Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu

Najlepsze plaże w Toskanii? Plaż tu nie brakuje, jedyne pytanie brzmi … którą wybrać? To pytanie często zadajecie również mi, postanowiłam więc podejść do tematu.

Najlepsze plaże w Toskanii. Bandiere Blù, Błękitna FlagaNiech w wyborze pomoże Wam przede wszystkim obecność Bandiere Blù czyli prestiżowego wyróżnienia, jakie rok rocznie otrzymują wyselekcjonowane włoskie plaże, a także marinyBłękitną Flagę otrzymują wyłącznie te z nich, które spełniają surowe normy ochrony środowiska, certyfikat przyznaje bowiem międzynarodowa organizacja, Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej.

W 2016 roku w całych Włoszech takie wyróżnienie uzyskały 293 plaże. Najwięcej plaż z Bandiere Blù znajdziemy w Ligurii, ale już na drugim miejscu plasują się plaże Toskanii.

AKTUALIZACJA: W ROKU 2018 BANDIERA BLU ZOSTAŁA PRZYZNANA 368 PLAŻOM. KOMPLETNA LISTA JEST DOSTĘPNA TU.

 Najlepsze plaże w Toskanii

Plaże i mariny Toskanii wyróżnione Błękitną Flagą 2016

Prowincja Massa-Carrara & Lucca

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Versilia, północna część wybrzeża toskańskiegoTen piękny kawałek toskańskiego wybrzeża nazywany jest Versilia. Plaże są długie i piaszczyste (najdłuższy odcinek, Forte Marmi – Viareggio, ma 12 km), ale także niemalże całkiem zagospodartowane. Za świetnie rozbudowaną infrastrukturę przyjdzie nam słono zapłacić, jednak jest wszystko, czego możemy oczekliwać, aby spędzić doskonałe wakacje nad morzem. W sezonie tętni życie nocne. Po sezonie cisza, spokój i szum morza :). Czy to tutaj są najlepsze plaże w Toskanii?

Wybrzeże Versilia, główne miasta: Viareggio, Forte dei Marmi , Pietrasanta, Camaiore, Massarosa, Seravezza, Stazzema.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Massa-Carrara

Massa – Campeggi/Ricortola/Marina Ponente/Dx Brugiano, Sx Brugiano/Marina Centro/Dx Frigido/Sx Frigido, Ronchi Levante, Ronchi Ponente
Carrara – Marina di Carrara Centro

Lucca

Pietrasanta – Focette, Tonfano
Forte dei Marmi – Litorale
Camaiore – Lido Arlecchino
Viareggio – Marina di Torre del Lago Puccini, Marina di Levante, Marina di Ponente Marco Polo

Noclegi w tej okolicy 

Największą bazą noclegową dysponuje Viareggio, ale każda z tych miejscowości ma bogatą ofertę.

Prowincja Pisa

Najlepsze plaże w Toskanii. Marina di Pisa, TuscanyMorze Liguryjskie w okolicach Pizy, szczególnie Marina di Pisa,  formuje dość silne prądy morskie dlatego człowiek wykonał tu mnóstwo pracy, aby dostosować to miejsce do bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Zbudowano liczne wały skalne, które skutenie chronią tutejsze wybrzeże. Wszystko, by mieć najlepsze plaże w Toskanii.

Najważniejsze miejsca wypoczynkowe w tym rejonie wybrzeża znajdziemy w Marina di Vecchiano, Tirrenia, Calambrone oraz Marina di Pisa. Dla rodzin pragnących przyjechać tu z dziećmi najlepsze wydaje się miasteczko Tirrenia, gdzie są piękne i szerokie plaże oraz cudowne piniowe lasy i ew. wspomniana już Marina di Pisa.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Pisa – Marina di Pisa, Tirrenia/Calambrone

Noclegi w okolicy

Noclegów najlepiej szukać w tych miejscowościach:

Prowincja Livorno

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Wybrzeże Etruskie, ToskaniaWybrzeże Etruskie to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych odcinków toskańskiego wybrzeża. Nic dziwnego, jest bardzo urozmaicony, są tu białe plaże jak na Karaibach (Vada, Bibbona), czerwone klify (Castiglioncello, tzw. perła Morza Tyrreńskiego) i nawet rafa (od Antignano do Rosignano).

Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wszelkie atrakcje. Plaże żwirowe i kamieniste zaczynają się mniej więcej od Rosignano do Riotorto, ale mają także swój wyjątkowy urok.  Dla niezmotoryzowanych najłatwiej osiągalne będą plaże, gdzie łatwo dostać się autobusem i pociągiem:  Castiglioncello, Vada i Cecina.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Rosignano Marittimo – Castiglioncello, *Vada (przeczytaj więcej o tej plaży poniżej)
Piombino – Parco naturale della Sterpaia
Bibbona – Marina di Bibbona
Cecina – Marina di Cecina, Le Gorette
Castagneto Carducci – Marina di Castagneto Carducci
Livorno – Cala Quercianella (Bagni Paolieri e Cala Bianca/Rogiolo/Cala del Miramare), Antignano (Tre Ponti/Del Sale Roma/Rex)
Marciana Marina (Elba) – La Fenicia
San Vincenzo – Principessa Centro, Rimigliano, Principessa Sud, Spiaggia La Conchiglia

Noclegi w tej okolicy

Przepiękne Wybrzeże Etruskie musi zadowolić swoich gości wysokiej jakości usługami. Baza noclegowa jest tu wyjątkowo urozmaicona.

 Vada. Czy to faktycznie rajska plaża?

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaCzęsto pytacie o wyjątkową białę plażę w Vada (prowincja Livorno, okolice miasteczka Rosignano Marittimo). Nic dziwnego, ciągnący się na 5 kilomentów biały piasek, turkusowa woda, widok niemalże jak na Karaibach. Ta plaża zamieszczana jest we wszystkich prospektach reklamowych, a także znajduje się od lat na liście plaż z Bandiere Blù. I warto ją zobaczyć, sceneria jest przepiękna do fotografii wręcz idealna, ale czy do plażowania? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie samemu.

Po prostu warto wiedzieć o tym miejscu coś więcej, a widoczne wysokie kominy pobliskich zakładów chemicznych powinny dać nam do myślenia. Zatem zanim pozwolicie swojemu dziecku kopać tu dołki i budować zamki miejcie świadomość czegoś jeszcze.

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaZaledwie kilkaset metrów od boskiej plaży stoją wielkie zakłady chemiczne Solvay, których działaność od 1912 roku wpłynęła na tutejsze środowisko naturalne,  a tereny wzdłuż plaży, obecnie są to parkingi, aż do 1983 roku były miejscem składowania niebezpiecznych odpadów.

Połów ryb jest tu ograniczony z uwagi m.in. na podejrzenia co do obecności rtęci w wodzie morskiej, która niestety lubi się kumulować w mięśniach dużych drapieżnych ryb i owoców morza, które tak chętnie jemy. Przez 10 lat prowadzono tu intensywne prace mające na celu eliminację rtęci z cyklu produkcyjnego owych zakładów, jednak nadal są odprowadzane do morza najróżniejsze odpady. Przyjmijmy jednak, że Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej wie, co robi przyznając Bandiere Blù.

Noclegów w Vada szukaj TU.

 

Elba. Jedyna w swoim rodzaju

Najlepsze plaże w Toskanii. Elba, ToskaniaChoć na tym odcinku toskańskiego wybrzeża jest tylko jedna Błętkitna flaga na Elbie, cała wyspa jest idealna do wypoczynku nad morzem, także dla rodzin z dziećmi. Gdyby ktoś mnie zapytał o najpiękniejsze plaże Elby, odpowiadam – jest ich 6, a tu znajdziesz MAPĘ z ich rozmieszczeniem.

 • Północ wyspy:
  Spiaggia di Procchio
  Spiaggia di Biodola
  Spiaggia Di Sansone
  Spiaggia di Capo Bianco
 • Południe wyspy:
  Spiaggia di Fetovaia
  Spiaggia di Cavoli

Przed wyjazdem na Elbę informacji można szukać na oficjalnej stronie internetowej Visit ElbaPołączenia promowe z wyspą są obsługiwane przez trzy firmy: Moby Lines, Toremar (obecnie będący częścią grupy Moby Lines) oraz Corsica-Sardinia Ferries z portów w Livorno, Piombino i Porto Santo Stefano. Przy okazji, napisałam doskonały przewodnik o Elbie

Noclegi na Elbie

W poszukiwaniach wygodnych pokoi pomocna będzie baza Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie, Associazione Albergatori Elbani. Wielbiciele kempingów mają do dyspozycji aż 22 miasteczka turystyczne: 11 w gminie Capoliveri, 3 w gminie Marina di Campo, 3 w Porto Azzurro, 4 w okolicach Portofferaio i 1 w Rio Marina. Kliknij w wykaz kempinów na Elbie.

Prowincja Grosseto

Najlepsze plaże w Toskanii. Prowincja Grosseto, plażeMaremma to wreszcie ten kawałek wybrzeża, gdzie jest więcej publicznie dostępnych plaż, a na nich częściej spotkach rodowitego Włocha niż zagranicznego turystę. Czy to znak, że są tutaj najlepsze plaże w Toskanii? Jeśli szukasz bezpiecznych miejsc na rodzinny wypoczynek, warto pomyśleć o Marina di Grosseto i Marina di Alberese. Na północ od Castiglione, Cala Violina piękna plaża, ale trzeba do niej podreptać 15-20-min przez las.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Monte Argentario – Cala Piccola, Feniglia. Porto S. Stefano: La Caletta/Il Moletto, La Soda e Pozzarello, Cantoniera, Porto Ercole: Le Viste
Grosseto – Marina di Grosseto/Le Marze/ Fiumara, Principina a Mare
Castiglione della Pescaia – Roccamare Casamora/Riva del Sole/Rocchette/Capezzolo/Ponente – Punta Ala/Casetta Civinini/Piastrone/Pian dell’Alma, Levante e Tombolo
Follonica – Litorale

Noclegi w tej okolicy

Grosseto i Follonica to potęga noclegowa w tej okolicy, ale sprawdź całą ofertę noclegową  w nadmorskich miejscowościach tej okolicy.

 

A jakie są Twoje doświadczenia z plażami w Toskanii? Które miejsca polecasz, a które odradzasz? które wg Ciebie to najlepsze plaże w Toskanii?

Jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny, podziel się nim z innymi. Sprawisz mi ty ogromną satysfakcję.

Masz konto na Pinterest? Jeśli nie, zachęcam Cię bardzo do założenia takowego, bo to skarbnica inspiracji, a tym czasem zapisz do swojej tablicy poniższe zdjęcie.

Najpiękniejsze plaże w Toskanii.

A jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś tu odpowiedzi, zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku, Moje wielkie włoskie podróże, gdzie możemy swobodnie porozmawiać. Jest tam nas całkiem dużo i zawsze znajdzie się ktoś, kto był w danym miejscu i przekaże swoje uwagi, podpowiedzi, sugestie.

Tymczasem pozdrawiam Cię najserdeczniej,

Magda

 

Żródło map: Versilia, Wybrzeże EtruskieŹródła zdjęć Vady: Vada zakłady chemiczne, Vada plaża

Autostopem we Włoszech
Previous post
Autostop we Włoszech. Czy jest legalny?
Darmowe termy w Toskanii. Terme di Saturnia, Toskania
Next post
Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo

6 komentarzy

 1. Styczeń 26, 2017 at 1:25 pm — Odpowiedz

  Nie miałam pojęcia, ze tego typu wyróżnienie i „ranking” istnieje – nigdy też nie byłam w Toskanii. Ale może jeszcze będę miała okazję – i wtedy bardzo chętnie wrócę do tego wpisu i skorzystam z zawartych w nim sugestii 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:55 pm — Odpowiedz

   To przy okazji potężne narzędzie marketingowe dla regionów. Chwalą się tym na prawo i lewo :).

 2. Styczeń 26, 2017 at 1:40 pm — Odpowiedz

  Zaluje, ze w czasie kiedy mieszkalam we Wloszech nie mialam okazji wiecej czasu spedzac na plazach. Bylismy kiedys w Viareggio, ale jakos nie zrobila na mnie duzego wrazenia.

  Za to sycylijskie plaze bede pamietac dlugo 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:54 pm — Odpowiedz

   Doskonale Cię rozumiem, Sycylia czaruje!

 3. Jacek
  Lipiec 27, 2018 at 7:03 am — Odpowiedz

  Morze piszemy pzez rz. Także Liguryjskie, w prowincji Piza. Tak btw to streszczenia chyba z folderów TUI sa. Nie sądzę zeby byla Pani np w Marinie di Alberese i Marinie di Grosetto skoro wymienia je Pani w jednym rzedzie..
  Pozdrawiam

  • Lipiec 27, 2018 at 8:34 am — Odpowiedz

   Szanowny Panie, dziękuję za zrócenie uwagi na błąd ortograficzny, już poprawiłam :). Co do Pana uwagi, proszę zauważyć o czym jest ten artykuł, o plażach, które otrzymały błękitną flagę, za czym stoi sztab ludzi, którzy decydują o przyznaniu tego wyróżnienia.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TO JA, MAGDA

KONSULTACJE

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

#ITALIAPOZASZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Ja tu pilnuję. Toskania, Sinalunga i piękna Villa il Poggio. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Uciekam daleko, daleko myślami, gdy rzeczywistość przygniata.

To mi pomaga spojrzeć na stertę cegieł, które noszę na plecach z dystansu. Z daleka 5 czy 10 cegieł są niemal niewidoczne. 
Więc dlaczego mi tak ciężko? Ściągam kolejne cegły. Czytam napisy na nich, to zadania, których nie chcę robić, trudne sprawy do załatwienia, ciężkie rozmowy ... Z daleka te cegły nic nie ważą, są takie malutkie.

I w końcu takie się stają. Większość tych cegieł urosło do rangi demonów zupełnie niepotrzebnie. 
I już mi lepiej. Zaczynam na nowo rozkładać skrzydła.

A ty jak sobie radzisz w takich sytuacjach??? Gdy praca, życie przygniata.
 • Quatru Sant'Elena, tuż koło Cagliari, Sardynia.

Można tu znaleźć nieco tańszy nocleg niż w stolicy wyspy, poza tym do plaży Poetto jest bardzo blisko, a ciągnie się ona kilometrami aż do Cagliari.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #quartusantelena #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Bonassola, cóż to był za cudowny czas. Magia Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Miejsce pełne spokoju, ciszy, szumu wiatru ... nie, nie znajdziesz go w przewodniku, ale u mnie na blogu tak ❤️. Piemont, maleńkie Belvedere di Fobello ❤️. Kocham takie miejsca💚. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Tempio del Valadier koło Gengi w regionie Marche. Kościółek zbudowany w jaskini w górach.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #marche #genga #tempiodelvalandier #borghitalia  #storieinviaggio #ig_marche #thehub_marche #shotz_of_marche #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Nieco z innej perspektywy kapliczka Capella della Madonna di Vitaleta. San Quirico d'Orcia, Toskania. 
Ale to chyba już tak dobrze wiecie, że właściwie mogłabym nie podpisywać, prawda?

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #capelladivitaleta #sanquiricodorcia #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Sardyńskie smakołyki, chleb pane carasau, ser pecorino i miejscowe salami. 
__
Obok stała jeszcze miseczka z oliwkami, ale nie zmieściła się w kadrze. Do tego oliwa, trochę czerwonego wina cannonau, mocnego jak cholera i piknik mamy gotowy.

__
A to wszystko miało miejsce w parku z drzewami oliwnymi w Villamassargia na Sardynii.

__
I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tu każde drzewo ma swoją rodzinę.

__
Każde z 700 drzew oliwnych w tym parku ma tu swoją ludzką rodzinę i przechodzi tak z pokolenia na pokolenie. Na każdym drzewie są inicjały jakiegoś przodka.

__
Najstarsze z nich, jest ogrodzone i pamięta czasy średniowiecza.

__
I tak sobie piknikowałam pod oliwkami, które mogłyby mi opowiedzieć tysiące historii.

__
I wszystkie nadal owocują.

__
 Zapytam więc ciebie, czy warto czasem zejść ze szlaku i tak po prostu pogadać z ludźmi? W ten sposób postępując już nie raz zmieniłam trasę zaplanowanej wycieczki. I były to najfajniejsze odkrycia every.

__
Z cyklu, czego nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #villamassargia #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Na maxa kolorowe Portofino. Liguria.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #portofino #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu