44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Subiektywny przewodnik

Przewodnik 44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii powstał w odpowiedzi na liczne pytania moich czytelników o Toskanię.  Jest to mój subiektywny wybór, w którym – prócz doskonale znanych miasteczek, są także ukryte perełki, którymi warto się zachwycić. I dobrze wiem, że to nie jest kompletna, choć dość długa lista miasteczek, dlatego proszę Cię, zostaw w komentarzu, na końcu wpisu, swoich toskańskich faworytów. Będzie mi bardzo miło ich poznać.

W tym totalnie praktycznym przewodniku opisałam: jak planować podróż po Toskanii, jakimi środkami transportu się poruszać po regionie, gdzie szukać pomocy przy planowaniu wakacji, gdzie szukać podróżniczych inspiracji, a także noclegów. W drugiej części artykułu opisuję 44 najpiękniejsze toskańskie miasteczka w podziale na Toskanię północną: okolie Florencji Lukki, część środkowo-wschodnią: okolice Sieny i Arezzo oraz południowo-zachodnią. 

Jak podróżować po Toskanii

Zacznijmy od uświadomienia sobie dość brutalnej prawdy, ten wyjątkowo piękny region Włoch najlepiej zwiedzać samochodem. Poza autostradami poruszamy się drogami lokalnymi, które są kręte, wąskie, pod górę i w dół, ale samochód daje nam niesamowitą swobodę w poruszaniu się, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Transport publiczny istnieje, oczywiście, ale nie dojedziemy nim wszędzie, a ponadto uzależniamy czas zwiedzania od godziny przyjazdu, no i musimy pilnować, by nie uciekł nam ostatni autobus czy pociąg.

Cały urok regionu kryje się na prowincji, tam są najpiękniejsze miasteczka Toskanii, zagubione na wzgórzach wille, cyprysowe aleje, zamczyska czy krajobrazy pełne winnic i gajów oliwnych. Powiem szczerze, podziwiam tych, którzy podejmują ten trud i zwiedzają Toskanię lokalną komunikacją.

Ja rekomenduję jednak te dwa sposoby podróżowania po Toskanii:

 1. dla niezależnych – samochód,
 2. dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą podróżować samodzielnie, nie obawiajcie się korzystać z ofert biur podróży. I mówię tu zupełnie poważnie. Jeśli nie chcesz się stresować jazdą samochodem po toskańskich drogach, nie cierpisz/ nie masz czasu, by samemu zorganizować sobie podróż, chcesz mieć podane wszystko na tacy, być przywiezionym, odwiezionym, nakarmionym i jeszcze mieć przewodnika pod ręką, to może być dla Ciebie naprawdę dobre wyjście. To także świetna opcja dla tych, którzy nie mają z kim jechać.

I pamiętaj jeszcze o jednym. Toskania to naprawdę duży region! Nie da się wszystkiego zobaczyć w tydzień, ani nawet dwa. Ale czyż to nie jest doskonały powód, by tu wracać?

Droga Gladiatora w Toskanii
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest to miejsce ze zdjęcia, kliknij TUTAJ.

Jak planować podróż po Toskanii

Polecenia znajomych, przewodniki turystyczne, blogi, grupy, biura podróży …

Każdy ma swoją metodologię, można zobaczyć jedno zdjęcie i po zawodach; można mieć już swoje ulubione miejsca i tam wracać, a może zwyczajnie ktoś ci podpowiedział „Stary, tu jest naprawdę zarąbiście!” i już wiesz, że tobie też się tam spodoba!  I wszystkie z tych sposobów są dobre!

Niektórzy zainwestują parę złotych i kupią przyzwoity przewodnik turystyczny, albo poświęcają swój czas szukając informacji po grupach, forach, blogach, portalach, w książkach, filmach … Każda z tych metod prowadzi do zdobycia coraz większej wiedzy i tym samym pomaga podjąć decyzję lub … macie jeszcze gorszy mętlik w głowie. Znacie to? I znowu, biuro podróży zrobi to wszystko za Ciebie i najpiękniejsze miasteczka Toskanii są już w zasięgu ręki. Ale jeśli jesteś wytrwały i chcesz samodzielnie zorganizować swoją podróż, oto moje sposoby.

Najpierw ustalam termin urlopu i jednocześnie sprawdzam połączenia lotnicze (do Pizy, Bolonii, Rzymu i Mediolanu, bo częściej można ustrzelić tańsze bilety). Następnie zabieram się powoli za planowanie trasy. Bardzo ważny jest okres roku, w którym się wybieram do Toskanii, jesienią i wiosną może padać, a latem zbyt wysoka temperatura sprawi, że wolę spędzić dzień na plaży czy nad basenem niż biegać od miasteczka do miasteczka.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Toskańskie bezdroża w okolicy Buonconvento

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu wakacji w Toskanii, chciałbyś się skonsultować lub potrzebujesz planu podróży, kliknij TU. Możesz także dołączyć do mojej grupy na FB, Moje wielkie włoskie podróże.

Gdzie szukam podróżniczych inspiracji?

Oczywistym jest, że szukam inspiracji. W końcu chodzi o najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Dlatego:

 1. przeglądam filmiki na you tube z/o Toskanii,
 2. czytam przewodniki turystyczne,
 3. szukam informacji na blogach (obecnie to jedno z najlepszych źródeł informacji),
 4. ogromną inspiracją są grupy na facebooku, zarówno te dedykowane podróżom po Włoszech, jak ogólnie podróżnicze,
 5. czytam, przypominam sobie książki i filmy, których akcja toczy się w Toskanii,
 6. sprawdzam włosko i anglojęzyczne strony w internecie typu Discover Tuscany, wpisuję w google: visit + nazwa miasteczka lub turismo + nazwa regionu, miasteczka,
 7. sprawdzam, jakie w czasie mojej podróży odbywają się w okolicy święta, wydarzenia (żeby w nich uczestniczyć lub … unikać),
 8. jeśli planuję podróż transportem publicznym, szukam informacji o połączeniach: pociągi, autobusy lub kontaktuję się z moim miejscem noclegowym z zapytaniem o transfer lub sposób dojazdu. Oni to wiedzą najlepiej!
 9. oglądam tysiące zdjęć w internecie,
 10.  wszelkie inne, które wpadną mi akurat w ręce lub w oko.
Najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie to jest, kliknij TUTAJ.

Gdzie szukam noclegu

Zwykle zaczynam od przejrzenia ofert na booking.com, airbnb i inne tego typu kombajny, czytam relacje innych blogerów oraz pytam innych w mojej grupie na facebooku: Moje wielkie włoskie podróże. Gdy po przejrzeniu tysiąca ofert, w końcu coś mi się  spodoba, rezerwuję.

Przygotowałam na blogu SPECJALNY PORADNIK oraz opracowałam polecenia noclegów moich czytelników, więc polecam:

 

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. AirbnbKorzystając z TEGO LINKA (lub kliknij w logo) zapewniasz sobie około 145 zł zniżki na swoją pierwszą podróż z Airbnb. Dokładna kwota zależy od kursu dolara. Ten portal powstał jako wyszukiwarka miejsc, gdzie możemy tanio nocować wśród lokalnej społeczności.

 

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Siena, widok z wieży Torre del Mangia

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii wg Italia poza szlakiem

Jak zaznaczyłam powyżej, Toskania to duuuuży region! Dlatego podzielny sobie tę opowieść na trzy części: okolice Florencji i Lukki, Arezzo i Sieny i w końcu – samo południe regionu. I pozwoliłam sobie w każdej z część oznaczyć 3 z nich jako moje prywatne TOP.

Północ regionu. Okolice Lukki i Florencji

MOJE TOP 3:

Florencja

I pomyśleć, że miasto zostało założone jako kolonia dla były żołnierzy. Nazwano ją Florentia czyli Kwitnąca. Została zbudowana na wzór obozu wojskowego, z dwoma głównymi ulicami krzyżującymi się w miejscu obecnego Piazza della Repubblica. Dzięki jej dobremu położeniu szybko się bogaciła i rozwijała, ale też stała się obiektem wielu najazdów i wojen. Kochamy ją jednak przede wszystkim jako miejsce narodzin Renesansu, wspaniałe obiekty sakralne i niesamowite ogrody.

Świetne noclegi we Florencji znajdziesz tutaj.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii, Florencja.

Lukka

Niektórzy mówią, że to najpiękniejsze miasteczko Toskanii. Nie wiem czy tak jest w istocie, jednak z pewnością jest piękna i wspaniała, a Giaccomo Puccini zapewne by się ze mną zgodził. W końcu to jego miasto. Lukka bywa nazywana także „miastem 100 kościołów„, dzięki licznym , dobrze zachowanym budowlom sakralnym.

Tutaj znajdziesz obszerny artykuł o okolicach Lukki, jeśli chcesz podróżować po mniejszych miasteczkach tej części Toskanii, a także świetne miejsce noclegowe w okolicach miasta ze wspaniałymi polsko-włoskimi korzeniami. A noclegów w samym mieście szukaj TU.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Collodi

Nie można pominąć miasteczka Pinokia. Panorama miasteczka to terakotowe dachy kaskadowo opadające po zboczu wzgórza od kościoła św. Bartłomieja, po niezwykłą Villę Garzoni. Okazały pałac słynie ze wspaniałej klatki schodowej, sztukaterii, fresków i malowideł. Większą część swojego dzieciństwa spędził w owej willi Carlo Lorenzini, którzy tworzył pod pseudonimem Carlo Collodi, autor opowieści o Pinokio. W Parco del Pinocio znajdziemy nie tylko postać z długim nosem, ale także inne postacie z opowiadań Lorenziniego. Miasteczko jest przepiękne, pełne schodkowych uliczek i z niesamowitym parkiem pałacowym. Prowincja Pistoia.

Gdybyś miał ochotę zostać w tym ślicznym miasteczku, mam dla ciebie garść fajnych miejsc noclegowych.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Collodi.

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

Castiglione di Garfagnana

Nad miasteczkiem góruje wspaniale zachowana Rocca, twierdza zbudowana przez władców lukkańskich w 1371 roku. Wspaniała panorama otaczających gór, robi oszałamiające wrażenie szczególnie latem, gdy kwitną feerią barw liczne rosnące tu naturalnie kwiaty i krzewy. Najpiękniejsze widoki rozciągają się po zachodniej stronie miasteczka. Dumą mieszkańców są dwa kościoły, św. Piotra z XIII wieku i św. Franciszka. W okolicy znajduje się wiele, dobrze oznaczonych szlaków pieszych. Prowincja Lukka.

Castelnuovo di Garfagnana

Cóż za malownicze, górskie miasteczko. Nad całością góruje XII wieczna twierdza, Rocca Ariostesca, której obecność wskazuje na burzliwą, wojenną przeszłość miasteczka. Tutejszą dumą jest jednak XVI wieczna renesansowa katedra i jej skarby w postaci choćby „Czarnego Chrystysa”.  Wspaniałe domy, bramy, uliczki tętniące życiem, nie chce się stąd wyjeżdżać. Prowincja Lukka.

Noclegi w Castelnuovo di Garfagnana znajdziesz TU.

Bagni di Lucca

Bagni di Lucca od setek lat było znane jako uzdrowisko, ale dopiero w XIX wieku, dzięki budowie drogi na zlecenie siostry Napoleona (mieszkała w Villa Reale w Marlia koło Lukki), w 1805 roku, stało się autentycznie modne. Do dziś miasteczko zachowało elegancję, górskie krajobrazy, linię wspaniałych domów stojących wzdłuż rzeki Limy. W okresie największej popularności był tu nie tylko dużo wybór kąpielisk, ale także działał neoklasyczny teatr i kasyno. Dziś nieco przygasłe, jednak wciąż fascynujące. Będąc tu, nie zapomnijcie o niezwykłym diabelskim moście w Borgo a Mozzano. Prowincja Lucca.

To fajne miejsce na wakacje, jest bardzo zielono, a okolice są świetne do górskich wędrówek. Nad morze też blisko. Noclegi znajdziesz tutaj

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Cutigliano

Położone na wysokości 670 m n.p.m. miasteczko jest idealne tak latem, jak zimą. Okolice są dobrze przygotowane dla miłośników narciarstwa. Najstarsza część Cutigliano to fascynujące średniowieczne miasteczko z imponującym Palazzo Pretorio z fasadą pełną rzeźbionych herbów siedmiu rodów, wspólnie budujących to miejsce siłami swoich społeczności. Prowincja Pistoia.

Kilka ciekawych noclegów znajdziesz tutaj.

Vicopisano

Osobliwością miasteczka są wspaniałe wieże, które wybudowano kiedyś w celach obronnych. Pierwotnie wioska została założona w dolinie rzeki Arno, ale wielcy książęta rodu Medyceuszy wybudowali tu kanał, co poskutkowało zmianą biegu rzeki, dzięki czemu miasteczko zostało zaopatrzone w wody jeziora Bientina i stało się krainą rolniczą wyspecjalizowaną w uprawie ryżu. Prowincja Piza. Noclegów szukaj tutaj.

Piza

Każdy wie, że Piza to Krzywa Wieża. Campo dei Miracoli (tzw. Pole Cudów) jest oczywiście głównym miejscem turystycznym, jednak niech to nie będzie Wasz jedyny punkt na mapie miasta. Piza zasługuje na dużo więcej, a urody jej wcale, ale to wcale nie brakuje. Schowajcie mapę do kieszeni i udajcie się spacerem wzdłuż rzeki Arno, podziwiajcie kolorowe kamienice, pałace, codzienne życie w mieście. Dopiero wówczas zobaczycie, jak wspaniałe jest to miasto. Możliwości noclegowych jest tu mnóstwo, zerknij tu. Miasto jest wciągające, po prostu daj mu się porwać.

Artimino

Zwarta zabudowa domów w tej warownej wiosce z kościelną wieżą pośrodku, jest otoczona gajami oliwnymi. To miejsce było już zamieszkane przez Etrusków. Niektóre kamienie użyte do budowy kościoła pochodzą z etruskiego cmentarza w Pian di Rossello, który ponownie odkryto w 1970 roku. Widoki z miasteczka są wspaniałe, a rodzące się wina w tej okolicy są doskonałej jakości. Prowincja Prato. Nawet w tak maleńkim miasteczku  znajdziesz dla siebie nocleg.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Scarperia

Cóż to za miejsce. Scarperia została wzniesiona w 1306 roku dla obrony przed najeźdźcami z północy. Via Roma, główna ulica miasteczka, była niegdyś odcinkiem drogi prowadzącej z Florencji do Bolonii. Znaczenie miasteczka w tamtym okresie było strategiczne. Wkrótce powstał tu niesamowity Palazzo dei Vicari z niezwykle wysoką wieżą. Wieki później Scarperia zasłynęła z produkcji sztućców i wyrobów płatnerskich. Nadal praktykuje się tu tradycyjne rzemiosło w niewielkich warsztatach w miasteczku. Baza noclegowa jest całkiem przyzwoita. Prowincja Florencja.

Vicchio

To tu urodził się genialny Giotto (w Vespignano, tuż obok Vicchio), a jego posąg z brązu, odlany w 1901 roku, stoi w centralnym pukcie miasteczka, a jakże – na Piazza Giotto. Ale nie był jedyną sławną osobą stąd pochodzącą. Przyszedł tu na świat także Giovanni da Fiesole (znany jako Fra Angelico) oraz jego brat Benedetto. Wierzcie lub nie, ale w miasteczku znajduje się kilka budynków właściwie nietknętych od XIV wieku. Miasto jest piękne, domy eleganckie, można także odpocząć nad pobliskim jeziorem. Jeśli chcesz się tu zatrzymać na nocleg, jest spory wybór miejsc. Prowincja Florencja.

Vicchio-Toskania
Źródło: Wikipedia

Stia

Miasteczko położone jest u stóp Monte Falterona, u ujścia rzeki Staggi do Arno. Słynie z wyrobów wełnianych, artystycznego kowalstwa. Świetną pamiątką ze Stia są przepiękne patchworki (jaką ja mam do nich słabość). Z pozoru spokojne miasteczko, ma jednak swój rytm, wystarczy się w nim zanurzyć skręcając w kolejne uliczki, znajdziesz też fajne miejsca noclegowe. Prowincja Arezzo.

Poppi

Nad miasteczkiem góruje Zamek Guidich. Otoczony fosą i murami obronnymi, imponuje potężna wieżą bez okien. Wieża wznosi się na szczycie wzgórza ponad bryłą zamku. Znawcy zauważą znaczące podobieństwo do florenckiego Palazzo della Signora. Ale może to tylko przypadek? Zapewniam jednak, że wnętrza zamku są znacznie ciekawsze niż jego zewnętrzna elewacja. W Poppi cieniste potyki i wąskie uliczki sąsiadują ze słonecznymi placami. Idealne połączenie. Nie zapomnijcie wpaść do kościoła San Fedele, a tu znajdziecie propozycje noclegów. Prowincja Arezzo.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Camaldoli

Zakonnne miasteczko Camaldoli położone na wysokości 1104 m n.p.m. w górnym reglu apenińskim, dzięki czemu jego otoczenie jest nieco surowe i dzikie. Już sama droga dojazdowa robi wrażenie, wije się w gęstym, dziewiczym lesie. To właśnie tu, w 1012 roku św. Romuald założył swój klasztor. Nazwa Camaldoli jest skrótem od słów Campo Maldoli, bo powstało na ziemi nadaną Romualdowi przez księcia Maldolo d’Arezzo. Klasztor św. Romualda funkcjonuje do dziś, znacznie się jednak rozbudował od jego czasów, wnętrza są pełne wspaniałych rzeźb i fresków. Cała wioska klasztorna składa się z dwudziestu małych domków z ogródkami. Miejsce absolutnie wyjątkowe, znajdź tu nocleg, bo nie będziesz chciał tak szybko opuścić tego miejsca (baza noclegowa nie jest zbyt duża). Prowincja Arezzo.

Camaldoli, Toskania
Źródło: Wikipedia

Najpiękniejsza część Toskanii. Okolice Sieny i Arezzo

MOJE TOP 3

Siena

Siena jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast Toskanii. Zabytkowe centrum zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta: 2 lipca Palio di Provenzano, na cześć Matki Boskiej z Provenzano oraz 16 sierpnia Palio dell’Assunta, na cześć Matki Boskiej Wniebowziętej i jest kulminacyjnym momentem święta Dzielnic – contrade, których jest 17. Historia Palio sięga średniowiecza, dlatego jeźdźcy noszą stroje z XV wieku.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Pienza

Niewielkie miasteczko, z którego rozpościerają się widoki, jak marzenie. Historyczne centrum Pienzy wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasteczko jest odzwierciedleniem utopijnych marzeń swego twórcy Enea Silvio Piccolomini – Papieża Pio II. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Montichiello

Maleńkie miasteczko znajdujące się na wzgórzu, gdzie prowadzą malownicze, kręte drogi obsadzone szpalerami cyprysów. Widoki dróg z tej okolicy, są motywem wielu toskańskich widokówek. Najlepsze widoki na sprężynową drogę obsadzoną cyprysami uzyskamy wchodząc na pobliskie pole, nie skupiaj się jednak tylko na niej, miasteczko jest przeurocze.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

 

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

Arezzo

Znane z filmu “Życie jest piękne” Roberta Benigniego, Arezzo było kiedyś jednym z najważniejszych etruskich miast wielkiej dwunastki. Dwa razy do roku odbywa się tu “Giostra del Saracino” (Turniej w Saracino). To rodzaj średniowiecznego turnieju rycerskiego, polega na rywalizacji czterech dzielnic miasta. Po porannej procesji w średniowiecznych kostiumach, odbywa się rywalizacja jeźdźców o Złotą Lancę na Wielkim Placu (Piazza Grande). Przedstawiciele dzielnic mają za zadanie trafić w herb figury Saracena (Araba), który w średniowieczu reprezentował największego wroga krzyżowców. Sam Dante w swojej „Boskiej Komedii” nawiązywał do turniejów w Saracino.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Cortona

Cortona kusi turystów swym średniowiecznym charakterem i jednymi z najstarszych we Włoszech, średniowiecznymi domami. Rozsławiona przez amerykańską pisarkę Frances Mayes poprzez biograficzno-wspomnieniową książkę „Pod słońcem Toskanii” wydaną w 1996 r. Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 14 języków. W czerwcu obchodzone jest święto “Giostra dell’Archidado”. Korzenie święta sięgają średniowiecza i zostało oficjalnie ustanowione z okazji ślubu władcy Cortony ze sieneńską szlachcianką. Do dziś przypominają nam o tym historycznym wydarzeniu damy, rycerze, paź, łucznicy, których można wtedy spotkać na tchnących życiem świątecznie udekorowanych ulicach. Prowincja Arezzo.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Montepulciano

Na szczycie jednego z wzgórz Toskanii leży perełka renesansu, którą od wieków toczyły boje dwie toskańskie potęgi: Florencja i Siena. Montepulciano leży na szczycie wapiennego wzgórza, dominujący nad doliną Valdichiana. Wjazd serpentynami na wysokość 600 m n.p.m. długo pozostaje w pamięci. Miasteczko otaczają zagajniki drzew oliwnych i łagodnie pofalowane winnice, a także aleje cyprysowe. Czyż to nie są najpiękniejsze miasteczka Toskanii? Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Bagno Vignoni

Malownicze miasteczko, w którym centralne miejsce zajmuje plac z basenem z wodami termalnymi. Jego lecznicze źródła zostały docenione już w XIV wieku przez św. Katarzynę, która się tu leczyła. Tu nie wolno brać kąpieli lecz tuż obok miasteczka są dostępne darmowe źródła Bagno Vignoni dla wszystkich. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Montalcino

Miasteczko usytuowane na wzgórzu, w prowincji Siena, skąd można podziwiać wzgórza i doliny porośnięte winnicami i lasami. Blisko miasteczka znajduje się Abbazia di Sant’Antimo, romańskie opactwo benedyktynów, które jest jednym z najpiękniejszych w całej Toskanii. Według legendy założone przez samego Karola Wielkiego, który z wdzięczności za boską pomoc, ufundował Sant’Antimo. Odprawianym tu mszom do dziś towarzyszą śpiewy gregoriańskie.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Radicofani

Niegdyś miasteczko prześladował zbój Ghino di Taccho. Na polecenie papieża Hadriana IV uwięził opata z Cluny w warowni zbudowanej w 1154 roku, na szaro-czarnym bazaltowym wzgórzu, wznoszącym się na wysokości 766 m n.p.m. Chropowate ściany domów, nadszarpnięte zębem czasu nadal wzbudzają respekt, ale ponad nimi wystająca dzwonnica z XIII wieku kościoła św. Piotra łagodzi ten widok. Z murów twierdzy w Radicofani roztacza się wspaniała toskańska panorama. Jeśli zastanawiasz się, co jest tu takiego wyjątkowego, że namawiam Cię na przyjazd, powiem tak: zobacz coś innego niż wymuskane pod turystów typowe toskańskie miasteczka, wspaniałe pozostałości po Medyceuszach, kościół św. Piotra i św. Agaty – patronki miasteczka i ten zniewalający widok na Monte Amiata. Prowincja Siena.

San Quirico d’Orcia

Widok z miasteczka rozpościera się na najbardziej malowniczą toskańską dolinę – Val d’Orcia wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. za swój niepowtarzalny pejzaż hołubiony przede wszystkim przez malarzy szkoły sieneńskiej, rozkwitającej w okresie renesansu. W samym miasteczku znajdziemy wspaniałe świątynie, Palazzo Pretorio i w końcu osobliwy park zwany Horta Leonini. Tu nie brakuje ani rozkoszy dla oka ani dla podniebienia. Cudowne miejsce. Jadąc stąd do Pienzy nie można pominąć widocznej po drodze słynnej kapliczki Capella di Vitaleta. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Castiglione d’Orcia

Castiglione to intrygujące miasteczko pełne stromizn i swoistej surowości domów, jakby błagających o więcej zaprawy do cegieł i kamieni, które jakimś cudem utrzymują jednak wszystko na miejscu. I tylko okiennice i czerwone dachy nadają tym budynkom kolorów. Miasteczko jest fascynujące. Prowincja Siena.

Volterra

Volterra to jedno z atrakcyjniejszych miast Toskanii, położone na wysokości 550 m n.p.m. pomiędzy Val d’Era i Val di Cecina. Rozpościera się stąd przepiękny widok na Toskanię. Miasto wygląda iście średniowiecznie – strome uliczki, palazzi, wieże rycerskie i kościoły charakterystyczne dla minionych epok. Wciąż nie ma tu sztucznie wyśrubowanych cen i zalewu tandety w sklepach. Volterra słynie z alabastru, od kilku lat także z  … wampirów, z powodu książki „Saga Zmierzch”. Ponoć schodzą się tu drogi i wiatry ze wszystkich stron świata, tylko jak to sprawdzić? Najpiękniejsze miasteczka Toskanii są właśnie takie, jak Volterra. Prowincja Piza.

Więcej o Volterze przeczytasz w dedykowanym artykule: Voletrra. Gdzie schodzą się wiatry z całego świata.

Volterra, Toskania. Przewodnik

San Gimignano

To jedno z najbardziej urokliwych miasteczek Toskanii. Życie skupia się wokół dwóch placów: Duomo i Piazza della Cisterna. Średniowieczny Manhattan, jak bywa nazywane, dziś ma trzynaście wysokich wież, ale w przeszłości było ich aż siedemdziesiąt i wszystkie pełniły rolę obronną. Wieże i budynki różnych rozmiarów i kształtów tworzą niesamowite tło dla krajobrazu terenu położonego na południe od miasta. A z samego miasteczka rozpościerają się absolutnie niezwykłe widoki. I mają tu najlepsze lody na świecie. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Casole d’Elsa

Na szczycie malowniczego wzgórza powstało miasteczko Casole d’Elsa skupione wokół XIV wiecznej fortecy i Palazzo Pretorio. Fasada fortecy jest dość surowa, ale nie brakuje w miasteczku innych wspaniałych budowli i obiektów sakralnych. Średniowieczne klany z Volterry, Sieny i Florencji walczyły między sobą o Casole d’Elsa z uwagi na jego strategiczne położenie, ale największych zniszczeń w miasteczku dokonały działania w czasie II wojny światowej. Z miasteczka rozciąga się widok na wspaniale pofałdowany tereny rolnicze. Prowincja Siena.

Radda in Chianti

To warowne miasteczko znajduje się na szczycie wzgórza oddzielającego doliny rzek Pesy i Arbii. To oczywiście jeden z najsłynniejszych rejonów winiarskich w Toskanii, tu znajduje się siedziba Ligi Chianti założonej w 1415 roku! Dla osób szczególnie zainteresowanych tematem – historię produkcji win Chianti można podziwiać w miejscowym muzeum winiarstwa. Poza tym, choć miasteczko wydaje się senne, rozpościerają się z niego widoki na soczyście zieloną okolicę pełną lasów, a także liczne winnice i pola uprawne. Warto wiedzieć, że obecne domy wzniesiono na średniowiecznych murach, także wieże obronne przekształcono w budynki mieszkalne. Takie właśnie są najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Castellina in Chianti

W panoramie miasteczka od razu rzuca się w oczy potężna bryła warownego ratusza. Castellina in Chianti położona jest na wzgórzu, na wysokości 600 m n.p.m. W starożytności była tu etruska osada. Florentyńczycy, gdy uświadomili sobie strategiczne położenie miasteczka, zadbali o odbudowę murów obronnych, na których dziś stoją domy. Oryginalne fortyfikacje zostały jedynie po wschodniej i zachodniej stronie miasteczka. W lecie na balkonach tutejszych domów zakwita geranium, a całość otoczona jest przez typowy krajobraz w Chianti: gaje oliwne, winnice i lasy. Prowincja Siena.

Panzano in Chianti

Uwielbiam to miejsce, choć średniowieczna część miasteczka jest naprawdę niewielka, główny kościół nad wyraz skromny, uliczki wąskie, podwórka ciasne, pranie wieszają nawet na płotach, a psom szczekać chyba się już nie chce. Za to widoki dookoła – fiu, fiu! W Panzano warto odwiedzić słynnego rzeźnika Dario Cecchini i jego doskonałą restaurację. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Monterchi

To średniowieczne warowne miasteczko, które przycupnęło na południowo-zachodnim stoku wzgórza, na wysokości 356 m n.p.m. Nazwa miejscowości pochodzi od łacińskich słów „Mons Erculis” oznaczających „Wzgórze Herkulesa”. Miasteczko znajduje się na szlaku Piera delle Francesca, tu znajduje się jedno z najcenniejszych dzieł artysty, fresku „Madonna del Parto”. Na horyzoncie Monterchi widoczna jest sąsiednia miejscowość, Citerna. Prowincja Arezzo.

Monteriggioni

Monteriggioni to maleńkie miasto-twierdza, położone niedaleko Sieny. Całe miasteczko to właściwie tylko piazza, kilka wąskich uliczek i potężne mury z czternastoma wieżami. Monteriggioni odgrywało kiedyś pierwszoplanową rolę z uwagi na swoje położenie strategiczne, dzisiaj słynie jest przede wszystkim z zapierającego dech w piersiach widoku. Dla miłośników gier komputerowych – Monteriggioni odgrywa ważną rolę w grze Assasin Creed, jest to siedziba rodowa głównego bohatera Ezio Auditore. Miasteczko idealnie wpisuje się tę rolę. Do obejścia w godzinę. Prowincja Siena.

Monteriggioni. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Południowo-zachodnia część Toskanii

MOJE TOP 3

Pitigliano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Pitigliano znane jest także z przydomku „małej Jerozolimy”. Stare miasto usytuowane jest na tufowej skale wysokiej na 313 m n.p.m., otoczonej zadrzewionymi dolinami wyciętymi w skałach przez rzeki Lente, Meleta i Prochio. Obszar urwiska i otaczających go dolin był już zasiedlony przez ludzi kilka tysięcy lat temu. Ślady Etrusków pochodzą od VIII w. p.n.e., a pomiędzy I w. p.n.e., a II w. obecni byli tu Rzymianie. Prowincja Grosseto.

Więcej o miasteczku przeczytasz w moim artykule, Pitigliano – miato na tufie.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Cetona

Gdybym była malarzem, tutejsze krajobrazy rozpościerające się z murów miasteczka z pewnością działałyby na moją wyobraźnię szalenie inspirująco. To wręcz idylliczna perfecja krajobrazu. W samym miasteczku kamieniczki wydają się być ustawione jedna na drugiej, podtrzymywane przez cyprysy i pinie. Najwyższym punktem Cetony, położej na wysokości 1147 m n.p.m. jest warownia. Niegdyś całe miasteczko było otoczone potężnymi murami, dziś dostrzeżemy jedynie ich pozostałości. Atrakcją są także groty dawniej zamieszkałe przez ludzi pierwotnych. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii właśnie takie są. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Sovana

To tu urodził się papież Grzegorz VII w 1073 roku i to właśnie jego przodkowie założyli Sovanę, która była niegdyś siedzibą biskupstwa i warowni Longobardów. Dziś to starożytne miasteczko jest właściwie na wpół opuszczone. Kilkaset lat temu miasto padło ofiarą malarii, która zmusiła część mieszkańców do przeniesienia się do pobliskiego Pitigliano. Do dziś zachowały się także ruiny średniowiecznej fortecy. Duomo pod wezwaniem św. Piotra i Pawła to wspaniała, masywna romańska bryła ozdobiona niezwykłymi plecionymi ornamentami prawdopodobnie pochodzącymi z przedromańskiego okresu. Zresztą, na każdym kroku natkniemy się tu na elementy świadczące o bardzo długiej historii miasta. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Sovana.

 

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

Populonia

Niewielkie, średniowieczna miasteczko, zbudowane na planie czworokąta, jest jedynym toskańskim portem zbudowanym w czasach etruskich. Tym samym jest to jeden z najstarszych portów we Włoszech. Wyjątkowy urok Populonii to zasługa jego położenia na terenie parku krajobrazowego Rimigliano z sosnowym lasem i wspaniałą piaszczystą plażą. Zarówno Etruskowie, jak i Rzymianie wytapiali tu żelazo z rudy pochodzącej z Elby. Miasteczko otaczają XIV- wieczne mury obronne, a z warowni w dni z dobrą widocznością, można podziwiać morskie wybrzeże aż po Livorno. Prowincja Livorno.

Arcidosso

Na zachodnim stoku wygasłego wulkanu Monte Amiata przycupnęło sobie Arcidosso, otulone przez gęste bukowo-kasztanowe lasy. Od zachodu miasteczko chroni dodatkowo Monte Labbro. Ponad lasami wznoszą się ruiny Rocca Aldobrandesca – średniowiecznej twierdzy rodu Aldobrandesckich, dominująca nad całą okolicą. Arcidosso to miasteczko łuków, pasaży, kamieniczek i zacisznych placyków.  Miasteczko słynie z ciekawej architektury i wyjątkowej ornamentyki. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze-miasteczka-Toskanii-Montepulciano1

Sorano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Sorano składa się z maleńkich uliczek, schodów zewnętrznych i wewnętrznych, tajemnych przejść i budowli skonstruowanych jedna na drugiej. Magiczne miejsce, w którym czas zatrzymał się jakieś 300 lat temu. Czas po prostu przestał tu płynąć. Sorano wraz z Sovaną i Pitigliano to tzw. miasteczka na tufie. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii są właśnie tu. Prowincja Grosseto.

Sorano. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Saturnia

Słynniejsze od samego miasteczka są położone ok. 3km dalej Terme di Saturnia, do których tłumnie i przez cały rok zjeżdżają miłośnicy darmowych, leczniczych wód termalnych. Można powiedzieć, że w samej Saturnii nie ma nic ciekawego, ale to nieprawda. Do dziś w miasteczku są zachowały się etruskie i rzymskie fortyfikacje. Niektórzy uważają, że miasteczko może pochodzić nawet z czasów poprzedzających kulturę Etrusków. Saturnię wychwalali dawni mistrzowie, jak Liwiusz, Pliniusz, Herodot czy Dionizjusz z Helikarnasu. Do miasteczka wchodzi się przez Porta Romana, a plan ulic pochodzi z czasów rzymskich z charakterystycznym cardo i decumano. Dziś życie w miasteczku płynie swoim trybem. Slow life w toskańskim wydaniu. Prowincja Grosseto

Montemerano

Miasteczko na wzgórzu, zanurzone wśród gajów oliwnych ze średniowiecznymi murami, znakomicie zrekonstruowanymi w XV wieku. Nad miasteczkiem góruje wieża kościoła parafialnego, w którym znajduje się jeden ze skarbów miasteczka – św. Piotr trzymający klucze do Niebios. Większość miasteczka jest utrzymana w stylu renesansowym, ale znajdziemy także ślady sieneńskiego gotyku. W Montemerano mieszkańcy nadal kultywują tradycję domowej produkcji wełny. Polecam spacer uliczkami pełnymi roślinności i słońca. Można się tu zapomnieć. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Magliano in Toscana

Sypiące się domy, pnące się po murach róże, okiennice i wszędobylskie koty. Brzmi, jak typowe włoskie miasteczko, prawda? Co więc takiego wyróżnia Magliano? Skomplikowane i potężne fortyfikacje tego miasteczka nie są typowe dla Toskanii. W murach osadzono trzy bramy: Porta Nuova, Porta San Martino i Porta San Giovanni. W miasteczku znajdziemy wiele pięknych domów, wspaniałych budowli sakralnych i świeckich. Za murami Magliano znajduje się kościół Annunciata, a tuż obok świątyni rośnie słynne „Ulivo della strega” czyli drzewo oliwne. Wg legendy wokół niego w czasach pogańskich odbywały się orgie i zmysłowe rytuały. Któż to wie, jak było naprawdę? Prowincja Grosseto.

Ansedonia

Około roku 300 p.n.e. na toskańskim wybrzeżu, Rzymianie założyli miasteczko Cosa. Piękny widok na lagunę Busano na pewno był jednym z tych czynników, które zadecydowały o wybraniu tej lokalizacji. W okresie wojen domowych było tu rzymskie municipio, miasteczko leżało na szlaku Via Aurelia. Zbudowanu tu wówczas twierdzę z osiemnastoma wieżami, które przetrwały do dziś, mury przetrwały ataki Wizygotów, Saracenów czy Sieneńczyków. Dziś wykopaliska archeologiczne w Ansedonii nadal odsłaniają skarby z tamtego okresu. Choć w okolicach miasteczka powstało wiele współczesnych zabudowań i domków letniskowych, sama Ansedonia jest pełna etruskich i rzymskich zabytków. To najdalej na południe wysunięte miasteczko prowincji Grosseto.

 

I jak? Coś Ci się spodobało? Znalazłeś coś, czego nie znałeś?

To już wszystkie, 44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Twój wybór jest zapewne nieco inny. Chętnie go poznam i tym samym odkryję coś nowego. Nie sposób być wszędzie. Podziel się proszę nazwą miasteczka w komentarzu.

Więcej Toskanii?

Na blogu znajduje się już trochę artykułów opisujących ten region, wystarczy kliknąć tu: TOSKANIA.

Tymczasem, jeśli masz swoje konto na Pinterest, zapisz do swojej tablicy jedno z poniższych zdjęć. Przygotowuję je specjalnie dla Ciebie! Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

najpiękniejsze miasteczka Toskanii
najpiękniejsze miasteczka Toskanii
najpiękniejsze miasteczka Toskanii
najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebooku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

 

Patronem tego wpisu jest Biuro Podróży Itaka.

Tagliatelle con ragù bolognese
Previous post
Spaghetti czy tagliatelle alla bolognese? Co właściwie jedzą w Bolonii?
Trapani - totalnie praktyczny przewodnik
Next post
Trapani, Sycylia. Totalnie praktyczny przewodnik

20 komentarzy

 1. Ola
  Czerwiec 12, 2017 at 6:49 pm — Odpowiedz

  Dodałabym kilka maleńkich, ale jakże urokliwych miasteczek w prowincji Sieny: – San Giovanni d’Asso – miasteczko, w którym królują trufle (jest tu nawet poświęcona truflom wystawa – mały park, w którym umieszczono wiele tablic z informacjami na temat gatunków, sposobu poszukiwania i zbioru – taka „truflowa encyklopedia”;
  – maleńkie Montisi, do którego wjeżdża się pod górę wąską dróżką, a zwiedzić można je w godzinę – pod warunkiem, że nie utkniemy przy kawie w maleńkiej kawiarni lub po prostu zatrzymamy się z zachwytu, chłonąc piękno i atmosferę tego miejsca;
  – Trequanda – j.w., z ukwieconymi zaułkami, małym rynkiem i parkingiem pod wieżą;
  – Castelmuzzio – szczególnie piękne, gdy zwiedza się je wieczorem;
  – Lucignano – zamknięte wewnątrz murów owalne miasteczko, zbudowane wielopoziomowo, można chodzić wkoło, chowając się czasem pod bramą w murach, zjeść lody siedząc na schodach kościoła ( schody są wyjątkowe …);
  – stare miasto w Torrita di Siena, z malutkim teatrem miejskim, (po którym zostałam oprowadzona zupełnie niespodziewanie przez przemiłego miejscowego artystę), z podziałem na kontrady jak w Sienie – palio odbywa się tu na osiołkach…
  – i jeszcze może kilka innych by się znalazło – bo tutaj, w Toskanii – gdzie nie spojrzeć, tam pięknie.

  • Czerwiec 12, 2017 at 7:55 pm — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję. Tyle się nasłuchałam o Lucignano, ale nie miała okazji jeszcze zobaczyć. Z wymienionych byłam jedynie w Torrita di Siena i prawdę mówiąc zapomniałam ją dodać, a zdecydowanie na to zasługuje. Reszta wymieniona przez Panią wydaje się fascynująca, tym bardziej chętnie o nich poczytam. Jeszcze raz dziękuję za uzupełnienie mojej listy. Tyle jeszcze do poznania, szkoda tylko, że dar bilokacji to jedynie teoria. Pozdrawiam, Magda

 2. Czerwiec 15, 2017 at 6:43 pm — Odpowiedz

  Właśnie, Lucignano! Byłam tam ostatnio na święcie majowym zwanym Maggiolata – naprawdę byłam pod wrażeniem majowej radości. I Twój wpis oraz komentarz właśnie stał się dla mnie impulsem, aby opublikować Maggiolatę na blogu, będzie trzecia w kolejce „ważnych i pilnych” 🙂
  Pomimo że „pomieszkiwuję” (praca) często w toskańskiej głuszy (prowincja Arezzo), nie zwiedziłam jeszcze wielu z tych 44 miast – bardzo, bardzo chcę, tylko … widać muszę być cierpliwa 🙂 Pomyślałam sobie, że dodałabym do Twojej listy Chiusdino, niedaleko klasztoru San Galgano, tam gdzie urodził się Guido Guidotti, który wbił swój miecz w skałę. Część miasteczka pozostała baaardzo średniowieczna. „Vicoli medievali” zapraszają. Pewnie , znasz 🙂

  • Czerwiec 16, 2017 at 8:28 am — Odpowiedz

   Dziękuję za ten wspaniały komentarz!!!

 3. Czerwiec 17, 2017 at 10:42 am — Odpowiedz

  Polecam się 🙂 Myślę, że już masz co najmniej 50 miasteczek. Salutuję 🙂

 4. Małgosia
  Czerwiec 17, 2017 at 3:00 pm — Odpowiedz

  Magdaleno, jak zawsze wpis porządnie i merytorycznie przygotowany, z Tobą – tak doskonałym przewodnikiem można zwiedzać całe Włochy i nie tylko.

  Zwiedzić całą Toskanię to jak spacer w chmurach…wracać zawsze póki co, tylko we wspomnieniach, ale na mojej mapie podróżniczej jeszcze wiele toskańskich perełek….

  Dziękuję:)
  Pozdrawiam ciepło
  Małgosia

 5. Anna Tręda
  Czerwiec 30, 2017 at 12:09 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze Massa Marittima, którą można odwiedzić kierując się w stronę Populonii. Jej średniowieczne centrum jest niezwykle urokliwe (jak to w toskańskich miasteczkach :-)), a moją faworytką jest romańska katedra z XIII w pod wezwaniem św. Cerboniusza.
  Pozdrawiam,
  Anka

 6. Bartek Wiorek
  Sierpień 31, 2017 at 5:19 pm — Odpowiedz

  Wymienione wyżej miasteczka są cudowne , tak jak praktycznie większość Toskańskich miasteczek. Warto jednak wspomnieć jeszcze o małym i nieodkrytym jeszcze Casale Marittimo (niedaleko Ceciny). Mimo małej wielkości miasteczko jest cudowne, dodatkowo roztacza się z niego piękny widok na wybrzeże.
  Pozdrawiam 😉

  • Wrzesień 2, 2017 at 9:53 am — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za to polecenie! Wciąż tyle do odkrycia niezwykłych miejsc. Kto wiem, może pewnego dnia dane mi będzie tam zawitać.

 7. Renata
  Styczeń 19, 2018 at 7:09 pm — Odpowiedz

  A mnie urzekła Barga – piękne miasteczko położone w dolinie Garfagnana, około 37 km od równie pięknej Lukki. Co w niej takiego urzekającego? Zapierający dech w piersiach panoramiczny (360°) widok na Alpy Apuańskie i Appeniny ze wzgórza, na którym znajduje się Duomo. To po prostu trzeba zobaczyć.

  • Styczeń 19, 2018 at 11:50 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Jeszcze nie dotarłam.

 8. Monika
  Marzec 3, 2018 at 11:41 am — Odpowiedz

  Piękne zdjęcia 🙂 Toskania to miejsce do którego zawsze chce się wracać.
  Pozdrawiam,
  Monika

  • Marzec 5, 2018 at 10:44 am — Odpowiedz

   Czasami mam wrażenie, że za dużo tej Toskanii, ale po chwili myślę, że jej nigdy nie można mieć dość. Wciąz tyle do odkrycia.

 9. […] del Piano, miasteczko w uroczej Toskanii, przygarnęło nas podczas tegorocznego urlopu. To tam rozpoczynaliśmy i kończyliśmy nasze […]

 10. Kamil
  Lipiec 31, 2018 at 3:58 pm — Odpowiedz

  Polecam eksplorację Chianni wraz z sąsiadującym Rivalto. Kwintesencja Toskanii wyrażona widokami, klimatem, smakami i zapachami ziół na polach po drodze.

  • Sierpień 6, 2018 at 8:08 am — Odpowiedz

   Dziękuję, może i mnie się uda tam podjechać 🙂

 11. Sierpień 27, 2018 at 9:41 am — Odpowiedz

  Cudownie, czegoś takiego szukałam! W przyszłym roku planujemy wyprawę do Włoch, właśnie do Toskanii, więc na pewno będę do Ciebie zaglądać po kolejne informacje i rady 🙂
  Przy okazji mam pytanie – polecasz podróżowanie po Toskanii samochodem. To jest to, co jest również w naszych planach, bo lubimy mieć właśnie tą swobodę przemieszczania się. Ale jak jest z parkowaniem? Podejrzewam, że we Florencji czy w Sienie są normalne strefy parkowania, jak to w turystycznych miastach. A co z mniejszymi miasteczkami? Czy tam też trzeba liczyć się z takimi opłatami? Dziękuję 🙂

  • Sierpień 29, 2018 at 8:10 am — Odpowiedz

   Asiu, duże czy też większe miasta, szczególnie te bardzo turystycze, mają wyznaczone parkingi dla turystów, które są płatne, średnio 1,5-2 EUR/h. Jadąc do Florencji lepiej jest być przygotowanym i ustawić nawigację na wybrany przez nas parking. Siena, San Gimignano, Volterra, one wszystkie mają wyznaczone parkingi. Zwracaj uwagę, że niektóre z nich są tylko dla mieszkańców, jak w San Gimignano ten najbliższy miasta. Bywają też miejsca bezpłatne, trzeba być jednak szczęscie, by w tych turystycznych miastach się takie trafiło. Bywają także parkingi bezpłatne, szczególnie w małych, mniej popularnych miasteczkach. Każde, nawet najmniejsze toskańkie miasteczko ma parking, tylko nie zawsze można do samych miasteczek wjechać, jest często zakaz wjazdu do historycznej części miasteczka. Najlepiej po Toskanii poruszać się małym miejskim autem, wówczas wciśniesz się gdzieś zawsze. Niech Cię nie zdziwi strefa parkowania czasowego, to normalne, że są parkingi, na których można parkować, np. tylko dwie godziny lub nawet tylko 30 min. Uwaga także na dni targowe. W tym artykule opisałam także kwestię kolorów linii na parkingach, bo mają we Włoszech znaczenie: https://www.italiapozaszlakiem.com/parkowanie-we-wloszech/. Będzie świetnie! Zobaczysz.

 12. Zbyszek
  Styczeń 6, 2019 at 7:24 pm — Odpowiedz

  Ja dodałbym jeszcze Talamone- malutkie nadmorskie miasteczko w okolicach Grosseto. Obok jest kemping, z którego rozpościera się przepiękny widok na otoczone murami miasteczko i zatokę. Można tam też zjeść przepyszne lody, świeże owoce morza z food-trucka w porcie lub zajrzeć do jednej z restauracji z widokiem na zatokę. Przepiękne widoki.

  • Styczeń 6, 2019 at 7:32 pm — Odpowiedz

   Dziękuję, jeszcze nie znam tego miejsca, tym bardziej jestem ogromnie wdzięczna, że zechciał się pa podzielić tym cudnym Talamone. Najserdeczniej pozdrawiam.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Martina Franca, Apulia.
 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

Wille można wynajmować od wiosny do jesieni za moim pośrednictwem. Wystarczy napisać na maila: italiapozaszlakiem@gmail.com

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Subiektywny przewodnik