WENECJA – 300 lecie Caffè Florian, najstarszej kawiarni we Włoszech

WENECJA – 300 lecie Caffè Florian, najstarszej kawiarni we Włoszech

Wenecja mapaWenecka Caffè Florian, jedna z najstarszych kawiarni na świecie, 29 grudnia 2020 roku obchodzi 300-lecie istnienia. Niestety nie będzie to rocznica hucznie świętowana. Najstarszy bar we Włoszech nie zostanie nawet otwarty. Caffè Florian, podobnie jak wiele innych firm we Włoszech, ucierpiał na skutek pandemii koronawirusa. Cios padł także wcześniej, w czasie niszczycielskiej powodzi z listopada 2019 r. Zniszczenia były bardzo duże, a koszty naprawy wyniosły 100 000 EUR. Bar walczy obecnie o przetrwanie.

300 lecie Caffè Florian, Wenecja

 Caffè Florian – nieprzerwanie od 29 grudnia 1720 roku

Położona pośród arkad Piazza San Marco w centrum Wenecji, Caffè Florian, podejmuje gości od 29 grudnia 1720 roku. Alla Venezia Trionfante, jak ją pierwotnie nazywano, została uruchomiona przez Floriano Francesconiego. Wkrótce jednak przemianowano na obecną nazwę.

Przez wieki ten elegancki bar gościł niezliczone postacie kulturalne, takie jak Casanova, Lord Byron, Percy Bysshe Shelley, Charles Dickens, Ernest Hemingway, Charlie Chaplin i Andy Warhol. Bywały tu setki międzynarodowych polityków i współczesnych celebrytów. W bogato zdobionych pokojach Caffè Florian znajdują się dzieła sztuki ważnych artystów XIX-wiecznych, takich jak Goldoni. Bar świętował 200-lecie istnienia w 1920 roku, otwierając nową salę ozdobioną w stylu secesyjnym.

300 lecie Caffè Florian, Wenecja

Okolicznościowy znaczek

Włochy wypuściły z okazji 300. urodzin baru specjalny, pamiątkowym znaczek, dostępny w wybranych urzędach pocztowych w całym kraju.

300 lecie Caffè Florian, Wenecja
Źródło: Poste Italiane

Przewodnik po Wenecji

O tym, jak wspaniale spędzić dzień, dwa czy trzy w Wenecji napisałam przewodnik. Polecam ci go bardzo serdecznie, oto: 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

300 years of Caffè Florian in Venice
300 years of Caffè Florian in Venice

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Kuchnia włoska, twoje delikatesy, www.kuchnia-wloska.com.pl
Previous post
Sklep Włoska kuchnia - włoskie delikatesy w Polsce
Florencja, przewodnik
Next post
FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WENECJA – 300 lecie Caffè Florian, najstarszej kawiarni we Włoszech