan wina nie wie, o co chodzi. Ja już teraz będę mądra! 😉

  • Luty 19, 2015 at 2:16 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. Można szybko ogarnąć co jest co na etykietach, ale i tak zawsze mogą nas producenci czymś zaskoczyć:).

 3. Luty 19, 2015 at 2:11 pm — Odpowiedz

  To się nazywa wprowadzenie do świata win 😉

 4. Luty 19, 2015 at 5:51 pm — Odpowiedz

  Bardzo ciekawy wpis, ale mnie cały czas nurtuje napis „ZAWIERA SIARCZYNY”, bo w sumie nic nowego się nie dowiedziałem. Jak to jest z tymi siarczynami ? Czy każde, nawet najlepsze wino je zawiera ? Podobno jest to związane z jakimś wymogiem UE. Moja żona twierdzi, że jednak nie wszystkie wina mają taką adnotację. Miałem ostatnio taką przygodę z winem we Włoszech 🙂 Polecam 😉

  http://rowerem-za-grosze.blogspot.com/2014/12/san-gimignano-i-jak-wybieraem-prezent-z.html#more

  Czy mogłaby Pani nieco rozwinąć temat ? 🙂

  • Luty 19, 2015 at 6:42 pm — Odpowiedz

   Zamieszczanie informacji „zawiera siarczyny” obowiązuje w UE od listopada 2005, ale siarczyny rzecz jasna są w winach od dawna. Dwutlenek siarki jest prosty w użyciu i w małych ilościach jest praktycznie bezzapachowy (i bardzo tani). Siarczyny dozowane w odpowiednich ilościach (małych) zapewniają winu dłuższy żywot w butelce i co ważne – autentycznie równoważą aromat i smak. Oczywiście są i wina bez siarczyn, mają doskonały aromat, ale smak jakiś taki surowy. Generalnie wino bez siarczyn znacznie szybciej się psuje, nawet już po kilku miesiącach kwaśnie w zapachu i smaku.

  • Luty 19, 2015 at 6:44 pm — Odpowiedz

   Paweł, nie wiem, czy to jest dla Ciebie wystarczające, możesz jednak znacznie zgłębić temat czytając ten artykuł: http://magazynwino.pl/Artykul/306/uwaga-zawiera-siarczyny

 5. Luty 19, 2015 at 7:47 pm — Odpowiedz

  Jak następnym razem będę w Alko (sklep z alkoholem w Finlandii), to kupię jakieś włoskie wino i sobie obejrzę te etykiety. 🙂 Pozdrawiam!

 6. Luty 20, 2015 at 12:07 am — Odpowiedz

  Jak widzę nie jestem osamotniony. To kompendium informacji, jak czytać etykiety win włoskich jest niesamowite. A najciekawsze jest to, że nie jestem jak widzę jedyny, który ma chęć zachować ten wpis w ulubionych.
  Masa przydanej wiedzy na co zwrócić uwagę mając w ręku wino pochodzące z Włoch. Dzięki! 🙂

 7. ~Bożena
  Kwiecień 29, 2016 at 8:39 am — Odpowiedz

  Dziękuję!!!!!Bardzo przydatne informacje, których nie znałam do tej pory, Pozwolę sobie je wydrukować i dzisiaj dokonam zakupu czytając etykietę :- )

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Mieszanka smaków, która zaskoczyła moje kubki smakowe. Szaleństwo. Bardzo pozytywne.
 • 🐚🦀Dostałam mnóstwo pytań o to zdjęcie. Pytaliście, co to takiego kiedy opublikowałam to zdjęcie na insta story. Te wyglądające przedziwnie stwory to percebes, po polsku kaczenice. 🐚🦀Te skorupiaki występują na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii, gdzie właśnie przebywam. Ich poławiacze nie mają łatwego zajęcia, to niebezpieczna robota, możecie sami to zobaczyć, na YouTube są filmy pokazujące, jak się te owoce morza, przypominające nogi dinozaura, zbiera. 🐚🦀W Europie nie ma hodowli percebes, żyją dziko, dlatego ich zbieranie jest naprawdę zajęciem dla twardzieli. Mają jednak dzięki temu niesamowity smak, mówi się, że to smsk oceanu. Można je jeść, uwaga, na surowo!!! Ale można też gotować przez 2-3 minuty. Im mają krótszą nóżkę tym smaczniejsze, bo żyły w trudniejszych warunkach do utrzymania się na skale. Zalewają je silne fale. 🐚🦀Wiem, że jakiś czas temu można je było kupić nawet w Polsce. W Warszawie, chyba raz w tygodniu był/ jest specjalny targ, gdzie można kupić ryby i owoce morza, które są transportowane z Portugalii specjalnym samolotem. 🐚🦀Kto jadł kiedyś kaczenice? Jak wam smakowały? 🐚🦀Jak wpiszecie hasło sea bites na YT, powinniście znaleźć co nieco.
 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Italia praktycznie. Etykiety i kontretykiety win włoskich