Gdzie parkować we Florencji – adresy, wskazówki i niecodzienne znaki drogowe

Gdzie parkować we Florencji – adresy, wskazówki i niecodzienne znaki drogowe

Gdzie parkować we Florencji to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby wybierające się do stolicy Toskanii. Tymczasem jadąc do Włoch musimy wiedzieć, czym jest strefa ZTL oraz że kolor linii miejsc parkingowych ma znaczenie. Wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, a to może się skończyć jednym, a nawet kilkoma mandatami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • gdzie parkować we Florencji,
 • co to jest strefa ZTL i gdzie się znajduje,
 • dlaczego linie miejsc parkingowych mają różne kolory,
 • skąd się wziął wyjątkowy styl znaków drogowych we Florencji.

A zatem jedziemy do Florencji!

Gdzie parkować we Florenci. Co to jest strefa ZTL. Co oznaczają kolory linii na parkingach. CLET

Co to jest ZTL

ZTL czyli Zona a Traffico Limitato to obszar ograniczonego ruchu. Strefy te są zazwyczaj dostępne dla mieszkańców i transportu publicznego, a zostały stworzone m.in. po to, aby zmniejszyć natężenie ruchu drogowego w obszarach o znaczeniu historycznym i kulturowym.

Nie wszędzie we Włoszech jest ZTL, ale możesz się jej spodziewać w tak popularnych turystycznie miejscach, jak Florencja , Piza, Mediolan czy Rzym .

Taka strefa jest bardzo dobrze oznaczona znakami i sygnalizacją świetlną, nie da się tego nie zauważyć, ale niestety można się zakręcić i zagapić, wjechać w porze, gdy nas tam nie powinno być. I niestety wówczas mandat jest gwarantowany.

ZTL

Wskazówka I Sprawdź, jak spędzić we Florencji wspaniałe 24 h.

ZTL we Florencji

Całe historyczne centrum Florencji zostało określone dla jako obszar ograniczonego ruchu, ZTL – Zona a Traffico Limitato.

Zielone światło oznacza pozwolenie na wjazd, czerwone zakaz, chyba że masz pozwolenie. Tuż po wjeździe do strefy jest monitoring, kamery wykonują zdjęcia wszystkich samochodów i ich tablic rejestracyjnych. Każda tablica jest sprawdzana na podstawie, tzw. „białej listy” bazy danych władz miasta, aby sprawdzić, czy samochód ma ważne zezwolenie na wjazd.

Dlatego, jeśli twój hotel znajduje się w strefie ZTL, musisz go wcześniej poinformować, aby zgłosił nr rejestracyjny twojego samochodu odpowiednim organom.

Kiedy nie można wjechać do strefy ZTL we Florencji

Do strefy ZTL nie można wjechać:

 • w dni powszednie od 7:30 do 20:00,
 • w soboty od 7:30 do 16:00.

Kiedy można wjechać do strefy ZTL we Florencji

Można wjechać do obszaru ZTL w:

 • dni tygodnia po godzinie 20:00,
 • soboty po godzinie 16:00,
 • niedziele przez cały dzień.

Mapa strefy ZTL we Florencji

ZTL we Florencji jest podzielona w sumie na pięć sektorów: A, B, O, F i G. Ścisłe centrum znajduje się w strefie A. Tu znajdziesz mapę całej strefy ZTL w PDF lub skorzystaj z poniższej.

Wskazówka I Tu możesz sprawdzić dokładnie kiedy można wjeżdżać do jakiego sektora.

Kolory linii na parkingach

Żółte linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, samochodów dostawczych lub są zarezerwowane tylko dla mieszkańców (rezydentów).

Niebieskie linie to płatne miejsca parkingowe (parcheggio a pagamento).

Wskazówka I zawsze miej ze sobą monety! Włoskie parkometry bardzo często tylko sprawiają wrażenie, że obsługują karty płatnicze, a tak naprawdę nic z tego.

Białe linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe (parcheggio gratuito). Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły, jak we Florencji – są to miejsca wyłącznie dla rezydentów.

Bywają także różowe linie – bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi.

Wskazówka I Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o parkowaniu we Włoszech.

Gdzie parkować we Florenci. Co to jest strefa ZTL. Co oznaczają kolory linii na parkingach. CLET

Gdzie parkować we Florencji

Parkowanie przed wjazdem do miasta, dojazd tramwajem

Jeśli nie musisz wjeżdżać do miasta, mam dobrą wiadomość. Jest parking dla turystów, Villa Costanza, zlokalizowany blisko miasta, przy zjazdach z autostrady Bolonia – Rzym, gdzie bezpiecznie zostawisz samochód, a do centrum dojedziesz tramwajem w 20 minut. Jest tu znacznie taniej niż w centrum – 0,5 EUR/h lub 7 EUR/ dzień.

 • Parcheggio Autostradale “Drive and Tramway” Villa Costanza, Uscita Villa Costanza, A1 – Autostrada del Sole, 50018 Scandicci.

Parkowanie w centrum Florencji

Parkowanie w mieście jest znacznie droższe, średni koszt to 1,7-2 EUR/h i więcej. Najdroższy jest parking pod stacją kolejową, Stazione Santa Maria Novella 3,80 EUR/h. O bezpłatne miejsca jest we Florencji naprawdę trudno.

TIPWażna wskazówka! Białe linie namalowane na miejscach parkingowych, które zwykle we Włoszech oznaczają bezpłatne miejsca dla każdego, tu są niestety zarezerwowane dla mieszkańców miasta. Dlatego parkuj wyłącznie na niebieskich miejscach parkingowych (odpłatne).

Oto cztery sprawdzone parkingi w centrum (naniosłam je na mapę):

 • Stazione Santa Maria Novella, Piazza della Stazione 58, 50123 Firenze (ok. 10 minut spacerem do Piazza Duomo),
 • S. Lorenzo-Mercato Centrale, Piazza del Mercato Centrale 1, 50123 Firenze (około 7-10 min. spacerem od katedry),
 • Sant’Ambrogio Firenze, Largo Pietro Annigoni 9, 50122 Firenze (do katedry około 15-20 minut pieszo),
 • Parking Beccaria, Viale Giovanni Amendola 7, 50121 Firenze (do katedry Santa Maria del Fiore 20 min.).

Parkowanie po drugiej stronie rzeki Arno

 • Parcheggio Viale Michelangiolo 59, 50125 Firenze – Piazzale Michelangelo to miejsce, które polecałam powyżej na zachody słońca i podziwianie wspanialej panoramy miasta. Do Santa Maria del Fiore dojdziemy stąd w pół godziny, zależy od naszego tempa.
 • Piazza Francia, 50126 Firenze – to dalej od centrum, parking jest na tyłach hotelu Italiana (Italiana Hotels Florence), za hotelowym basenem. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, linia nr 23, który jeździ bardzo często oraz jest postój taksówek. Parking jest odpłatny, są wszędzie namalowane niebieskie linie.

Gdzie parkować we Florenci. Co to jest strefa ZTL. Co oznaczają kolory linii na parkingach. CLET

Nietypowe znaki drogowe we Florencji

Być może zauważyłeś, że znaki drogowe we Florencji mają dość szczególny wygląd. Nie jest jednak tak, że miasto opanowali wandale, którzy malują na znakach drogowych co im się podoba.

Florencja zgodziła się, by artysta, Anacleto Clet Abrahamszerzej znany jako CLET – nadał im zupełnie wyjątkowy charakter. CLET jest Francuzem, który od ponad 20 lat mieszka we Włoszech.

Wszystkie jego prace mają stosowne pozwolenia lokalnych władz. Naklejki, które pojawiają się na znakach drogowych są aplikowane są za pomocą specjalnego kleju, który nie niszczy lica znaku. W razie potrzeby, można je łatwo usunąć.

Przy okazji dodam, że pracowania CLET-a znajduje się w drodze na szczyt San Niccolo. Odwiedź ją koniecznie, gdy będziesz we Florencji, to po drugiej stronie Arno. Ten artykuł zilustrowałam właśnie jego pracami.

CLET Studio, Via dell’Olmo 8r, 50125 Firenze

Gdzie parkować we Florenci. Co to jest strefa ZTL. Co oznaczają kolory linii na parkingach. CLET

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Tarta z kremem cytrynowym, przepis
Previous post
Tarta z kremem cytrynowym – przepis
Next post
Casa Felice Calabria – apartamenty Moniki w Grisolia, Kalabria

2 komentarze

 1. Daniel
  6 lipca, 2022 at 8:20 am — Odpowiedz

  Mała uwaga, parking Santa Maria Novella nie jest najdroższym, 3,80€ za każdą godzinę, natomiast San Lorenzo Mercato Centrale 2€ za pierwszą, 3€ za drugą, a za każdą kolejną 8€. Niestety nie sprawdziliśmy tego wcześniej, przez co na miejscu czekała nas niemiła niespodzianka. Jeśli ktoś przyjeżdża na dłużej, zdecydowanie odradzam ten parking:)

  • 9 lipca, 2022 at 7:44 pm — Odpowiedz

   Dziękuje za te informacje. Na pewno przydadzą się osobom parkującym we Florencji.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

Gdzie parkować we Florencji – adresy, wskazówki i niecodzienne znaki drogowe