WINA WŁOSKIE – jak czytać etykiety i kontretykiety

WINA WŁOSKIE – jak czytać etykiety i kontretykiety

Etykiety win włoskich niosą wiele informacji o winie. Na butelkach z winami znajdziemy etykiety na przodzie i kontretykiety z tyłu. Na etykiecie producent może zamieścić wszelkie możliwe informacje lub tylko te, które wg niego są najważniejsze, z reguły są to: nazwa producenta, nazwa wina, nazwa szczepu lub typ wina, rocznik, inne, jak grafika czy reklama.

Kontretykiety – czego się z nich dowiemy

Na kontretykiecie możemy znaleźć, w zależności od producenta, prawie nic lub naprawdę wiele informacji. Podstawowe informacje dotyczą klasyfikacji wina:

VDT – Vino da Tavola

IGT – Indicazione Geografica Tipica

DOC – Denominacione di Origine Controllata

DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Wskazówka I Jeśli chcesz sobie przypomnieć, jak klasyfikujemy wina włoskie kliknij tu: Klasyfikacja win włoskich

Klasyfikacja win włoskich: VDT – Vino da Tavola IGT – Indicazione Geografica Tipica DOC – Denominacione di Origine Controllata DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Można się zetknąć także ze skrótami:

V.Q.P.R.D. – Vin de Qualité Produit Dans Une Région Déterminée

V.L.Q.P.R.D.– z dodatkową literą „L” dla win wzmacnianych („L” jak likierowe)

Oznaczenie V.Q.P.R.D w krajach UE jest uniwersalnym skrótem, którym opisuje się wina wysokiej jakości, czyli oznacza takie ogólnoeuropejskie IGT.

Jakie informacje znajdują się na etykietach win włoskich

Etykiety i kontretykiety win włoskich

Producent

Sprawdzajcie koniecznie, chociażby z ciekawości. Jeżeli wino butelkowane było w winnicy wówczas na butelce znajdziemy napis Imbottigliato all’origine. Dobre wina są zawsze butelkowane w winnicy, w której zostały wyprodukowane.

Włoskie winiarnie często używają w swoich nazwach słów takich jak:

Tenuta – zwykle wiąże się z lokalizacją winnicy lub posiadłości winiarskiej.

Poggio – wzgórze lub wzniesienie. Od czasów rzymskich wiele winnic w całych Włoszech znajduje się na zboczach lub wzgórzach i prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa.

Azienda – firma.

Castello – odpowiednik chateau we Francji na określenie winnicy. Wiele Castello we Włoszech jest związanych z posiadłością z zamkiem.

Cascina – winiarnia.

Cantina – winiarnia.

Fattoria – farma (w tym przypadku winiarska).

Vigneto – winnica.

Kupując wina od konkretnego producenta mamy większą szansę trafienia na dobre i charakterystyczne wino.

Wskazówka I Kupując wino w markecie zwracaj uwagę na producenta. Jeśli zamiast jako producent figuruje ciąg literek i cyferek to może oznaczać, że wino zanim wlano do butelki przebyło długą i krętą drogę. Być może akurat taka „zlewka” trafi się przyzwoita, ale raczej jest to sygnał ostrzegawczy.

Nazwa szczepu

Każdy szczep winny ma swój charakterystyczny aromat i smak. Przy winach stołowych (VDT) oraz regionalnych (IGT) bardzo często podaje się nazwę szczepu winogron lub kupaż szczepów, które posłużyły do wyprodukowania wina.

Ciekawostka I We Włoszech najczęściej sadzonym szczepem jest Sangiovese.

Rocznik, vandemmia

Rocznik – rocznik, czyli vandemmia oznacza, że co najmniej 85% winogron użytych do produkcji wina pochodzi z tego rocznika.

Riserva

Na niektórych etykietach lepszych win znajdziemy napis riserva. To włoski termin, który oznacza wina poddane dłuższemu starzeniu. Wina takie podlegały dojrzewaniu w beczkach przez określony czas, zwykle około roku (brak, 6-12 miesięcy, 18 miesięcy).

Superiore

Niekiedy przy winach klasy DOC spotkamy napis superiore. Stosuje się go wobec win o wyższej zawartości alkoholu i na ogół wyższej jakości, zwykle kojarzony z nazwą regionalną.

Classico

Słowo classico przy winach kategorii DOC oznacza, że wino pochodzi z centralnej, na ogół najlepszej części danego regionu. Nie oznacza to, że wino jest lepsze, po prostu pochodzi z „klasycznego” obszaru uprawy winorośli.

Pojemność

Pojemność butelki – standardowa butelka wina ma pojemność 0,75 litra.

Zawartość alkoholu

Podawana w %. Wyższy woltaż w jednym z win tego samego rodzaju często wskazuje na nowocześniejsze metody produkcji.

Zawiera siarczyny

Siarczyny zapewniają winu dłuższy żywot w butelce oraz równoważą aromat i smak.

Reklama

Wypełniacze miejsca – wszelkie informacje reklamowe.

Umiejętność czytania etykiet ze zrozumiem jest bardzo przydatna, ale nic nie zastąpi najlepszej z możliwości przy zakupie wina – jego wcześniejszej degustacji i wyboru naprawdę tego, co nam smakuje niezależnie od mądrości zamieszczonych na etykietach. Jeśli będziecie mieć okazję kupować wino bezpośrednio w winnicy szukajcie, aż znajdziecie najlepsze dla Was.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Klasyfikacja win włoskich
Previous post
Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT
Filksera
Next post
Filoksera - zaraza, która na zawsze zmieniła winną mapę świata

13 komentarzy

 1. 18 lutego, 2015 at 10:46 pm — Odpowiedz

  I to się nazywa praktyczne podejście do tematu! Powinienem dodać sobie chyba ten wpis do zakładek, może po pewnym czasie przestałbym być takim dyletantem w tej kwestii 🙂

  • 19 lutego, 2015 at 2:17 pm — Odpowiedz

   Ja też kiedyś byłam w tej kwestii dyletantem:). Ale jak już człowiek jeździ do Włoch to siłą rzeczy musi pewne kwestie opanować.

 2. 19 lutego, 2015 at 9:56 am — Odpowiedz

  Bardzo przydatny wpis! Czasem te etykiety są tak oznaczone, że przeciętny fan wina nie wie, o co chodzi. Ja już teraz będę mądra! 😉

  • 19 lutego, 2015 at 2:16 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. Można szybko ogarnąć co jest co na etykietach, ale i tak zawsze mogą nas producenci czymś zaskoczyć:).

 3. 19 lutego, 2015 at 2:11 pm — Odpowiedz

  To się nazywa wprowadzenie do świata win 😉

 4. 19 lutego, 2015 at 5:51 pm — Odpowiedz

  Bardzo ciekawy wpis, ale mnie cały czas nurtuje napis „ZAWIERA SIARCZYNY”, bo w sumie nic nowego się nie dowiedziałem. Jak to jest z tymi siarczynami ? Czy każde, nawet najlepsze wino je zawiera ? Podobno jest to związane z jakimś wymogiem UE. Moja żona twierdzi, że jednak nie wszystkie wina mają taką adnotację. Miałem ostatnio taką przygodę z winem we Włoszech 🙂 Polecam 😉

  http://rowerem-za-grosze.blogspot.com/2014/12/san-gimignano-i-jak-wybieraem-prezent-z.html#more

  Czy mogłaby Pani nieco rozwinąć temat ? 🙂

  • 19 lutego, 2015 at 6:42 pm — Odpowiedz

   Zamieszczanie informacji „zawiera siarczyny” obowiązuje w UE od listopada 2005, ale siarczyny rzecz jasna są w winach od dawna. Dwutlenek siarki jest prosty w użyciu i w małych ilościach jest praktycznie bezzapachowy (i bardzo tani). Siarczyny dozowane w odpowiednich ilościach (małych) zapewniają winu dłuższy żywot w butelce i co ważne – autentycznie równoważą aromat i smak. Oczywiście są i wina bez siarczyn, mają doskonały aromat, ale smak jakiś taki surowy. Generalnie wino bez siarczyn znacznie szybciej się psuje, nawet już po kilku miesiącach kwaśnie w zapachu i smaku.

  • 19 lutego, 2015 at 6:44 pm — Odpowiedz

   Paweł, nie wiem, czy to jest dla Ciebie wystarczające, możesz jednak znacznie zgłębić temat czytając ten artykuł: http://magazynwino.pl/Artykul/306/uwaga-zawiera-siarczyny

 5. 19 lutego, 2015 at 7:47 pm — Odpowiedz

  Jak następnym razem będę w Alko (sklep z alkoholem w Finlandii), to kupię jakieś włoskie wino i sobie obejrzę te etykiety. 🙂 Pozdrawiam!

 6. 20 lutego, 2015 at 12:07 am — Odpowiedz

  Jak widzę nie jestem osamotniony. To kompendium informacji, jak czytać etykiety win włoskich jest niesamowite. A najciekawsze jest to, że nie jestem jak widzę jedyny, który ma chęć zachować ten wpis w ulubionych.
  Masa przydanej wiedzy na co zwrócić uwagę mając w ręku wino pochodzące z Włoch. Dzięki! 🙂

 7. ~Bożena
  29 kwietnia, 2016 at 8:39 am — Odpowiedz

  Dziękuję!!!!!Bardzo przydatne informacje, których nie znałam do tej pory, Pozwolę sobie je wydrukować i dzisiaj dokonam zakupu czytając etykietę :- )

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WINA WŁOSKIE – jak czytać etykiety i kontretykiety