SIRMIONE – idylliczne miasteczko nad jeziorem Garda. Przepis na bardzo udany dzień

SIRMIONE – idylliczne miasteczko nad jeziorem Garda. Przepis na bardzo udany dzień

Riva del Garda, położenieSirmione to niewielkie miasteczko w południowej części jeziora Garda. Samo w sobie jest perełeczką, wyjątkowo położone na wąskim półwyspie, który wbija się w jezioro na 4 km niczym strzała z nieco utrąconym grotem. Ma tyle skarbów – zamek Scaglierich na wodzie, termy, grotę Katullusa, piękny park, plaże, sporo miejsca na spacery, piękne wille i eleganckie motorówki, które z gracją prującą turkusowe wody jeziora Garda.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zaplanować sobie niespieszny dzień w Sirmione – jak tu dotrzeć, co zobaczyć, czy warto przepłynąć się motorówką i czym są te wielkie, żółte owoce, sprzedawane w zielonej budce. 

Oto idylliczne Sirmione, jakiemu trudno się oprzeć.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Co zobaczyć w Sirmione

Zalecam zarezerwować sobie tutaj co najmniej kilka godzin. Choć miasteczko jest niewielkie, podaruj sobie czas na jego niespieszne poznanie, spacery, plażowanie – nawet jeśli bez kąpieli, poznanie jego historii, rejs dookoła miasteczka i ożywczy napój z cytrusów. Oto kilka miejsc, które polecam ci szczególnie.

Castello Scaligero / Zamek Scaligerich

Kiedy schodzisz z pokładu promu w Sirmione, trafiasz na ścianę ludzi, która gromadzi się na Piazza Giosuè Carducci, a już po chwili przeciskasz się z tłumem przez labiryt uliczek. Większość osób albo zatrzymuje się po drodze w lodziarniach, obok których i tak trzeba przejść, albo idą prosto nad jezioro, w kierunku zamku. I słusznie!

Jednym z powodów, dla którego tak kochamy Sirmione jest  widok na jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków we Włoszech, Rocca Scaligera di Sirmione. Rzadki przykład fortyfikacji jeziora! Castello Scaligero pochodzi z XIII wieku i niegdyś był bazą floty Scaligerów, dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Zamek ze wszystkich stron jest skąpany w wodach jeziora Garda, co dodaje mu niezwykłości! W środku jest muzeum, ale chyba największą frajdą jest jednak spaktakularny widok na miasteczko z góry. To niesamowity punkt widokowy!

TIPOd 1 kwietnia do 30 września zamek jest czynny od wtorku do soboty 8.30-19.30, w niedzielę 9:15 – 17:45. Zimą od wtorku do soboty 8.30-19.30, niedziela 9:15 – 13:30. Bilet wstępu 6 EUR. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście jest bezpłatne.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Rejs łodzią

To bardzo przyjemna część pobytu w Sirmione. Z portu przy zamku odpływają liczne łodzie. Można popłynąć i podziwiać od strony wody, m.in. willę Marii Callas, ujście term w jeziorze czy sam zamek. Taka przyjemność kosztuje zwykle 10 EUR/ osoby, jeśli wybierzemy wieloosobową łódź. W trakcie rejsu czekają na nas piękne widoki na miasteczko, Grotte di Catullo, plaże, sternik opowiada ciekawostki i pokazuje najważniejsze miejsca.

TIPKażdy w Sirmione wspomni o żółtej willi, w której Maria Callas spędzała letnie tygodnie. Przyjeżdżała tu z mężem, Giovanim Battista Meneghinim, w latach 1952–1959. Mieszkała wówczas w pobliskiej Weronie, więc blisko. Mieszkańcy Sirmione pamiętają ją jako bardzo przyjazną damę, która często zatrzymywała się na aperitivo w Caffé Grand Italia. W 1959 roku Maria Callas poznała Aristotele Onassisa i wtedy jej życie zupełnie się zmieniło. Nigdy już nie wróciła do Sirmione, ale zawsze tęskniła za jeziorem Garda i atmosferą Sirmione.

Ale wracając do rejsu, nie mówię, że jest to konieczna rozrywka, zostawiam tobie – czy płynąć czy też nie. Ale skoro już jesteś tu, przy zamku, to jest to najlepszy moment, żeby taką decyzję podjąć.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Grotte di Catullo / Grota Katullusa

Spacer po Grotte di Catullo to jak skok w przeszłość. Czas uruchomić wyobraźnię, wrócić do czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdy Rzymianie wpadali, żeby uciec od zgiełku miasta. Ta niesamowita willa miała należeć do Katullusa (84-54 p.n.e.), słynnego rzymskiego poety, który pochodził z pobliskiej Werony i napisał wersety poświęcone Sirmione. Jednak willa nie mogła należeć do Katullusa, ponieważ została zbudowana po jego śmierci.

Przypuszcza się, że budynek należał do rodziny arystokratycznej Gens Valeria z Werony. W II wieku p.n.e. willa była prawdopodobnie własnością Caio Erennio Ceciliano, kwestora Galii Narbońskiej, członka rzymskiego senatu i patrona Werony.

Określenie tego miejsca jako “grota” narodziło się w XV wieku, gdy ludzie zamienili pokryte roślinnością ruiny budowli na naturalne jaskinie.

Willa, zbudowana na planie prostokąta, zajmowała powierzchnię około dwóch hektarów. Na krótszych bokach znajdowały się dwa przedpola. Jedno od południa, w którym znajdowało się wejście, drugie od północy, gdzie znajdował się duży taras z pięknym widokiem, połączony z innymi tarasami i arkadami, ułożonymi na dłuższych bokach budynku. W centralnej części willi znajdował się ogród otoczony kolumnadą. Budowla pochodzi z okresu Augusta (koniec I wieku p.n.e. – początek I wieku n.e.).

Wewnątrz obszaru archeologicznego znajduje się również muzeum, w którym gromadzone są najstarsze artefakty znalezione na półwyspie Sirmione.

TIPCzas zwiedzania najkrótszą trasą to 40 min., ale warto zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzenie tego wyjątkowego miejsca. Bilet kosztuje 8 EUR, czynne od wtorku do soboty godz. 8:30-19:30, niedziela 14:00-19:20. Zamknięte w poniedziałki.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

TIPNa potrzeby filmu “Call Me by Your Name” (polski tytuł to “Tamte dni, tamte noce”) kilka scen było kręconych w Sirmione, na terenie Grotte di Catullo i na plaży Jamaica Beach. Dostępny na Netflixie. Oto ten fragment filmu.

Plażowanie

Najpiękniejsze plaże w Sirmione to Lido delle Bionde i Jamaica Beach. Ale zanim się do nich dojdzie, spacerując traktem nad wodą, po drodze mija się, m.in. molo należące do Ristorante Al Molo, a następnie niewielki termy, Acqua Termale Pubblica.

Lido delle Bionde

Aby dojść do Lido delle Bionde najlepiej wyruszyć ścieżką panoramiczną spod zamku w centrum Sirmione. Plaża jest oznaczona jako Lido di Sirmione. Jest tu absolutnie wszystko, można wynająć leżaki i parasole, kajaki, SUP-y, jest także bar, restauracja, pizzeria. Pomost widoczny na zdjęciu też ma swoją nazwę, to Pontile di Sirmione.

TIPW parku, Parco Pubblico Tomelleri, który znajduje się powyżej plaży są ławki, można także rozłożyć koc i urządzić sobie piknik, bo to cudny punkt widokowy.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Lido delle Bionde i jej zaplecze

Jamaica Beach

Jamaica Beach swoją nazwą ma nawiązywać do tropikalnych plaż Jamajki. To co najmniej lekka nadinterpretacja, ale trzeba przyznać, że niezwykłe skalne płyty nadają niepowtarzalny klimat. I skoro już poruszyłam temat płyt skalnych, można na ich plażować, szczególnie jeśli stan wody w jeziorze jest niski.

Plaża znajduje się na końcu półwyspu, więc troszkę się trzeba nachodzić, aby tu dość. Można iść wzdłuż jeziora lub położoną wyżej, panoramiczną drogą, która zaczyna się od wejścia do Grotte di Catullo. Ja zwykle, na Lido delle Bionde wchodzę sobie pod górę, do parku, Parco Pubblico Tomelleri i stamtąd wędruję dalej.

TIPSirmione jest położone na terenie, które ukształtował lodowiec i składa się głównie z drobnoziarnistych osadów o charakterze mułowo-ilastym, czyli z tego, co zdeponował lodowiec. Ale charakterystyczny czubek półwyspu został utworzony z margla i czerwonego wapienia. Stąd ta niezwykłość tego miejsca.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Piękna Garda z Jamaica Beach
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Jamaica Beach

Na miejscu jest bar, można coś zjeść, napić się, posiedzieć. W 2020 roku ta część była latem niestety niedostępna. Można było się tu dostać jedynie ze specjalnym pozwoleniem, być gościem Lido delle Bionde lub dopłynąć łodzią.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodn
Relaks nad Gardą

Termy

Planując wizytę w Sirmione weź pod uwagę, że są tu świetne termy, w których możesz podreperować zdrowie i zrelaksować się po tym całym zwiedzaniu. Ciało będzie ci wdzięczne. Czynne jest codziennie od 9:00do 22:00, ale sprawdzaj godziny otwarcia, bo zmieniają się z miesiąca na miesiąc, szczególnie teraz, gdy koronawirus wszystkim psuje szyki.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Aquaria Thermal SPA w Sirmione

Nocleg w Sirmione naprawdę wyjątkowy

Czasami marzymy o niesamowicie wyjątkowym miejscu na nocleg. Bywają okazje specjalne, prawda? To powiem tylko tyle, Villa Cortine Palace Hotel. Na zdjęciu – gdy otwiera się hotelowa brama. Nie jest to tanie miejsce, oj nie, ale czasami warto pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Inne noclegi w Sirmione znajdziesz tu.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Mocne orzeźwienie

Przy zamku stoi taka zielona budka obwieszona cedrem, nazywanym także cedratem, cytronem, etrogiem. Nie sposób jej nie zauważyć! Możesz tu kupić także inne owoce, ale spróbuj ożywczego soku! W upalny dzień to wspaniałe orzeźwienie!

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Zakupy w Sirmione

W Sirmione jest wiele sklepów, ale spacerując uliczkami miasteczka, wzrok przyciąga kolorowa ceramika. Nie musisz być jej fanem, nie musisz kupować, ale ciężko nie przystanąć chociaż na chwilę. Kolory są intensywne, wesołe, przyciągają wzrok.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik

Spacer po Sirmione jest wart każdej minuty! Gdy uda ci się już uwolnić od tłumów, spoglądaj na miasteczko, zadzieraj głowę do góry, bo są tu prawdziwe cudeńka. Jak ta kamieniczka na zdjęciu z bujną, kwiecistą “czupryną” z bugenwilli.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia. Przewodnik
W uliczkach Sirmione

Gdzie zjeść w Sirmione

Na Piazza Giosuè Carducci – tym, gdzie dobijają promy, znajduje się bardzo dużo knajpek i lodziarni. A lodziarnie w Sirmione wyspecjalizowały się w gigantycznych lodach!

Kolejny plac, to Piazza Castello, czyli przy zamku, są kolejne, m.in. The Bounty Bar, czy restauracja hotelowa, Ristorante dei Poeti.

Ale chyba jednak najlepsze miejsca na zjedzenie czegoś dobrego są poza ścisłym centrum Sirmione. Jeśli jesteś zmotoryzowany, albo mocno zdeterminowany by tu dotrzeć, warto wziąć pod uwagę takie restauracje, jak: Rivelino, Cavallo, La Lisca, La Pier czy La Dolce Vita. Ich plusem są także bardziej przystępne ceny.

Jak dotrzeć do Sirmione

Bardzo łatwo! Bo jest dostępna zarówno droga lądowa, jak i wodna:

  • statkiem, który pływa po jeziorze Garda, rozkład znajduje się na stronie www.navigazionelaghi.it,
  • autobusem LN026, który jedzie na trasie Brescia – Desenzano – Sirmione -Peschiera- Werona,
  • samochodem –  na półwyspie jest sporo miejsc parkingowych, aż po port turystyczny, skąd pływają prywatne łodzie zabierające turystów na przejażdżki. Dalej jest już strefa ZTL,
  • najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Desenzano del Garda, tam trzeba się przesiąść na autobus (LN026).

Co zwiedzić w okolicy

Jeśli pozostajesz na południu jeziora, gorąco ci polecam Desenzono del Garda. Na blogu opisałam, jak spędzić tutaj niesamowity dzień, zwiedzając winnicę, gaj oliwny, gdzie są najlepsze lody czy niesamowity punkt widokowy. Kolejna propozycja to Riva del Garda i cała jej wspaniała okolica.

I oczywiście Werona, do której dojedziesz raz dwa, czy to samochodem czy też pociągiem z Desenzano del Garda. Nieskromnie powiem, że stworzyłam znakomity przewodnik po mieście. Osobny artykuł poświęciłam na Ogród Giusti. Jest cudowną oazą Werony!

Pin it! To są zdjęcia specjalnie dla ciebie. Zapraszam do obserwacji mojego konta na Pinterest.

Sirmione, jezioro Garda, Lombardia
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia
Sirmione, jezioro Garda, Lombardia

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Le Grand Bleu, The big Blue, Wielki błękit
Previous post
TAORMINA, SYCYLIA – śladami kultowego filmu „Wielki błękit”
La Scienzia in cucina e l’Arte di mangiar bene
Next post
Pellegrino Artusi, Włoska sztuka dobrego gotowania. Przepis na Tagliatelle alla Romagna

1 Comment

  1. 17 września, 2020 at 10:54 am — Odpowiedz

    Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

SIRMIONE – idylliczne miasteczko nad jeziorem Garda. Przepis na bardzo udany dzień