VOLTERRA, TOSKANIA – gdzie schodzą się wiatry z całego świata

VOLTERRA, TOSKANIA – gdzie schodzą się wiatry z całego świata

Volterra to jedno z atrakcyjniejszych miast Toskanii. Etruskowie zbudowali je około VII w. p. n. e. i nazwali Velathri. Około IV w. otoczono je murami obronnymi. Było co bronić, bo Volterra pełna jest alabastrowego skarbu. Może i dojazd tutaj jest i nieco emocjonujący, ale … za to jakie są widoki w nagrodę!

Miasto wiatru i kamienia, choć od niemal dekady obraz Volterry dość nieoczekiwanie kojarzy się jeszcze z czymś innych. Jeśli czytałeś powieść Stephenie Meyer (lub oglądałeś serial) „Księżyc w nowiu”, drugą część sagi “Zmierzch” to wiesz, że istnieje rozdział zatytułowany “Volterra”.

Ponoć schodzą się tu drogi i wiatry ze wszystkich stron świata. Tylko … jak to sprawdzić?

Volterra, Toskania.

Volterra – miasto wiatru i kamienia

Włoski poeta (i pilot wojkowy z okresu I Wojny Światowej), Gabriele d’Annunzio, nazwał kiedyś Volterrę „miastem wiatru i kamienia”.  Nic dziwnego, kamienne miasto jest położone wysoko, na szczycie wzgórza, 555 m n.p.m. Chłodzenie wiatrem w ciepły letni dzień jest bardzo przyjemne, zimą zapewne nieco mniej.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków z kamienia jest Palazzo dei Priori, najstarszy ratusz w Toskanii! Na jego wzór zbudowano Palazzo Vecchio we Florencji. Przy dobrej pogodzie można wspiąć się na wieżę, aby zobaczyć spektakularny widok, który nawet w pogodne dni morze na zdjęciu!

Historia Volterry przebogata jest w przejęcia, zajęcia i wyzwolenia. Dawna etruska metropolia, stłamszona przez chciwość Rzymu, ponowne zyskała znaczenie w średniowieczu lecz jej alabastrowe bogactwo wciąż przyciągało łakomych sąsiadów. Nienasycona Florencja podporządkowała sobie Volterrę, aż ta stała się w końcu tylko jednym z prowincjonalnych miasteczek.

I niech sobie będzie tym prowincjonalnym miasteczkiem, byle ten przepiękny widok na Toskanię, który rozpościera się z jej murów pozostał taki na zawsze, a klimat miasta nigdy się nie zmienił. Volterra wygląda bowiem iście średniowiecznie – strome uliczki, palazzi, wieże rycerskie (case­torri) i kościoły charakterystyczne dla minionych epok. Aż czuje się tu ducha przeszłości.

Volterra, Toskania.

Bogactwo alabastru

Już około VII w., p. n. e. Etruskowie zbudowali tu miasto zwane Velathri, będące jednym z 12 państw-miast, które około IV w., zostało otoczone murami obronnymi. Mury zamykały w swym pierścieniu miasto oraz okoliczne pastwiska i pola uprawne, co w przypadku długotrwałego oblężenia chroniło mieszkańców przed potencjalnym zagrożeniem jakim był głód. Około III wieku p. n. e. Volterra zmuszona była poddać się panowaniu Imperium Rzymskiego.  Po jego upadku zostaje kolejno podporządkowana Gotom, Bizancjum i Longobardom. Na przełomie IX i XI w., miasto i przylegające do niego ziemię stają się dobrami lennymi biskupów Volterry, to jednak nie podoba się mieszkańcom i w XII w. udaje się uwolnić od tej władzy.

Od tej pory wolne miasto Volterra prowadzi polityczną grę pełną ustępstw wobec Pizy, Sieny i Florencji, pozwalającą jednocześnie dbać o własny interes. Ponieważ mury obronne, które zbudowali Etruskowie, wieki później okazały się zbyt rozległe, by mogły zapewnić miastu bezpieczeństwo, powstają nowe: Palazzo del Popolo, następnie Palazzo dei Priori, Prato, w końcu pierwsze wieże. W drugiej połowie XIV w., Volterra przechodzi pod panowanie Florencji, a później kolejno staje się częścią Wielkiego Księstwa Toskanii i Księstwa Włoch. Spokoju nie było.

Volterra, miasto alabastru. Toskania.
Volterra, miasto alabastru. Toskania.
Volterra, miasto alabastru. Toskania.

Punkty obowiązkowe

Główny plac, którego nie sposób pominąć to Piazza dei Priori otoczony średniowieczną architekturą. To serce miasta, miejsce spotkań i obowiązkowy punkt dla każdego turysty. W budynkach wokół placu znajduje się ratusz (Palazzo dei Priori), bank, bary, restauracje, muzeum i sklepy z lokalnymi produktami.

Palazzo dei Priori, w którym władze miasta urzędują do dzisiaj został wybudowany w latach 1208 ­- 1257, co czyni go ponoć najstarszym ratuszem w Toskanii. Budynek wzniesiono jako symbol niezależnego miasta, które nie musiało się już liczyć z władzą biskupów. Niestety w roku 1846 miało miejsce trzęsienie ziemi, które częściowo zniszczyło wieżę ratuszową. Górną część wieży odbudowano, nieco przebudowując.

TIPZa opłatą można wejść na wieżę i podziwiać panoramę Volterry i okolic, sięgającą wybrzeża morskiego. To typowa toskańska pocztówka ­ winnice i gaje oliwne, smukłe cyprysy i gospodarstwa agroturystyczne rozsiane na niewielkich wzniesieniach.

Volterra, Toskania.

Volterra, Toskania.

Palazzo Pretorio

Surowy i zarazem imponujący budynek, który przez ponad osiemset lat był niemym świadkiem życia miasta.

Dziś, jego wygląd przywołuje swoją długą i burzliwą historię, zmieniających się stylów architektonicznych i ciągłej przebudowy jego struktury. Pałac posiada charakterystyczną Wieżą ProsiaczkowąTorre del Porcelino z rzeźbą świnki umiejscowioną dość wysoko, na niewielkiej półce. Nikt nie wie dokładnie, czego symbolem jest ta świnka, są domysły lub zmyślone historie.

Palazzo Pretorio zostało zamknięte w 1998 roku w celu przeprowadzenia gruntownej renowacji. Prace kontynuowano, pomimo różnych trudności i wyzwań aż do września 2013 roku, gdy budynek ponownie został otwarty.

Volterra, Toskania. Palazzo Dei Priori.

Katedra i baptysterium

Na Piazza San Giovanni znajduje się katedra i baptysterium.

Katedra powstała na początku XII w. na miejscu poprzedniego kościoła, wnętrze przebudowano w XVI wieku, przez co skromna romańska fasada Cattedrale di Santa Maria Assunta kryje niezwykłe renesansowe wnętrze, jak chociażby okazały XVI­-wieczny sufit. Wysoka dzwonnica wznosi się dość charakterystycznie nieco z boku katedry, oddzielona od niej kaplicą Marii Dziewicy. Wieża była odbudowana w 1493 r. po zawaleniu się oryginalnej struktury.

Baptysterium stojące przed katedrą, zbudowane na planie ośmiokąta, pochodzi z XIII w. Jego fasadę zdobią pasy zielonego i białego marmuru.

Teatro Romano

W Volterze warto zadziewać głowę do góry, szczególnie mijając skrzyżowanie ulic Via Roma z Via Ricciarelli, by nie przejść nie zauważywszy niezwykle fantazyjnych Torre Boumparenti. Wracając na Via Roma, pod wieżami Boumparenti dojdziemy do położonej w Palazzo Minucci Pinakoteki, skąd wyjdziemy na szczyt miejskich murów, pod którymi znajdują się pozostałości rzymskiego teatru Teatro Romano, który w czasach swojej świetności mieścił 2 tysiące widzów. Ponownie świat może go podziwiać zaledwie od połowy XX wieku. Co roku odbywa się tu Festival Internazionale del Teatro Romano di Volterra.

Palazzo Dei Priori

Museo della Tortura

Muzeum tortury nie pozostawia nikogo obojętnym. Zebrano tu wiele narzędzi tortur powszechnie używanych od starożytności do czasów nam współczesnych. Promowaną ideą samego muzeum jest zaprzestanie stosowania tortur, ­art.5 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, zabraniającego stosowania wszelkiego rodzaju tortur oraz nieludzkiego traktowania. Podobnych muzeum w okolicy jest więcej, wystarczy zajrzeć do San Gimignano, Lucci, Montepulciano czy Sieny.

Porta dell’Arco ­

Brama Łukowa ­ jest najbardziej znanym zabytkiem architektury etruskiej w Volterze. Nie sposób nie zachwycić się solidnością z jaką wznosiły swoje konstrukcje zamieszkujące tu w starożytności plemiona etruskie. Historycy twierdzą, że brama pochodzi najprawdopodobniej z VIII w. p.n.e.

Fortezza Medicea

Wzniesiona w XIV i XV stuleciu w najwyższej części wzgórza, stąd też imponująca budowla majestatycznie dominuje nad miastem. Obecnie znajduje się tu … więzienie o zaostrzonym rygorze i zwiedzanie nie jest możliwe, ale warto zobaczyć ją choćby z pewnej odległości. Wyjątek stanowi Notte Rossa, impreza w Volterra, która odbywa się tylko raz w roku, w drugą sobotę września.

Miasto alabastru

Volterra słynie z alabastru, który wydobywali już Etruskowie. Wytwarzali z niego bogato zdobione sarkofagi i urny, tworzyli prawdziwe arcydzieła, używając najszlachetniejszego alabastru pozbawionego skaz, niejednokrotnie zdobiony płytkami z cieniutkiej warstwy złota.

Niestety w średniowieczu i odrodzeniu prawdopodobnie wytwarzanie przedmiotów z alabastru nie było zbyt popularne, dopiero w XVII w. sztuka ta zaczęła powracać. Prawdziwy boom przypada na XVIII i XIX w., kiedy to jak grzyby po deszczu powstają kolejne pracownie. Dziś, przechadzając się uliczkami Volterry w historycznym centrum miasta, łatwo można zauważyć, że pozostały tylko nieliczne pracownie, ale pracujący w nich artyści zajmują się nadal tradycyjną obróbką alabastru. W sklepach oferowane ogromne ilości wyrobów, jak słynne alabastrowe jajka, szachy, lampy, miseczki, wspaniałe figurki, talerze i wiele innych.

Zbiory, które opowiadają historię tworzenia alabastrowych dzieł, od czasów Etrusków aż po bardziej współczesne, udostępnia Ecomuseo dell’Alabastro w Palazzo Minucci Solaini przy Via dei Sarti. Przy okazji warto zajrzeć do Museo Etrusco Guarnacci, jednego z najstarszych publicznych muzeów w Europie, założone w 1761 roku, a gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji etruskich artefaktów.

Volterra, miasto alabastru. Toskania.
Volterra, miasto alabastru. Toskania.
Volterra, miasto alabastru. Toskania.

Czy warto?

Nie wahaj się ani minuty!!! Warto przyjechać do alabastrowego miasta choćby na jeden dzień, choćby na kilka godzin. Nie ma tu sztuczności, jaką można wyczuć w innych toskańskich miastach, pomimo znacznego wzrostu w ostatnich latach przyjeżdżających tu turystów. Mieszkańcy Volterry nadal żyją swoim dawnym, spokojnym rytmem, wieczorem wychodzą porozmawiać z sąsiadami, pożartować.

Możesz połączyć wycieczkę do Volterry z San Gimignano, zwanym średniowiecznym Manhattanem. Oba miasteczka rzucają na kolana, choć część turystów zatrzymuje się w San Gimignano skuszona najlepszymi lodami na świecie i już tam zostaje. Tymczasem 30 km dalej jest drugi, niesamowity skarb, Volterra!

Volterra, miasto alabastru. Toskania.

Saga Zmierzch

Jeśli czytałeś powieść Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”, drugą część sagi “Zmierzch” to wiesz, że istnieje rozdział zatytułowany “Volterra”. Autorka zainspirowana zdjęciami w internecie umieściła tu akcję swojej książki. I książka i film spodowowały, że miasteczko przeżywa najazd młodych ludzi zafascynowanych wampirami. I choć sceny do filmu “Zmierzch” nakręcono w Montepulciano, Volterra promuje trasy wycieczkowe pod nazwą „Księżyc w nowiu” kończącą się w więzieniu, gdzie zakapturzeni więźniowie serwują gościom “krwisty koktajl”. Przyznaję się od razu, że nigdy w tym nie brałam udziału, więc nie wiem czy warto i czy moda ta nadal obowiązuje. TU możesz zobaczyć fragment Zmierzchu kręcony w Montepulciano (udający Volterrę).

Informacje praktyczne

Najlepsze  lody w mieście

Wystarczy, że zapamiętasz te trzy adresy:

 • L’Isola del Gusto, Via Gramsci 3,
 • L’Incontro, Via Giacomo Matteotti 18,
 • Chic & Shock, Via Giacomo Matteotti 2.

Ten pierwszy adres jest szczególnie wyjątkowy.

Gdzie smacznie zjeść

Dam Ci 5 świetnych adresów. Z czystym sumieniem, więc nie zmarnuj tych rekomendacji:

 • Ristorante-Enoteca Del Duca, Via di Castello 2,
 • Osteria Di Villa Felice, Podere Monteterzino,
 • La Carabaccia, Piazza XX Settembre 4-5,
 • La Vecchia Lira, Via Matteotti 19,
 • Osteria dei Poeti, Via Giacomo Matteotti 55.

Ciekawe imprezy

Imprezy i wydarzenia zarówno kulturalne, kulinarne, jak i sportowe , które są organizowane w Volterze, możesz sprawdzać na TEJ stronie. Sprawdź, czy coś się będzie działo w trakcie twojego pobytu.

Z ciekawszych imprez polecam:

Lipiec/ sierpień

 • Festival Internazionale Teatro Romano – spektakle w ruinach teatru rzymskiego, VII-VIII, www.teatroromanovolterra.it.
 • Volterra Jazz – koncerty jazzowe w klubach i pod gołym niebem, VII-VIII, www.volterrajazz.it.
 • Volterra 1398 – rekonstrukcja średniowiecznej Volterry, która odbywa się w drugą i trzecią niedzielę sierpnia. Liczne pokazy z epoki, a także można skosztować średniowiecznej kuchni, www.volterra1398.it.

Wrzesień

 • La Notte Rossa – w drugą sobotę września Volterra przybiera kolor czerwony (rosso), centrum historyczne zostaje podświetlone czerwonymi światłami. To święto muzyki, sztuki i historii. Co pół godziny odbywają sie odczyty, krótkie przedstawienia teatralne lub koncerty w różnych lokalizacjach w historycznym centrum, co ma zachęcać gości do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Część wydarzeń odbywa się w prywatnych domach i ogrodach, udostępnionych na tę noc przez mieszkańców.
 • Astiludio – festiwal historyczny, chorąży w strojach z epoki popisują się sprawnością w żonglowaniu sztandarami. 1. nd. IX. Astilugio giovaline, czyli w wykonaniu młodzieży, odbywa się pod koniec czerwca, www.sbandieratorivolterra.it.

Październik/ listopad

 • Volterragusto – smaki Volterry, festiwal białej trufli i lokalnych produktów doliny, Alta Val di Cecina. Prócz licznych straganów ze smakołykami i pokazów historycznych, odbywa się także szereg dodatkowych atrakcji, jak choćby trekking miejski, wycieczki truflowe, wycieczka rowerowa szlakiem okolicznych winnic, wycieczki z przewodnikiem do Torre del Maschio, a także koncerty muzyczne i występy Sbandieratori. Przełom X-XI, www.volterragusto.com.

Gdzie nocować

Albergo Etruria

Śliczny hotel w zabytkowym centrum Volterry, 100 m od Piazza dei Priori i ruin teatru rzymskiego. Wielkim plusem jest taras na III piętrze, z widokiem na miasto. Właściciele przesympatyczni!

Albergo Etruria
Albergo Etruria, Volterra

Tuscany Forever

Znam to wyjątkowe miejsce w okolicach Volterry. Tu zapomina się o całym świecie, szczególnie wieczorem, gdy nastrojowe światła współgrają z morzem gwiazd na niebie, a dzienny upał znika i zamienia się w lekkość umysłu okraszoną lampką wina z tlącym się ogniem świeczki w tle. Tutejsza restauracja zachęca do przekroczenia jej progów, cykady namiętnie opowiadają historieswojego dnia, a świetliki właśnie rozpoczynają nocną zmianę. Znam to miejsce jeszcze z okresu jego budowy, gdy okazało się, że mój kolega ze szkoły podstawowej pracuje przy tym projekcie.

Tuscany Forever. Tu każdy szczegół jest wnikliwie dopracowany, 13 niesamowitych willi i apartamentów, pieczołowicie odnowionych i z wielką elegancją oddane ku naszej radości użytkowania. Jeśli chcesz sprawić swojej ukochanej osobie więcej niż niespodziankę, zabierz ją tu. Choć raz w życiu warto zaszaleć. Miejsce jest naprawdę wyjątkowe.

Tuscany Forever, Volterra
Tuscany Forever, Volterra

Agriturismo Casa al Bosco

Agriturismo Casa al Bosco, Voltera, Toskania
Agriturismo Casa al Bosco, Voltera, Toskania

Chiostro delle Monache Hostel Volterra

Pensjonat w odrestaurowanym klasztorze z XIII wieku, położony nieco ponad 1 km od starego miasta. Goście mogą liczyć na dobre śniadania podawane latem na wewnętrznym krużganku, pokoje z łazienkami oraz parking. Z basenu można korzystać na zaprzyjaźnionym kempingu, La Balze (2km od klasztoru). Świetne, ekonomiczne miejsce, m.in. dla rodzin.

Chiostro delle Monache Hostel Volterra
Chiostro delle Monache Hostel Volterra

Camping le Balze

Kemping tuż obok rezerwatu „Le Balze”, 2 km na północny zachód od centrum. Czynny od kwietnia aż do listopada, w sezonie trudno o miejsce.

Inne noclegi w Volterze, znajdziesz TU.

Całe mnóstwo świetnym miejsc noclegowych w całej Toskanii znajdziesz także TU, wszystkie są sprawdzone albo przeze mnie, albo przez moich Czytelników.

Jak dojechać

Autobusem

Dla podróżujących transportem publicznym, autobus to najwygodniejsza forma dojazdu. Do Volterry dojedziemy z:

 • San Gimignano, przez Colle Val d’Elsa,
 • Pizy, przez Pontederę,
 • Sieny,
 • Florencji,
 • Ceciny na wybrzeżu toskańskim.

Rozkładu jazdy należy szukać na stronie Compagnia Toscana Trasporti.

Pociągiem

Pociąg nie dojeżdża do samej Volterry. Najlepiej po prostu dojechać do najbliższej stacji kolejowej w Cecina lub Pontedera i stąd dojechać autobusem bezpośrednio do Volterry.

Pociągi sprawdzamy na stronie Trenitalia.

Samolotem

Najbliższe lotniska to Piza i Florencja, skąd dojedziemy do Volterry bez problemu autobusem lub oczywiście samochodem. Także Bolonia jest znakomitym rozwiązaniem, ilość połączeń lotniczych i koszty biletu są dużo bardziej atrakcyjne niż połączenia do Florencji.

Parkowanie w mieście

Volterra wprowadziła rygorystyczny system ZTLStrefę Ograniczonego Ruchu, co oznacza zamknięte historyczne centrum miasta, Centro Storico, dla ruchu kołowego. Do miasta mogą wjechać wyłącznie samochody uprawnione – mieszkańcy, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia. Strefa ZTL jest stale monitorowana, więc wjazd nieuprawnionym pojazdem kończy się  mandatem.

Gdzie zatem parkować?

Samochód najlepiej zostawić na jednym z wyznaczonych parkingów:

 • La Dogana, duży, wielopoziomowy parking przy Viale dei Ponti, rekomenduję właśnie tu zostawić samochód,
 • Parcheggio di Porta Fiorentina – na północy Volterry,
 • Porta Docciola – na północnym wschodzie, tu mogą parkować także kampery,
 • Parcheggio di Vittorio Veneto – na wschodzie miasteczka.

To nie koniec listy parkingów, szczegółową mapkę znajdziesz w formacie pdf  na stronie Comune di Volterra, tu: dove si parcheggia.

Więcej Toskanii?

Na blogu znajduje się już trochę artykułów opisujących ten region, wystarczy kliknąć tu: TOSKANIA. Polecam ci szczególnie mój artykuł o najpiękniejszych miasteczkach regionu.

44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Subiektywny przewodnik

Tymczasem, jeśli masz swoje konto na Pinterest, zapisz do swojej tablicy jedno z poniższych zdjęć. Przygotowuję je specjalnie dla Ciebie!

Volterra, Toskania.
Volterra, Toskania.
Volterra, Toskania.

Włoska poczta

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Apulia we Wrześniu. Romantyczna podróż poślubna
Previous post
APULIA - romantyczna podróż poślubna Martyny i Jacka
Next post
Well Made in Italy. Niezniszczalne sandały Lizard Creek IV

6 komentarzy

 1. 7 października, 2018 at 1:16 pm — Odpowiedz

  Zakochałam się w Twoim blogu: w zdjęciach, klimacie, smakach, piękna szata graficzna, wpadłam przez instagram, a teraz polecam każdemu, kto się wybiera w tamte strony 😉

  • 7 października, 2018 at 6:22 pm — Odpowiedz

   Jestem przeszczęśliwa! Dziękuję!

 2. 5 lutego, 2019 at 9:14 pm — Odpowiedz

  Twój wpis zainspirował mnie do następującej refleksji. Są miejsca na świecie tak piękne, że mimowolnie ludzkość tworzy wokół nich poetyckie mity, takie ten o schodzących się wiatrach. To wielkie szczęście móc bywać w takich miejscach, a jeszcze większe – stać się ich częścią dzięki własnym opowieściom. No i jeszcze jedno, spacerując po uliczkach San Gimignano, nie wiedziałem, że jestem zaledwie 30 km od tak niezwykłego miejsca! Co konstatuję ze wstydem, a jeszcze bardziej – z żalem 😉 Volterrę wpisuję na listę „umrę jak nie zobaczę” 🙂 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  • 6 lutego, 2019 at 9:44 am — Odpowiedz

   Filip, Volterra jest dużo bardziej niesamowita niż San Gimignano, przynajmniej w moim odczuciu. Wiatru tu nie brakuje, hula między uliczkami, niemalże wyciągając nas na siłę w kolejne i kolejne miejsca.

 3. 27 maja, 2020 at 1:31 pm — Odpowiedz

  Jeśli znacie język włoski, to polecam bardzo serię TV Rai z 1975 roku, „Ritratto di Donna Velata”. Akcja rozgrywa się właśnie w Wolterze.

  • 28 maja, 2020 at 8:32 pm — Odpowiedz

   Dziękuje za polecenie! :). Pozdrawiam mocno, Magda

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Chcesz wynająć samochód we Włoszech?

SHARE

VOLTERRA, TOSKANIA – gdzie schodzą się wiatry z całego świata