Orlim Szlakiem przez Karwendel. No … prawie. Oto dlaczego

Kto pamięta serial dla dzieci „Heidi”? Jeśli wiesz, o co chodzi, prawdopodobnie masz już trochę lat na karku. Pozostałym pozwolę sobie przypomnieć.

Heidi spędzała szczęśliwie czas ze swoim dość ekscentrycznym dziadkiem wśród alpejskich łąk. Proste życie blisko natury bardzo jej odpowiadało. Niestety musiała opuścić góry i wyjechać do wielkiego miasta, gdzie pomagała w opiece nad Klarą, ciężko chorą dziewczynką. Wkróce jednak sama Heidi zachorowała. Lekarz kazał odesłać ją z powrotem do Szwajcarii, by w wiejskim klimacie wracała do zdrowia. Szybko doszła do siebie, znów szczęśliwie spędzając dni, nie zapomniała jednak o Klarze … Zainteresowanych odsyłam do książki lub filmu.

Z całego filmu pozostały w mojej głowie tylko wyrywkowe obrazy, ale jedno jest pewne.

— Tego dnia czułam się właśnie, jak mała Heidi, biegająca wśród ukwieconych łąk, roześmiana i beztroska.

Góry, widok ukwieconych hal i wysiłek fizyczny – to wszystko radowało moją duszę, wyzwalając poczucie szczęścia. A przecież szczęście to suma właśnie takich chwil, momentów, ułamów naszego życia.

Zanim jednak znalazłam się w górach i poczułam to szczęście, wypada zejść na ziemię i opowiedzieć Wam, skąd się tam wzięłam i właściwie, to co mają do tego jakieś orły. Oto historia jednego dnia w Alpach.

Nie tylko dla orłów

Wciąż nie wiecie, gdzie jesteśmy, prawda? Póki co wiemy, że to Alpy, a ja mam jakieś retrospekcje z dzieciństwa. Wydaje mi się, że jestem małą dziewczynką, bo nawdychałam się świeżego powietrza, a kolorowe kwiatki i widoki prawdopodobnie uderzyły mi do głowy. Prawdę mówiąc, jest w tym odrobina prawdy, albo coś było w tych poziomkach, które zrywałam po drodze :). Ok, czas uchylić rąbka tajemnicy.

Dzień zapowiadał się idealnie, ale ja zadawałam sobie pytanie: skąd u licha wziął się pomysł, aby zgłosić się na całodzienną wycieczkę prowadzoną po niemiecku, z zupełnie przypadkowymi turystami, gdzieś tam w Tyrolu, w dodatku ze zwichniętą kostką? Albo moja pomyłka, albo … palec boży?

Cel owej wyprawy był jasny, zobaczyć orła przedniego w jego naturalnym środowisku, a przy okazji poznać rośliny i zwierzęta, które napotkamy po drodze. Nie wiem, co mnie do tego pchnęło, ale byłam tu z odpowiednio dużym zapasem wody, przekąskami, gotowa uganiać się za motylami i zaglądać w kielichy alpejskich fiołków. Kierunek Feilkopf, 1562 m n.p.m. Tak, jesteśmy w Austrii!

Moim przewodnikiem był Martin, wręczył mi do rąk lornetkę Swarovski, poinstruował krok po kroku, jak ją ustawić i ruszyliśmy.  Ale  wróć – pierwszy raz w życiu miałam lornetkę Swarovskiego w rękach i nie mogłam wyjść z podziwu! Jakość mnie powaliła na kolana! Wow! Teraz mogłam iść w góry i wypatrzywać orłów, krów czy koziorowców. Teraz, to ja nawet muchę zobaczę na sąsiedniej górze.

Ps. orzeł przedni po angielsku to Golden eagle, a Steinadler po niemiecku. Teraz jesteśmy naprawdę gotowi. Wiemy, jaki jest temat przewodni owej wędrówki.

W drodze na Feilkopt, 1562 m n.p.m. Alpenpark Karwendel
W drodze na Feilkopf. Martin – nasz przewodnik – pierwszy od lewej
W drodze na Feilkopf
Wspaniałe widoki w drodze na Feilkopf

Orzeł przedni

Alpejski Park Krajobrazowy Karwendel (Alpenpark Karwendel) to dokładnie to miejsce, gdzie należy sie wybrać na poszukiwania orła przedniego. Tu mamy ich największe skupisko w calusieńkich Alpach. Wg oficjalnych danych gniazduje tu 14 par. Jedyne pytanie, jaki mi się nasunęło, czy będziemy mieć dość szczęścia, aby je zobaczyć.

To niezwykle majestatyczne ptaki, gniazdują wysoko, na niedostępnych półkach skalnych, a w stosunku do człowieka są bardzo płochliwe. Jeśli jeszcze nie kojarzysz, jak wygląda taki orzeł: dorosłe osobniki są całkowicie brązowe, mają żółty dziób, czarno zakończony.

A teraz kilka faktów wbjających w fotel: w locie osiąga prędkość do 160 km/h, ale przy nurkowaniu z dużej wysokości osiąga zawrotną prędkość do 320 km/h. Zwykle jednak lata całkiem spokojnie, średnio 48 km/h.

— Tymczasem szliśmy i szliśmy, mając nadzieję choćby na orła cień.

Alpejski Park Krajobrazowy Karwendel

To jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Alpach Wschodnich. W 2009 roku został oficjalnie wpisany na listę parków krajobrazowych. Obecnie Alpenpark Karwendel jest największym tyrolskim rezerwatem i jednocześnie największym parkiem krajobrazowym w Austrii.

— Ze względu na korzystne położenie i specyficzny mikroklimat, Alpejski Park Krajobrazowy Karwendel jest miejscem rozwoju ponad 1300 gatunków roślin oraz 3000 gatunków zwierząt.

Szliśmy więc i podziwialiśmy to, co było nam dane spotkać po drodze. Te liczby robią wrażenie, ale dobrze wiem, że zobaczymy jedynie jej niewielką część. Czy czegoś się na tej wyprawie nauczyłam? Oto kilka przykładów.

Orlik ciemny, Aquilegia atrata. Alpenpark Karwendel
Orlik ciemny, Aquilegia atrata
Storczyk, Orchis sp. Alpenpark Karwendel
Storczyk, Orchis sp.
Przywrotnik pospolity, Alchemilla vulgaris. Alpenpark Karwendel
Przywrotnik pospolity, Alchemilla vulgaris

I prawdopodobnie jako jedyna zobaczyłam orła! I to dwa razy! Grupa szła zagadana, a ja zostałam nieco z tyłu, bo oczywiście robiłam zdjęcia i gdy spojrzałam w górę – najpierw zobaczyłam paralotniarza, a zaraz potem orła. I po chwili drugi raz. Zanim dobieglam do grupy powiedzieć Martinowi, orzeł już więcej się nie pokazał. Miałam nadzieję na więcej, ale i tak się cieszę.

Feilkopf, 1562 m n.p.m.

Droga na szczyt Feilkopf rozpoczyna się na obrzeżach miejscowości Pertisau, tuż przy wejściu na teren parku Karwendel. Na dużym parkingu można zostawić samochód i wyruszyć na przygodę dnia. Pierwszych kilkaset metrów prowadzi chodnikiem, wzdłuż asfaltowej drogi, ale już po chwili skręcamy z las, gdzie wąską ścieżką zaczynamy wędrówkę pod górę. Od czasu do czasu las funduje nam piękne obrazki na okolicę dzięki pochylonym konarom drzew. Gdy przewodnik zauważy ciekawą roślinę lub przedstawiciela tutejsze fauny, grupa przystaje, by mieć możliwość wysłuchania krótkiem lekcji botaniki, zoologii czy ekologii.

Droga na Feilkopf. Alpenpark Karwendel
W drodze na szczyt Feilkopf, rejon Achensee, Tyrol, Austria
Droga na Feilkopf. Alpenpark Karwendel
W drodze na szczyt Feilkopf, rejon Achensee, Tyrol, Austria

Gdy wąska ścieżka kończy się, dochodziny do drogi szutrowej, po której poruszają się samochody zaopatrujące tutejsze schronisko i restaurację. Zabudowania są widoczne już z parkingu, zostały zbudowane w miejscu, skąd rozpościera się wspaniały widok na Achensee czyli jezioro Achen, położone w północnym Tyrolu. To bardzo blisko granicy z Niemcami, stąd tak wielu tu zarówno Austriaków, jak i Niemców. Dlatego wycieczki są obsługiwane przede wszystkim po niemiecku. Droga szutrowa pozwala także na wjazd na sam szczyt rowerzystom, z czego chętne korzystają. Szczerze podziwiam ich wysiłek i wytrwałość.

Droga na Feilkopf, 1562 m n.p.m. Alpenpark Karwendel
Chaty w drodze na Feilkopf, Tyrol

Kiedy w końcu dotrzemy na szczyt, czekają na nas wspaniałe widoki na Achensee i okolicę. Miasto widoczne na zdjęciu to Pertisau, z którego startowaliśmy.

Widok na jezioro Achen ze szczytu Feilkopf, Alpenpark Karwendel, Tyrol
Widok na jezioro Achen i miejscowość Pertisau ze szczytu Feilkopf 1562 m n.p.m.
Widok na jezioro Achen ze szczytu Feilkopf 1562 m n.p.m. Alpenpark Karwendel
Widok na jezioro Achen ze szczytu Feilkopf 1562 m n.p.m., Tyrol, Austria

Na poniższym, króciutkim filmie, zobaczycie fragment drogi na szczyt i widok na Achensee z samego Feilkopf. Po lewej stronie od jeziora są widoczne dwa wspaniałe szczyty: Seebergspitze 2085 m n.p.m. i Mondscheinspitze 2106 m n.p.m.

Orlim Szlakiem przez Karwendel – no … prawie

W tytule posta napisałam Orlim Szlakiem przez Karwendel – no … prawie. Dlaczego? 

— Szlak Orła - Adlerweg - to kultowy szlak turystyczny, który nie tylko przecina swoim biegiem cały Tyrol, ale także opowiada jego historię. Obecnie istnieją dwie drogi. Jedna trasa prowadzi na 24 etapach przez górski świat północnego Tyrolu, druga z nich przebiega na 9 etapach przez masywy górskie Großglockner- oraz Venedigergruppe we Wschodnim Tyrolu. Kto podejmie wyzwanie przejścia Adlerweg, wyrusza w Tyrolu Północnym w drogę o długości - bagatela - 320 km. To wyjątkowy, prawdziwie alpejski szlak. Powiedziałabym, że tylko dla orłów :).

Moja trasa tylko odrobinę biegła wzdłuż ósmego odcinka pierwszej trasy, która prowadzi od jeziora Achensee w głąb pasma Karwendel. Jeśli jesteś zainteresowany tym niesamowitym szlakiem, koniecznie przezczytaj szczegółowy opis wraz z mapą tu: Orli Szlak w Tyrolu.

Magda, Italia poza szlakiem na szczycie Feilkopf. Tyrol, Austria
Magda, Italia poza szlakiem na szczycie Feilkopf. Tyrol, Austria

Jak wskoczyć na wyprawę w parku Karwendel ?

Wycieczka z przewodnikiem trwa średnio 4-5 godzin, choć moja trwała 6,5 h.  W drodze powrotnej można się zatrzymać w schronisku na posiłek, gdzie bywa i muzyka na żywo. Im dłużej tam siedzimy, tym bardziej wydłuża się powrót :). Warto o tym pamiętać, bo grupa wyrusza razem i razem wraca do punktu startu. A wracamy nieco inna drogą.

Najlepiej umawiać się bezpośrednio ze strażnikami Alpejskiego Parku Krajobrazowego Karwendel, którzy mają wyznaczone konkretne dni na taki tour. Pytajcie tu:

Sina Hölscher
email: sina.hoelscher@karwendel.org
tel.: +43 (0) 664 2629535

Informacje w języku niemieckim i angielskim znajdziecie na stronie park: Wanderführung Steinadler oraz na stronie Achensee.

Cena wynosi 19 EUR dla dorosłych i 7,50 EUR dla dzieci.

Spotkanie w godzinach porannych (zwykle 8:30) na dużym parkingu przez wjazdem do parku, w Pertisau. Wycieczka jest zwykle w języku niemieckim, ale jeśli przewodnik mówi także po angielsku, wystarczy się go blisko trzymać, wszystko Ci wyjaśni. A wiedzę mają olbrzymią. Oczywiście pogoda ma znaczenie, gdy warunki będą złe, wycieczka się nie odbędzie.

Alpenpark Karwendel
Powrót z gór. Alpenpark Karwendel

No i?

To jak, czujesz się choć nieco zachęcony? To wycieczka dla każdego, a dzięki licznym przystankom, można chwilkę odpocząć, złapać oddech. Jeśli droga zbytnio Cię zmęczy, po dojściu do schroniska można tu zostać i poczekać, aż grupa wróci ze szczytu, by razem zejść na dół. Poza tym przewodnik musi wziąć pod uwagę kondycję całej grupy, za którą jest odpowiedzialny. Po sześciu godzinach marszu trzeba mieć jeszcze siłę na powrót do domu. Moja meta była w Achenkirch, więc musiałam podjechać autobusem w okolicę jeziora, gdzie wsiadłam na statek, by dopłynąć do miejsca docelowego. Jak wyszłam z domu o 9:00, wróciłam o 18:30.

Achensee, Alpenpark Karwendel
Achensee. Woda w jeziorze naprawdę ma taki kolor

Podziękowania

Pozdrawiam bardzo mocno ekipę Blog Ville, dzięki której znalazłam się w niesamowicie pięknym Tyrolu, ukłony dla Manueli Mörtenbäck z Tirol Werbung GmbH za organizację mojego planu pobytu. Spodziewajcie się kolejnych postów na temat możliwości spędzania czasu w rejonie Achensee.

Do tej pory opisałam:

Co jadłam i gdzie jadłam w czasie swojej podróży po Tyrolu: Kuchnia Tyrolu. Co i gdzie zjeść w rejonie Achensee.

A także moją przygodę z canyoningiem: Jak Tyrol mnie uszczęślwiał. Canyoning na rzece Hühnerbach.

 

Polecam także stronę Achensee, na której znajdziecie opisane wszystkie możliwe atrakcje nad wodą, w górach i w powietrzu oraz Oficjalny przewodnik turystyczny Austria, dostępny w polskiej wersji językowej.

I co powiecie na taką propozycję spedzęnia czas przed lub po Italii?

Pozdrawiam,

Magda

Wyspa Elba, Monte Cappane 1017 m.n.p.m.
Previous post
Elba. Praktyczny przewodnik po wyspie
Parmigiano Reggiano DOP
Next post
Jak rozpoznać orygilnalny Parmigiano Reggiano DOP

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.
 • Piękna La Caletta w północno-wschodniej części Sardynii.

Idealne miejsce na rodzinne wakacje, nie ma tu wielkich tłumów, bo wszyscy są w San Teodoro 😉, więc tu spokojnie można odpoczywać popijając kawę w barze na samej plaży. 
Za plecami góry, w które można wyskoczyć w każdej chwili, a tu 5 km plaży, wydmy, śródziemnomorska makia, można wziąć rejs do Zatoki Orosei, albo podjechać na plażę Berchida, którą pokazywałam w poprzednim filmiku. Fajna baza wypadowa na poznanie całego wschodniego wybrzeża i interioru. 
Lotnisko Olbia jest zaledwie 45 minut jazdy samochodem stąd. Na Costa Smeralda dojedziemy w niespełna godzinę. 
Cały film jest na moim kanale YouTube.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Orlim Szlakiem przez Karwendel. No … prawie. Oto dlaczego