Wszystko czego potrzebujesz w Toskanii to relaks w jednym z tych 7 ośrodków termalnych

Wszystko czego potrzebujesz w Toskanii to relaks w jednym z tych 7 ośrodków termalnych

W Toskanii jest 21 ośrodków termalnych, w których można liczyć na profesjonalne zabiegi lecznicze, terapeutyczne, relaksujące i kosmetyczne. Włosi mają takich ośrodków w całym kraju dużo więcej, ale w Toskanii jest naprawdę w czym wybierać. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego nadzwyczaj chętnie korzystają z „wyjazdów do wód”. Mają szansę uzyskać tu profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne także w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie byłam we wszystkich 21 termach toskańskich, ale odwiedziłam 7 profesjonalnych ośrodków plus oczywiście 5 źródeł termalnych dostępnych bezpłatnie. Byłam także w 10 ośrodkach w regionie Emilia Romania.

Troszkę się zebrało, prawda?

W tym artykule opowiem po krótce o poznanych siedmiu toskańskich termach, a w kolejnych opiszę swoje doświadczenia z term w regionie Emilia Romania.

Jeśli mój artykuł będzie dla ciebie niewystarczający, wystarczy zapamiętać, że włoskie ośrodki termalne są skupione w organizacji Federterme. Na ich stronie, łatwo odnajdziesz termy w regionie, do którego się udajesz.

A teraz poznaj 7 ośrodków termalnych w południowej części Toskanii, które miałam okazję odwiedzić.

Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort
@Terme di Saturnia SPA & Golf Resort

Ośrodki termalne w Toskanii południowej

Uzdrowiska termalne są niezwykłym dziedzictwem przyrodniczym Włoch, a ich istnienie jest możliwe dzięki szczególnej budowie geologicznej półwyspu Apenińskiego. Włoskie uzdrowiska są źródłem zdrowia, dobrego samopoczucia, pielęgnacji ciała, poszukiwaniem równowagi psychofizycznej, harmonii między umysłem a ciałem i pięknem. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, taka równowaga jest nam potrzebna.

Każdy z poniżej wymienionych ośrodków termalnych ma nieco inną ofertę. Podstawą jest dostęp do naturalnego źródła wody termalnej, a jej skład chemiczny determinuje zabiegi, które się wykonuje w danym ośrodku.

Oto 7 ośrodków, które odwiedziłam w południowej Toskanii:

  1. Terme di Chianciano,
  2. Terme di Montepulciano,
  3. Fonteverde w San Casciano dei Bagni,
  4. Terme San Giovanni w Rapolano Terme,
  5. Terme Antica Querciolaia w Rapolano Terme,
  6. Terme di Sorano,
  7. Terme di Saturnia.

Są to ośrodki dla klientów o zróżnicowanych potrzebach i budżecie. Niektóre są szalenie luksusowe, inne nastawione przede wszystkim na leczenie i relaks.

Terme di Chianciano w Chianciano Terme. Ośrodki termalne w Toskanii

Fellini i przyjaciele

W miasteczku Chianciano Terme znajdują się jedne z najlepiej znanych term, Terme di Chianciano. Są położone w rejonie doliny Val d’Orcia, a zatem w najpiękniejszej części Toskanii.

Miasteczko kiedyś tętniło życiem, przyjeżdżali tu ludzie kina, celebryci i mnóstwo Włochów. Sam Federico Fellini uwielbiał tu spędzać czas i to tu wpadł na pomysł, aby stworzyć film „Osiem i pół”, w którym Marcello Mastroianni występuje jako alter ego reżysera. W wielu miejscach ośrodka powieszone są zdjęcia przedstawiające kadry z planu i samego filmu.

Ośrodki termalne w Toskanii
Frederico Fellini z Francesca Colombini Cinelli z Fattoria dei Barbi w Montalcino
Ośrodki termalne w Toskanii
Marcello Mastroianni w roli Guida, jednej ze swych najlepszych kreacji filmowych

Dziś miasteczko żyje bardzo spokojnym rytmem, nie zjeżdżają tu tłumy turystów, a wiele hoteli zostało zamkniętych. Te, które przetrwały oferują urozmaiconą i konkurencyjną cenowo bazę noclegową, choć być może, te niegdyś dostojne hotele dziś wydają się niczym z innej epoki. Nawet jeśli nie chcesz korzystać z term, a „jedynie” zwiedzać Toskanię, to świetna baza noclegowa.

Termy obecnie

Terme di Chianciano nadal jest mekką dla Włochów kochających termy i SPA. Przyjeżdżają tu na kąpiele termalne, masaże, prysznice sensoryczne, muzykoterapię, aromatoterapię, by skorzystać z groty suchej i mokrej. Nadal ważnym czynnikiem terapeutycznym jest picie tutejszej wody bogatej w związki mineralne, a także spacery po wspaniałym parku. Dlatego przyjeżdżają tu rodziny, pary, single, młodzi i starsi.

Chociaż okres największej prosperity się skończył, ten ośrodek termalny jest na świetnym poziomie, w wręcz bardzo nowoczesny!

Adres: Via delle Rose, 12, 53042 Chianciano Terme, www.termechianciano.it

Ośrodki termalne w Toskanii
Basen zewnętrzny w Terme di Chianciano, czepki są tu obowiązkowe
Ośrodki termalne w Toskanii
Egzotyczne rośliny zdobią teren Terme di Chianciano, basen wewnętrzny
Ośrodki termalne w Toskanii
Jeden z basenów termalnych z opcją hydromasażu

Ten czerwony pokój służy do energetyzującej aromaterapii, w którym nebulizowane są olejki eteryczne o właściwościach oczyszczających, które pomagają oczyścić umysł i ciało.

Ośrodki termalne w Toskanii

Poniżej na zdjęciu jest specjalna sala do muzykoterapii. Muzykę słuchać dopiero, gdy się wygodnie położymy na szelągu, dochodzi z głośników umieszczonych w ścianie. Materiał podwieszony na suficie to „niebo”, na którym rozprasza się kolejno siedem kolorów, co odpowiada 7 czakrom, centrom energetycznym ciała. Każda czakra ma różne częstotliwości wibracyjne, które również należą do koloru, zapachu, nuty muzycznej. To doświadczenie, które trwa łącznie 21 minut, równoważy pole energetyczne osoby.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Kąpiele sensoryczne (zdjęcie poniżej) mają za zadanie dostarczyć wielu doznań, które odpowiednio pobudzają ciało. Strumień wody może być skierowany na różne partie ciała i mieć zróżnicowaną moc i temperaturę. Może tu towarzyszyć odpowiedni kolor światła, a nawet dźwięk, np. odgłosy burzy z piorunami. Na zdjęciu obok jest grota solna, którą tu otwarto w 2018 roku.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Na miejscu można także coś zjeść i wypić.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Terme di Montepulciano. Ośrodki termalne w Toskanii

Tyle razy byłam w Montepulciano, a dopiero niedawno dowiedziałam się, że jest tu duży ośrodek termalny, w którym można zarówno podreperować zdrowie, jak i zrelaksować się. Pewnie dlatego, że ośrodek jest położony poza głównym centrum historycznym, choć tak naprawdę blisko.

Mnóstwo osób przyjeżdża tu na leczenie górnych dróg oddechowych, badania słuchu i szeroko rozumianą fizjoterapię (zarówno dzieci, jak i dorośli), lecz atrakcją tego ośrodka jest także część SPA. Można skorzystać z masaży, zabiegów kosmetycznych i holistycznych. Wielką atrakcją jest Grotta Lunare, pięknie podświetlona grota z wodospadami, oczywiście z wodą termalną. I jeszcze okłady z gorącego błota, one są zawsze niezwykłym doświadczeniem.

Adres: Via delle Terme, 46 – 53045 Montepulciano, www.termedimontepulciano.it

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Terme San Giovanni w Rapolano Terme. Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodek jest podzielony na część hotelową z basenem termalnym oraz baseny dostępne dla publiczności wraz z pokojami zabiegowymi. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość wykupienia opcji spędzenia dnia z dostępem do strefy hotelowej i związanych z nim usług, w tym posiłków. Strefa ta jest szalenie elegancka, jest wspaniały ogród, strefa relaksu, restauracja.

Ten ośrodek gorąco polecam, niezależnie od tego, czy wpadniemy tu tylko na kilka godzin na basen, czy wykupimy sobie dodatkowo jakieś zabiegi, czy też postanowimy spędzić tu kilka dni w hotelu. Poleca także ich kosmetyki, są naprawdę dobrej jakości.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Wody termalne mające tu naturalne źródło, mają temperaturę 39 °C. W ich skład wchodzi siarka, która charakteryzuje ich zapach oraz wodorowęglan wapnia. Te dwa elementy, w połączeniu z wysoką temperaturą wód, nadają im właściwości leczniczych szczególnie odpowiednim do zabiegów na skórę oraz na układ oddechowy i ruchowy. Kąpiel w tych wodach, oprócz uczucia odprężenia i ogólnego dobrego samopoczucia, poprawia wygląd skóry i zwalczają choroby dermatologiczne (łuszczyca, zapalenie skóry, egzema). Tutejsze wody termalne pomagają także złagodzić sztywności mięśni i dają większą elastyczność tkankom. Wdychanie samoistnych oparów działa także dezynfekująco na drogi oddechowe, wyraźnie poprawiając oddychanie.

W Terme San Giovanni można się poddawać także zabiegom z błota termalnego, masażom, zabiegom kosmetycznym opartym na kosmetykach termalnych. Toskańczycy bardzo lubią te termy.

Adres: San Giovanni Terme Rapolano, Via Terme San Giovanni 52, 53040 Rapolano Terme, www.termesangiovanni.it

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Terme Antica Querciolaia w Rapolano Terme. Ośrodki termalne w Toskanii

Termy, które znają Włosi, ale czy przyjeżdżają tu w ogóle turyści? To chyba najmniej znane obecnie termy w południowej części Toskanii, a kiedyś leczył się w nich sam Garibaldi!

Wykwalifikowana kadra zajmuje się tu pacjentami z problemami układu oddechowego lub otolaryngologicznego, chorobami kostno-stawowymi i chorobami skóry. Poza tym można spędzić dzień korzystając z dobrodziejstw basenów termalnych, gdzie temperatura osiąga do 40 °C.

Piękna przestrzeń jest także na zewnątrz, z kolejnymi basenami termalnymi. Na zdjęciu poniżej widać pod podłogą ze szkła dawne wanny.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Fonteverde, San Casciano dei Bagni. Ośrodki termalne w Toskanii

To duży hotel z restauracją i barem, bogatą ofertą SPA, basenami termalnymi oraz basenem relaksacyjnym. Ośrodek jest wspaniale położony z widokiem na piękno doliny Val d’Orcia. Zachody słońca są tu wprost oszałamiające!

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Można wykupić dostęp do basenów na kilka godzin lub być gościem hotelowym i spędzić tu kilka dni. Widocznym symbolem przeszłości jest stojący tu portyk, zamówiony przez Wielkiego Księcia Ferdynanda I Medyceusza.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Tutejsze wody są bezwonne i bogate we fluor, magnez, wapń i siarkę, mają temp. 42 stopni Celsjusza. Jest tu nawet specjalny basenik termalny dla psów. Jest także basen ze zwykłą wodą, nie jest podgrzewany.

Adres: Località Terme, 1, 53040 San Casciano dei Bagni, www.fonteverdespa.com

Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Terme di Sorano

Terme di Sorano to jedno z piękniejszych uzdrowisk w Toskanii. Znajdziesz tu duży park, trzy baseny, centrum odnowy biologicznej, restaurację oraz eleganckie apartamenty i wille, gdybyś chciał tu zostać na dłużej.

Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania

W Terme di Sorano znajduje się źródło wody w temperaturze 37,4 °C. Ma ona szczególny skład, jest wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowa, co czyni ją znakomitą do leczenia chorób dermatologicznych, zwłaszcza łuszczycy i zapalenia skóry. Terapie termalne na bazie tutejszej wody mają działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, regulujące wydzielanie sebum, antyoksydacyjne, keratoplastyczne i keratolityczne. Wody termalne nadają się również do regulacji krążenia skórnego.

Terme di Sorano, Toskania

Zaintrygowało mnie, że tutejszy ośrodek zbudowano pozostawiając w jego centrum zabytkowy kościół, Pieve di S. Maria dell’Aquila, który jest obecnie bardzo starannie odrestaurowany.

Adres: Terme Di Sorano, Location Filetta, 58010 Sorano, www.termedisorano.it.

Terme di Sorano – jedne z piękniejszych term w Toskanii

Terme di Saturnia SPA & Golf Resort. Ośrodki termalne w Toskanii

SPA & Golf Resort

To tu, w głównym basenie wypływa na powierzchnię źródło wody termalnej, który płynie później wartkim strumieniem, m.in. do bezpłatnie dostępnych Terme di Saturnia, położonych 1,7 km dalej. Kamienne miasteczko Saturnia znajduje się natomiast 3 km od ośrodka.

Tutejsze źródło od ponad 3000 lat obdarza ludzi naturalną mocą wód termalnych wypływających z wnętrzności Ziemi o stałej temperaturze 37,5 °C.

Główny basen jest bardzo duży, można w nim nurkować, by zobaczyć miejsce, gdzie wybija źródło. Ratownik ma miejscu do wypożyczenia okularki pływackie lub maskę, które w zupełności wystarczą, aby zaobserwować pęcherzyki powietrza wydobywające się z dna. W basenie można się natknąć na bioplankton, który wraz ze związkami mineralnymi będącymi w składzie wody, stanowią o jej dobroczynności dla ludzkiego ciała.

Wskazówka I Poniższe zdjęcia podwodne otrzymałam bezpośrednio od ośrodka Terme di Saturnia SPA & Golf Resort, dzięki temu mogę ci pokazać, jak wygląda podwodne źródło w głównym basenie.

Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort
Zdjęcie @Terme di Saturnia SPA & Golf Resort
Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort
@Terme di Saturnia SPA & Golf Resort
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Poza głównym basenem są także pomniejsze, kaskady i hydromasaże, pokoje relaksu, jest także woda lecznicza do picia. Ośrodek oferuje cały wachlarz usług: okłady, masaże, zabiegi kosmetyczne, krioterapię, sauny, itd.

Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort
Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort

Goście spędzają tu niespiesznie czas, jedząc posiłki i popijając kawę w białych szlafrokach z widokiem na basen z gorącą wodą. Wieczór możesz zakończyć w barze, sącząc swój ulubiony drink.

Poza tym jest tu pole golfowe, z którego korzystają miłośnicy tej formy sportu. Terme di Saturnia Resort jest otoczony 120-hektarowym parkiem, więc jest co podziwiać i gdzie biegać lub spacerować. Jest to ośrodek piękny, urządzony z klasą, gdzie karmi się dusza i ciało. Część hotelowa jest szalenie przyjemna i pięknie urządzona.

Na poniższych zdjęciach jest pokój, w którym miałam okazję nocować. Byłam tu jak dotąd dwa razy i jeśli będę miała okazję, skorzystam kolejny.

Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort
Termy w Toskanii, Terme di Saturnia Spa & Golf Resort

Terme di Saturnia – Parco Termale

Nie trzeba być gościem hotelowym, aby móc korzystać z zabiegów i basenów termalnych. Na tyłach Terme di Saturnia SPA & Golf Resort, znajduje się kompleks basenów Terme di Saturnia – Parco Termale. Można wykupić bilet na jedno wejście lub karnet. Na sporym terenie są: baseny, hydromasaże, leżaki i restauracja. Świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i każdego, kto chciałby podarować sobie chwile relaksu i osiągnąć stan dobrego samopoczucia.

Adres: Terme di Saturnia – Parco Termale, Via della Follonata, 58014 Saturnia, www.termedisaturnia.it

Terme di Saturnia Spa & Golf Resort, Saturnia, Toskania

Wszystkie opisane powyżej ośrodki termalne są częścią Włoskiej Federacji Federterme.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Ośrodki termalne w Toskanii
Ośrodki termalne w Toskanii

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Pizza kit, pizza truflowa, Maveat Polska
Previous post
Pizza z truflami – mistrzowski zestaw do pizzy prosto z Włoch
Przepis na sernik pistacjowy
Next post
Przepis na sernik pistacjowy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Wszystko czego potrzebujesz w Toskanii to relaks w jednym z tych 7 ośrodków termalnych