LOCOROTONDO – najpiękniejsze miasteczko Apulii w okresie Bożego Narodzenia

LOCOROTONDO – najpiękniejsze miasteczko Apulii w okresie Bożego Narodzenia

Locorotondo w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest najpiękniej przystrojonym miasteczkiem włoskiej Apulii (wł. Puglia). Kto był w miasteczku ten wie, że centrum historyczne jest naprawdę niewielkie i można je obejść w niespełna godzinę, robiąc przy tym zdjęcia czy nagrywając video. Jest jednak wyjątkowym punktem na mapie Apulii, moim zdaniem bardziej interesującym niż pobliskie, dość mocno skomercjalizowane Alberobello.

Powiem szczerze, kto jedzie do Alberobello, a odpuszcza sobie, położone zaledwie kilka kilometrów dalej, Locorotondo, ten popełnia błąd. Omija prawdziwą perełkę regionu, która zapada głęboko w pamięć. Jest piękne, a jednocześnie autentyczne, z atmosferą, którą się wchłania całym sobą.

Warto było uciec na chwilę z szaro-burej codzienności do miasteczka wyglądającego jak z bajki.

Zapraszam cię do Locorotondo, najpiękniej przystrojonego w święta apulijskiego miasteczka. Jeśli w tym roku nie dasz rady się pojawić i zobaczyć tego na własne oczy, zaplanuj krótką wycieczkę za rok. Ozdoby pojawiają się około 6 grudnia i są ściągane mniej więcej 15 stycznia. Pod koniec artykułu znajdziesz także praktyczne wskazówki, które – jak mam nadzieję – pomogą ci zorganizować swój pobyt na południu Włoch.

Locorotondo - najpiękniejsze miasteczko Apulii w czasie Świąt Bożego Narodzenia
Locorotondo ozdobione na święta Bożego Narodzenia, grudzień 2019

Magia świąt Bożego Narodzenia w Locorotondo

Miasteczko nie jest duże i nie każda uliczka jest przystrojona jak na świątecznych pocztówkach, ale … prawie każda jest choćby odrobinę. Natomiast tych najbardziej spektakularnie ozdobionych uliczek jest tak naprawdę kilka, ale to właśnie dla nich przyjeżdża się do Apulii. Wygląda jak gotowa scenografia na świąteczne romansidło, czyż nie?

Locorotondo, Apulia (Puglia_
Locorotondo, grudzień 2019

Świąteczne Locorotondo w czasie dnia

Aby w pełni nacieszyć się miasteczkiem, przyjechałam tu najpierw przed południem, a następnie wróciłam po zachodzie słońca. Zarówno w dzień, jak i w nocy miasteczko wygląda czarująco. Uliczki, gdzie przystrojenia są szczególnie obfite, to jednocześnie zachęta do zajrzenia do którejś z restauracji, by napić się choćby gorącej czekolady z bitą śmietaną lub skusić się na kolację, w towarzystwie świątecznych piosenek w tle.

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo po zachodzie słońca

Po przedpołudniowej wizycie w Locorotondo, zajrzałam jeszcze do Alberobello, które znajduje się na liście UNESCO, Cisternino – jest na liście najpiękniejszych wiosek Włoch, I Borghi più belli d’Italia, pojechałam także kawałek dalej, do Ceglie Messapica, do którego mam szczególny sentyment.

Na koniec zostawiłam sobie wisienkę na torcie, wróciłam do Locorotondo tuż po zmroku, żeby zobaczyć, jak wszystko się mieni, świeci i błyszczy. Nie rozczarowałam się! Czułam się jak dziecko, które dostało pudełko najlepszych czekoladek na świecie. Magia świąt wśród tych dekoracji naprawdę działa.

Tymczasem miejscowi seniorzy zbierali się już w klubie, by pogadać, pośmiać się i pograć w karty, a niewielkie grupki turystów, miejscowi przewodnicy oprowadzali od kościółka do kościółka. Miasteczko wypełniało się ludźmi, tętniło życiem.

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

Locorotondo, Apulia (Puglia) w okresie świąt Bożego Narodzenia

TIPJeśli marzysz o zdjęciach świątecznie rozświetlonego Locorotondo, przyjedź, gdy tylko zrobi się ciemno, już około 17:00. Godzinę czy dwie później, zjeżdżają się Włosi, by podziwiać miasteczko i tym samym wpaść na kolację, więc zrobienie zdjęcia bez ludzi będzie coraz trudniejsze. Jeśli możesz, unikaj także weekendów, bo wówczas jest zawsze więcej turystów. Możesz także pojawić się naprawdę późno, gdy większość osób już wróci do domów.

Kilka wskazówek praktycznych

Loty do Apulii

Do Apulii dolecimy z Polski bezpośrednio na lotnisko w Bari.

Jak dojechać do Locorotondo

Samochód

Możesz wynająć samochód na lotnisku w Bari, osobiście polecam lokalną wypożyczalnię Stallone Rent, gdzie można wynająć auto także bez karty kredytowej. Flota jest nowa, a właściciel,  pan Francesco Stallone bardzo sympatyczny, szybko odpowiada na wiadomości i rzeczowo załatwia sprawy na miejscu. Możesz skontaktować się także mailowo: stallonerent@libero.it. Ich biuro mieści się 700 m od lotniska, przyjeżdżają po ciebie samochodem, a potem oczywiście odwożą na lotnisko. Kaucja to 250 EUR.

W Brindisi operuje m.in. tania wypożyczalnia aut, InterRent, u których wynajmowałam samochód kilkukrotnie, ale w innych miastach Włoch. Przyznam, że nie korzystam z ich usług od ponad roku, odkąd wprowadzili 30 dniowy zwrot kaucji (jeśli to się zmieniło, daj mi znać proszę).

Pociąg/ autobus

Z Bari dojedziesz pociągiem liniami FSE, jednak z uwagi na wciąż trwający remont torów kolejowych, trzeba nastawiać na jazdę autobusem FSE (bezpośrednio lub z przesiadką w Putignano). Można także dojechać Flixbusem do Fasano i dalej autobusem FSE do Locorotondo. Połączenia są także z pobliskiego Alberobello, Martina Franca czy Monopoli, gdzie wiele osób ma bazę noclegową.

Z lotniska w Brindisi najlepiej dojechać do centrum, na dworzec kolejowy Stazione di Brindisi na Piazza Francesco Crispi. Pociągiem lub autobusem dojedziemy do Fasano i tam można się przesiąść na autobus do Locorotondo.

Gdzie parkować w Locorotondo

W Google Maps wpisz Parcheggio Piazza Antonio Mitrano, bo to najlepsze i w dodatku bezpłatne miejsce na parkowanie w Locorotondo! Piazza Antonio Mitrano jest położony dosłownie 150 m  od jednej z bram wejściowej do historycznego centrum.

UWAGA!!! Nie można parkować tu w piątki między 6:00 a 15:00 z powodu targowiska!

Jeśli nie będzie wolnego miejsca, sugeruję uzbroić się w cierpliwość i objechać plac kilka razy, być może coś się zwolni. Jeśli nie, można objechać parking i park z placem zabaw, który jest niejako przedłużeniem placu. Jest tam także sporo miejsc parkingowych (niestety już odpłatnych, niebieskie linie), ew. szukać w innych uliczkach.

Parcheggio Piazza Antonio Mitrano, Locorotondo
Parcheggio Piazza Antonio Mitrano – parking i uliczki dookoła, gdzie można szukać miejsca, narysowane dzięki Google Maps

Nie jedź jednak bezpośrednio w kierunku centrum historycznego. W 2019 roku wprowadzono ponownie strefę ZTL, co oznacza, że wjazd jest jedynie dla pojazdów uprawnionych. Poza tym miejsca są głównie dla mieszkańców (residenti), oznakowane żółtymi liniami.

Gdzie zjeść w Locorotondo

Casa Pinto

W miasteczku jest kilka ciekawych miejsc kulinarnych, także z gwiazdką Michelin. Ja ostatnio ufam rekomendacjom przewodnika La Reppublika, Le Guide ai Sapori e ai Piaceri. Jak widzę ich naklejkę na drzwiach, postanawiam spróbować. Tak było i tym razem, dlatego zdecydowałam się na Casa Pinto przy Via Aprile, znajdziesz ich na FB. Wzięłam popisową pizzę Pinto, a na deser crème brûlée i kawę. Dodam, że była to jedna z najpiękniej udekorowanych świątecznie uliczek, w środku było bardzo miło i świątecznie, duży plus za nastrojową muzykę.

Casa Pinto, Locorotondo
Casa Pinto, menu

TIPJeśli stawiasz na bardzo ekonomiczną wersję wyżywienia pamiętaj, że w wielu włoskich sklepach spożywczych można poprosić o przygotowanie kanapki (w dziale, gdzie sprzedają pieczywo). Przy parkingu, o którym pisałam powyżej, na rogu jest sklep, w którym widziałam, jak panowie zamawiali bułki z tuńczykiem i marynowanymi grzybkami. Pan przygotowywał je niemalże taśmowo, bo akurat kilka osób je zamawiało. Cena jednej takiej kanapki wynosiła 2,5 EUR. Pamiętaj też, że Włosi zwykle nie smarują pieczywa masłem, więc jeśli zamówisz kanapkę z serem, dostaniesz po prostu bułkę z grubym kawałkiem sera.

U Curdunn

O pobycie w tej restauracji napisałam osobny artykuł. Dowiesz się z niego, co można zjeść.

LOCOROTONDO, APULIA – restauracja U Curdunn, lokalna kuchnia locorotondese

Gdzie nocować w Locorotondo

Dobrze rozważ termin pobytu zimowego, ponieważ w tych najbardziej popularnych miasteczkach Apulii, ceny noclegów w okolicach świąt Bożego Narodzenia skaczą ostro w górę i utrzymują się aż do 6 stycznia, czyli słynnej Befany. Ja byłam w połowie grudnia i był to termin optymalny. Już było pięknie przystrojone, ale … nadal trwały ostatnie prace przy dekoracjach, podejrzewam, że do samych świąt ich ilość jeszcze nieco wzrasta.

Locorotondo

W historycznym centrum znajdziesz bardzo przyjemne mieszkanko z balkonem, Il Balcone di Giulietta, idealne dla dwóch osób. Ogromnie polecam także Da Concavo e Convesso, urządzone ze smakiem, wielką zaletą są pyszne śniadania, balkonik, a także taras z widokiem na miasteczko! Troszkę dalej od centrum Locorotondo, ale za to nocleg w słynnych apulijskich domkach trulli, oferuje odwiedzany chętnie, Trullo Di Tagaro. Ten ostatni świetnie się sprawdzi dla rodzin.

Apulia, Locorotondo, gdzie nocować
Il Balcone di Giulietta, Da Concavo e Convesso, Trullo Di Tagaro

Agriturismo Masseria Aprile

Agroturystyka Masseria Aprile z domami trulli jest położona 2 km od Locorotondo, na które zresztą jest piękny widok.

Aprile to nazwisko właścicielki, notabene rodziny, która od pokoleń jest związana z Locorotondo. Będąc w Locorotondo znajdziesz nawet via Aprile (via to po włosku ulica). Owa masseria jest w rękach rodziny od dwunastu pokoleń.

Teren agroturystyki jest duży. Na miejscu znajduje się m.in. prywatna kapliczka, ogród, taras z miejscem na posiłek lub odpoczynek. Gospodarstwo wciąż się rozwija, mają także własne produkty, jak oliwę, wino i przetwory. Jest czysto i pięknie! Bardzo polecam!

Masseria Aprile jest częścią nowego projektu, który skupia najlepsze miejsca w apulijskiej dolinie Valle d’Itria dla wakacyjnego wypoczynku o nazwie Valle d’Itria for families. Jako ciekawostkę dodam, że farma została wybrana jako scenografia do pierwszego odcinka serialu „Un medico in famiglia 10” (to bardzo popularny serial we Włoszech).

Agriturismo Masseria Aprile, Locorotondo
Agriturismo Masseria Aprile, Locorotondo
Agriturismo Masseria Aprile, Locorotondo

Wskazówka I Sprawdź noclegi w Locorotondo, pobliskim Alberobello, a także w Monopoli i Bari.

Bari

Ja nocowałam w Bari. Podróżowałam solo, więc wzięłam bardzo sympatyczny apartament w centrum miasta, zaledwie 10 minut do dworca kolejowego, Bari Centrale. Do centrum historycznego, Bari Vecchia miałam ok. 20 minut spacerkiem. Nocleg znalazłam na Airbnb, idealny dla dwóch osób, wielkim plusem był prywatny parking i taras. Właściciel, Pierluca jest przesympatyczny. Mój apartament znajdziesz tu: Cozy Apartment with private parking (musisz mieć konto na Airbnb, żeby go zobaczyć).

Bari - przewodnik. Gdzie nocować
Cozy apartment with private parking na Airbnb

Jeśli jeszcze nie masz konta na Airbnb, korzystając z TEGO LINKA zapewniasz sobie około 145 zł zniżki na swoją pierwszą podróż z Airbnb. Dokładna kwota zależy od kursu dolara.

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. Airbnb

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Aggius, Sardynia
Previous post
SARDYNIA, AGGIUS – prawdziwe oblicze wyspy w pięciu aktach
Wloskie-prezenty
Next post
Włoskie prezenty pod choinkę - pomysły i oferty specjalne

1 Comment

  1. 26 lutego, 2020 at 9:53 am — Odpowiedz

    Faktycznie prezentuje się przepięknie. Bylem w lutym i bez ozdób mnie poruszyło… ale ten wystrój… bajka 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LOCOROTONDO – najpiękniejsze miasteczko Apulii w okresie Bożego Narodzenia