Poznaj wyspy Sycylii, które wybrałam specjalnie dla ciebie: Favignana, Levanzo, Marettimo, Ustica, Lipari, Vulcano, Salina, Flilicudi, Stromboli, Pantelleria, Lampedusa i Linosa. Wiele z nich swoje istnienie zawdzięcza aktywności wulkanicznej tego rejonu świata.
Wszystkie wyspy Sycylii są przepiękne, ale przy wyborze tych 10 istotny był także fakt, że można tam dotrzeć drogą morską bez większych przeszkód. Dwie spośród nich, Lampedusa i Pantelleria, mają nawet lotniska.
Na większości z wysp nie ma źródeł słodkiej wody, te mają jedyne Salina i Favignana. Na pozostałych są cysterny gromadzące deszczówkę, odsalana jest także woda morska. Pantelleria, Lipari, Salina i Favignana są tak duże, że jest tam aż kilka miasteczek, są świetnie rozwinięte drogi i funkcjonuje transport publiczny. Ale są i takie, które przy złej pogodzie zostają praktycznie odcięte od świata.
Poznanie tych wysp zajęło mi łącznie 23 lata! Pierwsze z nich zobaczyłam jeszcze w latach 90. XX wieku, a potem stopniowo odwiedzałam kolejne. Jak widzisz czasami, by powstał jeden artykuł, potrzeba wielu lat podróży.
Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie dla ciebie nie tylko wakacyjną inspiracją, ale także spowoduje uśmiech albo przywoła miłe wspomnienia. Życzę ci mnóstwa przyjemności w tej podróży przez południe Włoch.
Oto 12 najpiękniejszych wysp Sycylii.
Najpiękniejsze wyspy Sycylii
Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym (ok. 25,5 tys. km²), od półwyspu Apenińskiego oddziela ją cieśnina Mesyńska. Już starożytni Rzymianie rozważali tutaj budowę mostu, do dziś jednak takowy nie powstał. Najwyższy szczyt stanowi niespokojny duch Sycylii, wulkan Etna (3326 m n.p.m.). Wyspę charakteryzuje krajobraz górzysty, a jej piękno podkreśla śródziemnomorska roślinność – wybuchające kolorami bugenwille, oleandry i owocujące opuncje, a także drzewa cytrusowe i oliwne gaje.
Ale w tym artykule nie zajmę się Sycylią, lecz skupiam się na wyspach Sycylii. Wyspy Sycylii są bowiem równie piękne, jak ona sama , a często zupełnie je pomijamy. Tymczasem one zasługują na kilka chwil uwagi.
Wskazówka I Na wyspy dopłyniesz wodolotami lub promami, główni operatorzy to www.libertylines.it, www.siremar.it.
Isole Egadi I Wyspy Egadzkie
Podczas wizyty w zachodniej części Sycylii warto zarezerwować sobie minimum jeden dzień na odwiedzenie Egad (Isole Egadi, Wysp Egadzkich). Ale jeszcze lepiej zaplanować po minimum jednym dniu na każdą z wysepek. Te wyspy Sycylii są jednym z najmniej znanych i najbardziej dziewiczych archipelagów we Włoszech. Do tej pory pozostają poza masową turystyką, a przecież naprawdę łatwo do nich dotrzeć z Trapani. Dzięki temu fantastycznie udaje im się zachować tradycje i autentyczność.
W skład archipelagu wchodzą trzy wyspy: Favignana, Levanzo i Marettimo. Po krótce opowiem o każdej z nich.
TRAPANI, SYCYLIA – przewodnik po mieście soli, korala i tuńczyka
Noclegi w Trapani I Zobacz najpiękniejsze miejsca noclegowe
Favignana
To niewątpliwie najpopularniejsza i najbardziej znana wyspa Egad, posiada wiele obiektów noclegowych i bywa zatłoczona w sierpniu. Część zachodnia wyspy jest raczej niedostępna, natomiast na wschodzie, gdzie jest równina, znajdują się wszystkie najpiękniejsze plaże. Wyspa ma kształt motyla, dlatego jest nazywana la farfalla, chociaż mnie osobiście przypomina raczej nietoperza. Favignana swoją nazwę zawdzięcza jednak nie tyle motylowi, co wiatrowi, o wdzięcznej nazwie Favonio.
Na wyspie w zasadzie nie ma drzew, za to jest całe mnóstwo kamieniołomów, które od dawna nie działają. Wiele z nich wykorzystywano do celów turystycznych; powstały w nich luksusowe hotele, ogrody czy baseny. Są także niezwykle interesujące kamieniołomy podziemne, których oficjalnie nie można zwiedzać, ponieważ trasy nie zostały zabezpieczone. W krajobrazie wyspy wyróżnia się zamek na wzgórzu, Castello di Santa Caterina.
Nie można być na Favignana i nie słyszeć o rodzinie Florio. To ich tonnara (tuńczykarnia) jest pierwszym budynkiem, jaki zobaczysz po przybyciu na wyspę. Rodzina pochodziła z Kalabrii, a pojawiła się na Sycylii z wielkimi ambicjami biznesowymi. Zbudowali istne imperium, sprzedając pochodne siarki, wino marsala, a w końcu tuńczyka. To oni wymyślili tuńczyka w oliwie w puszce. Ich historia jest opisana w książce I leoni di Sicilia (Lwy Sycylii). To we Włoszech jedna z najlepiej sprzedających się książek, każdy kolejny nakład wyprzedaje się szybko.
Tonnarę zbudowano w 1874 i działała aż do 1977 roku. Obecnie jest tu muzeum oraz przestrzeń wystawowa.
Noclegi na Favignana I Przejrzyj pełną ofertę, zwróć uwagę na Baglio Del Piffero oraz Nido del Pellegrino z prywatnym dostępem do morza. Przeuroczy jest jest także Albergo isola mia.
Wskazówka I Na wyspie istnieje możliwość wypożyczenia samochodu, ale zamiast tego, lepiej zdecyduj się na skuter lub rower. W porcie, tuż przed dokiem wodolotowym, znajdziesz kilka wypożyczalni.
Levanzo
Jest najmniejszą z wysp archipelagu, ma nieco ponad 5 km². Jest tu niewielka przystań, wokół której rozwija się jedyne miasto na wyspie, zamieszkałe przez niespełna 300 osób. Na Levanzo nie ma szkół, a jego mieszkańcy przenoszą się zimą do Trapani. Levanzo jest także najstarsza z tej trójki. Pojawiła się około 200 milionów lat temu, a obecność człowieka na wyspie datuje się od 10 000 do 6 000 lat p.n.e. Skąd o tym wiadomo? W 1949 roku florencka malarka, Francesca Minellono, odkryła graffiti i ryciny pochodzenia paleolitycznego i neolitycznego w Grotta del Genovese.
Nocleg na Levanzo I Zobacz Lisola Residence oraz Casa Levanzo.
Wskazówka I Na wyspie nie ma ruchu samochodowego, poruszamy się pieszo.
Marettimo
Jest zupełnie inna, piękna, górzysta i bardzo zielona dzięki licznym podziemnym źródłom. Białe domy są przede wszystkim na wybrzeżu, niewiele jest ich po środku wyspy. Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na wyspie jest zamek, Castello di Punta Troia, który stoi na cyplu wznoszącym się 116 metrów n.p.m. Na wyspie jest co najmniej 10 szlaków trekkingowych, świetnie oznaczonych, ze wspaniałymi punktami widokowymi. Są także pozostałości rzymskich budowli z IV wieku n.e. Jest wiele zatoczek, małych plaż, grot, dlatego polecam z całego serca, by zdecydować się na rejs dookoła wyspy, nawet tylko na zachód słońca. Wyspę upatrzyli sobie na wakacje włoscy politycy, styliści, aktorzy i celebryci, którzy szukają tu spokoju.
Noclegi na Marettimo I Sprawdź te trzy miejsca: Cala del Porto Residence,Il Corallo oraz Le Conchiglie.
Wskazówka I Na Marettimo, podobnie jak na Levanzo, nie ma ruchu samochodowego.
_____
Ustica
W odległości mniej więcej 60 km od Palermo znajduje się stworzona przez wulkan, wyspa Ustica. Słynie ze wspaniałych murali, pięknej ceramiki, cennych odkryć archeologicznych i świetnych baz nurkowych. Z uwagi na niezwykłą budowę dna morskiego i wyjątkowość flory i fauny w 1986 r. został wokół niej założony pierwszy podwodny rezerwat we Włoszech, Area Marina Protetta Isola di Ustica.
Wyspie jest wspaniałym miejscem na romantyczną podróż we dwoje, nierzadko można spotkać delfiny, żółwie morskie, barrakudy. Jeśli wiatr wieje w kierunku lądu, trzeba uważać na meduzy, ja miałam tu z nimi osobiste “spotkanie”. Ustica jest niezwykle bujnie porośnięta roślinnością śródziemnomorską, jest kwintesencją marzenia o wakacjach na wyspie. Ne odmawiaj sobie przyjemności, jaka jest opłynięcie wyspy dookoła. Część jej brzegów to wysokie klify, od strony lądu niedostępnych, a od morza prezentują się wspaniale. Na blogu jest obszerny artykuł poświęcony wyspie. Ze wszystkich wysp Sycylii, Ustica jest dla mnie jedną z najciekawszych.
Jednak w pamięci Włochów Ustica to przede wszystkim miejsce katastrofy lotniczej z 27 czerwca 1980 r., w której wyniku śmierć poniosło 81 osób. Wciąż istnieje bardzo wiele hipotez próbujących wyjaśnić jej przyczyny.
Wyspa Ustica – raj dla płetwonurków, nowożeńców i artystów koło Sycylii
Noclegi I Zobaczy wszystkie noclegi na wyspie
Poparzenia przez meduzy – na jakie gatunki uważać i pierwsza pomoc
Wskazówka I Po wyspie najlepiej poruszać się autobusem, który jeździ dookoła wyspy lub wynająć skuter.
_____
Wyspy Liparyjskie I Isole Lipari
Miłośnicy wulkanów powinni wziąć pod uwagę właśnie te wyspy Sycylii. Archipelag jest położony wzdłuż północnego wybrzeża Sycylii. Składa się z siedmiu większych wysp: Lipari, Vulcano, Salina, Stromboli, Filicudi, Alicudi i Panarea oraz pięciu małych zlokalizowanych koło Panarei: Basiluzzo, Dattilo, Lisca Nera, Bottaro i Lisca Bianca. Na Stromboli i Vulcano znajdują się wciąż czynne wulkany.
Wszystkie te wyspy Sycylii to dawne stożki wulkaniczne i resztki starych kraterów. Są zbudowane są głównie z bazaltów i porfirów.
Na upartego można zobaczyć w jeden dzień nawet kilka z spośród nich. Najpierw Lipari, potem Vulcano i Salina, a na wieczór jeszcze wsiąść na statek, by podziwiać z daleka wyrzuty lawy Stromboli. Ja jednak polecam dać każdej z nich więcej swojego czasu. Wyspy Sycylii są fascynujące, dlatego ja wierzę w hasło festina lente, spiesz się powoli.
Wskazówka I Na wyspy dopłyniemy wodolotem z Milazzo, Mesyny, Reggio di Calabria, Neapolu, Palermo i Cefalù. Promy pływają z Milazzo i Neapolu.
Lipari
To największa z wysp w archipelagu. Pamiętam dokładnie, gdy pierwszy raz pojawiałam się na Lipari w 2014 roku. Pływaliśmy jachtem po tym akwenie już od kilku dni, eksplorując wybrzeże i odwiedzając kolejne wyspy. Urzekło mnie to wyspiarskie życie, wszędobylskie kaktusy i bugenwille. Już z daleka rzuca się w oczy zamek i katedra San Bartolomeo z XVI wieku. Aby poznać lepiej historię Lipari, najlepiej udać się do muzeum archeologicznego.
Lipari ma długą historię przemysłową związaną z wydobywaniem pumeksu i obsydianu, których złoża zawdzięcza swojej wulkanicznej historii. Praktycznie cała północna część wyspy, między Aquacalda a Porticello, to ogromny kamieniołom pumeksu. Proces eksploatacji złóż rozpoczęto jeszcze w neolicie, później przybrał już skalę przemysłową. Liparyjski pumeks ma wyjątkowo dużą zawartością krzemionki, ok. 70%, podczas gdy średnio to 50-60%, co daje większą twardość i odporność na czynniki chemiczne. W całej Europie używano go m.in. w kosmetyce i budownictwie. Został użyty do budowy m.in. kopuły panteonu w Rzymie oraz kopuły kościoła Santa Maria del Fiore we Florencji.
W 2007 roku, decyzją UNESCO, zaprzestano wydobycia pumeksu ze względu na jego szkodliwość dla zdrowia osób pracujących przy wydobyciu. Budynki, maszyny, a także wyrobiska zostały porzucone, wszystko niszczeje, co było wartościowe zostało także w dużej mierze rozkradzione. Plaża w tej okolicy, z uwagi na bezpieczeństwo, została zamknięta.
Dziś miejscowa ludność utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, trudni się uprawą winorośli, figowców, oliwek i rybołówstwem.
Wskazówka I Dla miłośników plażowania, te najpiękniejsze na wyspie to Spiaggia Valle Muria i Praia Vinci na południu wyspy oraz okolice Capo Rosso i Punta della Castagna w północno-wschodniej części. Na wyspie jest szereg szlaków trekkingowych, najlepiej dołączyć się do grupy idącej z lokalnym przewodnikiem.
Noclegi na Lipari I Zobacz pełną ofertę noclegów na wyspie
Vulcano
Z Lipari na Vulcano to dosłownie rzut beretem! Pierwsze, co nas uderza do przybyciu na wyspę, to zapach siarki. W dawnych czasach różnie się mówiło o Vulcano. Przez Rzymian, którzy wydobywali tu ałun i siarkę, była brana za siedzibę boga ognia Vulcano. Dla Greków była świętą wyspą Eola, boga wiatru. W średniowieczu, Vulcano stało się dla ludzi … przedsionkiem do piekła.
Ja każdemu polecam na wyspie gorące, błotne kąpiele. Najpierw ściągamy z siebie wszelką biżuterię, dla jej dobra, bo zaczernieje. A potem obdarowujemy naszą skórę bogactwem składników prosto z wnętrza ziemi. Po kąpieli można skorzystać z pryszniców lub spłukać się w morzu.
Vulcano składa się z trzech wulkanów, z czego jeden, Gran Cratere (Fossa Grande), jest nadal aktywny. Ostatnia wielka erupcja, która zniszczyła na wyspie praktycznie wszystko, miała miejsce w latach 1888-90. Wyspa zaczęła ponownie się zaludniać dopiero po II wojnie światowej. Obszar, nazwany Piano, położony między Gran Cratere, a górą Aia jest zagospodarowany, pełen winnic i sadów. Na północno-wschodnim krańcu wyspy znajduje się Vulcanello, połączony z resztą wyspy wąskim przesmykiem, z zatokami po jego obu stronach.
Według naukowców, wulkan wciąż stanowi poważne zagrożenie, stąd też jego aktywność jest stale monitorowana. Nie mniej jednak, wyspa jest arcyciekawa i naprawdę warto tu przypłynąć.
Nocleg na wyspie Vulcano I Sprawdź ofertę noclegową
Włoskie wyspy I Zobacz inne, najpiękniejsze wyspy Włoch
Salina
Jest drugą co do wielkości i najbardziej urodzajną z wysp Liparyjskich. Posiadającą własne źródła słodkiej wody, dzięki czemu jest zieloną wyspą. Znana jest szczególnie z uprawy kaparów oraz winogron, z których produkuje się wino Malvasia. Dlatego to świetny pomysł, aby zwiedzać wyspę od strony enokulinarnej. Wystarczy wpisać do przeglądarki hasło: enogastronomia a Salina i zobaczysz listę ciekawych imprez, ofert miejsc i wycieczek.
Grecy nazywali wyspę Didyme, co oznacza bliźnięta. Faktycznie, Salina jest uformowana z dwu wierzchołków wygasłych wulkanów (Fossa delle Felci i Monte dei Porri), połączonych w dolinie Valdichiesa, chociaż powstała dzięki aktywności aż sześciu. Jednym przypomina swoim kształtem siodło, innym kobiece piersi. Na wyspie mieszka około 2 500 stałych mieszkańców skupionych głównie w trzech miasteczkach: Santa Marina Salina, Malfa i Leni.
Na Salinie kręcono część zdjęć do filmu Listonosz (Il Postino) z 1994 r. W wiosce Pollara nadal znajduje się filmowy dom chilijskiego poety, Pabla Nerudy (1904–1973), ale też inne kadry z filmu, jak zatoka z domkami na łodzie rybaków.
Wskazówka I Wyspa ma przyzwoite drogi i własny transport publiczny. Kursują tu niewielkie autobusy.
Noclegi na Salinie
Sprawdź tych sześć wspaniałych miejsc, są zachwycające: Hotel Signum, Ravesi, Principe Di Salina, Villa Ginestra, SalinaRelais Rooms&Suite, ‘A Alera Room & Breakfast.
Filicudi
Filicudi to najdziksza z wysp Liparyjskich, jest jednym z tych miejsc, w których czas się zatrzymał, życie płynie tu powoli w kontakcie z naturą. To dobre miejsce, aby od miejscowych podłapać troszkę lekcji dolce far niente. Jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu i drugą najbardziej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu, zaraz po Alicudi. Nazwa Filicudi pochodzi od Aiolosa, greckiego boga wiatru.
Do wyspy można dotrzeć promem, np. z Palermo w niecałe trzy godziny.
Na wyspie są trzy miejsca, gdzie skupia się życie około 300 wyspiarzy: Filicudi Porto, Valle di Chiesa i Pecorini a Mare.
Krajobraz na Filicudi jest surowy, linię brzegową wyznaczają wysokie skały, które są idealnym środowiskiem dla Capparis spinosa, kaparów ciernistych. Kapary, które w rzeczywistości są nieotwartymi pąkami kwiatowymi, są zbierane między majem a sierpniem, jeszcze przed wschodem słońca. Po zbiorach pąki kwiatowe leżakują przez kilka dni w panari – ręcznie plecionych koszach, po czym są posypywane solą morską.
Aby poczuć wyspiarski rytm i zrozumieć, jak Włosi mogą żyć w odosobnieniu na tej małej wyspie, warto tu spędzić kilka dni. Polecam nocleg w Le Sette Sorelle i Casa Serena w Filicudi Porto.
Na wyspie koniecznie trzeba skosztować insalata filicudara, sałatki z czerwonej cebuli, kaparów, pomidorków pachino, oliwek, ziemniaków, kilku oliwek, przypraw i oliwy extra vergine.
Stromboli
Wspinaczka na Stromboli (926 m n.p.m.) jest w tej chwili (2021 r.) możliwa z przewodnikiem jedynie do wysokości 400 m n.p.m. Sytuacja może się w przyszłości zmienić, dlatego zweryfikuj tę informację przed swoją podróżą. Jeszcze do połowy 2019 roku można było wejść na górę. Pełna wycieczka zaczynała się zwykle późnym popołudniem i trwała do godzin nocnych (łącznie około 6 -7 godzin). Było to wyczerpujące doświadczenie, dlatego wymagało kondycyjnego przygotowania. Wyspy Sycylii w większości są wulkaniczne, a Stromboli potrafi zaskoczyć i niestety tak się właśnie ostatnio dzieje.
Mieszkańcy wyspy nazywają swój wulkan „Iddu” (On). Krater składa się z 3 aktywnych stożków, których aktywność wulkaniczna ma głównie charakter wybuchowy, z wystrzeliwaniem lapilli i fragmentów magmy. Lawa spływa po stromym zboczu wprost morza, to słynna Sciara del Fuoco. Stromboli to jedyny wulkan w Europie i jeden z nielicznych na świecie o stałej aktywności erupcyjnej. Już starożytni określali go jako „Faro del Tirreno” (latarnią Morza Tyrreńskiego).
Można skorzystać z oferty wieczornego rejsu i podziwiać aktywność wulkanu z pokładu statku, w bezpiecznej odległości.
Plaża Scari znajduje się we wschodniej części wyspy, w pobliżu wioski San Vincenzo. To długa, czarna plaża ze wspaniałym widokiem na stożek wulkanu. Najciekawszy jest jednak kawałek plaży o nazwie Forgia Vecchia, położony nieco bardziej na południe. Polecam podjęcie odrobiny wysiłku, aby tam dotrzeć.
Noclegi na Stromboli I Wybór miejsc noclegowych jest bardzo ciekawy
_____
Pantelleria
Na południe od Egad leży prawdziwa perła – Pantelleria, największa z wysp sycylijskich, ma ponad 80 km² powierzchni. Pantelleria oznacza córka wiatru i jest kolejną wyspą Sycylii wulkanicznego pochodzenia.
Jej skarbem jest jezioro o kształcie serca i szmaragdowej wodzie, Zwierciadło Wenus, Specchio di Venere. Szukaj go w północno-wschodniej części wyspy. Jezioro powstało w wygasłym kraterze, na jego południowym brzegu znajdują się bogate w siarkę źródła termalne z borowiną na dnie. Warto skorzystać z tej naturalnej terapii.
Ale to nie koniec, na wyspie jest także naturalna sauna, ukryta w niewielkiej jaskini. To sauna Benikul, gdzie temperatura pary osiąga 40 stopni Celsjusza. Należy jechać w kierunku Siba Benikula, gdzie na parkingu zostawiamy samochód, następnie dojść pieszo pod jaskinię, około 15 minut. W środku mieści się maksymalnie 6 osób. Trzeba mieć ze sobą strój kąpielowy, ręcznik i ew. klapki.
Inne ciekawe miejsca na wyspie
Innym ciekawym miejscem przyrodniczym jest Arco dell’elefante czyli łuk słonia. To skała w kształcie głowy słonia, które trąba sięga do morza. Wspomnę jeszcze tylko o Balata dei Turchi, dawniej naturalny port dla piratów, dziś jest to przepiękna zatoka w każdym kolorze błękitu. Wyspa ma wspaniałą historię i ciekawe odkrycia archeologiczne (wzgórza San Marco i Santa Teresa).
Co ciekawe, w czasie II wojny światowej Pantelleria była baza wypadową Mussoliniego, dzięki czemu jest tu lotnisko. Niestety w czasie wojny była także celem nalotów i bombardowania.
Tutejsze tradycyjne domy to dammusi – w wielu przypadkach przekształcono je w luksusowe wille z oszałamiającym widokiem na morze. Niezwykłe krajobrazy Pantellerii urozmaicają także gaje oliwne i cytrusowe. Na wyspie nie ma piaszczystych plaż, są baseny naturalne, wspaniałe zatoczki, groty, na brzegu czasami są betonowe wylewki, aby nie trzeba było leżeć na kamieniach i skałach. Pantelleria jest idealna także dla miłośników podziwiania podwodnego świata.
Noclegi na Pantelleria I Zobacz wszystkie noclegi
Wskazówka I Wyspy Sycylii stworzone przez wulkan mają korzystne warunki do rozwój winorośli, owoców, warzyw, w tym słynnych kaparów. Koniecznie spróbuj na wyspie: Passito di Pantelleria – słodkie wino deserowe wytwarzane wyłącznie z winogron Zibibbo, Cappero di Pantelleria – tutejsze kapary i Bacio Pantesco – słodycz z chrupiącego smażonego ciasta nadziewanego ricottą.
_____
Isole Pelagie I Wyspy Pelagijskie
To najdalej na południe położone wyspy Sycylii. Lampedusa, Linosa i Lampione tworzą archipelag o nazwie Wysp Pelagijskich, Isole Pelagie. Lampione jest wyspą niezamieszkałą, można jednak wyspę odwiedzić. Stoi tu jedynie latarnia morska, poza tym wyspą rządzą ptaki. Ze względu na położenie tych wysp między Maltą a Tunezją, od ponad 20 lat przybywają tu uchodźcy z krajów afrykańskich. Na Lampedusie i Linosie kręcono kilka filmów, m.in. Respiro i Terraferma, które reżyserował Emanuele Crialese.
Lampedusa I Przeczytaj, dlaczego to brama do Europy
Wyspy Pelagijskie I O podwodnym świecie wokół wysp
Wskazówka I Dla osób nie bojących się czytać o sprawach trudniejszych, polecam książkę Jarosława Mikołajewskiego “Wielki przypływ”. Jest to reporterski portret wyspy – przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców.
Lampedusa
Lampedusa jest przyrodniczym rajem. Najpiękniejsze plaże znajdują się na wschodzie i południu wyspy. Północ i zachód wyspy są raczej niedostępne.
Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż, Spiaggia dei Conigli, która kilka lat temu została okrzyknięta najpiękniejszą plażą świata. Inne piękne plaże na wyspie to: Cala Creca, Cala Galera i Cala Madonna.
Lampedusa to wyjątkowa wyspa z jeszcze jednego powodu, przychodzą tu na świat żółwie morskie karetta (Caretta Caretta). Działa tu także jednostka WWF, która zajmuje się ratowaniem żółwi, Lampedusa Turtle Rescue. Pracują tu zarówno specjaliści, jak i wolontariusze. Pomagają żółwiom, które doznały uszczerbku na zdrowiu, np. mają wbite haczyki do połowu ryb, zaplątały się w liny, itp. Kiedy zostanie im udzielona pomoc, są przebadane i dochodzą do siebie, zostają wypuszczone z powrotem do morza.
Każdy, kto ma ukończone 18 lat może zostać takim wolontariuszem i pracować przy ochronie żółwi przez jakiś czas. Dla zainteresowanych zostawiam link i adres email: campolampedusa@gmail.com.
Wskazówka I Na Lampedusę można dotrzeć promem z Porto Empedocle, niedaleko Agrigento na południu Sycylii. W sezonie są także loty krajowe, np. z Mediolanu.
Lampedusa I Spiaggia del Coniglii czyli plaża królików została już wcześniej opisana na blogu
Noclegi na Lampedusie I Dla miłośników kempingu polecam Camping La Roccia, natomiast spośród hoteli usytuowanych nad samym morzem, polecam Hotel Baia Turchese położony przy plaży Guitgia
Linosa
Chociaż Linosa jest blisko Lampedusy, nie może się poszczycić tak pięknymi plażami. Piasek jest tu czarny, wulkaniczny. Są za to urocze zatoczki i wspaniałe baseny naturalne. Można się także wspinać na kratery wygasłych wulkanów, jak Monte Vulcano (195 m n.p.m.), Monte Nero (107 m n.p.m.) i Monte Rosso (186 m n.p.m.). Samo miasteczko Linosa jest przeurocze, kolorowe i białe domy są bardzo fotogeniczne. Jak każda z wysp Pelagijskich, jest wymarzona dla osób kochających nurkowanie. Zresztą, dla miłośników sportów wodnych, wszystkie wyspy Sycylii są idealne.
Noclegi na Linosa I Sprawdź świetny Hotel Pelaghea na Linosie, zerknij także na Airbnb.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Widzę tam siebie przechadzającego się z Monicą Bellucci… ach.
sliczne wyspy..
To prawda, wszystkie są piękne.
Super opis! Bardzo fajne opisy wysp i cenne informacje:)
Cieszę się że trafiłam na Pani bloga!
Ogromnie się cieszę! Życzę wielu wspaniałych włoskich podróży.