TOSKANIA, CRETE SENESI – księżycowy krajobraz jedynej pustyni we Włoszech

TOSKANIA, CRETE SENESI – księżycowy krajobraz jedynej pustyni we Włoszech

Crete Senesi to tajemniczy kawałek Toskanii, gdzie krajobraz jest iście księżycowy i gdzie występuje jedna jedyna w Italii pustynia, Deserto di Accona. Teren to piękny i nadzwyczajny zarazem, lecz tak odmienny od Toskanii zielonej, pełnej gajów oliwnych i winnic. Przez większą część roku ten gliniasty rejon, można podziwiać we wszelkich odcieniach brązu, są także okresy w roku, kiedy ta ziemia się zazielenia.

Crete Senesi, okolice Asciano, Toskania

Crete Senesi, okolice Asciano, Toskania

Crete Sesesi – gdzie to jest

Crete Senesi to obszar Toskanii znajdujący się na południowy-wschód od Sieny. Miasteczka, które są położone na tym terenie to Asciano, Buonconvento, Monteroni d’Arbia, Rapolano Terme, San Giovanni d’Asso i oczywiście wiele innych maleńkich wiosek. Poniższa mapka świetnie pokazuje ten obszar.

Mapa Crete Senesi, Toskania
Mapa Crete Senesi, źródło

To zupełnie innny kawałek Toskanii, znacznie bardziej jałowy i bedrzewny, sadzenie na nim drzew oliwnych czy winnic mija się z celem. Najbardziej znane i charakterystyczne miejsca Crete Senesi, to agroturystyki, do których prowadzą szpalery cyprysów, a które kochają fotografowie. Sadzenie cyprysów na tym terenie ma jednak szczególne znaczenie, ponieważ stabilizują grunt i zapobiegają osuwaniu się ziemi. I chociaż ta ziemia nie obrodzi w dobre wino czy oliwę, da się tu hodować owce, sadzić słoneczniki, zboża czy rośliny pastewne.

Crete Senesi, okolice Asciano, Toskania

Okolice Agriturismo Baccoleno, Toskania

Księżycowy krajobraz jedynej pustyni we Włoszech

W piocenie (czyli kilka milionów lat temu) było na tym terenie morze i to wtedy powstała warstwa gliny, która tak charateryzuje tutejszą ziemię i krajobraz. Crete Senesi czyli Gliny Sieneńskie to obszar, który poznamy po charakterystycznych stożkach, wąwozach, utworach nazywanych po włosku calanchi i biancane. W Włoszech jest więcej takich utworów geologicznych, jak choćby w sąsiedniej Emilii-Romanii czy Bazylikacie.

BIANCANE to jakby stożkowate kopuły, są jasne, stosunkowo niewielkie, koncentrują się szczególnie wzdłuż drogi SP Lauretana, między Sieną i Asciano.

Okolice Asciano, Toskania

Crete Senesi, okolice Asciano

CALANCHI to charakterystyczne ostre wąwozy w kształcie głębokich bruzd w ziemi, można je podziwiać między Asciano a Rapolano Terme oraz na całym obszarze wokół opactwa Monte Oliveto Maggiore.

Abbazia di Monte Oliveto Maggiore

Crete Senesi, Toskania. Abbazia di Monte Oliveto Maggiore.

Abbazia di Monte Oliveto Maggiore

To bardzo charakterystyczny krajobraz, nie da się go pomylić, choć czasem trudno uwierzyć, że nadal jesteśmy w Toskanii. Moim zdaniem dla malarzy czy fotografów jest niezwykle inspirujący.

Miejsca szczególne w rejonie w Crete Senesi

Prócz tych niezwykłych krajobrazów jest kilka miejsc szczególnych, do których warto zajrzeć.

Agriturismo Baccoleno

To istna Mekka fotografów z całego świata. Do gospodarstwa prowadzi bardzo charakterystyczny “esowaty” szpaler cyprysów. O wschodzie i zachodzie słońca zdjęcia wychodzą tu szczególnie pięknie. Fotografowie wracają tu o każdej porze roku, tak bardzo zmienia się otoczenie agroturystyki, warto to uwieczniać na fotografiach. A tuż obok pasą się owieczki.

Agriturismo Baccoleno, Crete Senesi, Toskania

Agriturismo Baccoleno, Crete Senesi, Toskania

Agriturismo Baccoleno, Crete Senesi, Toskania

Abbazia di Monte Oliveto Maggiore

Opactwo zostało założone przez Bernardo Tolomei z Sieny w 1313 roku jako kongregacja mnisza oliwetanów (odłamu zakonu benedyktynów). Budowa opactwa trwała jeszcze kilka stuleci, dziś zaskakuje rozmiarami. Najlepszy widok na opactwo jest z niewielkiej wioski Chiusure, która jest tuż obok, 2 km. W Chiusure, na samej górze jest taras widokowy, skąd można podziwiać cała okolicę, ale także niżej widoki są fantastyczne. Samochód trzeba na chwilę porzucić gdzieś, gdzie się da go bezpiecznie zaparkować.

Opactwo jest czynne w godzinach 09:15–12:00 i 15:00–18:00. Parking jest odpłatny, o ile dobrze pamiętam 1 EUR/h. Bezpłatnie można zaparkować nieco wcześniej, na drodze dojazdowej jest kilka zatoczek. Jest bar i restauracja, więc gdybyś był dużo wcześniej przed otwarciem opactwa, można tam przyjemnie spędzić czas na kawie i lodach czy też lunchu. Na górnym dziedzińcu, od strony kościoła, znajduje się sklep z pamiątkami i produktami opactwa. Pod klasztorem jest także piwniczka z winami.

Niestety, moje towarzystwo było już tak zmęczone upałem, że odmówili oczekiwania na otwarcie opactwa. Zobaczyłam opactwo tylko z zewnątrz.

Crete Senesi, Toskania. Abbazia di Monte Oliveto Maggiore.

Crete Senesi, Toskania. Abbazia di Monte Oliveto Maggiore.

Najpiękniejsze miasteczka Crete Senesi

Najważniejsze miasteczka Crete Senesi, które warto odwiedzić, ale też skręcić w polne drogi i podziwiać widoki poza szlakiem.

San Giovanni d’Asso słynie z trufli, jest tu nawet muzeum im  poświęcone. W każdy drugi i trzeci weekend listopada jest tu festiwal trufli. Buonconvento jest ślicznym, średniowiecznym miasteczkiem, jego okolice są świetne dla miłosników dwóch kółek. Asciano to stolica Crete Senesi, miasteczko jest kolorowe, to w jego okolicach znajdują się te najbardziej księżycowe krajobrazy. Rapolano Terme to znany ośrodek termalny, są tu dwa duże spa z basenami termalnymi, które przyciagają tu wielu turystów. I na koniec Monteroni d’Arbia, które przycupnęło na prawym brzegu rzeki Arbia. Największą uwagę przyciąga XIV-wieczny młyn obronny ze wspaniałą ceglaną wieżą.

Przy okazji, całe mnóstwo toskańskich miasteczek opisywałam TUTAJ, gdybyś miał ochotę na więcej inspiracji.

Site Transitoire

To kamienny pomnik wykonany przez Jeana Paula Philippe’a w 1993 roku, ustawiony na wzgórzach Crete Senesi między Mucigliani i Leonina. To jakby dom bez drzwi, ścian i dachu, choć … dach stanowi niebo, jest za to krzesło, stół, okno i widok na cały świat!  Trzeba tu być obowiązkowo o zachodzie słońca.

Sito Transitorio, Crete Senesi, Toskania
Sito Transitorio, Crete Senesi, zdjęcie by Giovanni Volpe, źródło

Site Transitoire znajdziesz na poniższej mapie, zaznaczyłam dojazd z Asciano.

Gdzie szukać noclegu w rejonie Crete Senesi

Fattoria Pieve A Salti

Duża i świetna agroturystyka w sercu Crete Senesi, w Buonconvento, z dwoma basenami, krajobrazy dookoła przepiękne, malarskie. Gospodarze posiadają kilka busów, organizują transfery dla swoich gości. Bardzo polecam.

Kilka widoków z Fattoria Pieve a Salti.

Agroturystyka Pieve a Salti, Buonconvento, Crete Senesi, Toskania.

Agroturystyka Pieve a Salti, Buonconvento, Crete Senesi, Toskania.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Crete Senesi, okolice Asciano
Crete Senesi, okolice Asciano
Crete Senesi, okolice Asciano

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Bagno Vignoni, miasteczko i termy w Toskanii
Previous post
TOSKANIA, BAGNO VIGNONI – nie ma drugiego takiego miasteczka we Włoszech
Panettone, przepis na świąteczną babkę z Włoch
Next post
PANETTONE - przepis na świąteczną babkę prosto z Włoch

4 komentarze

 1. 15 grudnia, 2018 at 6:01 pm — Odpowiedz

  Twoje zdjęcia są olśniewające:)
  Rzeczywiście aż trudno uwierzyć, że w Toskanii mogą występować księżycowe krajobrazy. Ja kojarzę ją głównie z zielenią.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie:)

  • 16 grudnia, 2018 at 11:11 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. Wiosną jest bardzo zielono, za to póxniej jest doprawdy krajobraz jak nie z tego świata. A przyjamniej trochę ;).

 2. 24 kwietnia, 2019 at 11:09 am — Odpowiedz

  Widoki są nieziemskie! Toskania chodzi mi po głowie od zeszłego roku kiedy to pierwszy raz postanowiłam coś troszkę o niej poczytać 😉 Po tym wpisie jeszcze mocniej zapragnęłam odwiedzić ten region Włoch 🙂

  • 25 kwietnia, 2019 at 6:35 pm — Odpowiedz

   Niby jeden region, a wyjątkowo mocno zróżnicowany i chyba dlatego tak bardzo wciągający.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

TOSKANIA, CRETE SENESI – księżycowy krajobraz jedynej pustyni we Włoszech