Terme di Sorano – jedne z piękniejszych term w Toskanii

Terme di Sorano – jedne z piękniejszych term w Toskanii

Terme di Sorano to jedno z piękniejszych uzdrowisk w Toskanii. Znajdziesz tu duży park, trzy baseny, centrum odnowy biologicznej, restaurację oraz eleganckie apartamenty i wille, gdybyś chciał tu zostać na dłużej.

W Terme di Sorano znajduje się źródło wody w temperaturze 37,4 ° C. Ma ona szczególny skład, jest wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowa, co czyni ją znakomitą do leczenia chorób dermatologicznych, zwłaszcza łuszczycy i zapalenia skóry. Terapie termalne na bazie tutejszej wody mają działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, regulujące wydzielanie sebum, antyoksydacyjne, keratoplastyczne i keratolityczne. Wody termalne nadają się również do regulacji krążenia skórnego.

Zacznę jednak od historii tego miejsca. Zaintrygowało mnie, że tutejszy ośrodek zbudowano pozostawiając w jego centrum zabytkowy kościół, Pieve di S. Maria dell’Aquila, który został bardzo starannie odrestaurowany.

Czas poznać Terme di Sorano.

Terme di Sorano, Toskania

Terme di Sorano, Toskania

Początek Terme di Sorano

Terme di Sorano istnieją od niedawna, lecz historia tutejszego źródła termalnego sięga czasów starożytnych.

Z pewnością źródło to było znane już Etruskom i Rzymianom, a na pewno szeroko eksploatowane około 1000 roku, o czym świadczy istniejący tu kościół, Pieve di S. Maria dell’Aquila. Zbudowała go tutejsza szlachta, rodzina Aldobrandeschi. Byli właścicielami tych ziem i sami korzystali z wód dla relaksu i ukojenia. Wiadomo także, że z dobrodziejstw tutejszych wód korzystał sam papież Grzegorz VII.

Terme di Sorano, Toskania
Pieve di S. Maria dell’Aquila
Pieve di S. Maria dell'Aquila
Odrestaurowany kościółek

Miasta tufu, wzgórze trawertynu

Ten rejon jest znany z tak wyjątkowych miast tufowych, takich jak Sorano, Pitigliano i Sovana. Jednak wzgórze, na którym znajdują się Terme di Sorano jest jedynym w tym obszarze, które powstało z innego budulca niż wulkaniczny tuf, mianowicie z trawertynu. Ten fakt lata później obrócił się przeciwko istnieniu tutejszych term.

Kościół Pieve di S. Maria dell’Aquila działał do połowy ubiegłego wieku, kiedy to został zamknięty decyzją diecezji Pitigliano. Skutkiem tej decyzji wkrótce także łaźnie termalne zostały zamknięte, porzucone i zapomniane na lata. W latach 60. XX wieku okolice te zostały poddane intensywnemu wydobyciu złóż trawertynu, co ostatecznie doprowadziło do zniszczenia źródła. I można pomyśleć, że na tym historia się tego miejsca się kończy, a jednak przewrotność losu doprowadziła niemal czterdzieści lat później do odkrycia tego miejsca na nowo.

Wskazówka I Tuf wulkaniczny to rodzaj lekkiej, zwięzłej i zazwyczaj porowatej skały osadowej należącej do skał piroklastycznych, czyli po prostu składa się piasku i popiołu wulkanicznego z domieszką innego materiału okruchowego, scementowanego spoiwem krzemionkowym lub ilastym. Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu, koloru zwykle białego, często z żółtymi lub czerwonymi uwarstwieniami. Wyglądem jest zbliżony do marmuru, ale jest bardziej porowaty i wykazujący większą miękkość. We Włoszech jest bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie, elementach wyposażenia wnętrz. 

Sorano, Toskania
Sorano
Pitigliano, Toskania
Pitigliano
Sovana, Toskania
Sovana

Łowca trufli na tropie

W grudniu 2000 roku, łowca trufli, pan Calvani wraz ze swoim psem wyszkolonym do ich poszukiwania, szukali grzybów właśnie w tych okolicach.

Gdy pies wyczuł truflę, ta znajdowała się pod skałą, którą trzeba było ją przesunąć, aby dostać się do cennego grzyba. Okazało się, że trufla nie była tu jedynym cennym znaleziskiem. Pan Calvini zauważył wodę, która wypłynęła spod ziemi, była to gorąca woda. Udało się pobrać próbkę do znalezionej na miejscu butelki, która trafiła do analizy do zaprzyjaźnionego z łowcą trufli chemika. Analiza wykazała, że to woda termalna bogata w minerały.

Tak się zaczęło nowe, drugie życie tego miejsca.

Terme di Sorano – baseny, zabiegi, restauracja, noclegi

Oficjalne otwarcie ośrodka termalnego nastąpiło w 2006 roku, po wielu pracach, które pozwoliły przywrócić do życia nie tylko zabytkowy basen termalny, ale także odrestaurować stary kościół.  Dziś są tu łącznie trzy baseny, pokoje zabiegowe, restauracja i mnóstwo miejsc noclegowych.

Terme di Sorano, Toskania
Apartamenty i wille
Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania
Znalezione wśród zarośli
Terme di Sorano, Toskania
Toskańskie przekąski
Terme di Sorano, Toskania
Crostini toscani
Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania

Główny basen termalny

Największą popularnością Terme di Sorano cieszy się niewątpliwie główny basen termalny, który jest owalny i rozmieszczony na dwóch poziomach. W basenie utrzymuje się woda o temperaturze 35°/36° C. Woda w części górnej basenu ma głębokość ok. 140 cm. W dolnej części jest od 60 do 90 cm, więc świetnie nadaje się dla dzieci. Ponadto są tu dwa wodospady, które przyjemnie masują całe ciało.

Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania

Basen sportowy

W Terme di Sorano jest także basen sportowy, gdzie woda ma głębokość 140 cm i można się nieco schłodzić. Jest czynny jedynie w sezonie, od maja do października.

Terme di Sorano, Toskania
Baseny termalne i sportowy widoczny na drugim planie

Łaźnia Braci

Trzeci basen jest położony w lesie i przylega do strumienia termalnego. Jest to basen historyczny „Il Bagno dei Frati” („Łaźnia Braci”), a którego historia sięga XV wieku, kiedy to korzystali z niego mieszkający tu bracia zakonni. Basen ten jest niewielkich rozmiarów, woda ma głębokość 140 cm i może pomieścić około piętnaście osób. Jest zasilany dwoma źródłami termalnymi, które wypływają bezpośrednio ze skały, które gwarantują temperaturę wody około 34 °C.

Il Bagno dei Frati, Toskania
Il Bagno dei Frati

Jak dojechać do Terme di Sorano

Najlepiej własnym środkiem transportu. Samochód należy zostawić na parkingu, który znajduje się przed wjazdem na teren term. Z Sorano dojedziesz tu w zaledwie 5 minut samochodem, z Pitigliano 7 min, a z Sovany 11 min. Do popularnych Terme di Saturnia jest stąd około 50 minut jazdy autem. Ten rejon Toskanii to sporo zakrętów, trzeba jechać uważnie. Z Florencji to niemal trzy godziny jazdy, nieco bliżej jest w Rzymu.

Adres: Terme Di Sorano, Location Filetta, 58010 Sorano (GR). Więcej informacji – ceny, oferta – znajdziesz na stronie www.termedisorano.it.

Terme di Sorano są częścią Włoskiej Federacji Federterme.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Terme di Sorano, Toskania
Terme di Sorano, Toskania

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Przepis na makaron penne z salsiccia
Previous post
Aromatyczny makaron penne z salsiccia – pokochasz go!
Pizza kit, pizza truflowa, Maveat Polska
Next post
Pizza z truflami – mistrzowski zestaw do pizzy prosto z Włoch

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Terme di Sorano – jedne z piękniejszych term w Toskanii