OSTUNI, APULIA – przewodnik po imponującym „Białym Mieście”

OSTUNI, APULIA – przewodnik po imponującym „Białym Mieście”

Ostuni, la Città Bianca, białe miasto Apulii, które majestatycznie wznosi się na wzgórzu, na wysokości 218 m n.p.m. Wymuskaną bielą wyraźnie odcina się od błękitu morza i nieba. Czas płynie tu inaczej, zwalnia. I ty też zwalniasz. Zbyt pochłaniają cię turkusowe okiennice, różowe bugenwille, zielone drzwi, złoto zachodzącego słońca.

Przysiadasz na schodach i słuchasz szeptów murów, pomruków uciekających jaszczurek, kwiatowych dzwonków. Ludzkie głosy są jakby w oddali, niewyraźne, ledwie słyszalne. To miasto samo opowiada historie, podbija twoje serce, rozkochuje duszę, chcesz tu zostać dłużej.

Zostaniesz?

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Ostuni

Ostuni to niczym labirynt białych, wąskich uliczek, ale dzięki temu jest tu cień, który znakomicie chroni mieszkańców i turystów przed skwarem lejącym się z nieba. Tu można … tu trzeba się zgubić. Im bardziej, tym lepiej.

Jako wskazówkę, przyjmij te słowa z „Barbarzyńcy w ogrodzie” Zbigniewa Herberta (celowo wyrwane przeze mnie z kontekstu):

… pierwsze godziny w nowym mieście należy poświęcić na łażenie według zasady prosto, potem trzecia na lewo, znów prosto i trzecia w prawo.

I tak dotrzesz w końcu do serca miasta, które bije miarowo na Piazza della Libertà. Letnie wieczory trwają tu w nieskończoność. Święty Oronzo, spogląda ze swojej kolumny na placu i chyba nam trochę zazdrości swobody ruchu, ulotnego szczęścia, promieni słońca w przymrużonych oczach.

Duomo di Ostuni, czyli Basilica Concattedrale di Santa Maria Assunta – konkatedra w Ostuni. Jest położona w samym sercu białego miasta i stanowi wspaniały przykład architektury romańskiej oraz gotyckiej. Odnowiona pod koniec XV wieku, po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło te rejony. Katedra ma majestatyczną fasadę z trzema portalami, zwieńczoną trzema rozetami. Kościół uzyskał w 2011 roku tytuł bazyliki mniejszej.

Święty Oronzo. Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.
Kolumna ze św. Oronzo na Piazza della Libertà
Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.
Katedra Santa Maria Assunta (NMP Wniebowziętej), zdjęcie spod Arco Scoppa

Uliczki Ostuni

Już w średniowieczu tutejsi mieszkańcy zaczęli bielić domy, a obecni stale je odświeżają. Od czasu do czasu dodają tylko jakiś mocniejszy akcent kolorystyczny, ot postawią kilka roślin to tu, to tam, a my zwyczajnie nie możemy wyjść z zachwytu. Czas ruszać ku uliczkom tego zaczarowanego miasta. Zostawiam cię na tym spacerze z kilkoma zdjęciami. A potem podpowiem, gdzie zjeść i uciec z miasta na plażę.

Wskazówka I Jeśli szukasz informacji turystycznej, znajdziesz ją 100 metrów od placu, przy Corso Giuseppe Mazzini. Weź niezbędne mapki i informacje. Możesz także zostawić bagaż i w drogę, ku odkrywaniu uliczek Ostuni.

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Jak dojechać do Ostuni

W pobliżu są dwa lotniska, w Bari i Brindisi. Z Polski połączenia są przede wszystkim do Bari, czasami jakaś linia lotnicza wprowadzi okresowe połączenia z Brindisi. Niezależnie od lotniska, dalej najlepiej ruszyć w podróż do Ostuni pociągiem.

Pociąg plus autobus miejski

Do Ostuni można dojechać pociągiem, podróż z Bari zajmuje ok. 50 mimut. Dworzec jest oddalony o kilka kilometrów od centrum starego miasta, dlatego trzeba się przesiąść na autobus miejski. Przystanek autobusowy jest przed budynkiem dworca, a bilet kupisz w kiosku na dworcu. Autobus jedzie do centrum około 15 minut, wysiadamy w sercu miasta, na Piazza della Libertà.

Wskazówka I Przystanek powrotny znajduje się przy Corso Vittorio Emanuele II.

Pociąg i taksówka lub … przechadzka

Pod dworcem kolejowym zwykle czeka kilka taksówek, którymi można szybo dojechać do centrum miasta.

Oczywiście możesz wybrać także opcję spaceru do centrum, ale nie jest to zbyt przyjemna przechadzka.

Samochodem, gdzie parkować w Ostuni

Jeśli chcesz wypożyczyć samochód samochód w Apulii, ja korzystam z Rentalcars. Mogę tam porównać ofertę wielu firm i wybrać dla siebie najkorzystniejszą.

Polecam zostawić samochód na obrzeżu starego miasta (także miejsce dla kamperów): Parcheggio pubblico, Via Giosuè Pinto, 72017 Ostuni.

Całe stare miasto jest objęte strefą ograniczonego ruchu ZTL, więc jeśli nie masz pozwolenia na wjazd (czyli np. hotelu w tej strefie), nie wjeżdżaj.

Strefa ZTL w Ostuni działa codziennie od 0.00 do 24.00 z wyjątkiem:

 • Brama Via Cattedrale otwarta od 07:00 do 10:00 i od 14:00 do 17:00,
 • Brama Via Francesco Cavallo otwarta od 07:00 do 10:00 i od 14:00 do 17:00,
 • Brama Via Montegrappa otwarta od 8.00 do 13.00 i od 16.00 do 19.00,
 • Brama Via Francesco Vitale otwarta od 07:00 do 10:00 i od 14:00 do 17:00,

ale prawdę mówiąc, kto by to zapamiętał, dlatego lepiej nie wjeżdżać do centro storico.

Wskazówka I We Włoszech miejsca parkingowe są oznaczone różnymi kolorami linii. W skrócie: niebieskie to miejsca odpłatne, białe bezpłatne, żółte tylko dla mieszkańców miasta.

Ostuni, Puglia
Ostuni, Puglia

Gdzie zjeść w Ostuni

Na lody i kawę w Ostuni

Bar Biancofiore, Corso Giuseppe Mazzini 79 I Lody przygotowywane wyłącznie z naturalnych składników. Wspaniałe są także granity plus piekarnia. Według miejscowych to prawdopodobnie najlepsza lodziarnia, stale utrzymująca wysoki poziom produkcji.

Cremeria La Scala, Via Capitano, Via Vito Tamborrino 17 I Lodziarnia blisko Piazza della Liberta, o takich lodach marzmy jadąc do Włoch.

Ciccio in Piazza, Via Armando Diaz 66 I Znakomite i lody i kawa, bez dwóch zdań miejsce warte odwiedzenia.

Gdzie zjeść obiad lub kolację w Ostuni

Osteria pizzeria Sant’Oronzo, Via Alfonso Giovine 21 I Znakomite pizze, kuchnia apulijska w tym bombette pugliesi, wieprzowe zawijasy z serem, solą, pieprzem, zwijane jak nasze zrazy, opiekane w specjalnym rożnie.

Pizzeria Osteria La Vispa Teresa, Via Pietro Vincenti 10 I Przy katedrze, wspaniała pizza i wiele lokalnych dań.

Osteria Piazzetta Cattedrale, Largo Arcidiacono 7 I Tuż przy katedrze, miejsce jest znane i cieszące się doskonałą renomą.

Ristorante Pantagruel, Via Francant Arc Zaccaria 9 I W sercu historycznego centrum Ostuni. Świetne miejsce dla miłośników mięsa przygotowywanych wg lokalnej specjalności na grillu.

Ostuni, Puglia
Ostuni, Apulia

Produkty lokalne w okolicach Ostuni

Jeśli jesteś zmotoryzowany i możesz wyrwać się poza miasto polecam ci miejsca, świetne na zakupy lokalnych produktów.

Masseria Fragnite, Via Ceglie Ostuni 102, 72013 Ceglie Messapica I Produkują własne sery, wędliny, mięso. Strona www.fragnite.it

C.A.V.I. , S.P. Gravina di Castro 14, 72014 Cisternino I To kooperatywa, produkują sery, mają punkt sprzedaży i nieco ukryte miejsce, gdzie można zjeść obiad (drzwi po prawej w sklepie prowadzą do sali jadalnianej). Inny punkt sprzedaży znajduje się przy Via Papini 39 w Cisternino. Strona www.caseificiocavi.com

Masseria Brancati, Contrada Brancati, 72017 Ostuni I Są producentami znakomitej oliwy, a warto kupować bezpośrednio od producenta. Ich strona: www.masseriabrancati.it

Salumificio Cervellera, Via Mottola 68, 74015 Martina Franca I Założycielem jest Giuseppe Cervellera, obecnie pomagają mu także jego dwaj synowie, Gianluca i Andrea. Raj dla mięsożerców, typowe lokalne przysmaki prosto z rożna, można zjeść na miejscu, można zrobić zakupy. Mistrzowe bombette pugliesi pod każdą postacią. Strona www.capocollodimartinafranca.it

Apulia dla rodzin. Gdzie zjeść w Apulii
Apulia dla rodzin. Gdzie zjeść w Apulii

Najpiękniejsze plaże w okolicach Ostuni

Wybrzeże w okolicach Ostuni jest wciąż dziewicze, z wieloma prześlicznymi plażami, wydmami, małymi zatoczkami i wspaniałą śródziemnomorską roślinnością. Łatwo stąd dojechać do Villanova, typowego miasteczka portowego, które stanowi centrum tego fragmentu wybrzeża, skąd możesz się wybrać w rejs i podziwiać wybrzeże Ostuni od strony morza.

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Lido Morelli

To długi pas piasku z wydmami położony 8 km od miasteczka. Dobra wiadomość jest taka, że nie powinno tu być problemu z miejscem na plaży nawet w szczycie sezonu urlopowego. Jeśli jedziesz na wakacje z dziećmi, to to jest dobre miejsca na zabawy w wodzie i budowanie godzinami zamków z piasku. Teren należący do Parco Naturale Regionale Dune Costiere da Torre Canne a Torre San Leonardo. Więcej informacji o parku wydm nadmorskich od Torre Canne do Torre San Leonardo, znajdziecie TU.

Quarto di Monte

Mała i zarazem urocza plaża w Monticelli, niedaleko portu Villanova. Okoliczni mieszkańcy lubią tu spędzać czas, szczególnie wieczorem, gdy można spokojnie usiąść w barze, odetchnąć po gorącym dniu, uciąć sobie pogawędkę i podziwiać bezkres morza.

Costa Merlata

Ten fragment wybrzeża polecam szczególnie fanom, nie tyle wylegiwania się, co aktywnego podglądania morskiego życia. Wybrzeże jest skaliste, ale jest mnóstwo maleńkich zatoczek i ukrytych malutkich plaż.

Torre Pozzelle

To dość dziki fragment tutejszego wybrzeża, są miejsca, gdzie właściwie nie ma ludzi. Wybrzeże jest skaliste, a w zatoczkach są białe, piaszczyste plaże.

Wskazówka I W okolicy znajduje się Camping Village Torre Pozzelle i nieco lepszy Camping Village Lamaforca z parkiem wodnym jako dodatkowa atrakcja, nie tylko dla dzieci.

Torre Guaceto

Rezerwat przyrody Torre Guaceto jest obszarem chronionym przez WWF z uwagi na niezwykłe zasoby naturalne. I choć jest to miejsce położone ok. 26 km od Ostuni, naprawdę warto tu przyjechać.

Przyrodniczo to wyjątkowe miejsce, możesz spotkać nawet żółwie morskie, jeśli masz oczywiście wystarczająco dużo szczęścia. Białe, piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda, niesamowite skały, a na dobicie tym pięknem, cudowna roślinność. Nie wszędzie się można kąpać, ale takie miejsca są dobrze oznaczone.

Mankamentem jest oddalenie od parkingów. Są wyznaczone miejsca, gdzie można zostawić samochód, co zwykle wiąże się z dłuższym dojściem do plaży, ale naprawdę warto.

Wskazówka I Jeśli chcesz tu przyjechać, przygotuj się tak, jakbyś wybierał się na całodzienny piknik. Weź jedzenie picie i wszystko, co niezbędne. Na miejscu możesz wybrać się na trekking, rower, nurkowanie, ale wyłącznie w zorganizowanej wycieczce.

Ostuni, Apulia. Rezerwat przyrody Torre Guaceto.
Rezerwat przyrody Torre Guaceto

Gdzie nocować w Ostuni i okolicy

W Ostuni polecam Casa Baldassarre. Bliżej morza natomiast Masseria San Martino – 2600 drzew w gaju oliwnym, basen i tylko kilka km od morza, miejsce jak marzenie. Sprawdź całą ofertę noclegów w Ostuni.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Ostuni, la città bianca, białe miasto w Apulii.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Apulia na morzu. Obserwacja wielorybów i delfinów w Morzu Jońskim
Previous post
APULIA Z DZIECKIEM - obserwacja delfinów w morzu i parki rozrywki
Białe wina z Włoch. Moja ulubiona szóstka
Next post
Białe wina z Włoch. 6 genialnych miejsc na degustację

6 komentarzy

 1. 31 marca, 2019 at 9:42 am — Odpowiedz

  […] wszystko co miłe kiedyś się kończy więc i Ostuni opuściliśmy mając co najwyżej nadzieję na podobne doznania […]

 2. Kajtek
  4 września, 2019 at 9:12 pm — Odpowiedz

  Czy są miejsca gdzie nie ma w ogóle linii przy drodze lub na jakiejś bocznej uliczce gdzie można zaparkować bezpłatnie?

  • 5 września, 2019 at 3:15 pm — Odpowiedz

   Linie po prostu oznaczają miejsca, gdzie można parkować, wzdłuż ulic jak najbardziej są, także tych bocznych, miejsca parkingowe są bardzo cenne, bo miasteczka są ciasne i mnóstwo w nich przebywa turystów. Linii nie ma na prowizorycznie urządzonych parkingach, np. jakimś kawałku utwardzonej ziemi.

 3. Magda
  24 stycznia, 2020 at 10:58 am — Odpowiedz

  Już nie mogę się doczekać:) W czerwcu – Ostuni na 2 tyg!:)))

 4. Edyta
  11 lipca, 2021 at 7:48 pm — Odpowiedz

  Osteria Pizzeria La Vispa Teresa – zasłużyło moim zdaniem na usunięcie z listy polecanych restauracji. Makaron bardzo średni, pizza podeszwa – zaryzykuje stwierdzenie, ze nie do zjedzenia. Byłam i sprawdziłam.

  • 15 lipca, 2021 at 10:18 pm — Odpowiedz

   Dziękuje za opinię. Z gastronomia jest tak, ze wiele zależy od ludzi, którzy pracują w danym miejscu, a ci często się zmieniają.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

OSTUNI, APULIA – przewodnik po imponującym „Białym Mieście”