Droga Gladiatora w Toskanii. Jak ją odnaleźć i dojechać?

Droga Gladiatora w Toskanii. Kto by pomyślał, że kawałek polnej drogi, przy której stoi kilka charakterystycznych cyprysów, zrobi taką karierę wśród turystów odwiedzających Toskanię? Magia filmu „Gladiator”, Ridleya Scotta z Russellem Crowe w roli głównej i niezapomnianą muzyką Hansa Zimmera zrobiła swoje.

Droga Gladiatora w Toskanii
Droga Gladiatora, lato 2018

Umierający gladiator, Maximus Decimus Meridus, „przenosi się” w ostatnich chwilach życia do domu, do żony i synka, których wcześniej zamordowano na rozkaz Kommodusa, syna Marka Aureliusza. W filmie tych kilka scen wyciskających łzy, zostało nakręconych w Toskanii, w dolinie Val d’Orcia.

Dziś to miejsce jest prawdziwą Mekką fotografów i nas, pragnących być choć przez chwilę, jak filmowy gladiator. Lewą ręką dotykać łany zbóż i słyszeć w uszach niesamowity głos Lisy Gerrard. Now we are free.

Mówimy dokładnie o tym fragmencie filmu.

Droga Gladiatora w Toskanii

Przypomnijmy sobie kilka scen z Gladiatora. Warto wracać do oglądania tego filmu, choćby na chwilę.

Droga Gladiatora w Toskanii – jak dojechać

Wiele osób zadaje to pytanie, bo w internecie są wspaniałe fotografie, lecz nie do końca jest wprost napisane, jak tu dotrzeć. Tak właśnie robią fotografowie, kochają zachować te niezwykłe lokalizacje dla siebie. Jak zatem odnaleźć polną drogę z cyprysami, którą widział umierający Maximus?

Droga Gladiatora znajduje się w okolicach miasteczka Pienza.

Jadąc w kierunku Pienzy, przed samym miasteczkiem należy skręcić w lewo, do kościółka. Tam najlepiej zostawić samochód i udać się pieszo w dół, żwirowo-glinistą drogą polną w kierunku gospodarstwa agroturystycznego, Agriturismo Terrapille. Po chwili, ten piękny widok masz już przed sobą.

Możesz także dalej jechać samochodem, ale droga jest bardzo nierówna, po deszczach wymyta, są liczne zagłębienia, więc odradzam, ale jeśli się uprzesz, po prostu bardzo uważaj na podwozie. Droga z cyrysami, którą szedł Gladiator znajduje się kilkaset metrów przed samą agroturystyką.

Moim zdaniem najpiekniej jest tu wiosną, gdy wszystko dookoła jest nasycone zielenią, a także z początkiem lata, gdy żółć dojrzałego zboża kontastuje z zielenią.

Droga Gladiatora w Toskanii
Droga Gladiatora wiosną
Droga Gladiatora latem
Droga Gladiatora latem

Jesienią zaorane pola malują okolicę w obraz pełen ciepłych brązów, jak to widać na poniższyc zdjęciach.

Droga Gladiatora w Toskanii
Droga Gladiatora jesienią

Droga Gladiatora w Toskanii

Gdy wraca się spod agroturystyki, w tle widać samą Pienzę. Ta droga jest widoczna także z samego miasteczka. Trzeba tylko wiedzieć, że to taras widokowy, do którego dojdziesz uliczką po prawej stronie od wejścia do katedry.

Na poniższych zdjęciach widać drogę w kierunku od Agriturismo Terrapille do Pienzy. Właśnie stąd biegł synek gladiatora ze swoją mamą ku ramiomom Maximusa.

Droga Gladiatora w Toskanii

Droga Gladiatora w Toskanii

Co wpisać w mapach Googla

Google Maps świetnie radzi sobie z odnalezieniem tego miejsca, gdy wpiszesz:  Cipressi De „il GLADIATORE” lub De Cypresses „The Gladiator”.

Możesz wpisać także adres samej agroturystyki:

Agriturismo Terrapille
Podere Terrapille, 80, 53026 Pienza SI, Włochy

A oto mapa wskazująca dokładnie położenie miejsca. Ta wersja dojazdu pokazuje zjazd z drogi SP 146 na SP 18 (Stada Provinciale del Monte Amiata), którą dojeżdżamy wprost do samego kościółka, przy którym zostawiamy samochód.

A dom Gladiatora?

Co ciekawe, dom filmowego Gladiatora znajduje się także blisko, bo nie było to bowiem Agriturismo Terrapille, lecz inne miejsce. Wystarczy wrócić na SP 146 i jechać z Pienzy w kierunku San Quirico d’Orcia. W google maps wpisz: Best point to see „Gladiator’s House”. Trzeba przejść przez gaj oliwny, by ukazał się ten widok.

Dom gladiatora w Toskanii

Na mapie wygląda to tak. Pokazałam drogę gladiatora w Toskanii z punktu Cipressi De „il GLADIATORE” do willi, gdzie były kręcone sceny jego domu, wpisane w mapach googla jako Best point to see „Gladiator’s House”. Po drodze jest jeszcze przecudna Cappella di Vitaleta, o której przeczytasz za chwilę.

Co zobaczyć w okolicy?

Cappella di Vitaleta

Nie możesz tu być i  nie odwiedzić przy okazji samotnej kapliczki Cappella di Vitaleta. Jest piękna i bardzo fotogeniczna. Położona po środku pola, obok znajdują się po prostu zabudowania gospodarcze. Teren jest prywatny, ale … nikt nikogo stąd nie wyrzuca i nikt nikomu nie zwraca tu uwagi. A przecież kawałek pola przed samą kapliczka jest ciągle tratowany, bo najlepsze zdjęcia kapliczki wychodzą właśnie z pola.

Capella della Madonna di Vitaleta, Tuscany, Italy
Capella della Madonna di Vitaleta, Tuscany, Italy

Jak to dotrzeć do kapliczki, opisałam dokładnie w osobnym wpisie. Zapraszam!

Cappella di Vitaleta. Jak dojechać do kapliczki znanej z toskańskich pocztówek

UWAGA! Mapy google pokazują 3 drogi dojazdu z drogi Gladiatora do Cappella di Vitaleta

Pierwsza – najkrótsza, 4 km, prowadzi tuż obok Agriturismo Terapile – to utwardzona polna droga prowadząca, a jakże –  między polami. Jest w bardzo złym stanie i zdecydowanie nie polecam nią jazdy. Przyznaję, że jechałam nią z przyjaciółmi i naprawdę nie byliśmy pewni, czy dojedziemy na miejsce bez uszkodzenia pojazdu. Nie obyło się bez stresu. Nie idź tym tropem, nie jedź tą drogą.

Druga – 4,2 km – nie jechałam nią, ale to również tzw. strada bianca (biała droga), droga poprowadzona po prostu między polami, po drodze jest kilka gospodarstw. Mimo wszystko, spodziewam się fatalnej jakości tej drogi, więc nie rekomenduję. Zresztą czas przejazdu powinien nam dać do myślenia: 4,2 km i 23 minuty. Lepiej nie jedź tą drogą!

Trzecia – najdłuższa, wręcz dookoła, 8,7 km (23 minuty). Należy wrócić na drogę SP 146 i dopiero z niej zjechać w szutrową drogę w odpowiednim miejscu, dojedziemy w miejsce, gdzie należy zostawić samochód i dalej pieszo dojść do samej kapliczki. Wszystko opisałam w powyżej podlinkowanym wpisie.

Jak widać, dojazd każdą z tych dróg wynosi właściwie tyle samo czasu, ale ja rekomenduję tylko tą najdłuższą, ponad 8 km przez SP 146.

Pienza i San Quirico d’Orcia

Poza tym Pienza i San Quirico d’Orcia to wręcz punkty obowiązkowe, miasteczka są przecudowne.

Pienza oczywiście powala na kolana widokami na dolinę Val d’Orcia wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pienza, Toskania
Pienza, Toskania

San Quirico d’Orcia uwielbiam za klimat, światło i spokój.

San Quirico d'Orcia, Toskania
San Quirico d’Orcia, Toskania

Bagni san Filippo

Po tych zachwytach czas się zrelaksować, więc pojedź do pobliskich term, Bagni san Filippo. Nie pożałujesz. Piękno i niezwykłość tego miesca wynagrodzi trudy chodzenia po polnych drogach. Więcej o darmowych termach w Toskanii przeczytasz TU.

Bagni San Filippo, termy w Toskanii

Gdzie nocować?

Mam kilka miejsc, które mogę Ci polecić w okolicach Pienzy. Oto one:

VILLA PIENZA – niezwykle klimatyczna willa w typowo toskańskim stylu, z widokiem na Monte Amiata, basenem i dużą salą do ćwiczeń. Miejsce zecydowanie dla ciała i ducha.

LA DIMORA DI PIENZA – bardzo wygodne miejsce do zatrzymania się, można korzystać z rowerów, a okolica tylko do tego zachęca.

CASALE PIENZA – marzenia o kamiennym domu z basenem, belkami stropowymi i pofalowanym toskańskim krajobrazem dookoła to właśnie tu.

RELAIS IL CHIOSTRO DI PIENZA – miejsce absolutnie wyjątkowe, XV wieczny klasztor w samym sercu Pienzy, zaledwie 100 m od katedry. Cudowny ogród i taras z widokiem na okolicę, a także basen i freski na suficie.

HOTEL ARCA DI PIENZA – bardzo wygodny, klasycznie urządzony hotel ze wszelkimi wygodami.

A na koniec jeszcze kilka obrazów z okolicy, gdzie znajduje się droga gladiatora w Toskanii.

Droga Gladiatora w Toskanii

Droga Gladiatora w Toskanii

Droga Gladiatora w Toskanii

Masz swoje konto na Pinterest?  Zapisz sobie koniecznie na swojej tablicy coś z poniższych zdjęć.

Where is gladiator road scene in Tuscany?
Where is gladiator road scene in Tuscany?
Where is gladiator road scene in Tuscany?
Where is gladiator road scene in Tuscany?

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Tymczasem ściskam Cię mocno i zapraszam na mojego Instagrama, na którym znajdzisz całą masę włoskich inspiracji!

Mam nadzieję, że pomogłam. Serio!

Magda

Sardynia z małymi dziećmi. Porto San Paolo.
Previous post
Sardynia z małymi dziećmi? Porto San Paolo jest idealne!
Apulia we Wrześniu. Romantyczna podróż poślubna
Next post
APULIA - romantyczna podróż poślubna Martyny i Jacka

4 komentarze

 1. Lipiec 4, 2018 at 10:36 am — Odpowiedz

  Tego się nie spodziewałem, że ta trasa nadal istnieje. Pokłony za pomysł na ten wpis, bo jako fan Gladiatora, jestem pod wrażeniem.

  • Lipiec 4, 2018 at 11:01 am — Odpowiedz

   Dziękuję. Teraz masz dobry powód, aby pojechać do Toskanii i odnaleźć tak dom, jak i drogę Gladiatora. Ja też jestem fanką filmu :).

 2. Październik 7, 2018 at 12:59 pm — Odpowiedz

  Bajecznie !!! Kiedyś też muszę dotrzeć z aparatem 😉

  • Październik 7, 2018 at 6:22 pm — Odpowiedz

   Bardzo się cieszę!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Martina Franca, Apulia.
 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

Wille można wynajmować od wiosny do jesieni za moim pośrednictwem. Wystarczy napisać na maila: italiapozaszlakiem@gmail.com

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Droga Gladiatora w Toskanii. Jak ją odnaleźć i dojechać?