PROJEKT WŁOSKI 365, słówka 1-10. Falsi amici

PROJEKT WŁOSKI 365, słówka 1-10. Falsi amici

Włoski 365 to projekt, którego celem jest nauczenie się w tym roku 365 słówek i jest to dla mnie prawdziwa przyjemność. Od poniedziałku do piątku publikuję włoskie słówka na Facebooku, podsumowuję na blogu.

Przy tej okazji chciałabym Wam przedstawić system powtórek, które należy stosować, aby zapamiętać to słownictwo TRWALE. Wystarczy 5 kroków, aby każde słówko zapamiętać trwale. I pamiętajcie – uruchomcie Waszą wyobraźnię, skojarzcie słówko w Waszej głowie z tym, co wpadnie Wam do głowy.

Projekt Niemiecki 365 to taki bat na mnie samą, czeka mnie za kilka miesięcy ważny egzamin, więc dla lepszej motywacji założyłam blog o nauce niemieckiego. Celem tego projektu jest obcowanie z niemieckim 365 dni w roku. Tu pracy jest trochę więcej. Uczymy się 10 słówek dziennie i do tego opracowuję tipy dnia – pigułki gramatyki. Jeśli ktoś z Was miałby się ochotę przyłączyć zapraszam na bloga i fanpage.

Chciałabym w tym roku spędzić jak najwięcej czasu we Włoszech, ale aby móc to zrealizować potrzebne są fundusze, więc wdrożyłam projekt Włochy 2014, gdzie grzecznie staram się odłożyć każde “luźne” euro. Coś na kształt słoika z przyklejoną karteczką, na co to ja zbieram:). A jak Wasze plany wyjazdowe? Mam nadzieję, że są świetne i zrealizujecie je w 100%.

Włoski 365. Falsi amici

Oto, co znajdziecie w tym wpisie

Falsi amici

Czas na podsumowanie pierwszych słówek, które oficjalnie znajdują się w puli projektu. Ponieważ część z Was napisała, że lubi “fałszywych przyjaciół”, czyli falsi amici – pojawiają się słówka, które oznaczają co innego niż możemy przypuszczać z uwagi na ich zgubne podobieństwo do wyrazów polskojęzycznych. Ale nie tylko na tym się skupimy. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, sugestie, propozycje do projektu Włoski 365 piszcie koniecznie. To projekt dla Was i musi być taki, abyście go lubili:).

Projekt Włoski 365 rozpoczęliśmy od torby.

falsi amici

 1. włoska #TORBA to po polsku bardzo przyziemny … TORF
 2. a TORBA, torebka to #BORSA

Po Befanie, czyli po 6 stycznia zaczynają się we Włoszech #SALDI, czyli wyprzedaże. Musicie więc koniecznie przyswoić sobie kilka haseł, które znajdziecie na witrynach sklepowych:)

 1. è tempo di saldi! – czas wyprzedaży
 2. i saldi invernali – zimowa wyprzedaż
 3. prezzi bassi – niskie ceny
 4. prezzi scontati – zniżki

falsi amici

 1. #DIVANO to nic innego, jak KANAPA, tapczan:)
 2. A DYWAN to … #TAPPETO
 3. No, a TAPETA to #CARTA DA PARATI

falsi amici

 1. #CURA [czyt. kura] oznacza: OPIEKA, kuracja, pielęgnacja
 2. Tymczasem #GALLINA to KURA, co gdacze i znosi jaja

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Pitigliano
Previous post
TOSKANIA, PITIGLIANO - miasto na tufie, który się sypie
Projekt Włoski 365. Rodzina
Next post
PROJEKT WŁOSKI 365, słówka 11-30. Rodzina

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

PROJEKT WŁOSKI 365, słówka 1-10. Falsi amici