Riva del Garda to eleganckie miasteczko w północnej części jeziora Garda, które aż do 1918 roku należało do Austrii. Jest drugim co do wielkości miasteczkiem jeziora, zaraz po Desenzano del Garda. Jej położenie jest zjawiskowe, wysokie góry i piękno wód jeziora podkreśla kolorowa architektura, a także śródziemnomorska roślinność.
Ja zobaczyłam Rivę po raz pierwszy w latach 90. XX wieku. Od tamtej pory każdy powrót jest wielką przyjemnością. Najbardziej lubię w Rivie nie robić nic specjalnego, siadam sobie w jednej z knajpek na aperitivo i obserwuję życie miasteczka.
Zapraszam cię na spacer po Riva del Garda, a także na wycieczki w jej okolicach. Zajrzymy do słynnych wodospadów Cascata del Varone, wpadniemy do średniowiecznego Canale di Tenno, a potem nad jezioro, Lago di Tenno. Następnie wyruszymy w kierunku Lago di Ledro. Tam, prócz jeziora, okoliczne góry oferują historyczne szlaki i wspaniałe panoramy. Łącznie zaplanowałam dla ciebie siedem wycieczek, a to tylko początek aktywności w tych rejonach.
Mam nadzieję, że wykorzystasz ten zapis moich wspomnień, by dołożyć wkrótce swoje, oby szalenie przyjemne.
Sześć miejsc, których warto doświadczyć w Riva del Garda
Riva zyskała międzynarodowe znaczenie turystyczne w drugiej połowie XIX wieku. Została wówczas na nowo odkryta przez elity środkowoeuropejskie, z uwagi na klimat i urzekające piękno natury. Miasteczkiem trzeba nacieszyć oczy, bo jest piękne i spektakularnie położone. Można spacerować, wypocząć aktywnie albo poleżeć na plaży. Woda w tej części Gardy jest bardziej rześka niż na południu jeziora, ale to nie przeszkadza w zażywaniu kąpieli.
Riva del Garda to jeden z ośrodków sportów ekstremalnych nad jeziorem. Silne wiatry smaga taflę jeziora, oferując świetne warunki na sporty wodne. Riva i sąsiednie Torbole są główną bazą do uprawiania windsurfingu. Miłośnicy przestworzy mogą podziwiać Gardę z perspektywy paralotni. Są także świetne trasy na kolarstwo górskie, piesze wycieczki, wspinaczka, ferraty, SUP-y, kajaki czy rowery wodne.
Jest jednak kilka miejsc w Riva del Garda, które nieprzyzwoicie wręcz byłoby pominąć. Oto kilka moich propozycji.
1. Wieża Torre Apponale i Piazza III Novembre – punkt widokowy
Wieża stoi samym centrum miasta, na Piazza III Novembre, dawniej nazywanym Piazza Granda, Piazza Benacense lub po prostu Platea. Jest tu mnóstwo kawiarni, restauracji, sklepów. Torre Apponala wznosi się na 34 metry, wystarczy pokonać 165 schodów, aby mieć piękny widok na jezioro i miasto. Pierwsza wzmianka o średniowiecznej Torre Apponale, pochodzi z 1273 roku, ale prawdopodobnie jest starsza. Istotne modyfikacje wprowadzano w 1555 r. (podniesienie do 34 metrów) i w latach 20. XX w. (zmieniono kształt dachu), natomiast kompletną renowację przeszła w 2002 roku. To właśnie dzięki tej ostatniej, możemy teraz korzystać z wieży.
Wskazówka I Czynne od marca do października, wstęp 2 EUR.
2. Rocca di Riva – muzeum i galeria sztuki
Rocca di Riva dzisiaj do przede wszystkim siedziba Museo Alto Garda, które mieści galerię obrazów. Są tu wspaniałe ekspozycje poruszające tematy historii regionu, archeologii i lokalnej sztuki sakralnej.
Ale sam budynek la Rocca, położony na sztucznej wyspie, pochodzi z 1124 r. Była to twierdza rodziny Scaligeri, później ośrodek władzy Wenecjan, a także biskupów Trydentu. Każdy z nich pozostawił swój ślad, przebudowując budynek pod swoje potrzeby i gusta. W XVIII wieku Rocca służyła nawet Austriakom jako koszary. Pomimo licznych zmian, ten wspaniały budynek nadal zachowuje surowy, ale elegancki wygląd. Często jest miejscem wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza w miesiącach letnich.
3. Chiesa dell’Inviolata– barokowy kościół
Co jeszcze zobaczyć w mieście? Kościół, Chiesa dell’Inviolata, został zbudowany w 1603 r. w eleganckim stylu barokowym. Na zewnątrz ma plan kwadratu, wewnątrz jest ośmioboczny. Chiesa dell’Inviolata o najsłynniejszy kościół Rivy, jest także uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Trydencie.
4. Porta San Marco – brama miejska
Spacerując, zwróć uwagę na bramy miejskie. Porta San Marco z XI w. przy Via Fiume, została zbudowana przez Wenecjan. Porta San Michele z XIII w., to pozostałość po średniowiecznych murach miejskich. Ta druga obecnie jest nazywana Porta d’Arco i znajduje się przy Piazza Cavour.
5. Reptiland – atrakcja dla dzieci
Jeśli interesują cię zwierzęta, w Rivie znajdziesz Reptiland. To jedno z najważniejszych centrów informacyjnych o wszystkich gatunkach węży, które występują nad jeziorem Garda. Ale prócz tego, to miejsce z jadowitymi wężami i skorpionami, wężami, pająkami, itp. Co, kto lubi. To miejsce znajdziesz w centrum miasta.
6. Plaże w Riva del Garda
Plaże znajdują się w zachodniej części miasteczka. Spiaggia Sabbioni jest największą plażą w Riva del Garda, do tego świetnie wyposażona. Można wypożyczyć leżaki, parasole, kajaki czy rowery wodne. Na tyłach jest park, a sama plaża jest żwirowo-trawiasta. Spiaggia dei Pini jest położona blisko kempingu Bavaria, który jest idealny dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa. Plaża jest żwirowo-trawiasta i także znakomicie wyposażona. Polecam spacery, linia brzegowa jest fantastyczna, uroku dodają mostki, wielkie palmy, cyprysy i pinie, które mijamy do drodze.
Trzy punkty widokowe warte twojego czasu i wysiłku
O pierwszym z nich już wspomniałam, to Torre Apponale, która stoi w samym centrum miasta. W mieście są punkty, skąd można zrobić ładne zdjęcie, jak Belvedere di via Giacomo Maroni czy Punto panoramico Forte San Nicolò. Do pozostałych miejsc, które opisuję trzeba wejść/ wjechać nieco wyżej.
1. Bastione
Bastion, położony na zboczach góry Rocchetta na wysokości 200 m n.p.m, jest jednym z symboli Riva del Garda. Zbudowany na początku XVI wieku, po zakończeniu weneckiej dominacji, w celu zwiększenia bezpieczeństwa Rivy, został zniszczony w 1703 roku przez wojska francuskie. Niedawno przeszedł renowację, zwiedzający mogą podziwiać masywną konstrukcję zewnętrzną i pozostałości wnętrza.
Jest tu taras widokowy, a także bar – restauracja ze wspaniałym widokiem na jezioro i miasto, dostępna na aperitif, obiad lub kolację. Nie wahaj się tu zostać także po zachodzie słońca, miasto jest wspaniale oświetlone. Na szlak wejdziemy z Via Monte Oro i Via Bastione, gdzie brązowe znaki doprowadzą nad do wejścia na szlak spacerowy, Passegiata al Bastione. Dojście do bastionu zajmuje 15-25 minut.
Wskazówka I W 2020 roku oddano do użytku windę panoramiczną, ascensore panoramico Bastione, którą można wjechać na górę z Via Monte Oro w dwie minuty. Taka przejażdżka kosztuje 3 EUR w jedną stronę.
2. Chiesa Santa Barbara
Kaplica Santa Barbara jest widoczna z miasteczka, trzeba zerkać ponad Bastione. Powstała podczas budowy hydroelektrowni w 1925 roku na wysokości 620 m n.p.m. Jest poświęcona patronce górników, św. Barbarze. Najpierw idzie się tym samym szlakiem, co do bastionu (200 m n.p.m.), potem ścieżka zaczyna się wznosić (szlak 404). Do kaplicy dojdzie się w około godzinę, może troszkę dłużej. Po drodze jest kilka punktów widokowych na miasto, jezioro i góry dookoła, ale widok z kościoła jest niezapomniany.
3. Monte Rocchetta
Dla wytrwałych jest sam szczyt tej góry, Monte Rocchetta, na wysokości 1520 m n.p.m.
Siedem wycieczek w okolicach Riva del Garda
Mam dla ciebie 7 propozycji, które możesz połączyć lub rozdzielić, wg własnych zachcianek. To tylko najbliższa okolica Riva del Garda i absolutnie nie zamyka listy możliwości spędzania czasu w tym rejonie.
1. Strada del Ponale – malarskie pejzaże
Nie można być w Rivie i nie wybrać się na spacerem słynną Strada del Ponale. To uczta dla oka i radość dla nóg! Dolinę Ponale charakteryzuje śródziemnomorski mikroklimat, który stymuluje wzrost drzew oliwnych i dębów ostrolistnych, są też sosny i świerki. Gotowe, malarskie pejzaże, aż serce się raduje tym pięknem i budzi podziw dla jej twórców.
A twórcą, budowniczym i finansistą tej drogi był Giacomo Cis, zamożny kupiec z Bezzecca. Budowa drogi trwała 3 lata i otwarto ją w 1851 r. W tamtych czasach było to arcydzieło inżynierii! Początkowo w skale Monte Oro wykopano trzy tunele. W kolejnych latach dodano do nich kolejne cztery. W 1891 r. po raz pierwszy zezwolono na przejazd prywatnych samochodów, aż do jej ostatecznego zamknięcia w 1995 roku, gdy ruch drogowy przeniósł się na SS240, dzięki wybudowaniu tunelu. Strada del Ponale, po latach zapomnienia i zaniedbań, została zabezpieczona i przekształcona w trakt pieszy i rowerowy, ponownie ją otwierając w 2004 roku. Ścieżka jest imienia jej twórcy, Giacomo Cis, który niestety nie zdążył się nią nacieszyć, zmarł tuż przed jej otwarciem.
Strada del Ponale, przez swoją strategiczną pozycję, była szalenie ważna w czasie I Wojny Światowej. Na trasie znajdują się budynki z tamtego okresu.
Wskazówka I To dość łatwa trasa, łącznie 9,5 km, ale przede wszystkim obfitująca w spektakularne widoki. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby ją przejść w całości, możesz wypożyczyć rower, także elektryczny. Jej przejście pieszo w jedną stronę zajmuje 2,5-3 godziny, rowerem ok. 1,5 h. Droga kończy się przy restauracji Ponale Alto Belvedere, gdzie można zajść na kawę i z tarasu podziać widoki. Można wrócić autobusem. Bardziej wytrwali mogą udać się aż do Molina di Ledro, nad jeziorem Ledro.
2. Monte Brione – dawne fortyfikacje i niezwykła przyroda
Patrząc na północne wybrzeże Gardy, między Riva i Torbole, trudno nie zauważyć dziwnej góry w kształcie klina, niemal przecinającej linię brzegową na dwie części. To Monte Brione, na której znajduje się kilka fortyfikacji z czasów I Wojny Światowej. Na górze są także wspaniałe miejsca widokowe, na Lago di Garda, Rivę i Torbole.
W 1992 r. część Monte Brione została uznana za biotop. Występuje tu 817 gatunków roślin, zarówno śródziemnomorskie, jak i typowo górskie, co stanowi 35% całej flory Trentino. Wiele z nich to rzadkie lub zagrożone gatunki, szczególnie zdumiewa obecność aż 26 gatunków storczyków. Dlatego też, Monte Brione jest uznawany za obszar chroniony.
Wskazówka I Monte Briore wznosi się na 376 metrów. W Riva del Garda, należy pójść viale Rovereto, gdzie przed tunelem, po prawej stronie, znajduje się port Porto San Nicolò i początek szlaku, sentiero Monte Brione oznaczony biało-czerwono. Dalej wędruje się szlakiem pokoju, Sentiero della Pace, w górę grzbietu Monte Brione, a potem schodzi drugim końcem i wraca do Rivy. Taka pętla to łącznie 7 km, przejście jej zajmie do trzech godzin.
Kolejne trzy propozycje miejsc znajdują się blisko siebie, zamieszczam na poniższej mapie.
3. Cascata del Varone – spektakularne wodospady
Atrakcją w okolicach Rivy są wodospady Cascata del Varone. Na Parco Grotta Cascata Varone składają się dwie jaskinie, Grotta Inferiore i Grotta Superiore oraz niewielki wąwóz. Oprócz wodospadów znajdują się tu ogrody, m.in. ze storczykami, które naturalnie rosną w okolicy dzięki wyjątkowemu klimatowi.
Cascata del Varone została otwarta dla publiczności 20 czerwca 1874 r. w obecności księcia Nicola di Montenegro (Mikołaj I Petrowić-Niegosz, późniejszy król Czarnogóry), którzy bywał na wakacjach w Riva del Garda. W zasadzie od tej chwili stał się obowiązkowym punktem dla turystyki w tej części jeziora Garda. Z tarasów widokowych można podziwiać pobliskie miasto, Varone. Cascate del Varone jest jednym z miejsc, które zainspirowały Tomasza Manna do napisania fragmentów „Czarodziejskiej Góry”.
Wskazówka I Bilet wstępu 6 EUR, rodzinny dla 4 osób 22 EUR, dla 5-cio osobowej rodziny 26 EUR. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia w poszczególnych miesiącach roku oraz opisy, znajdziesz na stronie Parco Grotta Cascata Varone. Ponieważ nie unikniesz kontaktu w wodą, zalecane są kurtki przeciwdeszczowe, przydadzą się także wygodne buty. W środku jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz.
4. Canale di Tenno – średniowieczne miasteczko i spacer nad jezioro Tenno
Zanim wyruszysz nad jezioro Tenno, odwiedź koniecznie średniowieczne miasteczko Canale di Tenno, możesz także tu przyjechać na koniec dnia. Na Mapach Googla wpisz Borgo Medievale di Canale. Miasteczko jest na liście najpiękniejszych wiosek we Włoszech, stowarzyszenia I Borghi più belli d’Italia. Kamienne domy są niesamowicie klimatyczne, pierwsze wzmianki o mieści pochodzą z 1211 roku i od tamtej pory chyba niewiele się tu zmieniło. Warto zajść do Casa degli Artisti i Museo degli Attrezzi Agricoli (Muzeum Narzędzi Rolniczych). Z zamku, Castello di Tenno, zapewne można by podziwiać widok na jezioro Garda, ale to niestety własność prywatna.
Niewielkie, górskie jezioro Tenno jest położone na wysokości 570 m n.p.m. Jego cechą charakterystyczną jest spektakularnie przezroczysta woda i zadrzewiona wysepką. Jezioro powstało w wyniku osunięcia się ziemi w XI wieku, a dno jeziora skrywa skamieniały las. W miesiącach letnich, kiedy poziom wód jest niski, odsłania się naturalna kamienna grobla na wyspę, mniej lub bardziej szeroka. Z kolei w chłodnych miesiącach roku, przy bardzo wysokim poziomie wody, bywają widoczne tylko gałęzie drzew na wyspie.
Warto tu przyjechać szczególnie w słoneczny dzień, aby nacieszyć się pełnią kolorów. W jeziorze można pływać, a nawet łowić ryby (choć tylko 6 dziennie). Brzeg jest kamienisty. Wokół Lago di Tenno znajduje się trasa spacerowa, którą można przejść w półtorej godziny. Wody Lago di Tenno zasilają wodospady Varone, przez strumień Picinino który, wypływa z jeziora na głębokość 15 metrów, a po kilku kilometrach wpada do rzeki Magnone.
Wskazówka I Niedaleko jeziora jest dobry kemping, Campeggio Lago di Tenno.
Dolinę Ledro można odwiedzać przez wiele dni, ale od czegoś trzeba zacząć. Dlatego zerknij na moje propozycje dla miłośników wody i pieszych wędrówek.
5. Lago di Ledro – turkusowe jezioro
Jezioro Ledro, leży zaledwie 15 km od Riva del Garda i słynie z niesamowitego turkusu wody. Jest tu spokojniej niż nas samą Gardą, można plażować, wynająć sprzęt wodny, łowić ryby lub wędrować szlakiem dookoła jeziora, to 10 km do pokonania przez każdego. Jezioro w swoim kształcie jest dość wąskie i wydłużone, znajduje się na wysokości 655 m n.p.m. Jest to jedno z najpiękniejszych i najczystszych jezior w Trydencie. W okolicznych górach są także liczne szlaki. Jeśli wcześniej czytałeś o Strada del Ponale, to już wiesz, że ona łączy Riva del Garda i Valle di Ledro. Możesz tu dojść pieszo lub przejechać trasę rowerem do Molina di Ledro.
6. Cima d’Oro – szlak na szczyt przez dawne fortyfikacje
Jeśli jesteś miłośnikiem chodzenia po górskich szlakach i pięknych widoków, wybierz się szlakiem Sentiero Austroungarico 1915-1018 z Mezzolago (z Via San Michele) na szczyt Cima d’Oro (1802 m n.p.m.). Zajmie to co najmniej 3 godziny w jedną stronę, ale na górze jest niesamowity widok na całe jezioro Ledro. Szlak prowadzi przez imponujące fortyfikacje, okopy, gniazda karabinów maszynowych i wiele innych pozostałości po działaniach wojennych. Jest także krótkie przejście w tunelu, nie pomiń go. To całodniowa wycieczka, więc weź coś do jedzenia, picia i krem na słońce.
7. Valle di Ledro – dawna granica Cesarstwa Austro-Węgier i Królestwa Włoch
Wycieczka całodniowa może obejmować odwiedzenie w Valle di Ledro także miasteczek: Molina di Ledro, Pur, Pieve di Ledro, Bezzacca.
Dolina Ledro była przeszłości bardzo doświadczona działaniami wojennymi.
21 lipca 1866 r., w czasie wojny włosko-austriackiej, będącej częścią konfliktu prusko-austriackiego, miała tu miejsce Bitwa pod Bezzeccą. Po długim, nieskutecznym obleganiu Bezzeccy, Garibaldi rozkazał frontalny atak na miasto, zdobywając je po krwawej walce. Włoskie wojska, dowodzone przez Garibaldiego, pokonały austriackie oddziały generała majora Kuhna von Kuhnenfelda. Austriacy byli zmuszeni wycofać się w okoliczne góry.
Kolejny raz miał miejsce w czasie I Wojny Światowej.
Valle di Ledro znajdowała się na granicy między Cesarstwem Austro-Węgierskim a Królestwem Włoch. Wiosną 1915 roku, dolina zamieniła się w pole bitwy. Kaiserjäger i Alpini czyli odpowiednio korpus austriacki i włoski, walczyli ze sobą w górach, to była tzw. Guerra Bianca (biała wojna) lub Gebirgskrieg (wojna górska). Większość żołnierzy, którzy zakończyli tu swoją ziemską drogę, nie zmarła z powodu poniesionych ran, lecz trudnych warunków i niedożywienia. Ślady z tamtego okresu są nadal widoczne na górach otaczających Valle di Ledro. Wzdłuż Alp Ledro biegnie jeden z odcinków szlaku Sentiero della pace, Ścieżki Pokoju, która łącznie ma 450 km i przebiega od Stelvio po lodowiec Marmolada.
W 1915 roku, około 70 000 mieszkańców doliny musiało opuścić swoje domostwa. Zostali ewakuowani do centralnych regionów Cesarstwa, głównie Czech i Moraw. Gdy wrócili po wojnie, zastali zdewastowane domy, wsie i miasteczka. Co ciekawe, mieszkańcy przywieźli niektóre dania czeskiej kuchni, takie jak gnocchi boemi czyli czeskie knedle i livance – naleśniki podawane z cukrem pudrem i dżemem, które do dziś wzbogacają tutejszą kuchnię.
Wskazówka I Poznaj całe jezioro Garda
Jezioro Garda – jedno z najwspanialszych miejsc na wakacje we Włoszech
Jak dojechać do Riva del Garda
Jeśli Riva jest twoim docelowym miejscem, najlepiej dojechać jak najszybszą trasą samochodem lub skorzystać z połączenia kolejowego i autobusowego. Jest także droga wodna.
Samolotem I Najbliższe lotniska znajdują się w Bergamo, Mediolanie, Weronie i Wenecji.
Samochodem I Jadąc autostradą A22 Brennero, zjechać na Rovereto Sud – Lago di Garda Nord, a następnie drogą SS240 do samej Rivy.
Pociągiem i autobusem I Najlepiej dojechać do stacji Rovereto, a następnie przesiąść się na autobus B332 lub B301, przewoźnik Trentino trasporti.
Statkiem I Jeśli twój plan zakłada dotarcie do Riva del Garda statkiem, możesz wyruszyć z wielu portów znajdujących się na jeziorze, wówczas ceny na poszczególne połączenia sprawdzaj na stronie Gestione Navigazione Laghi. Na tej samej stronie znajdziesz w pdf-ie także rozkład promów (PDF ORARI). Oczywiście taki harmonogram można wziąć także na miejscu, przy kasie.
[dropcap style=’circle’]TIP[/dropcap]Możesz kupić bilet na prom na pojedynczą trasę, ale porównaj ją z ofertą na bilet całodzienny. Na całe jezioro Garda to koszt 34,30 EUR, tylko na dolną część jeziora 23,40 EUR, tylko górną za 20,50 EUR. Przy podróżach promowych bardzo ważne jest, aby pilnować rozkładu, bo promy nie kursują przez całą dobę. Jeśli podróżujesz rowerem, lepiej jak najszybciej dowiedzieć się w kasie, czy załapiesz się na najbliższy prom z uwagi na limit miejsc. Ta sama uwaga dotyczy osób poruszających się na wózku inwalidzkim, trzeba się upewnić, czy statek będzie dostosowany dla podróżnych z potrzebami specjalnymi.
Gdzie nocować w Riva del Garda
Możesz mieszkać w samym miasteczku lub jego najbliższej okolicy nawet wtedy, gdy nie masz samochodu. Transport publiczny działa sprawnie. O najlepsze noclegi zapytałam moich czytelników i oto ich plecenia.
Hotel Al Maso I Położony na terenie winnicy. Pyszne śniadania, wygodne pokoje, basen odkryty i zakryty. 20 minut spacerem do centrum Rivy. Cisza i spokój.
Hotel Roll I Na dole znajduje się klimatyczna restauracja prowadzona przez właścicieli, zawsze wypełniona po brzegi. Czynna od 18:30. Do centrum Rivy jest 5 min samochodem, ale jedzie także autobus, zaledwie 100 metrów od hotelu jest przystanek autobusowy. Hotel z widokiem na winnicę.
Residence Centro Vela I Bardzo fajne miejsce w rozsądnej cenie, blisko Rivy. Super widok, idealny dla miłośników windsurfingu i jazdy na dwóch kółkach.
Panoramic Hotel Benacus I Hotel oferuje piękny widok na miasto, a ja dodam – basen, jezioro i góry.
Wszystkie noclegi I Jeśli wolisz przejrzeć pełną ofertę noclegową w Riva del Garda, zerknij tutaj.
Gdzie zjeść w Riva del Garda – przetestowane adresy
W linii nabrzeża znajduje się wiele kawiarni i restauracji, ale warto się oddalić i pójść w głąb miasteczka. W labiryncie wąskich uliczek, spróbuj odnaleźć coś bardziej dla miejscowych niż turystów. Polecam, niezależnie od tego, gdzie będziesz nad Gardą, spróbować świeżo złowionych słodkowodnych ryb. Każdego dnia to może być coś innego.
Najlepsze lody w Rive del Garda
- Gelateria Eta Beta, Via Disciplini 13 I Zacznijmy od lodów. Ja zawsze szukam lodów rzemieślniczych czyli artigianale, a ta w Riva jest prawdopodobnie najlepsza.
- Gelateria Flora, Viale Rovereto 54 I Znakomita lodziarnia i miejsce na wspaniałą kawę. Gelateria Flora znana jest jako jedna z najlepszych rzemieślniczych lodziarni nad jeziorem Garda. Receptura jest niezmienna od 20 lat. Odnoszą sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą, co widać po wielu zdobytych przez nich nagrodach.
Przekąski, obiad lub kolacja w Riva del Garda
- Officina Verde, Località San Giacomo 6 I Raj dla wegetarian i wegan, ale jest tak smacznie, że i mięsożercy będą uszczęśliwieni. Wszystko jest także przecudnie podane! To miejsce nie leży w linii nad wodą, lecz w głębi miasteczka, jego wschodniej części, więc pójdziesz tam tylko po to, aby tam zjeść. A warto.
- Panem, Viale Roma 11 I Najlepsze aperitivo czyli przekąski z lampką wina lub spritzem i kultowe kanapki! Świetne miejsce z włoskim klimatem, super drinkami i cenami.
- Ristorante & Pizzeria Leon D’Oro, Via Fiume 28 I Rodzinna atmosfera, ogromna dbałość o klienta, rewelacyjna kuchnia.
Pizza w Riva del Garda – oto najlepsze adresy
- Pizzeria Bella Napoli, Via Armando Diaz 29,
- Ristorante Pizzeria Jolly, Località San Tommaso 39,
- Pizzeria Bavaria , Viale Rovereto 100,
- Ristorante Pizzeria La Sirenetta, Viale Scaligero 5,
- Pizzeria Fenice, Viale Trento 59/G.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Uwielbiam Gardę, szczególnie północną część. Mam nadzieję że szybko uda się tam wrócić.
Pyszne jedzenie, wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolicy. Perełka jest pobliskie Lago di Ledro.
Fajny wpis, już wiem po co wracać 🙂
Północna część jest wręcz fascynująca :). Dobrej podróży, gdziekolwiek pojedziesz! Pozdrawia pięknie, Magda
Dziękuję za świetny wpis. Także kocham Gardę i także jej północ. Od siebie gorąco polecam zwiedzić tereny na północ od Rivy, czyli dolinę rzeki Sarca. Znajdziemy tam masę ciekawych miejsc zaczynając od Arco, przez Toblino, Drenę, czy Cavedine. To miesca, które po prostu trzeba odwiedzić 🙂
Moje stare rejony polecasz 🙂