Toskański road trip, czyli 20 doświadczeń, które cię poruszą

Toskański road trip, czyli 20 doświadczeń, które cię poruszą

A gdyby tak zaplanować toskański road trip? Najlepszym pomysłem jest zjeżdżenie regionu totalnie bocznymi drogami. Ani przez chwilę nie wahaj się skręcić w drogę bez asfaltu, takie strade biance – białe drogi – doprowadzą się w najlepsze, bo w totalnie nieznane. Nie patrz na mapę, odkryjesz zamki, winnice, wille, szpalery cyprysów, albo tylko pasące się owce na polach, co też jest prawdziwym obrazem Toskanii. Cokolwiek droga ci przyniesie, będziesz ją wspominał latami. Ja podpowiem 20 miejsc, a raczej doświadczeń, których w Toskanii naprawdę warto zaznać i wiesz co, mam nadzieję, że także cię poruszą.

Zaczynamy? Oto toskański road trip w 20 niesamowitych miejsc!

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

20 niezapomnianych doświadczeń: toskański road trip

Najpiękniejsza i najdziwniejsza dolina Toskanii

Val d’Orcia

Zobacz najpiękniejsze cyprysowe drogi doliny Val d’Orcia, wille na wzgórzach spowite poranną mgłą, samotne kapliczki i malarskie pejzaże falujących zbóż. Latem zielona Toskania się złoci, a pola zapełniają wielkie baloty. Jesienią wszystkie odmiany brązu ziemi oddają pełen obraz bogactwa tej ziemi. Winnice i gaje oliwne są pełne pracy i nadziei na płodne zbiory. Zimą dolina zasypia, osnuwa się kołdrą szronu i czeka na ożywcze wiosenne promienie słońca.

Balze del Valdarno, Reggello

Tymczasem po drugiej stronie regionu, natura stworzyła niewiarygodne wręcz dzieło, le Balze del Valdarno. Spójrz na ten niezwykły krajobraz, a teraz wyobraź sobie, że to wszystko przykrywa woda. Cały ten teren jeszcze w pliocenie był jeziorem, a obecne stożkowe balze to nic innego, jak wciąż erodujące osady owego jeziora. Jeśli wybierzesz się w te rejony Toskanii, koniecznie zwróć uwagę na ich warstwową budowę z różnych materiałów skalnych. Praktyczna lekcja geologii, działa na wyobraźnię, czyż nie?

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Sant’Antimo i San Galgano

Opactwo Sant’Antimo

Okolice Montalcino słyną z niezwykłych miejsc owianych wręcz legendą, jak Sant’Antimo – surowe, wręcz tajemnicze, wybrzmiewa chorami gregoriańskimi.

Opactwo San Galgano

Inne opactwo nie miało tyle szczęścia, by przetrwać w całości wieki. Zostały ściany, lecz dach runął, na zawsze czyniąc z niego niebo. Lecz w tym tkwi siła San Galgano. Gdy niebo pokrywa się gwiazdami, dzienny gwar przycicha, między kolumnami wiatr szepcze wieczorne opowieści. Któż nie pragnąłby ich wysłuchać?

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Kraina wina i pustynia

Chianti

Winiarskie krajobrazy Chianti jak okiem sięgnąć. Praca w winnicy jest ciężka, winorośl domaga się uwagi, rozmowy, miłości, a srebrzące się liście oliwki pragną już teraz towarzystwa, by wydać piękne i zdrowe owoce. To bardzo zielona kraina, nad wyraz falista, bogata w sztukę i tradycje. Co wzgórze to zamek, droga kręta i pod górę, ale za to jakie z niej widoki! Najlepiej pojawić się w Chianti, gdy kantyny otwierają się po zbiorach jesienią.

Crete Senesi

Nieco dziwaczne Crete Senesi stoją w kontraście do zielonych wzgórz Chianti. Przypomina raczej krajobraz księżycowy, ale w końcu to jedyna pustynia we Włoszech. Dziwne nieco, że powstała właśnie w zielonej Toskanii, za to niezwykłości i urody absolutnie jej nie brakuje. Najlepszą z metod jest pobudka o świcie i obserwacja tych terenów w różach i pomarańczach blasku wznoszącego się słońca. Miejscem szczególnie niezwykłym jest esowaty szpaler cyprysów wiodących do prywatnej posiadłości, Agriturismo Baccoleno. Widać ją znakomicie z drogi, wystarczy się zatrzymać.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Królowa Toskanii i średniowieczny Manhattan

Florencja

Choć raz w życiu Florencję zobaczyć trzeba. Warto tu nocować, wziąć pokój z widokiem na miasto i rozkoszować się Florencją rankiem i wieczorem. Wstań wcześniej rano, wybierz się na kawę do pobliskiego baru i podziwiaj miasto zanim zaleją je masy turystów. To właśnie teraz możesz spotkać mieszkańców miasta, podpatrzeć ich życie, poranne rytuały, nim wszystko się pomiesza. Jeśli tylko nie masz lęku wysokości, koniecznie wespnij się na kopułę Brunelleschiego katedry Santa Maria del Fiore lub odwiedź inne miejsca widokowe w mieście.

San Gimignano

Manhattan średniowiecza, tak się określa San Gimignano. Wież nie zostało już tu zbyt wiele, ale miasteczko nadal robi niesamowite wrażenie. Jakby tego było mało, jest tu Gelateria Dondoli, która kilkukrotnie zdobywała tytuł najlepszych lodów świata. Bo tak to już jest z San Gimignano, trzeba stanąć w kolejce po lody, z potem dopiero można całkowicie oddać się zwiedzaniu miasteczka. A to czaruje z każdym krokiem coraz bardziej i wcale, ale to wcale nie mamy ochoty go opuszczać co najmniej do zachodu słońca. A potem, już wyjeżdżając, można przystanąć za miasteczkiem i podziwiać jego nocną panoramę. Tego się po prostu nie zapomina.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Siena i niezwykłe Pitigliano

Siena

Jedno z najcudowniejszych miast Toskanii z placem w kształcie muszli, który dwa razy w roku zasypują piachem urządzając morderczą gonitwę Palio. Trzeba być na miejscu w tym czasie, żeby zrozumieć emocje placu, trzeba być Sieneńczykiem, żeby zrozumieć walkę o honor dzielnicy, miejsce urodzenia i przeznaczenia jednocześnie. Kiedy już Palio przemija, emocje opadają, miasto wraca do życia, a ty po prostu nie możesz nie zobaczyć sieneńskiej katedry od środka. Niebiańskie sklepienie, biało-czarne kolumny, nieziemskie mozaiki na marmurowej posadzce. Nigdy nie przestanie robić na mnie wrażenia.

Pitigliano

Zwane niegdyś małą Jerozolimą, Pitigliano po prostu trzeba zobaczyć. Miasto już z daleka robi niezwykłe wrażenie. Zbudowane na wulkanicznej skale – tufie – ma jej kolor i strukturę. Jej właściwości są wspaniałe, można drążyć w jej jamy, piwnice, kanały. Niestety kłopot to jest zarazem, skała owa z czasem zaczyna się kruszyć, osypywać, więc i miasto się nieco sypie. Ale spokojnie, jeszcze długo trwać będzie w posadach, tymczasem je po prostu trzeba zobaczyć. Najpierw z tarasu widokowego, a potem zagubić się w jego wąskich uliczkach przystając od czasu do czasu na kawę, by mieć siły wędrować dalej i dalej, zaglądać w każdy kąt miasta, bo jest co odkrywać.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Kowboje z Maremmy i relaksujące termy

Butteri della Maremma

Gdy już myślisz sobie, że nic cię więcej w Toskanii zaskoczyć nie może, wtedy pojechać musisz do Maremmy. To znowu zupełnie inna Toskania. Spodziewałby się tutaj kowboi? A jednak, są i zwą się butteri. Ich historia zaczęła się w XIV i XV wieku, kiedy najemnicy wojskowi znaleźli się bez pracy. Wykorzystali więc swoje umiejętności, aby zarobić na utrzymanie jako kowboje. Jeżdżą konno i zajmują się tutejszym bydłem, do zaganiania używają specjalnego kija z hakiem, zwanym mazzarella. Dawniej kowboje przemierzali niedostępne i podmokłe obszary Maremmy, aby prowadzić woły i konie na pastwiska, upewniając się, że żaden z nich nie zaginął w śródziemnomorskim zaroślach. Jako jedyni wiedzieli, jak się poruszać i jak przetrwać na tych dzikich i nieprzyjaznych człowiekowi terenach Toskanii. Dziś nie ma ich już zbyt wielu.

Terme di Saturnia

Po opowieściach o kowbojach prowadzących bydło przez bagna wśród śródziemnomorskich zarośli, można się troszkę zmęczyć. Dlatego też czas na relaks. W Toskanii jest mi znanych co najmniej 5 źródeł termalnych, które są dostępne całkowicie bezpłatnie, wystarczy wiedzieć o ich istnieniu, a lokalizacja na mapie jest już drobnostką. Z Maremmy najbliżej jest w okolice Saturni, gdzie znajdują się najpiękniejsze i najbardziej znane Terme di Saturnia. Te dostępne pod gołym niebem baseniki z wodą termalną są otwarte przez cały rok. Nawet leżący obok śnieg nie jest przeszkodą, aby wziąć ciepłą, relaksującą i jednocześnie zdrowotną kąpiel. Może i pachnieć po takiej kąpieli nie będziemy idealnie, ale za to nasze ciało, a szczególnie skóra, będzie nam wdzięczna. Jeśli planujesz pobyt tutaj latem, pamiętaj, że rano jest mniej chętnych, więc i troszkę spokojniej.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Najpiękniej nad morzem

Elba

Toskania to kraina słynąca przede wszystkim z piękna interioru, tymczasem wielu szuka tutaj wytchnienia nad morzem. A i w tej dziedzinie natura nie poskąpiła Toskanii bogactwa. Szczególnej urody są Wyspy Toskańskie w licznie 7: Elba, Giglio, Capraia, Montecristo, Pianosa, Gorgona, Giannutri. Nie każda z nich jest dostępna do zwiedzania, ale warto wspomnieć chociażby miejsce zsyłki Napoleona – czyli niezwykłą Elbę. Idealne miejsce na wspaniałe wakacje, Elba oferuje krystalicznie czyste morze, aromatyczną kuchnią pełną ziół, lokalne wino i całe mnóstwo historii.

Monte Argentario

Dla tych, którzy wolą jednak pozostać na lądzie, wyłania się kolejna gwiazda morza, skał i błękitu nieba, półwysep Monte Argentario. Z uwagi na liczne ukryte zatoczki, klify i plaże, najlepszym pomysłem jest wypożyczyć tutaj łódkę i opłynąć to przecudne miejsce. Tu czas inaczej płynie, zdecydowanie leniwie, za to wieczorem rozkręca się życie, więc zajrzyj koniecznie do Porto Santo Stefano.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Cisza gór Garfagnany i donośne Viareggio

Garfagnana

I znowu czas na zupełnie inną Toskanię. Ile twarzy ma ten region? Prawdę mówiąc Toskania wciąż zaskakuje odmiennością. Rejon Garfagnana to góry, zagubione, wręcz zapomniane wsie i miasteczka, rzeki i jeziora, kamienne mosty, eremy, zalane wodą wioski. Zielona kraina pełna niezwykłych opowieści. Tu się przyjeżdża dla wzmocnienia duszy i ciała.

Viareggio

Gdy Garfagnana dała się już troszkę poznać, a dusza zapragnęła rozrywki, czas wyruszyć na wybrzeże Versilia. Piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami, widok na góry jest tylko z daleka. Najbardziej znane jest Viareggio. Zimą słynie z karnawału Mardi Gras, latem każdy kawałek plaży jest tu zarezerwowany. Wspaniały kurort pod warunkiem, że właśnie takie wakacje ci odpowiadają. Nie można jednak odmówić Viareggio urody z jego senesyjnymi kaminicami i charakteru.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Krzywa Wieża i porządny posiłek

Piza

Nie może zabraknąć wśród doświadczeń z Toskanii wizyty przy Krzywej Wieży w Pizie. Prócz jej odchylenia od pionu, setek zdjęć wykonanych, znajdź chwilę, aby dokładnie się jej przyjrzeć. Jest zbudowana z wielką dbałością o detale, podobnie jak pozostałe budynki na placu. Z całego serca polecam wejście na wieżę, jeśli to tylko będzie możliwe.

Kuchnia i wino Toskanii

I w końcu czas na doznania kulinarne. Zapomnij o pizzy i spaghetti, otwórz się na nowe smaki, kuchnia Toskanii i jej wina są warte głębszego poznania. Nie przegap spróbowania toskańskiej osobliwości, chleba bez soli lub jednej z potraw na jego bazie. Wina toskańskie to długa lista znakomitych trunków, ale najlepiej w celu ich poznania pojedź do Montalcino, tam spędź popołudnie w jednej z enotek, słuchając uważnie sugestii właściciela.

20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć
20 doświadczeń z Toskanii, które każdy powinien przeżyć

Na północ od Florencji i w krainie marmuru

Mugello

To nieco tajemnicza część Toskanii, sąsiadująca z Emilią Romanią, więc i cechy obu regionów wspaniale się ze sobą przenikają. Zdecydowanie to Toskania dla miłośników przyrody, górskich wycieczek, rwących rzek, kasztanowców, słowem pejzaż Mugello jest pełen lasów i ich dobrodziejstwa. Ale to nie wszystko, z racji bliskości Florencji, przez wieki wiele się tu działo. Rodzina Medyceuszy i Lotaryńczycy stworzyli z tych terenów prawdziwą perełkę, dlatego znajdziesz tu także wspaniałe zamki. Nie można nie wspomnieć o kuchni regionu, pełnej wpływów pobliskiej Romanii, dóbr okolicznych lasów, wykwintnego mięsa, warzyw i słynnych kasztanów Marrone del Mugello. I jeszcze jeden sekret tej krainy, którą dobrze znają miłośnicy motoryzacji. Koło Scarperii znajduje się Mugello Circuit, tor wyścigowy na którym rozgrywa się motocyklowe Grand Prix, a bolidy Formuły 1 testują swoje osiągi.

Marmur z Carrary

Szczyty gór wznoszących się nad Carrarą sprawiają wrażenie ośnieżonych. Jednak powodem tego koloru nie jest śnieg lecz są to wyrobiska marmuru. Carrara słynie na całym świecie z wydobywanego tu marmuru. Jego szczególna uroda polega na pięknym układzie barw i misternych żyłkowań. Rzeźba Dawida we Florencji czy Pieta z Bazyliki św. Piotra, te najbardziej znane dzieła Michała Anioła, są wykonane właśnie z białego marmuru z Carrary. Wyrobiska skalne to ściany sięgające ponad 200 m z kilkudziesięcioma półkami marmuru. Pracują tu wielkie maszyny: wiertnice, koparki, piły diamentowe … można to zobaczyć na własne oczy, z daleka lub z bardzo bliska.

Krajobraz Mugello, Toskania
Marmur z Carrary, Toskania

Kup mój przewodnik Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy plus mapa

Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Przepis na pasta incaciata czyli pieczony makaron komisarza Montalbano
Previous post
Sycylijski przepis na zapiekany makaron komisarza Montalbano
Przepis na crostino toscano
Next post
Crostino Toscano z wątróbką drobiową - mówią, że w Toskanii nie ma bez nich świąt

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Toskański road trip, czyli 20 doświadczeń, które cię poruszą