6 niezwykle malowniczych tras kolejowych we włoskich Alpach

6 niezwykle malowniczych tras kolejowych we włoskich Alpach

Jazda koleją we Włoszech jest dla mnie przyjemnością. Bardzo lubię tak podróżować, zarówno pociągami pędzącymi z miasta do miasta, jak i regionalnymi. Miałam także przyjemność odbyć kilka podróży tzw. pociągami panoramicznymi, jadącymi przez piękne tereny północnych Włoch. To niezwykle przyjemna forma wycieczki, zdecydowanie bez pośpiechu.

W przypadku północnych rejonów Italii, są trasy w Alpach, które łączą Włochy i Szwajcarię lub przebiegają wyłącznie po włoskiej stronie. Dlatego stworzyłam tę krótką listę sześciu tras alpejskich, które warto wziąć pod uwagę w trakcie wakacji. To może być fantastyczna forma urozmaicenia urlopu.

Mam nadzieję, że temat cię zainteresuje, a jazda koleją we Włoszech wejdziecie ci w krew.

Oto 6 najbardziej malowniczych tras kolejowych we włoskich i Alpach.

Malownicze trasy kolejowe we Włoszech

Bernina Express
Passo del Bernina, Bernina Express

Koleją we Włoszech? Koniecznie Bernina Express

To najbardziej spektakularna z możliwych tras kolejowych we Włoszech, która wiedzie z Włoch do Szwajcarii. Pociąg startuje z miejscowości Tirano.

Jeśli przylatujesz samolotem do Bergamo, to z lotniska wystarczy dojechać na dworzec kolejowy, wsiąść w pociąg do Lecco i tam się przesiąść na pociąg do Tirano, skąd rusza Bernina Express.

To może być jednodniowa wycieczka (nie trzeba robić całej trasy) lub można wziąć nocleg w Szwajcarii i wrócić następnego dnia. Większość osób dojeżdża do Sankt Moritz, tam robi sobie przerwę na zwiedzanie i wraca, inni jadą dalej, do Chur.

Można kupić bilet na pociąg w opcji z hotelem w Szwajcarii. Tu są szczegóły.

Wskazówka I Znajdź noclegi w Bergamo, Lecco i Tirano.

Ferrovia „Vigezzina” Domodossola – Locarno

Taką koleją we Włoszech naprawdę warto pojechać. Z Domodossola w Piemoncie do Locarno w Szwajcarii. Jest to pociąg panoramiczny, który jedzie około 2,5 h w jedną stronę. Można wysiadać i wsiadać w małych górskich wioskach po drodze lub dojechać do Locarno w Szwajcarii. Pociąg jedzie przez tereny dolin: Valle Ossola, Valle Vigezzo, Centovalli i Lago Maggiore już w Locarno.

Locarno to piękne miasto, polecam jednak w pierwszej kolejności wjechać kolejką górską na szczyt Carcada, skąd można podziwiać Lago Maggiore z góry. Jest tam specjalna platforma widokowa, są także place zabaw dla dzieci i miejsca na piknik.

To Szwajcaria, więc wjazd do najtańszych nie należy, ale dla widoków naprawdę warto. Można także na górę wejść pieszo lub po wjechaniu na górę, wybrać się na wędrówkę jednym ze szlaków. Pamiętaj jednak, aby pilnować godziny odjazdu pociągu.

Polecam spacer po Locarno i obiad nad jeziorem, w jednej z licznych restauracji. Powrót tego samego dnia, ale o tym decydujesz już ty sam, być może będziesz chciał zostać w Szwajcarii dłużej. Szczegóły na stronie przewoźnika.

Wskazówka I Zerknij na mój Instagram, aby zobaczyć widoki z Carcada. Znajdź nocleg w Domodossola.

Trenino verde delle Alpi

Kolejna trasa kolejowa z miasteczka Domodossola w Piemoncie. Na miejscu możesz zadecydować, dokąd chce się dojechać, wybierając długość trasy. Pociąg jedzie do Szwajcarii, więc można wrócić tego samego dnia lub wziąć nocleg i wrócić kolejnego. Pragnę przy okazji zwrócić uwagę, że do Domodossola dojedziemy bez problemu z Mediolanu. Pociągi jeżdżą co godzinę, a trasa zajmuje około 1h 40 minut.

Przykładowa wycieczka Trentino verde delle Alpi:

  • pociąg z Domodossoli o 7:58 do Berna, dojazd jest o 10:21,
  • zwiedzanie Berna, obiad,
  • powrót pociągiem o 15:39,
  • przyjazd do Domodossoli o 17:54.

Inna, także jednodniowa, to trasa nad jezioro Thun. I co powiesz na taką wycieczkę koleją we Włoszech? Szczegóły są tu.

Ferrovia Brescia – Iseo – Edolo

To trasa biegnąca w regionie Lombardia. Po okrążeniu wschodniego brzegu jeziora Iseo pociąg zaczyna wspinać się po szerokim dnie doliny Val Camonica.

Pociąg nie wjeżdża na znaczne wysokości – jego końcowa stacja Edolo znajduje się na ok. 700 m n.p.m. Od Breno w górę wystarczy wychylić się na prawą stronę pociągu, aby podziwiać imponujące zbocza gór Alpi dell’Adamello e della Presanella. Szczyt Adamello jest jednym z najczęściej odwiedzanych dzięki wspaniałej panoramie ze szczytu oraz niezbyt wymagającym trasom na górę. Trzy drogi uważane są za normalne: dwie z Lombardii – z północnego zachodu i od południa – oraz jedna z regionu Trydent-Górna Adyga (z północnego wschodu). Szczegóły są tu.

Ale …można także wysiąść w miasteczku Iseo i wsiąść na statek, który pływa po jeziorze od miasteczka do miasteczka i/ lub na wyspę Monte Isola. Ot, plan alternatywny dla tych, którzy kochają łączyć różne środki transportu i różne doznania w podróży.

Wskazówka I Rejon jeziora Iseo ma bardzo dobrze opracowaną stronę promująca turystykę, znajdziesz tu wiele informacji o miasteczkach nad jeziorem, szereg opisanych szlaków trekkingowych i pomysłów na wycieczki. Sprawdź także najlepsze noclegi w Iseo i Edolo.

Edolo, Lombardia
Edolo, Lombardia

Trydent – Malè – Mezzana

Pociąg jedzie w górę dwóch pięknych dolin, łącząc stolicę regionu z ośrodkiem narciarskim Marilleva w Val di Sole. To kolej elektryczna, która pierwotnie łączyła miasta Trydent i Malè w regionie Trydent Górna-Adyga. W 2002 roku doszedł ośrodek narciarski Marilleva we włoskich Alpach, a w 2016 roku oddano nową stację w Mezzanę. Linia ma teraz całkowitą długość 66 kilometrów. Po szczegóły kliknij tu.

Wskazówka I Trydent czyli po włosku Trento, to świetna baza, znajdziesz tu także wiele znakomitych miejsc noclegowych.

Ferrovia Trento-Malè-Mezzana
Tryden (Trento)

Ferrovia Val Pusteria Fortezza – San Candido

Kolej Pusteria biegnie wzdłuż całej doliny Val Pusteria, z Fortezza powoli wznosi się na 1176 m n.p.m. do San Candido.

Po drodze ciągną się lasy, wioski takie jak Brunico i Dobbiaco, z których jest bezpośredni dostęp do Dolomitów Sesto i Parku Tre Cime di Lavaredo. Tre Cime di Lavaredo w Południowym Tyrolu to symbol Dolomitów, wraz z innymi szczytami Dolomitów zostały w 2009 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kliknij po szczegóły.

Dobbiaco (niem. Toblach)
Dobbiaco (niem. Toblach)

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Malownicze trasy kolejowe we Włoszech
Malownicze trasy kolejowe we Włoszech

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Dom Gucci, House of Gucci
Previous post
DOM GUCCI – gdzie kręcono film we Włoszech oraz ciekawostki
Najprostszy na świecie przepis na chleb domowy z chrupiącą skórką
Next post
Super prosty przepis na domowy chleb z chrupiąca skórką

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

6 niezwykle malowniczych tras kolejowych we włoskich Alpach