PIENZA, TOSKANIA – klejnot doliny Val d’Orcia: 47 adresów i cennych wskazówek

PIENZA, TOSKANIA – klejnot doliny Val d’Orcia: 47 adresów i cennych wskazówek

Mapa Toskania

Toskańskie miasteczko Pienza jest niewielkie, a można rozkoszować się tu całym dniem! Opowieść o miasteczku muszę zacząć od historii sięgającej aż XV wieku, ponieważ to wtedy narodziło jedno z najpiękniejszych miejsc w dolinie Val d’Orcia. Musisz wiedzieć, że Pienza jeszcze w średniowieczu była wioską, która nosiła miano Corsignano. W XV wieku wizerunek wioski diametralnie się zmienił za sprawą pewnego człowieka, który właśnie tu przyszedł na świat w 1405 r. Był to Enea Silvius Piccolomini, który w roku 1458 zasiadł na Stolicy Piotrowej jako Pius II (wł. Pio II).

Wkrótce po dawnym Corsignano nie było śladu, powstało nowe, wspaniałe miasteczko, które zyskało nazwę Pienza.

Od tej pory postać Pio II i Bernardo Rossellino są nierozerwalnie związane z powstaniem Pienzy. Jeden miał ideę i pieniądze, drugi wszystko zaprojektował.

Stąd też główna ulica miasta to Corso il Rosselino, którą już po chwili dociera się do głównego placu, Piazza Pio II.

Centrum historyczne Pienzy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku, natomiast otaczająca ją dolina Val d’Orcia za piękno krajobrazu – w 2004 roku.

W tym artykule znajdziesz:

 • 10 miejsc polecanych do zobaczenia w mieście wraz z mapą,
 • 7 punktów widokowych,
 • 4 sklepy z lokalnymi produktami,
 • 8 miejsc, gdzie możesz coś zjeść lub wpaść na lampkę wina,
 • 2 adresy, gdzie wynajmiesz rower,
 • 1 namiar na polskiego fotografa,
 • 4 źródła termalne w pobliżu Pienzy,
 • 9 polecanych miejsc noclegowych,
 • 2 parkingi plus wskazówki dotyczące parkowania,
 • opcje dojazdu do Pienzy transportem publicznym i więcej.

Oto Pienza – miasto idealne, miasto autorskie, miasto światła – z całym swym urokiem. Oddaję w twoje ręce przewodnik po jednym z najwspanialszych miasteczek doliny Val d’Orcia w Toskanii.

Pienza, przewodnik
Centrum historyczne Pienzy

Oto, co znajdziecie w tym wpisie

Eneasz Sylwiusz Piccolomini: człowiek, który stworzył miasteczko Pienza

Pius II autorstwa Cristofano dell'Altissimo, źródło Wikipedia
Pius II autorstwa Cristofano dell’Altissimo, Wikipedia

To ważna postać dla miasta, bowiem Pienza została zbudowana z inicjatywy tego jednego człowieka, dlatego w kilku zdaniach przypomnę jego sylwetkę.

Inspiracją do wyboru imienia Pius II nie były względy religijne, lecz wergiliuszowski „Pius Aeneas”. Jeszcze zanim przyjął święcenia kapłańskie był poetą, studiował nauki klasyczne, był wspaniałym humanistą, podróżował, pracował w służbie dostojników kościelnych, był m.in. sekretarzem antypapieża Feliksa V.

Hołdował także urokom życia, był ojcem kilkorga nieślubnych dzieci.

Z czasem stawał się jednak coraz bliższy sprawom duchowym. W końcu, 4 marca 1446 roku, przyjął święcenia kapłańskie. Był biskupem Triestu, następnie Sieny aż do momentu wyboru na papieża zaledwie 12 lat po przyjęciu święceń.

W jego życiorysie jest także polski wątek.

Na skutek starań zakonu krzyżackiego i części kapituły warmińskiej, papież Kalikst III nominował w 1457 Piccolominiego na następcę zmarłego biskupa warmińskiego Franciszka Kuhschmalza. Zostało to dokonane wbrew woli króla polskiego. W związku z prokrzyżackimi sympatiami Piccolominiego, jego wysłannicy nie zostali dopuszczeni do miast warmińskich. Już jako papież Pius II, powołał na stanowisko biskupa warmińskiego, Pawła Legendorfa.

Wskazówka I Zaintrygowanych postacią Piusa II odsyłam do Wikipedii. Wybór Eneasza Sylwiusza Piccolominiego na papieża stanowi także fabułę filmu „Konklawe” z 2006 w reżyserii Christophera Schrewe.

Pienza, przewodnik
Urocze uliczki Pienzy

Pienza i jej okolice na mapie

47 miejsc opisanych w tym artykule naniosłam na mapę, aby łatwej było ci je zlokalizować.

Pienza – miasto autorskie Bernardo Rossellino

Większość budowli w Pienza – w tym Palazzo Piccolomini – powstało na zamówienie Piusa II, który bullą papieską zmienił nazwę swej rodzinnej wsi Corsignano na Pienza.

Toskańczycy nazywają je „Città d’autore” – miastem autorskim, bowiem niemal w całości dziełem jednego człowieka, Bernarda Gamberellego z Florencji, który w swoim dorosłym życiu posługiwał się nazwiskiem Bernardo Rossellino.

To właśnie on, na zamówienie papieża Piusa II, zaprojektował plac katedralny, pierwsze w dziejach renesansowe założenie urbanistyczno-architektoniczne (1460-1463). To on stworzył tu miasto.

Rosselino był rzeźbiarzem i architektem, przedstawicielem quattrocenta. Nazwa ta pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego 400 i oznacza w tym konkretnym przypadku lata czterysetne (1400-1499), które stanowiły „wstęp do renesansu” lub też są określane jako „wczesny renesans”.

Niestety wizerunek samego Rossellino nie jest dostępny. Pozostały jego dzieła, w tym najważniejsza część centrum historycznego Pienzy.

Główne wejście do centro storico Pienzy wiedzie od zachodu, przez bramę Porta al Prato nazywaną także Porta al Murello. Ulicą Corso il Rosselino dociera się do placu Piazza Pio II, którego najważniejszym elementem jest oczywiście katedra.

Przy dłuższym boku placu stoi wielka rezydencja papieska – Palazzo Piccolomini, wzorowana na XV-wiecznych pałacach florenckich. Można wejść na jego arkadowy dziedziniec, ale na zwiedzanie wnętrz trzeba wykupić bilet.

Naprzeciw katedry wyrasta siedziba władz miejskich – Palazzo Communale.

I jeszcze pałac miejscowego biskupa, mieszczący dziś Museo Diocesano, który znajduje się naprzeciwko rezydencji papieskiej. Dziś eksponuje się w nim m.in. wspaniałą kapę z XIV w., zwaną pivale di Pio II oraz obrazy Pietra Lorezettiego i Luki Signorellego.

Pienza, przewodnik

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Wskazówka I Kup mój przewodnik Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy

Toskania i umbria inspirator podróżniczy

Duomo di Pienza – katedra i jej poważny problem

Centralny plac miasta nosi oczywiście imię Piusa II. Pośrodku Piazza Pio II znajduje się renesansowa studnia.

Przy placu stoi Duomo di Pienza, która była jedną z pierwszych renesansowych świątyń we Włoszech. Na jej frontonie umieszczony został rzeźbiony herb Piusa II. Osobne wejście prowadzi do krypty pod kościołem.

We wnętrzu obejrzeć można przepiękne ołtarze, które ozdobili swoim malarstwem: Vecchietta, Matteo di Giovanni, Giovanni di Paolo i Sano di Pietro.

W krypcie natomiast znajduje się rzeźba w stylu romańskim i kropielnica zaprojektowana przez Rossellina, który był także twórcą kunsztownie rzeźbionych stalli, drewnianych ławek ustawionych w prezbiterium przy bocznych ścianach.

Katedrę rozmyślnie zbudowano frontem w stronę Palazzo Municipale i tyłem do doliny Orcii, dzięki czemu przez olbrzymie strzeliste okna miało wpadać do wnętrza jak najwięcej światła. Bo Pienza to miasto światła, città di luce.

Pęknięcia w katedrze

Niestety tył kościoła (absyda) stojący na skarpie zapada się, dlatego możemy natknąć się na rusztowania i prace mające na celu ratowanie tej części katedry. Każdy, kto był kiedyś w katedrze z pewnością zauważył silne obniżenie posadzki przy absydzie, obecność wzmocnień w łukach lewego transeptu i pęknięcia w ścianach.

Nie jest to nic nowego.

Poważny problem osiadania gruntu, na którym spoczywają fundamenty katedry i względnego obniżenia absydy, wyszedł na jaw już podczas ceremonii inauguracji. Rossellino musiał uzasadniać oznaki osiadania, widoczne jako pęknięcia na świeżym jeszcze tynku.

Katedra po ponad 550 latach nadal stoi dzięki pracom, które ratowały sytuację, ale jej nie rozwiązały. Absyda nadal się obniża, bardzo powoli, ale nieubłaganie.

Grunt, na którym spoczywają fundamenty, osuwa się w dół zarówno pod duomo, jak i wzdłuż całego południowo-zachodniego grzbietu Pienzy. Wiszące ogrody Palazzo Piccolomini, niektóre sąsiednie domy i cała dzielnica Gozzante są narażone na ruchy i pęknięcia w ścianach nośnych.

Obecnie Katedra jest stale monitorowana za pomocą elektronicznych czujników, które mierzą odchylenia pęknięć w ścianach apsydy i podłogach, jest także zamknięta dla odwiedzających.

Aktualizacja: W kwietniu 2022 roku katedra została ponownie otwarta dla publiczności po dwóch latach remontu!

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Pałac Piccolominich

Przy tym samym placu stoi pałac Piccolominich, posiadający arkadowe balkony z widokiem na dolinę Orcii i Monte Amiata. W swych podstawowych założeniach jest zbliżony do Palazzo Rucellai wybudowanego przez Rossellino w rodzinnej Florencji.

W papieskiej sypialni wisi portret Piusa II pędzla Filipa Lippiego. Pałac ma wspaniałą salę rycerską, bibliotekę i trzypiętrową loggię.

Na tyłach pałacu stoi późnogotycki, XIII-wieczny kościół św. Franciszka, w którym obejrzeć można obraz Matki Boskiej Luki Signorellego, krzyż pochodzący z pracowni Duccia oraz freski z XIV i XV wieku.

Pienza, przewodnik

Palazzo Communale

Północną pierzeję placu zamyka Palazzo Communale z roku 1463 z łukami i wieżą dzwonniczą zakończoną blankami. Po stronie wschodniej znajduje się gotycki pałac Vescovile wybudowany na zamówienie Piusa II i przekazany członkowi rodu Borgiów, który został później papieżem przyjmując imię pontyfikalne Aleksandra VI.

I tylko chropowatość murów obronnych Pienzy nieco kontrastuje z wyrafinowaniem renesansowej architektury.

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Pienza i jej 3 urocze uliczki: miłości, pocałunku i szczęścia

Niemal każda ulica Pienzy jest fotogeniczna, miasteczko ma również kilka bardzo wyjątkowych ulic. Poszukaj tych 3 uliczek: Via dell’Amore z ukochaną osobą i pocałuj się na rogu Via del Bacio. Szukaj także Via della Fortuna, aby uzyskać jeszcze większe szczęście w miłości!

Takie nazwy uliczek zawsze we mnie wzbudzają sympatię i uśmiech.

Ale tu każdy zaułek jest uroczy! W każdym miejscu znajdziesz coś pięknego, wystarczy tylko się rozglądać. Nawet drzwi mają szczególną oprawę, czyż nie?

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Nie bez znaczenia są także kamienne ławki czy też murki w centrum historycznym, na których bardzo chętnie siadają i dzieci i starsze osoby. To centrum przepływu informacji, miejsce na ploteczki, spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.

Pienza, przewodnik

7 punktów widokowych w Pienzy i w okolicy

W zasadzie gdziekolwiek się nie wybierzesz idąc wzdłuż murów Pienzy, masz piękny widoki. Ale podpowiem ci te miejsca.

 • Belvedere przy Via del Casello – warto przejść się po Via del Casello, skąd roztacza się urzekający widok na okolicę. Przy Via delle Case Nuove mieściły się pierwotnie domostwa biednych mieszkańców miasteczka, nad którymi władze Pienzy roztoczyły specjalną opiekę.
 • Punto panoramico, Via del Balzello 8 – dochodzi sią tu uliczką idącą po prawej stronie katedry i już widok na Val d’Orcia nas powala! Obok jest bar, można usiąść przy kawie lub dwóch i nasycać oczy i duszę panoramą.
 • Taras widokowy na Val d’Orcia, Via Santa Caterina – widać stąd drogę Gladiatora. Na Mapach Google ten punkt jest pod adresem: Punto panoramico Val d’Orcia, Via Grazia Ciolfi 14, GPS: 43.077531, 11.674797.

Pienza, przewodnik

Jadąc w okolice Pienzy, nie pomiń:

 • pięknej drogi Gladiatora,
 • słynnej z toskańskich widokówek kapliczki Cappella di Vitaleta,
 • Podere Belvedere, samotnej willi na wzgórzu, jednego z najpiękniejszych punktów widokowych Toskanii. UWAGA! Po drugiej stronie ulicy, przez bramę możemy zobaczyć także dom Gladiatora! Jest charakterystyczna zatoczka.
 • Cipressi di San Quirico d’Orcia, popularny lasek cyprysowy pośrodku pola, bardzo fotogeniczny.
Pienza, przewodnik
Droga Gladiatora
Pienza, przewodnik
Cappella di Vitaleta
Pienza, przewodnik
Podere Belvedere
Pienza, przewodnik
Cipressi di San Quirico d’Orcia

4 filmy kręcone w okolicach Pienzy

Miasteczko i jej najbliższe okolice były tłem kręcenia scen kilku znanych filmów, jak „Romeo i Julia”, „Angielski pacjent”, „Gladiator” czy „Made in Italy (polski tytuł „Włoskie wakacje”).

Włoskie wakacje I made in Italy I film z Toskanią w tle
kadr z filmu „Włoskie wakacje”

Pecorino di Pienza DOP – ser owczy z Pienzy

Pienza słynie z sera pecorino, ale nie zawsze tak było. Zaledwie 50-60 lat temu, obszar Val d’Orcia nie był ani znany, ani odwiedzany przez turystów. Młodzi ludzie uciekali stąd za pracą do miast, masowo opuszczając dolinę. Rząd włoski zaproponował więc sardyńskim chłopom ogromne działki w Val d’Orcia po korzystnych cenach. Ci przenieśli się tutaj ze swoimi owcami i produkcją sera pecorino.

Dziś Pienza słynie z produkcji Pecorino di Pienza, który wyróżnia się różnorodnością smaków, uzależnioną m.in. od diety owiec. Jest mocne – jeśli owce żywią się dzikimi ziołami, delikatne – jeśli hoduje się je na zbożach, bardziej słodkie – jeśli wśród ziół znajduje się również absynt (piołun).

Tradycyjny przepis zakłada dojrzewanie sera w dębowych beczkach przez około 90 dni, ale z czasem serowarzy stworzyli nowe także receptury, stąd też można kupić pecorino dojrzewające w liściach wiśni, wytłokach z winogron, w słomie, w popiele, a także wzbogacone szafranem, pieprzem, papryką czy truflami.

Pecorino di Pienza posiada znak jakości DOP (Denominazione di Origine Protetta) od 1 lipca 1996 roku. To oznaczenie jakości, które gwarantuje lokalną produkcję i jakość produktu, z czego mieszkańcy miasta są niezmiennie dumni.

Tradycja nakazuje podawanie pecorino z Nobile di Montepulciano oraz gruszkami, ale znakomicie smakuje także w towarzystwie miodu czy owocowych konfitur.

Wskazówka I W czasie wędrówek po Val d’Orcii i sąsiedniej doliny Valdichiana, wypatruj stad owiec. Można je dostrzec nawet z murów Montepulciano.

Pienza, przewodnik
Pecorino di Pienza

Gdzie kupić Pecorino di Pienza DOP i inne lokalne produkty: 4 świetne adresy

Idąc główną ulicą Pienzy, Corso Rossellino, w pewnym momencie dopadnie cię charakterystyczny zapach. Znajdziesz tam kilka sklepów z serami i każdy z nich ma towar znakomitej jakości. Ale warto zerknąć także w poniższe adresy, z których większość jest poza centrum Pienzy.

Enoteca Marusco e Maria

Sklep w samym centrum Pienzy, prócz sera kupisz także inne lokalne produkty, Corso Rossellino 21.

Bindi Enzo

To sklep z wysokiej jakości lokalnymi produktami, jak ser pecorino, wędliny, oliwę, makaron, miód, sosy, itp. Można tu także zamówić kanapkę z porchetta. Najlepiej podjechać samochodem, ponieważ to poza centrum historycznym, Località Il Borgo 55, 53026 Pienza.

Pienza, Bindi Enzo, produkty regionalne
Pienza, Bindi Enzo, produkty regionalne

Podele Il Casale

BIO produkcja serów, właściciele to szwajcarska rodzina od 30 lat mieszkająca w dolinie Val d’Orcia. Sery można kupić na miejscu, w sklepiku, organizują także degustację serów i spacer po farmie, Via Podere Il Casale 64, 53026 Pienza. Konieczny dojazd własnym środkiem transportu.

Caseificio Cugusi

Od 1962 roku produkują jedno z najlepszych pecorino w okolicy. Cugusi Raffaele i Maria przenieśli się tutaj z Sardynii, zaszczepiając w dolinie produkcję sera. Serowarnia i sklep Cugusi Silvana, Via della Boccia 8, 53045 Montepulciano. W samym Montepulciano mają sklep przy Via di Gracciano 31.

Gdzie zjeść w Pienzy – 4 sprawdzone adresy

Osteria Sette di Vino

Lokal nie jest duży, więc warto zrobić rezerwację, szczególnie w sezonie (lista szybko się zapełnia, nie ma tu wielu stolików). Proste toskańskie jedzenie z najlepszych produktów, jak w domu. Luciano, właściciel, dba o każdego klienta i sam także obsługuje. Rezerwacja na kolację albo na 19:30 lub na 21:00. Poza sezonem może się i uda bez rezerwacji, ale w sezonie nie ma szans, Piazza di Spagna 1. To kwintesencja tutejszej kuchni, prosto, życzliwie, wspaniale!

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Ristorante La Bandita

Chef restauracji jest Szkotem, który od lat mieszka w Toskanii i który sztukę lokalnej kuchni opanował wyjątkowo dobrze. Restauracja jest nowoczesna, otwarta w porze obiadu i kolacji. Rezerwacja na 19:30 lub 21:00. Kuchnia toskańska, a desery są tu genialne. Prócz restauracji jest to także butikowy hotel. Nowoczesne wnętrze pięknie komponuje się z autentyczną atmosferą dawnych klasztornych przestrzeni. To świetne miejsce na relaks po całym dniu spacerów po miasteczku i jego okolicach, Corso il Rossellino 111.

Ristorante La Bandita, Pienza
Ristorante La Bandita, Pienza

Trattoria La Buca delle Fate

Autentyczna kuchnia Toskanii w świetnym wydaniu! Było tak smacznie i wspaniale, że nie zrobiłam nawet zdjęć. Uwaga na desery! Trzeba sobie na nie zostawić specjalne miejsce w żołądku. Adres: Corso il Rossellino, 38/A. Można zjeść w środku i na zewnątrz (w sezonie), to samo serce Pienzy, kilka kroków od katedry, łatwo trafić.

Bar Idyllium

Idealne miejsce na aperitivo z zapierającymi dech w piersiach widokami do dolinę otaczającą miasteczko. Wiele koktajli jest wzbogaconych ziołami rosnącymi na terenie doliny Val d’Orcia. W menu baru są także proste dania, Via Gozzante 67.

Pienza, przewodnik

La Terrazza del Chiostro

Świetna, choć droga restauracja z pięknym tarasem widokowym. W karcie m.in. lokalne wina, dziczyzna, toskańskie sery. Znajdziesz ich przy Corso Rosselino 26.

Pienza, przewodnik

Bar Il Casello

Kawa plus widok na Val d’Orcia, czego chcieć więcej? Bar znajdziesz przy Via del Casello 3. Miejscowi też lubią tu wpadać.

La Posta

Nie wygląda imponująco, bo to Tabaccheria i bar w jednym, ale lubię tu wpadać na szybką kawę wypitą przy kontuarze. Corso il Rossellino, vis-a-vis katedry.

Gdzie zjeść w okolicach Pienzy: 4 genialne adresy

Podele Il Casale

Miejsce w okolicach Pienzy, dlatego konieczny jest własny transport. Można się umówić na degustację serów (wszystkie są BIO, owcze i kozie) z oprowadzaniem po farmie, a także na kolację w oszałamiającym widokiem na dolinę Val d’Orcia (piękny taras restauracyjny). Ponieważ teren jest duży, na miejscu działa także kemping. Prócz produkcji serów, mają swoje wina i ocet balsamiczny. Wszystkie warzywa i owoce pochodzą w ich ogrodu.

Uwaga! Menu zmienia się praktycznie co tydzień i zależy od tego, co akurat rośnie w ogrodzie. Rezerwacja konieczna. Adres: Via Podere Il Casale 64, 53026 Pienza. Poniższe dwa zdjęcia są autorstwa Jarka Pawlaka, polskiego fotografa mieszkającego z rodziną w Pienzy.

Podele Il Casale, Pienza, Toskania
Podele Il Casale, Pienza, Toskania

Bar La Guardiola, Monticchiello

Bar jest położony tuż przed wjazdem do Monticchiello. Świetne miejsce na lampkę wina z widokiem na dolinę Val d‘Orcia. Szczególnie polecam w godzinach zachodu słońca.

Osteria La Porta, Monticchiello

Znajdziesz ją zaraz po przekroczeniu bramy miasta. Urządzona ze smakiem i elegancką prostotą w rustykalnym toskańskim stylu. Pełen profesjonalizm obsługi oraz ucztę dla podniebienia zapewnia szef kuchni, Moreno Motterle. Z tarasu restauracji rozciąga się przepiękny widok na dolinę Val d’Orcia z majestatyczną Pienzą w oddali.

La Porta, Montichiello, Toskania
La Porta, Montichiello, Toskania

Ristorante Daria, Monticchiello

Pani Daria to właścicielka, która robi wszystko, abyśmy poczuli się jak u starej znajomej. Restauracja Daria znajduje się w dwóch ważnych przewodnikach: Michelin 2020 i Gambero Rosso 2020. Restaurację wyróżniono z uwagi na kuchnię, klimat, listę win, obsługę oraz komfort klientów. Właścicielka restauracji ma także miejsca noclegowe w miasteczku.

Ristorante Daria, Monticchiello, Toskania
Ristorante Daria, Monticchiello, Toskania

Na degustację wina – winnica Boscarelli

Polecam winnicę Boscarelli. Należy się wcześniej umówić, szczególnie, jeśli jesteś w sezonie. Oprowadzanie po winnicy i degustacja wina odbywa się po włosku i po angielsku. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język polski, możesz spróbować się umówić z Kasią Mazurek-Pawlak. Kasia w sezonie jest bardzo zapracowana, ale może się uda. Kasia jest druga od lewej na poniższym zdjęciu.

I muszę tu dodać coś od siebie. Wina mają wspaniałe wszystkie, ale jeśli będzie Vin Santo, nie wahaj się ani chwili, aby go kupić. Kosztuje nie mało, bo 27 EUR (jeśli dobrze pamiętam), ale lepszego nie piłam! Kupiłam je w drodze do Kalabrii, gdy wracałam chciałam kupić ponownie, lecz okazało się, że nie ma już ani jednej butelki.

Adres: Via di Montenero 24, 53045 Montepulciano, najlepiej dojechać samochodem.

Boscarelli, Toskania

Polski fotograf w Pienzy

Jeśli marzy ci się pamiątkowa sesja zdjęciowa z wakacji w Toskanii, masz szczęście! W Pienzy mieszka Polski fotograf, Jarosław Pawlak. Gorąco polecam!

Jarosław Pawlak, polki fotograf w Toskanii, Pienza, dolina Val d'Orcia

Val d’Orcia na dwóch kółkach – gdzie wypożyczyć rower w Pienzy

Toskania od lat jest jednym z ulubionych regionów dla miłośników jazdy tzw. białymi drogami, czyli strade bianche. Niejednokrotnie był to fragment wyścigu, Giro d’Italia, co roku odbywa się Eroica – piękny wyścig na rowerach i w strojach z minionych dziesięcioleci. Jazda na zabytkowych rowerach po szutrowych drogach Toskanii to prawdziwa przygoda.

Magia Eroiki wiele uroku zawdzięcza właśnie kurzowi owych białych dróg. Od Gaiole in Chianti do Val d’Orcia, przez Val d’Arbia i do Montalcino, przez gospodarstwa rolne i winnice, dwustukilometrowa Eroica stała się stałą trasą, którą można przemierzać przez cały rok.

Ale oczywiście ja nie będę cię namawiać na przejazd 200 km, wystarczy niewielki fragment trasy. Nie namawiam cię także na jazdę zabytkowym rowerem, wręcz przeciwnie, obecnie są szeroko dostępne m.in. rowery elektryczne, więc jazda jest prawdziwą przyjemnością.

Oto dwie firmy, które mogę polecić, choć wiem, że jest ich tutaj więcej.

 1. Cicloposse – Bike Tours, Via I Maggio 27, 53026 Pienza, email: info@cicloposse.com
 2. E-bike Tuscany, Via della Buca 23, 53023 Pienza, tel. Steffi +39 347 881 5780, Alex +39 347 79 67 795, info@e-biketuscany.com.

4 termy w okolicy Pienzy

Toskania słynie z term dostępnych zarówno zupełnie bezpłatnie, jak i baseny termalne w świetnie przygotowanych ośrodkach i hotelach.

Termy dostępne bezpłatnie w okolicy Pienzy to Bagni San Filippo oraz Bagno Vignoni.

Wspaniałe ośrodku odpłatne są w Rapolano Terme, a także w Bagno Vignoni. Nieco dalej jest wspaniały ośrodek Fonteverde.

Rapolano Terme, termy w Toskanii
Rapolano Terme

Gdzie nocować w Pienzy i okolicy

Spagna5 

Apartament położony w samym sercu Pienzy, mniej niż 100 metrów od głównego placu i katedry. Restauracje są przy samym apartamencie lub wiele innych tuż obok, bo tu wszędzie jest blisko. Pienza jest wspaniała, a apartament zapewnia cudowne miejskie wakacje, latem z koncertami i wspaniałą atmosferą do późna. Są tu trzy sypialnie i każda z nich ma łazienkę. Jest kuchnia z balkonem, zmywarka i pralka. Mieszkanie jest dwupoziomowe i ma mnóstwo kącików i zakamarków. Jest bardzo ciekawe! W każdej sypialni jest klimatyzacja. W apartamencie jest bardzo czysto i wygodnie, jest wspaniała przestrzeń. Niczego nie brakuje. Świetnie działa WiFi. Właścicielka, Federica, jest szalenie sympatyczna i pomocna! Bardzo polecam to piękne mieszkanie w centrum historycznym Pienzy. Wspaniale jest otworzyć okno i posłuchać rytmu życia i pracy mieszkańców.

La Città Ideale Suites, Pienza

Przepiękne apartamenty w centrum, wspaniale wyposażone. Jeden z apartamentów ma niewielki balkon. Śniadanie czeka w sąsiednim barze, więc można się poczuć, jak lokals, który wpada rano na kawę i coś słodkiego.

La Città Ideale Suites, Pienza
La Città Ideale Suites, Pienza

Hotel San Gregorio, Pienza

Dla miłośników hoteli polecam przesympatyczny, trzygwiazdkowy San Gregorio, ze wspaniałymi śniadaniami! Samo centrum historyczne Pienzy, a jednak jest nieco na uboczu.

Hotel San Gregorio, Pienza, Toskania
Hotel San Gregorio, Pienza, Toskania

La Bandita Townhouse, Pienza

Polecając restaurację La Bandita wspomniałam, że to także butikowy hotel. Jest w nim pięknie i zarazem nowocześnie. Mają ogród i taras, a położenie w samym sercu Pienzy jest ogromnym atutem. Na miejscu są wspaniałe śniadania w stylu kontynentalnym, więc jeśli nie lubisz jeść typowo po włosku, na słodko, to świetny wybór. Ten niewielki hotel ma zaledwie z 3 apartamentami, więc warto się postarać o wcześniejszą rezerwację.

La Bandita Townhouse, butikowy hotel w Pienzie, Toskania
La Bandita Townhouse, butikowy hotel w Pienzie, Toskania

In Toscana Camere, Monticchiello

Dom położony w centrum historycznym Montichiello, ma dwa poziomy. Na dole jest kuchnia z jadalnią, sypialnia i łazienka, do góry salon z kanapą i sypialnią, łazienka i druga sypialnia. Góra ma dodatkowo niezależne wejście. Zmieści się tu sześć do ośmiu osób.

Zerknij do artykułu poświęconego In Toscana Camere.

In Toscana Camere, Monticchiello, Toskania, noclegi u Polaków we Włoszech

Il Giardino del Cardinale, Monticchiello

Stoi dosłownie obok In Toscana Camere i ma trzy poziomy. Na pierwszym jest salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Drugi poziom to dwie sypialnie i dwie łazienki. Trzeci poziom – sypialnia z łazienką. Ten dom pomieści od ośmiu do dziesięciu osób. Wielkim atutem jest ogród, który jest udostępniony dla gości obu domów.

Sprawdź mój artykuł o willi Il Giardino del Cardinale.

Il Giardino del Cardinale w Monticchiello, Toskania

Agriturismo Il Gorgo, Bettole

Najbardziej smaczne miejsce pod słońcem Toskanii z polską gościnnością. Wśród Polaków to miejsce jest szczególnie chętnie odwiedzane, ponieważ tutejszą restaurację prowadzi Polka, Daiana czyli Danusia Indyk. To oaza spokoju, niezwykle wygodne pokoje, basen i przepyszne jedzenie.

Sprawdź artykuł o Il Gorgo.

Agriturismo Il Gorgo, Bettole, Toskania

Villa Il Poggio

Miejsce wyglądające jak słynna Villa Bramasole z filmu „Pod słońcem Toskanii”. Na blogu Villa Il Poggio jest opisana w osobnym artykule.

Villa il Poggio, Simnalunga

Villa Poggio Castagni, między Pienzą a Montepulciano

To dom typu Leopoldina, charakterystyczny dla tej części Toskanii. Otoczony pięknym gajem oliwnym, znajduje się na wspaniałych wzgórzach między Pienzą a Montepulciano, z zapierającymi dech w piersiach widokami na Val d’Orcia.

Mariacristina, właścicielka zakończyła renowację domu w maju 2020 roku. Udało jej się harmonijnie połączyć przeszłość i nowoczesność , tworząc eleganckie i niezwykle komfortowe środowisko. Dom pomieści 10 osób.

Villa Poggio Castagni, Montefollonico, Toskania
Villa Poggio Castagni, Montefollonico, Toskania

Pieve a Salti, Buonconvento

Pokoje i domy na wynajem. Jest wiele możliwości spędzenia tu czasu, są konie, liczne szlaki piesze i trasy rowerowe (można na miejscu wynająć rower). Jest basen zewnętrzny i kryty, są zorganizowane zajęcia dla dzieci, śluby i wesela, konferencje, ale przede wszystkim to producenci BIO zbóż. Z agroturystyki rozpościera się przepiękny widok na okolicę, idealne miejsce dla miłośników fotografii czy malarstwa.

Pienza, przewodnik

Gdzie parkować w Pienzy

Jeśli chcesz parkować wzdłuż ulicy pamiętaj, że:

 • żółte linie to miejsca parkingowe wyłącznie dla mieszkańców miasteczka,
 • dla turystów są białe (bezpłatne) i niebieskie (opłatne).

Parkingi bezpłatne

Zwracaj uwagę na kolor linii na miejscach parkingowych – białe, to miejsca bezpłatne, czasami tuż obok nich są niebieskie (odpłatne). Bezpłatne miejsca parkingowe znajdziesz przy ulicy:

 • via degli Archi (tu parkowałam najczęściej),
 • via del Pergolato,
 • via Newton.

Parkingi płatne blisko centrum

 • Via del Cassello parking, Viale di Circonvallazione 25 – pod samym miasteczkiem, odpłatny, nie ma za dużo miejsc, ale jest najwygodniejszy.
 • Punto Sosta Comunale, Via Mario Mencatelli 40 – zaparkować tak, aby nie mieć problemów z manewrami przy wyjeździe, gdy parking będzie już zapełniony. To bardzo znany i popularny parking, zawsze pełen.
Pienza, przewodnik
Droga dojazdowa do centrum historycznego Pienzy

Jak dojechać do Pienzy środkami transportu publicznego

Pociąg

W Pienzy nie ma stacji kolejowej, ta jest m.in. w Chiusi, Buonconvento, Sinalunga, Arezzo i Sienie. Stamtąd trzeba się przesiąść na autobus.

Autobus

Możemy dojechać autobusem nr 112, który jedzie trasą Siena-Buonconento-Montepulciano-Pienza. Niestety nie kursuje w niedzielę.

Rozkład jazdy znajdziesz na stronie przewoźnika, Tiemme SpA.

Wskazówka I Kliknij i pobierz schemat linii autobusowych prowincji Siena.

Pienza, przewodnik

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Pienza, przewodnik
Pienza, przewodnik

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Wenecja - punkty widokowe i Instagramowe miejsca
Previous post
WENECJA – 26 punktów widokowych i miejsc, gdzie zrobisz zachwycające zdjęcia
Gdzie zjeść w Lecce, Apulia
Next post
APULIA, LECCE – gdzie zjeść: 25 adresów nie tylko dla smakoszy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

PIENZA, TOSKANIA – klejnot doliny Val d’Orcia: 47 adresów i cennych wskazówek