Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT

Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT

Zapewne macie swoje ulubione wino. Lubicie je, bo dobrze smakuje lub kojarzy się z jakąś wyjątkową chwilą. Ale czy wiecie, że istnieje klasyfikacja win włoskich? Ja także mam swoich faworytów. Gdy kupowałam ostatnio butelkę Prosecco pomyślałam, że brakuje artykułu o klasyfikacji win włoskich.

Klasyfikacja win włoskich: VDT – Vino da Tavola IGT – Indicazione Geografica Tipica DOC – Denominacione di Origine Controllata DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Klasyfikacja win włoskich

Jeszcze do niedawna, biorąc pod uwagę kilkusetletnią historię winiarstwa we Włoszech, włoskie wina wcale nie cieszyły się uznaniem koneserów. Produkowano dużo wina, ale znajdowały one nabywców głównie na rynku lokalnym. Włosi wzięli jednak się do pracy, usystematyzowali wiedzę, spięli to w solidne przepisy i w 1963 roku stworzyli własną klasyfikację win.

VDT – Vino da Tavola

Wino stołowe (vino da tavola) można kupić w każdym markecie, często w kartoniku. Vino da tavola nie musi spełniać żadnych kryteriów związanych z pochodzeniem winogron, doborem ich odmian, technologią produkcji i innymi parametrami. Wino ma być wytworem naturalnego procesu fermentacji winogron i zawierać odpowiednią ilość alkoholu.

Uwaga – są też wina stołowe o wysokiej jakości i kosztują słono (patrzcie pkt. o IGT).

DOC

Denominazione di Origine Controllata

To wyższa kategoria, we Włoszech jest wyróżnionych 250 regionów DOC. Szczegółowe przepisy określają obszar, z którego mogą pochodzić winogrona, dozwolone szczepy winogron, dozwolone metody upraw czy wymagania dotyczące dojrzewania wina. Strasznie dużo przepisów, ale jeśli chce się utrzymać DOC dla swoich win jest to niezbędne.

Listę regionów i win DOC możecie sprawdzić tu: Lista win DOC wg regionów.

DOC regiony winiarskie Włoch

DOCG

Denominazione di Origine Controllata e Garantita

To najwyższa kategoria. Aby mieć taką etykietę na winie producenci nie tylko muszą spełniać wszelkie warunki określone w przepisach dla win o klasyfikacji DOC, ale dodatkowo wina takie muszą być poddane wnikliwej analizie i komisyjnej degustacji.

Wciąż stosunkowo niewiele win szczyci się taką klasyfikacją. Ich listę znajdziesz tu: Lista win DOCG wg regionów.

Co dało Włochom wprowadzenie tej klasyfikacji?

Prócz gwarancji, że jakość wina nie spadnie poniżej pewnego (przyzwoitego) poziomu, okazała się zbyt sztywna dla tych, którzy pragną udoskonalać swoje wina wprowadzając innowacje, np. szczepem winogron, które nie są na liście dozwolonych. I tak restrykcyjne przepisy spowodowały, że część producentów przestała się ubiegać o klasyfikację swoich win w DOC czy DOCG, a produkują wina (stołowe) najwyższej jakości! Ustawodawca musiał wyjść im naprzeciw i stworzył w 1992 roku kolejną kategorię, IGT.

IGT

Indicazione Geografica Tipica

Do tej kategorii należą słynne „supertoskany”, czyli toskańskie wina stołowe, jak legendarna Sassicaia (jedno z najdroższych włoskich), a także wina z Piemontu, Veneto i obecnie za “wielką trójką” z wielu innych regionów. Dla tych win najistotniejsze jest pochodzenie z określonego regionu. Obecnie tzw. „superwina” należą właśnie do tej kategorii, ale uwaga – można się naciąć także na słabe wina, więc jeśli już chcecie wydać pieniądze na wino oznaczone IGT zerkajcie na producenta, jego renoma jest kluczowa.

Sassicaia

Piramida klasyfikacji wina włoskiego

I tak powstała piramida klasyfikacji wina włoskiego. Obecnie Włochy są największym producentem wina na świecie, wyprzedzili nawet Francję.

Etykiety i kontretykiety win włoskich I Kliknij i poznaj informacje, które znajdziesz na etykiecie wina włoskiego

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Włoskie śniadania
Previous post
Jak wyglądają włoskie śniadania. Co to jest moka i mukka
Etykiety i kontretykiety win włoskich
Next post
WINA WŁOSKIE - jak czytać etykiety i kontretykiety

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT