Trydent-Górna Adyga

region Trydent-Górna Adyga

Trydent-Górna Adyga  (wł. Trentino-Alto Adige) to fascynujący region w północnych Włoszech, którego stolicą jest Trydent (wł. Trento).

Region ten jest znany ze swoich malowniczych krajobrazów górskich, w tym Dolomitów, części Alp Wschodnich. Nie ma tu dostępu do morza, ale region jest bogaty w jeziora, w tym słynne Jezioro Garda.

W skład regionu wchodzą dwie autonomiczne prowincje: Trydent (Trentino) i Bolzano (Alto Adige/Südtirol). Graniczy z regionami: Lombardia na zachodzie, Wenecja Euganejska na południu oraz z krajami: Austria na północy i Szwajcaria na północnym zachodzie.

Region jest znany z różnorodności kulturowej, łączącej wpływy włoskie i niemieckie, co widoczne jest w architekturze, kuchni i języku. Jest to również raj dla miłośników sportów zimowych i letnich, oferując liczne trasy narciarskie, szlaki turystyczne i trasy rowerowe.

Oto lista najciekawszych miejsc do zwiedzenia w regionie Trydent-Górna Adyga: Trydent (Trento), Bolzano, Merano, Riva del Garda, Ortisei, Bressanone (Brixen), Rovereto, Madonna di Campiglio, Canaze, Arco, Sella Ronda, Val di Fassa, Val Gardena, Lago di Molveno, Lago di Ledro, Parco Naturale dello Stelvio, Parco Naturale Adamello-Brenta.

Zerknij tutaj

Autor poleca

6 niezwykle malowniczych tras kolejowych we włoskich Alpach

Przez Magda 8 min czytania

Jazda koleją we Włoszech jest dla mnie przyjemnością. Bardzo lubię tak podróżować, zarówno pociągami pędzącymi z miasta do miasta, jak i regionalnymi. Miałam także przyjemność

Riva del Garda: odkryj 15 miejsc, które sprawią, że pokochasz wakacje nad jeziorem Garda

Przez Magda 25 min czytania

Riva del Garda to eleganckie miasteczko w północnej części jeziora Garda, które aż do 1918 roku należało do Austrii. Jest drugim co do wielkości miasteczkiem

Przewodniki i wskazówki z Trydentu-Górnej Adygi

Trydent-Górna Adyga na blogu

6 niezwykle malowniczych tras kolejowych we włoskich Alpach

Jazda koleją we Włoszech jest dla mnie przyjemnością. Bardzo lubię tak podróżować, zarówno pociągami pędzącymi

8 min czytania

Riva del Garda: odkryj 15 miejsc, które sprawią, że pokochasz wakacje nad jeziorem Garda

Riva del Garda to eleganckie miasteczko w północnej części jeziora Garda, które aż do 1918

25 min czytania