Poznajmy się! 

 

Nazywam się Magda Ciach-Baklarz i jestem autorką najpiękniejszego bloga o Włoszech, Italia poza szlakiem!  Mój blog to niezrównane kompendium wiedzy o Włoszech, stworzone przez ekspertkę z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w podróżowaniu po Włoszech.

Italię pokochałam od pierwszego spotkania w 1998 roku. Zamieszkałam na pół roku z włoską rodziną, ucząc się języka, kuchni i ich zwyczajów. To doświadczenie wpłynęło na całe moje życie. 

Magdalena Ciach-Baklarz
Magda Ciach-Baklarz, Italia poza szlakiem

Blog założyłam w 2013 roku i jest owocem 60 wypraw do Włoch.

Na przełomie 10 lat istnienia, blog zdobył liczne wyróżnienia, w tym:

 • prestiżową nagrodę od magazynu Twój Styl na festiwalu See Bloggers #Hashtagi Roku 2023.
 • tytuł Najlepszy Specjalista w dziedzinie Włoskiego Jedzenia i Podróży w Polsce w konkursie European Travel Awards 2022 organizowanym przez EU Business News.

Jestem tu, aby być Twoim osobistym przewodnikiem po autentycznych i nieodkrytych zakątkach Włoch.

Witaj wśród czytelników włoskich opowieści!

La vita è bella! Życie jest piękne!

Magdalena Ciach-Baklarz

Ale cofnijmy się troszkę w czasie.

Zupełnie niedawno przypomniał mi się pewien fakt z mojej przeszłości. Przed maturą moje dwie przyjaciółki zaciągnęły mnie do wróżki. Chciały się dowiedzieć, czy zdamy egzamin dojrzałości.

Nie widziałam w tym głębszego sensu, miałam przecież już zaplanowaną przyszłość: po maturze wyjeżdżam na studia, na swoją wymarzoną od szóstej klasy szkoły podstawowej, oceanografię. Miałam być naukowcem, badać morza i oceany, słowem miałam być polskim Jacques-Yves Cousteau.

Od 15 roku życia poświęciłam się zdobywaniu kolejnych stopni wtajemniczenia w nurkowaniu. Ciągle byłam na wyjazdach, obozach nurkowych, przygotowywałam się praktycznie do przyszłego zawodu. 

Tymczasem wróżka powiedziała „Widzę morze, ale nie widzę tu życia, pracy na morzu. No i coś z tym pani mieszkaniem … coś często będzie je pani zmieniać … przeprowadzać się.” 

Kontakt: magda@italiapozaszlakiem.com

Poznań, Gdańsk, Włochy

 

Jestem Poznanianką. W wieku 19 lat, po zdanej maturze, wyjechałam do Gdańska, gdzie studiowałam przez 5 lat oceanografię, a następnie kontynuowałam naukę na studiach doktoranckich w Sopocie.

Magda Ciach-Baklarz, Italia poza szlakiemW międzyczasie poprosiłam kolegę, aby pomógł mi znaleźć wakacyjną pracę we Włoszech. Udało się, pojechałam najpierw na 2 tygodnie, ale to się przedłużyło do 6 miesięcy. Przez ten czas zwiedziłam całkiem spory kawałek Italii. Mieszkałam z włoską rodziną i miałam okazję obserwować ich codzienne życie.

Włochy zawróciły mi w głowie, to był w tamtych czasach zupełnie inny świat, kolorowy, smaczny, pełen gestów, słońca i emocji.

Po powrocie do Polski skupiłam się na rozwoju kariery zawodowej. Wciągnął mnie świat IT, marketing, project management, zwinne techniki zarządzania, liderowanie zespołom programistów, podróżowałam i czerpałam garściami z życia.

Warszawa i powrót do Gdańska

 

Magda Ciach-Baklarz, Italia poza szlakiemPrzeniosłam się do Warszawy, wyszłam za mąż, przez dwa lata dojeżdżałam do Łodzi na studia podyplomowe na wydziale biologii i ochrony środowiska. Wkrótce urodziłam dzieci, wróciłam też do Gdańska, z całym „bagażem” nowych doświadczeń życiowych. Wychowując dwójkę dzieci i pracując na wysokich obrotach w IT, w końcu na dobre porzuciłam myśl o byciu naukowcem.

W 2010 roku zapragnęłam spełnić swoje młodzieńcze marzenie, popłynąć w rejs żaglowcem. Los podsunął mi ofertę rejsu enokulinarnego do Włoch, natychmiast się zdecydowałam.

Teraz wiem, że to był przełom. Wróciłam do Włoch, wróciły wspomnienia, wróciło silne zauroczenie tym krajem. Od tamtej pory jestem we Włoszech tak często, jak tylko mogę. Poznaję wciąż nowe miejsca, nieodkryte przez masową turystykę spokojne i ciche miasteczka, ale i wpadam do tych bardziej znanych, aby się przekonać czy nadal mnie zachwycają tak, jak za pierwszym razem.

Niemcy, Niderlandy

 

Magda Ciach-Baklarz, Italia poza szlakiemA tymczasem mam za sobą 22 przeprowadzkę. Czy to dużo? Może tak, może nie. Od 2012 roku lat mieszkam poza granicami kraju. Najpierw Hamburg , teraz Niderlandy. Nie zaprzestaję też podróżować.

Teraz na poważnie myślę o zakupie domu we Włoszech. Po ponad 50 wizytach w tych kraju jestem gotowa na kolejną przeprowadzkę.

Włochy to moja ukochana destynacja.

Uwielbiam też Azję i Arktykę. Na liście marzeń jest wciąż rejs barkiem Europa na Antarktydę, bo skoro dane mi było poznać Arktykę, to chcę zobaczyć też samo południe. Poza tym wciąż marzeniem jest Nowa Zelandia, gdzie kiedyś bardzo chciałam mieszkać i Ameryka Południowa.

Jak podróżuję we Włoszech

 

Magda Ciach-Baklarz, Italia poza szlakiemOdwiedzam winnice, serowarnie, producentów oliwy i lokalnej żywności. Szukam ciekawych miejsc i ludzi. Niezwykle ważna jest dla mnie przyroda, góry, kocham wodę. Bardzo mi zależy, aby to miejscowi pokazywali mi swoje miasto, dlatego, jeśli to tylko możliwe, szukam kogoś, kto pokaże mi swoje miejsca.

Moje dzieci już się nauczyły, że włoskie wakacje spędzamy dość specyficznie, ale mężowi bardzo odpowiada taki styl podróżowania.

Dlaczego jestem ekspertem od Włoch

 

 • Jeżdżę do Włoch od ponad 20 lat i za każdym razem odkrywam coś nowego.
 • Poznaję Italię od strony lądu i morza, zaglądam do wulkanów i kuchennych garów, chodzę po górskich szlakach, nurkuję, próbuję najdziwniejszych serów (nawet takie z żywymi robakami!), degustuję wina, kocham ten klimat i jestem tu szczęśliwa.
 • Przez 6 miesięcy mieszkałam z włoską rodziną i przeżyłam!
 • Od niemal 9 lat opisuję Włochy na moim blogu, Italia poza szlakiem, a to masa roboty!
 • Jestem autorką przewodników po Włoszech, które można kupić w księgarniach.
 • Piszę o Włoszech dla magazynów podróżniczych i portali związanych z turystyką.
 • Jestem ekspertką Akademii Dolce Vita De’Longhi.
 • Prowadzę podróżniczą grupę o Włoszech na FB, chwalił ją nawet magazyn Glamour!
 • Jestem certyfikowanym członkiem Italian Ambassador, za promocję Włoch na świecie.

Moje przewodniki

 

Do tej pory swój wkład miałam w sześciu przewodnikach wydanych wraz w Wydawnictwem Pascal.

 1. Rok 2021 Włochy. Inspirator Podróżniczy. Wydawnictwo Pascal
 2. Rok 2021 Włochy. Praktyczny Przewodnik. Wydawnictwo Pascal
 3. Rok 2020 Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy. Wydawnictwo Pascal
 4. Rok 2020 Toskania i Umbria. Pascal Lajt. Wydawnictwo Pascal
 5. Rok 2019 Włochy Północne. Inspirator Podróżniczy. Wydawnictwo Pascal
 6. Rok 2017 Włochy. Praktyczny Przewodnik. Wydawnictwo Pascal

Przewodniki Pascal by Magdalena Ciach-Baklarz

Kontakt z Italia poza szlakiem

 

email: magda@italiapozaszlakiem.com

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!