Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo

Darmowe termy w Toskanii to jeden z obowiązkowych punktów wizyty w tym niezwykłym regionie Włoch. W Toskanii znajdują się ogromne źródła naturalnej energii w postaci energii geotermalnej. Zdawali sobie z tego sprawę już Etruskowie i starożytni Rzymianie. Gdy człowiek opracował odpowiednią technologię, mógł zacząć wykorzystywać ciepło ukryte pod ziemią. Warto wiedzieć, że to tu powstała pierwsza na świecie elektrownia geotermalna i to tu udało się po raz pierwszy zamienić energię z głębi ziemi w energię elektryczną. Dokonał tego książe Piero Ginori Conti w 1934 roku, gdy w toskańskim Laredello, zaświeciło się 5 żarówek!

To było prawdziwie epokowe wydarzenie,  świat wzbogacił się o nową wiedzę, ale z dobroczynnych gorących źródeł wytryskających w Toskanii, można było korzystać nie czekając na rozwój techniki. Od dawna było wiadomo, że ciepła woda z głębi ziemi ma w sobie coś, co korzystnie wpływa na ludzkie ciało, a może i duszę?

Darmowe termy w Toskanii

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie właściwości lecznicze mają wody Terme di Saturnia, a także Terme FilippiBagno VignoniBagni di Petriolo, zapraszam. Oto gorące źródła w Toskanii.

Terme di Saturnia, Toskania

Terme di Saturnia

Jak powstały gorące źródła w Saturnii?

Legendy i mity vs poglądy geologów

Wytryśnięcie gorącego źródła nastąpiło, gdy jeden z piorunów ciśniętych przez Jowisza – boga nieba, burzy i deszczu – podczas kłótni z Saturnem, chybił i uderzył w skałę. Tyle mity i legendy, a co na to naukowcy?

Głównym „sprawcą” jest wygasły wulkan Monte Amiata i … deszcz. Ujście wód znajduje się dokładnie w miejscu zwanym Cascate del Mulino w Saturni.

To proste, w szczeliny skalne wulkanu Monte Amiata dostaje się woda z opadów deszczu, która spływa do wnętrza i płynąc przez około 30 km zostaje nagrzana i nasycona związkami mineralnymi. W końcu wody wypływają na powierzchnię w miejscu zwanym Cascate del Mulino tworząc wodospad, a następnie spływa do naturalnie utworzonych basenów trawertytowych Cascate del Gorello.

Terme di Saturnia, gorące źródła w Toskanii

Inspiracja dla Dantego?

Gdy przestudiujemy historię tego miejsca, okazuje się, że już Etruskowie jako pierwsi dostrzegli dobroczynne działanie znajdujących się tu wód termalnych, a Saturnia to najstarsze miasto przez nich założone. Nazwali je Aurinia. Rzymianie nie tylko zmienili nazwę na Saturnia, ale także zbudowali tu pierwsze struktury, w których wykorzystywano dobroczynne i lecznicze działanie źródeł.

Jednak w średniowieczu oblicze Saturnii było postrzegane zupełnie inaczej. Krążyły legendy i zabobony mówiące o związku źródeł termalnych z piekłem i diabłem, zaś o samych wodach mówiono iż są przeklęte. Diabelska Dolina, jak mówiono. Legendy te spowodowane były m.in. przez unoszące się tu mgły i opary, jak również charaktetystyczny zapach siarki.

Kiedy do Valle del Diavolo – Diabelskiej Doliny – przyjechał Dante, pomyślał, że tak właśnie musi wyglądać piekło i tak opisał je w „Boskiej Komedii”.

Na szczęście wraz z nadejściem odrodzenia sztuk i nauk, Saturnia wraca do łask. Staje się własnością Medyceuszy, a następnie częścią Księstwa Toskanii, a z jej dobrodziejstw ponownie korzystają wszyscy. Dziś Terme di Saturnia przyciągają miejscowych i turystów przez cały rok.

Terme di Saturnia, gorące źródła w Toskanii

Dlaczego warto korzystać z term

Kąpiele w źródłach termalnych mają działanie terapeutyczne i lecznicze. Ciepła woda doskonale wpływa na krążenie, ciśnienie krwi, kości i stawy, przemianę materii, gospodarkę hormonalną i psychikę. To wspaniała okazja do relaksu – redukują stres, stabilizują ciśnienie, łagodzą dokuczliwe bóle i pomagają zwalczyć bezsenność.

Najbardziej z kąpieli w gorących, źródlanych wodach korzysta skóra, która po takiej kuracji odzyskuje równowagę i łatwiej się regeneruje. Z Cascate del Mulino wypływa około 500 litrów gorącej wody na sekundę, co sprawia, że baseny trawertytowe są zawsze czyste.

Temperatura wody

Woda ma stałą temperaturę około 37,5°C.

Skład wody to: związki siarki, węgla, alkaliczne sole kwasu węglowego, ziemia oraz wodorek siarki, dwutlenek węgla i plankton termalny.

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje są szczególnie wskazane w leczeniu:

 • artropatia,
 • choroby skórne,
 • schorzenia żołądka,
 • choroby układu krwionośnego,
 • zapalenie dróg oddechowych.

Termy są dostępne za darmo przez cały rok, każdy może skorzystać z dobrodziejstwa tych gorących źródeł. Osobiście polecam wizytę wiosną lub jesienią, gdy temperatury powietrza są optymalne, a i chętnych nieco mniej niż w szczycie sezonu. Ten krótki film nakręciłam telefonem  w marcu 2016 roku.

Terme di Saturnia SPA & Golf Resort

Jeśli nie masz ochoty wciskać się między ludzi i szukać swojego kawałka w jednym z naturalnych basenów trawertytowych, możesz skorzystać z wersji lux, oddalonej zaledwie o 1,3 km. Woda jest dokładnie ta sama, ale oprawa zupełnie inna. Terme di Saturnia Spa & Golf Resort oferuje kilka basenów o różnej głębokości, kaskady, hydromasaż, a także cały szereg leczniczych usług kosmetycznych – okłady, masaże, itp. Najfajniejsze jest chyba jednak to, że można tu spędzić cały dzień w szlafroku. Wyobraź to sobie, niespieszne śniadanie z widokiem na wielki basen z gorącą wodą, a wszyscy hotelowi goście w białych szlafrokach popijają poranną kawę. Miałam okazję spędzić tu chwilę i przyznaję, że mogłabym wrócić na jeszcze trochę. Za taką wersję trzeba niestety nieco więcej zapłacić. Ten krótki film nagrałam także w marcu 2016 roku.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość korzystania z basenów termalnych. W pobliżu znajduje się kompleks basenów Terme di Saturnia. Można wykupić bilet na jedno wejście lub karnet dłuższe korzystanie z  dobrodziejstw term. Na sporym terene są baseny, hydromasaże, leżaki, a także restauracja. Polecam szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Noclegi

Jeśli pobliskie Terme di Saturnia Spa & Golf Resort nie wchodzą w grę, mam dla Ciebie alternatywę, wyjątkowe miasteczka w okolicy, zaledwie kilka km i jesteś w innym świecie.

Pewnie słyszałeś o miasteczkach na wulkanicznym tufie: Sorano, Sovana i Pitigliano.

O Pitigliano możesz przeczytać mój artykuł TUTAJ. Co do noclegów – jak na małe miesteczka, oferta jest całkiem spora, sam sprawdź i wybierz najlepsze dla Ciebie:

Jeśli wolisz mieszkać bliżej źródeł, po prostu kliknij: Cascate del Mulino, gorące źródła w Toskanii.

Lub szukaj noclegów w Saturnii lub nieco większym miasteczku Manciano.

Jak dojechać

Cascate del Mulino położona jest w południowej części Toskanii, ok 150 km od Rzymu. To rejon o nazwie Maremma, położony w prowincji Grosseto. Saturnia (oddalona od źródeł o 3 km) to część miejscowości Manciano – stolicy gminy o takiej samej nazwie. Najwygodniej przyjechać tu samochodem.

Darmowe termy znajdują się przy drodze SP10. Jadąc, zwracajmy uwagę znaki z fontanną symbolizującą termy. Przy jednym z ostrych zakrętów na SP10, na poboczu zwykle już stoją samochody, jest także znak fontanny i to właśnie tu należy się zatrzymać. Jest parking, ale w sezonie i tak może być problem z wolnym miejscem.

Przy okazji polecam stronę Cascate del Mulino, na której znajdziecie sporo przydatnych informacji.

 

[wpgmza id=”2″]

 

Bagni San Filippo

Bagni San Filippo, w pobliżu Pienzy, prowincja SienaLokalizacja: miasteczko Bagni San Filippo położone jest ok. 30 minut jazdy samochodem z Pienzy. 

Jak dojechać

Kierujemy się na niewielką miejscowość Bagni San Filippo drogą SR2, zanim jednak do niej dojedziemy, już kilka km wcześniej zjeżdżamy na SP61, najlepiej wypatrujmy znaku z brązową fontanną i napisem „Bagni S. Filippo 3”. Obowiązuje zakaz wspinania się po skałach. Jeśli wpiszemy w nawigację, Bagni San Filippo, trafimy bezbłędnie.

W miasteczku jest dużo miejsc parkingowych wzdłuż jednokierunkowej ulicy, ale w sezonie można się spodziewać kłopotów z wolnymi miejscami. Wystarczy być po prostu nieco wcześniej lub późniejszym popołudniem, gdy większość osób już wraca do domu. Muszę także dodać, że w sezonie jest to mnóstwo osób, co mnie nie dziwi, bo termy są szalenie urokliwe i jest mnóstwo baseników, które są położone na różnych wysokościach i mają różną temperaturę wody. Warto spróbować zarówno najwyższych baseników Fosso Bianco z najgorętszą wodą, jak i te niższe, gdzie woda jest już chłodniejsza. Po zaparkowaniu samochodu należy zwrócić uwagę, że jest wiele zejść przez las, które są dość strome, jest jednak jedno główne zejście, widnieje tam znak (strzałka) z białym napisem na brązowym tle „Fosso Bianco”. To szerokie i łagodne dojście do term, są tam także toalety. Jeśli pódziemy właśnie tędy, należy, po dojściu do pierwszych baseników, skręcić w lewo i iść w dół, aby dotrzeć do głównej skały z najgorętszymi termami. 

Temperatura wody

Od +52 °C. Wody bogate w siarkę, wapń i magnez, uboga w tlen. 

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób układu oddechowego,
 • schorzeń uszu, nosa i gardła,
 • chorób zwyrodnieniowych stawów,
 • chorób układu nerwowego,
 • problemami skórnymi, jak: egzema, łuszczyca, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Bagni San Filippo.

Darmowe termy w Toskanii. Terme Filippi

Noclegi

W samym miasteczku Bagni San Filippo są hotele, niestety nie nocowałam w żadnym z nich, ani nie wizytowałam, więc trudno mi coś polecić. Polecam za to noclegi w okolicach ślicznej Pienzy. To nie tylko przepiękne miasteczko, ale także wygodna baza do zwiedzania przepięknej części Toskanii, jaką jest Val d’Orcia.

Polecam noclegi w:

 • Villa Pienza – niezwykle klimatyczna willa w typowo toskańskim stylu, z widokiem na Monte Amiata, basenem i dużą salą do ćwiczeń. Miejsce zecydowanie dla ciała i ducha.
 • La Dimora Di Pienza – bardzo wygodne miejsce do zatrzymania się, można korzystać z rowerów, a okolica tylko do tego zachęca.
 • Casale Pienza – marzysz okamiennym domu z basenem, belkami stropowymi i pofalowanym toskańskim krajobrazem dookoła? To miejsce właśnie dla Ciebie.
 • Relais Il Chiostro Di Pienza – miejsce absolutnie wyjątkowe, XV wieczny klasztor w samym sercu Pienzy, zaledwie 100 m od katedry. Cudowny ogród i taras z widokiem na okolicę, a także basen i freski na suficie. Rozmarzyłam się.
 • Hotel Arca di Pienza – bardzo wygodny, klasycznie urządzony hotel ze wszelkimi wygodami, któtkim spacerem dojdziemy do wszelkich arakcji okolicy.

 

TIPPamiętacie film „La Meraviglie”? W polskiej wersji językowej film nosi tytuł „Cuda”. Jedna ze scen z piękną Monica Belucci była kręcona właśnie tu, w Bagni San Filippo. TU możecie zobaczyć trailer.

Monica Belluci w filmie "Cuda", „La Meraviglie”.

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni, w prowincji SienaLokalizacja: Bagno Vignoni, w prowincji Siena

Jak dojechać

W samym miasteczku Bagno Vignoni, zamiast rynku znaduje się duży basen z wodą termalną, jednak jest tam zakaz kąpieli. Aby skorzystać z gorących źródeł należy udać się nieco poza miasteczko, a dokładnie, poniżej miasteczka. Ale po kolei.

Jadąc autostradą A1, zjeżdżamy na węźle Chiusi, a następnie jedziemy przez Chianciano Terne i Pienzę do San Quirico d’Orcia, gdzie wjeżdżamy na drogę SR2. Wypatrujmy brązowych znaków drogowych kierujących na Bagno Vignoni. Sugeruję najpierw odwiedzić prześliczne miasteczko. Jest tu kilka parkingów, pierwszy z nich, niemalże od razu po skręcie na Bagno Vignoni, po prawej stronie, to duży darmowy parking, na który wjeżdżamy krętą drogą pod górę (jak na hotel ADLER), skąd w kilka minut ścieżką dojdziemy do miasteczka. Kolejne parkingi są w miasteczku, całkiem sporo miejsc, nie powinno być problemów z parkowaniem (odpłatne).

Jak odnaleźć darmowe termy

Jeśli zastanawiasz się, gdzie są darmowe termy, w których można zażyć relaksu – w miasteczku są ruiny, Parco dei Mulini. Wystarczy podejść do balustrady i spojrzeć w dół – to właśnie tam musisz dotrzeć, bo w dole, patrząc w prawo, widać już sadzawkę. Jeśli przyjechałeś samochodem, trzeba na jednym, jedynym w miasteczku rondzie, wybrać zjazd na dół, ku głównej drodze, ale wypatruj po ok. 100-150 m niepozornego skrętu w prawo, w szutrową drogę (chodnik będzie w tym miejscu miał obniżoną krawędź). Droga nie jest super jakości, ale spokojnie nią pokonasz odcinek ok. 400 m, by następnie znaleźć miejsce na zaparkowanie samochodu. Dlatego napisałam wyżej, abyś zerknął z góry, z Parco dei Mulini, bo widać także ilość zaparkowanych aut w dole. Na miejscu można wybrać wspinaczkę na skały i tam szukać najcieplejszej wody i wodospadu, a można udać się nad sadzawkę, gdzie woda jest przyjemnie chłodnawa i naprawdę daje ulgę w gorący, letni dzień. Wybór należy do Ciebie.

Temperatura wody

W miejscu ujścia +52 °C , ale w samej sadzawce +26 °C. Woda zawiera związki siarki i kwasu wodorowęglowego

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotne, inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób skóry,
 • w chorobach reumatycznych,
 • w chorobach układu nerwowego,
 • do inhalacji i irygacji przy zapaleniach w laryngologii i ginekologii,
 • korzystny wpływ na układ żołądkowo-jelitowy.
Bagno Vignoni, termy w Toskanii
Termy w miasteczku Bagno Vignoni. W tych jest zakaz kąpieli
Bagno Vignoni, termy w Toskanii
Termy poniżej miasteczka. Sadzawka, po lewej stronie, do góry, widać skałę, na którą można się wpinać

Noclegi

W bezpośredniej bliskości źródeł Bagno Vignoni znajduje się kilka hoteli, polecam także wziąć pod uwagę zatrzymanie się w pobliskiej Pienzy (wykaz polecanych noclegów opisałam przy Terme Filipi), Montalcino czy San Quirico d’Orcia. Ale ja polecam szczególnie:

 • Fattoria Pieve A Salti – duża i świetna agroturystyka z basenem, salą na wielkie imprezy, końmi, rowerami i uprawami bio w okolicy – można zakupić ich liczne BIO produkty.  Dla dzieci organizowane są zajęcia, krajobrazy dookoła przepiękne, są także lekcje jogi, gospodarze posiadają kilka busów, więc dojazd z lotniska nie stanowi problemu. Dużą zaletą jest możliwość zatrzymania się tu nawet na jedną noc (choć w szczycie sezonu może to być trudne).
 • Monolocale a Buonconvento – piękny apartament w samym Buonconvento, do Bagno Vignoni jest zaledwie 16 km. Bardzo dobre ceny i świetna lokalizacja.

 

TIPTakże Bagno Vignoni mają swój filmowy akcent. To właśnie tu kąpie się Harvey Keitel w filmie „Pod  Słońce”, w oryginale „Shadows in the sun”. Treiler jest dostępny TU.

Bagni di Petriolo

Bagni di Petriolo, w pobliżu Monticiano, prowincja SienaLokalizacja: w pobliżu Monticiano, prowincja Siena

Jak dojechać

Bagni di Petriolo znajduje się przy drodze SS223. Trasa biegnie po estakadzie, trzeba zjechać z głównej drogi nieco wcześniej, na SP4. Będąc na drodze SS223 należy wypatrywać znaku kierującego do Terme di Petriolo. Termy znajdują się pod mostem przy drodze SP4. Wcześniej jest widoczny hotel i zaparkowane na poboczu samochody. Wpisując w nawigacji Bagni di Petriolo, trafimy bez problemu. Jest zejście przy moście, ale jest i kawałek dalej kolejne. Schodzimy przez wydeptane ścieżki między drzewami.

Temperatura wody

Od +43 °C u ujścia do +37 °C w basenie. Bardzo wysoka zawartość siarki i węgla.

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób skóry,
 • problemów z oddychaniem,
 • problemów ortopedycznych,
 • chorób stawów, jak reumatoidalne zapalenie stawów,
 • idealne miejsce dla osób z zaburzeniami krążenia (sąsiedztwo zimnej wody rzeki, chyba że latem jest długo gorąco, a wody w rzece jest mało, wówczas i rzeka jest zaskakująco ciepła).
Bagni di Petriolo, Toskania
Termy przy zejściu przy moście, zdjęcie dzięki uprzejmości Mikołaja Wierzbickiego
Bagni di Petriolo, Toskania
Termy w kolejnym zejściu
Bagni di Petriolo, Toskania
Latem, po wielu dniach z wysokimi temparaturami, wody w rzece bywa stosunkowo mało

 Noclegi

Polecam zatrzymanie się w pobliskiej miejscowości Monticiano.

Na koniec, jedna uwaga. Moim zdaniem, zbyt długie przebywanie w termach powoduje, że czujemy się zmęczeni. Nie odczuwa się tego od razu, dopiero po kilku chwilach. Weź to pod uwagę, jeśli, np. jesteś kierowcą i masz dłuższą drogę przed sobą.

Mam nadzieję, że artykuł jest dla Ciebie pomocny. Pomimo tego, że w interenecie jest już sporo informacji na temat gorących źródeł w Toskanii, zauważyłam, że żaden z nich kompleksowo nie opisuje właściwoście leczniczych poszczególnych źródeł. Postanowiłam także dodać Wam listę noclegów, które polecam, ponieważ zawsze o to pytanie. Jeśli nie będziecie w pełni zadowoleni z tej listy, polecam szukać na polsko języcznej stronie z wynajmem domów w Toskanii, To-Toskania. Bardzo pomocni i kompetentni.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o najpiękniejszych włoskich wyspach, planując swoją kolejną podróż do Włoch.

Termy w Toskanii. Gorące źródła

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

 

Zdrówka Wam życzę !

Pozdrawiam najserdeczniej,

Magda

 

Najlepsze plaże w Toskanii.
Previous post
Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu
Piza, widok z Krzywej Wieży, Toskania
Next post
Jak zostałam okradziona w Pizie. Moja historia

6 komentarzy

 1. Marzec 29, 2017 at 7:55 pm — Odpowiedz

  Wow jakie przepiękne miejsca! Można się zakochać po prostu. Bardzo chciałabym tam pojechać, zrelaksować się i podreperować zdrówko.

 2. Klara
  Marzec 28, 2019 at 10:34 am — Odpowiedz

  Miejsca zachwycające, w tym roku na majówkę wybieramy się na Toskanię . Proszę napisać , czy można do źródeł dotrzeć rowerem? Czy znajdują się w dostępnym miejscu, czy raczej trzeba przejść tam jakiś szlakiem górskim ze skałkami ?

  • Marzec 29, 2019 at 7:45 pm — Odpowiedz

   Klara, do źródeł, które opisałam dojeżdża się samochodem, a potem trzeba dosłownie kawałek dojść, więc dojedziesz. Nie ma przedzierania się przez góry. Ale nie licz na ścieżki rowerowe, niestety tego nie ma.

   • Klara
    Kwiecień 1, 2019 at 1:39 pm — Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedz.

 3. Hanna
  Kwiecień 10, 2019 at 4:40 pm — Odpowiedz

  Świetne zestawienie i piękne zdjęcia. Które z term najmniej pachną? 😀

  • Kwiecień 13, 2019 at 7:56 pm — Odpowiedz

   Nie potrafię odpowiedzieć! Moim zdaniem tragedii nie ma. Gorzej było na wyspue Vulcano. Tam zapaszek niczego sobie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Martina Franca, Apulia.
 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

Wille można wynajmować od wiosny do jesieni za moim pośrednictwem. Wystarczy napisać na maila: italiapozaszlakiem@gmail.com

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo