Co roku ten sam „problem”, dokąd tym razem pojedziemy na wakacje? Kiedy piszecie do mnie, że marzycie o miejscu, gdzie jesteście w stanie szybko i stosunkowo niedrogo dojechać, gdzie woda jest krystalicznie czysta, są wspaniałe i urozmaicone plaże, góry, a najlepiej jeszcze coś ekstra i żeby dzieci się nie nudziły, to moja odpowiedź bardzo często brzmi – Elba. Wciąż niedoceniana, wciąż pomijana. Być może wstrzymuje Was to, że to jest wyspa, że trzeba dopłynąć, zapłacić za prom, albo macie chorobę morską i nie chcecie źle się poczuć.
Bo, bo, bo … poczekaj.
Jeśli byłeś już na wyspie, to wiesz, że to miejsce magiczne. Jeśli jeszcze nie, pozwól, że zabiorę Cię na tę pełną czarów natury wyspę. Bo Elba jest oszałamiająca!
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat mikro kontynentu, jakim jest najpiękniejsza wyspa Toskanii, Elba. To ziemia bogata w minerały, znaleziono ich ponad 250 rodzajów! Jest tu 6 autochtonicznych szczepów winorośli i 8 endemicznych gatunków roślin. Linia brzegowa oferuje aż 147 km czarujących plaż i zatok oraz 20 niepowtarzalnych miejsc nurkowych. Jeśli kochasz górskie wędrówki, czeka na ciebie 300 km szlaków pieszych, a pośród górskich szczytów, aż 4 przekraczają 800 m n.p.m. Do tego 15 fortec i wież, liczne muzea i stanowiska archeologiczne. Wyspa pachnie nie tylko morzem, ale i tysiącami ziół, które ją porastają.
Gdzie leży Elba
Wyspa jest zbudowana z granitów i skał osadowy, a morze wokół wyspy jest krystalicznie czyste. Najwyższym puntem wyspy jest Monte Cappane 1017 m n.p.m., zwana dachem Toskanii, na którą można wjechać kolejką gondolową.
Część zachodnia wyspy jest łagodniejsza, z piaszczystymi plażami, natomiast wschodnią charakteryzuje wybrzeże skaliste z typowymi wysokimi, urwistymi brzegami. Wyspa jest soczyście zielona dzięki rosnącym tu piniowym i dębowym lasom oraz kasztanowcom, gajom oliwnym i winnicom pokrywającym górskie zbocza.
Elba słynie z produkcji wina Aleatico.
Najpiękniejsze miasteczka Elby
Wybór najpiękniejszych miasteczek wyspy jest całkowicie subiektywny, więc jeśli Twoim zdaniem brakuje tu jakiejś perełki, proszę podziel się nią w komentarzu.
Zachodnia część Elby
Marciana
Marciana została zbudowana na zboczu góry Capanne, na wysokości 375 m n.p.m. i jest jednym z najstarszych miasteczek na wyspie. Dojazd do Marciany jest ekscytującym przeżyciem, trzeba pokonać liczne zakręty i różnice wysokości, ale za to widoki po drodze są tego warte. Można podziwiać m.in. położoną nad samym morzem Marciana Marina.
Jeśli szukasz najpiękniejszych panoram na wyspie, jesteś we właściwym miejscu.
W Marciana znajduje się twierdza obronna, a także niewielkie kościoły i kapliczki. W sanktuarium Madonna dei Monti w Marciana lubił przesiadywać Napoleon, tuż obok jest kamień w kształcie krzesła, zwany Krzesłem Napoleona. Cesarz lubił podziwiać z niego swą Korsykę.
Marciana Marina
Marciana Marina ma dwie świetne plaże, samo miasteczko jest pełne uroku, domy wspinają się stopniowo na górę. Warto tu wpaść 12 sierpnia, kiedy miejscowi świętują na cześć patronki, św. Klary z Asyżu. Wejścia do miasteczka od strony portu strzeże Torre degli Appiani (Wieża Appiani).
Poggio
Na drodze między Marciana a Pioggio znajduje się dolna stacja kolejki gondolowej, którą można się dostać na najwyższy szczyt wyspy – Monte Capanne. Jest tu także zakład górskiej wody mineralnej czerpiący z ujścia Capanne, można uzupełnić zapasy wody pitnej.
Samo Poggio jest malutką górską osadą. Mieszka tu zaledwie około 300 osób. Kościółek, kilka wąskich uliczek, wszechobecna cisza i … obłędny zapach kwiatów. Stąd mamy idealny widok na Marciana (w górze) i Marciana Marina (w dole).
Jeśli miałabym wskazać najlepsze miejsce na wyspie poza szlakiem, stawiam na Pioggio!
Marina di Campo
Marina di Campo to największy kurort na wyspie, uważana prze wielu za najładniejsze miejsce Elby, otoczona zielonymi wzgórzami, z piękną, piaszczystą plażą i widokiem na malowniczą zatokę. W okolicach znajdują się kempingi z kompletną infrastrukturą.
Mieści się tu także akwarium, można podziwiać żółwie morskie, rekiny i cały wachlarzy flory i fauny basenu Morza Śródziemnego.
Acquario dell’Elba, Marina di Campo, Loc. Segagnana. W sezonie (od 1 czerwca do 15 września) czynne codziennie od 9 aż do 23:30! Poza sezonem do 19:00. Zachęcam do odwiedzin całymi rodzinami.
Wskazówka I Nie opisałam, bo nie byłam, ale ponoć Sant’Andrea to klejnot tej części wyspy. Tak twierdzi ekipa bloga travelek24.pl, kliknijcie więc TU i przekonajcie się, że faktycznie tak jest.
Wskazówka I Miejscowi bardzo polecają klimatyczne miasteczka, które prawdopodobnie nie są w Waszych planach, a może powinny się tam znaleźć: Pomonte i Chiessi oraz bliżej centrum wyspy San Piero i Sant’Ilario!
Środkowa część wyspy
Portoferraio – stolica wyspy
Stolica wyspy to absolutnie obowiązkowy punkt na mapie Elby. Wszystkie promy dobijają do nabrzeża w Portoferraio. Potężne mury obronne wyspy, zbudowane w obronie przed piratami, są widoczne z daleka: Fort Medice, Fort Focardo, Fort Stella, bastion Linguella.
Muzeum Napoleona
Gdy już postawimy stopę na lądzie w Portoferraio, kierujemy się zwykle w kierunku Villa dei Mulini (Palazzina dei Mulini), w którym mieści się muzeum Napoleona. I słusznie, ponieważ to przepiękna rezydencja z mnóstwem pamiątek po cesarzu, cudownym ogrodem i niesamowitym widokiem na latarnię, morze i okolice, z chęcią zamieniłabym swój krajobraz za oknem na jego.
Rezydencja składa się z dwóch, połączonych w całość domów urządzonych w stylu empire z Salą Balową, Salą Oficerską, Salą Paziów, gabinetem i sypialnią ze wspaniałym łożem. W Villa dei Mulini znajduje się także 1500 tomów należących do cesarza, oprawione w czerwoną skórę marocchino rosso, na grzbiecie i obwolucie opatrzone pozłacanym “N” i herbem Napoleona.
Fort Stella
To kolejny obowiązkowy punkt, stąd roztacza się panorama na otwarte morze i miasto, w tym główny port stolicy oraz widok na Fort Falcone, muzeum Napelona, a także potężny bastion Linguella. Śmiało powiem, że każdy musi tu być.
Miasto schodów
Portoferraio to miasto schodów, te najważniejsze to Scalata Napoleone i dość stromych uliczek wijących się to pod górę to w dół. Schodząc z Fortu Stella w kierunku miasteczka, po drodze warto zajrzeć do mijanych kościołów, pięknej katedry Najświętszego Sakramentu czy w końcu do Duomo Portoferraio na Piazza della Repubblica. Czasem to świetna kryjówka przed upałem, a przy okazji można podziwiać sztukę sakralną. Jeśli zgłodniejecie, a jesteście wciąż na placu, warto zajść do restauracji La Ferrigna, to jedna z najsmaczniejszych restauracji w stolicy.
Marina
Marina to jedno z moich ulubionych miejsc na wyspach, także na Elbie. Przepiękna promenada Calata Mazzini w formie podkowy to piękne kolorowe kamieniczki, tysiące kwiatów, dziesiątki jachtów i muzeum, do którego zresztą warto zajść, ponieważ jego część obejmuje bastion Linguella oraz ruiny Villa Romana.
Fort Medice i Fort Falcon. Najlepsza panorama
Osobiście uwielbiam punkty widokowe dlatego polecam Fort Medice i Fort Falcon jako miejsce obowiązkowe w czasie wycieczki po Portoferraio. Stąd rozciąga się genialna panorama na port morski i marinę, bastion Linguella, muzeum Napoleona, Stare Miasto i jego cudownie wijące się uliczki. W tych krajobrazach nie można się nie zakochać!
Po zwiedzaniu można się udać na plaże. Portoferraio oferuje kamienistą plażę Le Ghiaie położona blisko centrum, naprzeciwko portu w okolicy miejskiego parku.
Wskazówka I 5 km od Portoferraio znajduje się letnia rezydencja Napoleona, Villa Napoleonica di San Martino. W połowie XIX wieku, z inicjatywy kuzyna Napoleona, księcia Demidoffa, dobudowano tu pasaż w stylu doryckim. Wyjątkowo piękny jest ogród otaczający willę. Polecam.
Lacona
Sama miejscowość nie ma nic szczególnego do zaoferowania jednak tutejsze kempingi przyciągają rok rocznie rzesze turystów z uwagi na ich doskonałą infrastrukturę i niewiarygodnie bliskie położenie plaży, która jest tu główną atrakcją. To 1500 metrowa, piękna piaszczysta Spaggia di Lacona oraz druga, nieco mniejsza plaża, Laconella. Zachody słońca są tu wyjątkowe.
Wschodnia część wyspy
Rio Marina
Miasto jest otoczone wzgórzami, które są świadectwem bogatej przeszłości górniczej wyspy. Wydobycie żelaza odbywało się już za czasów starożytnych Etrusków i był główną działalnością mieszkańców. Pozostałością dawnej świetności są domy i ulice z błyszczącymi płatkami kryształów hematytu.
Zalety Rio Marina docenili nawet patrycjusze rzymscy, o czym świadczą pozostałości po ich luksusowych willach na Capo Castle. Warto zajechać do Muzeum Minerałów, w którym zebrano około 700 niezwykłych okazów. Dziś Rio Marina to przede wszystkim nadmorski kurort.
Wskazówka I Na południe od miasta jest mała wysepka Ortano. Wydobywano tu kiedyś piryt służący do produkcji kwasu siarkowego. Podczas odpływu wyspa połączona jest z lądem.
Rio nell’Elba
To jedna z najstarszych górskich miejscowości na Elbie, położona na wzgórzu 180 m n.p.m. Z uwagi na złoża żelaza, kwarcu i marmuru w okresie średniowiecza i renesansu słynęło z bogactwa. Dziś znajdziemy tu Muzeum Minerałów ze zbiorami eksponatów pochodzących ze wszystkich kopalń Elby oraz około 1000 skał i minerałów, Museo dei Minerali dell’Elba e dell’arte. Bilet kosztuje 2,5 EUR. W trakcie spaceru po miasteczku warto zobaczyć kościół Santi Giacomo e Quirico oraz klasztor Santa Catering z ogrodem botanicznym.
Porto Azzurro
Porto Azzurro położone jest w głębokiej, wąskiej zatoce na wschodnim brzegu Elby. Marina i główny plac to wizytówka miasta. Latem, za dnia, niemalże wymarłe. Życie rusza tu pełną parą, gdy zapada zmierzch i trwa do późnych godzin, wówczas całe miasto wychodzi na ulicę.
Historia Porto Azzurra była ściśle związana z okresem panowania Hiszpanii na Elbie. Longone, jak było nazywane Porto Azzurro, aż do zakończenia II Wojny Światowej, było miejscem życia przede wszystkim rybaków i rolników. W XVI wieku Hiszpanie zbudowali tu Fortecę Longona, którą w 1646 roku podczas jednego z wielu krwawych walk o kontrolę nad Elbą zajęły wojska francuskie. Hiszpanom w końcu udało się odzyskać panowanie. Co ciekawe, do dzisiaj wiele tutejszych rodzin posiada hiszpańskie nazwiska pochodzące z tamtego okresu.
W okolicy znajduje się także sanktuarium Matki Bożej z Montserrat z XVII wieku oraz hiszpański kościół Niepokalanego Serca Maryi. Patronem Porto Azzurro jest św. Jakub (San Giacomo), którego święto jest obchodzone w dniu 25 lipca, warto tego dnia zajrzeć do miasteczka.
Capoliveri
Ze szczytu wzgórza (167 m n.p.m.), na którym leży Capoliveri, rozpościerają się niepowtarzalne widoki na Porto Azzurro, zatokę Stella i pobliskie wyspy. Centrum stanowi Piazza Matteotti, a później to już plątanina wąskich uliczek, klimatyczne knajpki i bary, zaułki, chyba niewiele zmieniło tu się od średniowiecza. Możecie także kliknąć tu i przeczytać więcej o cudownym Capoliveri.
Warto zobaczyć sanktuarium Madonna delle Grazie i fortecę Focardo. Na cyplu góry Calamita, na wysokości 300 m n.p.m. znajduje się udostępniona częściowo dla turystów kopalnia Miniera di Calamita. Dla miłośników dwóch kółek w pobliżu jest Capoliveri Bike Park – 5 stałych tras rowerowych, ponad 100 km.
Najpiękniejsze plaże Elby
Elba to niemalże 70, bardzo różnorodnych plaż. Jeśli chcesz zobaczyć te najlepsze (wylistowane poniżej) wraz z opisem, zdjęciem i ekspozycją na wiart, kliknij TU. Ja przygotowałam ich spis wg położenia na wyspie. Ale świetny wpisy na temat najpiękniejszych plaż Elby znajdziecie na blogu travelek24, oto cz. I, cz. II i cz. III.
Okolice Portoferraio
W okolicach Portoferraiao znajduje się kilka pięknych plaż, gdzie warto zajrzeć:
- Padulella – to malutka plaża, piasek i kamienie, 170 m, około 1,5 km od Portoferraio. Biały żwir i turkus morza i widok na mury obronne miasta, Fort Falcone.
Wskazówka I UWAGA!!!! Na Podulella nie należy rozkładać ręczników ani jakichkolwiek swoich rzeczy w miejscu przy charakterystycznych skałach tej plaży. Co 3 godziny do portu wpływa żółty prom, który wytwarza wielką falę. Chwilę po wpłynięciu do portu miejsce to zostaje zalane przez wielką falę. Rozłożenie tam rzeczy grozi ich zalaniem i utratą, fala ta jest niebezpieczna przy brzegu, gdyż osuwa się dno. Lepiej rozłożyć się dalej od brzegu.
- Capo Bianco – białe skały i żwir, 350 m, turkusowa woda, ta plaża jest chyba we wszystkich folderach reklamujących Elbę.
- Biodola – najpiękniejsza piaszczysta, plaża na Elbie o długości około 600 m. Z plaży jest fantastyczny widok na najwyższy szczyt Elby – Monte Capanne, 6 km od Portoferraio.
- Scaglieri – piaszczysta, 140 m, niewielka, piaszczysta plaża, położona bardzo blisko Biodola, jednak zdecydowanie bardziej kameralna.
- inne: Sansone – żwirowa, 240 m. Enfola – otoczaki i żwir, 220 m. Forno – piaszczysta, 120 m. Viticcio – otoczaki i żwir, 150 m. Acquaviva – żwirowa, 120 m. Prunini – żwirowa, 180 m. Le Ghiaie – białe kamienie, 400 m. Le Viste – żwirowa i piaszczysta, 180 m. Bagnaia – kamienista, 300 m. Schiopparello – piasek i otoczaki, 400 m. Ottone – piaszczysto-żwirowa, 300 m
Okolice Porto Azzuro
Terranera – piasek i żwir, 120 m. Barbarossa – piasek, 160 m. Reale – piasek i kamienie, 110 m.
Okolice Capoliveri
Lacona – piaszczysta, 1000 m. Lido di Capoliveri – piaszczysta, 400 m. Innamorata – piaszczysta, 280 m. Pareti – piaszczysta, 200 m. Remaiolo – piaszczysta, 180 m. Felciaio – żwirowo-piaszczysta, 110 m. Morcone – piasek i żwir, 270 m. Madonna delle Grazie – piaszczysta i skały, 80 m. Margidore – piaszczysta i żwirowa, 400 m. Straccoligno – piaszczysta, 200 m. Barabarca – kamienista, 130 m. Norsi – piasek i kamienie, 400 m. Zuccale – piaszczysta, 180 m. Naregno – piaszczysta, 500 m.
Okolice Marciana
Viticcio – otoczaki i żwir, 150 m. Procchio – piaszczysta, 900 m. Pomonte – żwirowa, 240 m. Sant’Andrea – piaszczysta, 160 m. Chiessi – żwirowa, 200 m. Biodola – piaszczysta, 600 m. La Paolina – piaszczysto-kamienista, 90 m. Patresi – kamienista, 150 m. Okolice Marciana Marina. La Fenicia – kamienista, 800 m. Le Sprizze – kamienista, 80 m. Marciana Marina – piasek i kamienie, 350 m. Redinoce – kamienista, 100 m.
Okolice Campo nell’Elba
Marina di Campo – piaszczysta, 1300 m. Fetovaia – piaszczysta, 250 m. Cavoli – piaszczysta, 300 m. Fonza – piasek i kamienie, 95 m. Seccheto – piaszczysta, 130 m.
Okolice Rio Marina
Cavo – piaszczysto-żwirowa, 450 m. Ortano – piaszczysto-żwirowa, 150 m.
Okolice Rio nell’ Elba
Nisportino – piasek i kamienie, 120 m. Nisporto – piasek i kamienie, 220 m.
Jedzenie i wino na Elbie
Kuchnia wyspy bazuje na owocach morza i rybach, ale miejscowi jedzą proste dania, jak zupę z fasoli, gulasz czy mięso. Kuchnia jest aromatyczna dzięki używaniu rosnących tu ziół, jak liście mirtu, jałowca, werbeny cytrynowej, dzikiego kopru włoskiego, majeranku, rozmarynu czy kaparów.
Będąc na Elbie koniecznie spróbuj tutejszych przetworów z owoców wytwarzanych wg starych receptur z: fig, migdałów i skórki z cytryny, truskawek, winogron, bzu i kasztanów. Do owoców dodaje się często dla smaku dziko rosnące zioła.
Wskazówka I Polecam miele di Rosmarino czyli miód z rozmarynu, swego czasu okrzyknięty najsmaczniejszym miodem Włoch.
Na Elbie znajduje się kilka winnic produkujących doskonałe wina, jak: Bianco DOC, Ansonica, Rosso DOC, Rosso Riserva, Rosato, Aleatico DOCG, Moscato.
Więcej szczegółów o szczepach, winach, a także szlakach winnych na Elbie znajdziesz TUTAJ.
Wskazówka I W Portoferraio polecam świetną enotekę, Enoteca della Fortezza. Umówcie się koniecznie na degustację tutejszych win, a także lokalnych przysmaków. Byłam zachwycona.
Aktywne wakacje na Elbie
Elba z uwagi na swoją różnorodność jest wymarzonym miejscem na aktywne wakacje. Zapewne znajdziesz coś dla siebie, bo na wyspie można uprawiać wszelkie sporty wodne, jazdę terenową na rowerze, wspinaczkę skałkową i trekking, a także jazdę konną czy golf. Szczegółów szukaj TU.
Trekking
Na wyspie wyznaczonych jest 40 szlaków trekkingowych o każdym stopniu trudności (niebieski – łatwy, czerwony – średni, czarny – trudny). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Sporty wodne
Nurkowanie, snorkeling, windsurfing, żeglarstwo, kitesurfing, surfing, kajakarstwo i inne sporty wodne, są dostępne na wyspie dzięki wspaniałym warunkom naturalnym wyspy.
Dla ciekawych podwodnej Elby, są tu łatwo dostępne wraki, wspaniała flora i fauna, jest w czym wybierać i dlatego szczególnie zachęcam do tej formy aktywności. Dla początkujących idealna jest zatoczka w Nisporto, gdzie dno opada stopniowo do głębokości ok. 12 m. Bardzo ciekawie jest w okolicach Portoferraio, u wybrzeży wyspy Scoglietto. Dla miłośników wrakowisk – wrak statku Elviscot w miejscowości Reliti di Pomonte w południowo-zachodniej części wyspy. Wrak leży na prawej burcie, na głębokości od 8 do 12 m, a jego najwyższa część jest na głębokości zaledwie 3 m! Zaawansowanym sugeruję jedno z najpiękniejszych miejsc na Elbie, okolice Capo San Andrea, stok porośnięty rafą koralową opada na głębokość 45 m.
Rower
Na wyspie dużą popularnością cieszy się turystyka rowerowa dlatego sprzęt można wypożyczyć w wielu miejscach już za 10 EUR /dzień.
Dla wielbicieli jazdy terenowej jest aż 20 świetnie przygotowanych tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności wokół Monte Calamita na południowo-wschodnim krańcu wyspy, Cima del Monte – wschodnia Elba, San Martino w środkowej części wyspy i w zachodniej części wyspy, Monte Capanne.
Na Elbie jest wiele hoteli dostosowanych dla użytkowników dwóch kółek, pełna lista tzw. Bike Hotels jest dostępna TU.
Informacje praktyczne
Przed wyjazdem sugeruję przejrzeć stronę Visit Elba, gdzie możecie znaleźć mnóstwo inspiracji, jak można spędzić czas na wyspie. W razie wątpliwości, przed wyjazdem czy też na miejscu, można skontaktować się także z biurem informacji turystycznej, Ufficio IAT, Calata Italia 44, Portoferraio, e-mail: info@visitelba.info.
Na wyspę można dotrzeć promem, jachtem lub samolotem (na wyspie jest niewielkie lotnisko Aeroporto di Marina di Campo).
Połączenie lotnicze
Na Elbę latają linie lotnicze Silver Air Elba obsługujące połączenia z Mediolanu (Milano Linate), Pizy, Florencji i szwajcarskiego Lugano. Szczegółowy rozkład lotów znajdziecie klikając tu: Silver Air Elba.
Połączenia promowe
Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Elbę jest przeprawa promem z Piombino, skąd promy kursują latem co 30-60 min. Ponadto dotrzesz z portów w Livorno i Porto Santo Stefano. Można zarezerwować bilet online, jeśli przyjedziemy na miejsce przed lub po czasie, ma który dokonaliśmy rezerwacji – nie ma problemu, ruch promowy odbywa się płynnie, podróż jest krótka. Połączenia są obsługiwane przez:
Baza noclegowa
Elba ma bardzo bogatą bazę noclegową, jednak kiedy ja przebywałam na Elbie nie potrzebowałam noclegu, ponieważ nocowałam na jachcie. Dlatego trudno jest mi wskazać autentycznie ciekawe miejsca noclegowe. Z pomocą przyjdą Ci strony, takie jak booking.com, które w swojej bazie mają ponad 700 zróżnicowanych obiektów na Elbie. Bardzo pomocna jest baza Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie, Associazione Albergatori Elbani.
Poprosiłam jednak ekipę odpowiedzialną na promocję Elby, Visit Elba, aby wskazali najciekawsze ich zdaniem obiekty. Oto ich podpowiedź, specjalnie dla Was.
Polecane hotele na Elbie
5*
- Villa Ottone, Portoferraio
- Hermitage, Portoferraio
- Baia Bianca Suites, Portoferraio
- Il Termine experience relais, Rio Marina
- 4*
- Baia Imperiale, Marina di Campo
- Del Golfo, Procchio
- Biodola, Portoferraio
- Residenza Sant’Anna del Volterraio, Portoferraio
- Plaza, Porto Azzurro
3*
- Cernia, Capo Sant’Andrea
- Gallo Nero, Sant’Andrea, Marciana
- Montemerlo, Fetovaia
- Villaggio Turistico Innamorata, Capoliveri
- Stella Maris, Capoliveri
- Belmare, Marciana
- Villa Rita, Marciana
2*
- Sardi, Pomonte
- Galli, Pomonte
- Ilio Boutique, Marciana – a tu mała ciekawostka. Żoną właściciela jest Polka!
Kempingi
Na wyspie znajdują się aż 22 miasteczka kempingowe z pełną infrastrukturą:
- 11 w gminie Capoliveri (najbardziej znany jest w okolicach miejscowości Lacona),
- 3 w Marina di Campo,
- 3 w Porto Azzurro,
- 4 w okolicach Portofferaio,
- 1 w Rio Marina.
Wykaz i opis wszystkich znajduje się na stronie Campeggi Isola d’Elba.
Komunikacja na Elbie
Po stolicy wyspy, Portoferraio kursują autobusy miejskie ATL, nr od 1 do 6, poza miasto jeżdżą autobusy podmiejskie, oznaczone nr 116 – 117- 118. Ponadto na wyspie działa komunikacja prywatna w postaci minibusów oraz łodzi motorowych, którymi można dotrzeć wszędzie, nawet do trudno dostępnych plaż i miasteczek. Schemat linii podmiejskich nr 116, 117 i 118 możecie zobaczyć na mapie tutaj.
To tyle. Mam nadzieję, że pomogłam tym z Was, którzy wybierają się na Elbę, w planowaniu pobytu, a tym, którzy już byli – przywołać wspomnienia.
Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby pamiętać o tym przewodniku.
Włoska poczta
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Zachód i wschód wyspy pomylony 🙂
Dziękuję! Już poprawiałm, faktycznie tak było :).
Bardzo pomocny przewodnik! Czy jest na Elbie możliwość paddleboardingu? Trudno znaleźć w internecie informacje na ten temat 🙁
Paddleboarding stał się obecnie tak popularny, że jestem pewna, że także na Elbie już mają taką ofertę. Niestety nie mogę w tej chwili wskazać konkretnego miejsca, bo nie znam takowego. Być może warto napisać do miejsca, gdzie planujesz nocleg, może będą potrafili pomóc w tej kwestii. Pozdrawiam najserdeczniej, Magda
Mam pytanie, gdzie znajdę bilety na prom z Livorno na Elbę? bo póki co wszędzie jest napisane że wypływają z Piombino…
Piombino to najlepsza opcja, aby dopłynąć do Elby.
Czy na Elbie jest możliwość wypożyczenia quadów? Taka forma zwiedzania wyspy wydaję się byc atrakcyjna 🙂
Nie korzystałam, więc niczego sprawdzonego nie polecę, jedynie znaleziony link w google: https://www.elbarent.eu/en/quad.page
Jakiej pogody / temperatur powietrza i wody można się spodziewać na wyspie na początku maja?
Pytam w kontekście plażowania i kąpieli morskich z dziećmi.
Początek maja to kąpiel dla odważnych, bo morze się długo nagrzewa Łatwiej o ciepłą wodę we wrześniu, a nawet w październiku niż na początku maja. Jednak wszytsko zależy pd waunków atmosferycznych.
Cześć,
Mam pytanie – jak wygląda zwiedzanie wyspy z psem i pobyt na plaży we wrześniu 😉 podróżuję właśnie z psem, na lądzie włoskim było super, na Korsyce też… Teraz zastanawiam się nad urlopem na Elbie lub Sardynii i nie wiem co wybrać 😉
Dzien doibry,
suoper informacje ta temat Elby. Mielismy jechac na Sardynie i przypadkowo buszuijac po mapie trafilem na Elbe. Jedziemy autem, z psem w maju! Hotel juz zarezerwowany. ciekaw jestem….Bo bylismy na Krsyce i bylo naprawde super.! Hotel Barsalini
Życzę niezapomnianej podróży!!! Wiele osób nie docenia oiekna Elby!
Warto dodać, że Elba była ukochaną wyspą i miejscem samobójczej śmierci nurka Jacques’a Mayola, który był wielokrotnym mistrzem świata w nurkowaniu na bezdechu. Zwany Człowiek Delfinem, film Wielki Błękit oparto na historii jego życia
Dziekuję za dodanie tej informacji.
Hej, czy na wyspie gdzie można busem i przenocować na dziko?
pozdrawiam
sorry, napisałem szybko z błędami,
miało byc:
czy na wyspie można gdzieś stanac busem i przenocować na dziko?
Stawanie na dziko to raczej kwestia szczęścia, że nie pojawią się carabinieri.
Cześć,
gdzieś znalazłem informację, że można tam spotkać żmije. Czy jest w tym dużo “praktycznej/realnej” prawdy i należy to jakoś mocno brać pod uwagę, czy raczej podejść do tej (niepotwierdzonej) informacji z przymrużeniem oka?
Żmije występują nawet w Polsce, więc wcale nie zdziwiłabym się, aby były także na Elbie.