TOSKANIA – gotowy plan na weekend z kuchnią i winem w Chianti

TOSKANIA – gotowy plan na weekend z kuchnią i winem w Chianti

Toskańskie Chianti to kraina wina i oliwy. Piękne pagórki porastają winnice i gaje oliwne, a na ich szczycie niejednokrotnie wznosi się zamek. Malownicze pejzaże Chianti rozbudzają wyobraźnię i zaostrzają apetyt na głębsze poznanie tej niezwykłej części Toskanii. Kraina czarnego koguta i wyścigu rowerowego w stylu vintage, l’Eroica. Chianti ma szalenie wiele do zaoferowania. Ja daję ci dzisiaj gotowy przepis na jeden, ale jakże wspaniały dzień w Chianti. Daję ci gotowe adresy, mam nadzieję, że kiedyś skorzystasz.

Oto gotowy plan na spędzenie jednego dnia lub weekendu w rejonie Chianti na degustacji wina w winnicy i wzięcie lekcji gotowania po toskańsku. Podaje ci sprawdzone adresy, a gotowy plan możesz ściągnąć jako plik PDF

Castello di Ama, Chianti, Toskania
Castello di Ama

Jak zorganizować sobie wspaniały dzień lub weekend w Chianti

Aby ten winno – kulinarny dzień dobrze się spiął, musisz wcześniej umówić się w wybranych miejscach na konkretną godzinę. Degustacja wina wraz z oprowadzaniem po winnicy odbywa się często w wyznaczone dni o stałych porach.

Co innego, jeśli chcesz wpaść tylko do enoteki, tu nie ma ograniczeń, to sklep z winem, z wykwalifikowanym personelem. Możesz próbować wino, zanim zdecydujesz się na zakup.

Ja proponuję wybrać się na degustację wina w dwa miejsca. Jedno bardziej prestiżowe i jedno bardziej rodzinne, jakim jest Casanuova di Ama. Popołudnie spędzić na lekcjach gotowania z biesiadowaniem, co zajmie ci czas do wieczora.

Przejeżdżając przez Chianti sycimy oczy widokami, zatrzymujemy się od czasu do czasu, aby zrobić zdjęcie tego krajobrazu.

Wskazówka I Przeczytaj mój artykuł o Chianti.

Castello di Ama, Chianti, Toskania
Castello di Ama

Miejsca na degustację wina w Chianti

Całodzienna wycieczka z Dario Castagno

Jeśli marzy ci się dzień z fascynującą personą, jaką jest autor książek o Toskanii, Dario Castagno, możesz skorzystać z jego oferty wycieczki. To szalenie wygodna propozycja, ponieważ Dario zabiera swoich gości busem, gdzie zmieści się osiem osób. Możesz wybrać się z przyjaciółmi lub rodziną. Dario pokazuje swoje zakątki Chianti, a następnie zabiera nas w świat wina w kilku różnych lokalizacjach.

Dario Castagno jest autorem książek o Toskanii, m.in. „Za dużo wina w Toskanii” czy „Za dużo słońca w Toskanii”, znawcą wina i oliwy, a także przewodnikiem po Chianti. W ramach jego wycieczek odbywa się wizyta, m. in. w zamku baronów Ricasoli, Castello di Brolio. Dario mówi znakomicie po angielsku. Wycieczka Chianti Rooster Tours zaczyna się o 9:00-9:30, kończy około 17:00, w trakcie jest serwowany lunch.

Kontakt I dario@dariocastagno.com

Degustacja z Dario Castagno I Oferta zarówno całodziennej wycieczki, jak też inne propozycje degustacji wina z Dario, znajdziesz tu: Chianti Rooster Tours

Jak spędzić wspaniały dzień w Chianti, Toskania

Castello di Brolio, Ricasoli 1141

Castello Di Brolio należał do Bettino Ricasoli, drugiego premiera zjednoczonych Włoch, który porzucił politykę na rzecz enologii i opracował kupaż win Chianti, symbol terytorium Chianti Classico. Degustacje odbywają się w enotece, natomiast na jednym bilecie jest także wstęp do ogrodów.

Informacje i wycieczki z przewodnikiem: shop@ricasoli.it

Restauracja I Na miejscu jest restauracja, Osteria di Brolio. Konieczna rezerwacja. Czynna w porze lunchu i kolacji (12:00 – 14:30 i 19:00 – 22:00), zamknięte w czwartki, tel. +39 0577 730 290.

Adres I Cantine del Castello di Brolio, loc. Madonna a Brolio, 53013 Gaiole in Chianti, tel. +39 0577 7301, barone@ricasoli.it

Castello di Brolio, Chianti, Toskania

Castello di Ama

To miejsce jest połączeniem sztuki, wina, oliwy. Właściciele od lat zapraszają do siebie wybranych artystów z całego świata, którzy na miejscu tworzą wyjątkowe artystyczne instalacje. W czasie wycieczki po terenie posiadłości, wędruje się od jednej do drugiej, a także do piwniczek, gdzie leżakuje wino. Na koniec jest niespieszna degustacja 4 win.

Degustacja wina I Degustacja 4 win z oprowadzaniem po posiadłości, Castello di Ama Exerience, 90 min – koszt 50 EUR/ os. Oferta na tę i inne propozycje degustacji znajdziesz tu. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: tel. +39 0577 746069, WhatsApp +39 3938788335, email reservation@castellodiama.it

Adres I Castello di Ama, Loc. Ama, 53013 Gaiole in Chianti. Z parkingu w 2 minuty dojdzie się do budynku, gdzie znajduje się ENOTECA / RECEPCJA i RESTAURACJA VILLA PIAGIANI, w centrum Borgo di Ama. Wszystko jest znakomicie oznakowane.

Castello di Ama, Chianti, Toskania

Restauracja I Na miejscu jest także wspaniała restauracja Il Ristoro di Villa Pianigiani, czynna na lunch od 12:00 do 14:30. Konieczna rezerwacja. We wtorki nieczynna. Kolacja jest dostępna tylko dla gości hotelowych. Telefon +39 0577 746191, WhatsApp +39 392 9173245, email ilristoro@castellodiama.com.

Castello di Ama, Chianti, Toskania

Casanuova di Ama

Rodzinna winnica Casanuova di Ama, bez splendorów, ale za to z sercem na dłoni i znakomitym winem. Polecam gorąco to miejsce, blisko opisywanego powyżej Castello di Ama, więc można połączyć pobyt w obu tych miejscach jednego dnia. Prócz wina, zajmują się także produkcją oliwy i mocniejszych alkoholi. Na degustację najlepiej się umówić. Zarezerwuj sobie około 1,5 h. Mam nadzieje, że wspaniała Daniele nadal zajmuje się swoimi gośćmi.

Kliknij i zobacz, jak wyglądają degustacje. Są czynni od poniedziałku do soboty, w godzinach od 11:00 do 20:00. Możesz zamówić także obiad lub kolację, tylko koniecznie wówczas zarezerwuj wizytę. Jest pysznie! Każdemu polecam to miejsce.

Adres I Azienda Agraria Casanuova di Ama, Località Casanuova di Ama, 53013 Gaiole in Chianti, tel. +39 0577 746119, e-mail: info@agrariacasanuovadiama.it.

Casanuova di Ama, Chianti, Toskania
Casanuova di Ama, Chianti, Toskania

Castello di Meleto

Zamek jest położony na wzgórzu, bardzo dobrze widać go z drogi. Oto, jak wyglądają możliwości degustacji w Castello di Meleto.

Klasyczna wycieczka I Zwiedzanie zamku i ogrodów zakończona degustacją, w cenie 25 EUR/ osobę. Obowiązkowa rezerwacja miejsc.

VIP Room I Degustacja 4 win: Vermentino, Canaiolo, Sangiovese i Merlot z poczęstunkiem w postaci lokalnych tradycyjnych produktów z ich gospodarstwa. 2 h, cena 60 EUR/ osobę, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji.

Oferta VIP z prywatną kolacją I 5 godzin, koszt 250 EUR/ osobę, wyłącznie z wcześniejszą rezerwacją

Adres I Castello di Meleto, 53013 Gaiole in Chianti, +39 0577 749129, email: booking@castellomeleto.it

Castello di Meleto, Chianti, Toskania

Castello di Meleto, Chianti, Toskania

Lekcje gotowania w Chianti

Cooking School Toscana Mia

Miałam przyjemność brać udział w lekcjach gotowania Cooking School Toscana Mia, która mieści się blisko zarówno Castello di Ama, jak i Casanuova di Ama. Spędziłam tu fantastyczne 4,5 godziny. Zajęcie odbywają się raz dziennie, albo o 10:00 albo o 16:00, dlatego trzeba się wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Zwykle zbiera się niewielka grupka, która pod okiem sióstr Simonetty i Paoli, przygotowuje dania na podstawie 5 przepisów. Każdy dostaje fartuszek i przepisy do ręki, a potem zaczyna się wspólne gotowanie i biesiadowanie. Polecam zawsze takie doświadczenie. Można wybrać także opcję kilkudniowych warsztatów oraz warsztaty online. Na ich FB zobaczysz więcej zdjęć.

Adres I Località Poggio San Polo 2, Gaiole in Chianti, email at info@toscanamia.net, WhatsApp +393342476098

Wskazówka I Przeczytaj mój artykuł o lekcjach gotowania w Toscana Mia.

Toscana Mia, lekcje gotowania w Toskanii

Chianti Cooking School

Drugie miejsce to Chianti Cooking School. Możesz wybrać lokalizację w Greve in Chianti lub w Panzano in Chianti. Koszt takich zajęć to 130 EUR/ osobę plus 25 EUR za wino. Zajęcia zaczynają się o 15:30, kończą się biesiadowaniem do około 22:00, a zatem 6,5 h przygody z kuchnią pod okiem profesjonalistów.

Szkoła w Greve I Via San Cresci 31 / 32, 50022 Greve in Chianti

W Panzano I Piazza Gastone Bucciarelli 50, 50022 Panzano

Gdzie nocować w Chianti

Gaiole in Chianti I Gorąco polecam piękny i wygodny dom w okolicach Gaiole in Chianti, Trigfolio. To piękne miejsce położone na wzgórzu, dojazd wyłącznie samochodem. Na końcu trzeba wjechać na wzgórze. Gospodarze mają gaj oliwny, winnicę, jest także basen. Znakomicie wypoczęłam w tym miejscu.

Chianti, nocleg w Gaiole in Chianti

Lokalizacja opisanych miejsc na mapie

Pobierz plan w formacie PDF

Kliknij, aby podebrać plan.

Chianti w jeden dzień
Chianti w jeden dzień
Chianti w jeden dzień

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Przepis na ciasto klementynkowe z filmu „Sekretne życie Waltera Mitty”
Previous post
Ciasto klementynkowe z filmu Sekretne życie Waltera Mitty
Apulia od kuchni
Next post
APULIA OD KUCHNI – 10 pyszności, których musisz spróbować

2 komentarze

  1. Sylwia
    19 września, 2021 at 11:24 am — Odpowiedz

    Cześć 🙂 Jaki jest koszt takiej wycieczki z Dario? 🙂

    • 19 września, 2021 at 10:32 pm — Odpowiedz

      Proszę ceny sprawdzać bezpośrednio na stronie Dario.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

TOSKANIA – gotowy plan na weekend z kuchnią i winem w Chianti