Świetnie się czułam w Bari, zarówno w czasie dnia, jak i późnym wieczorem. Jeśli się zanurzysz w uliczki Bari Vecchia, doznasz przeskoku w przeszłość, to zupełnie inny świat. Gdyby nie samochody, skutery i nowoczesne oświetlenie, zdecydowanie można by uznać, że cofnęliśmy się w czasie nawet o kilkaset lat. Jest niesamowicie klimatycznie, a nawet czasami troszkę strasznie. Ale mnie to się podoba, dlatego uważam, że Bari to autentycznie świetne miasto.
Z ręką na sercu powiem, że takie miasta lubię. Jak chcę, to gubię się w zaułach starego miasta, a jak wolę nowoczesność, to robię kilka kroków i jestem w tętniącym życiem mieście. Wiem, nie każdemu Bari przypada do gustu, ale ja mogłabym tu spędzić nawet kilka lat i coś czuję, że w ogóle by mi się tu nie nudziło.
Poza tym Bari to świetna brama do zwiedzania całej Apulii.
Spacerem po Bari Vecchia, starej części miasta
Miasto dzieli się na część historyczną, nazywaną Bari Vecchia i nowoczesną, tętniącą życiem. Przespacerujemy się najpierw średniowiecznymi uliczkami starego miasta, a potem wpadniemy na chwilę, by podziwiać dzielnicę Murat i przespacerować się nadmorskim deptakiem.
Daj się wciągnąć Bari Vecchia
Najważniejszym miejscem, które musisz zobaczyć w Bari jest jego stara część miasta, którą tu określa się Bari Vecchia. Wąskie, kamienne uliczki, są do siebie bardzo podobne, można się za pierwszym razem pogubić. Tak naprawdę ta część miasta nie jest duża, szybko zaczynamy się orientować, co jest, gdzie. A przy okazji można się wczuć w klimat miasta. Z uchylonych okien dochodzą odgłosy codziennego życia: brzęk talerzy, sztućców, strzępki rozmów, muzyka lub włączony telewizor.
Są też uliczki, gdzie życie się toczy na zewnątrz. Ktoś gra na instrumencie, ktoś siedzi na krześle wystawionym z mieszkania lub cała grupka pań siedzi przy stołach, tworząc istne arcydzieła sztuki kulinarnej, makaron orecchiette.
Zamek Castello Normanno-Svevo
Nie sposób nie zauważyć tej potężnej budowli.
Castello Normanno-Svevo, został zbudowany w 1132 roku przez Normana Rogera II, księcia Apulii i Kalabrii, króla Sycylii. Jest jedną z najciekawszych fortec Apulii i fascynującym przykładem średniowiecznej konstrukcji. Zamek wraz z resztą miasta został zniszczony w 1156 r. przez Wilhelma I z Sycylii. Fryderyk II odbudował go między 1233 a 1240 rokiem. Przez kolejne lata w zamku rezydowali przedstawiciele dynastii andegaweńskiej. Gdy przeszedł na własność króla Neapolu Ferdynanda Aragońskiego, podarował go rodzinie Sforzów wraz z dwoma księstwami: Bari i Rossano.
Izabela, matka Bony Sforzy, przybyła do Bari w 1502 roku, by rozpocząć tu nowe życie. Bona miała wówczas dziewięć lat. W okresie ich mieszkania w zamku, nastąpiły spore zmiany, powstał m.in. potężny mur bastionowy. Także wnętrze zamku się zmieniło, przybrało wygląd renesansowej rezydencji z eleganckimi podwójnymi schodami łączącymi parter z piętrem. W 1518 r. Bona została żoną Zygmunta Starego i królową Polski. Wróciła do Bari osiem lat po śmierci męża, w 1556 roku. Jak wiemy z historii, w rok po powrocie, Bona Sforza została otruta przez swego zaufanego dworzanina.
W następnych stuleciach, zwłaszcza w okresie panowania Burbonów, zamek był najpierw więzieniem, a następnie koszarami. Od 2017 r. zamek działa jako muzeum.
Nie pomiń strada delle orecchiette
To nie jest oficjalna nazwa ulicy, ta brzmi Arco Basso, ale jeśli wpiszesz w Google Maps: strada delle orecchiette, ta będzie wskazana bezbłędnie.
Wychodząc z Castello Svevo wystarczy wypatrzeć niewielki plac, Piazza Federici II di Stelvia i ulicę Arco Alto, stąd odchodzi uliczka pod niskim łukiem, Arco Basso. Idziemy tam pieszo.
Już od rana zręczne dłonie kilku pań ciężko pracują, robiąc klasyczny apulijski makaron, orecchiette.
Spotkasz je niemal na 100% będąc tam między 10 a 17:00, gdy pogoda jest dobra. Panie robią także większą wersję wspomnianego wcześniej makaronu, orecchioni i inne rodzaje pasty.
W czasie pracy omawiane są najnowsze ploteczki i ważne sprawy. Gotowy makaron pozostawia się do wyschnięcia. Wszystkie panie, które tu pracują, są bardzo chętne do pogawędek, a także do zdradzenia tajników swojej pracy. Jeśli będziesz mieć ochotę spróbować zrobić taki makaron, chętnie ci pokażą. Pewnie będzie przy tym trochę śmiechu, bo to nie jest łatwa sztuka. Na pewno warto zrobić u pań zakupy.
Odwiedź San Nikola, bazylikę św. Mikołaja w Bari
San Nicola jest patronem miasta. Bazylika św. Mikołaja robi wrażenie, fasadę flankują dwie wieże, które nadają kościołowi charakter zamku. Relikwie św. Mikołaja zostały przywiezione z Myry w Turcji, 9 maja 1087 r, ale wtedy jeszcze nie było tu bazyliki. Do czasu jej wybudowania, relikwie zostały złożone w kościele św. Benedykta. W 1197 roku, pomimo iż budowa nie była jeszcze w pełni ukończona, przeniesiono szczątki świętego. Od tego czasu bazylika jest ważnym miejscem pielgrzymkowym zarówno dla katolików, jak i prawosławnych.
Krypta z grobem św. Mikołaja znajduje się pod kościołem. Chociaż świętujemy św. Mikołaja 6 grudnia, święto San Nicola z Bari obchodzone jest także w maju.
W bazylice jest pochowana Bona Sforza. Nie tak łatwo jest znaleźć jej miejsce spoczynku, ponieważ znajduje się za ołtarzem. Nagrobek zwieńczono rzeźbą klęczącej królowej, po bokach znajdują się św. Stanisław i św. Mikołaj.
Królową Polski pochowano najpierw w katedrze, ale po interwencji córki, Anny Jagiellonki, ciało przeniesiono do bazyliki San Nicolo. Wielu Włochów nie wie o tym fakcie, dlatego pytając ich o grób Bony, nie potrafią go wskazać.
Katedra San Sabino
Duomo di Bari (Cattedrale di San Sabino) jest poświęcona świętemu Sabinowi, pierwszemu patronowi Bari.
Obecny budynek powstał między XII a XIII w. na ruinach bizantyjskiej katedry, która podobnie jak zamek, została zniszczona w 1156 roku przez Wilhelma I z Sycylii. Co ciekawe, pod nawą główną znaleziono ślady jeszcze starszego kościoła biskupiego z VI wieku.
Katedra została zbudowana w dużej mierze z materiałów odzyskanych zarówno z poprzedniego kościoła bizantyjskiego, jak i innych zabytkowych budowli zniszczonych podczas bitwy. W trakcie odbudowy inspirowano się apulijskim stylem romańskim bazyliki San Nicola, która nie została zniszczona.
Katedrę konsekrowano 4 października 1292 r.
Dzisiejszy wygląd wnętrza kościoła jest efektem gruntownych prac przeprowadzonych po wojnie. Usunięto wówczas barokowe dobudówki z XVIII wieku. Pozbyto się tynków, dekoracji gipsowych i innych dodatków, przywracając kościołowi naturalną perspektywę i pierwotną romańską architekturę. Jest pięknie i romantycznie.
Główną atrakcją katedry jest przywieziony w VIII wieku z Konstantynopola obraz Madonna Odegritia. Legenda głosi, że obraz namalował sam św. Łukasz i przedstawia on wierny wizerunek Matki Boskiej. Wewnątrz są także liczne arcydzieła, freski i obrazy. Można dostrzec dzieła takich malarzy, jak Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Paris Bordone. W dolnej części prawej nawy znajduje się antyczna chrzcielnica. W lewej nawie znajdują się trzy kaplice, z których jedna zawiera relikwie świętego.
Spędź kilka chwil na Largo Albicocca
Nie będę za dużo pisać o tym miejscu, ale chciałabym, abyś wpadł tu wieczorem i zobaczył, jaki tu jest klimat. I bądź głodny! A potem mi opowiesz, czy było warto się tu znaleźć.
Poczuj klimat miasta na Piazza Mercantile i Ferrarese
Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese stanowią dwa place, chociaż można je wziąć za jeden, bo dość płynnie przechodzą jeden w drugi. To miejsca, gdzie lubią spacerować mieszkańcy, spotykać się na pogawędkach, jedzeniu, randkach. Na Piazza del Ferrarese zimą odbywa się świąteczny targ, jest choinka i są wyświetlane iluminacje na budynkach. Wokół są lodziarnie, knajpki, bary. Plac znajduje się blisko Porto Vecchia i Lungomare, łączy nową część miasta ze starą.
Piazza Mercantile jest bardzo przyjemny, otoczony z każdej strony przez budynki, odchodzą od niego wąskie uliczki. W sam raz, żeby przysiąść sobie z boku i obserwować życie. Super klimatycznie jest tu wieczorem.
Na zdjęciach poniżej, Piazza Mercantile zimą.
Il quartiere Murat, nowa część Bari
Bari przez stulecia było miastem ograniczonym średniowiecznymi murami, za którymi kryły się wąskie uliczki skupione wokół bazyliki św. Mikołaja. Na początku XIX w. zaistniała silna potrzeba rozbudowy miasta. Musiała w końcu powstać nowa dzielnica, która przyniosłaby miastu rozwój i pozwoliłaby mieszkańcom podejmować nowe inicjatywy.
Dzielnica Murat rozciąga się bezpośrednio za Bari Vecchia. Swoją nazwę wzięła od Gioacchino Murata (Joachim Murat, król Neapolu w latach 1808–1815 jako Joachim Napoleon). Murat ogłosił dekret o budowie „nowej wioski” na płaskim terenie na południe od starego centrum. Pierwszy budynek na tym terenie powstał w 1816 roku, już po śmierci Murata (1767-1815).
Murat był szwagrem Napoleona Bonaparte. Poślubił jego najmłodszą siostrę, Karolinę w 1800 roku. Wsławił się m.in. jako dowódca kawalerii, był jednym z najbardziej brawurowych dowódców napoleońskich.
Dziś w tej dzielnicy zachowało się wiele arcydzieł architektury z początku XX wieku, które można podziwiać, spacerując ulicami Bari. Najpiękniejsze to Palazzo Fizzarotti, Teatro Margherita, Palazzo dell’Acquedotto Pugliese, Teatro Petruzzelli czy Palazzo Mincuzzi.
Wskazówka I W Bari był kręcony film z Sophią Loren „La vita davanti a sé” („Życie przed sobą”).
Poznaj Bari od innej strony, wypożycz rower lub weź udział z zorganizowanej wycieczce z lokalsem.
Wpadnij na zakupy na Via Sparano da Bari
Via Sparano da Bari to ulica handlowa Bari. Są tu wszystkie znane sieci modowe i kosmetyczne. Jeśli masz ochotę wybrać się na zakupy, znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz, także piękne pamiątki z Apulii.
Ulica Sparano jest otoczona wspaniałymi budynkami, takimi jak Palazzo Mincuzzi, który powstał jako luksusowy dom towarowy. Pałac Mincuzzi zbudowano w latach 1926-1928 według projektu architekta Forcignanò i inżyniera Gaetano Palmiotto. Ta imponująca budowla się symbolem komercyjnej działalności Bari.
Zafunduj sobie spacer promenadą
Bari ma wspaniałą nadmorską promenadę (lungomare), która zaczyna się przy porcie terminalowym i ciągnie przez kilka kilometrów. Najczęściej spacerujemy odcinkiem od Teatro Margherita po miejską plażę, Pane e Pomodoro, mijając po drodze diabelski młyn.
Skuś się na street food w Bari
W Bari spróbuj czterech rzeczy w ramach zaprzyjaźniania się z tutejszym ulicznym jedzeniem (street food).
Na mercato del pesce czyli targu rybnym, który co rano ustawia się na Molo San Nicola, kupisz ryby i owoce morza.
Focaccia barese jest okrągła, z pomidorami, kroi się ją na cztery kawałki. Najlepiej jeść natychmiast, gorącą. Rozpływa się w ustach, pyszne, proste jedzenie. Ja potrafię zjeść takie dwie, gdy jestem naprawdę głodna.
Panzerotti to smażone na głębokim tłuszczu wielkie pierogi, wyplenione różnorodnym nadzieniem, ale klasyczny panzerotti jest z mozzarellą i pomidorami. Jest gorące, uważaj, aby się nie oparzyć w trakcie jedzenia. Bardzo sycące.
Sgagliozze barese – pod tą tajemniczą nazwą kryje się kwadratowy lub prostokątny kawałek smażonej polenty. Tradycyjnie jest sprzedawany po mszy poza katedrą św. Mikołaja w dzień poświęcony świętemu i przez całą zimę na placach Bari. To naprawdę jest smaczne!
Zarezerwuj fajne wycieczki w Bari.
Odpocznij na plaży w Bari
W Bari nie ma najpiękniejszych plaż regionu, te są na samym południu Apulii, na półwyspie Salentyńskim (Salento). Dlatego dobrze się zastanów, czego oczekujesz od swojego urlopu, bo jeśli jesteś typem plażowicza, to jedź na południe. Oto, czego możesz się spodziewać po Bari.
Pane e Pomodoro
Plaża nie jest położona daleko centrum miasta, można tu dojść spokojnie spacerem w 15-20 minut lub podjechać autobusem. W weekendy zwykle jest zatłoczona, bo baresi – mieszkańcy miasta uwielbiają tu odpoczywać. Na miejscu jest plac zabaw, są toalety, restauracje, wszystko, czego człowiek potrzebuje. Jak na miejską plażę, naprawdę jest całkiem nieźle.
Lido San Francesco alla Rena
Znajduje się nieco dalej od miasta i jest odpłatna. Za 20 EUR otrzymujesz do dyspozycji dwa leżaki i parasol. Na pewno jest tu mniej osób niż na Pane e Pomodoro, bo raz, że trzeba dojechać, a dwa jest jest odpłatna. Z Bari centrale dojedziesz autobusem numer 22 lub 27.
Spędź wieczór w teatrze
Bari ma dwa teatry: Teatro Petruzzelli i Teatro Margherita, który obecnie jest muzeum sztuki współczesnej.
Teatro Petruzzelli
To największy teatr w Bari i czwarty co do wielkości we Włoszech. Po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla publiczności w 1903 roku. W ciągu dziesięcioleci działania, odbyły się tu niezliczone przedstawienia, aż do momentu katastrofalnego w skutkach pożaru w 1991 roku.
Na skutek podpalenia, budynek uległ całkowitemu zniszczeniu. Teatro Petruzzelli oficjalnie wznowił działalność 4 października 2009 roku, prawie 18 lat po pożarze, wykonaniem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena przez orkiestrę prowincji Bari, prowadzonej przez Fabio Mastrangelo.
Przez cały rok odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, balet, opera, koncerty. Teatr można odwiedzać w ramach wizyty z przewodnikiem w cenie 5 EUR/ osoby, do 20 osób w grupie. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie teatru.
Teatro Margherita
Zbudowano na palach w zakolu starego portu w latach 1912–1914 według projektu inżyniera Francesco De Giglio. Był pierwszym budynkiem zbudowanym w Bari o konstrukcji żelbetowej.
Budynek spoczywa na izolowanych filarach osadzonych w wodzie i jest całkowicie otoczony wodą. Z lądem został połączony pomostem. Teatr nie pełni obecnie swojej pierwotnej funkcji.
Po długiej renowacji, został oddany ponownie do użytku w 2018 roku jako muzeum sztuki współczesnej.
Jak zorganizować sobie podróż do Bari
Najszybciej samolotem. Do Bari, ale także do Brindisi, są bezpośrednie loty z Polski oraz z wielu miast Europy. Można rozważyć także lot z przesiadką w Mediolanie lub Rzymie. Z Rzymu czy Neapolu do Bari całkiem przyjemnie dojedzie się pociągiem lub autokarem.
Dojazd z lotniska do centrum Bari
Lotnisko Bari Palese znajduje się około 15 km od centrum stolicy Apulii.
Pociąg I Jedzie do centrum Bari ok. 17-20 minut, koszt biletu 5 EUR.
Shuttle Bus I Dojeżdża z lotniska na główny dworzec kolejowy w Bari w 25-30 minut. Obsługuje je firma Bus Tempesta i odjeżdżają z przystanku autobusowego obok wejścia na stację kolejową, koszt 4 EUR.
Autobus miejski I AMTAB nr 16 jest najtańszym środkiem transportu, by dostać się do centrum Bari, koszt biletu to 1 EUR, kupiony u kierowcy już 1,5 EUR. Powinien dojechać do Bari w 30 minut.
Taksówki I Stoją przed halą przylotów. Kurs do centrum Bari to około 20-25 EUR, i najlepiej korzystaj ze sprawdzonych firm, jak: EuroTaxi, Radiotaxi, Taxi Apulia.
Wynajęcie samochodu w Bari
Jeśli chcesz wynająć samochód na lotnisku w Bari, polecam sprawdzoną firmę, Stallone Rent. Kontakt znajdziesz w artykule: Jak wynająć samochód w Bari.
Ja korzystam z rentalcars.com, aby przejrzeć oferty, porównać ceny i jeśli jest atrakcyjna, rezerwuję.
W Apulii jeździ się bardzo dobrze, nie ma wariactwa Neapolu czy Palermo. Polecam także skuter, świetna sprawa, jeśli masz w tej kwestii jakiekolwiek doświadczenie oczywiście.
Jak zwiedzać Apulię transportem publicznym z bazą w Bari
Apulia jest bardzo przyzwoicie skomunikowana, dlatego jeśli nie podróżujesz samochodem, polecam szczególnie wygodne pociągi. Zawracaj jednak uwagę na mnogość firm operujących poszczególnymi liniami kolejowymi (i co za tym idzie … torami kolejowymi). Według mnie Bari jest najlepszą bazą wypadową, jeśli planujesz zwiedzanie Apulii, a także chcesz zobaczyć Materę w Bazylikacie przemieszczając się środkami transportu publicznego.
Wskazówka I Jeśli masz w planach przemieszczanie się po Apulii autobusami lub pociągami, polecam zainstalować sobie w telefonie jedną z tych aplikacji: Moovit, Omio lub Rome2Rio.
Transport publiczny w Apulii I Szczegółowo opisałam to w artykule: Apulia pociągiem i autobusem. Jak okiełznać Bari Centrale i tam cię odsyłam.
Gdzie nocować w Bari
Jeśli nie podróżujesz samochodem, wybierz coś w okolicach dworca kolejowego lub klimatyczny apartament w historycznej części miasta, Bari Vecchia.
Cozy apartment with private parking
Apartament blisko zarówno do dworca kolejowego (10 minut pieszo), jak i Bari Vecchia (20 minut spacerem). Blisko są także sklepy, ale tu zawsze czekają na gości produkty, z których przygotujesz sobie śniadanie. Jest to propozycja maksymalnie dla dwóch osób, w sam raz na romantyczny wypad.
Dimora Scipione Crisanzio
Piękny apartament w pięknej kamienicy blisko dworca kolejowego. Gorąco polecam!
Imbriani Guest House
Propozycja budżetowa. Doskonała lokalizacja w cichej okolicy, nowoczesny pensjonat, gustownie urządzony i wyposażony we wszystkie udogodnienia, jakich można oczekiwać.
Travel B&B
Niewielki, rodzinny pensjonat z interesującym, a nawet nieco ekscentrycznym wystrojem. Przestronne pokoje, niektóre z tarasami i widokiem na Piazza Aldo Morro. Doskonała lokalizacja, naprzeciwko dworca Bari Centrale, idealna dla osób planujących jednodniowe wycieczki pociągiem.
B&B Murex
Urocze, choć niewielkie miejsce na pobyt. Hotel znajduje się tuż za murami starego miasta, w starym budynku, który niedawno został starannie odrestaurowany. Posiada taras z pięknym widokiem.
Vittorio’s Luxury Suites
To bardziej luksusowa propozycja, ale jest tu po prostu pięknie.
Apartament La Bomboniera
Mieszkanie w pełni wyposażone, wygodne z sypialnią, salonem i kuchnią oraz prywatnym miejscem parkingowym. Właściciel jest bardzo pomocny. Miejsce jest oddalone od centrum miasta, plusem jest bezpłatny parking i duży balkon oraz świetnie wyposażona kuchnia.
Fourooms Bari
To jedno z najbardziej ulubionych miejsc noclegowych moich czytelników. Świetna lokalizacja między dworcem kolejowym a starszą częścią miasta jest wręcz idealna, by poznać samo Bari, jak i Apulię. Pensjonat nie bez przyczyny ma bardzo wysokie oceny, jest piękny, komfortowy, jest szybkie Wifi, co dla wielu osób jest szalenie ważne. Ale najważniejsze, że można się tu poczuć jak w domu!
Olive Tree
Dla osób podróżujących budżetowo, blisko dworca, jakieś 7-10 min pieszo, świetny hostel.
Bari I Zobacz wszystkie noclegi w mieście.
Gdzie parkować w Bari
W ścisłym centrum Bari jest strefa ZTL. Wskazane poniżej parkingi omijają strefę, są także blisko wejścia do starego miasta.
- Internalanza Parcheggio, Molo S. Nicola I Możesz tu spróbować szczęścia, to dobry parking, jeśli planujesz spędzić w mieście kilka godzin.
- Jadąc wzdłuż Corso Antonio de Tulio i jej przedłużeniu, Corso Vittorio Veneto, jest mnóstwo miejsc parkingowych wzdłuż ulicy.
I kolejne dwa parkingi:
- Normanno Parking, Via Ruggiero II,
- Parcheggio Saba Porto, Corso Vittorio Veneto 5.
Gdzie zjeść w Bari
Kawa, śniadanie, focaccia lub panzerotti
- Pasticceria Boccia, Corso Sidney Sonnino 31/33 I Świetne miejsce na śniadanie, zwłaszcza croissant z kremem pistacjowym
- Caffè Moravia di Marsico Vincenzo, Via Principe Amedeo 63 I Autentyczna kawiarnia prowadzona przez ojca i syna, gorąco polecam to miejsce na śniadania
- Vogliadiscobar, Piazza Mercantile 9 I Dobra kawa i croissanty
- Bacio di Latte, Via Sparano 25 I Nowoczesna kawiarnia, ale zawsze są tu świeże produkty, przepyszne kanapki i rewelacyjne ciasta
- Panificio Fiore Bari, Strada Palazzo di Città 38 I Niedaleko bazyliki San Nicola, piekarz Fiore od czterech pokoleń piecze tutaj autentyczną foccacia barese, street food, który w Bari po prostu trzeba spróbować. Piekarnia pierwotnie była kościołem i wygląda trochę jak muzeum. Wielokrotnie nagradzani.
- Panificio Santa Rita, Strada dei I Bianchi Dottula 8 I To kultowe miejsce w Bari Vecchia na foccacię, zwyczajna, skromna piekarnia. Dostaje się gorący wypiek i można iść na miasto, ew. zjeść na miejscu, ale bez wygód.
- Panificio Violante, Via Addis Abeba 12 I Inna niż większość foccaci w mieście, starsza szkoła focacci baryjskiej, lokalne miejsce, gdzie turyści nie docierają. A jak już dotrą, właściciele skaczą z radości.
- Panifico Milano, Via Salvatore Cognetti 43 I Świetna focaccia z rukolą, pomidorami i serem.
- Cibò, Piazza Mercantile 29 I Na panzerotti
- Mastro Ciccio, Corso V. Emanuele 15 I Panzerotti
- Pantificcio El Foccaciaro, Via Salvatore Cognetti 43 I Najlepiej wybrać się tu w godzinach wieczornych, kupić panzerotti, a potem podziwiać zachód słońca na lungomare. Na miejscu kupisz także foccacię.
Najlepsze lody w Bari
- Il Gelatiere, Viale della Resistenza 162/164
- Martinucci I Gdziekolwiek zobaczysz tę nazwę, kupuj lody w ciemno, to najlepsze lody rzemieślnicze w Apulii, dostępne w wielu miastach.
Miejsca na obiad lub kolację w Bari
- Tana del Polpo, Strada Vallisa 50 I Prawdopodobnie najsmaczniejsze miejsce w mieście, dlatego też na wieczór koniecznie warto zadać o rezerwację, bo kolejka oczekujących bywa naprawdę długa. Potrawy street foodowe są na wynos, jak popisowa bułka z ośmiornicą.
- Mastro Ciccio, Corso Vittorio Emanuele II 15 I Mistrzostwo światowa kanapek i inne niesamowite dania.
- La Uascezze, Vico Sant Agostino 2/3/4 I Kuchnia typowo barijska, polecił mi ją właściciel miejsca noclegowego, a ja polecam ją tobie.
- Ai 2 Ghiottoni, Via Putignani 11 / B I Jest to jedna z najlepszych restauracji w Bari, oferująca świeże, organiczne jedzenie, wina, ryby, mięso i makaron. Restauracja znajduje się naprzeciwko Teatro Pertruzelli.
- Osteria Le Arpie, Vico Arco del Carmine 2 I Znakomite jedzenie na starym mieście.
- Pizzeria Antipasteria Il Sedile, Piazza Mercantile 84 I Na lasagne, pastę i pizzę.
- Bari Napoli, Via Nicolò Piccinni 187/189 I Świetna pizza, carbonara i przepyszne desery.
- Pizzeria Enzo & Ciro, Via Cardassi 66 I Wspaniała pizza.
- Biancofarina, Corso Vittorio Emanuele 81 I Restauracja i pizzeria, bardzo smacznie.
- Eataly, Fiera del Levante, Lungomare Starita 4 I Na najwyższym piętrze znajdują się restauracje, natomiast na parterze market, na którym można kupić świeże produkty i wina, a także przybory kuchenne czy książki.
- Tiella, Via Salvatore Cognetti 13 I Tradycyjna kuchnia pugliese, świetne miejsce na obiad i kolację, zjesz tu także pizzę.
- Pizzeria II Quadrifoglio, Via dalla Chiesa 2 I Najlepiej wybrać się tam w 4-5 osób lub więcej na same przystawki. To w zasadzie degustacja dań regionalnych, koszt to 10-20 EUR/ osobę.
- La ciclatera sotto il mare, Via Venezia 16 I Miejsce idealne na aperitivo.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!