Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo

Darmowe termy w Toskanii to jeden z obowiązkowych punktów wizyty w tym niezwykłym regionie Włoch. W Toskanii znajdują się ogromne źródła naturalnej energii w postaci energii geotermalnej. Zdawali sobie z tego sprawę już Etruskowie i starożytni Rzymianie. Gdy człowiek opracował odpowiednią technologię, mógł zacząć wykorzystywać ciepło ukryte pod ziemią. Warto wiedzieć, że to tu powstała pierwsza na świecie elektrownia geotermalna i to tu udało się po raz pierwszy zamienić energię z głębi ziemi w energię elektryczną. Dokonał tego książe Piero Ginori Conti w 1934 roku, gdy w toskańskim Laredello, zaświeciło się 5 żarówek!

To było prawdziwie epokowe wydarzenie,  świat wzbogacił się o nową wiedzę, ale z dobroczynnych gorących źródeł wytryskających w Toskanii, można było korzystać nie czekając na rozwój techniki. Od dawna było wiadomo, że ciepła woda z głębi ziemi ma w sobie coś, co korzystnie wpływa na ludzkie ciało, a może i duszę?

Darmowe termy w Toskanii

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie właściwości lecznicze mają wody Terme di Saturnia, a także Terme FilippiBagno VignoniBagni di Petriolo, zapraszam. Oto gorące źródła w Toskanii.

Terme di Saturnia, Toskania

Terme di Saturnia

Jak powstały gorące źródła w Saturnii?

Legendy i mity vs poglądy geologów

Wytryśnięcie gorącego źródła nastąpiło, gdy jeden z piorunów ciśniętych przez Jowisza – boga nieba, burzy i deszczu – podczas kłótni z Saturnem, chybił i uderzył w skałę. Tyle mity i legendy, a co na to naukowcy?

Głównym „sprawcą” jest wygasły wulkan Monte Amiata i … deszcz. Ujście wód znajduje się dokładnie w miejscu zwanym Cascate del Mulino w Saturni.

To proste, w szczeliny skalne wulkanu Monte Amiata dostaje się woda z opadów deszczu, która spływa do wnętrza i płynąc przez około 30 km zostaje nagrzana i nasycona związkami mineralnymi. W końcu wody wypływają na powierzchnię w miejscu zwanym Cascate del Mulino tworząc wodospad, a następnie spływa do naturalnie utworzonych basenów trawertytowych Cascate del Gorello.

Terme di Saturnia, gorące źródła w Toskanii

Inspiracja dla Dantego?

Gdy przestudiujemy historię tego miejsca, okazuje się, że już Etruskowie jako pierwsi dostrzegli dobroczynne działanie znajdujących się tu wód termalnych, a Saturnia to najstarsze miasto przez nich założone. Nazwali je Aurinia. Rzymianie nie tylko zmienili nazwę na Saturnia, ale także zbudowali tu pierwsze struktury, w których wykorzystywano dobroczynne i lecznicze działanie źródeł.

Jednak w średniowieczu oblicze Saturnii było postrzegane zupełnie inaczej. Krążyły legendy i zabobony mówiące o związku źródeł termalnych z piekłem i diabłem, zaś o samych wodach mówiono iż są przeklęte. Diabelska Dolina, jak mówiono. Legendy te spowodowane były m.in. przez unoszące się tu mgły i opary, jak również charaktetystyczny zapach siarki.

Kiedy do Valle del Diavolo – Diabelskiej Doliny – przyjechał Dante, pomyślał, że tak właśnie musi wyglądać piekło i tak opisał je w „Boskiej Komedii”.

Na szczęście wraz z nadejściem odrodzenia sztuk i nauk, Saturnia wraca do łask. Staje się własnością Medyceuszy, a następnie częścią Księstwa Toskanii, a z jej dobrodziejstw ponownie korzystają wszyscy. Dziś Terme di Saturnia przyciągają miejscowych i turystów przez cały rok.

Terme di Saturnia, gorące źródła w Toskanii

Dlaczego warto korzystać z term

Kąpiele w źródłach termalnych mają działanie terapeutyczne i lecznicze. Ciepła woda doskonale wpływa na krążenie, ciśnienie krwi, kości i stawy, przemianę materii, gospodarkę hormonalną i psychikę. To wspaniała okazja do relaksu – redukują stres, stabilizują ciśnienie, łagodzą dokuczliwe bóle i pomagają zwalczyć bezsenność.

Najbardziej z kąpieli w gorących, źródlanych wodach korzysta skóra, która po takiej kuracji odzyskuje równowagę i łatwiej się regeneruje. Z Cascate del Mulino wypływa około 500 litrów gorącej wody na sekundę, co sprawia, że baseny trawertytowe są zawsze czyste.

Temperatura wody

Woda ma stałą temperaturę około 37,5°C.

Skład wody to: związki siarki, węgla, alkaliczne sole kwasu węglowego, ziemia oraz wodorek siarki, dwutlenek węgla i plankton termalny.

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje są szczególnie wskazane w leczeniu:

 • artropatia,
 • choroby skórne,
 • schorzenia żołądka,
 • choroby układu krwionośnego,
 • zapalenie dróg oddechowych.

Termy są dostępne za darmo przez cały rok, każdy może skorzystać z dobrodziejstwa tych gorących źródeł. Osobiście polecam wizytę wiosną lub jesienią, gdy temperatury powietrza są optymalne, a i chętnych nieco mniej niż w szczycie sezonu. Ten krótki film nakręciłam telefonem  w marcu 2016 roku.

Terme di Saturnia SPA & Golf Resort

Jeśli nie masz ochoty wciskać się między ludzi i szukać swojego kawałka w jednym z naturalnych basenów trawertytowych, możesz skorzystać z wersji lux, oddalonej zaledwie o 1,3 km. Woda jest dokładnie ta sama, ale oprawa zupełnie inna. Terme di Saturnia Spa & Golf Resort oferuje kilka basenów o różnej głębokości, kaskady, hydromasaż, a także cały szereg leczniczych usług kosmetycznych – okłady, masaże, itp. Najfajniejsze jest chyba jednak to, że można tu spędzić cały dzień w szlafroku. Wyobraź to sobie, niespieszne śniadanie z widokiem na wielki basen z gorącą wodą, a wszyscy hotelowi goście w białych szlafrokach popijają poranną kawę. Miałam okazję spędzić tu chwilę i przyznaję, że mogłabym wrócić na jeszcze trochę. Za taką wersję trzeba niestety nieco więcej zapłacić. Ten krótki film nagrałam także w marcu 2016 roku.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość korzystania z basenów termalnych. W pobliżu znajduje się kompleks basenów Terme di Saturnia. Można wykupić bilet na jedno wejście lub karnet dłuższe korzystanie z  dobrodziejstw term. Na sporym terene są baseny, hydromasaże, leżaki, a także restauracja. Polecam szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Noclegi

Jeśli pobliskie Terme di Saturnia Spa & Golf Resort nie wchodzą w grę, mam dla Ciebie alternatywę, wyjątkowe miasteczka w okolicy, zaledwie kilka km i jesteś w innym świecie.

Pewnie słyszałeś o miasteczkach na wulkanicznym tufie: Sorano, Sovana i Pitigliano.

O Pitigliano możesz przeczytać mój artykuł TUTAJ. Co do noclegów – jak na małe miesteczka, oferta jest całkiem spora, sam sprawdź i wybierz najlepsze dla Ciebie:

Jeśli wolisz mieszkać bliżej źródeł, po prostu kliknij: Cascate del Mulino, gorące źródła w Toskanii.

Lub szukaj noclegów w Saturnii lub nieco większym miasteczku Manciano.

Jak dojechać

Cascate del Mulino położona jest w południowej części Toskanii, ok 150 km od Rzymu. To rejon o nazwie Maremma, położony w prowincji Grosseto. Saturnia (oddalona od źródeł o 3 km) to część miejscowości Manciano – stolicy gminy o takiej samej nazwie. Najwygodniej przyjechać tu samochodem.

Darmowe termy znajdują się przy drodze SP10. Jadąc, zwracajmy uwagę znaki z fontanną symbolizującą termy. Przy jednym z ostrych zakrętów na SP10, na poboczu zwykle już stoją samochody, jest także znak fontanny i to właśnie tu należy się zatrzymać. Jest parking, ale w sezonie i tak może być problem z wolnym miejscem.

Przy okazji polecam stronę Cascate del Mulino, na której znajdziecie sporo przydatnych informacji.

 

[wpgmza id=”2″]

 

Bagni San Filippo

Bagni San Filippo, w pobliżu Pienzy, prowincja SienaLokalizacja: miasteczko Bagni San Filippo położone jest ok. 30 minut jazdy samochodem z Pienzy. 

Jak dojechać

Kierujemy się na niewielką miejscowość Bagni San Filippo drogą SR2, zanim jednak do niej dojedziemy, już kilka km wcześniej zjeżdżamy na SP61, najlepiej wypatrujmy znaku z brązową fontanną i napisem „Bagni S. Filippo 3”. Obowiązuje zakaz wspinania się po skałach. Jeśli wpiszemy w nawigację, Bagni San Filippo, trafimy bezbłędnie.

W miasteczku jest dużo miejsc parkingowych wzdłuż jednokierunkowej ulicy, ale w sezonie można się spodziewać kłopotów z wolnymi miejscami. Wystarczy być po prostu nieco wcześniej lub późniejszym popołudniem, gdy większość osób już wraca do domu. Muszę także dodać, że w sezonie jest to mnóstwo osób, co mnie nie dziwi, bo termy są szalenie urokliwe i jest mnóstwo baseników, które są położone na różnych wysokościach i mają różną temperaturę wody. Warto spróbować zarówno najwyższych baseników Fosso Bianco z najgorętszą wodą, jak i te niższe, gdzie woda jest już chłodniejsza. Po zaparkowaniu samochodu należy zwrócić uwagę, że jest wiele zejść przez las, które są dość strome, jest jednak jedno główne zejście, widnieje tam znak (strzałka) z białym napisem na brązowym tle „Fosso Bianco”. To szerokie i łagodne dojście do term, są tam także toalety. Jeśli pódziemy właśnie tędy, należy, po dojściu do pierwszych baseników, skręcić w lewo i iść w dół, aby dotrzeć do głównej skały z najgorętszymi termami. 

Temperatura wody

Od +52 °C. Wody bogate w siarkę, wapń i magnez, uboga w tlen. 

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób układu oddechowego,
 • schorzeń uszu, nosa i gardła,
 • chorób zwyrodnieniowych stawów,
 • chorób układu nerwowego,
 • problemami skórnymi, jak: egzema, łuszczyca, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Bagni San Filippo.

Darmowe termy w Toskanii. Terme Filippi

Noclegi

W samym miasteczku Bagni San Filippo są hotele, niestety nie nocowałam w żadnym z nich, ani nie wizytowałam, więc trudno mi coś polecić. Polecam za to noclegi w okolicach ślicznej Pienzy. To nie tylko przepiękne miasteczko, ale także wygodna baza do zwiedzania przepięknej części Toskanii, jaką jest Val d’Orcia.

Polecam noclegi w:

 • Villa Pienza – niezwykle klimatyczna willa w typowo toskańskim stylu, z widokiem na Monte Amiata, basenem i dużą salą do ćwiczeń. Miejsce zecydowanie dla ciała i ducha.
 • La Dimora Di Pienza – bardzo wygodne miejsce do zatrzymania się, można korzystać z rowerów, a okolica tylko do tego zachęca.
 • Casale Pienza – marzysz okamiennym domu z basenem, belkami stropowymi i pofalowanym toskańskim krajobrazem dookoła? To miejsce właśnie dla Ciebie.
 • Relais Il Chiostro Di Pienza – miejsce absolutnie wyjątkowe, XV wieczny klasztor w samym sercu Pienzy, zaledwie 100 m od katedry. Cudowny ogród i taras z widokiem na okolicę, a także basen i freski na suficie. Rozmarzyłam się.
 • Hotel Arca di Pienza – bardzo wygodny, klasycznie urządzony hotel ze wszelkimi wygodami, któtkim spacerem dojdziemy do wszelkich arakcji okolicy.

 

TIPPamiętacie film „La Meraviglie”? W polskiej wersji językowej film nosi tytuł „Cuda”. Jedna ze scen z piękną Monica Belucci była kręcona właśnie tu, w Bagni San Filippo. TU możecie zobaczyć trailer.

Monica Belluci w filmie "Cuda", „La Meraviglie”.

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni, w prowincji SienaLokalizacja: Bagno Vignoni, w prowincji Siena

Jak dojechać

W samym miasteczku Bagno Vignoni, zamiast rynku znaduje się duży basen z wodą termalną, jednak jest tam zakaz kąpieli. Aby skorzystać z gorących źródeł należy udać się nieco poza miasteczko, a dokładnie, poniżej miasteczka. Ale po kolei.

Jadąc autostradą A1, zjeżdżamy na węźle Chiusi, a następnie jedziemy przez Chianciano Terne i Pienzę do San Quirico d’Orcia, gdzie wjeżdżamy na drogę SR2. Wypatrujmy brązowych znaków drogowych kierujących na Bagno Vignoni. Sugeruję najpierw odwiedzić prześliczne miasteczko. Jest tu kilka parkingów, pierwszy z nich, niemalże od razu po skręcie na Bagno Vignoni, po prawej stronie, to duży darmowy parking, na który wjeżdżamy krętą drogą pod górę (jak na hotel ADLER), skąd w kilka minut ścieżką dojdziemy do miasteczka. Kolejne parkingi są w miasteczku, całkiem sporo miejsc, nie powinno być problemów z parkowaniem (odpłatne).

Jak odnaleźć darmowe termy

Jeśli zastanawiasz się, gdzie są darmowe termy, w których można zażyć relaksu – w miasteczku są ruiny, Parco dei Mulini. Wystarczy podejść do balustrady i spojrzeć w dół – to właśnie tam musisz dotrzeć, bo w dole, patrząc w prawo, widać już sadzawkę. Jeśli przyjechałeś samochodem, trzeba na jednym, jedynym w miasteczku rondzie, wybrać zjazd na dół, ku głównej drodze, ale wypatruj po ok. 100-150 m niepozornego skrętu w prawo, w szutrową drogę (chodnik będzie w tym miejscu miał obniżoną krawędź). Droga nie jest super jakości, ale spokojnie nią pokonasz odcinek ok. 400 m, by następnie znaleźć miejsce na zaparkowanie samochodu. Dlatego napisałam wyżej, abyś zerknął z góry, z Parco dei Mulini, bo widać także ilość zaparkowanych aut w dole. Na miejscu można wybrać wspinaczkę na skały i tam szukać najcieplejszej wody i wodospadu, a można udać się nad sadzawkę, gdzie woda jest przyjemnie chłodnawa i naprawdę daje ulgę w gorący, letni dzień. Wybór należy do Ciebie.

Temperatura wody

W miejscu ujścia +52 °C , ale w samej sadzawce +26 °C. Woda zawiera związki siarki i kwasu wodorowęglowego

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotne, inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób skóry,
 • w chorobach reumatycznych,
 • w chorobach układu nerwowego,
 • do inhalacji i irygacji przy zapaleniach w laryngologii i ginekologii,
 • korzystny wpływ na układ żołądkowo-jelitowy.
Bagno Vignoni, termy w Toskanii
Termy w miasteczku Bagno Vignoni. W tych jest zakaz kąpieli
Bagno Vignoni, termy w Toskanii
Termy poniżej miasteczka. Sadzawka, po lewej stronie, do góry, widać skałę, na którą można się wpinać

Noclegi

W bezpośredniej bliskości źródeł Bagno Vignoni znajduje się kilka hoteli, polecam także wziąć pod uwagę zatrzymanie się w pobliskiej Pienzy (wykaz polecanych noclegów opisałam przy Terme Filipi), Montalcino czy San Quirico d’Orcia. Ale ja polecam szczególnie:

 • Fattoria Pieve A Salti – duża i świetna agroturystyka z basenem, salą na wielkie imprezy, końmi, rowerami i uprawami bio w okolicy – można zakupić ich liczne BIO produkty.  Dla dzieci organizowane są zajęcia, krajobrazy dookoła przepiękne, są także lekcje jogi, gospodarze posiadają kilka busów, więc dojazd z lotniska nie stanowi problemu. Dużą zaletą jest możliwość zatrzymania się tu nawet na jedną noc (choć w szczycie sezonu może to być trudne).
 • Monolocale a Buonconvento – piękny apartament w samym Buonconvento, do Bagno Vignoni jest zaledwie 16 km. Bardzo dobre ceny i świetna lokalizacja.

 

TIPTakże Bagno Vignoni mają swój filmowy akcent. To właśnie tu kąpie się Harvey Keitel w filmie „Pod  Słońce”, w oryginale „Shadows in the sun”. Treiler jest dostępny TU.

Bagni di Petriolo

Bagni di Petriolo, w pobliżu Monticiano, prowincja SienaLokalizacja: w pobliżu Monticiano, prowincja Siena

Jak dojechać

Bagni di Petriolo znajduje się przy drodze SS223. Trasa biegnie po estakadzie, trzeba zjechać z głównej drogi nieco wcześniej, na SP4. Będąc na drodze SS223 należy wypatrywać znaku kierującego do Terme di Petriolo. Termy znajdują się pod mostem przy drodze SP4. Wcześniej jest widoczny hotel i zaparkowane na poboczu samochody. Wpisując w nawigacji Bagni di Petriolo, trafimy bez problemu. Jest zejście przy moście, ale jest i kawałek dalej kolejne. Schodzimy przez wydeptane ścieżki między drzewami.

Temperatura wody

Od +43 °C u ujścia do +37 °C w basenie. Bardzo wysoka zawartość siarki i węgla.

Właściwości lecznicze

Kąpiele, okłady błotem i inhalacje szczególnie wskazane w leczeniu:

 • chorób skóry,
 • problemów z oddychaniem,
 • problemów ortopedycznych,
 • chorób stawów, jak reumatoidalne zapalenie stawów,
 • idealne miejsce dla osób z zaburzeniami krążenia (sąsiedztwo zimnej wody rzeki, chyba że latem jest długo gorąco, a wody w rzece jest mało, wówczas i rzeka jest zaskakująco ciepła).
Bagni di Petriolo, Toskania
Termy przy zejściu przy moście, zdjęcie dzięki uprzejmości Mikołaja Wierzbickiego
Bagni di Petriolo, Toskania
Termy w kolejnym zejściu
Bagni di Petriolo, Toskania
Latem, po wielu dniach z wysokimi temparaturami, wody w rzece bywa stosunkowo mało

 Noclegi

Polecam zatrzymanie się w pobliskiej miejscowości Monticiano.

Na koniec, jedna uwaga. Moim zdaniem, zbyt długie przebywanie w termach powoduje, że czujemy się zmęczeni. Nie odczuwa się tego od razu, dopiero po kilku chwilach. Weź to pod uwagę, jeśli, np. jesteś kierowcą i masz dłuższą drogę przed sobą.

Mam nadzieję, że artykuł jest dla Ciebie pomocny. Pomimo tego, że w interenecie jest już sporo informacji na temat gorących źródeł w Toskanii, zauważyłam, że żaden z nich kompleksowo nie opisuje właściwoście leczniczych poszczególnych źródeł. Postanowiłam także dodać Wam listę noclegów, które polecam, ponieważ zawsze o to pytanie. Jeśli nie będziecie w pełni zadowoleni z tej listy, polecam szukać na polsko języcznej stronie z wynajmem domów w Toskanii, To-Toskania. Bardzo pomocni i kompetentni.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o najpiękniejszych włoskich wyspach, planując swoją kolejną podróż do Włoch.

Termy w Toskanii. Gorące źródła

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

 

Zdrówka Wam życzę !

Pozdrawiam najserdeczniej,

Magda

 

Najlepsze plaże w Toskanii.
Previous post
Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu
Piza, widok z Krzywej Wieży, Toskania
Next post
Jak zostałam okradziona w Pizie. Moja historia

1 Comment

 1. Marzec 29, 2017 at 7:55 pm — Odpowiedz

  Wow jakie przepiękne miejsca! Można się zakochać po prostu. Bardzo chciałabym tam pojechać, zrelaksować się i podreperować zdrówko.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TO JA, MAGDA

KONSULTACJE

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

#ITALIAPOZASZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Ja tu pilnuję. Toskania, Sinalunga i piękna Villa il Poggio. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Uciekam daleko, daleko myślami, gdy rzeczywistość przygniata.

To mi pomaga spojrzeć na stertę cegieł, które noszę na plecach z dystansu. Z daleka 5 czy 10 cegieł są niemal niewidoczne. 
Więc dlaczego mi tak ciężko? Ściągam kolejne cegły. Czytam napisy na nich, to zadania, których nie chcę robić, trudne sprawy do załatwienia, ciężkie rozmowy ... Z daleka te cegły nic nie ważą, są takie malutkie.

I w końcu takie się stają. Większość tych cegieł urosło do rangi demonów zupełnie niepotrzebnie. 
I już mi lepiej. Zaczynam na nowo rozkładać skrzydła.

A ty jak sobie radzisz w takich sytuacjach??? Gdy praca, życie przygniata.
 • Quatru Sant'Elena, tuż koło Cagliari, Sardynia.

Można tu znaleźć nieco tańszy nocleg niż w stolicy wyspy, poza tym do plaży Poetto jest bardzo blisko, a ciągnie się ona kilometrami aż do Cagliari.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #quartusantelena #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Bonassola, cóż to był za cudowny czas. Magia Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Miejsce pełne spokoju, ciszy, szumu wiatru ... nie, nie znajdziesz go w przewodniku, ale u mnie na blogu tak ❤️. Piemont, maleńkie Belvedere di Fobello ❤️. Kocham takie miejsca💚. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Tempio del Valadier koło Gengi w regionie Marche. Kościółek zbudowany w jaskini w górach.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #marche #genga #tempiodelvalandier #borghitalia  #storieinviaggio #ig_marche #thehub_marche #shotz_of_marche #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Nieco z innej perspektywy kapliczka Capella della Madonna di Vitaleta. San Quirico d'Orcia, Toskania. 
Ale to chyba już tak dobrze wiecie, że właściwie mogłabym nie podpisywać, prawda?

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #capelladivitaleta #sanquiricodorcia #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Sardyńskie smakołyki, chleb pane carasau, ser pecorino i miejscowe salami. 
__
Obok stała jeszcze miseczka z oliwkami, ale nie zmieściła się w kadrze. Do tego oliwa, trochę czerwonego wina cannonau, mocnego jak cholera i piknik mamy gotowy.

__
A to wszystko miało miejsce w parku z drzewami oliwnymi w Villamassargia na Sardynii.

__
I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tu każde drzewo ma swoją rodzinę.

__
Każde z 700 drzew oliwnych w tym parku ma tu swoją ludzką rodzinę i przechodzi tak z pokolenia na pokolenie. Na każdym drzewie są inicjały jakiegoś przodka.

__
Najstarsze z nich, jest ogrodzone i pamięta czasy średniowiecza.

__
I tak sobie piknikowałam pod oliwkami, które mogłyby mi opowiedzieć tysiące historii.

__
I wszystkie nadal owocują.

__
 Zapytam więc ciebie, czy warto czasem zejść ze szlaku i tak po prostu pogadać z ludźmi? W ten sposób postępując już nie raz zmieniłam trasę zaplanowanej wycieczki. I były to najfajniejsze odkrycia every.

__
Z cyklu, czego nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #villamassargia #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Na maxa kolorowe Portofino. Liguria.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #portofino #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo