MONOPOLI, APULIA – zwiedzaj w stylu dolce vita! Gotowy plan

MONOPOLI, APULIA – zwiedzaj w stylu dolce vita! Gotowy plan

Kiedy wysiadłam z samochodu w Monopoli, tuż obok super nowoczesnych apartamentowców, moim oczom ukazała się marina, dalej port, ale wzrok szybko odszukał i centro storico. Ruszyłam szybkim krokiem w jego kierunku. We włoskich miasteczkach bardzo często jest tak, że jego nowsza część jest na dole, a starsza, historyczna, na szczycie wzgórza. Ale nie w Monopoli, ta część Apulii jest płaska jak stół,  nie ma wzgórza, wszystko jest na tym samym poziomie. Dlatego błyskawicznie dotarłam na miejsce.

Granicę między starym, a nowym miastem stanowi duży plac, Piazza Vittorio. Nowa część Monopoli nigdy mi się nie podobała, ty też nie zawracaj sobie nią zbytnio głowy, ale trzeba troszkę przez nią przejść, aby dostać się do centrum historycznego. Tam, to co innego.

Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia

Centro storico

Labirynt uliczek, ze 20 kościołów, mnóstwo knajpek i sklepików, kilka placyków, zamek, mur i armaty ustawione w stronę morza. Do tego suszące się na wietrze pranie i turkus wód Adriatyku. Oto centrum historyczne Monopoli.

Na mapie narysowałam plan spaceru po centrum. Spokojnie, nie musisz robić całej pętli, nie możesz sobie jednak odmówić wizyty w Porto Vecchio i na placu Garibaldiego, spaceru nadmorską promenadą i wstąpienia na plażę, Cala Porta Vecchia. Zajrzyj też do katedry. Absolutnie nie polecam wchodzenia do wszystkich kościołów w mieście, jest ich zbyt wiele, część jest zresztą zamknięta.

Tych kilka szczególnych miejsc, które opisuję poniżej, po prostu warto zobaczyć. Kto wie, może poczujesz klimat południowego dolce vita? Bez pośpiechu, bez zerkania na zegarek i komórkę.

Oto, czego nie powinieneś pominąć w Monopoli i dlaczego.

Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia

Poczuj dolce vita na Piazza Garibaldi w Monopoli

To plac, który zawsze tętnił życiem. Jest miejscem spotkań mieszkańców na kawę i pogawędki, na codzienną prasę, dyskusje o najnowszych wydarzeniach i porannych połowach. Jeśli zostaniesz w mieście do wieczora, koniecznie tu wróć i poczuj autentyczną atmosferę miasteczka pełną ludzi, śmiechu, głośnych rozmów, brzdęku talerzy i zachwytów nad jedzeniem.

Na placu stoi charakterystyczny budynek, Palazzo Rendella (na zdjęciu po prawej). W XVI wieku pełnił rolę koszar dla wojsk hiszpańskich. Później, na parterze odbywał się targ rybny, a na piętrze swoją siedzibę miał teatr miejski, aż do 1910 roku. Przez jakiś czas był w rękach prywatnych, następnie przejęli go jezuici, ale od 1958 roku, Palazzo Rendella funkcjonuje jako biblioteka. Jeśli będzie otwarta, wejdź i zobacz, bo wnętrze wykorzystano genialnie.

Na placu jest także punkt informacji turystycznej, liczne knajpki, ławeczki i zegarowa wieża.

Drugi główny plac miasteczka to Largo Palmieri z pięknym Palazzo Palmieri. Tam też zajrzyj koniecznie!

Piazza Garibaldi, Monopoli, Apulia

Jeśli szukasz noclegu w samym sercu Monopoli, na Piazza Garibaldi polecam ci uroczy hotel, Palazzo Indelli.

Palazzo Indelli, Piazza Garibaldi, Monopoli
Palazzo Indelli, Piazza Garibaldi, Monopoli
Palazzo Indelli, Piazza Garibaldi, Monopoli

Zakochaj się w widoku na Porto Vecchio z łodziami gozzi

W samym sercu Monopoli, zaraz za placem Garibaldiego, znajduje się Porto Vecchio (Stary Port). To absolutnie najwspanialsze miejsce w mieście. Każdy, kto był w Monopoli zrobił tu pamiątkowe zdjęcie. Porto Vecchio i jego charakterystyczne niebiesko-czerwone łodzie gozzi, które służą do połowu ośmiornic i ryb żyjących w strefie przybrzeżnej (fachowo to strefa eulitoralu), to wizytówka miasta. Część z nich jest zakotwiczona, a część wyciągnięta na brzeg. Latem można zafundować sobie przejażdżkę takim gozzo.

Przy okazji, na rejs u brzegów Monopoli i Riviera dei Trulli, polecam firmę Rent Me Charter Puglia. Są na FB, mają też swoją stronę www.noleggiobarchemonopoli.it, gdzie znajdziesz dużo więcej informacji.

Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia

Jeśli marzysz o noclegu z widokiem na Porto Vecchia i niebieskie łodzie unoszące się na turkusowej wodzie, polecam ci Palazzo Venezia.

Palazzo Venezia, Monopoli
Palazzo Venezia, Monopoli
Palazzo Venezia, Monopoli

Rozpocznij nadmorski spacer od zamku Karola V, Castello di Carlo V

Zamek Karola V pochodzi z XVI (1552 r.) i jest pozostałością po hiszpańskiej dominacji w regionie. Został zbudowany przez wicekróla, Don Pedro de Toledo, czyli Pedro Álvarez de Toledo, markiz z Villafranca, który notabene był teściem Cosimo I de ‘Medici, wielkiego księcia Toskanii. Jego obecny wygląd pochodzi z 1660 r., a zmiany zostały przeprowadzone przez księcia Maddaloni, z woli księcia Atri, Giovanniego Geronimo Acquavivy. W pierwszej połowie XIX wieku był więzieniem. Całe szczęście to już historia. Zamek przeszedł gruntowną renowację i teraz jest miejscem, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne, jak wystawy fotograficzne. Niestety poza tymi wydarzeniami, zamek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Przy okazji, Castello di Carlo V to świetny punkt orientacyjny w mieście.

Jak będziesz już w tej części miasteczka, przejdź się na sam koniec mola Margherita w kierunku latarni, a następnie przespaceruj się nadmorską promenadą.

Castello di Carlo V, Monopoli

Najpiękniejszym miejscem noclegowym w Monopoli jest przecudny Hotel Don Ferrante, z widokiem na morze, położony tuż przy promenadzie.

Hotel Don Ferrante, Monopoli, Apulia
Hotel Don Ferrante, Monopoli, Apulia
Hotel Don Ferrante, Monopoli, Apulia

Wstąp do katedry Maria Santissima della Madia

W tym miejscu stała najpierw wczesnochrześcijańska świątynia. Postanowiono ją jednak zburzyć i postawić wspaniałą, romańską katedrę. Budowę rozpoczęto w 1107 roku, jednak w pewnym momencie budowa stanęła, zabrakło budulca na dachowe krokwie. Jak głosi legenda, w nocy 16 grudnia 1117, przy wejściu do portu kanałowego zauważono tratwę z ikoną Madonny della Madia. Drewno z trawy wykorzystano i kościół wkrótce ukończono.

W XVIII wieku, cały romański kompleks katedralny, z wyjątkiem niedawno ukończonej dzwonnicy, został rozebrany w celu budowy nowej, barokowej katedry. Prace rozpoczęto w 1742 r. Aby i dzwonnica zbytnio nie odstawa stylem od katedry, dostosowano ją do barokowej fasady, tworząc ośmiokąt, na który nałożono nowy dach. W 1772 r. budowę ukończono. Czternaście lat później, z powodu silnych wiatrów znad morza, które utrudniały wiernym dotarcie do kościoła, zbudowano 33-metrowy mur, umieszczony po prawej stronie fasady. Ustawiono na nim 10 z 12, XVI-wiecznych posągów, które pierwotnie znajdowały się katedrze romańskiej, a także zegar. Przez kolejne stulecia wciąż coś dobudowywano i upiększano katedrę. W 1953 r., po obniżeniu poziomu ulicy, zbudowano jeszcze długie schody wejściowe.

Całość prezentuje się pięknie. Jeśli miałbyś zobaczyć w Monopoli tylko jeden kościół, zajrzyj choć na chwilę do katedry.

Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia

Zaledwie 200 m od katedry i tylko 1 minutkę spaceru od plaży, jest wspaniałe B&B urządzone w rustykalnym stylu. Polacy kochają je za wnętrza, pięknie podane śniadania na tarasie, lokalizację i wspaniałą właścicielkę, B&B La Porta Vecchia.

B&B La Porta Vecchia, Monopoli, Apulia
B&B La Porta Vecchia, Monopoli, Apulia
B&B La Porta Vecchia, Monopoli, Apulia

Zanurkuj w uliczkach Monopoli

I absolutnie nie martw się, jeśli uznasz, że nie masz pojęcia, gdzie jesteś. Ja właśnie w takich sytuacjach mam najlepsze odkrycia. Wsłuchaj się w domowe odgłosy, zajrzyj do sklepików z pamiątkami, zajdź do przypadkowego baru na kawę, usiądź w cieniu, albo idź na plażę i po prostu odpocznij. Zawsze możesz też spróbować zapytać kogoś o drogę.

Monopoli ma całkiem sporo naprawdę wąskich uliczek, ale prawdę mówiąc, centrum historyczne nie jest aż tak duże, żeby wpadać w panikę. Bez trudu się odnajdziesz. W razie czego pamiętaj, że zamek to dobry punkt orientacyjny.

Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia
Monopoli, Apulia, Puglia

Jeśli szukasz noclegu w centrum historycznym, a jednocześnie z widokiem na morze, gorąco polecam B&B e Case Vacanza Carpe Diem. Apartamenty są i w głównym budynku i w kilku sąsiednich. Piękne mieszkanka i wspaniała atmosfera miasta w jednym. Do plaży bliziutko, kilka minut spacerem.

B&B e Case Vacanza Carpe Diem, Monopoli, Apulia
B&B e Case Vacanza Carpe Diem, Monopoli, Apulia

Plaże w Monopoli

Linia brzegowa Monopoli ma około 13 km, ale zdecydowana większość pięknych plaż, grot i zatoczek jest położona w południowej części miasteczka. Dlatego też, jeśli właśnie to sprowadza cię do Monopoli, rozważ znalezienie noclegu ew. w tej części miasta.

Plaża w centrum historycznym Monopoli to Cala Porta Vecchia, przy via Portavecchia. Nie jest ani duża, ani szeroka, ani spektakularna, latem zatłoczona, ale jest i to z widokiem na miasteczko i mur z Bastione di Babula. Plaża jest ograniczona białym murkiem od drogi, po której jeżdżą samochody.

Cala Porta Vecchia, Monopoli
Cala Porta Vecchia

10 minut spacerem Cala Porta Vecchia jest ładniejsza plaża, Porto Rosso, dlatego polecam ci mały spacer w jej kierunku. Jeśli jeszcze nie masz dość, jakieś pół kilometra dalej, jest kolejna perełeczka, plaża Porto Verde, chyba najładniejsza w mieście. Kolejny spacer 10-15 minut i dochodzimy do raju, czyli Porta Paradiso.

Interesująca jest jeszcze jedna plaża, Porto Ghiacciolo, położona jakieś 5 km za miastem.  Jeśli masz ochotę pływać z widokiem na średniowieczny zamek, to koniecznie tu przyjedź. Zamek jest w rękach prywatnych, więc nici ze zwiedzania, ale i tak warto.

Spiaggia di Porto Ghiacciolo
Spiaggia di Porto Ghiacciolo

Plaż w Monopoli i najbliższej okolicy jest bardzo dużo, co widać na poniższej mapce. 

Monopoli, plaże. Apulia, Puglia
Źródło: monopoliturismo.it

Gdzie zjeść w Monopoli

Apulię od wieków porastają gaje oliwne i to one stanowią jeden z najważniejszych filarów apulijskiej kuchni, stąd też zarówno oliwa, jak i oliwki są nieodzownym elementem tutejszej kuchni. Drugim jest pszenica (pasta i chleb), trzecim warzywa. Kuchnia regionu nosi w sobie także kuchnie swoich najeźdźców. Swój ślad zostawili tu Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Hiszpanie. Nudy w apulijskiej kuchni nie ma, więc spróbuj chociaż kilka lokalnych przysmaków, jak panzerotto, focaccia, burrata, frisella, taralli, tiella barese i inne.  Ale skupmy się na świetnych miejscach do zjedzenia, bo i lista polecanych miejsc jest dość długa.

Monopoli, Apulia, Puglia

 • Trattoria La Locanda Dei Mercanti, Via Giuseppe Garibaldi 44 – nie ma klasycznego menu, kucharz przygotowuje dania w oparciu o to, co świeżego udało się kupić rano w porcie. Idealne miejsce na ryby i owoce morza. W sezonie, przed wejściem ustawia się kolejka oczekujących na stolik. Ceny bardzo atrakcyjne.
 • Osteria Perricci, Via Orazio Comes 1 – serwują wszystko, co pochodzi z morza, pizzę i pyszne ciasto migdałowe z wiśniami. Ceny znakomite.
 • Vini & Panini, Piazza Giuseppe Garibaldi 34 – lokal serwujący głównie panini, bruschetty i sałatki, Włosi wpadają tu całymi rodzinami. Jedzenie proste i smaczne. Lokalizacja w samym sercu starego miasta.
 • La Rustichella Pizzeria, Via Porto 36 – można wziąć pizzę na wynos i zjeść sobie, np. siedząc na murku, z widokiem na morze.
 • Damare, Via Giuseppe Garibaldi 15 – bułki ze wszelkimi dobrami, taki fast food z lokalnymi przysmakami.
 • La Cortigiana, Pizzeria – Friggitoria, Via Orazio Comes 19 – na bułkę z ośmiornicą i frittura mista, malutka dziupla, street food.
 • Ristorante Piazza Palmieri, Largo Palmieri 3 – genialne krewetki i orcchiette z sosem mięsnym.
 • Primo-Pasta Bar, Via Marsala 16 – przepyszna pasta w super cenach, szczególnie spaghetti con le cozze, wersja con la crema di provolone!
 • Spaghetti d’Italia, Piazza Sant’Antonio 23 – boskie jedzenie, z genialnymi raviolli z sosem śmietanowym i grzybami. Do tego właściciel to niesamowity człowiek, codziennie rano wrzucający na swój fanpage zdjęcia tego, co będzie w danym dniu gotował. Jedyny minus – otwarte od 11 do 16:00 i nie znajduje się w centrum (ok. 1 km od portu).
 • Gelateria Il Capriccio, Via Vittorio Veneto 103 – najlepsze lody w Monopoli.

Zakupy w mieście

W Monopoli jest kilka dużych sklepów spożywczych oraz liczne, niewielkie sklepiki. Zostawiam kilka adresów:

 • Eurospar, Viale Aldo Moro,
 • Lidl, Viale Aldo Moro 36,
 • Supermercato Famila, Via Conghia 1,
 • Maxy Simply Market, Via Canonico G. del Drago 60a.

Jeśli interesują cię zakupy owoców i warzyw na ryneczku (po włosku to mercato settimanale), są w soboty, od 8 do 13:00 w kilku miejscach: Via Vittorio Veneto (przedłużenie via Cosimo Pisonio), Via Giuseppe Verdi i Cala Fontanelle. Rynek typu mydło i powidło, gdzie kupisz wszystko, są we wtorki na: Piazza Falcone e Borsellino, Via Palmiro Togliatti, Via Benedetto Croce, Via Trieste, Via Cosimo Pisonio, Via Ippolito Nievo (przedłużenie Via Cosimo Pisonio).

Monopoli, Apulia, Puglia

Transport publiczny

W Monopoli jest stacja kolejowa, dzięki czemu szybko można dojechać do innych  miast Apulii: Bari, Polignano a Mare, Ostuni czy Lecce. Bilety są do kupienia w automatach na stacji lub u konduktora w pociągu. Jeśli do miasta przyjeżdżasz pociągiem, masz do przejścia 1 km, aby dotrzeć do starego miasta, to jakieś 15 minut spacerem.

Do Alberobello można dojechać autobusem wyruszającym z Piazza S. Antonio. Bilety do nabycia u kierowcy lub w Agenzia Viaggi Tourist Intercontinental, która jest niedaleko przystanku. Jeśli chcesz dojechać z lotniska w Bari, trzeba dojechać najpierw do centrum miasta, a następnie pociągiem Trenitalia do Monopoli. Jeśli lądujesz w Brindisi, trzeba dojechać autobusem z lotniska do centrum miasta, a następnie pociągiem do Monopoli (kierunek Bari).

Więcej informacji na temat transportu publicznego w regionie znajdziesz w dedykowanym artykule: Apulia pociągiem i autobusem. Jak okiełznać Bari Centrale.

Parkowanie w mieście

Jeśli tu nocujesz, w pierwszej kolejności dowiedz się, czy gospodarz posiada miejsca parkingowe dla swoich gości. Jeśli nie, zapytaj go, gdzie najlepiej parkować.

Natomiast, jeśli wpadasz tylko na kilka godzin, najprościej zaparkować:

 • w okolicy starego portu, na Piazzale Cristoforo Colombo (to parking najbliżej centrum),
 • wzdłuż ulicy Largo Fontanelle,
 • Via Nazario Sauro, parking przy nowoczesnych, białych apartamentowcach, Residence Portonuovo. Spacerem do centrum jest ok 12-15 min.
 • w nowej części miasta na Piazza Vittorio Emanuele II, ale tu bardzo ciężko o wolne miejsca, bo to zaraz przy wejściu do centro storico,
 • wzdłuż ulic nowej części miasta (ciężko znaleźć wolne miejsca, ale można próbować).

Opisane miejsca parkingowe naniosłam na mapę.

Pamiętaj!

Namalowane na asfalcie białe linie – parkowanie jest bezpłatne, niebieskie – płatne, żółte – tylko dla mieszkańców. Czytaj dokładnie znaki, być może niektóre miejsca są bezpłatne tylko w określonych godzinach (np. w czasie sjesty).

Monopoli, Apulia, Puglia
Między nową, a starą częścią Monopoli

Strefa ZTL w centrum historycznym

Jeśli jedziesz własnym samochodem, centrum historyczne jest objęte strefą ograniczonego ruchu, ZTL. To oznacza, że mogą tam wjeżdżać wyłącznie pojazdy uprawnione. Jeśli masz nocleg w tej części miasta, dopytaj gospodarza o miejsce parkingowe. Jeśli takie posiada dla swoich gości, musi twój pojazd  zgłosić odpowiednim organom, abyś nie dostał mandatu za wjazd. Część uliczek centro storico jest zamknięta dla ruchu kołowego.

Kliknij, aby zobaczyć mapę ze strefą ZTL.

ZTL

Nocleg w Monopoli

W artykule znajdziesz już kilka poleconych noclegów, dorzucam coś jeszcze.

Il Sole – jeśli marzy ci się wspaniała rezydencja z basenem i wspaniałym śniadaniem, na obrzeżach miasta jest idealne miejsce, skąd można się prawie nie ruszać. To propozycja dla zmotoryzowanych.

Il Sole, Monopoli
Il Sole, Monopoli
Il Sole, Monopoli

B&B Casa dolce casa – położone w centrum miasteczka, zaledwie kilka minut spacerem od plaży dlatego można powiedzieć, że lokalizacyjnie to prawdziwa bomba! Czysto, wygodnie, całkowicie wyposażone. Od dworca kolejowego to ok. 2 km. Jeśli chcesz wynająć właśnie ten apartament, lepiej się pospiesz.

B&B Casa Dolce Casa, Monopoli. Noclegi w Apulii
B&B Casa Dolce Casa, Monopoli. Noclegi w Apulii
B&B Casa Dolce Casa, Monopoli. Noclegi w Apulii

Czy warto mieć bazę wypadową w Monopoli

Warto, jeśli masz w planach zwiedzanie środkowej Apulii. Osobiście cenię Monopoli za położenie nad samym morzem i urok spokojnego miasta.  Wiem, że wiele osób jest wręcz zakochanych w miasteczku, bo ono spełnia ich wszelkie wakacyjne wymagania. Być może także dla ciebie będzie idealne.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Palazzo Venezia, Monopoli
Palazzo Venezia, Monopoli
Palazzo Venezia, Monopoli

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

We Włoszech słychać ciszę. Florencja w okresie koronawirusa.
Previous post
We Włoszech słychać ciszę. Jak się zmienia kraj po 3 tygodniach kwarantanny
Next post
Spaghetti al limone - super prosty przepis z Wybrzeża Amalfitańskiego

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

MONOPOLI, APULIA – zwiedzaj w stylu dolce vita! Gotowy plan