Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu

Najlepsze plaże w Toskanii? Plaż tu nie brakuje, jedyne pytanie brzmi … którą wybrać? To pytanie często zadajecie również mi, postanowiłam więc podejść do tematu.

Najlepsze plaże w Toskanii. Bandiere Blù, Błękitna FlagaNiech w wyborze pomoże Wam przede wszystkim obecność Bandiere Blù czyli prestiżowego wyróżnienia, jakie rok rocznie otrzymują wyselekcjonowane włoskie plaże, a także marinyBłękitną Flagę otrzymują wyłącznie te z nich, które spełniają surowe normy ochrony środowiska, certyfikat przyznaje bowiem międzynarodowa organizacja, Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej.

W 2016 roku w całych Włoszech takie wyróżnienie uzyskały 293 plaże. Najwięcej plaż z Bandiere Blù znajdziemy w Ligurii, ale już na drugim miejscu plasują się plaże Toskanii.

AKTUALIZACJA: W ROKU 2018 BANDIERA BLU ZOSTAŁA PRZYZNANA 368 PLAŻOM. KOMPLETNA LISTA JEST DOSTĘPNA TU.

 Najlepsze plaże w Toskanii

Plaże i mariny Toskanii wyróżnione Błękitną Flagą 2016

Prowincja Massa-Carrara & Lucca

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Versilia, północna część wybrzeża toskańskiegoTen piękny kawałek toskańskiego wybrzeża nazywany jest Versilia. Plaże są długie i piaszczyste (najdłuższy odcinek, Forte Marmi – Viareggio, ma 12 km), ale także niemalże całkiem zagospodartowane. Za świetnie rozbudowaną infrastrukturę przyjdzie nam słono zapłacić, jednak jest wszystko, czego możemy oczekliwać, aby spędzić doskonałe wakacje nad morzem. W sezonie tętni życie nocne. Po sezonie cisza, spokój i szum morza :). Czy to tutaj są najlepsze plaże w Toskanii?

Wybrzeże Versilia, główne miasta: Viareggio, Forte dei Marmi , Pietrasanta, Camaiore, Massarosa, Seravezza, Stazzema.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Massa-Carrara

Massa – Campeggi/Ricortola/Marina Ponente/Dx Brugiano, Sx Brugiano/Marina Centro/Dx Frigido/Sx Frigido, Ronchi Levante, Ronchi Ponente
Carrara – Marina di Carrara Centro

Lucca

Pietrasanta – Focette, Tonfano
Forte dei Marmi – Litorale
Camaiore – Lido Arlecchino
Viareggio – Marina di Torre del Lago Puccini, Marina di Levante, Marina di Ponente Marco Polo

Noclegi w tej okolicy 

Największą bazą noclegową dysponuje Viareggio, ale każda z tych miejscowości ma bogatą ofertę.

Prowincja Pisa

Najlepsze plaże w Toskanii. Marina di Pisa, TuscanyMorze Liguryjskie w okolicach Pizy, szczególnie Marina di Pisa,  formuje dość silne prądy morskie dlatego człowiek wykonał tu mnóstwo pracy, aby dostosować to miejsce do bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Zbudowano liczne wały skalne, które skutenie chronią tutejsze wybrzeże. Wszystko, by mieć najlepsze plaże w Toskanii.

Najważniejsze miejsca wypoczynkowe w tym rejonie wybrzeża znajdziemy w Marina di Vecchiano, Tirrenia, Calambrone oraz Marina di Pisa. Dla rodzin pragnących przyjechać tu z dziećmi najlepsze wydaje się miasteczko Tirrenia, gdzie są piękne i szerokie plaże oraz cudowne piniowe lasy i ew. wspomniana już Marina di Pisa.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Pisa – Marina di Pisa, Tirrenia/Calambrone

Noclegi w okolicy

Noclegów najlepiej szukać w tych miejscowościach:

Prowincja Livorno

 

Najlepsze plaże w Toskanii. Wybrzeże Etruskie, ToskaniaWybrzeże Etruskie to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych odcinków toskańskiego wybrzeża. Nic dziwnego, jest bardzo urozmaicony, są tu białe plaże jak na Karaibach (Vada, Bibbona), czerwone klify (Castiglioncello, tzw. perła Morza Tyrreńskiego) i nawet rafa (od Antignano do Rosignano).

Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wszelkie atrakcje. Plaże żwirowe i kamieniste zaczynają się mniej więcej od Rosignano do Riotorto, ale mają także swój wyjątkowy urok.  Dla niezmotoryzowanych najłatwiej osiągalne będą plaże, gdzie łatwo dostać się autobusem i pociągiem:  Castiglioncello, Vada i Cecina.

 

Plaże z błękitną flagą 2016:

Rosignano Marittimo – Castiglioncello, *Vada (przeczytaj więcej o tej plaży poniżej)
Piombino – Parco naturale della Sterpaia
Bibbona – Marina di Bibbona
Cecina – Marina di Cecina, Le Gorette
Castagneto Carducci – Marina di Castagneto Carducci
Livorno – Cala Quercianella (Bagni Paolieri e Cala Bianca/Rogiolo/Cala del Miramare), Antignano (Tre Ponti/Del Sale Roma/Rex)
Marciana Marina (Elba) – La Fenicia
San Vincenzo – Principessa Centro, Rimigliano, Principessa Sud, Spiaggia La Conchiglia

Noclegi w tej okolicy

Przepiękne Wybrzeże Etruskie musi zadowolić swoich gości wysokiej jakości usługami. Baza noclegowa jest tu wyjątkowo urozmaicona.

 Vada. Czy to faktycznie rajska plaża?

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaCzęsto pytacie o wyjątkową białę plażę w Vada (prowincja Livorno, okolice miasteczka Rosignano Marittimo). Nic dziwnego, ciągnący się na 5 kilomentów biały piasek, turkusowa woda, widok niemalże jak na Karaibach. Ta plaża zamieszczana jest we wszystkich prospektach reklamowych, a także znajduje się od lat na liście plaż z Bandiere Blù. I warto ją zobaczyć, sceneria jest przepiękna do fotografii wręcz idealna, ale czy do plażowania? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie samemu.

Po prostu warto wiedzieć o tym miejscu coś więcej, a widoczne wysokie kominy pobliskich zakładów chemicznych powinny dać nam do myślenia. Zatem zanim pozwolicie swojemu dziecku kopać tu dołki i budować zamki miejcie świadomość czegoś jeszcze.

Najlepsze plaże w Toskanii. Plaża w Vada, ToskaniaZaledwie kilkaset metrów od boskiej plaży stoją wielkie zakłady chemiczne Solvay, których działaność od 1912 roku wpłynęła na tutejsze środowisko naturalne,  a tereny wzdłuż plaży, obecnie są to parkingi, aż do 1983 roku były miejscem składowania niebezpiecznych odpadów.

Połów ryb jest tu ograniczony z uwagi m.in. na podejrzenia co do obecności rtęci w wodzie morskiej, która niestety lubi się kumulować w mięśniach dużych drapieżnych ryb i owoców morza, które tak chętnie jemy. Przez 10 lat prowadzono tu intensywne prace mające na celu eliminację rtęci z cyklu produkcyjnego owych zakładów, jednak nadal są odprowadzane do morza najróżniejsze odpady. Przyjmijmy jednak, że Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej wie, co robi przyznając Bandiere Blù.

Noclegów w Vada szukaj TU.

 

Elba. Jedyna w swoim rodzaju

Najlepsze plaże w Toskanii. Elba, ToskaniaChoć na tym odcinku toskańskiego wybrzeża jest tylko jedna Błętkitna flaga na Elbie, cała wyspa jest idealna do wypoczynku nad morzem, także dla rodzin z dziećmi. Gdyby ktoś mnie zapytał o najpiękniejsze plaże Elby, odpowiadam – jest ich 6, a tu znajdziesz MAPĘ z ich rozmieszczeniem.

 • Północ wyspy:
  Spiaggia di Procchio
  Spiaggia di Biodola
  Spiaggia Di Sansone
  Spiaggia di Capo Bianco
 • Południe wyspy:
  Spiaggia di Fetovaia
  Spiaggia di Cavoli

Przed wyjazdem na Elbę informacji można szukać na oficjalnej stronie internetowej Visit ElbaPołączenia promowe z wyspą są obsługiwane przez trzy firmy: Moby Lines, Toremar (obecnie będący częścią grupy Moby Lines) oraz Corsica-Sardinia Ferries z portów w Livorno, Piombino i Porto Santo Stefano. Przy okazji, napisałam doskonały przewodnik o Elbie

Noclegi na Elbie

W poszukiwaniach wygodnych pokoi pomocna będzie baza Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie, Associazione Albergatori Elbani. Wielbiciele kempingów mają do dyspozycji aż 22 miasteczka turystyczne: 11 w gminie Capoliveri, 3 w gminie Marina di Campo, 3 w Porto Azzurro, 4 w okolicach Portofferaio i 1 w Rio Marina. Kliknij w wykaz kempinów na Elbie.

Prowincja Grosseto

Najlepsze plaże w Toskanii. Prowincja Grosseto, plażeMaremma to wreszcie ten kawałek wybrzeża, gdzie jest więcej publicznie dostępnych plaż, a na nich częściej spotkach rodowitego Włocha niż zagranicznego turystę. Czy to znak, że są tutaj najlepsze plaże w Toskanii? Jeśli szukasz bezpiecznych miejsc na rodzinny wypoczynek, warto pomyśleć o Marina di Grosseto i Marina di Alberese. Na północ od Castiglione, Cala Violina piękna plaża, ale trzeba do niej podreptać 15-20-min przez las.

Plaże z błękitną flagą 2016:

Monte Argentario – Cala Piccola, Feniglia. Porto S. Stefano: La Caletta/Il Moletto, La Soda e Pozzarello, Cantoniera, Porto Ercole: Le Viste
Grosseto – Marina di Grosseto/Le Marze/ Fiumara, Principina a Mare
Castiglione della Pescaia – Roccamare Casamora/Riva del Sole/Rocchette/Capezzolo/Ponente – Punta Ala/Casetta Civinini/Piastrone/Pian dell’Alma, Levante e Tombolo
Follonica – Litorale

Noclegi w tej okolicy

Grosseto i Follonica to potęga noclegowa w tej okolicy, ale sprawdź całą ofertę noclegową  w nadmorskich miejscowościach tej okolicy.

 

A jakie są Twoje doświadczenia z plażami w Toskanii? Które miejsca polecasz, a które odradzasz? które wg Ciebie to najlepsze plaże w Toskanii?

Jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny, podziel się nim z innymi. Sprawisz mi ty ogromną satysfakcję.

Masz konto na Pinterest? Jeśli nie, zachęcam Cię bardzo do założenia takowego, bo to skarbnica inspiracji, a tym czasem zapisz do swojej tablicy poniższe zdjęcie.

Najpiękniejsze plaże w Toskanii.

A jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś tu odpowiedzi, zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku, Moje wielkie włoskie podróże, gdzie możemy swobodnie porozmawiać. Jest tam nas całkiem dużo i zawsze znajdzie się ktoś, kto był w danym miejscu i przekaże swoje uwagi, podpowiedzi, sugestie.

Tymczasem pozdrawiam Cię najserdeczniej,

Magda

 

Żródło map: Versilia, Wybrzeże EtruskieŹródła zdjęć Vady: Vada zakłady chemiczne, Vada plaża

Autostopem we Włoszech
Previous post
Autostop we Włoszech. Czy jest legalny?
Darmowe termy w Toskanii. Terme di Saturnia, Toskania
Next post
Darmowe termy w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo

6 komentarzy

 1. Styczeń 26, 2017 at 1:25 pm — Odpowiedz

  Nie miałam pojęcia, ze tego typu wyróżnienie i „ranking” istnieje – nigdy też nie byłam w Toskanii. Ale może jeszcze będę miała okazję – i wtedy bardzo chętnie wrócę do tego wpisu i skorzystam z zawartych w nim sugestii 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:55 pm — Odpowiedz

   To przy okazji potężne narzędzie marketingowe dla regionów. Chwalą się tym na prawo i lewo :).

 2. Styczeń 26, 2017 at 1:40 pm — Odpowiedz

  Zaluje, ze w czasie kiedy mieszkalam we Wloszech nie mialam okazji wiecej czasu spedzac na plazach. Bylismy kiedys w Viareggio, ale jakos nie zrobila na mnie duzego wrazenia.

  Za to sycylijskie plaze bede pamietac dlugo 🙂

  • Styczeń 26, 2017 at 10:54 pm — Odpowiedz

   Doskonale Cię rozumiem, Sycylia czaruje!

 3. Jacek
  Lipiec 27, 2018 at 7:03 am — Odpowiedz

  Morze piszemy pzez rz. Także Liguryjskie, w prowincji Piza. Tak btw to streszczenia chyba z folderów TUI sa. Nie sądzę zeby byla Pani np w Marinie di Alberese i Marinie di Grosetto skoro wymienia je Pani w jednym rzedzie..
  Pozdrawiam

  • Lipiec 27, 2018 at 8:34 am — Odpowiedz

   Szanowny Panie, dziękuję za zrócenie uwagi na błąd ortograficzny, już poprawiłam :). Co do Pana uwagi, proszę zauważyć o czym jest ten artykuł, o plażach, które otrzymały błękitną flagę, za czym stoi sztab ludzi, którzy decydują o przyznaniu tego wyróżnienia.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Martina Franca, Apulia.
 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

Wille można wynajmować od wiosny do jesieni za moim pośrednictwem. Wystarczy napisać na maila: italiapozaszlakiem@gmail.com

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Najlepsze plaże w Toskanii. Podążaj za błękitną flagą, Bandiera Blu