ALGHERO, SARDYNIA – obserwacja delfinów w morzu Tyrreńskim

ALGHERO, SARDYNIA – obserwacja delfinów w morzu Tyrreńskim

Obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim to nie jest zapewne pierwsza myśl, która przyszła ci do głowy, planując wakacje na Sardynii. Ale jeśli jesteś w Alghero i zastanawiasz się, jak urozmaicić sobie czas poza zwiedzaniem Groty Neptuna, siedzeniem na plaży, piciem drinków z palemką, zakupem kolczyków z czerwonego korala to może się okazać całkiem interesująca alternatywą. Co zatem powiesz na powiesz na obserwację dziko żyjących delfinów w ich naturalnym środowisku? Do tego dorzucam solidną dawkę wiedzy na ich temat, poznanie wspaniałych naukowców, fascynatów swojej pracy i niezapomniane wrażenia? Mało tego? Na koniec rejsu można wskoczyć do wody z maską i fajką (tak mówią nurkowie na rurkę) i poznać jeszcze więcej morskich przedstawicieli flory i fauny. Dorzucam poczęstunek z lokalnych produktów i sardyńskie wino Vermentino.

Zaintrygowany?

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób można wziąć udział w rejsie i obserwować dziko żyjące delfiny w Morzu Tyrreńskim w okolicach Alghero na Sardynii. Znajdziesz wskazówki, co zabrać ze sobą, czego się spodziewać, a także informacje na temat możliwości snurkowania w morzu z biologami morza i poznanie morskiej flory i fauny tych okolic. Nareszcie będziesz wiedzieć, co jak się nazywa i czego lepiej nie dotykać! Rejs jest organizowanym w ramach projektu Progetto Natura stworzonego przez MareTerra NGO.

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Obserwacja delfinów w morzu Tyrreńskim

Dlaczego o tym piszę i namawiam cię do uczestnictwa w takim rejsie?

Ponad rok temu napisałam o podobnej atrakcji w Apulii. Sądziłam, że mało kto się tym zainteresuje, tymczasem … wiele rodzin specjalnie jedzie do Taranto, aby popłynąć w rejs organizowany przez Stowarzyszenie Jonian Dolphin Conservation. Byłam tym faktem zaskoczona, bo taka atrakcja nie należy wcale do tanich, no i nie ma 100% pewności, że delfiny na pewno będą. Przeczytasz o tym w artykule: Apulia z dzieckiem – delfiny i wieloryby w Morzu Jońskim.

Kiedy dowiedziałam się, że takie rejsy są organizowane także na Sardynii, postanowiłam o tym napisać, ponieważ loty z Polski do Alghero mają się w sezonie świetnie, a taka okazja, jak obserwacja delfinów w ich naturalnym środowisku nie zdarza się codziennie!

Ale musisz też wiedzieć, że ten temat jest mi bardzo bliski. Otóż, sama jestem z wykształcenia biologiem morza. Skończyłam przed laty oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim i zanim zaczęłam pisać o Włoszech, najpierw skończyłam studia i wzięłam się za doktorat. Niestety w Bałtyku wizyta innych delfinów, poza płochliwymi morświnami, należy do rzadkości, tym bardziej wielorybów. Raz na wiele lat jakiś po prostu zabłądzi i wpłynie przez przypadek na nasze wody. Sardynia ma dużo więcej szczęścia. Znajduje się na szlaku wędrówek wielorybów, więc Sardyńczycy mają częściej okazję je spotkać niż my, natomiast delfiny są po prostu mieszkańcami tych wód.

Obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim, jako ich środowisku naturalnym, może nas bardzo dużo nauczyć, zarówno dzieci, jak i nas, dorosłych. To cenna lekcja wrażliwości, piękna obcowania z przyrodą i możliwości podziwiania prawdziwych torped, jakimi są delfiny w swoim żywiole. Nigdy nie będę nikogo namawiać do oglądania tresowanych delfinów w parkach rozrywki, jednak w naturze, jak najbardziej! Tylko wtedy zobaczysz, jak są to niesamowicie szybkie i zwinne zwierzęta, jak zachowują się w stadzie, jak współpracują, jak różnią się od siebie. Naukowcy, którzy je obserwują, znają je całkiem nieźle i nie zdziw się, że wskazując poszczególne osobniki, wymieniają ich imiona.

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Jak przebiega taki rejs

Odprawa, wypatrywanie i obserwacja delfinów w morzu Tyrreńskim

Na początku jest zawsze tzw. odprawa. Wtedy zostaną ci przekazane informacje o biologii i zachowaniu delfinów, a także o zachowaniu się w trakcie trwania rejsu.

Będziesz mógł także posłuchać dźwięków delfinów, zarejestrowanych przez naukowców z MareTerra. T właśnie dzięki ich badaniom, szansa na dostrzeżenie delfinów jest wyższa niż 80%. W tych wodach żyje Butlonos zwyczajny (Tursiops truncatus), gatunek zamieszkujący wody przybrzeżne.

Kiedy grupa delfinów zostanie dostrzeżona, łódź zbliża się tak, by zminimalizować ryzyko zakłócenia ich rytmu. W ten sposób można nadal obserwować ich naturalne zachowanie. To bardzo ważne! Dzięki technice identyfikacji wizualnej, naukowcy mogą rozpoznać delfiny za pomocą płetw grzbietowych. A jak wiadomo, co to za delfin, można podać jego imię, wiek i stan zdrowia!

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Snurkowanie w wodach morskiego obszaru chronionego i aperitif!

W drugiej części wycieczki płynie się wzdłuż jednego z najpiękniejszych wybrzeży Sardynii, w granicach morskiego obszaru chronionego Capo Caccia – Isola Piana. Wtedy łódź się zatrzymuje i można się wreszcie zrelaksować w wodzie i przy okazji, znowu czegoś fantastycznego się dowiedzieć. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w snurkowaniu czyli oglądaniu podwodnego świata w płetwach, masce i fajce (rurce) z powierzchni wody, nie martw się, przewodnicy będą cały czas przy tobie, abyś czuł się bezpiecznie. Jeśli nie masz ochoty na takie atrakcje, możesz zostać na łodzi lub po prostu pływać w jej pobliżu.

W drodze powrotnej jest w końcu czas na aperitif! Ser i salami od lokalnego producenta, któremu towarzyszy schłodzony kieliszek wina Vermentino! I tak się kończy obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim, przyjemnie, prawda?

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Co, jak i za ile

Jak się skontaktować z organizatorami

Za Progetto Natura odpowiadają: Gabriela, dr biologii morza, Francesco nazywany “The Big Eyes”, ponieważ ma świetne oko do wypatrywania delfinów i Fabio – przyrodnik i etolog. Cała trójka ma uprawnienia nurkowe i żeglarskie, są także przewodnikami. Gabriela i Fabio pracowali wcześniej w Dolphins Research Centre na wyspie Lampedusa. Więcej przeczytasz o nich tutaj. To właśnie dzięki nim obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim jest możliwa.

Rezerwacji miejsca można dokonać przez stronę Progetto Natura Sardegna. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, skontaktuj się z nimi mailowo, telefonicznie, przez FB lub WhatsApp-a.

tel. +39 392 1404069

email: info@progettonaturasardegna.com

strona Progetto Natura: www.progettonaturasardegna.com

Facebook: www.facebook.com/progettonaturaecoturismo

Kiedy są organizowane rejsy

Od czerwca do września. Ale są także rejsy zimowe.

Jak długo trwa taki rejs

4 godziny, start jest o 9:30, powrót o 13:30.

Co to za łódź i ile osób może płynąć

Płynie się 10-metrową łodzią motorową AriA, w której mieści się 12 osób.

Ile to kosztuje i czy dziecko też może płynąć

40 EUR dla dorosłych

25 EUR dzieci poniżej 12 lat

Wycieczka jest odpowiednia dla dzieci od 3 lat, więc jeśli masz młodsze dziecko, poczekaj trochę z taką atrakcją.

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Miejsce startu

Alghero, Banchina Rafael Catardi, przed wypożyczalnią rowerów Ciclo Express. Ktoś z załogi zawsze czeka na gości.

Czy muszę rezerwować miejsce?

Tak, rezerwacja jest konieczna. Aby zapewnić sobie miejsce na rejs w lipcu i sierpniu, należy zarezerwować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, ale lepiej skontaktować się nawet miesiąc przed podróżą. Czasami, gdy jest bardzo dużo chętnych, organizowane są dodatkowe rejsy w godzinach popołudniowych. Rezerwacji dokonujemy na stronie Progetto Natura Sardegna.

Czy muszę zabrać coś ze sobą?

Organizatorzy sugerują, aby wziąć: ręcznik plażowy, strój kąpielowy, krem ​​do opalania, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapka z daszkiem.

Jak się zachowywać w trakcie rejsu

Z uwagi na poszanowanie środowiska morskiego, karmienie zwierząt i wszelkie zachowania zakłócające delfiny i inne zwierzęta, nie są dozwolone. Ale spokojnie, zanim rejs się na dobre zacznie, załoga dokładnie wyjaśni wszystkie zasady.

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Co, jeśli pogoda zawiedzie?

Rejs można anulować w przypadku złej pogody, silnego wiatru i falowania.

Poczęstunek na pokładzie

W drodze powrotnej jest aperitif, któremu towarzyszy schłodzony kieliszek Vermentino. Żywność i wino, które są oferowane na pokładzie, pochodzą od małych lokalnych producentów. Respektowane są wszelkie ograniczenia związane z dietą lub religią.

Czy zobaczę delfiny na 100%?

Natura nie daje żadnych gwarancji, trzeba o tym pamiętać. Organizatorzy nie zawracają kosztów w razie nie spotkania delfinów.

Zdjęcia delfinów

Załoga zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę trudno jest wykonać zdjęcia dziko żyjącym delfinom, dlatego dają profesjonalne zdjęcia jako pamiątkę z rejsu. Na pokładzie każdy otrzyma instrukcje pobierania zdjęć z rejsu, ze strony internetowej organizatora.

Mam nadzieję, że temat cię zainteresował. Jeszcze więcej znajdziesz na stronie organizatora. Przy okazji dodam jeszcze, że nie tak daleko, na wyspie Asinara też są organizowane ciekawe rejsy i wycieczki. Zerknijcie na stronę Gite Asinara.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim
Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim
Alghero, Sardynia, obserwacja delfinów w Morzu Tyrreńskim

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

B&B Tentadore, La Caletta
Previous post
LA CALETTA, SARDYNIA - wakacje w stylu slow w B&B Tentadore
Werona - miasto Romea i Julii
Next post
WERONA - najlepszy przewodnik po mieście Romea i Julii

1 Comment

  1. 17 lipca, 2019 at 2:03 pm — Odpowiedz

    Ale macie piękne wspomnienia!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

ALGHERO, SARDYNIA – obserwacja delfinów w morzu Tyrreńskim