FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

Florencja, stolica Toskanii, to stosunkowo nieduże miasto o oszałamiającej architekturze i wyśmienitej kulturze kulinarnej. Wszystkie główne atrakcje Florencji w historycznym centrum znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 17 grudnia 1982 roku. Są to liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej, m.in. katedra Santa Maria del Fiore, kościół Santa Croce, Galeria Uffizi i Palazzo Pitti.

Mam dla ciebie plan na spędzenie we Florencji pięknego dnia bez stresu, bez szaleńczej bieganiny, ze spokojem. Jeśli wybierasz się do Florencji samochodem, znajdziesz tu wskazówki, gdzie zaparkować, omijając wjazd do strefy ZTL. Ponadto znajdziesz moje rekomendacje, gdzie smacznie zjeść we Florencji oraz znakomite miejsca noclegowe.

Oto plan, jak wspaniale spędzić we Florencji czas, mając do dyspozycji zaledwie 24 h.

Florencja, przewodnik

Florencja – jak wspaniale spędzić w mieście 24 h

Proponuję ci spacer po mieście od wczesnych godzin porannych, aż po zachód słońca. W tym czasie nie zajrzysz wszędzie, bo to zwyczajnie nie jest możliwe. Aby dobrze poznać Florencję, trzeba tu być wiele dni, miesięcy, lat … Nie spieszyć się, poznawać ją po kawałku, wg ciekawostek, twoich zainteresowań, czy też ludzi – tych z przeszłości czy też nowo poznanych. Zwiedzanie Florencji z kimś, kto tu mieszka, zawsze wiąże się z odkryciem czegoś nowego, więc jeśli możesz, skorzystaj z takiej okazji. Poza tym nigdy się nie obawiaj pytać o drogę, ani tym bardziej pogubić się trochę.

Ten plan możesz modyfikować wg swoich potrzeb. Jeśli pragniesz zwiedzić Galerię Uffizi, a której nie ma w tym planie, weź pod uwagę, że spędzisz w niej co najmniej 3-4 godziny i to zupełnie zmienia twój plan dnia we Florencji. Nie wspominam tu innych muzeach, kościołach, ogrodach, bo daję ci to, co możesz spokojnie zobaczyć w 1 dzień, szczególnie, jeśli jesteś w mieście po raz pierwszy.

Jeśli kochasz miejsca widokowe, zapraszam cię do artykułu na ten temat. Opisałam miejsca, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i nic za to nie zapłacisz.

Florencja w 1 dzień, gotowy plan zwiedzania, przewodnik

Plan tej jednodniowej wycieczki po Florencji naniosłam na mapę.

Palazzo Vecchio i Piazza della Signoria czyli serce Florencji

Zacznij dzień od Piazza della Signoria, nad którym góruje Palazzo Vecchio. Obecny ratusz wraz z Piazza della Signoria stanowią historyczne centrum miasta i miejsce spotkań. Palazzo Vecchio powstało na przełomie XIII i XIV wieku jako siedziba Medyceuszy i władz republiki florenckiej. Najciekawszym wnętrzem pałacu jest Izba Pięciuset – sala długa na 54 i wysoka na 18 m z monumentalnymi freskami Giorgo Vasariego. Jest tu rzeźba Michała Anioła, Geniusz unicestwiający Dziką Bestię. Na drugim piętrze jest, obowiązkowa do zobaczenia, Sala Map, czy Sala Lilii.

Aby zwiedzić Palazzo Vecchio trzeba kupić bilet wstępu, ale dodatkowo płatna jest Sala dei Duecento oraz wejście na wieżę, Torre di Arnolfo (ponad 200 schodów).

Na tym wideo możesz zobaczyć wnętrze pałacu.

Florencja, Piazza della Signoria
Piazza della Signoria

Największą uwagę na placu przyciąga ogromny posąg przedstawiający Dawida autorstwa Michała Anioła. To oczywiście kopia, oryginał znajduje się w muzeum, Galleria dell’Accademia.

Dawid – rzeźba Michała Anioła
Dawid dłuta Michała Anioła, przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem

Obok Dawida, przed Palazzo Vecchio we Florencji stoi Herkules ręki Bartolommeo Bandinelliego. To scena przedstawiająca Herkulesa zabijającego Cacusa, jednego z gigantów, ziejącego płomieniami i dymem. Mierząca 505 cm postać mitologicznego herosa stała się symbolem potęgi Medyceuszy.

Dawid – rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem.
Scena przedstawiająca Herkulesa zabijającego potwora Cacusa (jednego z gigantów, ziejącego płomieniami i dymem) jest dziełem Bartolommeo Bandinelliego. Gigantyczna, mierząca 505 cm postać mitologicznego herosa stała się symbolem potęgi Medyceuszy.

W centralnym punkcie dziedzińca Palazzo Vecchio jest Fontana del Nettuno, zaprojektowana przez Bartolomeo Ammanatiego w latach 1563 – 1575. Neptuna, wykonanego z białego marmuru, umieszczono na niewielkim powozie ciągniętym przez konie.

Florencja w 1 dzień, gotowy plan zwiedzania, przewodnik. Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Cattedrale di Santa Maria del Fiore, dla Włochów il Duomo, to arcydzieło architektury, którego ukończenie zajęło ponad 140 lat. Budowę zaczęto w XIII wieku, na pozostałościach wcześniejszego kościoła (Santa Reparata), którego fundamenty można obejrzeć w podziemiach. Obiekty wchodzące w skład kompleksu to: katedra z unikalną w skali światowej kopułą Brunelleschiego, baptysterium San Giovanni, Campanile di Giotto (dzwonnica), Muzeum dell’Opera del Duomo.

Katedrę można zwiedzać bezpłatnie, przed wejściem zwykle trzeba chwilę stać w kolejce. Pamiętaj o obowiązku zasłonięcia ramion i kolan przed wejściem do świątyni. To jedna z największych katedr i największa na świecie kopuła! Jeśli się zdecydujesz wspiąć na kopułę Brunelleschiego, czeka na ciebie przepiękny widok na Florencję, jedynym mankamentem jest konieczność pokonania ponad 460 wąskich schodów (brak windy). Wewnętrzną część kopuły zdobią freski przedstawiające Sąd Ostateczny.

Florencja, przewodnik
Florencja, przewodnik

Zamiast na kopułę, można wejść na dzwonnicę czy też wieżę Giotta. Na górę prowadzi 414 stopni, niestety nie ma windy. Wieża ma 84,7 m wysokości i około 15 m szerokości. To jedyna znana praca architektoniczna tego sławnego malarza, Giotto di Bondone. Mając do dyspozycji jeden dzień we Florencji, nie ma sensu wchodzić i na kopułę i na dzwonnicę, wybierz jeden z tych obiektów.

Podsumowując, odpłatne jest wejście na kopułę, dzwonnicę, do podziemi, baptysterium i muzeum. Bilety na wejście na kopułę i dzwonnicę kupuje się z kilkudniowym wyprzedzeniem, na konkretny dzień i godzinę. Tu możesz kupić bilety.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio zbudowano w 1345 roku. Był pierwszym mostem nad rzeką Arno we Florencji. Jest wyjątkowy, ponieważ jest jedynym mostem, który nie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Obecnie na moście znajdują się sklepy ze złotą i srebrną biżuterią, więc tak naprawdę nie ma się wrażenia, że idzie się przez most.
 
Most znajduje się niedaleko Galerii Uffizi. Został zbudowany z kamienia zastępując drewniany most, który stał tu już w czasach starożytnego Rzymu. Początkowo na moście handlowano rybami i mięsem, swoje lokale mieli tutaj także grabarze. Dopiero za sprawą Ferdynanda I Medyceusza, Wielkiego Księcia Toskanii, usunięto ich mostu, ich miejsce zajęli jubilerzy, co miało miejsce w 1593. Nad sklepikami, Giorgio Vasari, poprowadził korytarz, który jest nazywany korytarzem Vasariego i łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Nadbudowa została wykonana w 1565 na polecenie Kosmy I, który chciał przechodzić przez rzekę Arno do swoich pałaców bez względu na panującą pogodę.
Ogromnie polecam zjawić się tu o wczesnej porze, aby zobaczyć wschód słońca! Florencja jest warta widoku tak wschodu, jak zachodu słońca.
Ponte Vecchio, Florencja
Ponte Vecchio, Florencja

Co się wydarzyło we Florencji z 3 na 4 sierpnia 1944 roku

Ale wracając do Ponte Vecchio jako jedynego ocalonego mostu.
3 sierpnia 1944 dowództwo niemieckiej 14 Armii ogłosiło, że ogień artylerii alianckiej jest skierowany na mosty Florencji. Opierając się na tym, niezgodnym z prawdą raporcie, feldmarszałek Albert Kesselring podjął decyzję o wysadzeniu długiego szeregu domów wzdłuż rzeki Arno.
 
W nocy z 3 na 4 sierpnia wysadzili 5 z 6 mostów, w tym najpiękniejszy z nich, Ponte Santa Trinita. Został tylko Ponte Vecchio.
 
Tego feralnego dnia we Florencji runęło łącznie około 20 pałaców, 50 średniowiecznych kamienic i 12 wież. Na Ponte Vecchio nie można się było dostać, ruiny domów sięgały kilku pięter, przejście było zabarykadowane. Trzeba było także bardzo uważać na miny. 
 
Dlaczego ocalał właśnie Ponte Vecchio?
 
Wg krążących opowieści, dwaj złotnicy zakradli się w nocy i przecięli druty łączące dynamit. Jest to jednak mało prawdopodobne. Zachowały się zdjęcia, na których widać, jak saperzy umieszczają na moście bomby, a feldmarszałek Kesselring nadzoruje ich pracę. Cofające się oddziały wojsk niemieckich nie zdążyły zdetonować ładunków.

Santa Croce

Basilica di Santa Croce (św. Krzyża) to jedna z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech. Kościół stał się miejscem spoczynku wielu osobistości, jak Niccolo Machiavellego, Galileusza, Michała Anioła, dlatego też bywa nazywany Panteonem. Przed kościołem stoi pomnik Dantego. Wokół placu są sklepiki i kawiarnie, a także artyści sprzedają swoje prace. Wszystko to sprawia, że plac jest przemiłym miejscem do odpoczynku i chłonięcia urokliwej, florenckiej atmosfery.

Każdego roku, 24 czerwca podczas dnia św. Jana, patrona Florencji, na placu przed bazyliką Świętego Krzyża, odbywa się wielki finał Calcio Storico Fiorentino. Kilka dni wcześniej cztery zespoły reprezentujące cztery różne dzielnice Florencji, stają naprzeciw siebie, by walczyć o udział w  finale. To dość osobliwe wydarzenie. Zimą natomiast odbywa się tu świąteczny jarmark.

Basilica di Santa Croce , Florencja, Toskania
Basilica di Santa Croce
Basilica di Santa Croce , Florencja, Toskania
Bazylika w środku

Miejsca świetne na zachód słońca

Na zachód słońca polecam dwa miejsca we Florencji. Pierwsze to okolice Piazza del Duomo, fajnie jest się zaszyć w jednym z barów na dachu, takich jak La Terrazza lub Robiglio. Natomiast po drugiej stronie rzeki Arno polecam Piazzale Michelangelo. Widok stąd na całą Florencję jest wspaniały. Warto pozostać aż do zapadnięcia zmroku.

Florencja, przewodnik
Piazzale Michelangelo
Florencja, przewodnik
Widok z Piazzale Michelangelo

Jak dojechać do Florencji

Samolot I Florencja ma swoje lotnisko i chociaż z Polski nie lądują tu samoloty, z innych europejskich krajów jak najbardziej. Inne najbliższe lotnisko to Piza i Bolonia, nieco dalsze to Genua, Mediolan, Rzym .

Pociąg, autobus I Do Florencji najlepiej dojechać pociągiem, miasto jest świetnie skomunikowane ze wszystkimi głównymi miastami we Włoszech. Można także dojechać autobusem, np. z lotniska w Pizie są bezpośrednie autobusy do Florencji, jadą na dworzec główny, Santa Maria Novella (1h 10 min.).

Samochód I Jeśli chodzi o podróż samochodem, to jeżdżenie po Florencji jest wyzwaniem. Korki, strefa ZTL, drogie parkingi, uliczki jednokierunkowe … Dlatego poniżej zostawiam ci kilka adresów, gdzie zaparkować, aby zminimalizować potencjalny stres lub otrzymanie mandatu za wjazd do strefy ZTL.

Najpierw omówmy strefę ZTL. Co to takiego i dlaczego tak bardzo musimy na nią zwracać uwagę.

ZTL – strefa ograniczonego ruchu we Florencji – kiedy można, a kiedy nie można wjeżdżać

Całe historyczne centrum Florencji zostało określone dla jako obszar ograniczonego ruchu, ZTL – Zona a Traffico Limitato. Rejony strefy są bardzo dobrze oznaczone znakami i sygnalizacją świetlną, nie da się tego nie zauważyć, ale niestety można się zakręcić i zagapić, wjechać w porze, gdy nas tam nie powinno być.

Zielone światło oznacza pozwolenie na wjazd, czerwone zakaz, chyba że masz pozwolenie. Tuż po wjeździe do strefy jest monitoring, kamery wykonują zdjęcia wszystkich samochodów i ich tablic rejestracyjnych. Każda tablica jest sprawdzana na podstawie, tzw. „białej listy” bazy danych władz miasta, aby sprawdzić, czy samochód ma ważne zezwolenie na wjazd. Dlatego, jeśli twój hotel znajduje się w strefie ZTL, musisz go wcześniej poinformować, aby zgłosił nr rejestracyjny twojego samochodu odpowiednim organom.

Do strefy ZTL nie można wjechać w dni powszednie od 7:30 do 20:00, w soboty od 7:30 do 16:00. 

Można wjechać do obszaru ZTL w dni tygodnia po godzinie 20:00, w soboty po godzinie 16:00, a w niedziele przez cały dzień.

ZTL we Florencji jest podzielona w sumie na pięć sektorów: A, B, O, F i G, ale ścisłe centrum znajduje się w strefie A. Tu znajdziesz mapę całej strefy ZTL.

Gdzie parkować we Florencji

Parkowanie przed wjazdem do miasta, dojazd tramwajem

Jeśli nie musisz wjeżdżać do miasta, mam dobrą wiadomość. Jest parking dla turystów, Villa Costanza, zlokalizowany blisko miasta, przy zjazdach z autostrady Bolonia – Rzym, gdzie bezpiecznie zostawisz samochód, a do centrum dojedziesz tramwajem w 20 minut. Jest tu znacznie taniej niż w centrum – 0,5 EUR/h lub 7 EUR/ dzień.

  • Parcheggio Autostradale “Drive and Tramway” Villa Costanza, Uscita Villa Costanza, A1 – Autostrada del Sole, 50018 Scandicci.

Parkowanie w centrum Florencji

Parkowanie w mieście jest znacznie droższe, średni koszt to 1,7-2 EUR/h i więcej. Najdroższy jest parking pod stacją kolejową, Stazione Santa Maria Novella 3,80 EUR/h. O bezpłatne miejsca jest we Florencji naprawdę trudno.

TIPWażna wskazówka! Białe linie namalowane na miejscach parkingowych, które zwykle we Włoszech oznaczają bezpłatne miejsca dla każdego, tu są niestety zarezerwowane dla mieszkańców miasta. Dlatego parkuj wyłącznie na niebieskich miejscach parkingowych (odpłatne).

Oto cztery sprawdzone parkingi w centrum (naniosłam je na mapę):

  • Stazione Santa Maria Novella, Piazza della Stazione 58, 50123 Firenze (ok. 10 minut spacerem do Piazza Duomo),
  • S. Lorenzo-Mercato Centrale, Piazza del Mercato Centrale 1, 50123 Firenze (około 7-10 min. spacerem od katedry),
  • Sant’Ambrogio Firenze, Largo Pietro Annigoni 9, 50122 Firenze (do katedry około 15-20 minut pieszo),
  • Parking Beccaria, Viale Giovanni Amendola 7, 50121 Firenze (do katedry Santa Maria del Fiore 20 min.).

Parkowanie po drugiej stronie rzeki Arno

  • Parcheggio Viale Michelangiolo 59, 50125 Firenze – Piazzale Michelangelo to miejsce, które polecałam powyżej na zachody słońca i podziwianie wspanialej panoramy miasta. Do Santa Maria del Fiore dojdziemy stąd w pół godziny, zależy od naszego tempa.
  • Piazza Francia, 50126 Firenze – to dalej od centrum, parking jest na tyłach hotelu Italiana (Italiana Hotels Florence), za hotelowym basenem. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, linia nr 23, który jeździ bardzo często oraz jest postój taksówek. Parking jest odpłatny, są wszędzie namalowane niebieskie linie.

Gdzie nocować we Florencji

Palazzo Del Moro Firenze – przeurocze miejsce, blisko rzeki Arno, z dala od ruchliwych ulic, piękny design i super położenie. Spacerem dojdziesz do głównych atrakcji Florencji w 10 minut.

B&B La Terrazza Sul Duomo – to propozycja ekskluzywna, ale ich taras oferuje najpiękniejszą panoramę w mieście.

Italiana Hotels Florence – przestronny hotel z basenem i parkingiem, do centrum dojeżdżamy wygodnie autobusem lub taksówką.

Palazzo Del Moro Firenze
Palazzo Del Moro Firenze

B&B La Terrazza Sul Duomo
B&B La Terrazza Sul Duomo

Italiana Hotels Florence
Italiana Hotels Florence

Gdzie pysznie zjeść we Florencji

All’Antico Vinaio, Via dei Neri 76R I Sklep z kanapkami, panini (kanapki) i osteria. Jest smacznie i niedrogo, ale zwykle kolejka jest bardzo długa! Idzie jednak bardzo szybko, bo to kilka lokali koło siebie i jeszcze na przeciwko (w osterii można usiąść przy stoliku, napić się wina i zjeść). Punkt obowiązkowy! Ich największe hity to kanapki: La Favolosa, La Summer, Schiacciata del Boss, La Dante, L’Inferno. Wszystkie w cenie 6 EUR. Przy okazji, od 2020 roku są także w Mediolanie!

Café Scudieri, Piazza di San Giovanni 19R I wspaniałe miejsce na kawę w pięknej filiżance i śniadanie we włoskim stylu, czyli na słodko.

Ristorante Brandolino, Piazza di Madonna degli Aldobrandini 3R I Cóż za klimatyczne wnętrze, pięknie jedzenie i dobre ceny! A do tego w centrum i z tradycyjną kuchnią Florencji.

Trattoria San Pierino, Via dell’ Oriuolo 18R I Pysznie, toskańsko i nie zapłacisz fortuny! Czyż nie o to chodzi?

Burro & Acciughe, San Frediano, Via dell’Orto 35 / R I To miejsce dla miłośników owoców morza. Jest zawsze świeżo, pysznie i prosto.

Osteria Santo Spirito, Piazza Santo Spirito, 16/R I Przepyszne gnocchi i bardzo duże porcje.

Gelateria La Carraia, Piazza Nazario Sauro 25r I Lodziarnia położona po drugiej stronie mostu, Ponte Vecchio, przy Ponte Alla Carraia. Lody rzemieślnicze, znakomite, ale odchodzisz nieco od centrum.

A na aperitivo polecają się

La Terrazza Rooftop Bar, Vicolo dell’Oro 6 I Znajduje się na najwyższym piętrze średniowiecznej wieży Consorti w hotelu Continentale, tuż obok rzeki Arno z niesamowitym widokiem na Ponte Vecchio. Idealny o drinka o zachodzie słońca. Widoki warte każdego wydanego euro.

View on Art, Via dei Medici 6 I Restauracja na dachu budynku w pobliżu katedry. Bardzo dobre jedzenie i widok zapierający dech w piersiach. Na jedzenie czeka się około godziny. Czynne codziennie od 12:00 do 23:00.

Kitsch Bar, Viale Gramsci 1 / R I Bar na aperitivo ze szwedzkim stołem. Za 13 EUR otrzymujemy wybranego drinka i możliwość nakładania potraw bez limitu. Są to szynki, sery, pasty, kawałki pizzy, przekąski. Kolejny drink kosztuje 5 EUR. Warto pojawić się między 18 a 20:00, później wszystkie stoliki są raczej  zajęte. Jest także druga lokalizacja, przy Via San Gallo 22r.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Florencja, przewodnik
Florencja, przewodnik
Florencja, przewodnik
Florencja, przewodnik

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

300 lecie Caffè Florian, Wenecja
Previous post
WENECJA - 300 lecie Caffè Florian, najstarszej kawiarni we Włoszech
10 powodów, dlaczego warto się zakochać w Apulii
Next post
Oto 10 powodów, dlaczego warto się zakochać w Apulii

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h