WERONA – najlepszy przewodnik po mieście Romea i Julii

WERONA – najlepszy przewodnik po mieście Romea i Julii

Riva del Garda, położenieWerona w XXI wieku. Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby życie Romea i Julii, gdyby żyli w naszych czasach? On być może byłby hipsterem sączącym poranne cappuccino z mlekiem sojowym i jedzącym wegańskie tosty z avocado, a ona byłaby gwiazdką Instagrama. Wyobraź to sobie, selfie na balkoniku, selfie z moim własnym posągiem, ja i moja wybłyszczona pierś przez miliony, którzy naiwnie wierzą, że to im pomoże odnaleźć prawdziwą miłość. Julia zbiera liściki, Julia odpisuje na liściki, ale zaraz, zaraz, czy Julia aby na pewno chciałaby to robić? A może miałaby to gdzieś i uciekłaby od zniewieściałego Romea i zadeptanej Werony na drugi koniec świata? Jak w ogóle ich historię opisałby Szekspir dziś? Zwaśnione rody może tylko opluwałyby się wzajemnie na facebooku?

Nie wiem, ale kiedy przysiadłam sobie na schodach na Piazza delle Erbe, patrzyłam na stragany z pamiątkami z Werony Made ich China, a wyobraźnia sama zaczęła mi podpowiadać różne scenariusze.

Werona to bezsprzecznie przepiękne miasto, choć wolałabym je chyba zobaczyć 200 lat temu. A ponieważ to niemożliwe, starałam się jak mogłam, aby dostrzec w niej jak najwięcej niezwykłych rzeczy, pomimo wszystkich tych ludzi dookoła. A zatem pomimo mnie samej również.

Oto najlepszy przewodnik po Weronie, jaki znajdziesz w czeluściach internetu. Dostępny całkowicie za free, z ekstra poradami od lokalsa!

Zapraszam do Werony!!!

Werona, widok z Castello San Pietro
Werona, widok z Castello San Pietro

Zanim wyjedziesz, Werona w filmach i książkach

Warto obejrzeć sobie kilka filmów, które były kręcone w Weronie, jak choćby:

 • Un amore così grande (2018) – Werona, opera, miłość, z udziałem zespołu Il Volo.
 • W poszukiwaniu Felliniego (2017) – spodziewaj się niespodziewanego czyli zagubienie i odnalezienie, niespodziewana miłość i piękne widoki na Weronę, np. z Torre dei Lamberti.
 • Romeo i Julia (2013) – szekspirowski klasyk.
 • Listy do Julii (2010) – słodkie love story z Amandą Seyfried (to ta z “Mamma Mia”).

Warto sięgnąć także po literaturę i tu polecam:

 • Władca Werony, David Blixt – historyczna powieść, której akcja toczy się w XIV wieku w Weronie.
 • Obrazy Włoch. Mediolan i Werona, Paweł Muratow – przewodnik po stolicy europejskiego szyku – Mediolanie, Weronie, Parmie, Certosie, Bergamo, Brescii, Mantui i Vicenzie. Barwne opowieści o sztuce i kulturze.

TIP od lokalsa

Zobacz też teledysk do piosenki Gianny Nannini, Ti voglio tanto bene – pięknie pokazana XIX wieczna Werona.

Najlepiej zaplanować zwiedzanie miasta na 2 dni, ale jeśli nie masz tyle czasu, wykorzystaj maksymalnie choćby kilka godzin i po prostu wybierz to, co cię najbardziej interesuje z podanych poniżej propozycji.

Werona. Rzeka Adyga i most, Ponte San Pietro
Rzeka Adyga i most, Ponte San Pietro

Verona Porta Nuova – przyjazd pociągiem

To centrum logistyczne Werony: główna stacja kolejowa i dworzec autobusowy, tu jest także przystanek autobusu jadącego z lotniska oraz Flixbusa. Teraz odpowiemy sobie na pytanie: jak dojść z dworca do centrum historycznego Werony, co pięknie brzmi po włosku, centro storico.

To około 20-25 minutowy spacer. Po wyjściu z dworca należy się kierować się w prawo. Będą znaki naprowadzające na centrum. Idzie się na początku wzdłuż  szerokiej i ruchliwej ulicy, później jest nieco spokojniej. Można też podjechać autobusem nr 90, 92, 94, 98 (na Piazza Bra), ale … w sumie nie ma to większego sensu. Dam ci jednak na początek pewną radę.

TIPMiasto najlepiej zwiedzać z samego rana, zanim przybędzie tłum turystów, co jest nieuniknione, gdyż Werona jest popularną destynacją. Później miasto „oddycha” dopiero wieczorem. Wyjątkiem są letnie wieczory,  gdy w Arenie są wystawiane opery, jest wówczas mnóstwo osób, ale i klimat wyjątkowy.

TIPSkąd wziąć mapę miasta? Jak już dojdziesz do Piazza Bra, zajdź do punktu informacji turystycznej: Via degli Alpini 9. Dostaniesz nie tylko mapę Werony, ale znajdziesz też wiele informacji o interesujących miejscach i wydarzeniach. A przy okazji, słówko via – oznacza ulica (to słówko jest niemalże w każdym adresie).

 

Gdzie zaparkować w mieście

W historycznym centrum Werony obowiązuje strefa ograniczonego ruchu, ZTL. Wjazd do strefy jest dozwolony:

 • od poniedziałku do piątku 10.00-13.30 i 16-18:00,
 • w soboty, niedziele i święta 10-13:30.

Możesz zostawić samochód na jednym z licznych parkingów w mieście lub na miejscach postojowych onaczonych niebieską linią (koszt 1 EUR, 2 EUR/h w strefie ZTL). Na poniższej mapce, na zielono jest zaznaczona strefa ZTL w Weronie.

Strefa ZTL w Weronie
Strefa ZTL w Weronie, źródło

Parkingi bezpłatne

 • Porta Palio, Viale Colonnello Galliano 3, 37138 Verona – parking jest duży, ale w sezonie szybko się zapełnia, jest dość blisko historycznego centrum miasta.
 • Piazzale Guardini, Via Domenico Morelli, 37138 Verona – dalej od centrum.
 • Camping car Stade Porte A, Via Bretella A22, 37138 Verona – przy stadionie, dalej od centrum.

Odpłatne

 • Parking Isolo, Via Ponte Pignolo 6, 37129 Verona – znajduje się praktycznie w centrum (po drugiej stronie rzeki Adyga), koszt to 2,10 EUR/h. Czynny całą dobę.
 • Piazza Cittadella, Piazza Cittadella 4, 37122 Verona – jest znakomicie położony, zaledwie 5 minut spacerem do Areny. Opłata: pierwsze 20 minut – 1,00 EUR, pierwsza godzina 3,00 EUR, każda dodatkowa godzina 3,00 EUR. Za cały dzień zapłacimy 18 EUR.

Verona Card

Jeżeli zamierzasz spędzić w Weronie minimum 1 cały dzień i chcesz skorzystać z odpłatnych atrakcji, warto rozważyć zakup karty Verona Card. Są dostępne 2 opcje: 24 h za 20 EUR i 48 h za 25 EUR , obie są ważne od momentu pierwszego użycia. W ramach Verona Card jest bezpłatny wstęp do muzeów, kościołów, zabytków, a także korzystanie z autobusów miejskich ATV. Są też zniżki w wybranych punktach.  Można ją kupić w biurze informacji turystycznej, w muzeach, przy zabytkach oraz w kioskach tabaccheria i w wybranych hotelach.

Dzięki Verona Card bezpłatnie odwiedzimy, m.in.: Arenę, Museo di Castelvecchio, Complesso del Duomo, Chiesa di Santa Anastasia, Torre dei Lamberti, Casa di Giulietta i Tomba di Giulietta, Chiesa die San Fermo Maggiore, Teatro Romano, Arche Scaligere i inne. Łącznie aż 16 miejsc dostępnych z kartą bezpłatnie i 3 ze zniżką! TU można pobrać ulotkę (pdf) ze szczegółowymi informacjami i mapką.

Co zobaczyć w mieście

Miasto ma 2 najważniejsze place: przestronny Piazza Bra ze słynną Areną i całą masą knajp i sklepów na słynnej Via Mazzini, oraz Piazza delle Erbe, wokół którego zbierają się ważne atrakcje turystyczne miasta. Warto rozważyć także zwiedzanie tutejszych kościołów, wdrapać się na punkt widokowy po drugiej stronie rzeki oraz wyciszyć się Ogrodzie Giusti, skąd też są piękne widoki na miasto. A zatem zaczynamy!

Piazza Brà

Brà w tutejszym dialekcie oznacza łąkę. To największy plac miasta, to tu jest słynna Arena oraz całe mnóstwo knajpek, fontanna i niewielki zadrzewiony placyk z ławkami do odpoczynku. Miejsce tęstniące życiem cały dzień. Stoi tu także napis I Love Verona, z którym można robić sobie pamiątkowe fotki.

Piazza Bra, Werona, przewodnik
Piazza Brà późnym wieczorem
Piazza Brà, Werona
Piazza Brà w czasie dnia, jego zielona część

Arena i Festiwal Operowy w Weronie

Prawdziwy symbol miasta, rzymski amfiteatr wybudowany w I w. n.e. To trzeci największy amfiteatr we Włoszech, ustępuje wielkością jedynie rzymskiemu Colloseum i amfiteatrowi w Kapui w Kampanii. Dawniej mógł pomieścić 30 000 osób, dziś jest wykorzystywany w celach turystycznych i kulturowych, wystawiane są tu opery, musicale i koncerty. Na stronie Areny warto śledzić informacje o bieżących eventach, szczególnie, jeśli wybierasz się do Werony latem.

TIPLa Traviata, Aida, Carmen, Il Trovatore, Carmina Burana, Tosca … to tylko część tytułów Festiwalu Operowego w Weronie, który rok rocznie się odbywa pod gołym niebem. Przedstawienia rozpoczynają się zwykle o godz. 21:00. UWAGA! Siedzi się na kamiennych schodach, ale można wypożyczyć miękkie siedzisko, jak też kupić libretto i … świeczkę.

Arena jest czynna dla turystów: wtorek-niedziela: 8.30–19.30 (kasa czynna do o 18:30); poniedziałek: 13:30 – 19:30 (kasa czynna do 18:30); w dni przedstawień godziny otwarcia mogą być skrócone.

Bilety: normalny 10 EUR, ulgowy 7,50 EUR.

Arena, Werona
Arena w Weronie
Arena di Verona
Arena di Verona w czasie przedstawienia

Via Mazzini

Od placu Bra odchodzi Via Mazzini, ulica znana z licznych butików, idealna na zakupy. W czasie dnia jest wypełniona ludźmi, ja osobiście w takie miejsca wolę wrócić dopiero wieczorem, gdy większość jednodniowych turystów już opuści miasto.

Zakupowa ulica w Weronie, Via Mazzini
Zakupowa ulica w Weronie, Via Mazzini

Śladami Romea i Julii

Dom Julii, Casa di Giulietta

Największa atrakcja Werony jest jej największym koszmarem. Jeśli chcesz się zniechęcić do miasta, idź pod balkonik Julii w środku dnia. Tłum ludzi, a każdy tak naprawdę chce tylko położyć dłoń na jej prawą pierś, co ma przynieść rzekomo szczęście w miłości, mieć zrobione zdjęcie i do widzenia. Aż przechodzą mnie ciary i chcę mi się krzyczeć, Romeo! Julia już cię nie kocha! Bo jakby mogła kochać faceta, który pozwala całemu światu ją obmacywać? W tej atmosferze pryska cały romantyzm, choć … na moment rozczula mnie widok pisanych na prędce liścików miłosnych do Julki z rumieńcami na policzkach dwóch młodziutkich dziewcząt. Tyle w nich nadziei.

A teraz małe wyjaśnienie. Rzekomy dom Julii nie należał do żadnej rodziny Capuleti tylko Cappello. Subtelna różnica, więc dlaczego by nie umieścić szekspirowskiej Julii właśnie tu? Dobry marketing i samo się kręci! Tak naprawdę mało kto wyda tych kilka euro, aby go zwiedzić i dowiedzieć się czegoś więcej, choć perpektywa bycia przez chwilę niczym Julia na balkonie wydaje się kusząca.

Wstęp: Na podwórko domu Julii wchodzi się bez opłat, natomiast dom można zwiedzać w poniedziałki od godziny od 13:30 do 19:30 oraz od wtorku od niedzieli od 08:30 do 19:30. Bilet 6 EUR. Adres: Via Cappello 23.

TIPJeśli chcesz zobaczyć ten kawałek Werony bez tłumów przyjdź tu z samego rana lub … obejrzyj sobie film “Listy do Julii”.

Dom Julii, Casa di Giulietta w Weronie
Dom Julii, Casa di Giulietta

Klub Julii

Możesz też zajść do Klubu Julii, gdzie wolontariusze z całego świata odpisują na listy pozostawione na podwórku Julii, adres: Corso Santa Anastasia 29.

Dom Romea

Znajduje się zaledwie kilka ulic od domu Julii, ale jest to posiadłość prywatna i nie można jej zwiedzać. Pozostaje jedynie zrobić sobie zdjęcie z tabliczką informacyjną, więc chyba nie ma co sobie zaprzątać tym głowy, adres: Via Arche Scaligere 2.

Grobowiec Julii, Tomba di Julietta

Zapewne będziesz chciał odwiedzić także grobowiec Julii, tomba di Giulietta. Znajdziesz go ok. 1 km od domu Julii, w byłym klasztorze benedyktyńskim z XIII, przy Via Luigi Da Porto 5.  Grobowiec mieści się w podziemnej krypcie, sarkofag jest wykonany z czerwonego marmuru i jest … pusty. Mieści się tu także muzeum fresku, poświęcone Giovanni Battista Cavalcaselle, historykowi i krytykowi sztuki XIX wieku, stąd całość nazywa się Museo degli Affreschi ‘G.B. Cavalcaselle‘ alla tomba di Giulietta.

TIP od lokalsa

Na początku XIV wieku, pogrzeby kościelne nie był przyznawane zmarłym samobójcom, ale w przypadku Julii władze dokonały wyjątku, zgadzając się na jej pochówek w prostym grobie, bez herbów i napisów. W XVI w., gdy rozrosła się sława o nieszczęsnych kochankach z Werony, władze kościelne próbowały wyeliminować skandal, ekshumując grób i zamieniając sarkofag w studnię z wodą. W połowie XIX wieku, gdy klasztor został opuszczony, sarkofag pozostał bez opieki, powodując oburzenie wielu ludzi, aż do 1937 r. kiedy to grób został ostatecznie przeniesiony do podziemi budynku i odrestaurowany jako zabytek.

Czynne od wtorku do niedzieli od 8:30 do 19:30, tylko w poniedziałku otwierają później, o 13:30, ostatnie wejście o 18:30.

Wstęp 4,50 EUR, dzieci 8-14 lat 1 EUR, seniorzy, grupy i studenci 3 EUR, z kartą Verona Card bezpłatnie. Bilet łączony z domem Julii 7 EUR, ulgowy 5 EUR.

TIP od lokalsa

W bogato zdobionej sali byłego klasztoru odprawiane są śluby cywilne w Weronie. Jest to bardzo symboliczne i znaczące miejsce. Śluby zawierane są nie tylko między obywatelami Włoch, ale także wśród zagranicznych gości z całego świata.

A tak to wygląda na mapie: dom Romea, Via Arche Scaligere 2; klub Julii, Corso Sant’Anastasia 29; dom i balkon Julii, Via Cappello 23; grobowiec Julii, Via Luigi da Porto 5.

Piazza delle Erbe

Teoretycznie najpiękniejszy plac w mieście, praktycznie … serce mi się kraje widząc te kramy z chińszyzną i wątpliwej jakości jedzeniem odgrzewanym w mikrofalówce na środku placu. Plac Ziół, jak tłumaczymy jego nazwę, wygląda pięknie, ale najpiękniej wieczorem, gdy targowisko jest już zamknięte. Plac jest otoczony ślicznymi kamienicami, a wokół znajduje się mnóstwo barów, kawiarni i restauracji. Trudno jednak nie być tu w czasie dnia, ponieważ to serce miasta, a w bezpośrednim sąsiedztwie są skupione istotne atrakcje miasta.

Wskazówka: nie polecam kupować jedzenia na straganach (poza owocami, warzywami i ziołami). Lepiej zajść do jednego z sąsiednich barów lub restauracji, których tu nie brakuje. Na końcu tego artykułu znajdziesz obszerną listę polecanych lokali gastronomicznych.

TIP od lokalsa

Musisz wiedzieć, że miasto dołożyło wiele starań by miał on estetyczny wygląd. Od kilku lat stragany są ujednolicone i technologiczne. Ten plac jest bardzo lubiany, właśnie za ten tłoczny charakter. To najbardziej atrakcyjne miejsce by kupić pamiątki, oprócz oczywiście sklepów przy domu Julii. Co do jedzenia na placu, to owocowe przekąski są rzeczywiście jedyne do polecenia. W zimie natomiast na placu sprzedawane są pyszne, pieczone kasztany.

Piazza delle Erbe, Werona
Piazza delle Erbe z piękną wieżą, Torre dei Lamberti
Werona, najlepszy przewodnik po mieście, Piazza delle Erbe
Piazza delle Erbe
Werona, najlepszy przewodnik po mieście, Piazza delle Erbe
Najlepsze pamiątki z Werony kupisz na Piazza delle Erbe

Torre dei Lamberti – genialny punkt widokowy

Via della Costa 1

Warto wejść na wieżę górująca nad Piazza delle Erbe, Torre Dei Lamberti. Jest wysoka na 84 m, a widoki z niej są obłędne!

Zbudowano ją w roku 1172 na życzenie rodziny Lamberti, a w 1295 r. umieszczono na wieży dzwony. Niestety w  późniejszym czasie, w 1403 r. została poważnie uszkodzona po uderzeniu pioruna. Prace naprawcze i rekonstrukcyjne zostały przeprowadzone w latach 1448-1463, to właśnie wtedy wieża osiągnęła swoje 84 m wysokości. Do pełni szczęścia brakowało jeszcze tylko zegara, ten dodano w 1798 r.

Wstęp 8 EUR, ulgowy 5 EUR (dzieci 8-13 lat, seniorzy i grupy powyżej 15 osób), z Verona Card bezpłatnie schodami, wjazd windą 1 EUR.

Czynne od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 18:00, sobota, niedziela i święta od 11:00 do 19:00, ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem.

TIPCena biletu (8 EUR) obejmuje także wizytę w Galerii Sztuki Nowoczesnej, Galleria d’Arte Moderna, która jest nieczynna w poniedziałki. Dlatego bilety na wieżę w poniedziałki są po 5 EUR.

Piazza dei Signori i Arche Scaligere, grobowce rodu Scaligerich

Z Piazza delle Erbe przechodzi się mniej więcej w połowie pod łukiem Arco della Costa, na kolejny plac, Piazza dei Signori znanego również jako Plac Dantego za sprawą jego pomnika. Dwa kroki dalej i jesteśmy przy kolejneg atrakcji miasta,  grobowcam rodu Scaligerich, które znajdują się przy XII-w. kościele, Santa Maria Antica. Do kościółka warto wejść, jest śliczny.

Werona, najlepszy przewodnik po mieście, widok z Castello San Pietro
Plac Dantego

Kapka historii rodu Scaglieri

Rodzina Della Scala lub Scaligeri była rodem magnackim, który panował w Weronie przez 125 lat, od 1262 do 1387. Trzeba przyznać, że pod ich rządami Werona nabierała coraz większego znaczenia, a szczyt swojej potęgi osiągnęła za panowania Cangrande I della Scala, który rządził od 1308 r. do 1329 r. Miasto stało się wówczas siedzibą artystów, naukowców oraz polityków. Gościł tu, między innymi, sam Dante Alighieri.

Niestety kolejni władcy nie popisali dobrymi posunięciami politycznymi. Oficjalnie ród przetrwał do 10 października 1598, kiedy to zmarł bezpotomnie Giovanni Teodorico della Scala. Na jego grobie umieszczono napis: “Ostatni z potomków panów della Scala zmarł w wieku 27 lat nie pozostawiwszy żadnego dziedzica”.

Wracając do samych grobowców, ich kunszt wykonania jest godny podziwu, gotyckie zdobienia są uznane za najcenniejszy zabytek Werony z tego okresu. Najstarszy z sarkofagów jest poświęcony Mastino I, który zmarł w 1277 roku.

TIP od lokalsa

Oryginał pomnika, Cangrande della Scala znad wejścia do kościoła Santa Maria Antica, znajduje się w Muzeum Castelvecchio.

TIP od lokalsa

Słynny Teatro alla Scala w Mediolanie, potocznie znany jako „la Scala”, został zbudowany na miejscu kościoła Santa Maria alla Scala, od którego wziął swoją nazwę (kościół wziął z kolei swoją nazwę od założycielki Beatrice Regina della Scala z dynastii Scaligeri z Werony, bratanicy Cangrande I della Scala.

Grobowce rodu Scaligerich, Werona

Werona, najlepszy przewodnik po mieście, widok z Castello San Pietro

Pozzo dell’Amore, Studnia Miłości

Vicoletto Cieco Pozzo San, Scalette S. Marco, 37121 Verona

Kolejne miejsce, o którym w sumie mało kto wie, a które również powinno przyciągać poszukujących miłości i to bliziutko Piazza delle Erbe. Aby do niej trafić, wystarczy skręcić w Corso Porta Borsari, a następnie w Vicolo San Marco in Foro i po mniej więcej 10 m, po lewej stronie będzie wąska, ślepa uliczka, Pozzo San Marco, na końcu której znajduje się owa Pozzo dell’Amore. Nazwa jest związana z pewną legendą o miłości, ale skupię się na instrukcji wygrawerowanej w metalu i przytrwierdzonej na studni. Oto co trzeba zrobić, by zapewnić sobie miłość: „Wrzuć monetę do studni, pomyśl chwilę o Twoim przeznaczeniu, skup się, nie hałasuj i oto przybędzie miłość”.

Okazuje się, że miłość można sobie kupić, wystaczy przyjechać do Werony, wrzucić parę monet do studni, siedzieć cicho przez chwilę i gotowe!  Żeby to było takie proste … Ale może i działa, bo i kłódek zakochanych tu nie brakuje.

Piazza Bra Molinari

Stare miasto z trzech stron jest otoczone rzeką. Panoramiczne wybrzeże Adygi jest najładniejszą znaną częścią Werony. Szczególnie urokliwy jest fragment przy Piazza Bra Molinari. Po lewej stronie widać Ponte Pietra – most z pierwszego wieku przed naszą erą, a na przeciwko znajduje się Teatr Rzymski. Za nim znajduje się wzgórze, na którym zbudowany został zamek św. Piotra.

Werona. Widok z Piazza Bra Molinari
Widok z Piazza Bra Molinari

Piazzale Castel San Pietro i kolejny punkt widokowy

Aby dostać się na górę i podziwiać z góry Weronę, masz dwie opcje: wejść po schodach lub wjechać na górę nowoczesną funicolare za szaloną kwotę 1 EUR, oddaną do użytku zaledwie kilka lat temu. Można wjechać, a potem zejść w dół schodami. Widok z góry na Werone jest obłędny, a droga schodami, niezależnie czy w górę czy w dół, to sama przyjemność.

TIP od lokalsa

Schodząc schodami w dół z Castel San Pietro, w pewnym momencie napotykamy rozwidlenie. Idąc w lewą stronę, podziwiać można z góry Teatro Romano w pełnej okazałości!

Werona, Castel San Pietro

Werona, widok z Castello San Pietro

Teatro Romano

To najstarszy zabytek z czasów rzymskich w Weronie! Latem, jest siedzibą Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Verona Jazz oraz licznych przedstawień tanecznych i koncertów. Przy teatrze znajduje się Muzeum Archeologiczne.

TIP od lokalsa

Werona, słynie z wyjątkowo dużej ilości zabytków z czasów rzymskich: Arena, Teatro Romano, łuk triumfalny Arco dei Gavi, most Ponte Pietra, bramy Porta Borsari, Porta Leoni, mozaiki, fragmenty dróg. Centrum miasta Werony, jego struktura urbanistyczna oraz mury obronne, jest od roku 2000 pod patronatem UNESCO.

Ogród Giardino Giusti – z widokiem na miasto

Via Giardino Giusti 2, bilet 8,50 EUR, czynne 9:00 – 17:00

Ogród jest położony ok. 15 minut spacerem od głównych miejsc masowej turystyki, która wypełnia ulice historycznego centrum Piazza Bra, via Mazzini i Piazza delle Erbe. Ogrodu Giusti należy szukać na odcinku między Ponte Pietra, a Ponte Nuovo, w okolicach kościoła Santa Maria in Organo. Miejsce łatwo przeoczyć, gdyż od strony ulicy szczelnie przylegające budynki zasłaniają ogród. Podążając via Giardino Giusti w pewnym momencie ciąg zabudowań otwiera się efektownym portalem z podcieniami i zaprowadza na wewnętrzny dziedziniec Palazzo Giusti.

Szczegółowo opisany ogród znajdziesz w tym wpisie.

Giardino Giusti, Werona

Giardino Giusti, Werona

Werona szlakiem 4 kościołów

Cztery najważniejsze kościoły w Weronie nie są na pierwszy rzut oka ciekawe z zewnątrz, lecz w środku są fascynujące i naprawdę warto zobaczyć choćby jeden z nich. Najbliżej historycznego centrum miasta jest Santa Anastasia oraz kompleks katedralny, Duomo di Verona. W przypadku spaceru nad Adygą dojdziemy do San Fermo Maggiore. Basilica di San Zeno jest położona nieco dalej od centrum historycznego, bliżej mostu Scaglierich. Dociera tu zdecydowanie mniej turystów.

Wszystkie 4 kościoły można zobaczyć na stronie: https://www.chieseverona.it

Wstęp:

Wejście tylko do jednego z tych 4 kościołów: 3 EUR, w cenie audioprzewodnik i papierowa ulotka

Wejście do wszystkich 4: 6 EUR, w cenie audioprzewodnik i papierowa ulotka

Do 18 roku życia wejście gratis

Czynne:

Santa Anastasia, Piazza S. Anastasia (blisko Piazza delle Erbe), czynne w dni powszednie 9.00 – 18.30, niedziele i święta 13.00 – 18.00.

Duomo di Verona, Piazza Vescovado (blisko centrum historycznego i Adygi), kompleks katedralny, czynne w dni powszednie 10.00 – 17.30 (lipiec i sierpień do 18.00), niedziela i święta 13.30 – 17.30.

San Fermo Maggiore, Via Dogana 2, czynne w dni powszednie 10.00 – 18.00 (od lipca do września godziny otwarcia 9.30), niedziela i święta 12.30 – 18.00.

Basilica di San Zeno, Piazza San Zeno 2, czynne w dni powszednie 8.30 – 18.00 (lipiec i sierpień do 18.30), niedziela i święta 12.30 – 18.00.

TIP od lokalsa

Poza ścisłym centrum oraz okolicami Ponte Pietra i Teatro Romano, naprawdę warta odwiedzenia jest dzielnica z bazyliką San Zeno, patrona Werony. To miejsce wielu imprez okolicznościowych, siedziba karnawału oraz charakterystycznego targu staroci, który odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Sama Bazylika San Zeno Maggiore, dwupoziomowa z ołtarzem Andrei Mantegni, jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych kościołów romańskich we Włoszech. Piazza San Zeno i oddalona o kilka kroków Piazza Corrubio pełne są tętniących życiem barów i restauracji.

Werona. Bazylika San Zeno
Bazylika San Zeno

Most Scaligero i Castevecchio

Miejsce, które oferuje wspaniałe widoki to okolice mostu Scaligero (Ponte Scaligero). Był bramą do Castelvecchio, średniowiecznego zamku, który niegdyś bronił miasta. Ceglany most jest jedną z wizytówek Werony. Piękny, prawda?

Werona. Ponte Scaligero i Castelvecchio
Ponte Scaligero i Castelvecchio

TIP od lokalsa

Castelvecchio, to imponująca średniowieczna twierdza w której obecnie mieści się naprawdę ciekawe, miejskie muzeum zbiorów sztuki. Od czasów wczesnego średniowiecza do XVIII wieku z interesująca kolekcja średniowiecznej i renesansowej broni i zbroi. Zamek został odrestaurowany przez słynnego Carlo Scarpę. Nawet dziś wielu architektów i studentów przyjeżdża z całego świata, by studiować rozwiązania przyjęte przez Scarpę dla muzeum w Weronie.

Werona z dziećmi

Jeśli chcesz zwiedzać miasto specjalnym szlakiem dla dzieci, polecam ci ściągnąć sobie pdf-a: poszukiwanie skarbów w Weronie. Trasa ma długość 2,9 km, do odnalezienia jest 10 skarbów. TU jest wersja w języku angielskim, a TU po włosku.

TIP od lokalsa

Na tyłach zamku Castelvecchio, znajduje się fontana dell’Arsenale! Uwielbiają tu wpadać rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Werony w każdym wieku. Można się naprawdę schłodzić, powygłupiać, posiedzieć, popiknikować, nikt tu nikogo nie zgani na jedzenie przy zabytkach. Dla rodziców z dziećmi jeszcze jedna podpowiedź, obok fontanny jest plac zabaw! Campo Giuochi per Bambini, to jeden z najstarszych i ładnie zacienionych placów zabaw dla dzieci w Weronie. Oba poniższe zdjęcia są własnością Joanny Jachnik.

Fontana dell’Arsenale, Werona
Fontana dell’Arsenale
Campo Giuochi per Bambini, Werona
Campo Giuochi per Bambini

Verona Minor Hierusalem

TIP od lokalsa

Projekt fundacji Verona Minor Hierusale narodził się w oparciu o średniowieczną tradycję pielgrzymowania do Ziemi Świętej. W tamtych czasach nie wszyscy mogli sobie pozwolić na tak daleką i kosztowną podróż. Zrodził się pomysł by w pewnych miastach, m.in. w Weronie, niektóre kościoły stały się częścią planu miejskiego. Miał to być plan równoległy do analogicznych miejsc w Jerozolimie. Taka symboliczna pielgrzymka niczym podróż do Ziemi Świętej. Dzięki zaangażowaniu i pracy kilkuset wolontariuszy, w wybrane dni tygodnia, istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania wraz z oprowadzaniem. Odwiedza się kościoły słynące z bogactwa historycznego, artystycznego i kulturowego. Obecnie dostępne są trzy trasy, śledzące stare szlaki pielgrzymek i dróg rzymskich. Więcej informacji na stronie Verona Minor Hierusalem.

Gdzie zjeść w Weronie

Oto kulinarne perełeczki Werony. Ja polecam:

 • Enoteca Signorvino, Corso Porta Nuova 2 – piękna nowoczesna enoteka przy placu Brà.
 • Antica Bottega del Vino, Via Scudo di Francia 3 – jedna z 10 najlepszych piwniczek winnych we Włoszech. O rany! Winny zawrót głowy!
 • Antica Trattoria dall’Amelia, Rubele 32 – nad Adygą, czynne w porze lunchu i kolacji, bardzo dobra kuchnia i przede wszystkim romantyczny klimat. Jesteś veganem? Tu masz swoje królestwo!
 • Ristorante Pizzeria Boccondivino, Via Sottoriva 3  – przemiła, z naprawdę dobra kuchnią rybną, latem możliwość jedzenia w ogródku na zewnątrz.
 • Osteria Le Vecete, Via Pellicciai 32a – dania kuchni werońskiej z dobrą kantyną win, nie należy do najtańszych, ale wszystkie dania są bardzo smaczne.

Polecane przez lokalsa

Boska kawa, cukiernie lub niezapomniane śniadania

 • Bar Caffetteria al Duomo, Piazza Duomo 4 – miejsce z pięknym ogródkiem i oczywiście licznymi smakołykami.
 • Flego Pasticceria, Via Stella 13 – to prawdziwa uczta dla podniebienia i dla oka. Szczególnie polecam lokal przy via Stella 13. Ładne i przytulne wnętrza.

Klimatyczne restauracje z lokalną kuchnią

 • Osteria al Duca (w domu Romea), Via Arche Scaligere 2 i bliźniacza  Osteria Giulietta e Romeo, Corso Sant’Anastasia 27 (ta sama strowa www).
 • Osteria da Ugo, Vicolo Dietro Sant’Andrea 1/b.
 • Trattoria Arco dei Gavi, Corso Cavour 43.
 • Ristorante Redentore, Via Redentore 15/17 – sugestywna restauracja w z desakralizowanym kościele u stóp Teatro Romano, swoją drogą, bardzo lubiana przez turystów.
 • Osteria Sgarzarie, Corte Sgarzarie 14A – świetna restauracja w samym centrum, ale usytuowana w zacisznym zaułku z dziedzińcem, pod którym znajdują się wykopaliska archeologiczne. Coś naprawdę wyjątkowego!
 • Osteria del Bugiardo, Corso Porta Borsari 17/A – bardzo popularna i lubiana na szybki lunch przy dobrym winie lub aperitivo.
 • Terrazza Bar Al Ponte, Via Ponte Pietra 26, uroczy lokal z tarasem z widokiem na Ponte Pietra i wzgórza z Teatro Romano. Miejsce bardzo oblegane, w sezonie trudno o wolny stolik, ale warto spróbować.
 • Osteria la Mandorla, Via Alberto Mario 23 – dwa kroki od Piazza Brà i na tyłach via Mazzini (na zewnątrz szyld Vini-Liquori Giovanni Zampieri). Kultowe miejsce na wieczorne aperitivo.
 • Osteria ai Osei, Via Venti Settembre 124/B – to świetne miejsce jeśli idzie o lokalną kuchnie, ale trochę daleko od centrum.

Z wyższej półki

 • 12 Apostoli, Vicolo Corticella San Marco al Civico 3 – gwiazdka Michelin, jedna z najlepszych restauracji w mieście, w podziemiach znajduje się muzeum z ruinami rzymskimi. Na ich stronie jest piękny film pokazujący Weronę i restaurację łącznie z podziemiami. Nawet jeśli nie chcesz skorzystac z ich oferty, warto zobaczyć choćby tylko to.
 • Ristorante Maffei, Piazza Erbe 38, czynne codziennie od 12.00 do 22.30 – mieści się na ruinach świątyni Trójcy Kapitolińskiej (Jupitera, Junona i Minerwy), bardzo elegancka i wykwintna kuchnia i obsługa.
 • Locanda di Castelvecchio, Corso Castelvecchio 21 – oszałamiająco piękne i romantyczne wnętrze, wykwintna kuchnia.

Wszystkie te polecane miejsca naniosłam na mapę. Teraz raz dwa sprawdzić, w okolicy jakiej knajpy jesteś i na co możesz liczyć. Przy okazji, czy wiesz, że specjalnością kuchni Werony jest … konina?

Sprawdzone miejsca noclegowe

Filippini 24, Via Dietro Filippini 24, 37123 Verona – wygodne mieszkanie w centrum historycznym miasta, całkowicie wyposażone, idealne dla 2 -3 osób. Mieszkałam tu przez kilka dni. Klucze odbiera się w agencji oddalonej o 100 m, albo jakoś tak. Dla miłośników niezależności.

Filippini 24, Werona
Filippini 24, Werona
Filippini 24, Werona

Hotel Giulietta e Romeo ***S, Vicolo Tre Marchetti 3, Città Antica, 37121 Werona – Agnieszka zawsze nocuje w tym hotelu, bo to świetne miejsce w samym sercu starego miasta. Sami zobaczcie zdjęcia, aż chcę się tam człowiek wyrwać. Dlatego też ona tu wraca za każdym razem.

Hotel Giulietta e Romeo, Werona
Hotel Giulietta e Romeo, Werona
Hotel Giulietta e Romeo, Werona

W pobliżu Werony

Agriturismo Caranatura, Novaglia –  wspaniała agroturystyka ok. 10 km od centrum Werony, bardzo mili właścielele, miejsce niesamowicie urokliwe. Miejsce poleca jedna z moich fanek na Instagramie. I mnie też się tu spodobało!

Agriturismo Caranatura Verona
Agriturismo Caranatura Verona
Agriturismo Caranatura Verona

TIP od lokalsa

Dosłownie kilkadziesiąt metrów od Castel San Pietro, prawie na tej samej wysokości, znajduje się uroczy Camping Castel San Pietro.

Poznajcie lokalsa

Wszystkie niezwykłe ciekawostki i TIP-y, które znajdziecie w tym przewodniku (są oznaczone na żółto), znalazły się tutaj dzięki Joasi Jachnik, która od 2000 roku mieszka w Weronie. Joasia nie tylko naprawdę lubi to miasto, ale też pasjonuje się jego historią. Werona, jak sądzi, nigdy jej się nie znudzi. Asia bardzo chętnie podzieliła się swoją wiedzą. Gdyby nie ona, ten przewodnik nie byłby aż tak dobry!

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Verona, Romeo and Juliet town, Italy
Verona, Romeo and Juliet town, Italy
Verona, Romeo and Juliet town, Italy

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim
Previous post
SARDYNIA, ALGHERO – obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim
Mapa Apulii (Puglia) - najpiękniejsze miasteczka, plaże, groty, zamki, sanktuaria, trabucchi, atrakcja dla rodzin z dziećmi
Next post
MAPA APULII - najpiękniejsze miasteczka, plaże, atrakcje dla rodzin i inne

16 komentarzy

 1. Monika
  16 września, 2019 at 9:26 am — Odpowiedz

  Cześć,
  Jestem przeszczęśliwa, że trafiłam na Twój blog o Włoszech!! Piszesz wspaniale 🙂 Skorzystałam z opisu wycieczki do Verony i wszystkie informacje są trafione w punkt. Blog odkryłam stojac na Piazza Bra 😉
  Dodałabym malutkie uzupełnienie co nas podczas wycieczki zaskoczyło:
  1. Wjazd windą na Torre dei Lamberti jest tylko do wysokości 1-go piętra, dalsze dwa piętra idziemy po schodach. Widok faktycznie wspaniały 🙂
  2. Do każdego rachunku doliczany jest napiwek w wysokości od 1,5 Eur
  3. Arena di Verona – gate 3 biuro koncertowo-festiwalowe gdzie można bezpośrednio nabyć bilety na wieczorne występy. Obsługa mówi też w języku angielskim. Tak trafiłam na koncert Davida Garretta – cudo!!
  4. Wymiana PLN na Eur – omijać kantory w Veronie – bardzo niekorzystny przelicznik więc zrezygnowaliśmy.
  5. Informacja turystyczna ( vis a vie Areny) nie posiada informacji o imprezach jakie się odbywają lub będą odbywać. Zalecam szukać w internecie.
  6. Bilety na mecz piłkarski na tutejszym Stadio Marcantonio Bentegodi można nabyć w sklepie drużyny Hellas Verona, który znajduje się obok Piazza Bra przy Via Carlo Cattaneo, 2 (mecz HELLAS VERONA-MILAN 0-1 Strzelec: 23. st. nasz Piątek!). Cena 35 Eur/os. Bilety w sprzedaży tylko dla osób posiadających dowód osobisty lub paszport!!

  Będę z przyjemnością tutaj zagladać i korzystać z rad na następne wycieczki 🙂

  Monika

  • 16 września, 2019 at 7:15 pm — Odpowiedz

   Monika, dziękuję, ze skorzystałaś z tego artykułu, który był przygotowywana naprawdę długo. Dziękuję także za Twoje cenne dodatkowe informacje, ja na pewno nie napisałabym o meczu piłkarskim, bo nie bardzo korzystam z takich atrakcji we Włoszech, ale fanów nie brakuje, więc dla nich może być, jak znalazł. Pozwolę sobie odnieść się tylko do dwóch punktów:
   2: to nie jest napiwek, lecz coperto, a informacja o nim znajduje się w menu. To opłata za nakrycie stołu i obowiązuje w restauracjach w całych Włoszech. Napiwek nie jest obligatoryjny.
   4: nigdy, ale to nigdy nie zalecam brania złotówek do Włoch, może to się sprawdza w krajach z nami bezpośrednio sąsiadującymi, ale we Włoszech to tylko problem.

   Co do punktu 5 – tu mnie nieco zaskoczyłaś, bo w czasie mojej wizyty było tego sporo. Chyba, że masz na myśli jedną, zbiorową listę – wówczas faktycznie lepiej sprawdzać online. Ale ulotek zapraszających na poszczególne eventy było bardzo dużo.

   Dziękuję raz jeszcze!
   Pozdrawiam Cię serdecznie,
   Magda

 2. Monika
  15 października, 2019 at 12:35 pm — Odpowiedz

  Magd, a czy masz wiedzę jak w Weronie funkcjonują taxi lub ubery?
  Z dworca do hotelu mamy raptem 25 minut spaceru, ale z walizkami i małym dzieckiem nie będzie to komfortowe i zmieni się w godzinna wędrówkę 🙂 z jakimi kosztami trzeba się liczyć, i czy ogólnie i bezproblemowo dostępne?

  • 15 października, 2019 at 3:44 pm — Odpowiedz

   Moniko, niestety nie potrafię obiektywnie odpowiedzieć na Twoje pytanie ponieważ nie korzystałam z takich opcji. Taxi są, co do ubera, wg mojej wiedzy, nie działają w Weronie. Na Trip Advisor sa opinie na temat taxi w Weronie, wymieniają kwotę ok. 7,5-10 EUR za odległość ok. 2,2 km. Ale nie niestety nie mogę tutaj niczego potwierdzić. Ja Weronę wschodziłam pieszo. Na pewno sam początek drogi jest mało przyjemny, bo trzeba iść wzdłuż bardzo ruchliwej drogi, ale potem jest już trochę spokojniej.

 3. Jerzy
  5 grudnia, 2019 at 9:52 pm — Odpowiedz

  Witaj Magdo,

  Werona czy Bergamo? Które ciekawsze do zwiedzania i przyjemniejsze na krótki pobyt?

  Pozdrawiam

  Jurek

  • 8 grudnia, 2019 at 10:57 am — Odpowiedz

   Panie Jerzy, proszę jechać do Bergamo, jeśli to naprawdę krótki pobyt, można w 4 godziny zobaczyć całkiem dużo w Bergamo Alta.

 4. Anna
  23 lipca, 2021 at 7:21 pm — Odpowiedz

  Ja tylko chcę powiedzieć, że nie wiem, po co wydałam 60 zł na Lonely Planet, skoro nawet się nie umywa do Pani bloga! Powiem szczerze, nieoceniona pomoc w samodzielnym planowaniu wyjazdu. Dziękuję za takie super treści!

  • 28 lipca, 2021 at 8:35 am — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Gosia
  30 czerwca, 2022 at 10:39 am — Odpowiedz

  Magdo, wybieramy się we wrześniu na 2 dni do Werony (zwiedzamy trasę bergamo-Werona), może mała rada gdzie spać? Noclegi są CHOLERNIE drogie 🙁

  • 30 czerwca, 2022 at 1:31 pm — Odpowiedz

   Gosiu, w tym roku ceny wręcz poszybowały w górę. Proszę szukaj wytrwale. Werona jest wspaniała, a miejsc noclegowych dość sporo. Werona szczególnie wieczorem jest cudowna. W Bergamo noclegi są tańsze, szczególnie w dolnej części miasta. Powodzenia, Magda

 6. Gosia
  30 czerwca, 2022 at 5:04 pm — Odpowiedz

  Czy chciałabyś może podzielić się rada odnośnie małego planu podróży? Plan obejmował brescię, jednakże kusi kusi clusane i sirmione – wszystko transportem publicznym 🙁 może warto sobie coś odpuścić, na czymś się mniej lub bardziej skupić? Twój blog dał mnóstwo cennych wskazówek, z których z pewnością skorzystamy. Dziękujemy 🙂

 7. […] tym razem pytając, czy mam chęć jechać na warsztaty Matrycy Energetycznej do Bartletta w Weronie we Włoszech, ponieważ jedna z jej koleżanek dość nieoczekiwanie zrezygnowała z wyjazdu. Z […]

 8. Tomek
  11 sierpnia, 2022 at 9:10 am — Odpowiedz

  Gdzie w Weronie znajdę targ z owocami , rybami itd
  I drugie pytanie – W Weronie będziemy 3 dni (transport własny), w pierwszy dzień chcemy odwiedzić Riva del Garda, Torbole i Sanktuarium Madonna, w następny dzień Sirmione i …… i nie wiem co jeszcze wybrać, trzeci dzień to oczywiście Werona , coś jeszcze nam polecisz ?

 9. Joanna
  19 sierpnia, 2022 at 10:31 pm — Odpowiedz

  Czy wiesz gdzie w Weronie w sobote jest targ (taki z lokalnymi warzywami, rybami, etc.)?
  Ps. Jestesmy na wakacjach we Wloszech i b. chetnie korzystam z Twojego bloga.
  Do listy miejsc z fantastycznymi sniadaniami w Weronie dodalabym Dolciaria Cantonucci

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WERONA – najlepszy przewodnik po mieście Romea i Julii