TOP 12 kuchennych Made in Italy na świecie

Stowarzyszenie I love italian food powstało w 2013 roku w celu obrony i propagowania kultury włoskiej żywności i jej wysokiej jakości. Ambitny cel ma ogromne poparcie międzynarodowej społeczności, która liczy ponad 700 000 smakoszy i ponad 5 000 specjalistów od żywienia, jak uznani kulinarni blogerzy, szefowie kuchni, restauratorzy, szkoły gastronomiczne, itp. W listopadzie 2014 roku po raz kolejny I love italian food ogłosiło konkurs na wyłonienie najlepszych 12 włoskich produktów spożywczych, które zostaną ambasadorami Made in Italy na świecie w 2015 roku.

Absolutnym królem internetowego głosowania okazał się ser Parmigiano Reggiano, który uzyskał aż 20% wszystkich głosów! Na podium znalazła się także pasta i Prosciutto di Parma (szynka parmeńska).

Made in Italy

A oto cała zwycięska 12:

 1. Parmigiano Reggiano
 2. Pasta (makaron)
 3. Prosciutto di Parma
 4. Pizza
 5. Olio Extra Vergine d’oliva
 6. Tiramisù
 7. Gelato (lody)
 8. Espresso
 9. Mozzarella
 10. Aceto Balsamico di Modena
 11. Ravioli
 12. Risotto

Made in Italy, TOP 12

A gdzie jest cappuccino?

Były także niespodzianki. Poza zwycięską 12 znalazły się dwa włoskie symbole jakim jest cappuccino i sos pomidorowy.

I love italian food przygotowuje teraz nowy projekt, w którym będzie promować wyłonione w głosowaniu ikony włoskiej kuchni. Dwanaście wybranych przez społeczność produktów stanie się bohaterami projektu „2015: 100 na 100 Włoski Rok”. W konkursie wezmą udział m.in mistrzowie włoskiej kuchni Heinz Beck, Cristina Bowerman, Moreno Cedroni i Antonella Ricci. Celem projektu jest przybliżenie społeczności międzynarodowej włoskich produktów, tradycyjnych receptur i firm, których 100% działalności opiera się na włoskich produktach.

A tobie czego brakuje najbardziej w TOP 12?

Zainteresowanych odsyłam na stronę I love italian food.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Kuchnia Wenecji w Polsce
Previous post
KUCHNIA WENECJI w samym sercu Gdańska. Restauracja San Marco
Sopnia Loren
Next post
SOPHIA LOREN, W KUCHNI Z MIŁOŚCIĄ – książka kulinarna włoskie divy

11 komentarzy

 1. 13 stycznia, 2015 at 12:03 pm — Odpowiedz

  Lubię wszystko!!! 😀 praktycznie wszystko zawsze jest w kuchni/lodówce. A na pizzę wolimy jednak chodzić do restauracji. Aczkolwiek tych dobrych jest mało.

  • 13 stycznia, 2015 at 12:05 pm — Odpowiedz

   Ja też lubię wszytsko z tej listy i większość jest w mojej lodówce:))

 2. 13 stycznia, 2015 at 1:54 pm — Odpowiedz

  O nie, moje ulubione ravioli tak nisko?! 😀
  A tak poza tym, to włoska kuchnia jest niesamowicie pyszna 🙂

 3. 13 stycznia, 2015 at 2:09 pm — Odpowiedz

  Cała 12 przepyszna! Choć przez alergie pokarmowe mam zakaz jedzenia połowy z listy… ale espresso codziennie być musi 🙂

  • 13 stycznia, 2015 at 2:11 pm — Odpowiedz

   Oj, troszke szkoda, ale całe szczęście ta szklanka jest do połowy pełna:)))

 4. 13 stycznia, 2015 at 8:29 pm — Odpowiedz

  Aż zgłodniałam!!! I dodatkowo przypomina mi się moje mieszkanie we włoskiej wiosce pod Alpami… Uwielbiam włoską kuchnię, ale tylko tą bezmięsną. :)))

 5. 14 stycznia, 2015 at 7:30 pm — Odpowiedz

  Zdecydowanie brakuje tu dobrego wina 🙂 ale ostatecznie gdybym miała taką dwunastką, czy choćby jej częścią, stół zastawiony, to ani ważyłabym się zwrócić uwagi, że czegoś mi jeszcze trzeba!

 6. ~kamieverywhere
  15 stycznia, 2015 at 6:05 pm — Odpowiedz

  Ja uwielbiam wszystko oprócz ravioli i też najczęściej gotuję włoskie potrawy – uwielbiam tą kuchnię za uniwersalność, prostotę i smak. Mi również brakuje wina na tej liście!

 7. 21 czerwca, 2016 at 11:46 am — Odpowiedz

  W wymienionej dwunastce jest wszystko, co można określić jako włoskie hity kulinarne. Nic mi nowego nie przychodzi na myśl. Tak jak poprzednicy całą dwunastkę lubię i jadam dość często.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

TOP 12 kuchennych Made in Italy na świecie