APULIA – pociągiem i autobusem. Jak okiełznać Bari Centrale

Czy Apulia pociągiem to dobry pomysł? Podróże koleją, szczególnie biorąc pod uwagę ceny biletów, siatkę połączeń, a nawet punktualność, to naprawdę niezły sposób na poznanie regionu, szczególnie jeśli obawiasz się prowadzenia samochodu we Włoszech.  Jednak, jak to w Italii, podróże włoską koleją nie jest tak oczywiste. A dworzec centralny w Bari to istna plątanina, w której nie tak łatwo się połapać. Jak to okiełznać? Krok po kroku.

Pociągiem z Bari dojedziesz bez problemu do Polignano a Mare, Monopoli czy Lecce, do słynnych białych miasteczek Alberobello, Locorotondo czy Ostuni, a także do Barletty, Tarentu, by móc podziwiać delfiny w morzu czy Matery, Europejskiej Stolicy Kultury 2019.

Bari, widok na stare miasto. Loty do Bari i Brindisi z Polski i Europy.
Bari, widok na stare miasto

Dokąd jechać?

Zamiast słów, moja ulubiona mapka dla dzieci pełna atrakcji w Apulii. Ilustracja pochodzi z książeczki „My mini Puglia. Exploring the region of trulli, castles and two seas”.

MY MINI PUGLIA. Exploring the region of trulli, castles and two seas
MY MINI PUGLIA. Exploring the region of trulli, castles and two seas

Apulia autobusem. Jak podróżować autobusem po Apulii (Puglia).Jak dojechać z lotniska do Bari Centrale

Z Polski, jak i innych krajów europejskich, najczęściej przylatujemy na lotnisko im. Karola Wojtyły, Aeroporto di Bari. O połączeniach lotniczych tak z Bari, jak i Brindisi, z Polski i z całej Europy, napisałam osobny artykuł, do którego Cię odsyłam.

Aby dojechać na dworzec kolejowy w Bari, na lotnisku bierzemy albo shuttle bus  za 4 EUR, który jeździ mniej więcej co pół godziny albo autobus miejski nr 16 za 1,6 EUR.

Apulia pociągiem

Bari Centrale – 4 dworce w jednym

Apulia pociągiem to znakomita forma podóży po regionie, jest wygodnie, szybko i naprawdę tanio. Z Bari pociągi odjeżdżają do Rzymu, Neapolu, Mediolanu, a także Turynu, Bolonii i Pescary. Jest także oczywiście szereg połączeń wewnątrz samego regionu Apulia i właśnie na tych połączeniach dzisiaj się skupię.

Pociągi stąd odjeżdżają w 4 kierunkach: zachodnim, południowym, południowo-zachodnim i północno-zachodnim.

Każdy z tych kierunków obsługuje inne przedsiębiorstwo kolejowe, nie ma współużytkowania torów i dworców. Dlatego każda spółka ma swoje własne tory, perony i dworce kolejowe, z których inny przewoźnik nie ma prawa korzystać.

W Apulii mamy 5 przewoźników kolejowych:

 1. Trenitalia: Bari – Barletta – Foggia; Bari –  Polignano a Mare – Monopoli –  Ostuni – Brindisi – Lecce; Bari – Taranto
 2. Ferrovie del Gargano: Foggia i Półwysep Gargano (nie jeżdżą z Bari)
 3. Ferrotramviaria: Bari – Barletta, obsługują lotnisko w Bari
 4. Ferrovia Apullo-Lucane: Bari – Almatura – Matera (Bazylikata) i dalej wgląd regionu Bazylikata
 5. Ferrovia del Sud Est: Bari-Taranto; Bari – Półwysep Salentyński (Salento)

Które linie wybrać, aby dojechać do najpiękniejszych miasteczek Apulii? Proszę bardzo! Apulia pociągiem podana na tacy.

Apulia pociągi. Jak podróżować pociągami po Apulii (Puglia).Trenitalia

Tranitalia:

Bari – Barletta – Foggia

Bari – Polignano a Mare – Monopoli – Ostuni – Brindisi – Lecce

Bari – Taranto (Tarent)

Główny budynek dworca kolejowego Bari Centrale, należy do Trenitalia dlatego bilety można tu kupić bez problemu, w kasach lub automatach. Pozostałe firmy operują w innych budynkach i tam należy szukać ich kas biletowych.

[AKTUALIZACJA 2019]

Bilety na FSE można kupić też w automatach Trenitalii.

Kasy FAL są w budynku dworca.

TIPGdzie polecam pojechać? Nadmorskie Trani – perłę Adriatyku i BarlettaTaranto (po polsku Tarent) – koniecznie posmakować wina Primitivo di Manduria. Barokowe Lecce jest punktem obowiązkowym! No i oczywiście nadmorskie klasyki – Polignano a Mare i Monopoli oraz nie leżące bezpośrednio nad morzem, lecz bardzo popularne Ostuni. 

Apulia pociągi. Jak podróżować pociągami po Apulii (Puglia).Ferrovie del Sud Est – tajemniczy peron 11

Ferrovie del Sud Est (FSE)
Trasa południowa: Bari-Taranto

kierunek na zwiedzanie Alberobello i Locorotondo, białych miasteczek Apulii

Na koleje FSE można kupić bilety w automatach Trenitalii oraz na peronie, który należy do tych kolei, i z którego to peronu odjeżdzają ich pociągi.

Jest to peron 11 dworca Bari Centrale. Problem w tym, że Bari Centrale ma… 10 peronów. Pod nimi znajdują się 3 przejścia podziemne, ale tylko z jednego z nich prowadzi wąski korytarzyk na, nie mający oficjalnego numeru, peron 11.

Harry Potter miał swój peron 9 i 3/4. Bari Centrale ma swój tajemniczy peron 11.

Na obrazku poniżej, pobranym bezpośrednio ze strony przewoźnika, widać pięknie dokąd jeżdżą. Pozwoliłam sobie jednak dołożyć exstra 2 kropki: Alberobello i Locorotondo. Jeśli klikniesz w obrazek, będzie większy i bardziej wyraźny.

TIPGdzie polecam pojechać? Białe miasteczka z domkami trulli: Alberobello i Locorotondo. Poza tym Taranto i na Półwyspie Salentyńskim, Lecce, Otranto Gallipoli. Jeśli marzysz o plażach, jak na Malediwach – Leuca.

Apulia pociągi. Jak podróżować pociągami po Apulii (Puglia).Koleje FDG, poziom -1

Ferrovie del Nord Barese, obecnie Ferrotramviaria

FR2 (linia szara) i FM2 (linia żółta): Bari – Aeroporto (lotnisko)

FR1 (linia niebieska): Bari – Andria – Barletta

FM1 (linia czerwona): Bari – Cecilia

TIPStację Andria polecam tym, którzy chcą zwiedzać Castel del Monte, zbudowany w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek jest uznawany za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu 7,5 EUR.

TIPAby kupić bilet, trzeba wyjść z budynku Bari Centrale na zewnątrz i wejść do budnku obok, przylegającego do niego. Jest to osobny budynek FDG. Tu kupimy bilety i znajdziemy zejście na perony FDG, które znajdują się na poziomie -1, dokładnie pod torami Trenitalii. Ale tylko z tego budynku można na nie zejść.

Apulia pociągi. Jak podróżować pociągami po Apulii (Puglia).Ferrovie Appulo-Lucane, poziom +1

Ferrovie Appulo-Lucane (FAL)
Trasa zachodnia: Bari – Almatura – Matera (Bazylikata)

Inne trasy prowadzą w głąb regionu Bazylikata.

TIP Tylko część wagonów jedzie do Matery! Upewnij się, że siedzisz we właściwym. Punktem rozdzielenia się pociągów jest Almatura (co dobrze pokazuje poniższa mapa).

TIPPociągi nie kursują w niedzielę, ale są autobusy (ten sam przewoźnik). Na tej stronie www ogarniesz i pociągi i autobusy. Sprawdź koniecznie połączenia przed podróżą.

TIPKasy FAL znajdują się w budynku dworca. Ale można też kupić je w innym miejscu: należy wyjść z dworca, przejść plac, skręcić w lewo i oddalając się od dworca iść wzdłuż torów jakieś 100-150m. Znajduje się tam małe wejście z napisem FAL i tam można kupić bilety. Od kas idzie się z powrotem w stronę dworca. Tym razem już wewnątrz budynku dochodzimy tamtędy do kas dworca firmy… FDG. Za nimi jest wejście na poziom +1. Dokładnie nad torami Trenitalii. Ufff.

Apulia pociągi. Jak podróżować pociągami po Apulii (Puglia).Kolej na półwyspie Gargano

Jeśli chesz się poruszać pociągiem  po półwyspie Gargano, tę linie obsługują Ferrovie del Gargano (FDG – zarówno autobusy, jak pociągi).  W tym celu należy dojechać do Foggia (pociągiem) lub autobusem z Antrani czy Barletta.

Ferrovie del Gargano: Foggia i Półwysep Gargano

UWAGA! Te linie nie jeżdżą z Bari!

TIPGdzie polecam pojechać? Magiczny Półwysep Gargano wraz z Wyspami Tremiti (San Domino, San Nicola, Capraia, Cretaccio i oddalona Pianosa). Częściowo górzysty, porośnięty lasem, rejon niemal dziewiczej przyrody, dlatego utworzono tu w 1991 roku park narodowy. Na prześliczne wyspy Tremiti można popłynąć z portów w Termoli, Ortona, Vasto, Rodi Garganico, Peschici, Vieste , Manfredonia.

Apulia autobusem. Jak podróżować autobusem po Apulii (Puglia).Apulia autobusem

Na koniec, autobusy.

 1. W Apulii, między poszczególnymi miastami można podróżować liniami SITA Sud, które same rekomendują aplikację moovit do sprawdzania ich połączeń.
 2. Ferrovie del Sud Est mają szeroką ofertę połączeń nie tylko kolejowych, ale także autobusowych. Aby sprawdzić ich ofertę i rozkład jazdy, należy wejść na ich stronę TU, wybrać z listy rozwijanej (pierwsza dotyczy pociągów, druga autobusów) interesująca nas połączenie autobusowe i ściagnąć pdf z rozkładem jazdy.
 3. Po Apulii możemy podróżować także z firmami Flixbus, Cotrap, Miccolis. Jeżdżą choćby do Matery.
 4. Na półwyspie Gargano transport autobusowy pomiędzy miasteczkami, zapewniają Ferrovie del Gargano.
 5. Prowincja Lecce na okres letni uruchamia dodatkowych 9 linii, które dowiozą nas codziennie w najatrakcyjniejsze miejsca Półwyspu Salento. Autobusy jeżdżą codziennie, od 1 czerwca do 30 września. Inicjatywa nosi nazwę Salento in bus. Są to linie:

101: Lecce – Torre Dell’Orso – Otranto
102: Gallipoli – Maglie
103: Maglie – S. Cesarea T. – Castro – Marina di Andrano
104: Lecce – Porto Cesareo – Gallipoli
105: Otranto – Santa Cesarea – Castro – S. M. di Leuca
106: Lecce – Maglie – Otranto
107: Lecce – Maglie – Tricase – S.M. di Leuca
108: Lecce – Gallipoli – S.M. di Leuca
110: Porto Cesareo – Riva degli Angeli

Apulia pociągiem i autobusem. Salento in bus, letnie połączenia autobusowe na półwyspie Salento
Źródło mapy

Pomocne aplikacje

Jeśli chcesz szybko sprawdzić połączenia kolejowe lub autobusowe polecam Ci zainstalować na czas podóży do Apulii te aplikacje na telefon: GoEuro i Trenit. Obie znakomicie się sprawdzają, co potwierdzają liczni członkowie mojej grupy, którzy podróżowali po Apulii transportem publicznym korzystając właście z tych aplikacji. Apulia pociągiem czy autobusem jest teraz znacznie łatwiejsza do ogarnięcia.

Czegoś brakuje? Daj mi znać w komentarzu, a chętnie dopiszę.

Apulia pociągiem jest szalenie przyjemną formą zwiedzania regionu, szalenie polecam Ci taką przygodę. Jeśli jednak wolisz samochód, napisałm wczesniej artukuł o tym, jak wynajać samochód w Bari (także bez karty kredytowej).

O Apulii

Artykuły o Apulii, które ukazały się do tej pory na blogu:

 

Za opis dworca kolejowego Bari Centrale dziękuję panu Marcinowi Mizerackiemu, który zostawił go pod jednym z moich wpisów na facebooku i tym samym zainspirował do stworzenia tego artykułu.

 

Mam nadzieję, że pomogłam.

Magda

Previous post
Well Made in Italy. Niezniszczalne sandały Lizard Creek IV
32 najpiękniejsze miasteczka Apulii. Alberobello
Next post
APULIA - 34 najpiękniejsze miasteczka regionu. Praktyczny przewodnik

13 komentarzy

 1. Lipiec 18, 2018 at 6:45 pm — Odpowiedz

  Bardzo szczegółowy i pomocny post. Bari jest na naszej liście do zobaczenia, więc na pewno skorzystamy z tego posta 🙂 pozdrawiamy!

 2. M.
  Lipiec 23, 2018 at 10:33 am — Odpowiedz

  Ja również skorzystam z tych wszystkich praktycznych wskazówek, bo już za 2 tygodnie wybieramy się do Bari i baza wypadowa będzie właśnie w okolicach dworca Bari Centrale 🙂 Dziękuje 🙂

 3. Lipiec 24, 2018 at 11:02 am — Odpowiedz

  Kurcze, jaka szkoda, ze nie widzialam tego posta wczesniej! Bo dworzec w Bari stal sie moim przeklenstwem podczas tego urlopu 😀 A ten nieistniejacy peron 9 i 3/4… tzn. peron 11 sprawil, ze nie wiedzialam, czy jestem slepa czy glupia… 😀

  • Lipiec 24, 2018 at 9:32 pm — Odpowiedz

   Dlatego właśnie ten post powstał :). Choć pewnie mógłby cześniej, wówczas więcej osób by skorzystało :).

 4. Sierpień 2, 2018 at 11:26 am — Odpowiedz

  Ahoj, nominuję Twojego bloga do nagrody Mystery Blogger Award i pozdrawiam serdecznie. Szczegóły tutaj: http://robimysobieraj.blogspot.com/2018/08/nominacja.html

  • Sierpień 6, 2018 at 8:07 am — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję!!! Jestem szalenie wdzięczna, bo nominiacja od innych blogerów jest szczególnie cenna.

 5. Anna
  Sierpień 18, 2018 at 7:23 am — Odpowiedz

  Ciao,
  bardzo dziękuję, Twoje informację są bezcenne! Kupiliśmy bilety do Bari, rodzina 4-os.Za 4 dni.. Pierwszy nocleg mamy w Bari. Zostało nam 10, chciałam to podzielić na 2, czyli pojechać pociągiem do punktu A, wzdłuż Adriatyku-płd-wschód,5 dni na zwiedzanie okolicy. Pojechać do punktu B, zwiedzać, potem wrócić na lotnisko do Bari. Czy możesz mi pomóc wybrać te punkty strategiczne, w których się zatrzymać? Chodzi o dostępność kolei i poruszanie się po regionie, komunikacja, pieszo, rower…Jestem w trakcie szukania noclegów na airbnb i nie chcę zrobić jakiegoś błędu. A wszędzie jest cudownie!

  • Sierpień 18, 2018 at 11:00 am — Odpowiedz

   Aniu, Bari jest naprawdę dobrym miejscem wypadowym, jadą tam pociągi i autobusy, polecam wziąć pod uwagę noclegi zupełnie na południu, w okolicach Lecce lub nawet jeszcze dalej: Otranto lub Gallipoli, a nawet Leuca, by zwiedzić sobie Półwysep Salento i nie być zmuszonym do ciągłych dalekich dojazdów. Nieźle sprawdza się także Monopoli jako baza, ale skoro macie już Bari, to nie ma takiej potrzeby. Wzięłabym za to pod uwagę 2 noclegi w Matera (lub minimum 1). To zupełnie inny świat. Pamiętajcie, że z Bari warto pojechac także na pn. Życzę wspaniałych wakacji! W razie pytań, zapraszam także do mojej grupy, Apulia cieszy się ogromnym powodzeniem, więc ma kto pomagać, zapraszam tu: https://www.facebook.com/groups/wloskiepodroze/

 6. Emirks
  Wrzesień 9, 2018 at 8:29 am — Odpowiedz

  Witam,
  Siedzę i wertuję internet i jestem coraz głupsza. Będę w Apulii w połowie października od soboty do wtorku, chciałabym zobaczyć Materę (najlepiej z noclegiem), Alberobello (na krótki spacer) i Poligniano di Mare (też najlepiej z noclegiem). Jednocześnie nie chcę pędzić a ostatnią noc spędzić już w Bari. Nie mogę znaleźć autobusów w niedzielę np. na trasie Matera-Bari-Poligniano bo wyświetla mi się komunikat że błędna data… czy mogę wcześniej coś ustalić żeby dostosować noclegi? pomocy…

  • Wrzesień 9, 2018 at 11:25 am — Odpowiedz

   W artykule podaję aplikacje, w których można sprawdzić połączenia w Apulii. Sugeruję zainstalować sobie którąś z nich na czas podróży do Apulii i tym samym zminimalizować stres związany z poruszaniem się po regionie. One naprawdę się sprawdzają. W niedzielę kursują z Matery do Bari zarówno autobusy Cotrap (http://www.cotrap.it/cerca.asp), jak i Flixbus. W niedzielę pociągi nie kursują. Życzę wspaniałej podróży! Apulia jest wspaniała.

 7. Ola
  Kwiecień 12, 2019 at 6:54 am — Odpowiedz

  Dzięki za opracowanie!
  Pobudza wyobraźnię! Aż chce się tam jechać i sprawdzić na własnej skórze 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Martina Franca, Apulia.
 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

Wille można wynajmować od wiosny do jesieni za moim pośrednictwem. Wystarczy napisać na maila: italiapozaszlakiem@gmail.com

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

APULIA – pociągiem i autobusem. Jak okiełznać Bari Centrale