Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu

Najlepsze plaże w Toskanii? Plaż tu nie brakuje, jedyne pytanie brzmi … którą wybrać? To pytanie często zadajecie również mi, postanowiłam więc podejść do tematu.

Najlepsze plaże w Toskanii. Bandiere Blù, Błękitna FlagaNiech w wyborze pomoże Wam przede wszystkim obecność Bandiere Blù czyli prestiżowego wyróżnienia, jakie rok rocznie otrzymują wyselekcjonowane włoskie plaże, a także marinyBłękitną Flagę otrzymują wyłącznie te z nich, które spełniają surowe normy ochrony środowiska, certyfikat przyznaje bowiem międzynarodowa organizacja, Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej.

W 2016 roku w całych Włoszech takie wyróżnienie uzyskały 293 plaże. Najwięcej plaż z Bandiere Blù znajdziemy w Ligurii, ale już na drugim miejscu plasują się plaże Toskanii.

AKTUALIZACJA: W ROKU 2018 BANDIERA BLU ZOSTAŁA PRZYZNANA 368 PLAŻOM. KOMPLETNA LISTA JEST DOSTĘPNA TU.

 Najlepsze plaże w Toskanii

Plaże i mariny Toskanii wyróżnione Błękitną Flagą 2016

Prowincja Massa-Carrara & Lucca

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Versilia, północna część wybrzeża toskańskiegoTen piękny kawałek toskańskiego wybrzeża nazywany jest Versilia. Plaże są długie i piaszczyste (najdłuższy odcinek, Forte Marmi – Viareggio, ma 12 km), ale także niemalże całkiem zagospodartowane. Za świetnie rozbudowaną infrastrukturę przyjdzie nam słono zapłacić, jednak jest wszystko, czego możemy oczekliwać, aby spędzić doskonałe wakacje nad morzem. W sezonie tętni życie nocne. Po sezonie cisza, spokój i szum morza :). Czy to tutaj są najlepsze plaże w Toskanii?

Wybrzeże Versilia, główne miasta: Viareggio, Forte dei Marmi , Pietrasanta, Camaiore, Massarosa, Seravezza, Stazzema.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Massa-Carrara

Massa – Campeggi/Ricortola/Marina Ponente/Dx Brugiano, Sx Brugiano/Marina Centro/Dx Frigido/Sx Frigido, Ronchi Levante, Ronchi Ponente
Carrara – Marina di Carrara Centro

Lucca

Pietrasanta – Focette, Tonfano
Forte dei Marmi – Litorale
Camaiore – Lido Arlecchino
Viareggio – Marina di Torre del Lago Puccini, Marina di Levante, Marina di Ponente Marco Polo

Noclegi w tej okolicy 

Największą bazą noclegową dysponuje Viareggio, ale każda z tych miejscowości ma bogatą ofertę.

Prowincja Pisa

Najlepsze plaże w Toskanii. Marina di Pisa, TuscanyMorze Liguryjskie w okolicach Pizy, szczególnie Marina di Pisa,  formuje dość silne prądy morskie dlatego człowiek wykonał tu mnóstwo pracy, aby dostosować to miejsce do bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Zbudowano liczne wały skalne, które skutenie chronią tutejsze wybrzeże. Wszystko, by mieć najlepsze plaże w Toskanii.

Najważniejsze miejsca wypoczynkowe w tym rejonie wybrzeża znajdziemy w Marina di Vecchiano, Tirrenia, Calambrone oraz Marina di Pisa. Dla rodzin pragnących przyjechać tu z dziećmi najlepsze wydaje się miasteczko Tirrenia, gdzie są piękne i szerokie plaże oraz cudowne piniowe lasy i ew. wspomniana już Marina di Pisa.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Pisa – Marina di Pisa, Tirrenia/Calambrone

Noclegi w okolicy

Noclegów najlepiej szukać w tych miejscowościach:

Prowincja Livorno

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Wybrzeże Etruskie, ToskaniaWybrzeże Etruskie to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych odcinków toskańskiego wybrzeża. Nic dziwnego, jest bardzo urozmaicony, są tu białe plaże jak na Karaibach (Vada, Bibbona), czerwone klify (Castiglioncello, tzw. perła Morza Tyrreńskiego) i nawet rafa (od Antignano do Rosignano).

Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wszelkie atrakcje. Plaże żwirowe i kamieniste zaczynają się mniej więcej od Rosignano do Riotorto, ale mają także swój wyjątkowy urok.  Dla niezmotoryzowanych najłatwiej osiągalne będą plaże, gdzie łatwo dostać się autobusem i pociągiem:  Castiglioncello, Vada i Cecina.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Rosignano Marittimo – Castiglioncello, *Vada (przeczytaj więcej o tej plaży poniżej)
Piombino – Parco naturale della Sterpaia
Bibbona – Marina di Bibbona
Cecina – Marina di Cecina, Le Gorette
Castagneto Carducci – Marina di Castagneto Carducci
Livorno – Cala Quercianella (Bagni Paolieri e Cala Bianca/Rogiolo/Cala del Miramare), Antignano (Tre Ponti/Del Sale Roma/Rex)
Marciana Marina (Elba) – La Fenicia
San Vincenzo – Principessa Centro, Rimigliano, Principessa Sud, Spiaggia La Conchiglia

Noclegi w tej okolicy

Przepiękne Wybrzeże Etruskie musi zadowolić swoich gości wysokiej jakości usługami. Baza noclegowa jest tu wyjątkowo urozmaicona.

 Vada. Czy to faktycznie rajska plaża?

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaCzęsto pytacie o wyjątkową białę plażę w Vada (prowincja Livorno, okolice miasteczka Rosignano Marittimo). Nic dziwnego, ciągnący się na 5 kilomentów biały piasek, turkusowa woda, widok niemalże jak na Karaibach. Ta plaża zamieszczana jest we wszystkich prospektach reklamowych, a także znajduje się od lat na liście plaż z Bandiere Blù. I warto ją zobaczyć, sceneria jest przepiękna do fotografii wręcz idealna, ale czy do plażowania? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie samemu.

Po prostu warto wiedzieć o tym miejscu coś więcej, a widoczne wysokie kominy pobliskich zakładów chemicznych powinny dać nam do myślenia. Zatem zanim pozwolicie swojemu dziecku kopać tu dołki i budować zamki miejcie świadomość czegoś jeszcze.

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaZaledwie kilkaset metrów od boskiej plaży stoją wielkie zakłady chemiczne Solvay, których działaność od 1912 roku wpłynęła na tutejsze środowisko naturalne,  a tereny wzdłuż plaży, obecnie są to parkingi, aż do 1983 roku były miejscem składowania niebezpiecznych odpadów.

Połów ryb jest tu ograniczony z uwagi m.in. na podejrzenia co do obecności rtęci w wodzie morskiej, która niestety lubi się kumulować w mięśniach dużych drapieżnych ryb i owoców morza, które tak chętnie jemy. Przez 10 lat prowadzono tu intensywne prace mające na celu eliminację rtęci z cyklu produkcyjnego owych zakładów, jednak nadal są odprowadzane do morza najróżniejsze odpady. Przyjmijmy jednak, że Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej wie, co robi przyznając Bandiere Blù.

Noclegów w Vada szukaj TU.

 

Elba. Jedyna w swoim rodzaju

Najlepsze plaże w Toskanii. Elba, ToskaniaChoć na tym odcinku toskańskiego wybrzeża jest tylko jedna Błętkitna flaga na Elbie, cała wyspa jest idealna do wypoczynku nad morzem, także dla rodzin z dziećmi. Gdyby ktoś mnie zapytał o najpiękniejsze plaże Elby, odpowiadam – jest ich 6, a tu znajdziesz MAPĘ z ich rozmieszczeniem.

 • Północ wyspy:
  Spiaggia di Procchio
  Spiaggia di Biodola
  Spiaggia Di Sansone
  Spiaggia di Capo Bianco
 • Południe wyspy:
  Spiaggia di Fetovaia
  Spiaggia di Cavoli

Przed wyjazdem na Elbę informacji można szukać na oficjalnej stronie internetowej Visit ElbaPołączenia promowe z wyspą są obsługiwane przez trzy firmy: Moby Lines, Toremar (obecnie będący częścią grupy Moby Lines) oraz Corsica-Sardinia Ferries z portów w Livorno, Piombino i Porto Santo Stefano. Przy okazji, napisałam doskonały przewodnik o Elbie

Noclegi na Elbie

W poszukiwaniach wygodnych pokoi pomocna będzie baza Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie, Associazione Albergatori Elbani. Wielbiciele kempingów mają do dyspozycji aż 22 miasteczka turystyczne: 11 w gminie Capoliveri, 3 w gminie Marina di Campo, 3 w Porto Azzurro, 4 w okolicach Portofferaio i 1 w Rio Marina. Kliknij w wykaz kempinów na Elbie.

Prowincja Grosseto

Najlepsze plaże w Toskanii. Prowincja Grosseto, plażeMaremma to wreszcie ten kawałek wybrzeża, gdzie jest więcej publicznie dostępnych plaż, a na nich częściej spotkach rodowitego Włocha niż zagranicznego turystę. Czy to znak, że są tutaj najlepsze plaże w Toskanii? Jeśli szukasz bezpiecznych miejsc na rodzinny wypoczynek, warto pomyśleć o Marina di Grosseto i Marina di Alberese. Na północ od Castiglione, Cala Violina piękna plaża, ale trzeba do niej podreptać 15-20-min przez las.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Monte Argentario – Cala Piccola, Feniglia. Porto S. Stefano: La Caletta/Il Moletto, La Soda e Pozzarello, Cantoniera, Porto Ercole: Le Viste
Grosseto – Marina di Grosseto/Le Marze/ Fiumara, Principina a Mare
Castiglione della Pescaia – Roccamare Casamora/Riva del Sole/Rocchette/Capezzolo/Ponente – Punta Ala/Casetta Civinini/Piastrone/Pian dell’Alma, Levante e Tombolo
Follonica – Litorale

Noclegi w tej okolicy

Grosseto i Follonica to potęga noclegowa w tej okolicy, ale sprawdź całą ofertę noclegową  w nadmorskich miejscowościach tej okolicy.

 

A jakie są Twoje doświadczenia z plażami w Toskanii? Które miejsca polecasz, a które odradzasz? które wg Ciebie to najlepsze plaże w Toskanii?

Jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny, podziel się nim z innymi. Sprawisz mi ty ogromną satysfakcję.

Masz konto na Pinterest? Jeśli nie, zachęcam Cię bardzo do założenia takowego, bo to skarbnica inspiracji, a tym czasem zapisz do swojej tablicy poniższe zdjęcie.

Najpiękniejsze plaże w Toskanii.

A jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś tu odpowiedzi, zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku, Moje wielkie włoskie podróże, gdzie możemy swobodnie porozmawiać. Jest tam nas całkiem dużo i zawsze znajdzie się ktoś, kto był w danym miejscu i przekaże swoje uwagi, podpowiedzi, sugestie.

Tymczasem pozdrawiam Cię najserdeczniej,

Magda

 

Żródło map: Versilia, Wybrzeże EtruskieŹródła zdjęć Vady: Vada zakłady chemiczne, Vada plaża

Autostopem we Włoszech
Previous post
Autostop we Włoszech. Czy jest legalny?
Darmowe termy w Toskanii. Terme di Saturnia, Toskania
Next post
Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo

6 komentarzy

 1. Styczeń 26, 2017 at 1:25 pm — Odpowiedz

  Nie miałam pojęcia, ze tego typu wyróżnienie i „ranking” istnieje – nigdy też nie byłam w Toskanii. Ale może jeszcze będę miała okazję – i wtedy bardzo chętnie wrócę do tego wpisu i skorzystam z zawartych w nim sugestii 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:55 pm — Odpowiedz

   To przy okazji potężne narzędzie marketingowe dla regionów. Chwalą się tym na prawo i lewo :).

 2. Styczeń 26, 2017 at 1:40 pm — Odpowiedz

  Zaluje, ze w czasie kiedy mieszkalam we Wloszech nie mialam okazji wiecej czasu spedzac na plazach. Bylismy kiedys w Viareggio, ale jakos nie zrobila na mnie duzego wrazenia.

  Za to sycylijskie plaze bede pamietac dlugo 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:54 pm — Odpowiedz

   Doskonale Cię rozumiem, Sycylia czaruje!

 3. Jacek
  Lipiec 27, 2018 at 7:03 am — Odpowiedz

  Morze piszemy pzez rz. Także Liguryjskie, w prowincji Piza. Tak btw to streszczenia chyba z folderów TUI sa. Nie sądzę zeby byla Pani np w Marinie di Alberese i Marinie di Grosetto skoro wymienia je Pani w jednym rzedzie..
  Pozdrawiam

  • Lipiec 27, 2018 at 8:34 am — Odpowiedz

   Szanowny Panie, dziękuję za zrócenie uwagi na błąd ortograficzny, już poprawiłam :). Co do Pana uwagi, proszę zauważyć o czym jest ten artykuł, o plażach, które otrzymały błękitną flagę, za czym stoi sztab ludzi, którzy decydują o przyznaniu tego wyróżnienia.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

KONSULTACJE I PLANY PODRÓŻY PO ITALII

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Orte to dwa miasta w jednym. Jedno z nich jest pod ziemią, w wydrążonych salach i korytarzach przez Etrusków. To Orte Underground. Drugie to tętniące miasto na górze. 
Na zdjęciu widok zaraz po wyjściu z podziemnego miasta.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #orte #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Piękne, piękne Camogli w Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #camogli #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kiedy zajrzysz w czyjeś podwórko 💚. Anagni, miasto 4 papieży w Lacjum.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #anagni #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kolory jak to w Italii, intensywnej wspópracują ze słońcem. Wszędzie jest kolorowo ❤️. Cantina del Tufaio, Zagarolo w okolicach Rzymu. Na blogu jest artykuł o tej cantinie, 20m pod ziemią mają tam uroczą piwniczkę .. Jedna z najlepiej opowiedzianych degustacji w jakiej brałam udział. Polecam, szefuje tu Nicoletta, młoda i piękna córka i wnuczka założycieli. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #zagarolo zaszlakiemviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Widoki z drogi w Piemoncie. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Słońce na talerzu. Dzień dobry, tu włoskie śniadanie.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #storieinviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Taki taras zastałam w Sinalunga. Ci by tu robić? Kawa? A może pograć w karty z przyjaciółmi? Pogłaskać kota, poczytać Pod słońcem Toskanii? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #sinalunga #borghi  #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving
 • Kto idzie na kawę i ciacho??? __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Baia delle Zagare nazywana jest także zatoką Mergoli. To jedno z najbardziej znanych miejsc w regionie. 
Półwysep Gargano, Apulia. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #apulia #puglia #gargano #baiadellezagare #borghitalia  #storieinviaggio #ig_puglia #thehub_puglia #shotz_of_puglia #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces #weareinpuglia #vieniamangiareinpuglia

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu