TOSKANIA, PITIGLIANO – miasto na tufie, który się sypie

TOSKANIA, PITIGLIANO – miasto na tufie, który się sypie

Włochy są tak bogate architektonicznie i historycznie, że nie sposób ich zobaczyć i dogłębnie poczuć wpadając tu tylko od czasu do czasu. Gdy jednak w Twoim otoczeniu jest kilku italofilskich “wariatów”, łatwiej o przywołanie wspomnień i poznanie nowych miejsc. O Pitigliano opowiedzieli mi moi poznańscy rozmówcy, italofile, wielcy wielbiciele Toskanii, niezmordowani podróżnicy – Danka i Andrzej.

Pitigliano, Toskania

Kiedy rozmawialiśmy o ich włoskich podróżach, o Pitigliano opowiadali z takim entuzjazmem, że od razu wiedziałam, że zakochali się w tym miejscu po uszy! W ich poznańskim domu jest co najmniej kilka obrazów przedstawiających “Małe Jeruzalem”, jak jest nazywane na pamiątkę zgodnego życia przez wieki chrześcijan i Żydów.

Miasta tufu: Pitigliano, Sorano i Sovana

[Andrzej] Pitigliano, Sorano i Sovana to trójka “miast tufu”, wszystkie się sypią, ale Pitigliano jest w najlepszej kondycji. Te obrazy na ścianie w naszym salonie przedstawiają Pitigliano rano i wieczorem.

Pitigliano, Sorano, Sovana, miasta na tufie, Toskania

Pitigliano, Sorano, Sovana – miasta tufu

Miasto wydaje się wyrastać wprost z poszarpanego skalnego monolitu tufu wulkanicznego wznoszącego się stromo na wysokość 313 m n.p.m. i otoczonego trzema wąwozami. Spieszę wyjaśnić, o co w tym chodzi. Tuf wulkaniczny to rodzaj lekkiej, zwięzłej i zazwyczaj porowatej skały osadowej należącej do skał piroklastycznych, czyli po prostu składa się piasku i popiołu wulkanicznego z domieszką innego materiału okruchowego, scementowanego spoiwem krzemionkowym lub ilastym. I na czymś takim właśnie ludzie zbudowali swoje miasto. Domy też są tu zbudowane z tufu:). Zobaczcie sami.

Pitigliano, miasto na tufie, Toskania

Tuf ma jeszcze jedną, pożyteczną dla człowieka właściwość. Woda wydrążyła w tufie jaskinie, potem robili to także ludzie te przestrzenie wykorzystują są jako tunele, studnie, grobowce, piwnice, magazyny. Całkiem sprytna kooperacja przyrody i człowieka.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. PitiglianoPanorama Pitigliano

A oto, jak wygląda mapa Centro Storico. Przyjrzyjcie się dobrze, szczególnie jeśli zastanawiacie się czy warto tu wjechać samochodem. W labiryncie uliczek czasem nawet trudno przejść i jest tu nie tylko problem z parkowaniem, a nawet z samą jazdą.

Pitigliano, miasto na tufie, Toskania

Źródło, Centro storico Pitigliano

Parkowanie w Pitigliano

Propozycja jest taka, zostawcie auto na parkingu (czytaj: miejsca wzdłuż ulicy) koło cmentarza, przy Via Madonna del Fiore, ubierzcie wygodne buty i zacznijcie podróż do przeszłości.

A z samochodami też przecież bywa różnie. Włoskie drogi, włoski styl jazdy, żar z nieba, korki …

[Danka]Nasi znajomi mówią, że im się na wakacjach nigdy nic nie przytrafia, a nam zawsze coś. W Pitigliano zepsuł nam się samochód.

[Andrzej] Tak, jeździliśmy wówczas Renault Megane i zepsuły się fajki elektroniczne – bobini. Z Pitigliano holowali nas do Viterbo, jakieś 50 km, gdzie dotarliśmy o 17:30, pół godziny przed zamknięciem warsztatu. Był piątek. Inżynier wiedział, że jeśli nie załatwimy tej naprawy od ręki, musielibyśmy zostać tu do poniedziałku. Znalazł te bobini  i wymienił:). Mieliśmy dużo szczęścia.

Garść historii Pitigliano

Tak położone Pitigliano miało doskonałe, naturalne walory obronne, co skrzętnie wykorzystywali już od starożytności Etruskowie, potem Rzymianie, oraz władający miasteczkiem kolejno ród Aldobrandeschi i ród Orsinich, którzy przejęli Pitigliano w 1293 roku dzięki małżeństwu. W XV w. nastąpił wielki rozkwit miasta, sprowadzono tu znanych artystów i architektów. W 1545 roku wybudowano tu potężna cytadelę oraz imponujący akwedukt. Dwa wielkie łuki i trzynaście mniejszych, na których wspiera się akwedukt zachowały się do dzisiaj. To dzieło hrabiego Gianfrancesco Orsiniego.

Pitigliano, miasto na tufie, Toskania
Źródło, Akwedukt

Co trzeba zobaczyć

Spacerując Via Roma przekonacie się, że średniowieczna część Pitigliano pozostaje stylistycznie nie naruszona. Skarbem architektury Pitigliano jest XIII w. katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na Piazza Gregorio VII, której dzwonnica pełniła dawniej rolę wieży obserwacyjnej. Sama katedra jednak nosi liczne ślady epoki baroku. Zajrzyjcie też do kościoła Santa Maria zbudowanego w 1509 roku. Ale nie możecie nie zobaczyć Palazzo Orsini, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku, a ukończono dopiero w XVI w. A potem pokręćcie się po miasteczku, zgubcie się w ciasnych uliczkach i pomyślcie, że w zasadzie od średniowiecza niewiele się tu zmieniło. I nie zapomnijcie przysiąść na chwilę, abyś coś przekąsić. Miasto jest znane jest z produkowanego tutaj białego wina Bianco di Pitigliano.

Jak dojechać do Pitigliano

Jeśli podróżujecie samochodem od zachodu, czyli od strony morza – głównej drogi wybrzeża SS1 dojedziecie drogą krajową (regionalną) nr 74 – SS74/SR74, zwaną Maremmana. Od północy, z Sieny dojedziecie drogą SS2 (SR2) do Acquapondente, a następnie SP49 do La Buca. Tu należy skręcić ostro w prawo na SR74. Po zjeździe z SS2 droga robi się górzysta i kręta.

Gdzie nocować

Nie mam do polecenia, póki co, konkretnego miejsca w samym Pitigliano, ale po sąsiedzku, w Sorano już tak.

Villaggio Le Querce

To idealne miejsce na rodzinne wakacje. 25 apartamentów tworzy wakacyjne miasteczko, nie brakuje placu zabaw, są dwa baseny, jest mnóstwo przestrzeni, bo całość mieści się na terenie pięknego parku o powierzchni 2 ha(!). Średniowieczne Sorano to jedno z trzech prześlicznych miasteczek na tufie, które leżą blisko siebie: Pitigliano, Savona i właśnie Sorano, blisko także do toskańskich term, Terme di Saturnia. Każdy apartament jest wspaniale wykończony i kompletnie wyposażony. Jest także tawerna, w której podawane są śniadania oraz bar, gdzie odbywają się czasami imprezy i włoskie wieczorki, a zawsze można coś przekąsić.

Villaggio Le Querce w Sorano, Toskania
Villaggio Le Querce w Sorano, Toskania
Villaggio Le Querce w Sorano, Toskania

Więcej Toskanii?

Mam nadzieję, że wycieczkę uznajecie za przyjemną. Włochy to nie tylko Toskania, ale czym byłyby Włochy bez Toskanii? Szkoda tylko, że Danka i Andrzej do tej pory nie napisali książki o swoich włoskich podróżach. Mam nadzieję, że jednak wezmą to kiedyś pod uwagę:). Ściskam mocno Danusię i Andrzeja, a wszystkim przesyłam uśmiechy.
A jeśli Tobie wciąż mało Toskanii, zapraszam Cię do mojego przewodnika po 44 najpiękniejszych miasteczek Toskanii.
Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy.
Pitigliano, Tuscany

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Wakacje za pracę u gospodarza we Włoszech
Previous post
Włoskie wakacje za pracę u gospodarza
Włoski 365. Falsi amici
Next post
PROJEKT WŁOSKI 365, słówka 1-10. Falsi amici

6 komentarzy

 1. 16 czerwca, 2015 at 7:49 pm — Odpowiedz

  Czytałam na głos całej rodzinie 🙂 Kochamy Włochy, tzn. oni pokachali bo tyle o niej gadam;)

  • 17 czerwca, 2015 at 1:17 am — Odpowiedz

   Twoje szczęście jest teraz i moim szczęściem:). Dziękuję, że napisałaś!

 2. 18 czerwca, 2016 at 5:16 pm — Odpowiedz

  Dziekuje Pani za tak piekny artykuł o Pitigliano, od lat mieszam w Maremmie toskanskiej, w okolicy Saturni, wiec w sąsiedztwie mam również Pitigliano. Pomimo tego, że czesto widuje te cuda moje oczy ciągle się zachwycaja i inspirują…taka jest właśnie Maremma.
  Pragnę dodać, że w większości przypadków te wąwozy, piwnice i nekropoli w tufie wyklute są ludzkimi rękami.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam wdo Maremmy

  • 18 czerwca, 2016 at 6:31 pm — Odpowiedz

   Bożenko! Bardzo dziękuję za Twój komentarz!!! Zazdroszczę Ci tej Maremmy na co dzień. To sie nie może znudzić :).

 3. 18 czerwca, 2016 at 8:44 pm — Odpowiedz

  Wystarczający opis miasta pięknego miasteczka leżącego faktycznie poza szlakiem. Żadne biuro turystyczne nie prowadzi tam swoich klientów, a może warto zacząć, tylko pozostaje problem dojazdu autokarem i parkingu dla autokaru. Brawo za artykuł. Muszę więcej ich przeczytać na Pani blogu. Pozdrawiam!

  • 18 czerwca, 2016 at 10:44 pm — Odpowiedz

   Dziękuję!!! To prawda, że autokary nie mają tu ułatwionej sprawy. Ale … może to i dobrze?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

TOSKANIA, PITIGLIANO – miasto na tufie, który się sypie