Wenecja w sercu Gdańska. Enokulinarnie!

Wiecie, że słynne włoskie „ciao” pochodzi od słowa „sciavo” z dialektu weneckiego oznaczającego niewolnika? Polskim odpowiednikiem ciao byłby „sługa uniżony”:). 
 
Wiele weneckich ciekawostek usłyszeliśmy w czasie niezwykłej kolacji świątecznej w samym sercu Gdańska, a ja przy tej okazji chciałam Wam przekazać, że w Trójmieście miłośnicy Włoch rozpędzają się:)). 
 
 

Fundacja Ital-Gedania, której częścią jest Klub Włoski w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima zaprosiły miłośników Włoch i włoskiej kuchni na enokulinarną kolację. Królową wieczoru była kuchnia wenecka, a gościła nas Restauracja San Marco mieszcząca się przy ul. Długiej 4 na gdańskiej starówce. 

 

Czy lokal serwujący wenecką kuchnię w Polsce mógł się nazywać inaczej niż San Marco? Już od progu witają nas weneckie lustra, zdjęcia miasta, żyrandole i żywe kolory. Tu zdecydowanie można poczuć się jak w Wenecji bez opuszczania Gdańska:). Brakuje tylko … gondoli?A oto, co zostało dla nas przygotowane.

 
To wyjątkowe spotkanie, połączenie sił Italianissimy, Klubu Włoskiego w Gdańsku i Fundacji Ital-Gedania. Było wspaniale! Sami zobaczcie:)).
Cozze alla Cassio Pippa – małże w pikantnym sosie pomidorowym
Saor – smażona ryba w zalewie octowej
 
Saor to nazwa ostrego sosu z octu i oliwy, z dodatkiem cebuli, rodzynek i orzeszków pinii. Podano na smażonej, zimnej flądrze (przepraszam, stornii) i powiem tylko tyle – był pyszny, choć może nie wygląda:). Zresztą nie ma się co dziwić – saor znaczy smaczny, smakowity.
Bigoi in salsa – makaron bigoli w sosie
Fegato alla veneziana – wątróbka po wenecku
 
Szef kuchni, Marco Bernardi – rodowity Wenecjanin, opowiadał nam o kuchni weneckiej i z namaszczeniem zapowiadał każde kolejne danie. Niezastąpiony Roberto Polce tłumaczył weneckie opowieści na język polski. Kuchnia wenecka jest wyrazista i prosta, złożona z równie prostych składników, jak ryby, owoce morza i … cebula.
 
Marco, szef kuchni Restauracji San Marco opowiada o kuchni weneckiej
Organizacje zrzeszające miłośników Włoch w Trójmieście działają bardzo prężnie i mają drzwi bardzo szeroko otwarte dla wszytskich, którzy mają ochotę się przyłączyć:).
Stowarzyszenia Miłośników Włoch Italianissima z siedzibą w Sopocie działa na terenie całego kraju. Italianissima specjalizuje się w wyprawach enokulinarnych i odkrywaniu Włoch region po regionie. Zainteresowanych działalnością tej organizacji zapraszam TUTAJ.
Hania, prezes Stowarzyszenia Miłośników Włoch Italianissima przybliża działalność organizacji
Klub Włoski w Gdańsku skupia osoby mające ochotę rozmawiać po włosku. Na co tygodniowych spotkaniach są i Włosi mieszkający w Trójmieście i Polacy posługujący się w różnym stopniu językiem włoskim. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.
Roberto opowiada o działalności Klubu Włoskiego, Fundacji Ital-Gedania i swojej własnej
Miłośnicy Włoch są w każdym wieku, ale najbardziej cieszy fakt, że italiofilia „zaraża” kolejnych znajomych, przyjaciół i członków rodziny.
Okazało się, że Roberto złapał na zdjęciu także mnie:)
Na koniec mam dla Was dobrą wiadomość. Spotkania enokulinarne mają się odbywać w Trójmieście raz w miesiącu, jeśli więc będziecie  na Wybrzeżu skontaktujcie sie z Roberto Polce i zapytajcie o czas i miejsce spotkania:)).
Jeśli interesuje Was koszt kolacji – wynosił 29,90 zł od osoby + napoje wedle indywidulnego zamówienia. Z zaproszenia skorzystało 66 osób, co oznacza, że wszystkie miejsca w restauracji były zajęte!
Ściskam,
Magda
San Serra Quirico, Marche
Previous post
Marche - przepiękny region w ceniu Toskanii
Made in Italy, TOP 12
Next post
TOP 12 kuchennych Made in Italy na świecie

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

Instagram has returned invalid data.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Wenecja w sercu Gdańska. Enokulinarnie!