LAMPEDUSA, SYCYLIA. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

LAMPEDUSA, SYCYLIA. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

Zabieram Was w podróż nie niezwykłą wyspę Lampedusa. To właściwie już Afryka, ale formalnie należy do Europy. Oto najbardziej na południe wysunięty kawałek Włoch.

Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

Spiaggia dei Conigli czyli Plaża Królików na wyspie Lampedusa to cudownie biały piasek i krystalicznie czysta woda. Nic dziwnego, że została kilka lat temu okrzyknięta najpiękniejszą plaża świata (2013 rok). Od tamtej pory wciąż znajduje się wysoko w rankingach co roku organizowanych przez portal TripAdvisor. Plaża Królików jest także rezerwatem przyrody, to tu przychodzą na świat żółwie morskie Karetta (Caretta caretta). Na Morzu Śródziemnym to jedyne takie miejsce.

Plaża jest otwarta w godzinach 8:30 – 19:30 i można do niej dojechać odjeżdżającym z miasteczka co godzinę autobusem (Piazza Birgnone k. Kościoła). Na plażę schodzi się po kamienny zboczu. W drodze powrotnej trzeba się wspiąć na górę.

Lampedusa. Spiaggia dei Cognili

Obowiązuje tu surowy regulamin mający na celu ochraniać przyrodę oraz zachować czystość terenu. W okresie składania jaj i wylęgu żółwi przybyli na wyspę liczni wolontariusze Legambiente (liga ochrony środowiskapilnują plaży 24h na dobę. Obszar między plażą, a pobliską Isola dei Conigli (Wyspą Królików) jest bardzo płytki i można przejść na wyspę brodząc w wodzie.

Wyspa Królików

Lampedusa. Isola dei Cognili. Wyspa królików

Wyspa Królików jest niska (26 m n.p.m.) i całkowicie skalista. Flora i fauna są bardzo podobne do tych z wybrzeży Afryki Północnej. Wyspa jest także ważnym miejscem postoju dla ptaków wędrownych, które zatrzymują się tu w kwietniu i we wrześniu. Wysepka jest królestwem mewy srebrzystej, która liczy około 100 par, a także jaszczurki piaskarki algierskiej (Psammodromus algirus).

A co z królikami?

Otóż wcale nie ma tu żadnej kolonii królików. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od arabskiego “RABIT” co oznacza “łączenie” lub “połączenie”, co sugeruje odniesienie do przesmyka czyli połączenia wyspy z lądem. Jednak nazwa ta została dość niefortunnie przetłumaczona na angielski, gdzie “rabit” to zwyczajnie królik.

Jednak jedna z teorii zakłada, że w przeszłości, gdy wody odsłoniły przesmyk króliki przedostały się na wyspę, a na skutek podniesienie wód zostały tam uwięzione. Ale któż to wie, jak było?

Centrum ratowania żółwi morskich

Na Lampedusie znajduje się Centro Recupero Tartaruga (centrum ratowania żółwi morskich) ratujące żółwie morskie. Od lat prowadzi go pani Daniela Freggi. Do szpitala przyjeżdżają weretynarze, którzy jako wolontariusze pomagają żółwiom wymagającym lekarskiej interwencji. Najczęściej są to połknięte haczyki, ale bywają i znacznie gorsze przypadki. Te, które tego potrzebują są operowane, a następnie do powrocie do zdrowia wypuszczane na wolność.

Dzięki działalności centrum można się sporo dowiedzieć o żółwiach, codziennie w godzinach wieczornych, między 18 a 19:00 lekarze oprowadzają po centrum chętnych turystów i opowiadają o życiu żółwi i ich przypadkach. Jeśli ma się szczęście można być świadkiem wypuszczania żółwia do jego środowiska naturalnego. To zawsze spore wydarzenie. Lampedusa jest jak widzicie, wyjątkowa.

Ty też możesz ratować żółwie morskie

Każdy w wieku 18-99 lat, kto chciałby zostać wolontariusze na Lampedusie może zgłosić się (najlepiej na wiosnę) do opieki na wylęgającymi się żółwikami. Trzeba jednak na wyspę dotrzeć samodzielnie i wpłacić 100 euro.

Lampedusa praktycznie

Jeśli wyspa Cię zainteresowała, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat wyspy:

Lampedusa. Praktyczne wskazówki
Wyspy Pelagijskie – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą
Lampedusa – drzwi do Europy

A jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o wyspie, gdy będziesz wybierać się do Włoch.

Lampedusa, Sycylia

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

 

Italia poza szlakiem
Previous post
Italia poza szlakiem. Witaj w moich skromnych progach
Wyspy Pelagijskie, Lampedusa, Linosa, Lampione
Next post
WYSPY PELAGIJSKIE, SYCYLIA - Lampedusa, Linosa, Lampione - cuda pod wodą

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LAMPEDUSA, SYCYLIA. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata