PONZA – ukochana wyspa Rzymian. Lacjum

PONZA – ukochana wyspa Rzymian. Lacjum

Ponza. Jeśli dobrze pamiętam, pierwszy raz usłyszałam o tej wyspie, gdy zachwalała ją Grażyna Torbicka jako jedno z jej ulubionych miejsc we Włoszech. Zresztą, nie ma się co dziwić, że pani Grażynie się tu podobało, Ponzę upodobały sobie także gwiazdy filmowe, jak Kirk i Michael Douglas, Gina Lolobrigida, Burt Lancaster, Sophia Loren. Kręcono tu także kilka filmów, jak „Satyricon” Frederico Felliniego, filmy dokumentalne Jacques’a Cousteau oraz komedia z Billem Murray’em – „Podwodne życie ze Stevem Zissou”.

Ponza, Lacjum

Historia wyspy Ponza

Ślady zamieszkania wyspy Ponza sięgają neolitu. Mieszkańcami wyspy byli kolejno Fenicjanie, którzy mieli tutaj swój port handlowy, Grecy, od których być może pochodzi nazwa wyspy – greckie „Pontos”, aż w końcu wyspa dostała się w ręce Rzymian. I to właśnie po nich na wyspie pozostały liczne ślady – ruiny rzymskich willi, akweduktów, a nawet wraki statków. Według źródeł rzymskich, nazwa Ponza pochodzi od słynnego namiestnika Judei – Poncjusza Piłata. Ponzę utożsamiano także z mityczną wyspą Ajaja, skąd pochodzi jedna z bohaterek Odysei Homera – czarodziejka Kirke. Wedle tych podań, na wyspie mieli przebywać również Argonauci.

W średniowieczu, Ponza stała się znaczącym ośrodkiem religijnym za sprawą Benedyktynów, a później Cystersów, którzy wybudowali tu swoje opactwa. Patronem wyspy został papież Sylweriusz, który został zesłany i zmarł na pobliskiej wyspie Palmarola. No i jeszcze piraci. W XVI w. słynny Czerwonobrody miał na Ponzy jedną ze swych baz wypadowych.

Ponza, Lacjum

Archipelag Wysp Poncjańskich

Ponza to największa wyspa w Archipelagu Wysp Poncjańskich, w skład, którego wchodzą jeszcze: Gavi, Zannone, Palmarola, Ventotene i Santo Stefano. Wyspa jest oddalona zaledwie o 33 kilometry od Monte Circeo, położonego mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rzymem, a Neapolem. Ponza jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego, obfitującą w strome, skaliste wybrzeża oraz klify. Jest tu mnóstwo podwodnych jaskiń i przebogate życie podwodne, dlatego Ponza jest chętnie odwiedzana przez amatorów nurkowania.

Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w regionie, Chiaia di Luna. Można się na nią dostać tunelem wydrążonym w skałach jeszcze przez starożytnych Greków. Plaża ma 150 metrów długości, a nad nią wznosi się około 100 metrów pionowej skały z jasnego wapienia. To robi niesamowite wrażenie, jednak plaża bywa także z tego powodu zamknięta, ponieważ istnieje zagrożenie dla osób plażujących.

Opłynięcie wyspy statkiem czy motorówką to jedyna możliwość zobaczenia jej największych atrakcji, dostępnych tylko od strony morza. Trasa jest dość długa, 41 km wybrzeża upstrzonego grotami, zatoczkami, skalnymi kolumnami i białe wapienne skały opierające się wodom morza Tyrreńskiego. Najlepszym sposobem na poznanie samej wyspy jest motocykl.

Ponza, Lacjum. Najpiękniejsze włoskie wyspy

Gdzie nocować na wyspie Ponza

Polecam ci hotel, który pozwoli ci podziwiać plażę Chiaia di Luna.

Hotel Chiaia Di Luna I Położony na klifach Ponzy zapewni ci obłędny widok na port, zatokę Chiaia di Luna i wyspę Palmarola. To czterogwiazdkowy hotel, ale czasami warto dopłacić za świetne warunki i widoki jak marzenie. Wszystko jest tu dopracowane w najmniejszym szczególe.

Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.
Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.
Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.
Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.
Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.
Wyspa Ponza, Lacjum, Hotel Chiaia Di Luna.

Jak się dostać na Ponzę

Ponza jest świetnym miejscem zarówno na tygodniowe wakacje, jak i na jednodniową wycieczkę. Na wyspę można dopłynąć wodolotem z Neapolu lub Anzio lub promem z Anzio, Formia i Terracina. Latem promy wypływają każdego ranka. Te same statki po kilku godzinach pobytu na wyspie zabierają jednodniowych gości w drogę powrotną.

Sama wyspa oferuje świetną bazę noclegową, międzynarodową atmosferę, mnóstwo barów, trattorii czy restauracji, a to wszystko w przepięknych krajobrazach.

Latem może być spore obłożenie, z uwagi na bliskość Rzymu, wielu mieszkańców miasta lubi tu wpadać choćby na weekend. Z reguły znają dobrze wyspę, więc po przybiciu promu ruszają na swoje ulubione plaże, ukryte zatoczki, gdzie mogą spędzić cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Sami zobaczcie.

Samochodem z Polski do Rzymu dojedziemy w dobę, lot jest oczywiście znaczcie krótszy. Należy dojechać do jednej z miejscowości, skąd odpływają promy na Ponzę.

SNAV I Neapol, Ventotene, Casamicciola

NLG I Terracina, Ventotene

Ponza, Lacjum

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Ponza, ukochana wyspa Rzymian

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Wenecja tonie. Zdjęcie Laguny Weneckiej
Previous post
WENECJA TONIE – spieszmy się ją zobaczyć. System MOSE
Włoska sztuka sms-owania
Next post
Xké 6 czyli włoska sztuka sms-owania

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

PONZA – ukochana wyspa Rzymian. Lacjum