WYSPY PELAGIJSKIE, SYCYLIA – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą

WYSPY PELAGIJSKIE, SYCYLIA – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą

Wyspy Pelagijskie, Lampedusa, a także sąsiednia Linosa i Lampione to wspaniałe miejsca dla miłośników nurkowania. Dla mnie, jako płetwonurka i oceanografa możliwość zobaczenia podwodnego świata, chociażby tylko z użyciem maski, fajki i płetw, czyli tzw. ABC, to wielka przyjemność. To wystarczy, aby mieć niesamowite przeżycia.

Tu czuwa Madonna di Porto Salvo

Nad wszystkimi nurkującymi i miłującymi morze czuwa Madonna di Porto Salvo, patronka wyspy. Można ją spotkać niedaleko Isola dei Cognili (Wyspy Królików), na głębokości ok. 16 m. Jest to dar znanego fotografa podwodnego Roberto Merlo z Lampedusy, za uratowanie życia. Figura jest naturalnej wielkości, odlana z brązu. Stanowi wspaniały widok.

Lampedusa, Linosa, Lampione - cuda pod wodą

W marcu i kwietniu w okolicach Lampedusa, Linosa czy Lampione pojawiają się wieloryby finwale (Belaenoptera  physalus), które przypływają tu na żer. Żywią się krylem (małe skorupiaki) oraz niewielkimi rybami.

Morskie ssaki reprezentują także występujące tu aż 3 gatunki delfinów: delfin butlonos, delfin zwyczajny, delfin pręgoboki. Delfiny pręgobokie i pospolite żyją w licznych grupach, po 100 lub nawet więcej osobników, natomiast butlonosy występują w stadach do 10 osobników, a nawet mniejszych.

Przy odrobinie szczęścia możecie spotkać dostojnie płynącego żółwia Karetta. Żółwie składają jaja dokładnie tam, gdzie przyszły na świat, więc latem celem samic jest Spiaggia dei Conigli na Lampedusie. To niezwykłe, móc widzieć maluchy wydostające się z jaj i podążające ku morzu.

Podmorski świat wokół wysp Lampedusa, Linosa, Lampione

 Podmorski świat Wysp Pelagijskich to feria barw prezentowana m.in. przez:
 • liczne gatunki ryb,
 • rozgwiazdy,
 • wieloszczety,
 • gąbki,
 • koralowce,
 • strzykwy,
 • ślimaki nagoskrzelne,
 • skorupiaki,
 • jeżowce,
 • meduzy,
 • ośmiornice, 
 • podmorskie łąki, które tworzy trawa morska Posidonia
Od kilku lat, w okolicach wyspy Lampione obserwuje się pojawiającego się okresowo żarłacza brunatnego. Odważylibyście się na nurkowanie w sąsiedztwie rekina?
Wszystkie 3 wyspy Pelagijskie, kuszą nurków licznymi grotami. Jeśli lubicie nurki z dreszczykiem i bliskie spotkania z przedstawicielami morskiej flory i fauny polecam te piękne wyspy do eksploracji.
 Lampedusa. Drzwi do Europy

Może ten film Cię zachęci? Piękne wyspy Pelagijskie. 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Lampedusa. Spiaggia dei Cognili
Previous post
LAMPEDUSA, SYCYLIA. Spiaggia dei Conigli - najpiękniejsza plaża świata
Wyspy Pelagijskie, Lampedusa
Next post
WYSPY PELAGIJSKIE, SYCYLIA - Lampedusa, Linosa, Lampione

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WYSPY PELAGIJSKIE, SYCYLIA – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą