Wyczekany, wystany, ponoć to najbardziej intrygujący punkt widokowy w Rzymie, a raczej punkcik, to wręcz … dziurka od klucza.
Widok na kopułę Bazyliki świętego Piotra przez ową dziurkę jest wspaniały, ale jeśli nie jesteś fotografem, wcale nie tak łatwo zrobić jej zdjęcie. Dlatego najpierw skup się na tym, aby nacieszyć oko, dopiero po chwili zacznij robić zdjęcia. I nie przejmuj się tym, że inny też czekają w kolejce. Każdy chce mieć chwilę na zobaczenia i zrobienie zdjęcia, a to chwilę zajmuje.
Jeśli mogę ci coś zasugerować …
Przed wyjazdem do Rzymu dobrze jest obejrzeć film „Wielkie piękno” („La grande bellezza”) w reżyserii Paolo Sorrentino z 2013 roku. Oto fragment z Aventino (Awentynu), gdzie toczy się akcja także owego artykułu!
Gdzie w Rzymie znajdę słynną dziurkę od klucza?
Na wzgórzu Awentyn.
Najbliższa stacja metra to Circo Massimo, pozostałą trasę należy już pokonać pieszo, wspinając się powoli na Awentyn. W tym celu po wyjściu ze stacji należy kierować się Via del Circo Massimo do Piazzale Ugo La Malfa.
Następnie skręcić w Via di Valle Murcia, która przechodzi w Via di Santa Sabina.
Oczywiście po drodze jest kilka szczególnie interesujących miejsc, jak: ogród różany i pomarańczowy, wspaniały taras widokowy w Parku Savellich, szalenie interesujący, wczesnochrześcijański kościół Santa Sabina.
I tak w końcu dotrzesz do wielkiej zielonej bramy willi Zakonu Rycerzy Maltańskich, którą znajdziesz po prawej stronie placu Kawalerów Maltańskich pod adresem Piazza Cavalieri di Malta 4.
Zwykle stoi w kolejce już kilka osób, podobnie jak – zwabionych obietnicą niezwykłego widoku.
W Google Maps to: Buco della serratura dell’Ordine di Malta, Piazza dei Cavalieri di Malta 4, 00153 Roma
Wskazówka I Sprawdź też inne atrakcje w Rzymie.
Dziurka od klucza – jeden widok, trzy kraje
Zakon Rycerzy Maltańskich uznawany jest przez szereg państw za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego, stąd też obie nieruchomości w Rzymie mają status eksterytorialności.
Dlatego warto wiedzieć, że – de facto – patrząc przez dziurkę do klucza najpierw widzimy ogród, który jest „przedstawicielem” Malty, kopuła Bazyliki św. Piotra, czule nazywanej przez Rzymian „Cuppolone” to teren Watykanu, a fizycznie stoimy wciąż na ziemi włoskiej.
Wskazówka I Poznaj to wspaniałe wydanie przewodnika po Rzymie
Czy widok przez dziurkę jest wart zobaczenia?
Pozostawiam ci to własnej ocenie.
Moim zdaniem warto tu przyjść choć raz, dla dziurki i widoku, który dostajemy w nagrodę za trud dotarcia plus okoliczne atrakcje, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć. Tak naprawdę dziurka jest tylko dodatkiem do atrakcji Awentynu.
Przyjrzyjmy im się zatem.
Ogród różany, Roseto Comunale
Dziurka od klucza znajduje się na wzgórzu Awentyn. Idąc pod górę po drodze mija się jako pierwszy ogród różany. Rośnie tu ponad 1100 gatunków róż pochodzących z całego świata.
Nie zawsze było to miejsce przeznaczone na ogród. W latach 1645 – 1934 był tu cmentarz żydowski. Gmina żydowska wyraziła zgodę na stworzenie ogrodu pod warunkiem, że zostanie zaprojektowane w kształcie siedmioramiennego świecznika, a przy wejściach zostaną umieszczone kamienne tablice Mojżeszowe w jidisz.
Ogród jest czynny od 21 kwietnia (dzień urodzin Rzymu) do 19 czerwca oraz okresowo we wrześniu i październiku.
Z ogrodu można podziwiać Palatyn oraz Circo Massimo (Cyrk Wielki).
Roseto Comunale, Via di Valle Murcia 6.
Wskazówka I Poznaj najlepsze miejsca noclegowe w Rzymie
Ogród Pomarańczy, Giardino degli Aranci
To dawna twierdza rodu Savellich przekształcona w Ogród Pomarańczy z całkiem imponującym tarasem widokowym, Terrazza Belvedere Aventino. Dzięki licznym ławkom oraz dostępnej zimnej, pitnej wodzie można tu odpocząć, szczególnie w upalny dzień.
Sezonem na pomarańcze jest zima, więc latem możesz się spodziewać przede wszystkim zielonych owoców. Ponadto posadzono tu odmianę gorzkiej, niejadalnej pomarańczy, zatem nie ma się co rzucać na owoce.
Ogród Pomarańczy zaprojektował w 1932 roku znakomity architekt ogrodów, Raffaele de Vico.
Ogród jest czynny codziennie od wczesnych godzin porannych (7:30) do zachodu słońca. A warto tu zostać do zachodu słońca, jest wówczas przepięknie. Wstęp bezpłatny.
Wskazówka I Sprawdź dostęp do innych atrakcji w Rzymie i okolicy
Bazylika św. Sabiny
Santa Sabina to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych kościołów Rzymu. Wzniesiono go w V wieku n.e. ku czci męczennicy Sabiny na miejscu jej rzekomego domu. Pomimo ogromnej prostoty wnętrza, bazylika autentycznie zachwyca. Uderzające jest tu światło, przestrzeń i zastosowane proporcje. Wewnątrz świątyni jest kaplica poświęconą polskiemu dominikaninowi, Jackowi Odrowążowi.
Przy bazylice zwróć uwagę na fontannę, Fontana del Mascherone di Santa Sabina.
Bazylika znajduje się przy Piazza Pietro d’Illiria 1 i jest czynna codziennie między 8:15 a 18:00. Wstęp bezpłatny.
Wracając w kierunku metra warto pójść inną drogą, bardziej między zabudowaniami mieszkalnymi i po drodze podziwiać tutejsze piękne wille.
Zanim na dobre opuścimy Awentyn, jeszcze kilka słów o samym budynku willi należącej do zakonu, której niestety nie ma możliwości zobaczyć.
Willa Zakonu Rycerzy Maltańskich
Villa del Priorato di Malta lub Villa Magistrale to właściwa nazwa willi Zakonu Rycerzy Maltańskich. Pierwotnie teren był miejscem ufortyfikowanego pałacu należącego do Alberyka II (Alberico II), księcia Rzymu. W 939 r. stał się klasztorem benedyktyńskim prowadzonym przez opata Odo z Cluny (Oddone di Cluny).
W XII wieku przeszedł w ręce templariuszy, którzy w 1312 roku zostali brutalnie stłumieni przez papieża Klemensa V. Klasztor stał się wówczas siedzibą przeoratu należącego do Gerosolimitani (joannici).
Między XV a XVII wiekiem, wraz z kolejnymi właścicielami budynek przechodził wiele zmian. Pod koniec XVI stulecia kardynał Giuseppe Pamphilj przekształcił go nawet w kawiarnię, która przez pewien czas stała się popularnym miejscem spotkań artystów.
W 1765 r. bratanek papieża Klemensa XIII, kardynał Giovanni Battista Rezzonico, powierzył Giovanni Battista Piranesi remont wejścia do klasztoru.
Rezultatem, jedynym dziełem architektonicznym autora, znakomitego rytownika, jest niezwykły XVIII-wieczny plac, Piazza dei Cavalieri di Malta. To oryginalny przykład rokokowej scenerii urbanistycznej. Plac jest ozdobiony motywami trofeów wojskowych zmieszanych z herbami zakonu.
Wzgórze Awentyn zawsze było porównywane do statku. Od czasów templariuszy mówiono, że jest gotowy do podniesienia kotwicy, by rzeką Tyber wypłynąć w kierunku Ziemi Świętej. Opierając się na tej popularnej idei, Piranesi przy budowie kompleksu połączył morski motyw z pamięcią i mitami templariuszy. Wszystkie dekoracje i architektura Piranesiego są symboliczne i bogate w tajemnicze, ezoteryczne znaczenia, odnoszące się głównie do masonerii.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Pierwszego maja 2023 patrząc przez dziurkę od klucza zobaczyliśmy spory namiot ogrodowy prawie całkowicie przesłaniający widok…
Najwidoczniej była jaka impreza.