Bergamo to jedno z piękniejszych włoskich miast, które dzieli się na dwie, jakże odmienne części – położone na wzgórzu, średniowieczne, otoczone murem, przepiękne górne miasto –  Città Alta i nowoczesne, tętniące życiem centrum biznesowe, dolne miasto – Città Bassa. Każde inne, każde wspaniałe. Dla nas, dobra wiadomość jest taka, że Bergamo jest dostępne z Polski przez cały rok i co ważne – jest to jedno z najtańszych połączeń lotniczych Polska-Włochy! Można tu dolecieć już za 39 zł! Do Mediolanu jest zaledwie 50 km.

A jeśli jeszcze masz wątpliwości czy warto przyjechać do Lombardii, dodam tyle – to jeden z najciekawszych włoskich regionów, pełnym zapierającym dech widoków, gór, jezior, wyjątkowych miasteczek, a transport publiczny jest tu doskonale zorganizowany.

Bergamo totalnie praktyczny przewodnik

Visit Bergamo

Na stronie Visit Bergamo znajdziesz komplet informacji o mieście i całej prowincji oraz specjalną aplikację na smartfony VisitBergamo dostępną zarówno na iPhone, jak i telefony z Androidem. Ponadto w mieście znajdują się łącznie 62 punkty dostępowe, wystarczy się zarejestrować, aby móc korzystać za darmo z internetu.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Jeśli siedząc w wygodnym fotelu poświęciłeś kilka minut na zerknięcie co oferuje Bergamo mam nadzieję, że zechcesz tu przyjechać i zobaczyć to miasto na własne oczy! Aby Ci ułatwić decyzję jeszcze bardziej, przygotowałam specjalnie dla Ciebie super praktyczny przewodnik, dzięki któremu możesz dokładnie zaplanować swoją podróż.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Nowoczesne dolne miasto

Zachęcam Was gorąco, aby rozpocząć zwiedzanie właśnie tu, gdzie żyje i pracuje większość mieszkańców miasta. Tu znajdziecie mnóstwo noclegów, sklepów, restauracji i pubów. Jeśli jedziecie autobusem z lotniska sugeruję Wam wysiąść w okolicach dworca kolejowego, zostawić swój bagaż w przechowalni i ruszyć pieszo przez miasto. Nie pożałujecie. Poświęćcie Bergamo Bassa chociaż godzinę, to wystarczy, aby zobaczyć całkiem sporo.

Centro Piacentiniano i Sentierone

Idąc od dworca kolejowego główną ulicą Viale Papa Giovanni XXIII dochodzimy do centralnego punktu Bergamo Bassa, Porta Nuova. To szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami, nie sposób jej nie zauważyć, otwiera drogę do nowoczesnej części Bergamo, której budowę zakończono w 1927 roku. Porta Nouva to przede wszystkim centrum handlowe rozłożone między Via XX Settembre i Via Tasso. Via – to po włosku ulica.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Jeśli zapytać miejscowych o ulubione miejsce niedzielnych spacerów zapewne usłyszysz o deptaku, ulicy Sentierone. Zachowało się tu kilka budynków z poprzednich epok, jak kościół San Bartolomeo ze słynnym ołtarzem z 1516 wieku, kościół Sant’Alessandro della Croce, kościół Santo Spirito z obrazami Lorenzo Lotto czy Teatr Dionizetti wraz z pomnikiem tego słynnego muzyka.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Accademia Carrara

Dla miłośników sztuki to miejsce obowiązkowe. Ta najważniejsza galeria sztuki w Lombardii, została założona w 1794 roku. Po sześciu latach prac renowacyjnych została ponownie otwarta dla zwiedzających w kwietniu 2015 roku. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów, jak Botticelli, Mantegna, Raffaello, a także rzeźby, porcelana i wiele innych dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół. Zajrzyjcie koniecznie na Via San Tomaso.

A naprzeciwko Akademii Carrara znajdziemy Galerię Sztuki Nowoczesnej.

Funiculare. Kolejką na górę

Tymczasem wędrujemy dalej główną ulicą, lekko pod górę kierując się ku kolejce Funicolare, która zawiezie nas do zupełnie innego świata, do Bergamo Alta. Można nie korzystać z kolejki i pójść pieszo lub podjechać autobusem nr 1 (ten sam, który jedzie z lotniska).

Rozkład jazdy Funiculare

TIPW Bergamo są 2 kolejki Funicolare! Pierwsza z Città Bassa do Città Alta, a druga z Città Alta na szczyt wzgórza San Vigilio, Funicolare San Vigilio! Nie pomiń tej drugiej! 

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Città Alta. Zachwycające Górne Miasto

Górne Miasto położone jest na wzgórzu, otoczone murem, co miało w przeszłości strategiczne znaczenie. Ja jechałam kolejką Funicolare, widoki w czasie jazdy są wspaniałe, na całe Dolne Miasto. Po kilku minutach wysiadamy na Piazza Mercato delle Scarpe, w centrum historycznego Bergamo. I to jesteśmy!

A tak się prezentuje mapa Bergamo Alta.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

 

Źródło mapy

Zajrzyjmy zatem do najważniejszych miejsc tej części miasta. Do serca miasta, skupionego wokół Piazza Vecchia i Piazza del Duomo prowadzi Via Gombito.

TIPZanim obierzesz kierunek na Via Gombito (czyli pójdziesz prosto przed siebie po wyjściu z Funicolare, skręć w prawo, pod górę, w uliczkę Via Alla Rocca. Po chwili znowu skręć w prawo i idź pod górę. Dojdziesz do miejsca nazywanego Rocca di Bergamo położonego na wzgórzu św. Eufemii. Piękny park, niewielkie muzeum, ale przede wszystkim wspaniałe widoki!

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

A teraz już zajmijmy się najważniejszymi atrakcjami Górnego Miasta.

Piazza Vecchia

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Obowiązkowym punktem Bergamo Alta jest stosunkowo niewielki plac miejski Piazza Vecchia, który powstał w XV wieku. W przeszłości było to centrum polityczne i administracyjne miasta. Plac wydaje się ponoć większy niż jest w rzeczywistości. Na placu znajduje się kilka istotnych budynków:

 • Torre Civica, znana także jako Campanone – na szczyt tej XII wiecznej wieży można wjechać windą, wstęp 3 EUR.
 • Palazzo della Ragione – wstęp 6 EUR, ulg. 4 EUR. W rezydencji zachowały się freski z XIV i XV wieku autorstwa m. in. samego Bramantego – są to postaci filozofów.
 • Fontanna Contarini – ufundowana przez weneckiego możnowładcę Alvise Contarini
 • Publiczna Biblioteka Angelo Mai

 

Na tyłach Piazza Vecchia znajduje się od razu drugi najważniejszy w mieście Plac Katedralny, Piazza del Duomo.

Piazza del Duomo

Duomo

Katedra w Bergamo jest poświęcona św. Aleksandrowi. Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. Z prawej strony przylega do nawy głównej Kaplica św. Wincentego i błogosławionego Jana XXIII.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore to trójnawowy, przepiękny kościół wybudowany między XII a XIV wiekiem. To przykład lombardzkiego stylu romańskiego. Wejście do bazyliki zdobi gotycki portyk, a wnętrze zostało stworzone w stylu barokowym. Legenda (częściowo potwierdzona źródłami pisanymi) głosi, że kościół został wybudowany dla wypełniania ślubu złożonego Matce Bożej przez mieszkańców Bergamo, proszących o uchronienie miasta od suszy, głodu i dżumy, które nawiedziły okolicę w 1133. 15 sierpnia 1137 biskup Bergamo, Grzegorz, poświęcił kamień węgielny. Warto zwiedzać bazylikę w towarzystwie miejscowego przewodnika, który zna wszystkie ciekawostki związane z tym miejscem.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Capella Colleoni

To mauzoleum rodu Colleoni, zaprojektowane przez Giovanniego Antonio Amadeo. Bartolomeo Colleoni był jedną z najbardziej wpływowych i zasłużonych osób w historii Bergamo. Z zewnątrz kaplica robi spektakularne wrażenie, to ikona sztuki lombardzkiej. Dobudowana do kościoła w latach 70. XV wieku, jej fasadę zdobi całe mnóstwo miniaturowych arkad, balustrad i skręconych kolumn. Wydaje się zapowiedzią wielkiego budynku, tymczasem wnętrze jest niewielkie, a zachwyca przede wszystkim sklepieniem z XVIII wieku.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Niezwykły herb

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnikCiekawy jest herb rodziny Colleoni, przedstawiający trzy jądra.

Bartolomeo Colleoni urodził się z trzema jądrami zamiast dwóch i uważał to za szczególny dar, stąd ich obecność w herbie. Dlatego wychodząc z kaplicy nie zapomnijcie potrzeć dłonią herbu rodziny Colleoni, to przynosi szczęście i bogactwo.

Szukajcie herbu w bramie.

Weneckie Mury Bergamo

Rozciągające się na długości 6 200 m mury obronne to najbardziej charakterystyczny element Bergamo Alta. W końcu to one spowodowały, że Bergamo zostało rozdzielone na górne i dolne miasto. Można tu usiąść na jednej z ławek i czekać aż do nocy, widok na oświetlone Dolne Miasto – tego się nie da opisać.

Ale wracając do murów, historia ich powstania jest bardzo ciekawa. Zbudowała je Republika Wenecka w XVI wieku, wówczas bowiem Bergamo nabrało dużego znaczenia strategicznego. Budowa murów miała trwać rok, jednak nieco się przeciągnęła i w sumie zajęła 27 lat i przyniosła znaczny rozwój miasta.

Aby rozpocząć prace nad tym ogromnym projektem do miasta zjechało wielu robotników, architektów z Wenecji i Bergamo oraz żołnierzy, którzy mieli pilnować porządku. Plan zakładał zburzenie aż 250 budynków – domów, pracowni, a także 8 miejsc kultu, jak katedra św. Aleksandra czy konwent dominikanów pod wezwaniem św. Szczepana. Efektem tego ostatniego było 8 ekskomunik nałożonych przez lokalne duchowieństwo na hrabiego Sforzę Pallavicino, który musiał podjąć wiele wysiłków (i wysokich kwot), aby zostały z czasem odwołane.

4 bramy

Ważnym elementem Murów Weneckich są 4 bramy: Świętego Augustyna, Świętego Jakuba, Świętego Aleksandra i Świętego Wawrzyńca – obecnie Giuseppe Garibaldiego. Przez trzy z czterech bram codziennie mogą wjeżdżać samochody. Głównym wjazdem do Górnego Miasta jest Brama Świętego Augustyna, zaś Brama Świętego Jakuba przeznaczona jest tylko do ruchu pieszego. W weekend cała przestrzeń otoczona murami staje się wielką strefą przeznaczoną tylko dla pieszych.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Wzgórze San Vigilio

Być w Bergamo i nie być na szczycie wzgórza San Vigilio? Nie możecie sobie tego zrobić. Oto, co musicie wiedzieć, w Bergamo są dwie linie kolejki Funicolare. Ta pierwsza prowadzi z dolnego do górnego miasta, a druga z Bergamo Alta właśnie na wzgórze San Vigilio. Nie jest tak łatwo ją znaleźć, ale bądźcie wytrwali i pytajcie o drogę. Jak już dojedziecie na górę lub dojdziecie pieszo – uliczki są kręte, wąskie i pod górę, ale czemu nie – nie zatrzymujcie się przy stacji kolejki lecz idźcie wyżej! Po wyjściu ze stacji należy kierować się w prawo i idź pod górę niestety dość niewygodną dla stopy w butach z cienką podeszwą drogą:). Już po kilku minutach dojdziemy do schodów, którymi znowu wspinamy się pod górę. Warto pokonać te wszystkie trudności dla tych widoków:). Jeśli możecie, zostańcie tam aż do zachodu słońca:).

TIPAby dojść do kolejki Funicolare San Vigilio wystarczy z Piazza Vecchia iść cały czas prosto (ok. 5 – 6 min), aż dojdziemy do bramy Porta San Alessandro, wystarczy przejść przez bramę i po chwili po prawej stronie znajdziecie przystanek.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

W końcu, jak mówią, im bardziej pod górkę tym piękniejsze później widoki.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Rozkład jazdy Funiculare San Vigilio

TIPNa wzgórze kursuje także miejski autobus linii 21. Początkowy przystanek znajduje się w pobliżu dolnej stacji kolejki przy Colle Aperto. Swój przystanek początkowy i końcowy ma tam równie autobus linii 1A.

Wycieczka po Città Alta z przewodnikiem

Guide Turistiche Città di Bergamo – jeśli chcecie zwiedzić centrum historyczne Bergamo w Città Alta z przewodnikiem bez wcześniejszego umawiania, zwykle takie 2 godzinne trasy w języku angielskim (i włoskim) są organizowane od kwietnia do października w każdą środęsobotę i niedzielę o godz. 15:00. Cena to 10 EUR od osoby, dzieci gratis. Punkt spotkania Biuro Informacji Turystycznej IAT, Via Gombito, 13, Bergamo Alta.

Jeśli jesteście grupą lub interesuje Was inny termin, inna trasa, itp. wystarczy się z nimi skontaktować i wszystko omówić, email: info@bergamoguide.it, tel. +039 035 344205.

Dla turystów indywidualnych są organizowane różne trasy tematyczne za równo po mieście, jak i całej prowincji Bergamo. Macie do wyboru tasy: historia sztuki i kultura, enokulinaria (lokalne produkty spożywcze), trekking wśród natury, ścieżki religijne, muzyczne i inne.

Nie znalazłam w ofercie przewodnika mówiącego po polsku, dostępne języki to: angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, portugalski, rosyjski, holenderski.

Ja skorzystałam i bardzo ich polecam. Jeśli nie chcecie zwiedzać zbyt wielu kościołów wystarczy to powiedzieć na początku, ustalcie, co Wam bardziej odpowiada.

Gdzie zjeść w Città Alta

Moim zdaniem próbowanie regionalnych dań zawsze przybliża nam miejsce i ludzi. Można się nastawiać na kolejną pizzę, ale .. dlaczego nie spróbować tego, z czego dumni się tutejsi mieszkańcy? Będąc w Bergamo może się do tego przekonacie? Miejscowi bardzo chętnie opowiadają o historii tych dań. Spróbujesz?

Jeśli zapytacie o kultowe dania kuchni Bergamo usłyszycie: polenta i pierożki o wdzięcznej nazwie casoncelli. Klasyczne wina z tego rejonu to Valcelepio oraz Moscato Scanzo!

To już wiecie co zjeść, a teraz czas na odpowiedź – gdzie zjeść.

Polecam Was dwa miejsca – jedno na obiad, drugie na apreritif. W obu byłam, jadłam i dobrze się bawiłam. Oba miejsca polecili nam miejscowi:). I nie zawiodłam się.

Na obiad

Ristorante Vineria Cozzi – przepyszne lokalne jedzenie zjecie w Città Alta (górnym mieście) w restauracji, której nie sposób nie zauważyć, położona przy głównej uliczce, w oczy rzucają się liczne kosze piknikowe! To jej znak rozpoznawczy, jak i wspaniała właścicielka – uśmiechnięta od ucha do ucha Simone, której rodzice podarowali to miejsce, gdy miała zaledwie 18 lat!!! (nie, to nie ta pani przy kasie:)). Lokal niezwykle klimatyczny, 3 sale, pysznie i bardzo przyjemnie. Wejście zaliczyłam od … wylania wina na pana przy stoliku obok czego nawet nie zauważyłam. Obróciłam się w niewłaściwą stronę i moja torba narobiła bałaganu…

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Co jadłam?

Primi

Casoncelli con pancetta, burro e salvia – w cenie 14 EUR. Pyszne i nieco tłuściutkie pierożki casoncelli z masłem (burro) i boczkiem (panchetta) i szałwią (salvia), typowe danie Bergamo. W tej części Włoch lubią jadać troszkę więcej tłuszczu. Szałwia była pysznie chrupiąca.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Secondi

Polentina bergamasca ripiena ai formaggi, in guazzetto di pomodoro e tartuffo – za 12,50 EUR. Wyglądała tak pięknie, że musiałam najpierw popodziwiać. Bergamo jest królestwem polenty. Dostałam kilogram w prezencie. To danie to polenta nadziewana serem i truflami, polana wspaniałym sosem pomidorowym. Nie wygląda na duże, ale za to bardzo sycące.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Wino poleciła nam właścicielka:). Mają ponad 300 wyselekcjonowanych przez swoich sommelierów win, więc wybaczcie, ale nie pamiętam dokładnie co piłam, prócz tego, że było czerwone i świetnie pasowało do casoncelli.

Na aperitif/ Aperitivo

Il Caffé della Funicolare – tu jest sprawa prosta. Wystarczy, że pójdziesz na kolejkę (funicolare), aby zjechać na dół do Bergamo Bassa, ale zamiast wsiadać do wagoniku, spojrzysz w głąb pomieszczenia. Te cudowne drzwi i widoczne okna w tym tym samym stylu długo nie muszą kusić, bo szybko zauważasz też taras, a z niego boski widok na miasto w dole! Wejdź tu koniecznie i zamów aperitivo.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Happy hours zaczynają się od 18:00. Dostaniesz sery i lokalne wędliny, wino i pewnie coś jeszcze. Fotele/ krzesła są wygodne i naprawdę nie trzeba się nigdzie spieszyć:). Miasto nocą jest wspaniale oświetlone, a stąd masz na nie najlepszy widok w mieście. Poza tym pociągi powrotne do Mediolanu jeżdżą bardzo często.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Festina lente to moja maksyma. Spiesz się powoli i … (pozwolę sobie dodać) delektuj się życiem.

Jeśli nie chcecie chodzić po restauracjach nie martwcie się, bowiem nie brakuje w uliczkach Bergamo także takich sklepów:).

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Inne, polecane przez miejscowych miejsca, gdzie warto zajrzeć

Na lody

La Marianna podobno to właśnie tu wymyślono (przez przypadek) smak straccciatella! Czy to bajka czy legenda, na lody maszerujemy właśnie tu. W tym miejscu autobus miejski ma ostatni przystanek. Adres: Largo Colle Aperto, 2. Uwaga, w poniedziałki mają zamknięte! Mają także lokal na lotnisku, a także w innych miejscach w mieście, adresy znajdziecie TU.

Na piwo

Birreria Elav – miejscowi uwielbiają to lokalne piwo rzemieślnicze produkowane od 2005 roku. Piazza Mascheroni, 1/c – Bergamo Alta.

Najlepsze delikatesy w mieście

Salumeria Gastronomia Mangili – Via Colleoni 7. Dostaniecie tu najlepsze sery i wędliny i profesjonalną poradę.

Na kawę

Dwie historyczne kawiarnie, do których koniecznie zajdź będąc w Bergamo Alta.

Caffè del Tasso – Piazza Vecchia, 3. Znajduje się na liście Slow Food TOP 15 historycznych kawiarni Włoch. Trudno jej nie zauważyć będąc na Piazza Vecchia.

Pasticceria Cavour – Via Gombito, 7. Działa od 1880 roku. Znajdziecie ich także na facebooku Pasticceria Cavour.

Informacje praktyczne

Zacznij tu, od przepięknej strony informacji turystycznej  Visit Bergamo.

Planowanie podróży i kosztów

Porządnie zaplanowana podróż to jeden z najistotniejszych elementów udanego wyjazdu. I zawsze pojawia się to samo pytanie – ile mnie to będzie kosztować. To podstawowe pytanie jest często najtrudniejsze, bo trzeba najpierw sprawdzić loty i ich koszt w interesującym nas terminie, później poszukać noclegu, przyznacie, że to czasochłonne i bywa frustrujące. I chociaż przygotowałam dla Was poniżej analizę lotów w 2016 roku tanimi przewoźnikami z Polski do Bergamo to przecież nie wyczerpuje ona wszystkich możliwości. Dlatego, jeśli nie chcesz tracić czasu na przeszukiwanie całego internetu polecę Ci tylko jedno, za to bardzo wygodne narzędzie, które w mig załatwi to za Ciebie – wyszuka lot i zaproponuje nocleg w najkorzystniejszej cenie, a do tego od razu podsumuje Twoje koszty. Na pytanie „a ile nas to będzie kosztowało” – masz gotową odpowiedź. To nowe narzędzie na rynku i chętnie z niego korzystam, Tripvariator.pl. Z założenia serwis szuka najtańszych połączeń i najtańszych noclegów, a o to mnie najczęściej pytacie.

Tanie loty z Polski 2017

Międzynarodowe lotnisko w Bergamo-Orio al Serio, położone jest ok. 50 km od centrum Mediolanu. Wyspecjalizowanym w obsłudze tanich przewoźników lotniczych. Z Polski dolecimy tu liniami:

Aktualizacja 2017!

Z Gdańska

Wizzair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 89 ZŁ
środa, niedziela: do 25 października
wtorek, sobota: od 31 października 2017 do 24 marca 2018

Ryanair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 65 ZŁ
wtorek, czwartek, sobota – przez cały rok, aż do 24 marca 2018

Warszawa Okęcie

Wizzair:
MEDIOLAN BERGAMO, OD 89 ZŁ
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela: do 24 marca 2018 (brak lotu 1 stycznia 2018)

Warszawa Modlin

Ryanair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 65 ZŁ
cały rok, codziennie, poza 24-26, 31 grudnia 2017 i 1 stycznia 2018

Wrocław

Ryanair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 89 ZŁ
poniedziałek, piątek: do 23 marca 2018 roku (brak lotów w święta Bożego Narodzenia)

Katowice

Wizzair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 39 ZŁ
wtorek, czwartek, sobota: do 24 marca 2018

Ryanair
MEDIOLAN MALPENSA, JESIEŃ, ZIMA 2017-2018, OD 169 ZŁ
środa, niedziela: od 29 października 2017 do 21 marca 2018 (nie lata w Boże Narodzenie)

Kraków

Ryanair
MEDIOLAN BERGAMO, OD 96 ZŁ
codziennie poza: 28 maj, 24-26 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia: do 24 marca 2018

Easy Jet
MEDIOLAN MALPENSA, OD 60 ZŁ
wtorek, czwartek, sobota: do 3 lutego 2018

Jak dojechać do Bergamo

Autobusem

Autobus nr 1 na trasie lotnisko-Bergamo i Bergamo-lotnisko kursuje co 20 min, czas jazdy 20 min. Przystanek autobusowy znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i jest dobrze oznaczony. Dojedziemy nim do centrum miasta oraz do Città Alta, ostatni przystanek to Colle Aperto. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w punkcie informacji turystycznej w hali przylotów.

Transport miejski można sprawdzić na stronie ATB Bergamo.

Rozkłady jazdy oraz wykaz tras autobusów ATB
Komunikacja dzienna (pdf)
Komunikacja wieczorna (pdf)

Bilet miejski umożliwia przejazd na trasie lotnisko – miasto oraz dodatkowo przejazdy kolejkami Funiculare.

Ceny biletów:

bilet 24-godzinny  – 5 EUR
bilet 72-godzinny – 7 EUR

Pociągiem 

Jeśli jedziesz z Mediolanu to najwygodniejsza forma dotarcia do miasta. Pociągi jeżdżą często, zwróć tylko uwagę jaki to pociąg, przejazd Frecciabianca jest znacznie droższy niż zwykłym pociągiem osobowym.

Kolej: http://www.trenitalia.com

Samochodem

Z autostrady A4 Turyn - Wenecja należy wybrać zjazd na Bergamo, do Centrum. Zarówno w Dolnym, jak i Górnym mieście ruch samochodowy jest ograniczony. W okresie świąt wjazd do Górnego Miasta jest zabroniony w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-19:00. W czasie letnim dodatkowo zabroniony jest wjazd w piątki i soboty w godzinach 21:00-1:00.

Taxi

Radio Taxi: +39 035 4519090

Punkty informacji turystycznej

Koniecznie tu zajrzyjcie. Dostaniecie niezbędne mapki, ulotki i foldery, uzyskacie wszelką informację. Tu także możecie się umówić na wycieczkę z przewodnikiem.

Lotnisko

Orio al Serio – sala przylotów
tel. +39 035 320 402
aiport@visitbergamo.net

Dolne miasto

Bez problemu znajdziecie ten punkt – zaraz po wyjściu z dworca PKP trzymajcie się lekko prawej strony, przejdźcie na drugą stronę i po chwili zobaczycie biały budynek Turismo Bergamo. Tuż obok jest automatyczna przechowalnia bagażu (na tyłach McDonald’s).

V.le Papa Giovann XXIII
tel. +39 035 210 204
turismo1@comune.bg.it

Górne miasto, Città Alta

Via Gombito, 13 (Wieża Gombito)
tel. +39 035 242226
turismo@comune.bg.it

Gdzie zostawić bagaż

Lotnisko

teren przylotów
tel. +39 035 320402
szukaj informacji na stronie lotniska

Dolne miasto

w centrum – tuż obok dworca kolejowego i autobusowego, na tyłach McDonald’s. To automatyczna przechowalnia bagażu. W środku są dwa rozmiary skrytek, za mniejszą zapłacimy 3 EUR za dobę, za większą 4 EUR/dobę. Do środka można włożyć tyle bagaży, ile się zmieści. Zgubienie kluczyka kosztuje 50 EUR, więc lepiej nie wkładać do dziurawej kieszeni. Mapka i niezbędne informacje znajdziecie TUTAJ

Rozmiary bagażu:

głębokość/szerokość/wysokość
(80x40x50) – mniejszy
(93x60x65) – większy

Górne miasto

w Wieży Adalberto – Piazza Cittadella
tel. +39 035 5293888

Gdzie spać

O ile Bergamo Alta jest idealne do zwiedzania i podziwiania wspaniałych krajobrazów, o tyle Bergamo Bassa stanowi centrum (nie tylko) wieczornego życia i to właśnie tu jest najlepiej szukać noclegu. Szybko i łatwo dojdziemy z dworca kolejowego, pod ręką są dostępne sklepy, autobusy i przede wszystkim wspaniała atmosfera miasta. Skwery pełne ludzi, śmiech i świetna atmosfera. Ceny także są niższe niż w historycznej części  miasta.

Oto moje sprawdzone miejsca.

B&B Early Leaving  – od 20 EUR za osobę; pokoje dwuosobowe. W cenie śniadanie transfer z/na lotnisko. Dostęp do internetu (WiFi). Właściciel bardzo sympatyczny i pomocny, wielu Polaków u niego nocowało. Właściciel wynajmuje 2 z 4 pokoi.

Alex E Angie – przede wszystkim doskonała lokalizacja, wszędzie jest blisko. Z tarasu świetny widok na Bergamo Alta. Bezpłatne WiFi. Blisko sklepy. Śniadanie wliczone w cenę.

Central Hostel BG –  w samym centrum, eleganckie pokoje, w cenę wliczone śniadanie. Cena od 23 EUR od osoby.

Hotel B&B Bergamo – rewelacyjna jakość, a bardzo dobra cena dlatego ponoć pokoje sprzedają się jak świeże bułeczki:). Położony 650 metrów od dworca kolejowego. Na terenie całego obiektu można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Pensjonat B&B Fleur de Lis Accademia – położony w doskonałym miejscu, zaledwie 150 metrów od muzeum sztuki Accademia Carrara. Bezpłatne WiFi, bezpłatny transfer z lotniska w godzinach 08:00 – 00:00. W cenę wliczone śniadanie. Bardzo przyjemne miejsce.

B&B Bonomelli – pensjonat położony 5 minut od dworca kolejowego. Apartamenty typu studio, pyszne śniadania w cenie. Rewelacyjnie położony.

Pensjonat B&B Prenditempo – spacerem 10 minut od dworca kolejowego, świetne pokoje, doskonałe śniadania wliczone w cenę i zniżka dla gości w sąsiedniej pizzerii. Lokalizacja jest doskonała, bo i tak wieczory spędza się w Bergamo Bassa.

Wyszukiwarki noclegów

Oczywiście noclegów jest tu o wiele, wiele więcej, więc jeśli moje rekomendacje nie są dla Was wystarczające, szukajcie na własną rękę korzystając z licznych wyszukiwarek, takich, jak:

Booking.com

Hostel Brookers

Kemping

A jeśli interesuje Cię kemping – najbliżej miasta jest miejsce dla Camperów, natomiast kempingi są poza obszarem miasta, tu znajdziecie szczegóły Kempingi w okolicach Bergamo.

Podziękowania

Bergamo mogłam odwiedzić dzięki zaproszeniu organizacji Blog Ville, która zaprosiła blogerów z całego świata do Lombardii we wrześniu 2015 roku. Po samym mieście byłam oprowadzana wraz z koleżankami z Rosji i Francji przez wspaniałą Laurę Landi z Visit Bergamo. Składam także podziękowania na ręce przewodnika z organizacji Guide Turistiche Città di Bergamo za wspaniały 2 godzinny spacer po mieście pełen ciekawych historii.

Mam nadzieję, że ten przewodnik zachęci Was do odwiedzenia miasta, a także przyda się Wam w trakcie samego zwiedzania Bergamo.

Pozdrawiam serdecznie,

Magda

ps. pozwalam sobie dodać na końcu polecenia Czytelników Italia poza szlakiem, które zostały wpisane na facebooku

Karolina K. poleca: w Bergamo na pewno mogę polecić jedno miejsce do zjedzenia – chociaż bardzo niepozorne, ale jadłam tam chyba najlepszą rzecz w życiu (a były to gnocchi w sosie gorgonzolowo-pistacjowo-pomarańczowym, na które zresztą właściciel podal nam cały przepis). polecam całą sobą: Cantierecucina

Joanna K. poleca: Co do jedzenia….ja polecam szczerze bardzo restauracje La Ciotola w Bergamo Bassa. Genialne jedzenie!

Previous post
Dlaczego pojechałam do włoskiego regionu Marche
Salame di Fabriano
Next post
Polki w Italii polecają. Made in Marche - lokalne produkty spożywcze

48 komentarzy

 1. ~Kocham Włochy!
  Styczeń 25, 2016 at 11:46 am — Odpowiedz

  W Bergamo byłam 3 razy (dwa razy nocowałam-hotele i B&B są w przystępnych cenach). Stare miasto jest przepiękne. Urzeka klimatem, wąskimi uliczkami, witrynami sklepów, kafejek i restauracji. Na szczęście nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku wieczorem. Odwiedzam to miasto za każdym razem wracając z właściwego miejsca podróży (Mediolan lub Szwajcaria) i napawam się ciszą, spokojem, klimatem. Jest cudownie- aczkolwiek wystarczą tu dwa dni i powrót za kilka miesięcy 🙂

  • Styczeń 25, 2016 at 12:06 pm — Odpowiedz

   Moim zdaniem to świetne miasto mi.in. dla osób, które planują po raz pierwszy być we Włoszech. Wielkie miasta potrafią być czasami zbyt przytłaczające, a tu nawet człowiek się nie zgubi, jest przyjemnie, pięknie i zawsze można posiedzieć i popodziwiać okolicę, jeśli chodzenie nas znuży.

 2. Styczeń 25, 2016 at 11:56 am — Odpowiedz

  Bardzo przyjemne miasto, dodam tylko ze bardzo latwo sie stamtad dostac nad jezioro Como i Garda, a takze do uroczego Clusone.

  • Styczeń 25, 2016 at 12:02 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Każda dodatkowa (i zachęcająca wskazówka) jest na wagę złota!

 3. Styczeń 25, 2016 at 12:03 pm — Odpowiedz

  Cudowny wpis, sporo pracy włożyłaś, ale na pewno ktoś kto się tam wybiera zasięgnie mnóstwo praktycznych informacji. I powiem Ci że jak wielokrotnie latałam do Mediolan Bergamo, tylko raz po to, aby zatrzymać się w Mediolanie, a zawsze po to, aby stamtąd dotrzeć gdzies indziej, tak nawet nie wiedziałam, że Bergamo samo w sobie jest tak ciekawym miasteczkiem i warto poświęcić mu chwilę. Rozważę to przy kolejnych wojażach na pewno, dzięki!

  • Styczeń 25, 2016 at 12:15 pm — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję! Rozważania są ważne:). Ale wiesz, jak to jest, jak już jesteś na miejscu to się zastanawiasz, dlaczego tak długo z tym zwlekałaś:). Ja też latami traktowałam Mediolan jako przesiadka do dalszych podróży, aż w końcu udało się pojechać do Bergamo i wtedy to zobaczyłam …. Wow! Cieszę się, że mamy tam tanie loty:).

 4. Styczeń 25, 2016 at 12:25 pm — Odpowiedz

  Przyda mi sie 🙂

 5. Styczeń 25, 2016 at 3:35 pm — Odpowiedz

  No i mam z górki z Bergamo 😉

 6. ~Bożena
  Styczeń 25, 2016 at 5:22 pm — Odpowiedz

  O losie, nic tylko bukować bilet i lecieć, jaka to szkoda, że nie można wszędzie być gdzie by się chciało 🙁 W tym raku raczej nie dam rady, ale w przyszłym kto wie????Wtedy chętnie tu wrócę i skorzystam z przewodnika za który bardzo dziękuję.Informacje są wyczerpujące i bardzo kuszące :-))))

  • Styczeń 25, 2016 at 6:56 pm — Odpowiedz

   Bergamo się chyba nigdzie nie wybiera:). Poczeka na Ciebie cierpliwie.

 7. Styczeń 25, 2016 at 6:43 pm — Odpowiedz

  Już byłam, ale to tak cudowne miejsce, że zamierzam wrócić. Jeszcze skorzystam z tych wskazówek. Pozdrawiam.

 8. Styczeń 26, 2016 at 8:08 am — Odpowiedz

  Dziękujemy za ten wpis. Naprawdę świetny przewodnik po Bergamo. 🙂 Kochamy Włochy i z pewnością tam wrócimy właśnie do Bergamo. Pozdrawiamy! 🙂

 9. ~Mateusz
  Luty 4, 2016 at 1:11 pm — Odpowiedz

  Byliśmy kilka dni w Lombardii , na początku listopada. w Bergamo spędziliśmy 2 dni, stare miasto bardzo klimatyczne, bardzo włoskie, niestety nie wiedzieliśmy o drugiej kolejce 🙁 szkoda że wcześniej nie widzieliśmy Twojego opisu 🙂 Może kiedyś jeszcze wrócimy przejazdem przez Bergamo lecąc z przesiadką do jakiegoś zakątka świata 🙂

  • Luty 4, 2016 at 1:32 pm — Odpowiedz

   Druga kolejka jest oznaczona na mapie Bergamo, ale na mieście niestety nie zbyt dobrze oznakowana (w ogóle?), stąd wiele osób do niej nie dociera. A to najlepszy punkt widokowy w Bergamo:).

 10. ~B0ss
  Luty 4, 2016 at 1:14 pm — Odpowiedz

  Piękne miejsce, ale warto wspomnieć, że podobnych we Włoszech jest mnóstwo.

 11. ~Ulina
  Luty 4, 2016 at 1:52 pm — Odpowiedz

  Ja moze dorzuce swoje trzy grosze, by serdecznie polecic piesza trase po ogrodzie botanicznym, dla milosnikow roslin. Rozciaga sie na duzym obszarze, jest dosc stromo, ale okazy roslin cudowne. Tam po raz pierwszy zobaczylam drzewo truskawkowe Arbutus i sprobowalam owocu, okraglej czerwonej „truskawki”. Pieknie!

  • Luty 4, 2016 at 1:59 pm — Odpowiedz

   Ulina, dziękuję. Muszę koniecznie następnym razem tam pójść! Cudowna wskazówka!!!!

 12. ~mini
  Luty 4, 2016 at 2:46 pm — Odpowiedz

  Cudowny opis, piękne zdjęcia… Choć pewnie nigdy nie będzie mi dane zobaczyć tego miejsca, dziękuję za relację, dzięki której poczułam zapach i klimat niezwykłej Italii… cudownie…

  • Luty 4, 2016 at 3:17 pm — Odpowiedz

   Droga Mimi, właśnie dlatego pod koniec grudnia 2015 roku zaprosiłam do podjęcia wyzwania odkładania 5 zł dziennie, aby jesienią pojechać na 4 dni do Włoch!!! Zapraszam Cię serdecznie do mojej grupy na facebooku, gdzie odkładamy pieniądze, inspirujemy się i motywujemy do wyjazdu!! Pojadę do Włoch w 2016 roku https://www.facebook.com/groups/717973224999911/.

   Uda się!

  • ~Janek
   Luty 5, 2016 at 8:46 am — Odpowiedz

   A z jakiego powodu uważa Pani, że i tak pewnie nie zobaczy tego włoskiego miasteczka?

 13. ~Halina
  Luty 4, 2016 at 6:25 pm — Odpowiedz

  Bardzo bym chciała tam być ale czy z kulą dam radę?

  • Luty 5, 2016 at 12:08 am — Odpowiedz

   Tak Halinko, dasz radę. Jedź prosto z lotniska do Citta Alta, wjedź najpierw Funicolare na samą górę na San Vigilio, a potem wróć i zwiedzaj Citta Alta. Na koniec zjedź sobie do Citta Bassa i powoli rozkoszuj się życiem miasta:)).

 14. Luty 5, 2016 at 5:31 am — Odpowiedz

  Byłem. Wzgórze zwiedzałem 2x, w tym spektakl w operze. Miasto włoskie do bólu. Natomiast poświęcony na Mediolan baaardzo mnie zmęczył (metropolia jak każda inna, trochę zabytków) i z przyjemnością wróciłem jeszcze raz na twierdzę. Polecam w obie strony per pedes, kolejki preferuję zimą 😉 Poza tym loty z Katowic tanie, hostele tanie, jedzenie wyborne. Radzę odwiedzić też targ – można za 2,5 E kupić dobre „swojskie” wina od prywatnych wytwórców.

 15. ~Ela
  Marzec 8, 2016 at 8:15 am — Odpowiedz

  Witam serdecznie – czy Pani grupa pomieści jeszcze jedną osobę którą urzekł Pani opis i jednocześnie bardzo zachęcił do spełniania marzeń:)))

  • Marzec 19, 2016 at 1:56 pm — Odpowiedz

   Zapraszam najserdeczniej Elu!!! Grupa nazywa się Pojadę do Włoch w 2016 roku.

 16. ~Małgorzata
  Kwiecień 23, 2016 at 11:16 pm — Odpowiedz

  Wczoraj wróciłam z drugiej już podróży do Włoch, konkretnie do Bergamo. Zatrzymałam się ponownie w Alex E Angie – idealne miejsce w centrum, blisko dworca. Bergamo jest doskonałym punktem wypadowym do dalszego zwiedzania. Poprzednio Verona, tym razem prosto z lotniska Mediolan a następnego dnia wyprawa nad jezioro Como a dokładnie do Lecco, Varenny i promem do Bellagio. Wieczorem powrót do Bergamo i kolejką funicolare do Citta Alta na kolację. Dwa piękne dni. Warto odkładać na takie podróże. Zachęcam.

 17. ~Mariola
  Czerwiec 9, 2016 at 9:13 am — Odpowiedz

  Planując wyprawę na północ Włoch (od Mediolanu po Wenecję) spytałam mojej lektorki włoskiego o jakąś mniej znaną a godną polecenia (zobaczenia) miejscowość na trasie. Bez wahania odpowiedziała Bergamo. Jakaż była moja radość, gdy okazało się, że Ryan do Mediolanu ląduje tak właściwie właśnie w Bergamo 😀 Miasteczko ze świetnym klimatem, widoki z Citta Alta fantastyczne, funicolare bajer i chyba jadłam pizzę na kawałki z miejsca na Twojej fotce (pycha!)
  Nocowałam w położonym rzut beretem od dworca B&B Girasole z b. miłym gospodarzem, który – stwierdziwszy, że rozumiem włoski – opowiadał mi o swoich wrażeniach ze zwiedzania Krakowa. Insza sprawa, że to właśnie tam przerobiłam sztandarowe nieporozumienie komunikacyjne, gdy to zapytana, co do pica chcę na śniadanie powiedziałam, że latte i wiadomo co dostałam^^

  • Czerwiec 9, 2016 at 9:32 am — Odpowiedz

   Ale mnie rozbawiłaś :). Latte górą! Zawsze będę polecać Bergamo, zrozumie ten, kto był i widział :). Uściski!!!!

 18. Wrzesień 8, 2016 at 9:11 pm — Odpowiedz

  Bardzo wyczerpujący przewodnik! A Bergamo to naprawdę jedno z najpiękniejszych, małych miasteczek, Dojazd z Polski jest bardzo łatwy i tani, koszty noclegów przystępne. Nic tylko lecieć:) A na miejscu, nawet jeśli do dyspozycji jest tylko kilka godzin, wystarczy chwila spaceru po Città Alta i koniecznie wjazd (lub wejście) na wzgórze San Vigilio. Polecamy wszystkim i zapraszamy też do naszego ujęcia:)

 19. ~Janusz
  Wrzesień 23, 2016 at 4:42 pm — Odpowiedz

  Wpis znakomity. Zainspirowany nim wybieram się do Bergamo 5-7 listopada. Nocleg w okazyjnej cenie już jest, brak tylko 1-3 Towarzyszy. Płeć bez znaczenia. Zapraszam do wspólnego podróżowania. Proszę pisać na mancior(małpa)gmail.com

 20. ~Aga
  Wrzesień 27, 2016 at 11:35 am — Odpowiedz

  Mam pytanie. Jak na lotnisku kupie bilet 72h to musze go wczesniej gdzies skasowac?

 21. Wrzesień 29, 2017 at 10:25 am — Odpowiedz

  Czeka na mnie w ten weekend 🙂

  • Październik 7, 2017 at 2:12 pm — Odpowiedz

   Bergamo jest piękne!Mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać.

 22. Styczeń 15, 2018 at 9:53 am — Odpowiedz
  • Styczeń 28, 2018 at 3:54 pm — Odpowiedz

   Nareszcie znalazłam chwilę, aby obejrzeć film. Gratuluje!!! Sama przyjemność oglądać Bergamo w takim wydaniu :). Pozdrawiam!!!

 23. […] Dla zainteresowanych zostawiam link do przewodnika po Bergamo autorstwa Magdy: https://www.italiapozaszlakiem.com/bergamo/ […]

 24. Renata
  Październik 11, 2018 at 9:37 am — Odpowiedz

  Dziękuję za fantastyczny przewodnik,za kilka dni będę w Bergamo.
  Mam nadzieje,że znajdę te wszystkie miejsca,o których pisałaś 🙂 Pozdrawiam

  • Październik 11, 2018 at 9:39 am — Odpowiedz

   Szalenie dziękuję!

 25. DOROTA
  Październik 21, 2018 at 7:34 pm — Odpowiedz

  Nie wiem który to już raz czytam Pani przewodnik po Bergamo i nawet robię drobne notatki 🙂 Wyruszamy w sobotę tj. 27 października i mamy nadzieję, że zasmakujemy miasto w całej jego krasie. Miejscem docelowym jest Sycylia a w Bergamo będziemy niespełna 6 godzin. Nie będziemy biegać żeby tylko zaliczać punkty jednak postaramy się odwiedzić większą część miejsc opisanych w przewodniku. Bardzo dziękujemy. To nasza pierwsza wyprawa do Włoch i moja wymarzona. Pozdrawiam

  • Październik 28, 2018 at 2:41 pm — Odpowiedz

   Zawsze mówię o Bergamo, że to idealne miejsce na wyjazd do Włoch. Trzymam kciuki i życzę wspaniałej podróży.

 26. […] o nim tu piszę. Jeśli chcesz zwiedzić też dolną część, koniecznie zerknij do Magdy z bloga Italia poza szlakiem. Do kompletu przyda ci się mapa miasta, którą pobierzesz […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TO JA, MAGDA

KONSULTACJE

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

#ITALIAPOZASZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Ja tu pilnuję. Toskania, Sinalunga i piękna Villa il Poggio. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Uciekam daleko, daleko myślami, gdy rzeczywistość przygniata.

To mi pomaga spojrzeć na stertę cegieł, które noszę na plecach z dystansu. Z daleka 5 czy 10 cegieł są niemal niewidoczne. 
Więc dlaczego mi tak ciężko? Ściągam kolejne cegły. Czytam napisy na nich, to zadania, których nie chcę robić, trudne sprawy do załatwienia, ciężkie rozmowy ... Z daleka te cegły nic nie ważą, są takie malutkie.

I w końcu takie się stają. Większość tych cegieł urosło do rangi demonów zupełnie niepotrzebnie. 
I już mi lepiej. Zaczynam na nowo rozkładać skrzydła.

A ty jak sobie radzisz w takich sytuacjach??? Gdy praca, życie przygniata.
 • Quatru Sant'Elena, tuż koło Cagliari, Sardynia.

Można tu znaleźć nieco tańszy nocleg niż w stolicy wyspy, poza tym do plaży Poetto jest bardzo blisko, a ciągnie się ona kilometrami aż do Cagliari.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #quartusantelena #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Bonassola, cóż to był za cudowny czas. Magia Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Miejsce pełne spokoju, ciszy, szumu wiatru ... nie, nie znajdziesz go w przewodniku, ale u mnie na blogu tak ❤️. Piemont, maleńkie Belvedere di Fobello ❤️. Kocham takie miejsca💚. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Tempio del Valadier koło Gengi w regionie Marche. Kościółek zbudowany w jaskini w górach.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #marche #genga #tempiodelvalandier #borghitalia  #storieinviaggio #ig_marche #thehub_marche #shotz_of_marche #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Nieco z innej perspektywy kapliczka Capella della Madonna di Vitaleta. San Quirico d'Orcia, Toskania. 
Ale to chyba już tak dobrze wiecie, że właściwie mogłabym nie podpisywać, prawda?

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #capelladivitaleta #sanquiricodorcia #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Sardyńskie smakołyki, chleb pane carasau, ser pecorino i miejscowe salami. 
__
Obok stała jeszcze miseczka z oliwkami, ale nie zmieściła się w kadrze. Do tego oliwa, trochę czerwonego wina cannonau, mocnego jak cholera i piknik mamy gotowy.

__
A to wszystko miało miejsce w parku z drzewami oliwnymi w Villamassargia na Sardynii.

__
I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tu każde drzewo ma swoją rodzinę.

__
Każde z 700 drzew oliwnych w tym parku ma tu swoją ludzką rodzinę i przechodzi tak z pokolenia na pokolenie. Na każdym drzewie są inicjały jakiegoś przodka.

__
Najstarsze z nich, jest ogrodzone i pamięta czasy średniowiecza.

__
I tak sobie piknikowałam pod oliwkami, które mogłyby mi opowiedzieć tysiące historii.

__
I wszystkie nadal owocują.

__
 Zapytam więc ciebie, czy warto czasem zejść ze szlaku i tak po prostu pogadać z ludźmi? W ten sposób postępując już nie raz zmieniłam trasę zaplanowanej wycieczki. I były to najfajniejsze odkrycia every.

__
Z cyklu, czego nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #villamassargia #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Na maxa kolorowe Portofino. Liguria.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #portofino #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Bergamo – totalnie praktyczny przewodnik plus noclegi