Ruszyła właśnie unijna kampania poświęcona propagowaniu prawdziwych włoskich smaków: Tak smakuje dolce vita! Ta akcja ma aż trzech „ambasadorów”, są to: Parmigiano Reggiano, Gorgonzola i Asiago. O ile tych dwóch pierwszych jegomościów jest w kraju nad Wisłą całkiem nieźle znanych, o tyle o Asiagio wiemy raczej niewiele. Postanowiłam przyłączyć się do akcji, bo przecież sama kilka lat temu pisałam na łamach bloga o tym, jak ważne jest kupowanie oryginalnego Parmigiano Reggiano i jak rozpoznać w sklepie czy to nie podróbka. Temat jest mi więc bardzo bliski.

Każdemu z „ambasadorów” poświęcę osobny post, a zaczynam od tego najbardziej znanego, Parmigiano Reggiano.

Dziewięć wieków tradycji

Parmigiano Reggiano to dziewięć wieków tradycji i techniki serowarstwa, która zachowała się w tych samych miejscach do dziś.

Początki produkcji sera sięgają czasów średniowiecza, około XII wieku. Pierwsze serowarnie pojawiły się w klasztorach benedyktyńskich i cysterskich w Parmie i Reggio Emilia. Dzięki obfitości rzek i pastwisk, dość wcześnie na tym niewielkim obszarze regionu Emilia, upowszechniła się produkcja twardego sera, uzyskiwanego poprzez przetworzenie mleka w dużych kadziach.

— Obecnie Parmigiano Reggiano jest wytwarzany z tych samych składników co dziewięć wieków temu, w tych samych miejscach i przy użyciu tych samych technik. Tak, jak kiedyś serowarzy wytwarzają ser z mleka wysokiej jakości pozyskiwanego w miejscu pochodzenia, naturalnej podpuszczki, soli i bez żadnych dodatków z taką samą pasją i oddaniem.

Parmigiano Reggiano jest produkowany obecnie w około 350 małych serowarniach rzemieślniczych, znajdujących się na obszarze pochodzenia sera i reprezentujących prawie 3200 rolników i producentów mleka, których starania podejmowane w celu zachowania niezmienionej metody przetwarzania mleka i najwyższej jakości sera uzyskały ochronę prawną.

Parmezan. Parmigiano Reggiano DOP
Zdjęcie z kampanii Tak smakuje Dolce Vita!

Gwarancję autentyczności Parmigiano Reggiano zapewniają szczegółowe normy stosowane przy zachowaniu ścisłej zgodności i pod ścisłą kontrolą. Od ponad osiemdziesięciu lat jest chroniony przez specjalne konsorcjum i uwielbiany od ponad dziewięciu wieków ze względu na swój bogaty smak.

Długi proces produkcji 

Kontrolowana hodowla bydła

Parmigiano Reggiano jest produkowany wyłącznie w prowincjach: Parma, Reggio Emilia, Modena oraz w części prowincji Mantua (na wschód od rzeki Pad) i Bolonia (na zachód od rzeki Reno), na równinach, wzgórzach i górach położonych między rzekami Pad i Reno. Na tym obszarze koncentruje się hodowla bydła karmionego paszą wyprodukowaną tylko na danym terytorium.

— Żywienie zwierząt odbywa się zgodnie z surowymi normami, które zabraniają stosowania kiszonki i fermentowanej paszy. Jakość oryginalnego Parmigiano Reggiano wywodzi się głównie z jego ścisłego powiązania z nieskażonym i rygorystycznie chronionym środowiskiem naturalnym.

Przetwarzanie mleka

Ser uzyskuje się z mleka odtłuszczonego z udoju wieczornego dodanego do mleka pełnego z udoju porannego. Mleko wlewa się do tradycyjnych kadzi miedzianych w kształcie odwróconego dzwonu, następnie jest ono wzbogacane serwatką i naturalną podpuszczką. W ten sposób odbywa się koagulacja.

Podpuszczka jest krojona przez serowara na malutkie grudki za pomocą tradycyjnego mieszadła („spino”). Następnie rozpoczyna się powolne gotowanie do temperatury 55°C, po czym granulki serowe opadają na dno kadzi, tworząc jednolitą masę, która jest wyjmowana przez serowara i cięta na kręgi serowe.

— Na każdy krąg sera potrzeba około 550 litrów mleka.

Solenie

Po upływie kilku dni kręgi sera są zanurzane w nasyconym roztworze wody i soli. Zjawisko osmozy sprawia, że ser pochłania sól i ulega odwodnieniu w szczególności na powierzchni zewnętrznej, wskutek czego tworzy się skórka, która jest całkowicie jadalna. Jest to końcowa faza produkcji Parmigiano Reggiano, następnie rozpoczyna się dojrzewanie.

Po czym poznać orygilnalny Parmigiano Reggiano

Każdy z producentów ma obowiązek stosowania oznaczeń świadczących o oryginalności produktu. Oznaczenia te widoczne są na kręgach sera (na skórce), a jeśli ser sprzedawany jest w kawałkach – na opakowaniu.

Na każdym kręgu powinne być widoczne znaki pochodzenia oraz znak zgodności z normą.

Znaki pochodzenia

Znaki pochodzenia umieszczane na każdej formie sera to:

 • stempel wybijany na skórce, na którym widnieją powtarzające się słowa „Parmigiano Reggiano” naniesione wzorem kropeczkowym, numer identyfikacyjny zakładu serowarskiego oraz miesiąc i rok produkcji.
 • znak wybijany na górnej powierzchni, na którym widnieje niepowtarzalny, progresywny kod alfanumeryczny, który można zeskanować komputerowo i zidentyfikować indywidualnie każdy ser.
Tak smakuje dolce vita! Parmezan. Parmigiano Reggiano DOP
Parmigiano Reggiano DOP

Znak zgodności z normą

Znak zgodności z normą umieszcza się jedynie na formach, które przeszły kontrolę. Jest to znak w kształcie owalnym, na którym widnieje inskrypcja „Parmigiano Reggiano Consorzio Tutela” i rok produkcji.

W trakcie znakowania, formy dzieli się na dwie kategorie:

Parmigiano Reggiano  – formy, które mogą dojrzewać dłużej (24 miesiące lub więcej) ponieważ idealnie spełniają wymogi w zakresie wyglądu, struktury i smaku prawdziwego sera Parmigiano Reggiano.

Parmigiano Reggiano Mezzano  – formy młodego sera przeznaczonego do spożycia (zaraz po oznakowaniu, po 12 miesiącach dojrzewania) znakowane równoległymi rowkami wokół obwodu okrągłej formy.

Czasami na prośbę producenta, 18-miesięczne formy poddawane są ponownej kontroli w celu uzyskania znaku zgodności z normą. Jeśli formy spełniają określone podwyższone standardy, z boku umieszcza się znak EXTRA lub EXPORT, który jest dodatkową gwarancją najwyższej jakości tego konkretnego sera Parmigiano Reggiano.

Jeśli ser jest sprzedawany w częściach (trójkąty, wiórki, starty), opakowanie musi zawierać odpowiednie znaki zgodności z normą.

Ponadto, na konsorcjum zrzeszające wszystkich producentów urzędowo nałożono obowiązek umieszczania znaków zgodności z oznaczeniem Chroniona Nazwa Pochodzenia (DOP), nadanym przez organ nadzorujący Unii Europejskiej.

Certyfikat Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP)
Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP)
Certyfikat Chronione oznaczenie geograficzne
Chronione oznaczenie geograficzne

Jak przechowywać 

— Ze względu na konsystencję i niską zawartości wody, Parmigiano Reggiano jest jednym z najlepszych serów do długiego przechowywania. Właśnie ta cecha zadecydowała o jego sławie i popularności od czasów starożytnych.

Zapakowane próżniowo kawałki Parmigiano Reggiano można przechowywać w lodówce nawet kilka miesięcy.

Jeśli ser nie był kupiony w opakowaniu próżniowym lub jeśli opakowanie zostało otwarte, należy przechowywać go w lodówce, najlepiej w temperaturze od 4° do 8 ° C. Właściwości i smak Parmigiano Reggiano nie ulegają zmianie podczas przechowywania, ale należy go regularnie sprawdzać. Ważne jest, aby upewnić się, że opakowanie jest zamknięte i powietrze nie ma dostępu do sera.

Tak smakuje dolce vita! Parmezan. Parmigiano Reggiano DOP

Parmigiano Reggiano należy przechowywać oddzielnie od innej żywności (część tłuszczowa sera ma tendencję do absorbowania innych zapachów występujące w lodówce). Ser nigdy nie powinien zostać zamrożony, jest to jednak możliwe, aby zatrzymać startego Parmigiano Reggiano.

Parmigiano Reggiano na zdrowie! Oto dlaczego

Oryginalny włoski Parmigiano Reggiano to ser, którego nie musisz się obawiać. Spożywanie go zalecane jest sportowcom i rekonwalescentom, jak również osobom w podeszłym wieku. Dzięki specyficznemu procesowi produkcji i dojrzewania, a głównie za sprawą nieskażonego przez człowieka środowiska, z którego pochodzi mleko do jego produkcji, cechuje się niesamowitymi właściwościami odżywczymi i wysoką zawartością dobrej jakości białka.

Zalecany jest także kobietom ciężarnym, głównie dlatego, że optymalnie odżywia organizm bez obciążania układu trawiennego. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ generalnie nie jest produktem tuczącym.

Oryginalny Parmigiano Reggiano, z unijnym certyfikatem DOP, czyli ChNP (Chronioną Nazwą Pochodzenia) jest bogaty w podstawowe aminokwasy białkowe, które stają się dobrze przyswajalne przez człowieka, dzięki zawartości specyficznych enzymów w serze, które wpływają na kazeinę i sprawiają, że staje się ona łatwostrawna. Enzymy obecne w Parmigiano Reggiano zmieniają stan kazeiny na taki, w jakim znajduje się ona po rozpoczętym procesie trawienia, a więc jest jakby częściowo strawiona. Z tego powodu Parmigiano Reggiano może być spożywany nawet przez osoby z nietolerancją białka krowiego. Ponadto nie zawiera laktozy. Pomimo wysokiej zawartości białka, jest serem chudym, a jego spożywanie jest ewidentnie korzystne dla zdrowia.

Tak smakuje dolce vita! Parmezan. Parmigiano Reggiano DOP
Parmigiano Reggiano DOP

Więcej o Parmigiano Reggiano dowiesz się na stronie unijnej kampanii Tak smakuje dolce vita!

Inne produkty DOP opisane na blogu

Jeśli interesują Cię inne produkty z oznaczeniem DOP, zajrzyj tu:
 Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o Parmigiano Reggiano DOP, planując swoją kolejną podróż do Włoch.
Parmigiano Reggiano DOP
 Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

 

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie,

Magda

Orzeł przedni. Alpenpark Karwendel, Tyrol, Austria
Previous post
Orlim Szlakiem przez Karwendel. No ... prawie. Oto dlaczego
Procida, wyspa Zatoki Neapolitańskiej
Next post
Procida. Przecudna wyspa Zatoki Neapolitańskiej

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Mieszanka smaków, która zaskoczyła moje kubki smakowe. Szaleństwo. Bardzo pozytywne.
 • 🐚🦀Dostałam mnóstwo pytań o to zdjęcie. Pytaliście, co to takiego kiedy opublikowałam to zdjęcie na insta story. Te wyglądające przedziwnie stwory to percebes, po polsku kaczenice. 🐚🦀Te skorupiaki występują na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii, gdzie właśnie przebywam. Ich poławiacze nie mają łatwego zajęcia, to niebezpieczna robota, możecie sami to zobaczyć, na YouTube są filmy pokazujące, jak się te owoce morza, przypominające nogi dinozaura, zbiera. 🐚🦀W Europie nie ma hodowli percebes, żyją dziko, dlatego ich zbieranie jest naprawdę zajęciem dla twardzieli. Mają jednak dzięki temu niesamowity smak, mówi się, że to smsk oceanu. Można je jeść, uwaga, na surowo!!! Ale można też gotować przez 2-3 minuty. Im mają krótszą nóżkę tym smaczniejsze, bo żyły w trudniejszych warunkach do utrzymania się na skale. Zalewają je silne fale. 🐚🦀Wiem, że jakiś czas temu można je było kupić nawet w Polsce. W Warszawie, chyba raz w tygodniu był/ jest specjalny targ, gdzie można kupić ryby i owoce morza, które są transportowane z Portugalii specjalnym samolotem. 🐚🦀Kto jadł kiedyś kaczenice? Jak wam smakowały? 🐚🦀Jak wpiszecie hasło sea bites na YT, powinniście znaleźć co nieco.
 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Jak rozpoznać orygilnalny Parmigiano Reggiano DOP