Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT

Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT

Zapewne macie swoje ulubione wino. Lubicie je, bo dobrze smakuje lub kojarzy się Wam z jakąś wyjątkową chwilą, wspaniałym okresem w życiu czy niezapomnianymi wakacjami. Ale czy wiecie, że istnieje klasyfikacja win włoskich? Ja także mam swoich faworytów. Gdy kupowałam wczoraj butelkę Prosecco pomyślałam, że kolejny post powinien być o klasyfikacji win włoskich, abyście wiedzieli na co zwaracać uwagę kupując kolejną butelkę.

Klasyfikacja win włoskich

A teraz, co powinniście wiedzieć o włoskich winach. Jeszcze do niedawna (biorąc pod uwagę kilkusetletnią historię winiarstwa we Włoszech) włoskie wina wcale nie cieszyły się uznaniem koneserów. Produkowano dużo wina, ale znajdowały one nabywców głównie na rynku lokalnym. Włosi wzięli jednak się do pracy, usystematyzowali wiedzę, spięli to w solidne przepisy i w 1963 roku stworzyli własną klasyfikację win. Oto ona.

 

VDT – Vino da Tavola

Wino stołowe (vino da tavola) można kupić w każdym markecie, często w kartoniku. Vino da tavola nie musi spełniać żadnych kryteriów związanych z pochodzeniem winogron, doborem ich odmian, technologią produkcji i innymi parametrami. Wino ma być wytworem naturalnego procesu fermentacji winogron i zawierać odpowiednią ilość alkoholu.

Uwaga – są też wina stołowe o wysokiej jakości i kosztują słono (patrzcie pkt. o IGT).

DOC

Denominazione di Origine Controllata

To wyższa kategoria, we Włoszech jest  wyróżnionych 250 regionów DOC. Szczegółowe przepisy określają obszar, z którego mogą pochodzić winogrona, dozwolone szczepy winogron, dozwolone metody upraw, czy wymagania dotyczące dojrzewania wina. Strasznie dużo przepisów, ale jeśli chce się utrzymać DOC dla swoich win jest to niezbędne.

Listę regionów i win DOC możecie sprawdzić tu: Lista win DOC wg regionów.

Mapa regionów DOC we Włoszech
Mapa regionów DOC we Włoszech

DOCG

Denominazione di Origine Controllata e Garantita

To najwyższa kategoria. Aby mieć taką etykietke na winie producenci nie tylko muszą spełniać wszelkie warunki określone w przepisach dla win o klasyfikacji DOC, ale dodatkowo wina takie muszą być poddane wnikliwej analizie i komisyjnej degustacji.

 Wciąż stosunkowo niewiele win szczyci się taką klasyfikacją. Ich listę znajdziesz tu: Lista win DOCG wg regionów.

 

Co dało Włochom wprowadzenie tej klasyfikacji?

Prócz gwarancji, że jakość wina nie spadnie poniżej pewnego (przyzwoitego) poziomu, okazała się …. zbyt sztywna dla tych, którzy pragną udoskonalać swoje wina wprowadzając innowacje, np. szczepem winogron, które nie są na liście dozwolonych. I tak restrykcyjne przepisy spowodowały, że część producentów przestała się ubiegać o klasyfikację swoich win w DOC czy DOCG, a produkują wina (stołowe) najwyższej jakości! Ustawodawca musiał wyjść im na przeciw i stworzył w 1992 roku kolejną kategorię, IGT.

 

IGT

Indicazione Geografica Tipica

Do tej kategorii należą słynne „supertoskany”, czyli toskańskie wina stołowe, jak legendarna Sassicaia (jedno z najdroższych włoskich), a także wina z Piemontu, Veneto i obecnie za „wielką trójką” z wielu innych regionów. Dla tych win najistotniejsze jest pochodzenie z określonego regionu.

Sassicaia, IGT
Sassicaia, IGT
Obecnie tzw. „superwina” należą właśnie do tej kategorii, ale uwaga – można się naciąć także na słabe wina, więc jeśli już chcecie wydać pieniądze na wino oznaczone IGT zerkajcie na producenta, jego renoma jest kluczowa.

 

Piramida klasyfikacji wina włoskiego

I tak powstała piramida klasyfikacji wina włoskiego:)

Piramida klasyfikacji wina włoskiego
Piramida klasyfikacji wina włoskiego

Obecnie Włochy są największym producentem wina na świecie, wyprzedzili nawet Francję.

A przy okazji, polecam mój artykuł na temat czytania etykie win włoskich: Etykiety i kontretykiety win włoskich.

Pozdrawiam,
Magda
Włoskie śniadanie, moka, mukka, cornetto
Previous post
Włoskie śniadania, moka i mukka
Etykiety i kontretykiety win włoskich
Next post
Italia praktycznie. Etykiety i kontretykiety win włoskich

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Chcesz wynająć samochód we Włoszech?

SHARE

Klasyfikacja win włoskich: VDT, DOC, DOCG, IGT