Parkowanie we Włoszech. Co oznaczają kolory linii na parkingach

Parkowanie we Włoszech. Co oznaczają kolory linii na parkingach

Parkowanie we Włoszech może zaskoczyć niejednego z nas, szczególnie jeśli jesteśmy tu po raz pierwszy. Nie mam tu na myśli pozostawionych przez Włochów samochodów tam, gdzie zdecydowanie nie powinno ich być (przynajmniej w naszym mniemaniu), nie będę się także skupiać na sposobie jazdy włoskich kierowców.

Dzisiaj zajmę się włoskimi parkingami, które czasami przysparzają nam problemów, a konkretnie kolory linii na owych parkinach. To dość istotne, dlatego przeczytaj poniższą instrukcję, abyś wiedział, gdzie możesz zaparkować, by uniknąć pomyłki i tym samym mandatu. Przecież nikt nie chce wracać z wakacji z taką “pamiątką”.

Czas na konkret.

Parkowanie we Włoszech. Kolory linii na parkingach

Żółte linie

Żółte linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, samochodów dostawczych lub są zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

Niebieskie linie

To płatne miejsca parkingowe (parcheggio a pagamento).

Płacimy w parkometrze, ale we Włoszech dobrze jest mieć monety, ponieważ wiele parkometrów nie obsługuje kart płatniczych. Płacimy za postój z góry, bilecik zostawiamy za szybą samochodu. Zalecam dokładne czytanie informacji o płatnościach, bywają wyznaczone godziny/ dni, gdy nie płacimy za parkowanie (np. w weekend czy w czasie sjesty) lub jest określona z góry maksymalna czas postoju. W takiej sytuacji przyda się dysk czasowy lub … kartka i długopis.

TIPNiebieski dysk czasowy (disco orario) możesz kupić na stacji benzynowej lub w tabaccheria, czyli takich kioskach oznaczonych niebieską literą T. Koszt to około 1 – 2 EUR za kartonowy, plastikowy może być troszkę droższy. Przydaje się na parkingach w wielu krajach Europy, nie tylko we Włoszech.

Disco orario, dysk czasowy
Źródło zdjęcia

Białe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe (parcheggio gratuito).

Uwaga nr 1: może być określony limit czasu dlatego warto mieć niebieski dysk czasowy (disco orario), na którym ustawiamy godzinę pozostawienia samochodu. Jeśli go nie mamy, weźmy klartkę i napiszmy godzinę pozostawienia auta i zostawmy taką wiadomość za szybą.

Uwaga nr 2: zawsze czytaj dokładnie znaki, upewnij się czy nie są to miejsca, np. wyłącznie dla mieszkańców (szczególnie w większych miastach). Tak jest choćby we Florencji, na białych liniach mogą parkować jedynie mieszkańcy miasta.

Różowe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi. Już się z takimi spotkałam.

Parkowanie we Włoszech, na co jeszcze zwracać uwagę

ZTL  (zona traffico limitato)

W wielu dużych miastach, jak i mniejszych, możesz się spotkać ze strefą limitowanego ruchu drogowego – zona traffico limitato. Do takiej strefy mogą wjechać tylko uprawnione pojazdy, a jeśli twoje miejsce noclegowe jest w takiej strefie, obsługa powinna zgłosić władzom Twój pojazd po przybyciu na miejsce. Upewnij się, że to zrobili.

Mercato (rynek)

Wiele miast i miasteczek raz lub dwa razy w tygodniu organizuje rynek, stąd też wiele uliczek jest zamkniętych dla ruchu samochodowego, zwracaj szczególną uwagę na to, czy na znakach nie ma informacji o dniu tygodnia/ godzinach kiedy jest mercato.

I to tyle. Krótko i na temat.

Jeśli masz swoje konto na Pinterest, zapisz do swojej tablicy jedno z poniższych zdjęć. Przygotowuję je specjalnie dla Ciebie!

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB. I zapraszam na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Mam nadzieję, że pomogłam.

Magda

Plaża Spaggia di Masua i widok na Pan di Zucchero, Sardynia
Previous post
SARDYNIA, PAN DI ZUCCHERO – ferrata na największym faraglione Europy
San Fruttuoso di Camogli, Liguria
Next post
SAN FRUTTUOSO DI CAMOGLI, LIGURIA - klasztor, szmaragd i Chrystus

11 komentarzy

 1. Sylwia
  26 marca, 2019 at 10:38 am — Odpowiedz

  Witam, co oznacza “małe dzieci”? 🙂 czy z dwu i czterolatkiem mogę spokojnie parkować na różowych miejscach??pozdrawiam 🙂

  • 26 marca, 2019 at 1:21 pm — Odpowiedz

   Ma Pani małe dzieci, wiec jak najbardziej. Uzywa Pani zapewne jeszcze wózka.

 2. Sylwia
  27 marca, 2019 at 10:50 am — Odpowiedz

  Dziękuję, tak używam:) byłam ciekawa czy są po prostu jakieś przepisy określające dokładny wiek dzieci, czy małe to małe i nikt nie powinien się nas czepiać 🙂 będę wypatrtwac różowych miejsc parkingowych (chociaż pewnie nie ma ich wiele) już w maju 🙂 pozdrawiam, dziękuję za wszystkie pomocne informacje na stronie!

  • 27 marca, 2019 at 11:18 pm — Odpowiedz

   Nie zobaczy Pani dużo różowych linii, niestety.

 3. Waldek
  24 czerwca, 2019 at 1:55 pm — Odpowiedz

  Mialem sytuacje, ze parkowac bylo wolno przez 4 godziny od 8 do 20. Zaparkowalem o 16ej. Czy to oznacza ze o 20ej musze sie wyniesc? A gdybym zaparkowal o 17ej?
  Co prawda juz wracam za 2 dni i pewnie ta wiedza sie teraz nie przyda, ale jako ze Wlochy to moje ulubione miejsce na Ziemii…

 4. Michal
  24 sierpnia, 2019 at 7:18 am — Odpowiedz

  A ja spotkałem miejsca żółte, na których można parkować w określonych godzinach każdemu. A czy wiesz może co oznacza taki znak skrzyżowanych narzędzi ? (coś w stylu sierpa i młota)

 5. Aleksandra
  14 września, 2019 at 2:16 pm — Odpowiedz

  Na różowe linie trzeba mieć takze specjalne pozwolenie. W Trapani różowe linie są dla kobiet w ciąży i dzieci do 12 miesiąca, ale bez specjalnej autoryzacji nie można parkować.

  • 15 września, 2019 at 6:35 pm — Odpowiedz

   Czyli to rozwiązanie wyłacznie dla miejscowych?

 6. Tomasz
  12 stycznia, 2022 at 7:08 pm — Odpowiedz

  Czy jest jakaś aplikacja typu SkyCash, która umożliwia płatności online za parkowanie?

  • 13 stycznia, 2022 at 2:24 pm — Odpowiedz

   We Włoszech najlepiej sprawdzają się monety, to najpewniejszy środek płatniczy. Później banknoty, z kartą płatniczą się bardzo często problemy. Istnieje aplikacja znana w całej Europie, East Park, https://easyparkitalia.it/en – ale ja jej osobiście nie testowałam, więc trudno mi powiedzieć, jak się sprawdza w praktyce.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Parkowanie we Włoszech. Co oznaczają kolory linii na parkingach