Lampedusa. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

Zabieram Was w podróż nie niezwykłą wyspę Lampedusa. To właściwie już Afryka, ale formalnie należy do Europy. Oto najbardziej na południe wysunięty kawałek Włoch.

Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

Spiaggia dei Conigli czyli Plaża Królików na wyspie Lampedusa to cudownie biały piasek i krystalicznie czysta woda. Nic dziwnego, że została kilka lat temu okrzyknięta najpiękniejszą plaża świata (2013 rok). Od tamtej pory wciąż znajduje się wysoko w rankingach co roku organizowanych przez portal TripAdvisor. Plaża Królików jest także rezerwatem przyrody, to tu przychodzą na świat żółwie morskie Karetta (Caretta caretta). Na Morzu Śródziemnym to jedyne takie miejsce.

Plaża jest otwarta w godzinach 8:30 – 19:30 i można do niej dojechać odjeżdżającym z miasteczka co godzinę autobusem (Piazza Birgnone k. Kościoła). Na plażę schodzi się po kamienny zboczu. W drodze powrotnej trzeba się wspiąć na górę.

Lampedusa. Spiaggia dei Cognili

Obowiązuje tu surowy regulamin mający na celu ochraniać przyrodę oraz zachować czystość terenu. W okresie składania jaj i wylęgu żółwi przybyli na wyspę liczni wolontariusze Legambiente (liga ochrony środowiskapilnują plaży 24h na dobę. Obszar między plażą, a pobliską Isola dei Conigli (Wyspą Królików) jest bardzo płytki i można przejść na wyspę brodząc w wodzie.

Wyspa Królików

Lampedusa. Isola dei Cognili. Wyspa królików

 

Wyspa Królików jest niska (26 m n.p.m.) i całkowicie skalista. Flora i fauna są bardzo podobne do tych z wybrzeży Afryki Północnej. Wyspa jest także ważnym miejscem postoju dla ptaków wędrownych, które zatrzymują się tu w kwietniu i we wrześniu. Wysepka jest królestwem mewy srebrzystej, która liczy około 100 par, a także jaszczurki piaskarki algierskiej (Psammodromus algirus).

A co z królikami?

Otóż wcale nie ma tu żadnej kolonii królików. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od arabskiego „RABIT” co oznacza „łączenie” lub „połączenie”, co sugeruje odniesienie do przesmyka czyli połączenia wyspy z lądem. Jednak nazwa ta została dość niefortunnie przetłumaczona na angielski, gdzie „rabit” to zwyczajnie królik.

Jednak jedna z teorii zakłada, że w przeszłości, gdy wody odsłoniły przesmyk króliki przedostały się na wyspę, a na skutek podniesienie wód zostały tam uwięzione. Ale któż to wie, jak było?

Centrum ratowania żółwi morskich

Na Lampedusie znajduje się Centro Recupero Tartaruga (centrum ratowania żółwi morskich) ratujące żółwie morskie. Od lat prowadzi go pani Daniela Freggi. Do szpitala przyjeżdżają weretynarze, którzy jako wolontariusze pomagają żółwiom wymagającym lekarskiej interwencji. Najczęściej są to połknięte haczyki, ale bywają i znacznie gorsze przypadki. Te, które tego potrzebują są operowane, a następnie do powrocie do zdrowia wypuszczane na wolność.

Dzięki działalności centrum można się sporo dowiedzieć o żółwiach, codziennie w godzinach wieczornych, między 18 a 19:00 lekarze oprowadzają po centrum chętnych turystów i opowiadają o życiu żółwi i ich przypadkach. Jeśli ma się szczęście można być świadkiem wypuszczania żółwia do jego środowiska naturalnego. To zawsze spore wydarzenie. Lampedusa jest jak widzicie, wyjątkowa.

Ty też możesz ratować żółwie morskie

Każdy w wieku 18-99 lat, kto chciałby zostać wolontariusze na Lampedusie może zgłosić się (najlepiej na wiosnę) do opieki na wylęgającymi się żółwikami. Trzeba jednak na wyspę dotrzeć samodzielnie i wpłacić 100 euro.

Lampedusa praktycznie

Jeśli wyspa Cię zainteresowała, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat wyspy:

Lampedusa. Praktyczne wskazówki
Wyspy Pelagijskie – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą
Lampedusa – drzwi do Europy

A jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o wyspie, gdy będziesz wybierać się do Włoch.

Lampedusa, Sycylia

Uściski,

Magda

 

Italia poza szlakiem
Previous post
Italia poza szlakiem. Witaj w moich skromnych progach
Wyspy Pelagijskie, Lampedusa, Linosa, Lampione
Next post
Wyspy Pelagijskie - Lampedusa, Linosa, Lampione - cuda pod wodą

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Mieszanka smaków, która zaskoczyła moje kubki smakowe. Szaleństwo. Bardzo pozytywne.
 • 🐚🦀Dostałam mnóstwo pytań o to zdjęcie. Pytaliście, co to takiego kiedy opublikowałam to zdjęcie na insta story. Te wyglądające przedziwnie stwory to percebes, po polsku kaczenice. 🐚🦀Te skorupiaki występują na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii, gdzie właśnie przebywam. Ich poławiacze nie mają łatwego zajęcia, to niebezpieczna robota, możecie sami to zobaczyć, na YouTube są filmy pokazujące, jak się te owoce morza, przypominające nogi dinozaura, zbiera. 🐚🦀W Europie nie ma hodowli percebes, żyją dziko, dlatego ich zbieranie jest naprawdę zajęciem dla twardzieli. Mają jednak dzięki temu niesamowity smak, mówi się, że to smsk oceanu. Można je jeść, uwaga, na surowo!!! Ale można też gotować przez 2-3 minuty. Im mają krótszą nóżkę tym smaczniejsze, bo żyły w trudniejszych warunkach do utrzymania się na skale. Zalewają je silne fale. 🐚🦀Wiem, że jakiś czas temu można je było kupić nawet w Polsce. W Warszawie, chyba raz w tygodniu był/ jest specjalny targ, gdzie można kupić ryby i owoce morza, które są transportowane z Portugalii specjalnym samolotem. 🐚🦀Kto jadł kiedyś kaczenice? Jak wam smakowały? 🐚🦀Jak wpiszecie hasło sea bites na YT, powinniście znaleźć co nieco.
 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Lampedusa. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata