Po dotarciu do brzegów wyspy Procida, gdy otworzyły się wrota promu, moim oczom ukazała się włoska klasyka. Oto witały mnie wypłowiałe i zniszczone elewacje kamienic, których świetność minęła już jakiś czas temu.
Isola di Procida to niewielka wyspa położona zaledwie 3,4 km od stałego lądu, w archipelagu Wysp Flegrejskich, która podlega terytorialnie prowincji Neapol.
Jej nazwa pochodzi od rzymskiego imienia Prochyta, z kolei greckie „pròkeitai” lub „prochyo” oznaczają z „głębi, z głębin” i odnoszą się do wulkanicznego pochodzenia wyspy, która powstała najprawdopodobniej wskutek erupcji czterech różnych wulkanów w okresie od 55 tys. do 17 tys. lat temu. Neapolitańczycy w dialekcie nazywają wyspę Proceta.
W 2022 roku nosiła zaszczytne miano Włoskiej Stolicy Kultury!
Witaj na wyspie Procida.
Wyspa Procida
Ta wyspa nie ma uroku białych wapieni i bogactwa Capri, nie ma leczniczych źródeł przepięknej Ischii, może jedynie zaoferować różnorodność kolorów morza, nieba i domostw.
Zbliżając się do wyspy najpierw zobaczymy Terra Murata, najwyżej położoną część Procidy. Od średniowiecza było to jedyne zamieszkałe miejsce wyspy, otoczone grubymi murami. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok.
Wyspę najlepiej zwiedza się pieszo. Procida ma niespełna 4 km kwadratowe, a cechą charakterystyczną są pastelowe kamieniczki z XVIII wieku. Wcale mnie nie dziwi, że to idealne miejsce dla artystów.
Tu czuje się na każdym kroku bliskość człowieka z morzem i pewien brak pędu za wszystkim co nowoczesne. I jeszcze opieka Matki Boskiej, której figura wita przybyłych już na falochronie portu w Marina Grande.
Gdy robi się ciemno, trzeba baczniej zwracać uwagę na skutery, samochody i autobusy, które ledwie się w mieszczą w uliczkach. Każdy murek, wnęka czy dziura w płocie to dobre miejsce, żeby przed nimi uskoczyć.
Marina di Corricella na wyspie Procida
Aby zrobić przepiękne zdjęcia Marina di Corricella trzeba zafundować sobie dłuższy spacer nieco pod górę.
Jeśli chcesz się tam wybrać prosto z promu, skieruj się z Via Roma ku Via Principe Umberto. Kiedy dojdziesz do niewielkiego placu, Piazza dei Martiri, możesz tam chwilę odpocząć, zajść na kawę lub do kościoła, albo od razu iść dalej pod górę, Salita Castello.
Po kilku chwilach dojdziesz do najlepszego punktu widokowego, jego adres to: Panoramica sulla Corricella, Salita Castello.
Aby zejść do mariny, wracając w kierunku Piazza dei Martiri, zacznij schodzić w dół, skręcając w lewo przy żółtym kościele, Santuario S. Maria delle Grazie Incoronata, w uliczkę Via S. Rocco.
Będzie widoczny brązowy kierunkowskaz z białym napisem, Marina Corricello. Idąc Via S. Rocco będzie w pewnym momencie odbicie w lewo, na Discesa Graziella, która dojdziesz do mariny, którą chwilę wcześniej fotografowałeś z góry.
Wskazówka I Na mapie zaznaczyłam dojście z miejsca, gdzie prom przybija do wyspy, przy Via Roma do punktu widokowego Panoramica sulla Corricella. Trasa wiedzie przez ulicę Via Principe Umberto, następnie maleńki plac, Piazza dei Martiri i Salita Castello. A następnie zejście w dół do uroczej starej mariny.
Procida – gdzie zjeść coś pysznego na wyspie
Któż nie lubi smacznie zjeść? Dlatego polecam gorąco Ristorante Gorgonia.
W Marina Corricella znajdziesz Ristorante Gorgonia di Aniello Battinelli. Zobaczysz skromne, wręcz sfatygowane krzesła i stoliki ustawione tuż przy marinie. Czekając na jedzenie można z radością wznieść białego kieliszek wina i symbolicznie przywitać się z wyspą.
Szczęścia dopełni pasta calamari czyli makaron przypominający pociętego na kawałki kalmara, seppie alla griglia – grillowane mątwy, insalata – sałatka. Na deser sorbetto al limone – sorbet cytrynowy, a na koniec kapka limoncello.
Kampania, a szczególnie pobliskie Sorrento i wybrzeże Amalfitańskie słynie ze wspaniałych cytryn. I to właśnie z nich wytwarza się limoncello.
Wskazówka I Zobacz mój przepis na limoncello, a także na tiramisu limoncello!
Procida w filmach i literaturze
Decameron
Procida była opisywana w literaturze już w czasach starożytnych, w pismach Wergiliusza i Juwenala. Na wyspie działa się także akcja jednej części powieści „Decameron” autorstwa Giovanniego Boccaccio.
Wyspa Artura
Z dzieł nieco starszych, lecz znakomitych polecam powieść „Wyspa Artura” Elsy Morante. To ważne nazwisko w powojennej literaturze włoskiej. Morante napisała cztery wspaniałe powieści, w tym „Wyspę Artura”. To magiczna opowieść, dzięki której autorka w 1957 roku została laureatką prestiżowej nagrody literackiej, Premio Strega, jako pierwsza kobieta w historii.
Książka została wydawana lata temu na rynku polskim przez wydawnictwo Czytelnik. Są głosy, że nie byłoby dzisiaj Eleny Ferrante, gdyby nie twórczość Elsy Morante.
Na północ od Capri
Znacznie luźniejsza i bardziej współczesna jest za to urokliwa powieść Pelelone Green „Na północ od Capri”.
Listonosz
Wyspa posłużyła jako tło w filmie „Il postino” („Listonosz”). Będąc na wyspie możesz zobaczyć liczne zdjęcia z tego filmu w Ristorante La Locanda del Postino w Marina Corricella.
Wskazówka I Więcej o samym filmie i aktorze grającym główną rolę pisałam w artykule Klasyka kina włoskiego. Il Postino, Listonosz, 1994.
Klasyka kina włoskiego – Listonosz, Il Postino z 1994 roku
Utalentowany Pan Ripley
Kultowy dziś „Utalentowany Pan Ripley” z Judem Law, Gwyneth Paltrow i Mattem Damonem także kręcono na wyspie.
Francesca e Nunziata
To fascynująca historia rodziny, wytwórców makaronu, od XIX wieku po rok 1940. Wydarzenia polityczne, które wstrząsnęły Italią, przeplatają się z pracowitym życiem bohaterów, skromnych rzemieślników, którzy na przestrzeni stulecia dokonali małego cudu przedsiębiorczości.
W rolach głównych: Sophia Loren, Giancarlo Giannini, Raoul Bova i Claudia Gerini. Film powstał na podstawie powieści Marii Orsini Natale z 1995 roku, pod tym samym tytułem. W 2001 roku Lina Wertmüller podjęła się reżyserii na potrzeby telewizji.
Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne czekają na ciebie na wyspie Procida
Jak się dostać na Procidę
Z lotniska w Neapolu do portu
Z Polski najprościej dolecieć do Neapolu. Lotnisko jest oddalone od centrum 7 km, do którego można dojechać autobusem liniowym ANM (Azienda Napoletana Mobilita) na Plac Garibaldiego (główny dworzec kolejowy), linia 3S (kursuje co dziesięć minut) lub znaleźć busa Alibus, który zatrzymuje się tylko na Piazza Garibaldi i w porcie. Dojazd z lotniska do portu Alibus to około 30-35 minut, bilet kosztuje 5 EUR. Za taxi około 25 Euro.
Prom lub wodolot z portu w Neapolu
W porcie możemy wybrać między promem, a wodolotem, które oferują Caremar i Snav. Ceny i rozkłady sprawdzajcie na stronach przewoźników przed wyjazdem.
Promem z Pozzuoli lub innych wysp
Na Procidę dopłyniemy także z pobliskiego Pozzuoli, to najkrótsze połączenie oraz z dwóch portów na wyspie Ischia : Ischia i Casamicciola. Ja płynęłam promem z Pozzuoli, wracałam wodolotem do Neapolu.
Gdzie nocować na wyspie Procida
Na wyspie nie brakuje miejsc noclegowych. Kliknij tu, aby przeglądnąć najciekawsze z nich: Procida – gdzie spać.
Le Grand Bleu Hotel
Bożena poleca świetny i piękny hotel apartamentowy, Le Grand Bleu Hotel położony zaledwie 10 minut spacerem od plaży.
Borgo dei Pescatori
Arletta poleca piękny dom wakacyjny, Il Borgo dei Pescatori w Marina di Coricella, oczywiście z tarasem i widokiem na marinę.
Hotel La Corricella
Jeśli marzysz o pokoju z widokiem na najlepszy punkt w mieście, marinę Coricelli – polecam Ci miejsce, które sprawdziła moja Czytelniczka, Ewa: Hotel La Corricella, 3-gwiazdkowy, przy Via Marina Corricella 88. Zwykle podają śniadanie typowo włoskie (czyli na słodko), a wystarczy powiedzieć, że macie ochotę na coś słonego. Obsługa jest bardzo sympatyczna.
Wskazówka I Warto pojeździć autobusikami po wyspie. Bilety na cały dzień lub godzinne można kupić w kioskach lub na przejazd bezpośrednio u kierowcy.
A Ty już byłeś na wyspie?
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Piękne miejsce i wspaniałe zdjęcia, bardzo chciałabym kiedyś wybrać się w taką wyprawę do Włoch i na jeszcze jachtem, super wspomnienia 😉 Najbardziej podoba mi się ta panorama z kolorowymi domkami zrobiona z góry <3
To klasyczne, ale i najpiękniejsze ujęcie Procidy, takie zdjęcia można spotkać w katalogach biur podóży, choć nieco bardziej podkolorowane.
Malownicza,urokliwa jednym słowem przepiękna wyspa Procida.W zeszłym roku udało mi się być na niej po raz trzeci i za każdym razem jestem urzeczona tą wyspą.Latem morze jest cieplutkie a czarny piasek na plaży parzy w stopy.Legenda głosi ,że dawniej jak marynarze wypływali w morze,, aby trafić z powrotem na wyspę rozpoznawili ją po kolorach domów i do tej pory kamienice można malowac tylko w określonych kolorach.Dzięki temu, że mieszka tam moja rodzina ,mogę spędzać tam urlop.Polecam jest naprawę piekna.
uwielbiam miejsca zamknięte na powierzchni dosłownie paru kilometrów. Im mniej tym lepiej dla nóg i zmysłów 🙂
jesli chcemy poplazowac to polecam inna czesc wyspy – chiaiolella. spora plaza piaszczysta, bez klifu. przemiescic sie na Procidzie to nie problem nawet pieszo. z jednego kranca na drugi to max 20 minut. coricella jest zwyczajnie bardziej komercyjna. polecam restauracje na plazy – Girone.