Lampedusa. Drzwi do Europy

Samiutki kraniec Włoch i Europy jednocześnie. Lampedusa – to jedna z wysepek archipelagu Wysp Pelagijskich położonych na środku Morza Śródziemnego. Płaska, spalona słońcem. Klimatycznie to już Afryka. Świeża słodka woda jest tylko po deszczach. To tu jest jedna z najpiękniejszych plaż na świecie  – Spiaggia dei Conigli (Plaża Królików), a także rezerwat, w którym przychodzą na świat żółwie morskie. W wodach otaczających wyspę można spotkać delfiny, wieloryby, miliony kolorowych ryb, mięczaków i skorupiaków. To jedno z najbardziej ukochanych miejsc urlopowych dla Włochów. A teraz? Lampedusa. Drzwi do Europy.

Lampedusa. Drzwi do Europy
Lampedusa z lotu ptaka. Źródło Wikipedia

 

Położenie wyspy jest jej ogromnym atutem i … przekleństwem jednocześnie. To kawałek Europy bardzo bliski tunezyjskich brzegów. Cel dla uchodźców, którzy pragną dostać się na bezpieczną, europejską ziemię i zacząć życie od nowa. Ale nie zawsze się to udaje, a Lampedusa stała się symbolem bezradności Europy wobec losu tysięcy imigrantów z Afryki ginących w drodze ku wolności. Dlatego właśnie teraz Lampedusa to drzwi do Europy.

Lampedusa. Drzwi do Europy
Wyspy Pelagijskie: Linosa, Lampedusa, Lampione, żródło Wikipedia

 

Lampedusa. Drzwi do Europy. Dlaczego?

Morze Śródziemne wypełnia się ciałami tych, którzy w ucieczce do Europy widzą jedyną szansę na to, aby … żyć. Od ponad 20 lat ta wyspa dla imigrantów z Afryki stanowi Drzwi do Europy (Porta d’Europa). Dzięki dobrej pogodzie i spokojnemu morzu to dla afrykańskich imigrantów pierwsza europejska keja na drodze ku portom wolności.

Wyspę zamieszkuje na stałe około 5 tys. osób, tymczasem docierają tu tysiące uciekających przed wojną, prześladowaniami, nędzą i upokorzeniem mieszkańców zapalnych punktów świata. Zwykle dzieje się to falami. Media alarmują o tej sytuacji od lat, a Włochy uparcie upominają Europę, że uchodźcy nie są tylko ich problemem. Od roku 2011 sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu, a tym samym negatywnie wpłynęła na obraz wyspy, która żyje przede wszystkim z turystyki.

Tysiące imigrantów, wycieńczonych wielodniową podróżą na morzu, w niewielkich, przeciążonych łodziach bez słodkiej wody i jedzenia lądują nie tylko na Lampedusie, ale także na sąsiedniej LinosieMalcie, południu Grecji. Wspaniałe wakacyjne kurorty stają się świadkami ogromnej tragedii. Wiele łodzi tonie, a wraz z nimi ludzie.

Organizacja Human Rights Watch szacuje, że w 2011 roku podczas arabskiej wiosny życie w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne straciło około 1,5 tys. imigrantów chcących dotrzeć do Europy. W tym roku statystyki już wyglądają zatrważająco, liczna ofiar rośnie niepokojąco.

Czy Lampedusa jest tylko jedna?

Na Lampedusie imigranci są najpierw przyjmowani w ośrodku dla uchodźców, niewielkim i przeludnionym, następnie są transportowani promami do centrum dla uchodźców, skąd są repatriowani albo kierowani do ośrodków dla azylantów. Wielu z nich znajduje szansę na nowe życie w Niemczech. Także tu, gdzie ja mieszkam – w Hamburgu. Nie wszystkim się to podoba, bywają protesty, a Hamburg  bywa nazywany drugą Lampedusą. Jak grzyby po deszczu powstają nowe osiedla dla imigrantów – kolorowe domy zbudowane z kontenerów.

Pierwsza podróż papieża Franciszka

Papież Franciszek w szczególny sposób dał światu sygnał o konieczności zwrócenia uwagi na dramatyczną sytuację uchodźców z Afryki lądujących u brzegów Lampedusy. Jego pierwsza podróż jako papieża miała miejsce właśnie tu. Wypłynął w morze na pokładzie statku patrolowego straży przybrzeżnej, którym sprowadzono na ląd wiele tysięcy uchodźców z dryfujących łodzi i stateczków. Papież rzucił do morza wieniec z białych i żółtych chryzantem w hołdzie dla ofiar.
 

Co dalej z rajem?

Po kolejnej ogromniej tragedii na Morzu Śródziemnym w kwietniu 2015 roku, Unia Europejska postanowiła zintensyfikować działania na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Czy uda się w porę zapobiec kolejnym – czas pokaże bardzo szybko.
Tymczasem wizerunek Lampedusy, ulubionej wakacyjnej wyspy Włochów pękł, jak bańka mydlana, ta sytuacja przerosła wszystkich. Mieszkańcy Lampedusy sami potrzebują pomocy. Rząd postanowił pomóc wyspiarzom i w tym celu powstały m.in. 3 spoty reklamowe, które pokazują wyspę taką, jaką Włosi znają, pamiętają i kochają. Te krótkie filmy pokazują największy skarb Lampedusy, jakim jest jej unikalne piękno. Możecie zobaczyć je klikając tu: 1 spot2 spot3 spot.

Terraferma

W 2012 r. do kin wszedł film „Terraferma” (nagroda Grand Prix jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji) w reżyserii Emanuele Crialese inspirowany tymi wydarzeniami. Akcja toczy się na wyspie Linosa. Polecam przy okazji obejrzeć.

 

Uściski,
Magda

Źródło: Zdjęcie tutołowe

Ponte della Maddalena, diabelski most w Toskanii
Previous post
Diabelski most w Toskanii, Ponte della Maddalena. Borgo a Mozzano
Lago di Braies, Włochy północne
Next post
Włochy północne: Dolina Aosty, Piemont, Lombardia, Wenecja Euganejska - gdzie pojechać

22 komentarze

 1. Kwiecień 28, 2015 at 12:02 pm — Odpowiedz

  Oglądam wiadomości i niemal codziennie docierają do nas wiadomości mrożące krew stamtąd.To okropne co się tam dzieje.Nie wiem czy ludzie, którzy stamtąd uciekają nie mają pojęcia ilu ich rodaków traci życie w otchłani morza w poszukiwaniu lepszego życia?Żyją tam wyobrażeniem ,że poprzednikom się udało i teraz mieszkają w raju? Czy sytuacja u nich jest tak ciężka,że podejmują ryzyko bo nie mają już nic do stracenia? Mnie serce krwawi ,że nic się nie da z tym zrobić:(

  • Kwiecień 29, 2015 at 10:27 am — Odpowiedz

   Basiu, czasami czytam opowieści ludzi, którym się udało i teraz mieszkają m.in. w Niemczech. Dla nich przedostanie się do Europy to cel życia. Kosztuje ich to czasem kilka tysięcy dolarów, a czasem … życie. Podejmują niezwykłe ryzyko, a droga zajmuje im niejednokrotnie wiele miesięcy. Oni mają zupełnie inne postrzeganie szczęścia.

 2. Kwiecień 28, 2015 at 4:14 pm — Odpowiedz

  Hejo 🙂 Sledzę Twojego bloga od dluzszego już czasu, jednak dopiero teraz postanowilem udzielac się również w komentarzach :p Muszę Ci szczerze przyznac, ze naprawdę masz wielki talent, a może to już nie talent, tylko forma daru? 🙂 Oczywiscie mowie tutaj o tym jak piszesz, a piszesz naprawdę swietnie 🙂

  • Kwiecień 29, 2015 at 11:26 am — Odpowiedz

   Nie wiem, czym sobie zasłużyłam na takie słowa, ale bardzo serdecznie dziękuję:))). Pozdrawiam pełnią słońca!!!

 3. Kwiecień 29, 2015 at 9:51 am — Odpowiedz

  Temat bardzo trudny, zarówno dla Lampeduzy, całych Włoch, jak i Europy. Dobrze, że poruszyłaś ten temat, ja sama na Lampeduzę na wakację raczej bym nie pojechała i nie pomoże żadna reklama niestety…. A szkoda, wyspa piękna, ale w obliczu rozgrywającej się tam tragedii i mogę chyba napisać obojętności Europy wobec problemu (z drugiej strony jak to rozwiązać dobrze, nie wiem czy jest szansa), wyspa straciła chyba wszelkie atuty i dziś kojarzy się tylko z jednym…

  • Kwiecień 29, 2015 at 11:25 am — Odpowiedz

   Ja chcę jechać i to już od kilku lat. Ale z innego powodu. Chciałabym być wolontariuszką Legambiente i pracować przy żółwiach morskich. To wcale nie jest lekka robota. Mam wyjątkowy sentyment to tej wyspy, nie mam pojęcia dlaczego. Bardzo, bardzo szkoda, że Lampedusa kojarzy się jednoznacznie.

 4. Kwiecień 29, 2015 at 10:48 am — Odpowiedz

  Sytuacja z uciekinierami jest przerażająca, tym bardziej, że ujawnia bezradność rządzących, którzy nie znajdują sposobu na zapobieganie śmierci tysięcy osób w wodach Morza Śródziemnego. Piękna wyspa jest świadkiem tragedii…

  • Kwiecień 29, 2015 at 11:17 am — Odpowiedz

   Ta sytuacja nie jest niczym nowym – uciekinierzy pojawiają się tu od wielu lat. Raz jest ich więcej, raz mniej, niestety są to ilości przewyższające możliwości wyspy, możliwości Włoch.

 5. Kwiecień 29, 2015 at 11:05 am — Odpowiedz

  Takie posty pokazuja mi ile czlowiek jeszcze nie wie i z ilu rzeczy sobie nie zdaje sprawy… Niby raj, a tyle tragedii w kolo… ;(((

  • Kwiecień 29, 2015 at 11:10 am — Odpowiedz

   Jak się tak zastanowić, to każdy raj ma swoje … piekło. To mogą być uchodźcy, to może być tornado, wyniszczające trzęsienie ziemi albo tsunami. Żeby nie wspomnieć o bandach, piratach, itp.

 6. Kwiecień 29, 2015 at 5:38 pm — Odpowiedz

  czytałem o tej wyspie w NatGeo zdaje się. Mega mnie zaciekawiła. Czym tam można w miarę tanio dolecieć?

 7. Kwiecień 29, 2015 at 10:54 pm — Odpowiedz

  Bardzo to trudne… Podobnie jest w Australii, jedne z najpiękniejszych wysp, są miejscami przeklętymi. Wyspa wygląda cudownie, aż trudno uwierzyć, że pod drugiej stronie medalu…

 8. Maj 6, 2015 at 11:08 am — Odpowiedz

  Cześć 🙂 Super ten Twoj blog jest, naprawdę 🙂 Rzadko kiedy cos komentuje w sieci, ponieważ z reguły, zazwyczaj nie mam na to czasu, jednak tutaj musiało być inaczej. Obok Twojego wpisu nie da się wrecz przejsc obojetnie 🙂 Naprawde masz bardzo duzy talent, fajnie, ze postanawiasz dzielic się nim z innymi, nie zostaje mi nic tylko podziekowac Ci za to 🙂

  • Maj 6, 2015 at 9:22 pm — Odpowiedz

   Tomku, szalenie dziękuję za Twoje słowa. Są dla mnie bardzo ważne. I zostają na długo:).

 9. Maj 10, 2015 at 8:58 pm — Odpowiedz

  Piszesz o bardzo ważnej sprawie – dziękuje Ci za to. Podeślę linka kilku znajomym bo wiem, ze zainteresuja się tym wpisem.

  A tak z innej beczki – zastanawiam się jak to robisz, ze piszesz tak obrazowo. Nie byłem nigdy we Włoszech a po tym jak czytuję Twojego bloga, oglądam zdjęcia to mam wrażenie, ze jednak już troszeczkę znam ten piękny kraj. I za to rownież piękne, wielkie dzięki. Oby tak dalej.

  Pozdrawia czytelnik,
  Michał

 10. Maj 18, 2015 at 8:05 pm — Odpowiedz

  Naprawde bardzo podoba mi się ten Twoj blog, zazwyczaj nie jestem fanem blogow i blogerow, ponieważ za przeproszeniem uwazam to za chłam i nikomu niepotrzebne wyzalanie się (tak jest w większości), ale zgodnie z powiedzeniem, ze wyjatek jest potwierdzeniem reguły, Ty jestes tym wyjatkiem, naprawdę posiadasz wielki talent do pisania! 🙂 am nadzieje, ze jestes swiadoma tego osoba 🙂 Ale pewnie sporo osob Ci to mowilo, czy pisalo : ) Kontynuuj swojego bloga dalej! 🙂

 11. ~Ona
  Lipiec 17, 2015 at 10:52 am — Odpowiedz

  dlaczego na zdjęciach imigrantów z Afryki widać tylko samych mężczyzn … gdzie kobiety, dzieci, starsi? … ci ludzie wyglądają jak wojsko które ma wniknąć w nasze społeczeństwo i zepsuć je od środka… dlaczego to są tylko sami mężczyźni ?????

  • Lipiec 17, 2015 at 11:09 am — Odpowiedz

   Zapraszam na Lampedusę do własnych obserwacji tej sytuacji. Wówczas zapewne łatwiej będzie się przekonać co to za ludzie i czy są wśród nich także kobiety i dzieci.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Mieszanka smaków, która zaskoczyła moje kubki smakowe. Szaleństwo. Bardzo pozytywne.
 • 🐚🦀Dostałam mnóstwo pytań o to zdjęcie. Pytaliście, co to takiego kiedy opublikowałam to zdjęcie na insta story. Te wyglądające przedziwnie stwory to percebes, po polsku kaczenice. 🐚🦀Te skorupiaki występują na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii, gdzie właśnie przebywam. Ich poławiacze nie mają łatwego zajęcia, to niebezpieczna robota, możecie sami to zobaczyć, na YouTube są filmy pokazujące, jak się te owoce morza, przypominające nogi dinozaura, zbiera. 🐚🦀W Europie nie ma hodowli percebes, żyją dziko, dlatego ich zbieranie jest naprawdę zajęciem dla twardzieli. Mają jednak dzięki temu niesamowity smak, mówi się, że to smsk oceanu. Można je jeść, uwaga, na surowo!!! Ale można też gotować przez 2-3 minuty. Im mają krótszą nóżkę tym smaczniejsze, bo żyły w trudniejszych warunkach do utrzymania się na skale. Zalewają je silne fale. 🐚🦀Wiem, że jakiś czas temu można je było kupić nawet w Polsce. W Warszawie, chyba raz w tygodniu był/ jest specjalny targ, gdzie można kupić ryby i owoce morza, które są transportowane z Portugalii specjalnym samolotem. 🐚🦀Kto jadł kiedyś kaczenice? Jak wam smakowały? 🐚🦀Jak wpiszecie hasło sea bites na YT, powinniście znaleźć co nieco.
 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Lampedusa. Drzwi do Europy