FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

Florencja, stolica Toskanii, to stosunkowo nieduże miasto o oszałamiającej architekturze i wyśmienitej kulturze kulinarnej. Wszystkie główne atrakcje Florencji w historycznym centrum znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 17 grudnia 1982 roku. Są to liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej, m.in. katedra Santa Maria del Fiore, kościół Santa Croce, Galeria Uffizi i Palazzo Pitti.

Według historyków sztuki, Florencja posiada jedną piątą skarbów sztuki zachodniego świata. Dlatego jeśli planujesz wycieczkę do Florencji radzę przyjmować ją w dawkach, aby nie poczuć się przytłoczonym. A nie jest o to wcale trudno!

Mam dla ciebie plan na spędzenie we Florencji pięknego dnia bez stresu, bez szaleńczej bieganiny, ze spokojem. Jeśli wybierasz się do Florencji samochodem, znajdziesz tu wskazówki, gdzie zaparkować, omijając wjazd do strefy ZTL. Ponadto znajdziesz moje rekomendacje, gdzie smacznie zjeść we Florencji oraz znakomite miejsca noclegowe.

Oto plan, jak wspaniale spędzić we Florencji czas, mając do dyspozycji zaledwie 24 h.

Florencja, przewodnik

Florencja – jak wspaniale spędzić w mieście 24 h

Proponuję ci spacer po mieście od wczesnych godzin porannych, aż po zachód słońca. W tym czasie nie zajrzysz wszędzie, bo to zwyczajnie nie jest możliwe. Aby dobrze poznać Florencję, trzeba tu być wiele dni, miesięcy, lat … Nie spieszyć się, poznawać ją po kawałku, wg ciekawostek, twoich zainteresowań, czy też ludzi – tych z przeszłości czy też nowo poznanych. Zwiedzanie Florencji z kimś, kto tu mieszka, zawsze wiąże się z odkryciem czegoś nowego, więc jeśli możesz, skorzystaj z takiej okazji. Poza tym nigdy się nie obawiaj pytać o drogę, ani tym bardziej pogubić się trochę.

Ten plan możesz modyfikować wg swoich potrzeb. Jeśli pragniesz zwiedzić Galerię Uffizi, a której nie ma w tym planie, weź pod uwagę, że spędzisz w niej co najmniej 3-4 godziny. I to zupełnie zmienia twój plan dnia we Florencji. Nie wspominam tu innych muzeach, kościołach, ogrodach, bo daję ci to, co możesz spokojnie zobaczyć w 1 dzień. Szczególnie, jeśli jesteś w mieście po raz pierwszy.

Jeśli kochasz miejsca widokowe, zapraszam cię do artykułu na ten temat. Opisałam miejsca, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i nic za to nie zapłacisz.

Florencja w 1 dzień, gotowy plan zwiedzania, przewodnik

Plan tej jednodniowej wycieczki po Florencji naniosłam na mapę.

Wskazówka I Kup mój przewodnik „Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy”

Toskania i umbria inspirator podróżniczy

Palazzo Vecchio i Piazza della Signoria czyli serce Florencji

Zacznij dzień od Piazza della Signoria, nad którym góruje Palazzo Vecchio. Obecny ratusz wraz z Piazza della Signoria stanowią historyczne centrum miasta i miejsce spotkań. Palazzo Vecchio powstało na przełomie XIII i XIV wieku jako siedziba Medyceuszy i władz republiki florenckiej. Najciekawszym wnętrzem pałacu jest Izba Pięciuset – sala długa na 54 i wysoka na 18 m z monumentalnymi freskami Giorgo Vasariego. Jest tu rzeźba Michała Anioła, Geniusz unicestwiający Dziką Bestię. Na drugim piętrze jest, obowiązkowa do zobaczenia, Sala Map, czy Sala Lilii.

Aby zwiedzić Palazzo Vecchio trzeba kupić bilet wstępu, ale dodatkowo płatna jest Sala dei Duecento oraz wejście na wieżę, Torre di Arnolfo (ponad 200 schodów).

Na tym wideo możesz zobaczyć wnętrze pałacu.

Florencja, Piazza della Signoria
Piazza della Signoria

Największą uwagę na placu przyciąga ogromny posąg przedstawiający Dawida autorstwa Michała Anioła. To oczywiście kopia, oryginał znajduje się w muzeum, Galleria dell’Accademia.

Dawid – rzeźba Michała Anioła
Dawid dłuta Michała Anioła, przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem

Obok Dawida, przed Palazzo Vecchio we Florencji stoi Herkules ręki Bartolommeo Bandinelliego. To scena przedstawiająca Herkulesa zabijającego Cacusa, jednego z gigantów, ziejącego płomieniami i dymem. Mierząca 505 cm postać mitologicznego herosa stała się symbolem potęgi Medyceuszy.

Dawid – rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem.
Scena przedstawiająca Herkulesa zabijającego potwora Cacusa (jednego z gigantów, ziejącego płomieniami i dymem) jest dziełem Bartolommeo Bandinelliego. Gigantyczna, mierząca 505 cm postać mitologicznego herosa stała się symbolem potęgi Medyceuszy.

W centralnym punkcie dziedzińca Palazzo Vecchio jest Fontana del Nettuno, zaprojektowana przez Bartolomeo Ammanatiego w latach 1563 – 1575. Neptuna, wykonanego z białego marmuru, umieszczono na niewielkim powozie ciągniętym przez konie.

Florencja w 1 dzień, gotowy plan zwiedzania, przewodnik. Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Cattedrale di Santa Maria del Fiore, dla Włochów il Duomo, to arcydzieło architektury, którego ukończenie zajęło ponad 140 lat. Budowę zaczęto w XIII wieku, na pozostałościach wcześniejszego kościoła (Santa Reparata), którego fundamenty można obejrzeć w podziemiach. Obiekty wchodzące w skład kompleksu to: katedra z unikalną w skali światowej kopułą Brunelleschiego, baptysterium San Giovanni, Campanile di Giotto (dzwonnica), Muzeum dell’Opera del Duomo.

Katedrę można zwiedzać bezpłatnie, przed wejściem zwykle trzeba chwilę stać w kolejce. Pamiętaj o obowiązku zasłonięcia ramion i kolan przed wejściem do świątyni. To jedna z największych katedr i największa na świecie kopuła! Jeśli się zdecydujesz wspiąć na kopułę Brunelleschiego, czeka na ciebie przepiękny widok na Florencję, jedynym mankamentem jest konieczność pokonania ponad 460 wąskich schodów (brak windy). Wewnętrzną część kopuły zdobią freski przedstawiające Sąd Ostateczny.

Florencja, przewodnik
Florencja, przewodnik

Zamiast na kopułę, można wejść na dzwonnicę czy też wieżę Giotta. Na górę prowadzi 414 stopni, niestety nie ma windy. Wieża ma 84,7 m wysokości i około 15 m szerokości. To jedyna znana praca architektoniczna tego sławnego malarza, Giotto di Bondone. Mając do dyspozycji jeden dzień we Florencji, nie ma sensu wchodzić i na kopułę i na dzwonnicę, wybierz jeden z tych obiektów.

Podsumowując, odpłatne jest wejście na kopułę, dzwonnicę, do podziemi, baptysterium i muzeum. Bilety na wejście na kopułę i dzwonnicę kupuje się z kilkudniowym wyprzedzeniem, na konkretny dzień i godzinę. Tu możesz kupić bilety.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio zbudowano w 1345 roku. Był pierwszym mostem nad rzeką Arno we Florencji. Jest wyjątkowy, ponieważ jest jedynym mostem, który nie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Obecnie na moście znajdują się sklepy ze złotą i srebrną biżuterią, więc tak naprawdę nie ma się wrażenia, że idzie się przez most.

Ponte Vecchio znajduje się niedaleko Galerii Uffizi. Został zbudowany z kamienia zastępując drewniany most, który stał tu już w czasach starożytnego Rzymu.

Początkowo na moście handlowano rybami i mięsem, swoje lokale mieli tutaj także grabarze. Dopiero za sprawą Ferdynanda I Medyceusza, Wielkiego Księcia Toskanii, usunięto ich mostu, ich miejsce zajęli jubilerzy, co miało miejsce w 1593 roku.

Nad sklepikami, Giorgio Vasari, poprowadził korytarz, który jest nazywany korytarzem Vasariego i łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Nadbudowa została wykonana w 1565 roku na polecenie Kosmy I, który chciał przechodzić przez rzekę Arno do swoich pałaców bez względu na panującą pogodę.

Ogromnie polecam zjawić się tu o wczesnej porze, aby zobaczyć wschód słońca! Florencja jest warta widoku tak wschodu, jak zachodu słońca.

TIPW 2022 roku ma się odbyć długo oczekiwane otwarcie Corridoio Vasariano (korytarza Vasariego). Od 1973 roku ten słynny korytarz był otwierany tylko przy specjalnych okazjach, a w 2016 roku został zamknięty na stałe ze względów bezpieczeństwa. Odwiedzający z całego świata będą mogli tym samym cieszyć się wyjątkowym panoramicznym spacerem, z widokiem na serce Florencji. Począwszy od wejścia na parterze Galerii Uffizi przejdzie przez Ponte Vecchio, by dotrzeć do ogrodu Boboli i pałacu wielkiego księcia Palazzo Pitti. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „6 miejsc, które warto odwiedzić we Włoszech w 2022 roku”.

Ponte Vecchio, Florencja
Ponte Vecchio, Florencja

Co się wydarzyło we Florencji z 3 na 4 sierpnia 1944 roku

Wróćmy na moment do historii Ponte Vecchio z okresu II wojny światowej.

3 sierpnia 1944 roku dowództwo niemieckiej 14 Armii ogłosiło, że ogień artylerii alianckiej jest skierowany na mosty Florencji. Opierając się na tym, niezgodnym z prawdą raporcie, feldmarszałek Albert Kesselring podjął decyzję o wysadzeniu długiego szeregu domów wzdłuż rzeki Arno.

W nocy z 3 na 4 sierpnia wysadzili 5 z 6 mostów, w tym najpiękniejszy z nich, Ponte Santa Trinita. Został tylko Ponte Vecchio.

Tego feralnego dnia we Florencji runęło łącznie około 20 pałaców, 50 średniowiecznych kamienic i 12 wież. Na Ponte Vecchio nie można się było dostać, ruiny domów sięgały kilku pięter, przejście było zabarykadowane. Trzeba było także bardzo uważać na miny.

Dlaczego ocalał właśnie Ponte Vecchio?

Według krążących opowieści, dwaj złotnicy zakradli się w nocy i przecięli druty łączące dynamit. Jest to jednak mało prawdopodobne. Zachowały się zdjęcia, na których widać, jak saperzy umieszczają na moście bomby, a feldmarszałek Kesselring nadzoruje ich pracę. Cofające się oddziały wojsk niemieckich nie zdążyły już zdetonować ładunków. Tylko dlatego most ocalał.

Santa Croce

Basilica di Santa Croce (św. Krzyża) to jedna z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech. Kościół stał się miejscem spoczynku wielu osobistości, jak Niccolo Machiavellego, Galileusza, Michała Anioła, dlatego też bywa nazywany Panteonem. Przed kościołem stoi pomnik Dantego. Wokół placu są sklepiki i kawiarnie, a także artyści sprzedają swoje prace. Wszystko to sprawia, że plac jest przemiłym miejscem do odpoczynku i chłonięcia urokliwej, florenckiej atmosfery.

Każdego roku, 24 czerwca podczas dnia św. Jana, patrona Florencji, na placu przed bazyliką Świętego Krzyża, odbywa się wielki finał Calcio Storico Fiorentino. Kilka dni wcześniej cztery zespoły reprezentujące cztery różne dzielnice Florencji, stają naprzeciw siebie, by walczyć o udział w  finale. To dość osobliwe wydarzenie. Zimą natomiast odbywa się tu świąteczny jarmark.

Basilica di Santa Croce , Florencja, Toskania
Basilica di Santa Croce
Basilica di Santa Croce , Florencja, Toskania
Bazylika w środku

Miejsca świetne na zachód słońca

Na zachód słońca polecam dwa miejsca we Florencji. Pierwsze to okolice Piazza del Duomo, fajnie jest się zaszyć w jednym z barów na dachu, takich jak La Terrazza lub Robiglio. Natomiast po drugiej stronie rzeki Arno polecam Piazzale Michelangelo. Widok stąd na całą Florencję jest wspaniały. Warto pozostać aż do zapadnięcia zmroku.

Florencja, przewodnik
Piazzale Michelangelo
Florencja, przewodnik
Widok z Piazzale Michelangelo

Jak dojechać do Florencji

Samolot I Florencja ma swoje lotnisko i chociaż z Polski nie lądują tu samoloty, z innych europejskich krajów jak najbardziej. Inne najbliższe lotnisko to Piza i Bolonia, nieco dalsze to Genua, Mediolan, Rzym .

Pociąg, autobus I Do Florencji najlepiej dojechać pociągiem, miasto jest świetnie skomunikowane ze wszystkimi głównymi miastami we Włoszech. Można także dojechać autobusem, np. z lotniska w Pizie są bezpośrednie autobusy do Florencji, jadą na dworzec główny, Santa Maria Novella (1h 10 min.).

Samochód I Jeśli chodzi o podróż samochodem, to jeżdżenie po Florencji jest wyzwaniem. Korki, strefa ZTL, drogie parkingi, uliczki jednokierunkowe … Dlatego poniżej zostawiam ci kilka adresów, gdzie zaparkować, aby zminimalizować potencjalny stres lub otrzymanie mandatu za wjazd do strefy ZTL.

Najpierw omówmy strefę ZTL. Co to takiego i dlaczego tak bardzo musimy na nią zwracać uwagę.

ZTL – strefa ograniczonego ruchu we Florencji – kiedy można, a kiedy nie można wjeżdżać

Całe historyczne centrum Florencji zostało określone dla jako obszar ograniczonego ruchu, ZTL – Zona a Traffico Limitato. Rejony strefy są bardzo dobrze oznaczone znakami i sygnalizacją świetlną, nie da się tego nie zauważyć, ale niestety można się zakręcić i zagapić, wjechać w porze, gdy nas tam nie powinno być.

Zielone światło oznacza pozwolenie na wjazd, czerwone zakaz, chyba że masz pozwolenie. Tuż po wjeździe do strefy jest monitoring, kamery wykonują zdjęcia wszystkich samochodów i ich tablic rejestracyjnych. Każda tablica jest sprawdzana na podstawie, tzw. „białej listy” bazy danych władz miasta, aby sprawdzić, czy samochód ma ważne zezwolenie na wjazd. Dlatego, jeśli twój hotel znajduje się w strefie ZTL, musisz go wcześniej poinformować, aby zgłosił nr rejestracyjny twojego samochodu odpowiednim organom.

Do strefy ZTL nie można wjechać w dni powszednie od 7:30 do 20:00, w soboty od 7:30 do 16:00. 

Można wjechać do obszaru ZTL w dni tygodnia po godzinie 20:00, w soboty po godzinie 16:00, a w niedziele przez cały dzień.

ZTL we Florencji jest podzielona w sumie na pięć sektorów: A, B, O, F i G, ale ścisłe centrum znajduje się w strefie A. Tu znajdziesz mapę całej strefy ZTL.

Gdzie parkować we Florencji

Parkowanie przed wjazdem do miasta, dojazd tramwajem

Jeśli nie musisz wjeżdżać do miasta, mam dobrą wiadomość. Jest parking dla turystów, Villa Costanza, zlokalizowany blisko miasta, przy zjazdach z autostrady Bolonia – Rzym, gdzie bezpiecznie zostawisz samochód, a do centrum dojedziesz tramwajem w 20 minut. Jest tu znacznie taniej niż w centrum – 0,5 EUR/h lub 7 EUR/ dzień.

 • Parcheggio Autostradale “Drive and Tramway” Villa Costanza, Uscita Villa Costanza, A1 – Autostrada del Sole, 50018 Scandicci.

Parkowanie w centrum Florencji

Parkowanie w mieście jest znacznie droższe, średni koszt to 1,7-2 EUR/h i więcej. Najdroższy jest parking pod stacją kolejową, Stazione Santa Maria Novella 3,80 EUR/h. O bezpłatne miejsca jest we Florencji naprawdę trudno.

TIPWażna wskazówka! Białe linie namalowane na miejscach parkingowych, które zwykle we Włoszech oznaczają bezpłatne miejsca dla każdego, tu są niestety zarezerwowane dla mieszkańców miasta. Dlatego parkuj wyłącznie na niebieskich miejscach parkingowych (odpłatne).

Oto cztery sprawdzone parkingi w centrum (naniosłam je na mapę):

 • Stazione Santa Maria Novella, Piazza della Stazione 58, 50123 Firenze (ok. 10 minut spacerem do Piazza Duomo),
 • S. Lorenzo-Mercato Centrale, Piazza del Mercato Centrale 1, 50123 Firenze (około 7-10 min. spacerem od katedry),
 • Sant’Ambrogio Firenze, Largo Pietro Annigoni 9, 50122 Firenze (do katedry około 15-20 minut pieszo),
 • Parking Beccaria, Viale Giovanni Amendola 7, 50121 Firenze (do katedry Santa Maria del Fiore 20 min.).

Parkowanie po drugiej stronie rzeki Arno

 • Parcheggio Viale Michelangiolo 59, 50125 Firenze – Piazzale Michelangelo to miejsce, które polecałam powyżej na zachody słońca i podziwianie wspanialej panoramy miasta. Do Santa Maria del Fiore dojdziemy stąd w pół godziny, zależy od naszego tempa.
 • Piazza Francia, 50126 Firenze – to dalej od centrum, parking jest na tyłach hotelu Italiana (Italiana Hotels Florence), za hotelowym basenem. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, linia nr 23, który jeździ bardzo często oraz jest postój taksówek. Parking jest odpłatny, są wszędzie namalowane niebieskie linie.

Gdzie nocować we Florencji

Palazzo Del Moro Firenze – przeurocze miejsce, blisko rzeki Arno, z dala od ruchliwych ulic, piękny design i super położenie. Spacerem dojdziesz do głównych atrakcji Florencji w 10 minut.

B&B La Terrazza Sul Duomo – to propozycja ekskluzywna, ale ich taras oferuje najpiękniejszą panoramę w mieście.

Italiana Hotels Florence – przestronny hotel z basenem i parkingiem, do centrum dojeżdżamy wygodnie autobusem lub taksówką.

Palazzo Del Moro Firenze
Palazzo Del Moro Firenze

B&B La Terrazza Sul Duomo
B&B La Terrazza Sul Duomo

Italiana Hotels Florence
Italiana Hotels Florence

Gdzie dobrze zjeść we Florencji

Kuchnia Florencji znana jest z bistecca alla fiorentina (befsztyk po florencku) czy lampredotto czyli popularnego street foodu – kanapki sprzedawanej na florenckich bazarach, której głównym składnikiem są gotowane w aromatycznym warzywnym wywarze flaczki wołowe. Ale stolica Toskanii oferuje również pyszne dania wegetariańskie lub wegańskie.

Nie bez powodu mieszkańcy Toskanii znani są również jako mangiafagioli, czyli zjadacze fasoli. W prawie każdym menu jest coś z fasoli (fagioli), często podawane z łagodną oliwą z oliwek i rozmarynem. Poza tym za nic w świecie nie odmawiaj sobie spróbowania: bruschetta al pomodoro, pappa al pomodoro czy ribollita.

Najlepsze kanapki we Florencji

 • All’Antico Vinaio, Via dei Neri 76R I Sklep z kanapkami, panini (kanapki) i osteria. Jest smacznie i niedrogo, ale zwykle kolejka jest bardzo długa! Idzie jednak bardzo szybko, bo to kilka lokali koło siebie i jeszcze na przeciwko (w osterii można usiąść przy stoliku, napić się wina i zjeść). Punkt obowiązkowy! Ich największe hity to kanapki: La Favolosa, La Summer, Schiacciata del Boss, La Dante, L’Inferno. Wszystkie w cenie 6 EUR.

Smaczne jedzenie we Florencji

 • Ristorante Brandolino, Piazza di Madonna degli Aldobrandini 3R I Cóż za klimatyczne wnętrze, pięknie jedzenie i dobre ceny! A do tego w centrum i z tradycyjną kuchnią Florencji.
 • Trattoria San Pierino, Via dell’ Oriuolo 18R I Pysznie, toskańsko i nie zapłacisz fortuny! Czyż nie o to chodzi?
 • Burro & Acciughe, San Frediano, Via dell’Orto 35 / R I To miejsce dla miłośników owoców morza. Jest zawsze świeżo, pysznie i prosto.
 • Osteria Santo Spirito, Piazza Santo Spirito, 16/R I Przepyszne gnocchi i bardzo duże porcje.

Miejsca dla wegetarian i vegan we Florencji

 • Quinoa, Vicolo di Santa Maria Maggiore 1 I Menu całkowicie bezglutenowe i w większości wegetariańskie. Menu na lunch składa się z pięciu lub sześciu dań, które zmieniają się każdego dnia, wraz z wyborem burgerów, sałatek i pizzy, natomiast na kolację dominuje kuchnia sezonowa.
 • Veg & Veg – Mercato Centrale, Piazza del Mercato Centrale I Znakomite wegetariańskie i wegańskie burgery, dużymi sałatkami i sokami owocowymi.
 • Konnubio, Via dei Conti 8/r I Piękne dania z doskonałej jakości składników. Nie jest to miejsce wyłącznie wegetariańskie, ale w menu zawsze znajdziesz ich szeroki wybór.
 • Il Vegetariano, Via delle Ruote 30/r I Miejsce to istnieje od 1981 roku, jako jedna z pierwszych restauracji wegetariańskich we Florencji. Zarówno na obiad, jak i na kolację są zaskakujące dania z sezonowymi warzywami.
 • Il Vegano, Via San Gallo 75/r I Dania wyłącznie wegańskie. Wykorzystywane są tylko organiczne składniki, podawane tak apetycznie, że każdy ma ochotę to zjeść.
 • Universo Vegano, Via Pietrapiana 47/r I Wegańskie fast foody na przekąskę, szybki lunch lub piknik w parku na Piazza Massimo d’Azeglio.
 • 5 e cinque, Piazza della Passera 1 I Ekologiczna restauracja, której nazwa pochodzi od kanapki z plasterkiem smażonej ciecierzycy (cecina), dania typowego dla Livorno i okolic. Nazwa to dosłownie Pięć i pięć i wzięło się z tego, że zapłaciłeś pięć lirów za kanapkę i pięć lirów za ciasto z ciecierzycy, czyli 5 e cinque (kiedyś we Włoszech walutą były liry).
 • Carduccio, Sdrucciolo de’ Pitti, 10/r I Śniadania, np. na wegańskie cornetti, świeżo wyciskane soki, lunche i aperitivo. Zielonego gazpacho poleca się szczególnie. Jest także wegańskie wino.
 • #RAW, Via Sant’Agostino 11/r I W menu znajdują się wyłącznie dania wegańskie podawane na surowo. Sezonowe organiczne warzywa i owoce oraz inne składniki pochodzenia roślinnego.

Najlepsze lody we Florencji

Te adresy z pewnością cię nie rozczarują, to najlepsze lodziarnie w mieście.

 • La Carraia, Piazza Nazario Sauro 25r I Lodziarnia położona przy Ponte Alla Carraia, drugiego mostu na zachód od Ponte Vecchio. Do najbardziej znanych smaków należą: Delizia Carraia – biała czekolada i sos pistacjowy, Sinfonia Carraia – z sosem pomarańczowym i gorzką czekoladą, Marmo di Carraia – panna cotta z wafelkami i czekoladą.
 • Carabé, via Ricasoli 60/R I Słynie przede wszystkim z sycylijskich granit, jednak w tym miejscu robią także niesamowite lody, wyłącznie ze świeżych i wyselekcjonowanych składników!
 • I Gelati del Bondi, Via Nazionale 61/R I Vetulio Bondi we Florencji to żywa instytucja. Jego lokal działa od 1982 roku, jest także podróżnikiem i znakomitym popularyzatorem sztuki prawidłowego robienia lodów.
 • Gelateria della Passera, Via Toscanella 15/r I To mała lodziarnia z widokiem na Piazza della Passera. Wśród najpopularniejszych przysmaków są sorbety i lody na bazie wody, np. z migdałami lub kawą.
 • Gelateria Pasticceria Badiani, Viale Dei Mille, 20/r I Badiani to prawdopodobnie najsłynniejsza lodziarnia we Florencji, założona w 1932 roku. Ich kultowe lody to Buontalenti, dedykowane słynnemu architektowi i lodziarzowi z Medyceuszy, Bernardo Buontalenti.

Na aperitivo we Florencji

 • La Terrazza Rooftop Bar, Vicolo dell’Oro 6 I Znajduje się na najwyższym piętrze średniowiecznej wieży Consorti w hotelu Continentale, tuż obok rzeki Arno z niesamowitym widokiem na Ponte Vecchio. Idealny o drinka o zachodzie słońca. Widoki warte każdego wydanego euro.
 • View on Art, Via dei Medici 6 I Restauracja na dachu budynku w pobliżu katedry. Bardzo dobre jedzenie i widok zapierający dech w piersiach. Na jedzenie czeka się około godziny. Czynne codziennie od 12:00 do 23:00.
 • Kitsch Bar, Viale Gramsci 1 / R I Bar na aperitivo ze szwedzkim stołem. Za 13 EUR otrzymujemy wybranego drinka i możliwość nakładania potraw bez limitu. Są to szynki, sery, pasty, kawałki pizzy, przekąski. Kolejny drink kosztuje 5 EUR. Warto pojawić się między 18 a 20:00, później wszystkie stoliki są raczej  zajęte. Jest także druga lokalizacja, przy Via San Gallo 22r.

Autoryzowany przewodnik po Florencji

Iga Maria Olechowska – autoryzowany przewodnik po Florencji

Jeśli szukasz przewodnika, który oprowadzi cię po Florencji, mam dla ciebie fantastyczną przewodniczkę! Iga Maria Olechowska na co dzień dzieli się pasją do miasta, w którym żyje, a jej misją jest rozkochać swoich gości we Florencji. W trakcie wycieczki z Igą dowiesz się co gotują florentyńczycy czy też jakie są tradycje ludowe, które florentyńczycy kultywują.

Możesz także wejść z Igą do Gallerii Uffizi, aby zobaczyć jedyny obraz na świecie namalowany przez Michała Anioła i odkryć pikantne anegdoty związane ze słynną „Wiosną” Botticelliego.

Iga zaprasza do wspólnego zwiedzania osoby prywatne, rodziny z dziećmi, grupy biznesowe i grupki przyjaciół. Programy są zawsze indywidualnie dostosowane do zainteresowań gości i trwają średnio 3h. Szczegóły na stronie www.florenceandvenice.com. Kontakt, najlepiej przez WhatsApp: +39 392 5470131 lub e-mail: olechowska.iga@gmail.com.

Spacerownik po Florencji

Jeśli szukasz spacerownika po mieście, polecam ci książkę Kasi Nowackiej, „Sekrety Florencji. Fantastyczne jest to, że Kasia prowadzi nas do miejsc mniej popularnych wśród turystów i dzieli się zbieranymi przez lata opowieściami, legendami i ciekawostkami o Florencji.

Sekrety Florencji

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Florence in 24 hours. What to see, where to eat and sleep
Florence in 24 hours. What to see, where to eat and sleep

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

300 lecie Caffè Florian, Wenecja
Previous post
WENECJA – 300 lecie Caffè Florian, najstarszej kawiarni we Włoszech
10 powodów, dlaczego warto się zakochać w Apulii
Next post
APULIA – 10 powodów, dlaczego warto się w niej zakochać

2 komentarze

 1. 27 marca, 2022 at 8:01 pm — Odpowiedz

  Przyda się w tym roku jak znalazł 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h