Oto, co znajdziecie w tym wpisie
Klasyfikacja win włoskich
VDT – Vino da Tavola
Wino stołowe (vino da tavola) można kupić w każdym markecie, często w kartoniku. Vino da tavola nie musi spełniać żadnych kryteriów związanych z pochodzeniem winogron, doborem ich odmian, technologią produkcji i innymi parametrami. Wino ma być wytworem naturalnego procesu fermentacji winogron i zawierać odpowiednią ilość alkoholu.
Uwaga – są też wina stołowe o wysokiej jakości i kosztują słono (patrzcie pkt. o IGT).
DOC
Denominazione di Origine Controllata
To wyższa kategoria, we Włoszech jest wyróżnionych 250 regionów DOC. Szczegółowe przepisy określają obszar, z którego mogą pochodzić winogrona, dozwolone szczepy winogron, dozwolone metody upraw, czy wymagania dotyczące dojrzewania wina. Strasznie dużo przepisów, ale jeśli chce się utrzymać DOC dla swoich win jest to niezbędne.
Listę regionów i win DOC możecie sprawdzić tu: Lista win DOC wg regionów.

DOCG
Denominazione di Origine Controllata e Garantita
To najwyższa kategoria. Aby mieć taką etykietke na winie producenci nie tylko muszą spełniać wszelkie warunki określone w przepisach dla win o klasyfikacji DOC, ale dodatkowo wina takie muszą być poddane wnikliwej analizie i komisyjnej degustacji.
Co dało Włochom wprowadzenie tej klasyfikacji?
IGT
Indicazione Geografica Tipica
Do tej kategorii należą słynne „supertoskany”, czyli toskańskie wina stołowe, jak legendarna Sassicaia (jedno z najdroższych włoskich), a także wina z Piemontu, Veneto i obecnie za „wielką trójką” z wielu innych regionów. Dla tych win najistotniejsze jest pochodzenie z określonego regionu.

Piramida klasyfikacji wina włoskiego
I tak powstała piramida klasyfikacji wina włoskiego:)

Obecnie Włochy są największym producentem wina na świecie, wyprzedzili nawet Francję.
A przy okazji, polecam mój artykuł na temat czytania etykie win włoskich: Etykiety i kontretykiety win włoskich.
No Comment