ELBA – praktyczny przewodnik po najpiękniejszej wyspie Toskanii

ELBA – praktyczny przewodnik po najpiękniejszej wyspie Toskanii

Co roku ten sam „problem”, dokąd tym razem pojedziemy na wakacje? Kiedy piszecie do mnie, że marzycie o miejscu, gdzie jesteście w stanie szybko i stosunkowo niedrogo dojechać, gdzie woda jest krystalicznie czysta, są wspaniałe i urozmaicone plaże, góry, a najlepiej jeszcze coś ekstra i żeby dzieci się nie nudziły, to moja odpowiedź bardzo często brzmi Elba. Wciąż niedoceniana, wciąż pomijana. Być może wstrzymuje Was to, że to jest wyspa, że trzeba dopłynąć, zapłacić za prom, albo macie chorobę morską i nie chcecie źle się poczuć.

Bo, bo, bo … poczekaj.

Jeśli byłeś już na wyspie, to wiesz, że to miejsce magiczne. Jeśli jeszcze nie, pozwól, że zabiorę Cię na tę pełną czarów natury wyspę. Bo Elba jest oszałamiająca!

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat mikro kontynentu, jakim jest najpiękniejsza wyspa Toskanii, Elba. To ziemia bogata w minerały, znaleziono ich ponad 250 rodzajów! Jest tu 6 autochtonicznych szczepów winorośli i 8 endemicznych gatunków roślin. Linia brzegowa oferuje aż 147 km czarujących plaż i zatok oraz 20 niepowtarzalnych miejsc nurkowych. Jeśli kochasz górskie wędrówki, czeka na ciebie 300 km szlaków pieszych, a pośród górskich szczytów, aż 4 przekraczają 800 m n.p.m. Do tego 15 fortec i wież, liczne muzea i stanowiska archeologiczne. Wyspa pachnie nie tylko morzem, ale i tysiącami ziół, które ją porastają.

Elba, największa wyspa Toskanii

Gdzie leży Elba

Elba jest największą z wysp Archipelagu Toskanii (Arcipelago Toscano)i trzecią co do wielkości włoską wyspą. Położona zaledwie 10 mil od toskańskiego brzegu. Ma 27 km długości i 18 km szerokości oraz 147 km urozmaiconej linii brzegowej i ponad 70 plaż.

Wyspa jest zbudowana z granitów i skał osadowy, a morze wokół wyspy jest krystalicznie czyste. Najwyższym puntem wyspy jest Monte Cappane 1017 m.n.p.m., zwana dachem Toskanii, na którą można wjechać kolejką gondolową.

Wyspa Elba, Monte Cappane 1017 m.n.p.m.
Widok z Monte Cappane 1017 m.n.p.m.

Część zachodnia wyspy jest łagodniejsza, z piaszczystymi plażami, natomiast wschodnią charakteryzuje wybrzeże skaliste z typowymi wysokimi, urwistymi brzegami. Wyspa jest soczyście zielona dzięki rosnącym tu piniowym i dębowym lasom oraz kasztanowcom, gajom oliwnym i winnicom pokrywającym górskie zbocza.

Elba słynie z produkcji wina Aleatico.

Najpiękniejsze miasteczka Elby

Wybór najpiękniejszych miasteczek wyspy jest całkowicie subiektywny, więc jeśli Twoim zdaniem brakuje tu jakiejś perełki, proszę podziel się nią w komentarzu.

Zachodnia część Elby

Marciana

Marciana została zbudowana na zboczu góry Capanne, na wysokości 375 m n.p.m. i jest jednym z najstarszych miasteczek na wyspie. Dojazd do Marciany jest ekscytującym przeżyciem, trzeba pokonać liczne zakręty i różnice wysokości, ale za to widoki po drodze są tego warte. Można podziwiać m.in. położoną nad samym morzem Marciana Marina.

Jeśli szukasz najpiękniejszych panoram na wyspie, jesteś we właściwym miejscu.

W Marciana znajduje się twierdza obronna, a także niewielkie kościoły i kapliczki. W sanktuarium Madonna dei Monti w Marciana lubił przesiadywać Napoleon, tuż obok jest kamień w kształcie krzesła, zwany Krzesłem Napoleona. Cesarz lubił podziwiać z niego swą Korsykę.

Marciana Marina

Marciana Marina ma dwie świetne plaże, samo miasteczko jest pełne uroku, domy wspinają się stopniowo na górę. Warto tu wpaść 12 sierpnia, kiedy miejscowi świętują na cześć patronki, św. Klary z Asyżu. Wejścia do miasteczka od strony portu strzeże Torre degli Appiani (Wieża Appiani).

Marciana Marina, Elba
Marciana Marina, Elba

Poggio

Na drodze między Marciana a Pioggio znajduje się dolna stacja kolejki gondolowej, którą można się dostać na najwyższy szczyt wyspy – Monte Capanne. Jest tu także zakład górskiej wody mineralnej czerpiący z ujścia Capanne, można uzupełnić zapasy wody pitnej.

Samo Poggio jest malutką górską osadą. Mieszka tu zaledwie około 300 osób. Kościółek, kilka wąskich uliczek, wszechobecna cisza i … obłędny zapach kwiatów. Stąd mamy idealny widok na Marciana (w górze) i Marciana Marina (w dole).

Jeśli miałabym wskazać najlepsze miejsce na wyspie poza szlakiem, stawiam na Pioggio!

Marina di Campo

Marina di Campo to największy kurort na wyspie, uważana prze wielu za najładniejsze miejsce Elby, otoczona zielonymi wzgórzami, z piękną, piaszczystą plażą i widokiem na malowniczą zatokę. W okolicach znajdują się kempingi z kompletną infrastrukturą.

Mieści się tu także akwarium, można podziwiać żółwie morskie, rekiny i cały wachlarzy flory i fauny basenu Morza Śródziemnego.

Acquario dell’Elba, Marina di Campo, Loc. Segagnana. W sezonie (od 1 czerwca do 15 września) czynne codziennie od 9 aż do 23:30! Poza sezonem do 19:00. Zachęcam do odwiedzin całymi rodzinami.

Widok na Marina di Campo
Marina di Campo, Elba

TIPNie opisałam, bo nie byłam, ale ponoć Sant’Andrea to klejnot tej części wyspy.  Tak twierdzi ekipa bloga travelek24.pl, kliknijcie więc TU i przekonajcie się, że faktycznie tak jest.

TIPMiejscowi bardzo polecają klimatyczne miasteczka, które prawdopodobnie nie są w Waszych planach, a może powinny się tam znaleźć: Pomonte i Chiessi oraz bliżej centrum wyspy San Piero i Sant’Ilario!

Środkowa część wyspy

Portoferraio – stolica wyspy

Stolica wyspy to absolutnie obowiązkowy punkt na mapie Elby. Wszystkie promy dobijają do nabrzeża w Portoferraio. Potężne mury obronne wyspy, zbudowane w obronie przed piratami, są widoczne z daleka: Fort Medice, Fort Focardo, Fort Stella, bastion Linguella.

Portoferraio, stolica Elby
Portoferraio, stolica Elby

Muzeum Napoleona

Gdy już postawimy stopę na lądzie w Portoferraio, kierujemy się zwykle w kierunku Villa dei Mulini (Palazzina dei Mulini), w którym mieści się muzeum Napoleona. I słusznie, ponieważ to przepiękna rezydencja z mnóstwem pamiątek po cesarzu, cudownym ogrodem i niesamowitym widokiem na latarnię, morze i okolice, z chęcią zamieniłabym swój krajobraz za oknem na jego.

How beautiful streets are in Portoferraio, Elba. ????⚓??????

A post shared by Italia poza szlakiem (@italiapozaszlakiem) on

Rezydencja składa się z dwóch, połączonych w całość domów urządzonych w stylu empire z Salą Balową, Salą Oficerską, Salą Paziów, gabinetem i sypialnią ze wspaniałym łożem. W Villa dei Mulini znajduje się także 1500 tomów należących do cesarza, oprawione w czerwoną skórę marocchino rosso, na grzbiecie i obwolucie opatrzone pozłacanym „N” i herbem Napoleona.

Fort Stella

To kolejny obowiązkowy punkt, stąd roztacza się panorama na otwarte morze i miasto, w tym główny port stolicy oraz widok na Fort Falcone, muzeum Napelona, a także potężny bastion Linguella. Śmiało powiem, że każdy musi tu być.

Miasto schodów

Portoferraio to miasto schodów, te najważniejsze to Scalata Napoleone i dość stromych uliczek wijących się to pod górę to w dół. Schodząc z Fortu Stella w kierunku miasteczka, po drodze warto zajrzeć do mijanych kościołów, pięknej katedry Najświętszego Sakramentu czy w końcu do Duomo Portoferraio na Piazza della Repubblica. Czasem to świetna kryjówka przed upałem, a przy okazji można podziwiać sztukę sakralną. Jeśli zgłodniejecie, a jesteście wciąż na placu, warto zajść do restauracji La Ferrigna, to jedna z najsmaczniejszych restauracji w stolicy.

Elba, strairs are everywhere. Portoferraio.?⚓

A post shared by Italia poza szlakiem (@italiapozaszlakiem) on

Marina

Marina to jedno z moich ulubionych miejsc na wyspach, także na Elbie. Przepiękna promenada Calata Mazzini w formie podkowy to piękne kolorowe kamieniczki, tysiące kwiatów, dziesiątki jachtów i muzeum, do którego zresztą warto zajść, ponieważ jego część obejmuje bastion Linguella oraz ruiny Villa Romana.

Fort Medice i Fort Falcon. Najlepsza panorama

Osobiście uwielbiam punkty widokowe dlatego polecam Fort Medice i Fort Falcon jako miejsce obowiązkowe w czasie wycieczki po Portoferraio. Stąd rozciąga się genialna panorama na port morski i marinę, bastion Linguella, muzeum Napoleona, Stare Miasto i jego cudownie wijące się uliczki. W tych krajobrazach nie można się nie zakochać!

Po zwiedzaniu można się udać na plaże. Portoferraio oferuje kamienistą plażę Le Ghiaie położona blisko centrum, naprzeciwko portu w okolicy miejskiego parku.

TIP5 km od Portoferraio znajduje się letnia rezydencja Napoleona, Villa Napoleonica di San Martino. W połowie XIX wieku, z inicjatywy kuzyna Napoleona, księcia Demidoffa, dobudowano tu pasaż w stylu doryckim. Wyjątkowo piękny jest ogród otaczający willę. Polecam.

Lacona

Sama miejscowość nie ma nic szczególnego do zaoferowania jednak tutejsze kempingi przyciągają rok rocznie rzesze turystów z uwagi na ich doskonałą infrastrukturę i niewiarygodnie bliskie położenie plaży, która jest tu główną atrakcją. To 1500 metrowa, piękna piaszczysta Spaggia di Lacona oraz druga, nieco mniejsza plaża, Laconella. Zachody słońca są tu wyjątkowe.

Zatoka Lacona, Elba
Widok na Zatokę Lacona, Elba

Wschodnia część wyspy

Rio Marina

Miasto jest otoczone wzgórzami, które są świadectwem bogatej przeszłości górniczej wyspy. Wydobycie żelaza odbywało się już za czasów starożytnych Etrusków i był główną działalnością mieszkańców. Pozostałością dawnej świetności są domy i ulice z błyszczącymi płatkami kryształów hematytu.

Zalety Rio Marina docenili nawet patrycjusze rzymscy, o czym świadczą pozostałości po ich luksusowych willach na Capo Castle. Warto zajechać do Muzeum Minerałów, w którym zebrano około 700 niezwykłych okazów. Dziś Rio Marina to przede wszystkim nadmorski kurort.

TIPNa południe od miasta jest mała wysepka Ortano. Wydobywano tu kiedyś piryt służący do produkcji kwasu siarkowego. Podczas odpływu wyspa połączona jest z lądem.

Rio Marina, Elba
Rio Marina, Elba

Rio nell’Elba

To jedna z najstarszych górskich miejscowości na Elbie, położona na wzgórzu 180 m n.p.m. Z uwagi na złoża żelaza, kwarcu i marmuru w okresie średniowiecza i renesansu słynęło z bogactwa. Dziś znajdziemy tu Muzeum Minerałów ze zbiorami eksponatów pochodzących ze wszystkich kopalń Elby oraz około 1000 skał i minerałów, Museo dei Minerali dell’Elba e dell’arte. Bilet kosztuje 2,5 EUR. W trakcie spaceru po miasteczku warto zobaczyć kościół Santi Giacomo e Quirico oraz klasztor Santa Catering z ogrodem botanicznym.

Porto Azzurro

Porto Azzurro położone jest w głębokiej, wąskiej zatoce na wschodnim brzegu Elby. Marina i główny plac to wizytówka miasta. Latem, za dnia, niemalże wymarłe. Życie rusza tu pełną parą, gdy zapada zmierzch i trwa do późnych godzin, wówczas całe miasto wychodzi na ulicę.

Historia Porto Azzurra była ściśle związana z okresem panowania Hiszpanii na Elbie. Longone, jak było nazywane Porto Azzurro, aż do zakończenia II  Wojny Światowej, było miejscem życia przede wszystkim rybaków i rolników. W XVI wieku Hiszpanie zbudowali tu Fortecę Longona, którą w  1646 roku podczas jednego z wielu krwawych walk o kontrolę nad Elbą zajęły wojska francuskie. Hiszpanom w końcu udało się odzyskać panowanie. Co ciekawe, do dzisiaj wiele tutejszych rodzin posiada hiszpańskie nazwiska pochodzące z tamtego okresu.

W okolicy znajduje się także sanktuarium Matki Bożej z Montserrat z XVII wieku oraz hiszpański kościół Niepokalanego Serca Maryi. Patronem Porto Azzurro jest św. Jakub (San Giacomo), którego święto jest obchodzone w dniu 25 lipca, warto tego dnia zajrzeć do miasteczka.

Porto Azzurro, Elba
Porto Azzurro, Elba

Capoliveri

Ze szczytu wzgórza (167 m n.p.m.), na którym leży Capoliveri, rozpościerają się niepowtarzalne widoki na Porto Azzurro, zatokę Stella i pobliskie wyspy. Centrum stanowi Piazza Matteotti, a później to już plątanina wąskich uliczek, klimatyczne knajpki i bary, zaułki, chyba niewiele zmieniło tu się od średniowiecza. Możecie także kliknąć tu i przeczytać więcej o cudownym Capoliveri.

Cudowne Capoliveri, Elba
Cudowne Capoliveri

Warto zobaczyć sanktuarium Madonna delle Grazie i fortecę Focardo. Na cyplu góry Calamita, na wysokości 300 m n.p.m. znajduje się udostępniona częściowo dla turystów kopalnia Miniera di Calamita. Dla miłośników dwóch kółek w pobliżu jest Capoliveri Bike Park – 5 stałych tras rowerowych, ponad 100 km.

Najpiękniejsze plaże Elby

Elba to niemalże 70, bardzo różnorodnych plaż. Jeśli chcesz zobaczyć te najlepsze (wylistowane poniżej) wraz z opisem, zdjęciem i ekspozycją na wiart, kliknij TU. Ja przygotowałam ich spis wg położenia na wyspie. Ale świetny wpisy na temat najpiękniejszych plaż Elby znajdziecie na blogu travelek24, oto cz. I, cz. II i cz. III.

Widok na plażę Fetovaia, Elba
Widok na plażę Fetovaia, Elba

Okolice Portoferraio

W okolicach Portoferraiao znajduje się kilka pięknych plaż, gdzie warto zajrzeć:

 • Padulella – to malutka plaża, piasek i kamienie, 170 m, około 1,5 km od Portoferraio. Biały żwir i turkus morza i widok na mury obronne miasta, Fort Falcone.

TIPUWAGA!!!! Na Podulella nie należy rozkładać ręczników ani jakichkolwiek swoich rzeczy w miejscu przy charakterystycznych skałach tej plaży. Co 3 godziny do portu wpływa żółty prom, który wytwarza wielką falę. Chwilę po wpłynięciu do portu miejsce to zostaje zalane przez wielką falę. Rozłożenie tam rzeczy grozi ich zalaniem i utratą, fala ta jest niebezpieczna przy brzegu, gdyż osuwa się dno. Lepiej rozłożyć się dalej od brzegu.

 • Capo Bianco – białe skały i żwir, 350 m, turkusowa woda, ta plaża jest chyba we wszystkich folderach reklamujących Elbę.
 • Biodola – najpiękniejsza piaszczysta, plaża na Elbie o długości około 600 m. Z plaży jest fantastyczny widok na najwyższy szczyt Elby – Monte Capanne, 6 km od Portoferraio.
 • Scaglieri – piaszczysta, 140 m, niewielka, piaszczysta plaża, położona bardzo blisko Biodola, jednak zdecydowanie bardziej kameralna.
 • inne: Sansone – żwirowa, 240 m. Enfola – otoczaki i żwir, 220 m. Forno – piaszczysta, 120 m. Viticcio – otoczaki i żwir, 150 m. Acquaviva – żwirowa, 120 m. Prunini – żwirowa, 180 m. Le Ghiaie – białe kamienie, 400 m. Le Viste – żwirowa i piaszczysta, 180 m. Bagnaia – kamienista, 300 m. Schiopparello – piasek i otoczaki, 400 m. Ottone – piaszczysto-żwirowa, 300 m

Okolice Porto Azzuro

Terranera – piasek i żwir, 120 m. Barbarossa – piasek, 160 m. Reale – piasek i kamienie, 110 m.

Okolice Capoliveri

Lacona – piaszczysta, 1000 m. Lido di Capoliveri – piaszczysta, 400 m. Innamorata – piaszczysta, 280 m. Pareti – piaszczysta, 200 m. Remaiolo – piaszczysta, 180 m. Felciaio – żwirowo-piaszczysta, 110 m. Morcone – piasek i żwir, 270 m. Madonna delle Grazie – piaszczysta i skały, 80 m. Margidore – piaszczysta i żwirowa, 400 m. Straccoligno – piaszczysta, 200 m. Barabarca – kamienista, 130 m. Norsi – piasek i kamienie, 400 m. Zuccale – piaszczysta, 180 m. Naregno – piaszczysta, 500 m.

Okolice Marciana

Viticcio – otoczaki i żwir, 150 m. Procchio – piaszczysta, 900 m. Pomonte – żwirowa, 240 m. Sant’Andrea – piaszczysta, 160 m. Chiessi – żwirowa, 200 m. Biodola – piaszczysta, 600 m. La Paolina – piaszczysto-kamienista, 90 m. Patresi – kamienista, 150 m. Okolice Marciana Marina. La Fenicia – kamienista, 800 m. Le Sprizze – kamienista, 80 m. Marciana Marina – piasek i kamienie, 350 m. Redinoce – kamienista, 100 m.

Okolice Campo nell’Elba

Marina di Campo – piaszczysta, 1300 m. Fetovaia – piaszczysta, 250 m. Cavoli – piaszczysta, 300 m. Fonza – piasek i kamienie, 95 m. Seccheto – piaszczysta, 130 m.

Okolice Rio Marina

Cavo – piaszczysto-żwirowa, 450 m. Ortano – piaszczysto-żwirowa, 150 m.

Okolice Rio nell’ Elba

Nisportino – piasek i kamienie, 120 m. Nisporto – piasek i kamienie, 220 m.

Jedzenie i wino na Elbie

Kuchnia wyspy bazuje na owocach morza i rybach, ale miejscowi jedzą proste dania, jak zupę z fasoli, gulasz czy mięso. Kuchnia jest aromatyczna dzięki używaniu rosnących tu ziół, jak liście mirtu, jałowca, werbeny cytrynowej, dzikiego kopru włoskiego, majeranku, rozmarynu czy kaparów.

Będąc na Elbie koniecznie spróbuj tutejszych przetworów z owoców wytwarzanych wg starych receptur z: fig, migdałów i skórki z cytryny, truskawek, winogron, bzu i kasztanów. Do owoców dodaje się często dla smaku dziko rosnące zioła.

TIPPolecam miele di Rosmarino czyli miód z rozmarynu, swego czasu okrzyknięty najsmaczniejszym miodem Włoch.

Na Elbie znajduje się kilka winnic produkujących doskonałe wina, jak: Bianco DOC, Ansonica, Rosso DOC, Rosso Riserva, Rosato, Aleatico DOCG, Moscato.

Więcej szczegółów o szczepach, winach, a także szlakach winnych na Elbie znajdziesz TUTAJ.

TIPW Portoferraio polecam świetną enotekę, Enoteca della Fortezza. Umówcie się koniecznie na degustację tutejszych win, a także lokalnych przysmaków. Byłam zachwycona.

Aktywne wakacje na Elbie

Elba z uwagi na swoją różnorodność jest wymarzonym miejscem na aktywne wakacje. Zapewne znajdziesz coś dla siebie, bo na wyspie można uprawiać wszelkie sporty wodne, jazdę terenową na rowerze, wspinaczkę skałkową i trekking, a także jazdę konną czy golf.  Szczegółów szukaj TU.

Elba, świetne miejsce na aktywne wakacje
Elba, świetne miejsce na aktywne wakacje

Trekking

Na wyspie wyznaczonych jest 40 szlaków trekkingowych o każdym stopniu trudności (niebieski – łatwy, czerwony – średni, czarny – trudny). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Sporty wodne

Nurkowanie, snorkeling, windsurfing, żeglarstwo, kitesurfing, surfing, kajakarstwo i inne sporty wodne, są dostępne na wyspie dzięki wspaniałym warunkom naturalnym wyspy.

Dla ciekawych podwodnej Elby, są tu łatwo dostępne wraki, wspaniała flora i fauna, jest w czym wybierać i dlatego szczególnie zachęcam do tej formy aktywności. Dla początkujących idealna jest zatoczka w Nisporto, gdzie dno opada stopniowo do głębokości ok. 12 m. Bardzo ciekawie jest w okolicach Portoferraio, u wybrzeży wyspy Scoglietto. Dla miłośników wrakowisk – wrak statku Elviscot w miejscowości Reliti di Pomonte w południowo-zachodniej części wyspy. Wrak leży na prawej burcie, na głębokości od 8 do 12 m, a jego najwyższa część jest na głębokości zaledwie 3 m! Zaawansowanym sugeruję jedno z najpiękniejszych miejsc na Elbie, okolice Capo San Andrea, stok porośnięty rafą koralową opada na głębokość 45 m.

wrak statku Elviscot w miejscowości Reliti di Pomonte
Wrak statku Elviscot w Reliti di Pomonte

Rower

Na wyspie dużą popularnością cieszy się turystyka rowerowa dlatego sprzęt można wypożyczyć w wielu miejscach już za 10 EUR /dzień.

Dla wielbicieli jazdy terenowej jest aż 20 świetnie przygotowanych tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności wokół Monte Calamita na południowo-wschodnim krańcu wyspy, Cima del Monte – wschodnia Elba, San Martino w środkowej części wyspy i w zachodniej części wyspy, Monte Capanne.

Na Elbie jest wiele hoteli dostosowanych dla użytkowników dwóch kółek, pełna lista tzw. Bike Hotels jest dostępna TU.

Informacje praktyczne

Przed wyjazdem sugeruję przejrzeć stronę Visit Elba, gdzie możecie znaleźć mnóstwo inspiracji, jak można spędzić czas na wyspie. W razie wątpliwości, przed wyjazdem czy też na miejscu, można skontaktować się także z biurem informacji turystycznej, Ufficio IAT, Calata Italia 44, Portoferraio, e-mail: info@visitelba.info.

Na wyspę można dotrzeć promem, jachtem lub samolotem (na wyspie jest niewielkie lotnisko Aeroporto di Marina di Campo).

Elba jest idealna dla żeglarzy
Elba jest idealna dla żeglarzy

Połączenie lotnicze

Na Elbę latają linie lotnicze Silver Air Elba obsługujące połączenia z Mediolanu (Milano Linate), Pizy, Florencji i szwajcarskiego Lugano. Szczegółowy rozkład lotów znajdziecie klikając tu: Silver Air Elba.

Połączenia promowe

Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Elbę jest przeprawa promem z Piombino, skąd promy kursują latem co 30-60 min. Ponadto dotrzesz z portów w Livorno i Porto Santo Stefano. Można zarezerwować bilet online, jeśli przyjedziemy na miejsce przed lub po czasie, ma który dokonaliśmy rezerwacji – nie ma problemu, ruch promowy odbywa się płynnie, podróż jest krótka. Połączenia są obsługiwane przez:

Baza noclegowa

Elba ma bardzo bogatą bazę noclegową, jednak kiedy ja przebywałam na Elbie nie potrzebowałam noclegu, ponieważ nocowałam na jachcie. Dlatego trudno jest mi wskazać autentycznie ciekawe miejsca noclegowe. Z pomocą przyjdą Ci strony, takie jak booking.com, które w swojej bazie mają ponad 700 zróżnicowanych obiektów na Elbie. Bardzo pomocna jest baza Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie, Associazione Albergatori Elbani.

Hotel Ilio, Elba
Hotel Ilio, Elba

Poprosiłam jednak ekipę odpowiedzialną na promocję Elby, Visit Elba, aby wskazali najciekawsze ich zdaniem obiekty. Oto ich podpowiedź, specjalnie dla Was.

Polecane hotele na Elbie

5*

4*

3*

2*

Hotel Ilio, Elba
Hotel Ilio, Elba

Kempingi

Na wyspie znajdują się aż 22 miasteczka kempingowe z pełną infrastrukturą:

 • 11 w gminie Capoliveri (najbardziej znany jest w okolicach miejscowości Lacona),
 • 3 w Marina di Campo,
 • 3 w Porto Azzurro,
 • 4 w okolicach Portofferaio,
 • 1 w Rio Marina.

Wykaz i opis wszystkich znajduje się na stronie Campeggi Isola d’Elba.

Komunikacja na Elbie

Po stolicy wyspy, Portoferraio kursują autobusy miejskie ATL, nr od 1 do 6, poza miasto jeżdżą autobusy podmiejskie, oznaczone nr 116 – 117- 118. Ponadto na wyspie działa komunikacja prywatna w postaci minibusów oraz łodzi motorowych, którymi można dotrzeć wszędzie, nawet do trudno dostępnych plaż i miasteczek. Schemat linii podmiejskich nr 116, 117 i 118 możecie zobaczyć na mapie tutaj.

 

To tyle. Mam nadzieję, że pomogłam tym z Was, którzy wybierają się na Elbę, w planowaniu pobytu, a tym, którzy już byli – przywołać wspomnienia.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby pamiętać o tym przewodniku.

Elba, Toskania, przewodnik
Elba, Toskania, przewodnik

Włoska poczta

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Previous post
Jak Tyrol mnie uszczęśliwiał. Canyoning na rzece Hühnerbach. Austria
Orzeł przedni. Alpenpark Karwendel, Tyrol, Austria
Next post
Orlim Szlakiem przez Karwendel. No ... prawie. Oto dlaczego

19 komentarzy

 1. Kris
  18 lipca, 2017 at 11:21 pm — Odpowiedz

  Zachód i wschód wyspy pomylony 🙂

  • 19 lipca, 2017 at 8:17 am — Odpowiedz

   Dziękuję! Już poprawiałm, faktycznie tak było :).

 2. Agata
  1 lutego, 2018 at 11:01 am — Odpowiedz

  Bardzo pomocny przewodnik! Czy jest na Elbie możliwość paddleboardingu? Trudno znaleźć w internecie informacje na ten temat 🙁

  • 1 lutego, 2018 at 11:16 am — Odpowiedz

   Paddleboarding stał się obecnie tak popularny, że jestem pewna, że także na Elbie już mają taką ofertę. Niestety nie mogę w tej chwili wskazać konkretnego miejsca, bo nie znam takowego. Być może warto napisać do miejsca, gdzie planujesz nocleg, może będą potrafili pomóc w tej kwestii. Pozdrawiam najserdeczniej, Magda

 3. Lidia
  13 maja, 2018 at 7:00 pm — Odpowiedz

  Mam pytanie, gdzie znajdę bilety na prom z Livorno na Elbę? bo póki co wszędzie jest napisane że wypływają z Piombino…

  • 22 maja, 2018 at 7:33 pm — Odpowiedz

   Piombino to najlepsza opcja, aby dopłynąć do Elby.

 4. Aga
  4 czerwca, 2018 at 10:33 am — Odpowiedz

  Czy na Elbie jest możliwość wypożyczenia quadów? Taka forma zwiedzania wyspy wydaję się byc atrakcyjna 🙂

 5. Anoda
  21 grudnia, 2018 at 8:18 pm — Odpowiedz

  Jakiej pogody / temperatur powietrza i wody można się spodziewać na wyspie na początku maja?
  Pytam w kontekście plażowania i kąpieli morskich z dziećmi.

  • 31 grudnia, 2018 at 6:55 pm — Odpowiedz

   Początek maja to kąpiel dla odważnych, bo morze się długo nagrzewa Łatwiej o ciepłą wodę we wrześniu, a nawet w październiku niż na początku maja. Jednak wszytsko zależy pd waunków atmosferycznych.

 6. arek
  9 stycznia, 2019 at 2:04 pm — Odpowiedz

  Cześć,
  Mam pytanie – jak wygląda zwiedzanie wyspy z psem i pobyt na plaży we wrześniu 😉 podróżuję właśnie z psem, na lądzie włoskim było super, na Korsyce też… Teraz zastanawiam się nad urlopem na Elbie lub Sardynii i nie wiem co wybrać 😉

 7. 11 marca, 2019 at 9:06 am — Odpowiedz

  Dzien doibry,
  suoper informacje ta temat Elby. Mielismy jechac na Sardynie i przypadkowo buszuijac po mapie trafilem na Elbe. Jedziemy autem, z psem w maju! Hotel juz zarezerwowany. ciekaw jestem….Bo bylismy na Krsyce i bylo naprawde super.! Hotel Barsalini

  • 13 marca, 2019 at 11:36 am — Odpowiedz

   Życzę niezapomnianej podróży!!! Wiele osób nie docenia oiekna Elby!

 8. Karolina
  7 lipca, 2019 at 8:36 pm — Odpowiedz

  Warto dodać, że Elba była ukochaną wyspą i miejscem samobójczej śmierci nurka Jacques’a Mayola, który był wielokrotnym mistrzem świata w nurkowaniu na bezdechu. Zwany Człowiek Delfinem, film Wielki Błękit oparto na historii jego życia

  • 8 lipca, 2019 at 10:15 am — Odpowiedz

   Dziekuję za dodanie tej informacji.

 9. darek
  8 października, 2020 at 7:29 pm — Odpowiedz

  Hej, czy na wyspie gdzie można busem i przenocować na dziko?
  pozdrawiam

  • darek
   8 października, 2020 at 7:32 pm — Odpowiedz

   sorry, napisałem szybko z błędami,
   miało byc:
   czy na wyspie można gdzieś stanac busem i przenocować na dziko?

   • 18 października, 2020 at 8:42 pm — Odpowiedz

    Stawanie na dziko to raczej kwestia szczęścia, że nie pojawią się carabinieri.

 10. […] Gdy odwiedzimy już najbardziej znane włoskie wyspy, możemy również zdecydować się na odwiedzenie Elby. Jest to wyspa zdecydowanie mniejsza niż wspomniane wcześniej Sycylia i Sardynia, ale bez wątpienia godna odwiedzenia. Elba nazywana jest często najpiękniejszą wyspą w Toskanii, co zawdzięcza swoim niesamowitym krajobrazom i bujnej roślinności. Na wyspie tej możemy znaleźć wiele okazów przyrody, niemożliwych do znalezienie nigdzie indziej – jak na przykład 8 endemicznych rodzajów roślin, czy 250 rodzajów minerałów. Jedyny sposób dostania się na Elbę to łódź, czy to prom czy czarter łodzi. Zwiedzanie można rozpocząć od Portoferraio, historycznego miasteczka i stolicy wyspy, a następnie udać się w rejs wzdłuż wybrzeża, odwiedzając kolejne malownicze plaże i zatoczki. […]

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

ELBA – praktyczny przewodnik po najpiękniejszej wyspie Toskanii