Jest takie miejsce na zachodnim wybrzeżu Sycylii, w którym stykają się ze sobą dwa morza – Morze Tyrreńskie i Morze Śródziemne. Otaczają one z trzech stron długi cypel, który swym kształtem przypomina sierp. To właśnie tu, jeszcze w czasach antycznych, zostało założone fenickie miasto Drepanon, dziś znane jako Trapani.
Trapani jest mieszanką kultur i stylów. Natura przeplata się tu z historią. Długie piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli w błękitnym morzu, do długich spacerów lub biegania wzdłuż brzegu i do romantycznych chwil przy przepięknych zachodach słońca, które ubierają niebo w odcienie różu, czerwieni i pomarańczy. Starówka zaprasza na zwiedzanie i spacer między różnymi epokami. Warto pospacerować tu z głową zwróconą w górę, by móc pooglądać przepiękne dekoracje zdobiące budynki, ciekawe balkony i balustrady. I nie zdziwcie się, jeśli Wasz nos zaprowadzi Was w labiryncie wąskich uliczek do maleńkich, ukrytych niemalże cukierni lub restauracji. Stare miasto przepełnione jest bowiem kuszącymi zapachami kuchni śródziemnomorskiej.
Trapani – miasto z miłości nieba i ziemi
Początki Trapani owiane są romantycznymi legendami i mitami. Według jednej z nich, miasto zawdzięcza swój kształt greckiej bogini Demeter. Podczas poszukiwań swojej córki Persefony, upuściła ona na ziemię swój sierp, który przekształcił się w półwysep. Inna legenda głosi, że sierp został upuszczony przez boga Saturna, który przez długi czas był patronem miasta. Do dziś jeden z placów w centrum Trapani, na którym znajduje się fontanna przedstawiająca Saturna, nosi jego imię. Istnieje też wersja, że miasto zrodziło się po prostu z miłości nieba i ziemi… Według niektórych źródeł natomiast, Trapani zostało założone przez uciekającego z Troi Eneasza, który zatrzymał się u wybrzeży zachodniej Sycylii, aby u wzgórz Erice pochować swojego ojca Anchizesa.
Przez długi czas Trapani było jedynie portem położonego na szczycie góry miasteczka Erice. W ciągu wieków zyskiwało jednak na znaczeniu. Jego strategiczna pozycja na Morzu Śródziemnym przyciągała uwagę wielu narodów. Trapani znajdowało się pod panowaniem Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Normanów i Aragończyków. Wszystko to odbiło się na architekturze miasta, która łączy w sobie mieszaninę przeróżnych stylów. W Trapani na przestrzeni wieków żyli obok siebie mieszkańcy o różnych wyznaniach religijnych i o różnym kolorze skóry. Najlepszym symbolem tego współżycia jest przepiękna rozeta na kościele świętego Augustyna, w której przeplatają się ze sobą symbole różnych religii. Dziś do Trapani powraca ta różnorodność etniczna. Coraz większa liczba turystów z całego świata decyduje się zamieszkać tu na stałe. Wydarzenia z ostatnich lat przyczyniły się też do znacznego wzrostu liczby uciekinierów, dla których Sycylia jest pierwszą przystanią.
Sól, koral i tuńczyk
Trapani zasłynęło też z handlu solą, koralem i tuńczykiem.
Białe złoto
Sól morska była dla miasta jak białe złoto, które bardzo szybko przyniosło mu niezwykłe bogactwo. Wraz z wynalezieniem lodówki znaczenie soli zmalało. Część salin obecnych u wybrzeży miasta została osuszona w celu powiększenia powierzchni miejskiej. Jeśli wybieracie się do Trapani, powinniście koniecznie udać się do salin, które do dziś zachowały się po południowej stronie portu.
Czerwone złoto
Rękodzieło związane z obróbką korali – tzw. czerwonego złota – było jednym z najbardziej popularnych zajęć w Trapani. Rzemieślnicy tworzyli tu w swoich maleńkich warsztatach w centrum miasta prawdziwe dzieła sztuki. Niektóre z nich możemy podziwiać w Muzeum Pepoli. Niestety na przestrzeni wieków zasoby korali znacznie się pomniejszyły. Wraz z nimi znikały kolejne pracownie artystyczne.
Morska torpeda
Podobnie wygląda sytuacja tuńczyka. Co prawda do dziś istnieje w Trapani słynąca na całym świecie fabryka tuńczyka. Jego wyrób nie jest już jednak na tak szeroką skalę jak niegdyś. W wyniku masowych połowów populacja tego gatunku w Morzu Śródziemnym drastycznie zmalała. Całkiem niedawno zawieszono też tradycyjny połów tych ryb – la mattanza.
Ludzie Trapani
Trapani zachowało swój urok i pozostało miejscem, w którym czas płynie wolniej, gdzie każdy ma na wszystko czas, gdzie panuje filozofia, którą ja nazywam „poi si vede”, czyli „później się zobaczy”. Mieszkańcy zawsze znajdą czas, aby pomóc zagubionemu turyście. Ludzie są tu radośni i z daleka wykrzykują do siebie wesołe „buongiorno”. W wąskich uliczkach starego miasta nierzadkim jest widok siedzących na swoich krzesłach, grających w karty, rozmawiających z zapałem o polityce i odpalających jednego papierosa od drugiego starszych panów. Od nich można się wiele dowiedzieć. Chętnie opowiedzą Wam jakąś ciekawostkę związaną z Trapani lub z Sycylią.
Przewodnik po Trapani
Zwiedzanie tego miasta zaczęłabym od Starówki. Jak już wspomniałam jest to tętniąca życiem i historią część miasta. Rozciąga się ona od samego koniuszka sierpa, aż po park Villa Margherita. To tu – na obecnej Via Spalti – przebiegał niegdyś kanał łączący dwa morza. To tu kończyło się miasto położone na wyspie. Obecnie istnieją plany przywrócenia kanału, a wraz z nim pierwotnego uroku Starego Miasta. Wysepka była otoczona murem obronnym z pięcioma wieżami kontrolnymi, które widnieją w herbie Trapani. Do dziś zachowały się jego nieliczne części.
Port i okolice
Po południowej stronie miasta, tam, gdzie obecnie zaczyna się port, znajduje się część murów, tzw. Bastione dell’Impossibile. Podziwiać go można jedynie z ulicy. Jeśli to tu zaczniemy nasz spacer po mieście, powinniśmy się udać na zachód, wzdłuż ulicy Via Ammiraglio Staiti, która w pewnym momencie przechodzi w Viale Regina Elena.
Podziwiać możemy tu bardzo często wielkie statki pasażerskie, które od kilku lat zawijają do portu w Trapani, i piękne jachty, nierzadko należące do najbogatszych ludzi świata, jak Armani czy Flavio Briatore. To stąd odpływają wodoloty i promy na Wyspy Egadzkie znajdujące się jak na wyciągnięcie ręki u wybrzeży Trapani.
Po drodze natkniecie się na plac z wielką figurą po środku. To nikt inny jak sam Garibaldi, który zjednoczył Włochy.
Widok na wyspy uprzyjemni Wam nasz dalszy spacer w kierunku jednej z wież obronnych pamiętających czasy Wojen Punickich – La Colombaia, nazywana pałacem na morzu. Znajduje się ona na małej wysepce przy końcu cypla. Zobaczycie ją w oddali przechodząc obok ostatniej części portu, w której cumują małe łódki. Niegdyś pełniła ona funkcję latarni morskiej, później aż do 1965 roku znajdowało się tam więzienie. Od tego czasu stoi ona nieużywana i po prostu się niszczy. A szkoda. Wyobraźcie sobie piękny hotel z takim widokiem! Ilu turystów byłoby chętnych, aby tam przenocować, aby z okna własnego pokoju móc podziwiać romantyczne zachody słońca nad wyspami, aby zjeść śniadanie z bryzą morską na twarzy… Ale zejdźmy na ziemię. Jeśli mój sen się spełni, dam Wam o tym znać.
La Madonna di Trapani
Póki co, kontynuujemy nasz spacer. Na samym końcu Viale Regina Elena stoi ogromna figura Matki Boskiej, patronki miasta – La Madonna di Trapani. Nie ma chyba mieszkańca, który przejeżdża obok niej obojętnie. Jest to kopia małej marmurowej figurki, znajdującej się w kościele Santuario di Maria Santissima Annunziata, zwany powszechnie La Madonna. Mówi się, że figurka została przywieziona z Syrii, na statku, który zawił do portu w Trapani, aby uchronić się przed gwałtownym sztormem. Nie jest pewne, kiedy miało to dokładnie miejsce, gdyż brak dokumentów potwierdzających to wydarzenie.
[quote cite=’Bardzo szybko zrodził się kult Madonna di Trapani. Do dziś tysiące pielgrzymów udają się do sanktuarium, aby oddać cześć Matce Boskiej z Dzieciątkiem. Jeśli znajdziecie się tu przypadkiem w dniu 16 sierpnia, możecie wziąć udział w święcie na jej cześć, które rozpoczyna się mszą w katedrze z udziałem biskupa. Następnie po całym mieście przechodzi procesja z drewnianą kopią figurki. Interesująca jest atmosfera procesji. Biorą w niej udział mieszkańcy z całej okolicy, pielgrzymi, którzy wierzą w cudowną moc figurki. Podążają za nią ze skupieniem na twarzy i z modlitwą na ustach.’][/quote]
Procesja stała się jednak dla licznych mieszkańców okazją do spotkania znajomych, do wyjścia z domu z dziećmi, które nie przejdą obojętnie ze stoiskiem z balonami, słonecznikiem, orzeszkami itp. Może uda się Wam zrobić ciekawe zdjęcie z balonami i figurką w tle. Takie połączenie wiary i folkloru… Punktem kulminacyjnym całego święta jest pokaz sztucznych ogni w porcie. Starówka zostaje odcięta od ruchu drogowego, a ulice wypełniają się morzem ludzi ściągających ze wszystkich stron, nierzadko z krzesełkami w ręce, aby uczestniczyć w największej atrakcji roku. I tu polecam Wam udać się do portu już około godziny 23, aby zapewnić sobie dobre miejsce na pokaz rozpoczynający się z włoską punktualnością o północy.
Targ rybny
Udając się dalej na zachód, polecam Wam skręcić w ulicę Via Cristoforo Colombo, gdzie znajduje się targ rybny. Zapach ryb unoszący się w powietrzu sam zaprowadzi Was do celu. Jeśli udacie się tam o świcie, możecie kupić świeżutkie ryby na obiad lub kolację. Dla turysty jest to niesamowita atrakcja. Rybacy przyzwyczaili się już do wszechobecnych aparatów fotograficznych i chętnie zapozują Wam do zdjęcia. Targ rybny znajduje się w porcie rybnym. Liczne kutry rybackie, nad którymi szybują nieustannie mewy czekające na okazję łatwego posiłku, są przepięknym tłem do zdjęć.
Najlepszy widok na miasto
Polecam Wam udać się na taras widokowy po drugiej stronie portu, gdzie po lewej stronie znajduje się były lazaret, w którym niegdyś marynarze chorzy na zakaźne choroby odbywali kwarantannę. Obecnie znajduje się tam siedziba klubu Lega Navale Italiana. Tu też jak na wyciągnięcie ręki położona jest wyspa z pałacem Colombaia, o której wspomniałam wcześniej. Naprzeciwko nas rozciąga się widok na trzy wyspy: Levanzo, Favignę i Marettimo. Zapewniam Was, że zrobicie tu sporo zdjęć! Po prawej stronie tarasu widokowego, za płotem, znajduje się piękny biały dom z błękitnymi okiennicami – Villino Nasi. Obecnie należy on do miasta i często staje się planem filmowym. Całkiem niedawno został on oddany w ręce jednego ze stowarzyszeń, które przewiduje otwarcie tam kawiarni literackiej. Muszę przyznać, że to całkiem ciekawy pomysł.
Torre di Ligny
Udajmy się teraz na sam koniuszek miasta, w stronę wieży, którą widać po prawej stronie Villino Nasi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Trapani. Torre di Ligny, bo tak nazywa się wieża, nie wchodziła w skład pięciu wież obronnych, obecnych w herbie miasta. Została ona zbudowana znacznie później (w XVII w.). Jej malownicze położenie zapiera dech w piersiach.
[quote cite=’We wnętrzach wieży znajduje się obecnie morskie muzeum archeologiczne. Wstęp kosztuje zaledwie 1€. Polecam wszystkim zwiedzenie tego maleńkiego muzeum i wejście na taras widokowy. Moim zdaniem nie pożałujecie! Widać stąd wyraźnie, że ziemia jest okrągła! Jeśli staniecie plecami do miasta, zauważycie punkt, w którym stykają się dwa morza. Jest to niezapomniane i bardzo rzadkie przeżycie.’][/quote]
Najpóźniej tu będziecie się też mieli okazję przekonać na własnej skórze, a może raczej na własnych włosach, dlaczego Trapani nazywane jest miastem wiatrów, żagli i soli.
Przy odrobinie szczęścia będziecie też mogli zaobserwować jedno morze spokojne, drugie wzburzone lub fale, które uderzają o siebie z przeciwnych kierunków.
Stąd rozciąga się też niepowtarzalny widok na port, saliny i na stare miasto z czuwającymi nad nim zielonymi kopułami trzech ważnych kościołów: ta najbliższa to kościół Św. Franciszka, ta za nią po lewej stronie to katedra, a ta najmniejsza przy porcie to Chiesa del Pugratorio. Jeśli popatrzycie w lewo, zauważycie zapewne kolejny fragment muru obronnego, który zachował się do dziś. Jeszcze dalej na północ znajdują się kilometrowe piaszczyste plaże. Z wieży nie sposób też nie zauważyć góry Erice i kolejki linowej, którą możecie wjechać na jej szczyt, jeśli szukacie ochłody i macie ochotę cofnąć się w czasie.
Najlepsze lody nad brzegiem morza
Z najbardziej wysuniętej części cypla udamy się teraz w stronę Starówki, którą nazywamy tu chętnie tętniącym sercem Trapani. Po drodze możecie skusić się na wizytę w najlepszej lodziarni w Trapani Liparoti. Znajduje się ona w pięknie położonym miejscu przy Viale delle Sirene. Lody smakują tu wyśmienicie, a do tego możecie je zjeść nad samym brzegiem morza.
Wzdłuż Corso Vittorio Manuele
Podążając ulicą Corso Vittorio Manuele zauważycie w pewnym momencie po lewej stronie jedną z historycznych bram miasta – Porta Ossuna. Tuż za nią znajduje się mała plaża w samym centrum miasta. W pewnym momencie Corso Vittorio Manuele staje się deptakiem. To jedna z najważniejszych i najstarszych ulic miasta, gdzie najbogatsi i najbardziej wpływowi wówczas mieszkańcy wznieśli swoje pokaźne domy. Tu też trapanesi udają się na spacer. Szczególnie latem panuje tu niezwykła atmosfera. Wzdłuż ulicy liczne restauracje i kafejki wystawiają tu swoje stoliki i parasole.
Tu też znajduje się katedra Św. Wawrzyńca. Położenie kościoła sprawia, że trudno dostrzec zieloną kopułę, którą widzieliście z tarasu widokowego. Ciekawe jest połączenie katedry z domem biskupa małym zabudowanym mostkiem. Jeśli skręcicie w uliczkę naprzeciwko balkoniku, dojdziecie do jednego z najważniejszych kościołów w Trapani, do Chiesa del Purgatorio. To tu możecie obejrzeć figury wchodzące w skład słynnej na całym świecie procesji Wielkopiątkowej Misteri. Być może uda się Wam spotkać kogoś, kto opowie Wam o tej głęboko zakorzenionej w sercach mieszkańców tradycji. Niektórzy żyją tu od Wielkiego Piątku do Wielkiego Piątku, licząc dni do kolejnej procesji.
Wróćmy na deptak. Tuż za katedrą mieści się piękny Kościół Jezuitów. Tuż obok niego znajdowało się niegdyś Liceum Klasyczne. Wyobraźcie sobie tą atmosferę, to otoczenie! Nauka w takim miejscu musiała być niezwykle przyjemna.
Wieża Zegarów
Naprzeciw ulicy Vittorio Emanuele znajduje się były ratusz miasta, z tzw. wieżą zegarów. Jeden z zegarów pokazuje godzinę, a drugi dzień miesiąca. Na bocznej części wieży, która jest najprawdopodobniej jedną z pięciu wspomnianych wież, tuż nad najstarszą bramą miejską w Trapani – Porta Scura, znajdują się dwa kolejne zegary: ten na górze to kalendarz słoneczny, wyznaczający godzinę i pory roku, reprezentowane przez znaki zodiaku. Ten na dole to kalendarz księżycowy, który pokazuje fazy księżyca i dni miesiąca.
W labirynce uliczek
Jeśli chcecie zapoznać się z arabską i żydowską częścią miasta, przejdźcie przez bramę i udajcie się na jej podbój przemieszczając się w labiryncie wąskich, krętych uliczek. Domy stoją tu tak blisko siebie, że można zobaczyć, co sąsiad ma na talerzu. Zabudowa ta miała jednak swój sens: dzięki niej, w uliczki nie dostawał się wiatr, co zapewniało wyższą temperaturę w zimie, a w lecie chroniło przed gorącym słońcem. Jeśli wyjdziecie z labiryntu w stronę Corso Italia, w Wasze oczy rzuci się najstarszy kościół w Trapani – kościół Św. Piotra, który ukrywa w swoich wnętrzach jedne z największych organów świata. Niedaleko kościoła znajduje się budynek sądowy.
Jeśli wrócimy do wieży zegarowej i podążymy kolejnym deptakiem przy Via Torrearsa dojdziemy do placu nazywanego Vecchio Mercato del Pesce. Do 2005 roku miał tu miejsce targ rybny. Wraz z przypływem dofinansowań związanych z organizacją etapu Regat Luis Vitton Cup, które odbyły się wówczas w Trapani, miasto zostało kompletnie zmienione i odrestaurowane. Deptaki znajdujące się w centrum były kiedyś normalnymi ulicami. Zmiany te odbiły się bardzo korzystnie na wyglądzie Starówki.
Po lewej stronie placu znajduje się deptak położony malowniczo na zabytkowych murach obronnych miasta: Mura di Tramontana. Tu zawsze znajdziecie ochłodę, możecie skorzystać z centralnej plaży, a wieczorem przy aperitifie obejrzeć zachód słońca.
Via Garibaldi
Ostatnia część Starówki, która zostanie Wam do zwiedzenia to deptak przy ulicy Garibaldi. Również tu znajdziecie liczne kościoły, niektóre z nich niestety zamknięte, inne skonsekrowane, jeszcze inne przeznaczone na inne cele, jak np. Kościół Św. Alberta, w którym odbywają się regularnie przedstawienia teatralne i koncerty. Szczególnie polecam Wam obejrzenie kościoła Badia Nuova i kościoła Santa Maria dell’Itria.
Na końcu deptaka znajduje się plac Vittorio Veneto z nowym ratuszem i pocztą główną. Tuż za nimi, na ruinach jednej z pięciu wież wznosi się budynek policji. To tu niegdyś był usytuowany tzw. Pałac na Ziemi. Kto wie, jakie skarby kryją się jeszcze pod powierzchnią ziemi.
Park Villa Margherita
Naszą wizytę w starej części miasta zakończymy spacerem po parku Villa Margherita. Tu możecie odpocząć po intensywnym dniu, siąść na ławce i w cieniu ogromnych fikusów uchronić się przed palącym słońcem lub, jak wolicie, powystawiać twarz do promieni sycylijskiego słońca, pogapić się na przechodniów i nacieszyć oczy intensywnie kolorowymi kwiatami azalii czy bugenwilli.
Co warto zobaczyć w nowej części miasta
W nowej części miasta Trapani znajdują głównie domy mieszkalne, osiedla, sklepy.
Tuż za parkiem, po lewej stronie, znajduje się Piazza Vittorio z figurą króla Emanuela Wiktora II – pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Tu możecie zaparkować bezpłatnie (na samym środku placu, poza niebieskimi liniami) Wasze auto. Po drugiej stronie ulicy położony jest plac z piękną fontanną Neptuna. Jeśli jesteście głodni polecam Wam przepyszne kanapki u Stuzzichello.
W dalszej części miasta znajduje się Shopping Mile Trapani – via Fardella. Tu możecie udać się na zakupy. Jeśli chcecie, pojedźcie cały czas prosto do samego końca ulicy, która przecina całe Trapani i w pewnym momencie zmienia nazwę w Corso Piersanti Mattarella, a później w Via Manzoni. Tu, u podnóża góry Erice, będziecie mieli niesamowity widok na całe miasto. Warto udać się tam na zachód słońca.
W drodze powrotnej powinniście zahaczyć o Kościół La Madonna z figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem, której ogromną kopię widzieliście już w porcie. Przekonajcie się sami o jej uroku i mocy, jaki od niej bije. Jeśli chcecie podziwiać prawdziwe dzieła sztuki wykonane z korali, zajrzyjcie koniecznie do Muzeum Pepoli (czynne od wtorku do soboty od 9:00 – 17:30, w niedziele i święta od 9:00 – 12:30; wstęp 6€), które znajduje się w byłym klasztorze tuż za bazyliką.
Trapani idealną bazą wypadową
Trapani nadaje się doskonale na bazę wypadową. Jeśli zamierzacie zwiedzić zachodnią część Sycylii będzie to dla Was najdogodniejsze miejsce noclegowe.
W pobliżu dwóch lotnisk
Miasto położone jest w pobliżu dwóch lotnisk:
Trapani Birgi oddalone o 18 km. Jak już wspomniałam wcześniej do Trapani można dolecieć tanimi liniami Ryanair z Warszawy Modlin (połączenia w sezonie letnim, obecnie dwa loty w tygodniu aż do października – czwartek i niedziela, opcja idealna na weekend), z Krakowa (połączenia całoroczne, w piątek i w poniedziałek).
Punta Raisi w Palermo oddalone od Trapani o 84 km. Również tu będzie można dolecieć liniami Ryanair. Od 30 października 2017 rusza nowe połączenie z Wrocławia (dwa razy w tygodniu – poniedziałek i piątek). Obecnie istnieją połączenia z przesiadką liniami Alitalia lub Lufthansa. Z Wrocławia, Warszawy i Krakowa dostępne są też w sezonie letnim loty czarterowe Itaki.
Co zobaczyć w okolicach Trapani
Trapani jest położone w strategicznym miejscu na Zachodniej części Sycylii, skąd łatwo dojechać w krótkim czasie do wielu atrakcyjnych miejsc:
- Erice – 13 km, 30 min drogi z przepięknymi widokami (droga SP31 pod kolejką linową),
- San Vito lo Capo – 37 km, ok 50 min drogi (polecam trasę SP16 brzegiem morza),
- Custonaci – 18 km, ok 30 min drogi,
- Parco dello Zingaro – ok 50 km, 1 godz. 15 min przez San Vito lo Capo lub 40 km, 55 min jazdy od strony Scopello,
- Segesta – 33 km, ok 30 min drogi,
- Castelammare del Golfo – 52 km, ok 40 min jazdy,
- Palermo – ok. 110 km, 60 min jazdy autostradą,
- Monreale – 92 km, 1 godz. 30 min,
- Park archeologiczny w Selinunte – 93 km, ok. godziny jazdy,
- Marsala – 31 km, 40 min jazdy,
- Mazzara del Vallo 58 km, godzina jazdy,
- Agrigento – 174 km, 2 godziny 15.
Z Trapani dopłyniecie z łatwością na rajskie Wyspy Egadzkie. Najszybciej będzie wodolotem – 25 min na Levanzo, 30 min na Favignanę i 1 godz. 10 min na Marettimo. Promem trwa to trochę dłużej, ale są też plusy tej opcji: można zabrać ze sobą rower i wyjść na świeże powietrze, porobić zdjęcia. Podróż trwa ok godz. na Levanzo i Favignanę, 2 godz. 40 min na Marettimo.
Jaki środek transportu wybrać
Podróż samochodem
Szczerze mówiąc drogi na Sycylii nie należą do najlepszych. Dużo jest wąskich, nieoświetlonych dróg, co ma też swój urok. Mimo to, najlepszą opcją jest wypożyczenie samochodu. Można to zrobić bezpośrednio na lotnisku lub w wielu mniejszych wypożyczalniach w samym Trapani, gdzie niepotrzebna będzie karta kredytowa i depozyt. Autem będziecie niezależni i dojedziecie praktycznie wszędzie. Często nie zwrócicie nawet uwagi na niewygodne drogi, gdyż Waszą uwagę przykują malownicze okolice i piękne widoki. Podróżując samochodem będziecie się mogli zatrzymać tam, gdzie Waszym zdaniem jest warto pstryknąć fotkę, gdzie zapach smakołyków sprawi, iż staniecie się nagle głodni. Uwaga! Na Sycylii grozi Wam to bardzo często!!!
Cena paliwa obecnie to 1,40€ za litr, a 1,25 € za litr ON.
Wynajmując auto powinniście zwrócić uwagę na ubezpieczenie. Sycylijczycy jeżdżą dość specyficznie, znaki drogowe co prawda istnieją, ale nie zawsze zwraca się tu na nie uwagę.
Parkowanie
Bezpłatnie zaparkujecie na miejscach parkingowych oznaczonych białymi liniami. Linie niebieskie są płatne. Na żółtych liniach stawać mogą tylko rezydenci. W Trapani należy zapłacić za parking w parkometrach. Szczególną uwagę musicie zwracać w strefie starego miasta: tu latem obowiązuje strefa ograniczonego ruchu (tzw. Zona ZTL) i za wjazd bez specjalnego zezwolenia możecie zapłacić karę. Uwaga na parkowanie przy ulicach! Zwróćcie koniecznie uwagę, czy na danej stronie ulicy nie ma zakazu parkowania w wyznaczonych godzinach porannych, kiedy to odbywa się mycie dróg. Za takie parkowanie grozi mandat i odholowanie auta!
Podróż autobusem
Z autobusami na Sycylii bywa różnie. Nie istnieją tu tanie linie autobusowe typu Flixbus. Jeśli zdecydujecie się na tą opcję podróżowania sprawdźcie koniecznie połączenia i ich częstotliwość. Często zdarza się bowiem, że trudno dojechać w jakieś miejsce i wrócić do Trapani w ten sam dzień. Zwróćcie też uwagę na to, że nie do wszystkich miejsc dotrzecie bezpośrednio. Często będziecie musieli wybrać opcję z przesiadką. Do niektórych miejsc połączeń nie ma wcale. Najłatwiej jest dojechać do Palermo, Marsali, Alcamo.
Podróż pociągiem
Podróży pociągiem nie polecam. Jest bardzo mało połączeń, a podróż trwa dość długo. Jedyne połączenie godne uwagi to to do Marsali.
Autostop i BlaBlaCar
Osobiście nie testowałam tej formy podróżowania, znam jednak osoby, które w ten sposób zwiedziły całą Sycylię. Warto wyposażyć się w karton z nazwą docelowego miasta. Coraz bardziej popularne staje się natomiast podróżowanie za pośrednictwem BlaBlaCar. Jest to dość szybka i tania forma podróżowania.
Jak poruszać się po Trapani
Centrum Trapani nie jest duże i najlepiej zwiedzać je na piechotę. Spacer po mieście, który Wam opisałam zahacza o najciekawsze miejsca na Starówce, ale oczywiście nie będę Wam zdradzać wszystkiego, abyście mogli coś odkryć sami. Poruszając się na piechotę będzie Wam najłatwiej.
Po Trapani można też przemieszczać się na rowerze. Można je wypożyczyć w dostępnych cenach praktycznie na każdym kroku. Jedynym minusem tej opcji jest brak ścieżek rowerowych. Miłośnicy rowerów górskich znajdą też coś dla siebie. Zainteresować może Was, np. piękna trasa na Erice.
Wygodne może też być wypożyczenie skuterów. Dostaniecie się nimi z łatwością do najbliżej oddalonych atrakcji turystycznych poza centrum.
Do nowej części miasta najłatwiej będzie się Wam dostać autobusami miejskimi. Jedyny minus, że nie na każdym przystanku znajdziecie rozkład jazdy.
Do Erice możecie dojechać kolejką linową, która gwarantuje Wam niezapomniane widoki na całe miasto i okolice.
Na Wyspy Egadzkie najszybciej będzie się dostać wodolotem. Ale o tym wspomniałam już wcześniej. Jeśli macie tylko jeden dzień do dyspozycji i nie wiecie, którą z wysp wybrać, możecie wykupić dzienny rejs, który zagwarantuje Wam zejście na Favignanę i Levanzo, kąpiele w najpiękniejszych zatokach i często posiłek na pokładzie.
Plaże w Trapani i okolicach
Trapani otoczona jest błękitnym morzem z kilometrowymi, białymi, piaszczystymi plażami. Wszystkie plaże położone są po stronie Morza Tyrreńskiego. Jest kilka publicznych plaż, które mogę Wam polecić. Jeśli interesuje Was ranking plaż w tych okolicach, kliknijcie w artykuł Trapani – najpiękniejsze plaże w okolicy.
Plaże w mieście
W centrum możecie się udać na małą, kamienistą plażę, nazywaną plażą księży, przy wieży Torre di Ligny. Będzie ona idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią piasku.
W samym centrum znajduje się mała plaża piaszczysta. Możecie na nią wejść od strony bramy Porta Ossuna lub od placu starego Targu Rybnego. Nie wiem, jak to będzie wyglądać w tym roku, ale szczerze mówiąc w zeszłym sezonie plaża ta nie grzeszyła niestety czystością. Najlepiej przekonajcie się o tym sami.
Blisko centrum, przy Placu Vittorio jest mała plaża piaszczysto-kamienista. W sezonie letnim jest tam również ratownik.
Najlepsza moim zdaniem strzeżona latem plaża publiczna znajduje się jednak poza centrum, naprzeciwko uniwersytetu, plaża San Giuliano. Jeśli chcecie się tam udać na piechotę, będziecie musieli liczyć się z półgodzinnym spacerem. Łatwo tam w licznych kioskach za niewielką cenę wynająć leżak lub łóżko i parasol słoneczny.
Jeśli wolicie pójść na plażę prywatną, możecie to zrobić w centrum przy plaży Vittorio – Lido Paradiso lub za plażą publiczną naprzeciw uniwersytetu. Tam godne polecenia są Lido Sun Club lub Isla Bianca, gdzie można też zjeść obiad lub kolację, a wieczorem potańczyć. Plaże prywatne mają też w swojej ofercie sport jak, np. zumbę, gimnastykę wodną, turnieje w siatkówkę plażową. Na plażach prywatnych musicie się jednak liczyć z wyższymi cenami.
Plaże poza Trapani
Jeśli chcecie pojechać nad morze poza Trapani, polecam Wam:
- San Vito lo Capo – jedna z najpiękniejszych włoskich plaż, ale unikałabym jej w sierpniu, bo można się zawieść,
- Rezerwat Zingaro – liczne zatoki z krystalicznie czystą wodą, ale kamieniste; pamiętajcie o butach do pływania!
- Favignana – najpiękniejsze są moim zdaniem piaszczysta plaża Cala Azzurra lub kamienista Cala Rossa – również tu polecam buty do pływania.
Ostatnie dwa miejsca będą też doskonałe na nurkowanie lub snorkeling.
W Trapani liczne i szybko zmieniające się wiatry sprzyjają kitesurfingowi. W okolicach miasta są też liczne szkoły tego sportu.
Gdzie na zakupy w Trapani
Shopping Mile
Na zakupy obuwia, ciuchów najlepiej wybrać się na ulicę Fardella. Tam macie najwięcej sklepów. Nie znajdziecie w Trapani sieciówek typu HM lub Zara. Są tu natomiast obecne włoskie sieciówki typu Terranova, Benetton i wiele małych butików.
Na zakupy możecie też udać się na Starówkę. Przeważają tam jednak sklepy z odzieżą markową w wysokich cenach.
Centrów handlowych nie ma tutaj wcale. Najbliższe to Poseidon w Carini lub Conca D’Oro, Forum i La Torre w Palermo.
Jeśli macie ochotę wybrać się do fajnego outletu, musicie pojechać aż pod Ennę do Sicilia Outlet Villag (255 km).
Pamiętajcie, że sklepy otwarte są od godziny 9-13 i od 16:30-20.
Supermarkety
W centrum jest zaledwie kilka miejsc, gdzie można zrobić codzienne zakupy. Dwa małe markety znajdziecie przy ulicy Corso Italia i przy Via San Pietro. Łatwiej będzie znaleźć Wam małe sklepiki, warzywniaki, piekarnie.
Supermarkety znajdują się w nowej części miasta. Najbliżej będzie do otwartego cały dzień MD (via Capitano Bruno Salvatore) przy między Via Virgilio i Via Fardella lub do Todis (zamknięty w przerwie obiadowej) i Simply (czynny cały dzień) przy przecznicy Via Fardella – Via Salvatore Calvino. Dużo marketów znajdziecie na wjeździe do miasta: tuż przy zjeździe z autostrady jest Lidl (czynny codziennie do późna, również w niedzielę), później na drugim rondzie (Via Villa Rosina) jest Maxistore Deco, a niedaleko ostatniego rondo (Strada Provinciale 21) jest duży Conad.
Apteki
Aptek w Trapani jest dużo. Otwarte są one codziennie z przerwą obiadową, oprócz niedzieli. W nocy, niedziele i święta otwarte są apteki dyżurne. Godziny otwarcia znajdziecie w internecie lub na każdej aptece. Większość leków kupić tu można bez recepty.
Drogerie
Artykuły drogeryjne znajdziecie w każdym supermarkecie lub w drogeriach Ingroshop i Acqua e Sapone. Najbliżej od centrum będzie na Via Virgilio.
Targ
W czwartek rano na Placu Ilio odbywa się targ. Warto pójść tam na zakupy. Zapewniam Was, że będzie to dla Was wspaniałe przeżycie. Targ jest duży i głośny – prawdziwa eksplozja zmysłów. Kupicie tam prawie wszystko: od jedzenia, przez ciuchy, po artykuły gospodarstwa domowego.
Warto kupić tu doskonałe, świeże produkty lokalne, owoce i warzywa. Polecam zakup lokalnych serów, oliwek, oregano, czosnku z Nubii i suszonych pomidorów. Niektórzy sprzedawcy na życzenie zapakują Wam wszystko próżniowo. Po dobrej cenie znajdziecie tu pistacje, orzeszki piniowe i migdały. Pamiętajcie, że można się targować!
W poniedziałek po południu odbywa się mniejszy targ przy stadionie w Erice.
Jeśli interesuje Was zakup lokalnych produktów lub owoców i warzyw, w sobotę rano możecie się udać na targ przy Lungomare Dante Alighieri.
Gdzie zjeść w Trapani
W Trapani jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść.
Jeśli chcecie zjeść tanio i szybko, polecam Wam kanapki u Stuzzichello przy Placu Vittorio lub El Medina naprzeciwko parku Villa Margherita, która ma w swojej ofercie dania kuchni tunezyjskiej i pizzę.
W centrum znajdziecie wiele miejsc, gdzie kupić można pizzę na kawałki, bułki lub frytki.
Jeśli chcecie spróbować sycylijskiego przysmaku arancine, udajcie się do lokalu Ke Palle na Via Garibaldi.
Na najlepszą smażoną rybę musicie się udać do Maree przy ulicy Serisso. Obsłuży Was tam przesympatyczny Roberto.
Typowe dania kuchni sycylijskiej znajdziecie w wielu lokalach. Ja polecam Wam kolację w maleńkiej restauracji za kościołem Św. Piotra – Osteria San Pietro. Moim zdaniem jest to najlepsza restauracja w mieście! Zjecie tu pyszne dania rybne.
Dobrze zjecie też w Trattoria del Corso przy Corso Italia, w restauracji Ai Bastioni przy Via XXX Gennaio, czy w Trattoria Al Solito Posto przy Via Orlandini czy w małym lokalu na rogu ulic Spalti i Osorio – Da Bettina.
Drożej będzie w Taverna Paradiso przy Lungomare Dante Alighieri lub w restauracji Osteria I Vitelloni przy głównej ulicy Corso Emanuele na Starówce. Dobrze, lecz też raczej drogo, zjecie też w restauracji Le Mura przy Via Sirene.
Na pizzę powinniście się udać do najstarszej pizzerii w Trapani – Calvino. Miejsce to jest dość specyficzne, nie oczekujcie ładnego wystroju. Koniecznie zarezerwujcie miejsca! Moim zdaniem powinno się tu zamawiać tylko dwie pizze: Misto Calvino i Alla Salvo con Mozzarella.
Dobrą pizzę zjecie też w pizzeriach:
- Amici Miei (w centrum przy Lungomare Dante Alighieri)
- Le Vele przy Via Serisso
- Sapori Mediterranei przy Via Spalti
- Moyen Age przy Via Giovanni Matera
Ciekawym miejscem jest restauracja 210 Grammi przy Via Abate Palmerio. Zjecie tu pyszne makarony i dobrze przyrządzone mięso.
Czego musicie spróbować w Trapani
Jest wiele dań, z których słynie Trapani, i które przyrządza się tylko tutaj.
Cous cous trapanese
Najbardziej typowym daniem tutejszej kuchni jest cous cous trapanese, zwany tu cuscussu’. W przeciwieństwie do kuskusu arabskiego, podaje się go z wywarem z ryb, rybami i owocami morza.
Busiate con pesto trapanese
Koniecznie powinniście też spróbować typowego tutaj makaronu busiate con pesto trapanese, króry podaje się często z frytkami! To odświeżające danie idealne jest na upalne dni. Pesto trapanese przygotowuje się ze świeżych pomidorów, bazylii, migdałów, dużej ilości czosnku i oleju z oliwek. Często podaje się je na bruschettach.
Ryby i owoce morza
Gorąco polecam makaron z miecznikiem i smażonymi bakłażanami z dodatkiem mięty – pasta con pesce spada e melanzane. Typowe są oczywiście dania rybne – w każdej restauracji znajdziecie tuńczyka, miecznika i owoce morza. Jeśli lubicie wyraziste smaki powinniście spróbować makaronu z jeżowcem – pasta ai ricci di mare lub spaghetti con la bottarga di tonno, czyli z suszoną ikrą.
Pizza
Jeśli chodzi o pizzę, typowa jest tu Rianata – pizza z sardelkami i serem pecorino.
Na dobry start
Ze starterów polecam Wam smażone panelle zrobione z mąki z ciecierzycy; patate vastase – ostre ziemniaki zapiekane z mozzarellą, czarnymi oliwkami, cebulą i dużą ilością oliwy; arancine – smażone ryżowe kulki nadziewane mięsem, szynką, mozzarellą; caponata – zimne leczo z bakłażanów, oliwek, selera naciowego i pomidorów; lokalne sery.
Na deser
Na deser powinniście spróbować cannolo siciliano – smażona rurka nadziewana kremem z sera ricotta; cassata siciliana – bardzo słodki tort z sera ricotta, pokryty masą cukrowo-migdałową i kandyzowanymi owocami; parfait di mandorle – zimny, jakby lodowy torcik migdałowy; cassatelle siciliane – smażone pierożki nadziewane serem ricotta i kawałkami czekolady.
Nie powinno zabraknąć lodów. Gorąco polecam lody pistacjowe z prawdziwych pistacji, sette veli – o smaku czekolady i orzechów laskowych. Najlepsze lody przyrządzone z naturalnych składników zjecie w lodziarni Liparoti. Pamiętajcie o spróbowaniu granity! Moim zdaniem najlepszą granitę przyrządza stara jak świat cukiernia Colicchia, ale ta od Liparoti jest też przepyszna!
Gdzie nocować w Trapani
Jeśli już kupiliście bilety do Trapani i zastanawiacie się, gdzie nocować, mogę Wam z ręką na sercu polecić kilka miejsc.
Na Starówce
- Hotel Residence Le Chiavi Di San Francesco – pamiętacie Kościół Św. Franciszka? Tuż obok jest ów hotel. Przywita Was tam przemiła i zawsze uśmiechnięta Marisa. Tu będziecie mogli zjeść pyszne śniadanie w towarzystwie zielonej kopuły na tarasie nad dachami miasta z widokiem na Wyspy Egadzkie. W hotelu dostępne są zarówno pokoje hotelowe, jak i apartamenty z aneksem kuchennym. Hotel oferuje transfer z lotniska.
- B&B Alla Marina Bed And Breakfast – u Goffredo będziecie mogli przenocować w stylistycznych apartamentach w epokowym stylu. Z niektórych pokoi rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na port i wyspy Egadi. Śniadanie zjecie tu w zaprzyjaźnionym barze. Jeśli macie ochotę na przejażdżkę rowerową, Goffredo udostępni Wam bezpłatnie rowery. Pomoże on Wam też w zorganizowaniu transferu z lotniska lub wypożyczeniu samochodu.
- Porta delle Botteghelle – tu będziecie mogli pomieszkać w XIX wiecznym budynku, zaledwie kilka kroków od portu. Do pokoi możecie dostać się panoramiczną windą. Niektóre pokoje mają przepiękny widok na morze. Rankiem zjecie śniadanie na słodko lub słono z sycylijskimi przysmakami.
Wskazówka I Sprawdź także te wyjątkowo piękne miejsca hotelowe w Trapani:
- Central Gallery Rooms- Palazzo D’Ali’ Staiti XIX – apartamenty z widokiem na morze,
- Ai Lumi – apartamenty w przepięknej kamienicy,
- BADIA NUOVA Apart Hotel , Restaurant , Rooftop Lounge Bar – z barem na dachu,
- Hotel San Michele – przecudny hotel położony zaledwie 5 minut spacerem od portu.
Blisko centrum
- Hotel Tiziano – jeśli nie chcecie zamieszkiwać w samym sercu Starego Miasta i szukacie hotelu z gwiazdkami, polecam Wam ów hotel. Tu znajdziecie profesjonalny serwis, parking i nowoczesne pokoje. Obiekt znajduje się zaledwie 10 minut na piechotę od portu i Starówki. Tu sami możecie zadecydować, kiedy chcecie zjeść śniadanie.
- Case Vacanza Torre Venza – jeśli macie do Waszej dyspozycji auto i wolicie nocować w cichym miejscu otoczonym zielenią, zapraszam Was do Giuseppe i Antonelli. Wynajmują oni apartamenty, a dokładniej małe domki letniskowe w oddalonym zaledwie o kilka kilometrów od Trapani, Valderice Mare. Tu będziecie mogli odpocząć w pięknym ogrodzie z basenem. Możecie tam też zjeść przygotowane przez Was śniadanie lub kolację. Z apartamentów rozciąga się piękny widok na zatokę w Cornino lub na górę Erice.
Klimat w Trapani
Zapewne zastanawiacie się, jaka jest najlepsza pora, aby wybrać się na Sycylię. Wszystko zależy od upodobań. Jeśli lubicie upały, możecie wybrać czerwiec, lipiec i sierpień. Panuje tu wtedy bardzo gorący klimat. W sierpniu temperatury sięgają 50°C. Wilgotność powietrza może przekraczać 80%, co sprawia, że odczuwalna temperatura jest jeszcze wyższa. Opady są bardzo rzadkie – kilka kropel deszczu po afrykańskim wietrze scirocco.
W sierpniu musicie się liczyć z tłumami. Włosi mają wtedy urlopy i plaże są oblegane.
Ja polecam podróż we wrześniu. Morze jest wtedy bardzo ciepłe, nie ma tłumów, a upały maleją. Dobrym miesiącem na zwiedzanie jest październik. Woda jest ciepła, plaże puste, turystów mniej. W tym okresie możliwe są pierwsze opady. Wieczory są już chłodne.
Jeśli lubicie wiosnę, będziecie mieli okazję zobaczyć zieloną Sycylię. Od lutego do maja pola są pokryte morzem żółtych kwiatów. Przyjemnie jest wtedy zwiedzać. Kąpiele w morzu będą raczej odświeżające. Możliwe są też opady deszczu. W dzień jest już ciepło, ale wieczory są raczej chłodne.
Jeśli chcecie uciec od polskiej, srogiej zimy, musicie pamiętać, że w porze zimowej występuje tu dużo deszczów i sztormów. Mimo tego dla Polaków temperatury są raczej przyjemne. Średnia to 10-15°C. Bardzo rzadko zdarzają się opady śniegu, który jednak od razu topnieje. Moim zdaniem przyda się Wam mimo wszystko zimowa, przeciwdeszczowa kurtka.
Ewa Soczewka, autorka przewodnika
To już koniec tego fascynującego i jakże wyczerpującego w informacje przewodnika po Trapani. Mam nadzieję, że będzie dla Was super pomocny!!!! Taki przewodnik może napisać tylko ktoś, kto tam mieszka, zna każdy kąt i kto w tym mieście się zatracił! Myślę, że się ze mną zgodzicie! Dlatego poznajcie autorkę tego wspaniałego przewodnika po Trapani!!!!
Oto Ewa Soczewka.
Tłumacz języka niemieckiego, włoskiego i rosyjskiego. Nauczycielka języka niemieckiego, filolog języka rosyjskiego, z zamiłowania podróżniczka. Autorka bloga Niemiecki na Sycylii. Od 10 lat mieszkanka Trapani.
Oto jej słowa:
Za gościnność pragnę podziękować Magdzie, która dała mi możliwość opublikowania mojego artykułu na jej przecudnym blogu. Mam nadzieję, że Wasza podróż po Trapani i okolicach pozwoli i Wam zakochać się bez granic w tym skrawku ziemi. Życzę Wam miłego zwiedzania i do zobaczenia w Trapani!!!
Jeśli macie dodatkowe pytania, zapraszam do pozostawienia komentarza lub do odwiedzenia mojej strony Facebook Niemiecki na Sycylii. Chętnie pomogę!
Bardzo Wam polecam Ewy blog! I lekcje niemieckiego na Sycylii. Kto z Was pomyślał, że tego języka można się uczyć w tak wspaniałej okolicy? Gdybym to wiedziała kilka lat temu … Tymczasem korzystajcie z przewodnika. Drugiego takiego w sieci nie znajdziecie!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Z przyjemnością przeczytałam interesujący tekst pani Ewy. Opis Trapani bardzo wyczerpujący, wszystko tu można znaleźć zabytki, historię, kuchnię, praktyczne porady dla turystów, a ładne zdjęcia dopełniają tekst. Pani Ewa przekonała mnie, że Trapani to miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży po Sycylii, albo wybrać na wakacyjny wypoczynek. Osoba pani Ewy zaimponowała mi również znajomością wielu języków obcych. Bardzo ciekawy wpis.
Super relacje !!!
Dziękuję, Pani Bożeno! Mam nadzieję, że już wkrótce odwiedzi Pani Trapani ? A przed podróżą zdąży Pani z pewnością dowiedzieć się u mnie dużo więcej o Sycylii, Sycylijczykach, Trapani i okolicach. Pozdrawiam serdecznie!
Wow! Rewelacyjny artykuł, dowiedziałam się wielu przydatnych informacji. Za jakiś czas planuję podróż właśnie w tamte rejony, więc post jak znalazł dla mnie. Sama dopiero co wróciłam z południa, tym bardziej więc widoki i krajobrazy mam jeszcze w pamięci.
W wolnej chwili zapraszam do siebie, również na włoską odsłonę 😉
http://guesswhat.pl/travel/bari-miejsce-ktore-pokochasz-we-wloszech-praktyczny-poradnik/
Bardzo dziękuję!!! Zapraszam na mój blog do poczytania innych artykułów o Sycylii ☀ http://www.niemieckinasycylii.com
Za kilka dni jadę do Trapani, dlatego szukając w internecie informacji o mieście, trafiłam na ten artykuł. Bardzo fajny. Po powrocie napiszę, jak było.
Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że przewodnik bardzo się przyda :).
Dzień dobry! I co? Była już Pani w Trapani? Jak się Pani podobało? Jestem bardzo ciekawa! Może się Pani podzielić z nami wrażeniami na grupie Facebook Trapani po polsku i poczytać więcej o Sycylii na moim blogu http://www.niemieckinasycylii.com. Pozdrawiam serdecznie!!!
Wróciłam wczoraj do domu po kilkudniowym pobycie w Trapani i bliskich okolicach. To był mój czwarty wyjazd do Italii, a pierwszy na Sycylię. Dreszczyk emocji poczułam już w samolocie przy lądowaniu- oto tu jestem, na tej ziemi! Sycylia ma w sobie blask, żywotność, chociaż mam wrażenie, że czuje się też niełatwą historię i zmagania z przyrodą. Codziennie przechadzałam się ulicami i uliczkami Trapani, aby poczuć klimat miasta. Niesamowitym przeżyciem jest wjazd kolejką do starej części Erice i widok miasta z góry. Po prostu niesamowite. Spotkałam też scenkę rodzajową- nowożeńcy i goście wychodzący z katedry. Piękni ludzie, wspaniale ubrani. Bardzo mi się spodobali. Codziennie obserwowałam zachód słońca myśląc sobie, że minął kolejny dzień na włoskiej wyspie i teraz zaczyna się gdzie indziej.
Rita! Jakbym była tam z Tobą! Dziękuję!!!!
Cieszę się, że spodobała się Pani Sycylia i Trapani. Pozdrawiam serdecznie!!! Bardzo bym się cieszyła, gdyby się Pani podzieliła zdjęciami z wyjazdu u nas na grupie Facebook Trapani po polsku-Niemiecki na Sycylii lub na stronie NIemiecki na Sycylii. I zapraszam ponownie 🙂
Dzień dobry,
Może słabo szukam, ale nie znalazłam polecanych cukierni – gdzie serwują najlepsze cannoli oraz cassatę? Mam też pytanie o piekarnie z typowym sycylijskim pieczywem (pane siciliano/).
Pozdrawiam,
Kasia
Nie mogę sobie darować, że nie przeczytałam przewodnika pani Ewy rok temu, gdy wybrałam się z mężem na Sycylię po raz pierwszy. Pierwszy tydzień mieszkaliśmy w Trapanii a drugi w Castellammare del Golfo. Poruszalismy się wypożyczonym autem i dobrze zwiedziliśmy zachodnią i północną Sycylię. Byliśmy oczywiście przygotowani do tej wyprawy ale te wiadomości i smaczki podane przez panią Ewę – bezcenne. Oczywiście jesteśmy zakochani w Sycylii i w przyszłym roku chcemy zwiedzić wschodnią część wyspy. Mamy już bilety na czerwiec!
Pani Ewo, właśnie odczytuje pani bloga, super, bardzo interesujący.
Bardzo dziękuję,
Alicja
Pani Alicjo, proszę się tak nie przejmować. Rok temu jeszcze nie było tego przewodnika po Trapanii :). Ale Ewa napisała go genialnie i mam nadzieję, dotrze do jak największej ilości osób.
Pani Alicjo, bardzo dziękuję! Cieszę się, że przewodnik się przydaje 🙂 No i oczywiście zapraszam na niemieckinasycylii.com. Pozdrawiam serdecznie!!!
Wróciliśmy niedawno z objazdówki po Sycylii, niestety do Trapani nie zawitaliśmy. Zapraszamy na bloga, znajduje się tam wpis co warto zjeść w Palermo, Agrigento, Katanii, Ennie i Ragusie ❤️
Ten wpis zawiera chyba wszystko co może człowieka interesować podczas planowania zwiedzania. Mam nadzieję że uda mi się dotrzeć do Trapani w maju. Dziekuje serdecznie za ten opis -? pozdrawiam
Myślę, że Ewa, autorka przewodnika, będzie bardzo zadowolona z Twojej Dario opinii. Osobiście uważam, że to jeden z najlepszych przewodników o Trapanii. Ewa mieszka tam od ponad 10 lat.
Magdo, masz rację 😊
Daria, dziękuję za Twoją opinię i pozdrawiam z Trapani ☀
Byłem w Trapani już 2 razy jestem niepełnosprawny na wózku
pewnego razu nie chcieli mnie obsłużyć w pizzerni Calvino
dopiero po ingerencji trzeciej osoby łaskawie mnie obsłużono na wynos.
Dobrze się nie poczułem w tej sytuacji .
I tym sposobem trafiłem do piekarni w bocznej drodze między portem a targowiskiem gdzie robią bardzo dobre pizze ,duża kosztuje tylko 8 euro
i po przerwie o godzinie 17 jest gorąca ,można też zamówić do południa i po południu odebrać
Podziwiam Pana! Szczerze! Nikt nie poczułby sie dobrze w takiej sytuacji, ale chyba wyszło z tego coś znacznie fajniejszego. Dziękuję za podzielenie się nowym miejscem w Trapani! Pozdrawiam serdecznie, Magda