Wyspy Pelagijskie – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą

Lampedusa, a także sąsiednia Linosa i Lampione to wspaniałe miejsce dla miłośników nurkowania. Dla mnie, jako płetwonurka i oceanografa możliwość zobaczenia podwodnego świata, chociażby tylko z użyciem maski, fajki i płetw, czyli tzw. ABC, to wielka przyjemność. To wystarczy, aby mieć niesamowite przeżycia.

 

Tu czuwa Madonna di Porto Salvo

Nad wszystkimi nurkującymi i miłującymi morze czuwa Madonna di Porto Salvo, patronka wyspy. Można ją spotkać niedaleko Isola dei Cognili (Wyspy Królików), na głębokości ok. 16 m. Jest to dar znanego fotografa podwodnego Roberto Merlo z Lampedusy, za uratowanie życia. Figura jest naturalnej wielkości, odlana z brązu. Stanowi wspaniały widok.

Lampedusa, Linosa, Lampione - cuda pod wodą

W marcu i kwietniu w okolicach Lampedusa, Linosa czy Lampione pojawiają się wieloryby finwale (Belaenoptera  physalus), które przypływają tu na żer. Żywią się krylem (małe skorupiaki) oraz niewielkimi rybami.

Morskie ssaki reprezentują także występujące tu aż 3 gatunki delfinów: delfin butlonos, delfin zwyczajny, delfin pręgoboki. Delfiny pręgobokie i pospolite żyją w licznych grupach, po 100 lub nawet więcej osobników, natomiast butlonosy występują w stadach do 10 osobników, a nawet mniejszych.

Przy odrobinie szczęścia możecie spotkać dostojnie płynącego żółwia Karetta. Żółwie składają jaja dokładnie tam, gdzie przyszły na świat, więc latem celem samic jest Spiaggia dei Conigli na Lampedusie. To niezwykłe, móc widzieć maluchy wydostające się z jaj i podążające ku morzu.

Podmorski świat wokół wysp Lampedusa, Linosa, Lampione

 Podmorski świat Wysp Pelagijskich to feria barw prezentowana m.in. przez:
 • liczne gatunki ryb,
 • rozgwiazdy,
 • wieloszczety,
 • gąbki,
 • koralowce,
 • strzykwy,
 • ślimaki nagoskrzelne,
 • skorupiaki,
 • jeżowce,
 • meduzy,
 • ośmiornice, 
 • podmorskie łąki, które tworzy trawa morska Posidonia
Od kilku lat, w okolicach wyspy Lampione obserwuje się pojawiającego się okresowo żarłacza brunatnego. Odważylibyście się na nurkowanie w sąsiedztwie rekina?
Wszystkie 3 wyspy kuszą nurków licznymi grotami. Jeśli lubicie nurki z dreszczykiem i bliskie spotkania z przedstawicielami morskiej flory i fauny polecam te piękne wyspy do eksploracji.
 Lampedusa. Drzwi do Europy

Może ten film Cię zachęci?

 

Pozdrawiam,
Magda
Lampedusa. Spiaggia dei Cognili
Previous post
Lampedusa. Spiaggia dei Conigli - najpiękniejsza plaża świata
Wyspy Pelagijskie, Lampedusa
Next post
Wyspy Pelagijskie, Linosa, Lampione i Lampedusa

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Mieszanka smaków, która zaskoczyła moje kubki smakowe. Szaleństwo. Bardzo pozytywne.
 • 🐚🦀Dostałam mnóstwo pytań o to zdjęcie. Pytaliście, co to takiego kiedy opublikowałam to zdjęcie na insta story. Te wyglądające przedziwnie stwory to percebes, po polsku kaczenice. 🐚🦀Te skorupiaki występują na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii, gdzie właśnie przebywam. Ich poławiacze nie mają łatwego zajęcia, to niebezpieczna robota, możecie sami to zobaczyć, na YouTube są filmy pokazujące, jak się te owoce morza, przypominające nogi dinozaura, zbiera. 🐚🦀W Europie nie ma hodowli percebes, żyją dziko, dlatego ich zbieranie jest naprawdę zajęciem dla twardzieli. Mają jednak dzięki temu niesamowity smak, mówi się, że to smsk oceanu. Można je jeść, uwaga, na surowo!!! Ale można też gotować przez 2-3 minuty. Im mają krótszą nóżkę tym smaczniejsze, bo żyły w trudniejszych warunkach do utrzymania się na skale. Zalewają je silne fale. 🐚🦀Wiem, że jakiś czas temu można je było kupić nawet w Polsce. W Warszawie, chyba raz w tygodniu był/ jest specjalny targ, gdzie można kupić ryby i owoce morza, które są transportowane z Portugalii specjalnym samolotem. 🐚🦀Kto jadł kiedyś kaczenice? Jak wam smakowały? 🐚🦀Jak wpiszecie hasło sea bites na YT, powinniście znaleźć co nieco.
 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Wyspy Pelagijskie – Lampedusa, Linosa, Lampione – cuda pod wodą