Wjeżdżając do Sinalunga skręcamy w lewo i podjeżdżamy pod coś, co z zewnątrz wygląda dość niepozornie.
– To tu? To tu jest najlepsza kawa w Toskanii?
Zaraz miałam się o tym przekonać. Poznaję Stefano Perinti, twórcę Loscuro i wielkiego pasjonata kawy. Znajomość zaczynamy od uściśnięcia sobie dłoni, od razu otrzymuję zaproszenie do palarnii. Będę świadkiem całego procesu parzenia kawy.
Pasja, perfekcja, kawa
Palarnia kawy zawsze rozbudzała moją wyobraźnię – zapachy, jutowe worki gotowe do transportu morskiego, krzątający się ludzie, dostarczane owoce kawowca … W głowie miałam obrazy z filmów i książek, same kolonialne klimaty, wszystko w brązowo-czekoladowych barwach. Może dlatego tak kocham styl kolonialny do dziś?
Praca rzemieślnicza w XXI wieku, gdy świat dąży do automatyzacji procesów, to nie tylko pasja, ale ogromna wiedza i dążenie do doskonałości. To także potężna inwestycja w najlepsze maszyny wspierające pracę człowieka, jak holenderski GieseN Coffee Roasters, prawdziwy “skarb” Stefano.
Bar Loscuro w Sinalunga
Zrodzona z wielkiej pasji do kawy, palarnia Loscuro najpierw miała tylko niewielki bar. Jednak ilość klientów rosła z dnia na dzień, wyjątkowy smak kawy został szybko zauważony i doceniony przez lokalnych mieszkańców. Tymczasem lokal nie ma nawet jakieś super lokalizacji, nie jest położony w centrum miasteczka, ale jak widać, dla Włocha kochającego i doceniającego smak kawy, to nie problem. Niektórzy potrafią tu wpaść nawet 5 razy dziennie.
Dziś Loscuro jest wspaniałym miejscem towarzyskich spotkań przy kawie, cieście, pięknie tu pachnie, obsługa jest szalenie życzliwa, uśmiecha się i serwuje kolejną kawę.
Najlepsza kawa w Toskanii, bar Loscuro
Maj 2014 to start Loscuro. Od początku miejsce jest dedykowane wyłącznie kawie, do której można zjeść co najwyżej rogalika. Z czasem pojawiają się produkty rzemieślnicze wysokiej jakości.
Kawa przypływa z Brazylii, Etiopii i Kenii do portu w Trieście, skąd trafia bezpośrednio do Loscuro. Z czasem pojawia się kawa z Peru, Hondurasu, Kuby, Indii … trzeba być otwartym, testować, weryfikować, tworzyć nowe smaki. Nieustannie. To jak tworzyć magiczny eliksir, a przecież za jego moc odpowiadają najlepsze składniki.
Sekret smaku najlepszej kawy od kuchni
Stefano podaje swoim gościom specjalnie opracowaną mieszankę, składającą się w 80% z arabiki, a pozostałe 20% to robusta. Te proporcje ulegają pewnym modyfikacjom w zależności od pochodzenia kawy. Codziennie w swojej palarni przygotowuje 50 kg kawy, co zajmuje kilka godzin pracy. Jego klienci to nie tylko ci, którzy piją tu kawę, wielu innych także doceniło jego talent i mistrzostwo. Zamawiają kawę Stefano nawet z bardzo daleka.
Jeśli chcesz zobaczysz proces palenia kawy, Stefano chętnie Ci pokaże, opowie, jednak wszystko dzieje się po południu. Najlepiej umów się wcześniej, zadzwoń, napisz maila (e-mail: info@loscuro.it). Wspaniale jest obserwować mistrza przy pracy, szczególnie, że tu się tworzy harmonię smaku najlepszej kawy w Toskanii (to nie tylko moje zdanie)!
Stefano bardzo chętnie pokazuje swoją pracę od kuchni, nie boi się, że ktoś go podpatrzy i podkradnie receptury, wręcz przeciwnie, chętnie uczy innych, także tego, jak być dobrym baristą, jak poruszać się za barem, aby poradzić sobie z długą kolejką chętnych na kawę, dbać o maszyny i oczywiście robić znakomitą i wyjątkową kawę.
Bar Loscuro w Sinalunga
Bar jest czynny od poniedziałku do piątku od 6:30 do 12:30 i od 14:30 do 19:30. W soboty 06:30 – 12:30.
POBIERZ ARTYKUŁ DO DRUKU W FORMACIE PDF
Adres:
Bar Loscuro, Sinalunga
Via Pasolini 8
(w okolicach supermarketu Coop)
tel. 339 4807457 lub +39 333 2944724 (Elisa Fernetani)
e-mail: info@loscuro.it
Więcej zdjęć i opinii znajduje się na Facebooku Loscuro.
Jak zamówić kawę Loscuro do domu
Wystarczy napisać maila, zespół Loscuro wysyła kawę na cały świat:
e-mail: info@loscuro.it
Kawa 250g kosztuje około 5 EUR. Dobrze określić, czy wysyłka na być w ziarnach czy zmielona i ew. w jakim ekspresie robimy kawę. Podadzą ci także koszty wysyłki.
Rada Stefano – ponieważ koszt wysyłki jest bardzo niski, Stefano sugeruje zamawiać częściej w mniejszych ilościach, dzięki czemu kawa zawsze będzie świeża.
A tu pozdrowienia od samego Stefano.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Cześć,
Natchniona świetnym artykułem i miłością do kawy, dzisiaj próbowałam złożyć zamówienie u Stefano wg instrukcji (czyli mailem).
Informacje na dzisiaj tj. 10.10.2022 r.
1 kg kawy intensa (75% arabika i 25 robusta) koszt 22 euro
1 kg kawy cube (100% arabika) koszt 22 euro.
Dostawa do Polski 25 euro.
Szybka reakcja na maila i w ciągu 2 h można zrealizować zamówienie.
Jaki jest czas od złożenia zamówienia do przesyłki w domu trudno powiedzieć. Dla mnie koszt dostawy jest zaporowy więc summa summarum zrezygnowałam.
Generalnie cały proces do etapu opłacenia zamówienia przebiegł bardzo sprawnie.
Pozdrawiam
Cena przesyłki jest wg cennika poczty włoskiej, gdzie Polska jest w tabeli krajów, gdzie wysłanie paczki jest droższa, niż do krajów Europy zachodniej.
Ale jest i dobra wiadomość, kawę z Loscuro można teraz kupić w Polsce, wystarczy złożyć zamówienie w sklepie online Włoska 9.