Alhambra w Toskanii? Witajcie w Castello di Sammezzano

Alhambra w Toskanii? Witajcie w Castello di Sammezzano

Nie ma tam wody ani prądu, przywita Was ciemna klatka schodowa prowizorycznie czymś oświetlona. Ale później… z wrażenia oniemiejecie. Castello di Sammezzano. Tadź Mahal Toskanii, Alhambra, a może Pałac Królewski z Marrakeszu? Coś jest w porównaniu tej ekstrawaganckiej rezydencji Castello di Sammezzano z tak niezwykłymi budowlami.

Castello stoi na szczycie wzgórza pośród olbrzymich sekwoi w okolicach niewielkiego Leccio (gmina Reggello) w dolinie rzeki Arno, zaledwie 38 km od Florencji.

Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia
Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia

Castello di Sammezzano

Rezydencję zbudowaną w 1605 roku ze środków z hiszpańskiej szlachty Ximenes Aragonii, odziedziczył dwa wieki później Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona, który ponownie ją zaprojektował między 1853 a 1889. Te 36 lat przebudowy zmieniły obiekt nie do poznania, wprowadzono styl mauretański, który w XIX wieku zdobył w Europie rzeszę wielbicieli zafascynowanych orientem.

Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia

Zamek otoczony jest parkiem o powierzchni 450 hektarów, jednym z największych w Toskanii, wymaga jednak przywrócenia do dawnej świetności. Aby dojść do zamku trzeba się przygotować na około 2 kilometrowy spacer nierówną ścieżką pod górę.

Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia

Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona

Autor projektu Castello di Sammezzano i jednocześnie fundator w jednej osobie, Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona (podobno) nigdy nie był w krajach Orientu, ale wyobraźni mu nie brakowało. Był architektem, inżynierem, botanikiem, naukowcem, dobroczyńcą, a także politykiem, a projekty przygotowywał między innymi na podstawie książek podróżniczych. Wyobrażam sobie, że przy takim rozmachu przedsięwzięcia musiała pracować cała masa wykonawców o wyśmienitych umiejętnościach.
Ferdinando Panciatichi Ximenes d'Aragona 
Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona, 10.031813 – 18.101897
Źródło

Komisja FPXA 1813-2013

Po II wojnie światowej rezydencja była wykorzystywana jako luksusowy hotel, który zamknięto w 1990 roku i pomimo prowadzonych prac konserwatorskich w 1999 roku (nowy właściciel), została opuszczona i zamknięta dla publiczności. Od tego czasu obiekt stał opuszczony i niszczał będąc na łasce i niełasce upływającego czasu oraz … wandali.

W kwietniu 2012 roku została utworzona komisja FPXA 1813-2013 z myślą o promowaniu wiedzy na temat zamku i samego Ferdynanda Panciatichi. FPXA to skrót Ferdinand Panciatichi Ximenes d’Aragona.

Nie każdemu będzie dane zobaczyć to miejsce. Komitet FPXA tylko kilka razy w roku udostępnia Castello szerokiej publiczności, zawsze po konsultacjach z właścicielami. Nie można wykupić wcześniej biletów, ani przyjechać i czekać, aż ktoś nas wpuści.

Jeśli naprawdę chcecie zobaczyć to miejsce najlepiej jest obserwować fanpage Komisji FPXA na FacebookuSammezzano-comitato fpxa“, gdzie ogłaszają terminy i godziny otwarcia zamku. Zerkajcie także na stronę Komisji:  Comitato Ferdinando Panciatichi.

365 pokoi

Zamek posiada 365 pokoi, jeden na każdy dzień roku, a każdy pokój ma własną nazwę i różni się od innych.

W zamku Castello di Sammezzano można znaleźć Komnatę Pawia (wł. Sala dei pavoni) z niesamowitymi kolorami i wzorami geometrycznymi,  a także Biały Pokój z Maroka z mozaiką na podłogach i żyrandolami z kutego żelaza, galerię w Sali Lustrzanej, ośmioboczną salę dla palących i wiele wiele innych.

Każdy pokój jest inny i niepowtarzalny. Niezwykłości dodają ukryte nisze, narożniki, okna, kolumny, labirynt ścieżek, łuki, sklepienia i kopuły.

Jeśli ktoś z Was jest wielbicielem stylu mauretańskiego będzie zadowolony. Musicie to jednak ocenić sami, ale nawet, jeśli uznacie styl za zbyt krzykliwy, feerię barw za powód do zawrotu głowy, a liczne sentencje na ścianach za dziwaczne to nikt nie odmówi niezwykłości rezydencji i zapewne każdy doceni ogrom pracy włożony w projekt i wykonanie.

Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia
Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia
Castello di Sammezzano, Toskania
Źródło zdjęcia

Ponieważ tak trudno dostać się do zamku i zobaczyć go na własne oczy ten film Wam to ułatwi. Koniecznie z muzyką i najlepiej powiększyć film na cały ekran monitora.

Zapraszam na mojego Instagrama, na którym znajdzisz całą masę włoskich inspiracji! A jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Jeśli masz swoje konto na Pinterest, a zachęcam Cię, bo to skarbnica inspiracji – zapisz do swojej tablicy jedno z poniższych zdjęć.

Castello di Sammezzano, Toskania
Castello di Sammezzano, Toskania

Ściskam,

Magda

Źródło: turismo.intoscana.itsammezzano.orgilreporter.it

Sassoferrato, Marche. Kościół Św. Franciszka
Previous post
Sassoferrato - miasto, w którym czas zwalnia. Region Marche
Monte Massone, Piemont
Next post
Piemont. Dlaczego Polacy tutaj nie jeżdżą?

10 komentarzy

 1. ~Majka
  3 lipca, 2016 at 1:15 pm — Odpowiedz

  Czy wstęp do niego jest płatny i jesli tak to można wiedzieć jaki to koszt? Z góry dziękuję 🙂

  • 3 lipca, 2016 at 1:29 pm — Odpowiedz

   Komitet FPXA tylko kilka razy w roku udostępnia Castello dla turystów. Trzeba obserwować fanpage Komisji FPXA na Facebooku „Sammezzano-comitato fpxa“, gdzie ogłaszają terminy i godziny otwarcia zamku lub stronę Komisji: Comitato Ferdinando Panciatichi. Niestety nie wiem, jaki jest koszt biletu, nie znalazłam takiej informacji na stronie.

   • Renata
    11 lutego, 2017 at 10:33 am — Odpowiedz

    Zapisujesz się na listę, na której jest już blisko 6000 osób, komitet deklaruje, że należy niejednokrotnie czekać 2-3 lata… Bilet jest darmowy, możesz zabrać ze sobą max 4 osoby.

 2. 3 lipca, 2016 at 1:21 pm — Odpowiedz

  W tym roku podróżowałam po Andaluzji, więc tzw. styl mauretański mogłam podziwiać na każdym kroku. Pałac, który prezentujesz przypomina mi Katedrę w Sewilli, którą opisywałam w ostatnim poście. Nie wiem czy przepych i bogactwo budowli mauretańskich zastosowałabym we własnym otoczeniu, ale jedno jest pewne. Fantazji, talentu oraz niesłychanych zdolności w zakresie aranżacji przestrzeni, na pewno im nie brakowało.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • 3 lipca, 2016 at 1:34 pm — Odpowiedz

   Najbardziej fascynuje mnie to, że facet nigdy nie widział tego na żywo, miał jedynie książki podróżnicze. Jak niesamowitą musiał mieć wyobraźnię, ale w końcu był architektem.

 3. 4 lipca, 2016 at 3:20 pm — Odpowiedz

  O matko, jakie wnętrza!

 4. Jakie zdjęcia! Jakie wnętrza! Zgotowaliście nam zawrót głowy! Coś niesamowitego! Super!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Alhambra w Toskanii? Witajcie w Castello di Sammezzano