Wenecja tonie. Choć ten proces jest powolny, miasto regularnie się zanurza. Wydaje się niemal pewne, że pod koniec XXI wieku, Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą. Już teraz, 4 a nawet 5 razy do roku, wysoka fala wdziera się na plac św. Marka. Zjawisko to będzie się nasilać. 1.12.2008. Wenecja doświadczyła najgorszej od 22 lat powodzi, gdy woda w mieście sięgnęła ponad 1,50 metra głębokości, zanim zaczęła opadać. Mieszkańcy niektórych dzielnic, aby pokonać nabrzeża, muszą korzystać ze specjalnych, drewnianych podwyższeń.
Skąd wiadomo, że Wenecja tonie
Subsydencja, czyli naturalne zjawisko zapadania się Wenecji, znane jest już od dawna i wynika z budowy tektonicznej rejonu. Płyta adriatycka, na której leży Wenecja, wsuwa się pod Apeniny. Pomiary tempa subsydencji prowadzono już w 1872 roku.
Wcześniejsze wyobrażenia o zapadaniu się miasta dają obrazy Canaletto, który drobiazgowo przedstawiał architekturę Wenecji. Na ścianach malowanych przez Canaletto domów, udało się określić poziom najwyższych pływów.
Na tej podstawie wyliczono, że od 1727 roku Wenecja zapadła się o 60 cm.
Ostatnia dekada badań wykorzystywała inne obrazy do analizy. Tym razem dane pomiarowe pochodzą z obserwacji GPS oraz radarów na orbicie Ziemi, a wyniki są nieubłagane, Wenecja tonie w rekordowo szybkim tempie.
Miasto osiada w tempie 2 mm rocznie i przechyla się na wschód. Spowodowane jest to podnoszeniem się poziomu Adriatyku i stopniowym zapadaniem się budynków pod własnym ciężarem w grząskim gruncie.
Wydaje się, że to niedużo, raptem 2 mm rocznie, ale wiedząc, że poziom morza w całej lagunie, w której znajduje się Wenecja, rośnie także około 2 mm rocznie, delikatne osiadanie miasta podwaja tempo zanurzania całości w wodzie. Jeśli Wenecja i jej otoczenie będzie wciąż osiadać w obecnym tempie, to w najbliższych dwóch dekadach może się zanurzyć nawet o 8 kolejnych cm.
To, że Wenecja osiada, uznano za duży problem już kilkadziesiąt lat temu. Naukowcy uznali wówczas, że przyczyną zjawiska jest wypompowywanie wody gruntowej spod miasta. Działania zaprzestano, ale proces obserwuje się do dziś.
Problemy są potęgowane przez podnoszenie się poziomu morza, woda w północnym Adriatyku rośnie o około 1 mm w ciągu roku.
Wskazówka I Już dziś może kupić bilety wstępu do najważniejszych miejsc w Wenecji, aby mieć świetną cenę i ominąć kolejki.
System Mose w Wenecji
Pierwotnie, w 2014 roku miała się zakończyć instalacja zapór przeciwpowodziowych u wejścia do laguny weneckiej w ramach realizowanego za miliardy euro projektu MOSE. Obecnie mówi się o połowie 2018 roku. Niestety problem subsydencji bagatelizowano i MOSE nie uwzględniał jej.
Tymczasem w XX w. Wenecja zapadła się nieco więcej niż wyniósł wzrost poziomu morza – 12 cm subsydencji do 11 cm poniżej poziomu morza. Aby zyskać pewność, że zapory będą skutecznie zatrzymać wodę także w przyszłości, należało wziąć pod uwagę zarówno coraz wyższy poziom morza wynikający ze zmian klimatycznych, jak i osiadanie podłoża. Zobaczcie ten film, wszystko wyjaśnia.
Czy prognozy Wenecji pod wodą już pod koniec XXI wieku ziszczą się? Wszystko na to wskazuje, dlatego śpieszmy się zobaczyć piękną Wenecję, póki jeszcze czas.
[Aktualizacja 3.10.2020 r.] System MOSE po raz pierwszy w historii spełnił swoje zadanie, ochronił Serenissimę przed wysoka wodą, aqua alta.
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Potrzebujesz biletów na prom we Włoszech? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!