BARI – idealny przewodnik po stolicy Apulii

Świetnie się czułam w Bari, zarówno w czasie dnia, jak i późnym wieczorem. Jeśli się zanurzysz w uliczki Bari Vecchia, doznasz przeskoku w przeszłość, to zupełnie inny świat. Gdyby nie samochody, skutery i nowoczesne oświetlenie, zdecydowanie można by uznać, że cofnęliśmy się w czasie nawet o kilkaset lat. Jest niesamowicie klimatycznie, a nawet czasami troszkę strasznie. Ale mnie to się podoba, dlatego uważam, że Bari to autentycznie świetne miasto.

Z ręką na sercu powiem, że takie miasta lubię. Jak chcę, to gubię się w zaułach starego miasta, a jak wolę nowoczesność, to robię kilka kroków i jestem w tętniącym życiem mieście. Wiem, nie każdemu Bari przypada do gustu, ale ja mogłabym tu spędzić nawet kilka lat i coś czuję, że w ogóle by mi się tu nie nudziło.

Poza tym Bari to świetna brama do zwiedzania całej Apulii.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Spacerem po Bari Vecchia, starej części miasta

Miasto dzieli się na część historyczną, nazywaną Bari Vecchia i nowoczesną, tętniącą życiem. Przespacerujemy się najpierw średniowiecznymi uliczkami starego miasta, a potem wpadniemy na chwilę, by podziwiać dzielnicę Murat i przespacerować się nadmorskim deptakiem.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Daj się wciągnąć Bari Vecchia

Najważniejszym miejscem, które musisz zobaczyć w Bari jest jego stara część miasta, którą tu określa się Bari Vecchia. Wąskie, kamienne uliczki, są do siebie bardzo podobne, można się za pierwszym razem pogubić. Tak naprawdę ta część miasta nie jest duża, szybko zaczynamy się orientować, co jest, gdzie. A przy okazji można się wczuć w klimat miasta. Z uchylonych okien dochodzą odgłosy codziennego życia: brzęk talerzy, sztućców, strzępki rozmów, muzyka lub włączony telewizor. Są też uliczki, gdzie życie się toczy na zewnątrz. Ktoś gra na instrumencie, ktoś siedzi na krześle wystawionym z mieszkania lub cała grupka pań siedzi przy stołach, tworząc istne arcydzieła sztuki kulinarnej, makaron orecchiette.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Podziwiaj monumentalny Castello Normanno-Svevo

Nie sposób nie zauważyć tej potężnej budowli.

Castello Normanno-Svevo, został zbudowany w 1132 roku przez Normana Rogera II, księcia Apulii i Kalabrii, króla Sycylii. Jest jedną z najciekawszych fortec Apulii i fascynującym przykładem średniowiecznej konstrukcji. Zamek wraz z resztą miasta został zniszczony w 1156 r. przez Wilhelma I z Sycylii. Fryderyk II odbudował go między 1233 a 1240 rokiem. Przez kolejne lata w zamku rezydowali przedstawiciele dynastii andegaweńskiej. Gdy przeszedł na własność króla Neapolu Ferdynanda Aragońskiego, podarował go rodzinie Sforzów wraz z dwoma księstwami: Bari i Rossano.

Izabela, matka Bony Sforzy, przybyła do Bari w 1502 roku, by rozpocząć tu nowe życie. Bona miała wówczas dziewięć lat. W okresie ich mieszkania w zamku, nastąpiły spore zmiany, powstał m.in. potężny mur bastionowy. Także wnętrze zamku się zmieniło, przybrało wygląd renesansowej rezydencji z eleganckimi podwójnymi schodami łączącymi parter z piętrem. W 1518 r. Bona została żoną Zygmunta Starego i królową Polski. Wróciła do Bari osiem lat po śmierci męża, w 1556 roku. Jak wiemy z historii, w rok po powrocie, Bona Sforza została otruta przez swego zaufanego dworzanina.

W następnych stuleciach, zwłaszcza w okresie panowania Burbonów, zamek był najpierw więzieniem, a następnie koszarami. Od 2017 r. zamek działa jako muzeum. Bilet kosztuje 9 EUR.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Nie pomiń strada delle orecchiette

To nie jest oficjalna nazwa ulicy, ta brzmi Arco Basso, ale jeśli wpiszesz w Google Maps: strada delle orecchiette, ta będzie wskazana bezbłędnie. Wychodząc z Castello Svevo wystarczy wypatrzeć niewielki plac, Piazza Federici II di Stelvia i ulicę Arco Alto, stąd odchodzi uliczka pod niskim łukiem, Arco Basso. Idziemy tam pieszo.

Już od rana zręczne ręce kilku pań ciężko pracują, robiąc klasyczny apulijski makaron, orecchiette. Spotkasz je niemal na 100% będąc tam między 10 a 17:00, gdy pogoda jest dobra. Panie robią także większą wersję wspomnianego wcześniej makaronu, orecchioni i inne rodzaje pasty. W czasie pracy omawiane są najnowsze ploteczki i ważne sprawy. Gotowy makaron pozostawia się do wyschnięcia. Wszystkie panie, które tu pracują, są bardzo chętne do pogawędek, a także do zdradzenia tajników swojej pracy. Jeśli będziesz mieć ochotę spróbować zrobić taki makaron, chętnie ci pokażą. Pewnie będzie przy tym trochę śmiechu, bo to nie jest łatwa sztuka. Na pewno warto zrobić u pań zakupy.

Bari, Apulia. Przewodnik

Odwiedź San Nikola, bazylikę św. Mikołaja w Bari

San Nicola jest patronem miasta. Bazylika św. Mikołaja robi wrażenie, fasadę flankują dwie wieże, które nadają kościołowi charakter zamku. Relikwie św. Mikołaja zostały przywiezione z Myry w Turcji, 9 maja 1087 r, ale wtedy jeszcze nie było tu bazyliki. Do czasu jej wybudowania, relikwie zostały złożone w kościele św. Benedykta. W 1197 roku, pomimo iż budowa nie była jeszcze w pełni ukończona, przeniesiono szczątki świętego. Od tego czasu bazylika jest ważnym miejscem pielgrzymkowym zarówno dla katolików, jak i prawosławnych. Krypta z grobem św. Mikołaja znajduje się pod kościołem. Chociaż świętujemy św. Mikołaja 6 grudnia, święto San Nicola z Bari obchodzone jest także w maju.

W bazylice jest pochowana Bona Sforza. Nie tak łatwo jest znaleźć jej miejsce spoczynku, ponieważ znajduje się za ołtarzem. Nagrobek zwieńczono rzeźbą klęczącej królowej, po bokach znajdują się św. Stanisław i św. Mikołaj. Królową Polski pochowano najpierw w katedrze, ale po interwencji córki, Anny Jagiellonki, ciało przeniesiono do bazyliki San Nicolo. Wielu Włochów nie wie o tym fakcie, dlatego pytając ich o grób Bony, nie potrafią go wskazać.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Wejdź do romantycznej katedry San Sabino

Duomo di Bari (Cattedrale di San Sabino) jest poświęcona świętemu Sabinowi, pierwszemu patronowi Bari.

Obecny budynek powstał między XII a XIII w. na ruinach bizantyjskiej katedry, która podobnie jak zamek, została zniszczona w 1156 roku przez Wilhelma I z Sycylii. Co ciekawe, pod nawą główną znaleziono ślady jeszcze starszego kościoła biskupiego z VI wieku.

Katedra została zbudowana w dużej mierze z materiałów odzyskanych zarówno z poprzedniego kościoła bizantyjskiego, jak i innych zabytkowych budowli zniszczonych podczas bitwy. W trakcie odbudowy inspirowano się apulijskim stylem romańskim bazyliki San Nicola, która nie została zniszczona.

Katedrę konsekrowano 4 października 1292 r.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Dzisiejszy wygląd wnętrza kościoła jest efektem gruntownych prac przeprowadzonych po wojnie. Usunięto wówczas barokowe dobudówki z XVIII wieku. Pozbyto się tynków, dekoracji gipsowych i innych dodatków, przywracając kościołowi naturalną perspektywę i pierwotną romańską architekturę. Jest pięknie i romantycznie.

Główną atrakcją katedry jest przywieziony w VIII wieku z Konstantynopola obraz Madonna Odegritia. Legenda głosi, że obraz namalował sam św. Łukasz i przedstawia on wierny wizerunek Matki Boskiej. Wewnątrz są także liczne arcydzieła, freski i obrazy. Można dostrzec dzieła takich malarzy, jak Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Paris Bordone. W dolnej części prawej nawy znajduje się antyczna chrzcielnica. W lewej nawie znajdują się trzy kaplice, z których jedna zawiera relikwie świętego.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Spędź kilka chwil na Largo Albicocca

Nie będę za dużo pisać o tym miejscu, ale chciałabym, abyś wpadł tu wieczorem i zobaczył, jaki tu jest klimat. I bądź głodny! A potem mi opowiesz, czy było warto się tu znaleźć.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Poczuj klimat miasta na Piazza Mercantile i Ferrarese

Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese stanowią dwa place, chociaż można je wziąć za jeden, bo dość płynnie przechodzą jeden w drugi. To miejsca, gdzie lubią spacerować mieszkańcy, spotykać się na pogawędkach, jedzeniu, randkach. Na Piazza del Ferrarese zimą odbywa się świąteczny targ, jest choinka i są wyświetlane iluminacje na budynkach. Wokół są lodziarnie, knajpki, bary. Plac znajduje się blisko Porto Vecchia i Lungomare, ​​łączy nową część miasta ze starą.

Piazza Mercantile jest bardzo przyjemny, otoczony z każdej strony przez budynki, odchodzą od niego wąskie uliczki. W sam raz, żeby przysiąść sobie z boku i obserwować życie. Super klimatycznie jest tu wieczorem.

Na zdjęciach poniżej, Piazza Mercantile zimą.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Il quartiere Murat, nowa część Bari

Bari przez stulecia było miastem ograniczonym średniowiecznymi murami, za którymi kryły się wąskie uliczki skupione wokół bazyliki św. Mikołaja. Na początku XIX w. zaistniała silna potrzeba rozbudowy miasta. Musiała w końcu powstać nowa dzielnica, która przyniosłaby miastu rozwój i pozwoliłaby mieszkańcom podejmować nowe inicjatywy.

Dzielnica Murat rozciąga się bezpośrednio za Bari Vecchia. Swoją nazwę wzięła od Gioacchino Murata (Joachim Murat, król Neapolu w latach 1808–1815 jako Joachim Napoleon). Murat ogłosił dekret o budowie „nowej wioski” na płaskim terenie na południe od starego centrum. Pierwszy budynek na tym terenie powstał w 1816 roku, już po śmierci Murata (1767-1815).

Murat był szwagrem Napoleona Bonaparte. Poślubił jego najmłodszą siostrę, Karolinę w 1800 roku. Wsławił się m.in. jako dowódca kawalerii, był jednym z najbardziej brawurowych dowódców napoleońskich.

Dziś w tej dzielnicy zachowało się wiele arcydzieł architektury z początku XX wieku, które można podziwiać, spacerując ulicami Bari. Najpiękniejsze to Palazzo Fizzarotti, Teatro Margherita, Palazzo dell’Acquedotto Pugliese, Teatro Petruzzelli czy Palazzo Mincuzzi.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Aleja palmowa przy Corso Vittorio Emanuele

Wpadnij na zakupy na Via Sparano da Bari

Via Sparano da Bari to ulica handlowa Bari. Są tu wszystkie znane sieci modowe i kosmetyczne. Jeśli masz ochotę wybrać się na zakupy, znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz, także piękne pamiątki z Apulii. Ulica Sparano jest otoczona wspaniałymi budynkami, takimi jak Palazzo Mincuzzi, który powstał jako luksusowy dom towarowy. Pałac Mincuzzi zbudowano w latach 1926-1928 według projektu architekta Forcignanò i inżyniera Gaetano Palmiotto. Ta imponująca budowla się symbolem komercyjnej działalności Bari.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Zafunduj sobie spacer promenadą

Bari ma wspaniałą nadmorską promenadę (lungomare), która zaczyna się przy porcie terminalowym i ciągnie przez kilka kilometrów. Najczęściej spacerujemy odcinkiem od Teatro Margherita po miejską plażę, Pane e Pomodoro, mijając po drodze diabelski młyn.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Skuś się na street food w Bari

W Bari spróbuj czterech rzeczy w ramach zaprzyjaźniania się z tutejszym ulicznym jedzeniem (street food). Na mercato del pesce czyli targu rybnym, który co rano ustawia się na Molo San Nicola, kupisz ryby i owoce morza. Focaccia barese jest okrągła, z pomidorami, kroi się ją na cztery kawałki. Najlepiej jeść natychmiast, gorącą. Rozpływa się w ustach, pyszne, proste jedzenie. Ja potrafię zjeść takie dwie, gdy jestem naprawdę głodna.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Panzerotti to smażone na głębokim tłuszczu wielkie pierogi, wyplenione różnorodnym nadzieniem, ale klasyczny panzerotti jest z mozzarellą i pomidorami. Jest gorące, uważaj, aby się nie oparzyć w trakcie jedzenia. Bardzo sycące. Sgagliozze barese – pod tą tajemniczą nazwą kryje się kwadratowy lub prostokątny kawałek smażonej polenty. Tradycyjnie jest sprzedawany po mszy poza katedrą św. Mikołaja w dzień poświęcony świętemu i przez całą zimę na placach Bari. To naprawdę jest smaczne!

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Odpocznij na plaży w Bari

W Bari nie ma najpiękniejszych plaż regionu, te są na samym południu Apulii, na półwyspie Salentyńskim (Salento). Dlatego dobrze się zastanów, czego oczekujesz od swojego urlopu, bo jeśli jesteś typem plażowicza, to jedź na południe. Oto, czego możesz się spodziewać po Bari.

Pane e Pomodoro

Plaża nie jest położona daleko centrum miasta, można tu dojść spokojnie spacerem w 15-20 minut lub podjechać autobusem. W weekendy zwykle jest zatłoczona, bo baresi – mieszkańcy miasta uwielbiają tu odpoczywać. Na miejscu jest plac zabaw, są toalety, restauracje, wszystko, czego człowiek potrzebuje. Jak na miejską plażę, naprawdę jest całkiem nieźle.

Wskazówka I jeśli szukasz hotelu, który jest blisko tej plaży, zobacz iH Grande Albergo Delle Nazioni. Jest bardzo chwalony przez turystów.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Lido San Francesco alla Rena 

Znajduje się nieco dalej od miasta i jest odpłatna. Za 20 EUR otrzymujesz do dyspozycji dwa leżaki i parasol. Na pewno jest tu mniej osób niż na Pane e Pomodoro, bo raz, że trzeba dojechać, a dwa jest jest odpłatna. Z Bari centrale dojedziesz autobusem numer 22 lub 27.

Spędź wieczór w teatrze

Bari ma dwa teatry: Teatro Petruzzelli i Teatro Margherita.

Teatro Petruzzelli to największy teatr w Bari i czwarty co do wielkości we Włoszech. Po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla publiczności w 1903 roku. W ciągu dziesięcioleci działania, odbyły się tu niezliczone przedstawienia, aż do momentu katastrofalnego w skutkach pożaru w 1991 roku. Na skutek podpalenia, budynek uległ całkowitemu zniszczeniu. Teatro Petruzzelli oficjalnie wznowił działalność 4 października 2009 roku, prawie 18 lat po pożarze, wykonaniem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena przez orkiestrę prowincji Bari, prowadzonej przez Fabio Mastrangelo. Przez cały rok odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, balet, opera, koncerty. Teatr można odwiedzać w ramach wizyty z przewodnikiem w cenie 5 EUR/ osoby, do 20 osób w grupie. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie teatru.

Teatro Margherita zbudowano na palach w zakolu starego portu w latach 1912–1914 według projektu inżyniera Francesco De Giglio. Był pierwszym budynkiem zbudowanym w Bari o konstrukcji żelbetowej. Budynek spoczywa na izolowanych filarach osadzonych w wodzie i jest całkowicie otoczony wodą. Z lądem został połączony pomostem. Teatr nie pełni obecnie swojej pierwotnej funkcji. Po długiej renowacji, został oddany ponownie do użytku w 2018 roku jako muzeum sztuki współczesnej.

Na zdjęciach Teatro Margherita.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Jak zorganizować sobie podróż do Bari

Najlepszy sposób, by dotrzeć do Bari

Najszybciej samolotem. Do Bari, ale także do Brindisi, są bezpośrednie loty z Polski oraz z wielu miast Europy. Można rozważyć także lot z przesiadką w Mediolanie lub Rzymie. Z Rzymu czy Neapolu do Bari całkiem przyjemnie dojedzie się pociągiem lub autokarem.

Dojazd z lotniska do centrum Bari

Lotnisko Bari Palese znajduje się około 15 km od centrum stolicy Apulii.

Pociąg I Jedzie do centrum Bari ok. 17-20 minut, koszt biletu 5 EUR.

Shuttle Bus I Dojeżdża z lotniska na główny dworzec kolejowy w Bari w 25-30 minut. Obsługuje je firma Bus Tempesta i odjeżdżają z przystanku autobusowego obok wejścia na stację kolejową, koszt 4 EUR.

Autobus miejski I AMTAB nr 16 jest najtańszym środkiem transportu, by dostać się do centrum Bari, koszt biletu to 1 EUR, kupiony u kierowcy już 1,5 EUR. Powinien dojechać do Bari w 30 minut.

Taksówki I Stoją przed halą przylotów. Kurs do centrum Bari to około 20-25 EUR, i najlepiej korzystaj ze sprawdzonych firm, jak: EuroTaxi, Radiotaxi, Taxi Apulia.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Wynajęcie samochodu

Jeśli chcesz wynająć samochód na lotnisku w Bari, polecam sprawdzoną firmę, Stallone Rent. Kontakt znajdziesz w artykule: Jak wynająć samochód w Bari. Poza tym, ja korzystam z rentalcars.com, żeby przejrzeć oferty, porównać ceny i jeśli jest atrakcyjna, rezerwuję. W Apulii jeździ się bardzo dobrze, nie ma wariactwa Neapolu czy Palermo. Polecam także skuter, świetna sprawa, jeśli masz w tej kwestii jakiekolwiek doświadczenie oczywiście.

Jak zwiedzać Apulię transportem publicznym z bazą w Bari

Apulia jest bardzo przyzwoicie skomunikowana, dlatego jeśli nie podróżujesz samochodem, polecam szczególnie wygodne pociągi. Zawracaj jednak uwagę na mnogość firm operujących poszczególnymi liniami kolejowymi (i co za tym idzie … torami kolejowymi). Według mnie Bari jest najlepszą bazą wypadową, jeśli planujesz zwiedzanie Apulii, a także chcesz zobaczyć Materę w Bazylikacie przemieszczając się środkami transportu publicznego.

Wskazówka I  Jeśli masz w planach przemieszczanie się po Apulii autobusami lub pociągami, polecam zainstalować sobie w telefonie jedną z tych aplikacji: Moovit, Omio lubRome2Rio.

Transport publiczny w Apulii I Szczegółowo opisałam to w artykule: Apulia pociągiem i autobusem. Jak okiełznać Bari Centrale i tam cię odsyłam.

Gdzie nocować w Bari

Jeśli nie podróżujesz samochodem, wybierz coś w okolicach dworca kolejowego lub klimatyczny apartament w historycznej części miasta, Bari Vecchia.

Apartamenty i hotele

Dimora Scipione Crisanzio I Piękny apartament w pięknej kamienicy blisko dworca kolejowego. Gorąco polecam!

Dimora Scipione Crisanzio, Bari
Dimora Scipione Crisanzio, Bari

Imbriani Guest House| Propozycja budżetowa. Doskonała lokalizacja w cichej okolicy, nowoczesny pensjonat, gustownie urządzony i wyposażony we wszystkie udogodnienia, jakich można oczekiwać.

Travel B&B| Niewielki, rodzinny pensjonat z interesującym, a nawet nieco ekscentrycznym wystrojem. Przestronne pokoje, niektóre z tarasami i widokiem na Piazza Aldo Morro. Doskonała lokalizacja, naprzeciwko dworca Bari Centrale, idealna dla osób planujących jednodniowe wycieczki pociągiem.

B&B Murex| Urocze, choć niewielkie miejsce na pobyt. Hotel znajduje się tuż za murami starego miasta, w starym budynku, który niedawno został starannie odrestaurowany. Posiada taras z pięknym widokiem.

Imbriani Guest House, Bari, Puglia
Imbriani Guest House

Travel B&B, Bari, Puglia
Travel B&B

B&B Murex, Bari, Puglia
B&B Murex

Vittorio’s Luxury Suites I To bardziej luksusowa propozycja, ale jest tu po prostu pięknie.

Apartament La Bomboniera I Mieszkanie w pełni wyposażone, wygodne z sypialnią, salonem i kuchnią oraz prywatnym miejscem parkingowym. Właściciel jest bardzo pomocny. Miejsce jest oddalone od centrum miasta, plusem jest bezpłatny parking i duży balkon oraz świetnie wyposażona kuchnia.

Fourooms Bari I To jedno z najbardziej ulubionych miejsc noclegowych moich czytelników. Świetna lokalizacja między dworcem kolejowym a starszą częścią miasta jest wręcz idealna, by poznać samo Bari, jak i Apulię. Pensjonat nie bez przyczyny ma bardzo wysokie oceny, jest piękny, komfortowy, jest szybkie Wifi, co dla wielu osób jest szalenie ważne.  Ale najważniejsze, że można się tu poczuć jak w domu!

Bari I Zobacz wszystkie noclegi w mieście.

Vittorio's Luxury Suites, Bari, Puglia
Vittorio’s Luxury Suites

La Bomboniera, Bari, Puglia
La Bomboniera

Fourooms Bari, Puglia
Fourooms Bari

Hostel

Olive Tree I Dla osób podróżujących budżetowo, blisko dworca, jakieś 7-10 min pieszo, świetny hostel.

Airbnb

Cozy apartment with private parking I Apartament blisko zarówno do dworca kolejowego (10 minut pieszo), jak i Bari Vecchia (20 minut spacerem). Blisko są także sklepy, ale tu zawsze czekają na gości produkty, z których przygotujesz sobie śniadanie. Jest to propozycja maksymalnie dla dwóch osób, w sam raz na romantyczny wypad.

Bari - przewodnik. Gdzie nocować
Cozy apartment bardzo polecam, jeśli jesteście we dwoje

Jeśli jeszcze nie ma masz konta na Airbnb, zarejestruj się. Otrzymasz na swoją pierwszą podróż do 55 EUR zniżki: 44 EUR na pobyt i 11 EUR na atrakcje. Wybór zarówno niezależnych apartamentów, jak i pokoi u mieszkańców Bari jest bardzo duży.

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. Airbnb

Gdzie parkować w Bari

W ścisłym centrum Bari jest strefa ZTL. Wskazane poniżej parkingi omijają strefę, są także blisko wejścia do starego miasta.

Internalanza Parcheggio, Molo S. Nicola I Możesz tu spróbować szczęścia, to dobry parking, jeśli planujesz spędzić w mieście kilka godzin.

Jadąc wzdłuż Corso Antonio de Tulio i jej przedłużeniu, Corso Vittorio Veneto, jest mnóstwo miejsc parkingowych wzdłuż ulicy. Sa także kolejne dwa parkingi:

Normanno Parking, Via Ruggiero II 

Parcheggio Saba Porto, Corso Vittorio Veneto 5 

Gdzie zjeść w Bari

Kawa, śniadanie, focaccia lub panzerotti

Pasticceria Boccia, Corso Sidney Sonnino 31/33 I Świetne miejsce na śniadanie, zwłaszcza croissant z kremem pistacjowym

Caffè Moravia di Marsico Vincenzo, Via Principe Amedeo 63 I Autentyczna kawiarnia prowadzona przez ojca i syna, gorąco polecam to miejsce na śniadania

Vogliadiscobar, Piazza Mercantile 9 I Dobra kawa i croissanty

Bacio di Latte, Via Sparano 25 I Nowoczesna kawiarnia, ale zawsze są tu świeże produkty, przepyszne kanapki i rewelacyjne ciasta

Panificio Fiore Bari, Strada Palazzo di Città 38 I Niedaleko bazyliki San Nicola, piekarz Fiore od czterech pokoleń piecze tutaj autentyczną foccacia barese, street food, który w Bari po prostu trzeba spróbować. Piekarnia pierwotnie była kościołem i wygląda trochę jak muzeum. Wielokrotnie nagradzani.

Panificio Santa Rita, Strada dei I Bianchi Dottula 8 I To kultowe miejsce w Bari Vecchia na foccacię, zwyczajna, skromna piekarnia. Dostaje się gorący wypiek i można iść na miasto, ew. zjeść na miejscu, ale bez wygód.

Panificio Violante, Via Addis Abeba 12 I Inna niż większość foccaci w mieście, starsza szkoła focacci baryjskiej, lokalne miejsce, gdzie turyści nie docierają. A jak już dotrą, właściciele skaczą z radości.

Panifico Milano, Via Salvatore Cognetti 43 I Świetna focaccia z rukolą, pomidorami i serem.

Cibò, Piazza Mercantile 29 I Na panzerotti

Mastro Ciccio, Corso V. Emanuele 15 I Panzerotti

Pantificcio El Foccaciaro, Via Salvatore Cognetti 43 I Najlepiej wybrać się tu w godzinach wieczornych, kupić panzerotti, a potem podziwiać zachód słońca na lungomare. Na miejscu kupisz także foccacię.

Gdzie zjeść w Bari
Gdzie zjeść w Bari

Najlepsze lody nie tylko w Bari

Il Gelatiere, Viale della Resistenza 162/164

Martinucci I Gdziekolwiek zobaczysz tę nazwę, kupuj lody w ciemno, to najlepsze lody rzemieślnicze w Apulii, dostępne w wielu miastach.

Lody Martinucci, Apulia
Lody Martinucci, Apulia

Obiad lub kolacja

La Uascezze, Vico Sant Agostino 2/3/4 I Kuchnia typowo barijska, polecił mi ją właściciel miejsca noclegowego, a ja polecam ją tobie.

Ai 2 Ghiottoni, Via Putignani 11 / B I Jest to jedna z najlepszych restauracji w Bari, oferująca świeże, organiczne jedzenie, wina, ryby, mięso i makaron. Restauracja znajduje się w centrum Bari, naprzeciwko Teatro Pertruzelli.

Osteria Le Arpie, Vico Arco del Carmine 2 I Znakomite jedzenie na starym mieście.

Pizzeria Antipasteria Il Sedile, Piazza Mercantile 84 I Na lasagne, pastę i pizzę.

Bari Napoli, Via Nicolò Piccinni 187/189 I Świetna pizza, carbonara i przepyszne desery.

Pizzeria Enzo & Ciro, Via Cardassi 66 I Wspaniała pizza.

Biancofarina, Corso Vittorio Emanuele 81 I Restauracja i pizzeria, bardzo smacznie.

Eataly, Fiera del Levante, Lungomare Starita 4 I Tuż za centrum Bari znajduje się Eataly. Na najwyższym piętrze znajdują się restauracje, natomiast na parterze market, na którym można kupić świeże produkty i wina, a także przybory kuchenne czy książki.

Tiella, Via Salvatore Cognetti 13 I Tradycyjna kuchnia pugliese, świetne miejsce na obiad i kolację, zjesz tu także pizzę.

Pizzeria II Quadrifoglio, Via dalla Chiesa 2 I Najlepiej wybrać się tam w 4-5 osób lub więcej na same przystawki. To w zasadzie degustacja dań regionalnych, koszt to 10-20 EUR/ osobę.

La ciclatera sotto il mare, Via Venezia 16 I Miejsce idealne na aperitivo.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik
Bari I Apulia I Puglia I Przewodnik

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Sardynia, Siniscola I Mario Casu I warsztaty z lepienia w glinie
Previous post
SARDYNIA, SINISCOLA – warsztaty z lepienia z gliny z mistrzem ceramiki Mario Casu
Levanzo, Egady, najpiękniejsze wyspy Sycylii
Next post
10 najpiękniejszych wysp Sycylii. Jedna piękniejsza od drugiej

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

BARI – idealny przewodnik po stolicy Apulii