Toskania – 7 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Toskania – 7 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Na hasło Toskania wielu z nas robi maślane oczy. Widzimy śliczne miasteczka, kręte drogi, złote pola i samotne kapliczki. To region, który swój potencjał wykorzystuje  w doskonały sposób. Niemalże każdy, kto myśli o wyjeździe do Włoch chce zobaczyć Toskanię. Dlatego pomyślałam, że dobrze będzie o niej dowiedzieć się coś więcej.  Warto poznać miejsca, które świat uznał za wyjątkowe i wciągnął na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Toskania, Włochy

UNESCO

UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Wspiera m.in. współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. W ramach prac tej organizacji powstała lista światowego dziedzictwa. To szczegółowa lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.

Lista obejmuje obecnie 1007 obiektów w 161 krajach na całym świecie. O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. O objęciu danego obiektu ochroną UNESCO w ramach listy światowego dziedzictwa decyduje szereg kryteriów. Ich szczegółowa lista znajduje się w WIKIPEDII.

Przestudiowałam listy wszystkich kontynentów, wszystkich krajów, w roku 2019 Chiny i Włochy są na prowadzeniu, mają aż wyróżnionych 55 miejsc . Dla porównania Polska ma ich 16. Ale zajmijmy się Toskanią. Aż 7 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli byliście w tym regionie, prawdopodobnie odwiedziliście nie jedno z nich. Przyjrzyjmy się im.

7 miejsc UNESCO w Toskanii

Na liście znajdują się: zespół zabytkowy we Florencji, Piazza del Duomo w Pizie, historyczne centrum San Gimignano, Sieny i Pienzy, Val d’Orcia za krajobraz oraz wille i ogrody Medyceuszy.

Miejsca UNESCO w Toskanii

Wille i ogrody Medyceuszy

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się w sumie 12 willi i 2 ogrody Medyceuszy. Są to: Villa di Cafaggiolo, Villa del Trebbio, Villa di Careggi, Villa Medici di Fiesole, Villa di Castello, Villa di Poggio a Caiano, Villa di La Petraia, Villa di Cerreto Guidi, Palazzo di Seravezza, Villa La Magia, Villa di Artimino, Villa di Poggio Imperiale. Ogrody to Giardino di Boboli i Giardino di Pratolino.

Te i więcej willi możesz znaleźć na poniższej mapie, która została przygotowana przez organizacje zajmujące się promocją turystyki w Toskanii. Po kliknięciu na wybraną willę, ukaże się zdjęcie, opis i podstawowe dane kontaktowe. Jeśli interesuje ich Cię pełna lista, nie tylko te wpisane na listę UNESCO, kliknij TUTAJ.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Tanie-loty-polska-włochy
Previous post
Gdzie szukać tanich lotów do Włoch, na jakich platformach
Calcio-Storico-Florencja
Next post
FLORENCJA. Calcio Storico Fiorentino, gladiatorzy futbolu

14 komentarzy

 1. 3 kwietnia, 2015 at 6:02 pm — Odpowiedz

  Jakoś umknęła mi ostatnia pozycja, nie wiedziałam, że wille Medyceuszy są na liście Unesco. Niestety urok większości tych miejsc pryska w tłumie turystów i Japończyków pstrykających tabletami wszystko dookoła w Pizie czy Florencji.

  • 3 kwietnia, 2015 at 6:39 pm — Odpowiedz

   Turystyka okiem tabletu, takie czasy. Dopiero w domu odkrywają, co widzieli. A wille Medyceuszy są warte odwiedzenia. Mam nadzieję sama kiedyś je zobaczyć:).

 2. 3 kwietnia, 2015 at 6:22 pm — Odpowiedz

  Ja myśląc o Toskanii od razu ‘widzę’ wzgórza z cyprysami – klasyczne fotograficzne ujęcie Toskanii 🙂

  • 3 kwietnia, 2015 at 6:37 pm — Odpowiedz

   To prawda, to absolutna klasyka, ale tam tak jest! I chyba wielu szczególnie wspomina te cyprysowe krajobrazy.

 3. 5 kwietnia, 2015 at 5:15 pm — Odpowiedz

  Dzięki Tobie mam nowy pomysł na wycieczkę samochodową 🙂

 4. 6 kwietnia, 2015 at 12:22 am — Odpowiedz

  3 z 7, nie jest źle, ale chyba muszę wrócić żeby się poprawić 🙂

 5. 6 października, 2015 at 4:04 pm — Odpowiedz

  Nie znam się niestety na dziedzictwie UNESCO (no, chyba że polskich naszych rodzimych 🙂 ale mam pytanie dotyczące Toskanii. Słyszałam, że właśnie tam są produkowane (i można tanio kupić!) produkty z logiem Vera Pelle, czyli ze skóry naturalnej. Więc mam jedno małe pytanko, a może dwa… Czy można to tam faktycznie kupić i czy się opłaca? (odnośnik do torebek o które mi chodzi wpisałam w pole witryna internetowa).
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • 6 października, 2015 at 5:28 pm — Odpowiedz

   Można kupić, szukaj Conti of Tuscany i szukaj tam zakładki Outlet:).

 6. Kasia
  24 kwietnia, 2017 at 7:31 pm — Odpowiedz

  Pani Magdo, wkradł się błąd. San Gimignano, a nie San Gimigiano 😉

 7. 22 lutego, 2018 at 9:55 am — Odpowiedz

  Myślę, że Boboli Gardens to także jedna z najlepszych rzeczy do odwiedzenia we Florencji. Ogrody Boboli przypominają długą i bogatą rezydencję księżniczek, wielkich książąt i monarchów we Florencji.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Toskania – 7 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO