Przepis na sernik tiramisu jest ukłonem w stronę mojej miłości do klasycznego tiramisu, jednak nie ma tu ani mascarpone, ani jajek, ani alkoholu. Ten sernik ma smakiem nawiązywać do tiramisu i uwierz mi, efekt jest obłędny!
Gdy tylko skompletujesz wszystkie składniki, samo robienie nie zajmie ci dużo czasu. Ja się uporałam ze wszystkim w pół godziny. A potem potrzebny jest tylko czas, który sernik musi spędzić w lodówce.
Oto przepis na sernik tiramisu!
Kawa Musetti Evoluzione CSC
Do przygotowania sernika tiramisu użyłam włoskiej kawy, Musetti Evoluzione SCS 100% Arabica. To kawa pochodząca z regionu Emilia Romania (wł. Emilia-Romagna).
I tu dwa zdania o Musetti.
Historia Caffè Musetti zaczęła się w Piacenzy ponad osiemdziesiąt lat temu. Dziś firma jest obecna w 60 krajach na pięciu kontynentach, a w ramach ciekawostki dodam, że istnieje Akademia Kawy Musetti. W Polsce można ją kupić w sklepie z włoskimi produktami Maveat, z którym współpracuję od kilku miesięcy.
Kawa Musetti Evoluzione SCS to mieszanka 100% ziaren typu arabika o delikatnym i lekko kwaśnym smaku. Charakteryzuje się aromatycznymi, owocowymi i słodkimi nutami. Jest kawą o bardzo niskiej zawartości kofeiny.
A co oznaczają te trzy litery SCS?
SCS czyli Certified Speciality Coffee to najwyższy znak jakości gwarantującym klientom prawdziwą, niezmienną, wysoką jakość produktu za pomocą restrykcyjnych kontroli podczas pełnego cyklu przygotowywania kawy – od zbiorów po proces obróbki, na filiżance espresso kończąc. Ja będziesz mieć w rękach opakowanie Musetti Evoluzione to znajdziesz na nim unikatowy numer kontrolny i hologram poświadczający jakość produktu.
Od razu zapytam, czy miałeś okazję poznać tę markę w trakcie swoim podróży? Bo teraz chyba wypadałoby.
Przepis na sernik tiramisu
Aby przygotować sernik tiramisu potrzebujesz:
- 130 g włoskich biszkoptów savoiardi lub ladyfingers,
- 240 ml espresso z kawy Musetti Evoluzione (160 ml do namaczania biszkoptów i 80 ml do serowego nadzienia),
- 15 płatków żelatyny,
- 4 łyżki wrzątku,
- 500 g śmietany kremówki 36% do ubijania,
- 150 g cukru pudru,
- 1 kg twarogu na sernik o zawartości tłuszczu poniżej 10%,
- 2 łyżeczki kakao do dekoracji.
Robimy sernik
Zaparz espresso.
Twaróg wyłóż na sitko na około 15 minut, odsączy się nadmiar serwatki.
W tym czasie tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Jej dno należy wypełnić biszkoptami: najpierw każdy biszkopt należy z obu stron zamoczyć w kawie, a potem układać jeden obok drugiego w tortownicy. Wypełnij każdą wolną przestrzeń jej dna.
Następnie ubij śmietanę kremówkę, pod koniec dodając łyżka za łyżką cukier puder.
Płatki żelatyny namocz w bardzo zimnej wodzie przez 3 minuty. Odciśnij je z nadmiaru wody, a następnie przełóż do miseczki z 4 łyżkami wrzątku. Dokładnie wymieszaj, aby by płaty się rozpuściły. Nie rób tego zbyt wcześnie, bo żelatyna stężeje, zrób dosłownie na ostatnią chwilę.
Do ubitej kremówki z cukrem pudrem dodaj odsączony twaróg. Mieszaj na wolnych obrotach. Następnie powoli dolewaj rozpuszczoną we wrzątku żelatynę. To bardzo ważne, aby żelatyna była bardzo dobrze rozpuszczona i wymieszana, aby nie było później efektu grudek żelatyny w serniku.
Teraz odłóż 1/3 masy serowej do innej miski, a do pozostałej dolej 80 ml espresso (już zimne).
Na przygotowane wcześniej biszkopty wyłóż najpierw masę serową wymieszaną z espresso, a następnie masę bez dodatku kawy. Wyrównaj wierzch i wstaw sernik na co najmniej 3 – 4 godziny do lodówki. Przed podaniem oprósz górę kakao.
Sernik należy przechowywać w lodówce aż do ostatniego kawałka, czyli … niezbyt długo.
Buon appetito!
Biszkopty savoiardi
Jeśli nie masz w domu włoskich biszkoptów savoiardi , możesz je upiec. Przepis jest banalnie prosty.
Potrzebujesz:
- 150 g mąki pszennej,
- 4 żółtka,
- 4 białka,
- 120 g cukru,
- 1 łyżeczka cukru z wanilią,
- cukier do oprószenia.
Dobrze ubij żółtka z cukrem i cukrem waniliowym, następnie dodaj mąkę i wymieszaj. Ubij białka na sztywną pianę, dodaj do reszty i delikatnie wymieszaj. Całość włóż do szprycki, a jeśli jej nie masz, do woreczka lub rulonika zrobionego papieru śniadaniowego. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wyciskaj podłużne kawałki ciasta, które powinny przypominać wyglądem biszkopty typu ladyfingers. Oprósz je cukrem pudrem lub zwykłym cukrem. Piecz w 180 stopniach Celsjusza przez około 13 minut. Biszkopty powinny być lekko zarumienione.
Inspirowałam się przepisem na sernik tiramisu bez pieczenia od wspaniałej Madame Edith.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!