Wyspa Ponza. Jeśli dobrze pamiętam, pierwszy raz usłyszałam o tej wyspie, gdy zachwalała ją Grażyna Torbicka jako jedno z jej ulubionych miejsc we Włoszech. Zresztą, nie ma się co dziwić, że pani Grażynie się tu podobało, Ponzę upodobały sobie także gwiazdy filmowe, jak Kirk i Michael Douglas, Gina Lolobrigida, Burt Lancaster, Sophia Loren.
Kręcono tu także kilka filmów, jak „Satyricon” Frederico Felliniego, filmy dokumentalne Jacques’a Cousteau oraz komedia z Billem Murray’em – „Podwodne życie ze Stevem Zissou”.
Historia wyspy Ponza
Ślady zamieszkania wyspy Ponza sięgają neolitu. Mieszkańcami wyspy byli kolejno Fenicjanie, którzy mieli tutaj swój port handlowy, Grecy, od których być może pochodzi nazwa wyspy – greckie „Pontos”, aż w końcu wyspa dostała się w ręce Rzymian. I to właśnie po nich na wyspie pozostały liczne ślady – ruiny rzymskich willi, akweduktów, a nawet wraki statków. Według źródeł rzymskich nazwa Ponza pochodzi od słynnego namiestnika Judei – Poncjusza Piłata. Ponzę utożsamiano także z mityczną wyspą Ajaja, skąd pochodzi jedna z bohaterek Odysei Homera – czarodziejka Kirke. Wedle tych podań, na wyspie mieli przebywać również Argonauci.
W średniowieczu Ponza stała się znaczącym ośrodkiem religijnym za sprawą benedyktynów, a później cystersów, którzy wybudowali tu swoje opactwa. Patronem wyspy został papież Sylweriusz, który został zesłany i zmarł na pobliskiej wyspie Palmarola. No i jeszcze piraci. W XVI w. słynny Czerwonobrody miał na Ponzy jedną ze swych baz wypadowych.
Archipelag Wysp Poncjańskich
Ponza to największa wyspa w Archipelagu Wysp Poncjańskich, w skład którego wchodzą jeszcze: Gavi, Zannone, Palmarola, Ventotene i Santo Stefano. Wyspa jest oddalona zaledwie o 33 kilometry od Monte Circeo, położonego mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rzymem a Neapolem. Ponza jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego, obfitującą w strome, skaliste wybrzeża oraz klify. Jest tu mnóstwo podwodnych jaskiń i przebogate życie podwodne, dlatego Ponza jest chętnie odwiedzana przez amatorów nurkowania.
Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w regionie, Chiaia di Luna. Można się na nią dostać tunelem wydrążonym w skałach jeszcze przez starożytnych Greków. Plaża ma 150 metrów długości, a nad nią wznosi się około 100 metrów pionowej skały z jasnego wapienia. To robi niesamowite wrażenie, jednak plaża bywa także z tego powodu zamknięta, ponieważ istnieje zagrożenie dla osób plażujących.
Opłynięcie wyspy statkiem czy motorówką to jedyna możliwość zobaczenia jej największych atrakcji, dostępnych tylko od strony morza. Trasa jest dość długa, 41 km wybrzeża upstrzonego grotami, zatoczkami, skalnymi kolumnami i białe wapienne skały opierające się wodom Morza Tyrreńskiego. Najlepszym sposobem na poznanie samej wyspy jest motocykl.
Gdzie nocować na wyspie Ponza
Polecam ci hotel, który pozwoli ci podziwiać plażę Chiaia di Luna.
Hotel Chiaia Di Luna I Położony na klifach Ponzy zapewni ci obłędny widok na port, zatokę Chiaia di Luna i wyspę Palmarola. To czterogwiazdkowy hotel, ale czasami warto dopłacić za świetne warunki i widoki jak marzenie. Wszystko jest tu dopracowane w najmniejszym szczególe.
Jak się dostać na Ponzę
Ponza jest świetnym miejscem zarówno na tygodniowe wakacje, jak i na jednodniową wycieczkę. Na wyspę można dopłynąć wodolotem z Neapolu lub Anzio, lub promem z Anzio, Formia i Terracina. Latem promy wypływają każdego ranka. Te same statki po kilku godzinach pobytu na wyspie zabierają jednodniowych gości w drogę powrotną.
Sama wyspa oferuje świetną bazę noclegową, międzynarodową atmosferę, mnóstwo barów, trattorii czy restauracji, a to wszystko w przepięknych krajobrazach.
Latem może być spore obłożenie, z uwagi na bliskość Rzymu, wielu mieszkańców miasta lubi tu wpadać choćby na weekend. Z reguły znają dobrze wyspę, więc po przybiciu promu ruszają na swoje ulubione plaże, ukryte zatoczki, gdzie mogą spędzić cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Sami zobaczcie.
Samochodem z Polski do Rzymu dojedziemy w dobę, lot jest znacznie krótszy. Należy dojechać do jednej z miejscowości, skąd odpływają promy na Ponzę.
SNAV I Neapol, Ventotene, Casamicciola
NLG I Terracina, Ventotene
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Potrzebujesz biletów na prom we Włoszech? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!